Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

... sta ima u tom linku? zasto bismo izdvajali vreme i kliktali ga ako nema forumskog komentara na link...

 

...`fascinacija` ovom kretencinom ne prestaje:

 

Hamas leader Yahya Sinwar, mastermind behind the Oct. 7 invasion of Israel and the worst single-day slaughter of Jews since the Holocaust, is believed to be lurking within the subterranean labyrinth that lies beneath Gaza.

With funds provided by the “international donor community,” Hamas constructed more than 300 miles of tunnels—a network more extensive than the London Underground.

We may assume that Sinwar is somewhere below the southern Gazan cities of Khan Yunis or Rafah, and that he is surrounded by hostages abducted from Israel and barely clinging to life. On the streets above, Gazans serve as his human shields—some voluntarily, some not.

I’d wager that Sinwar is pondering four options.

 

Option 1: He can wait, betting that President Biden

will pressure the Israelis to accept a “ceasefire,” a deal that would allow him to rise, praise Allah for victory, resume ruling Gaza and prepare for the next round of atrocities.

Sinwar was surely encouraged to learn that Biden last week said that Israel’s “conduct of the response in Gaza has been over the top.”

That charge is entirely unfounded. In truth, despite Hamas’s human shields strategy, the ratio of civilian-to-combatant casualties is unprecedentedly low for urban warfare, as historian Andrew Roberts last week explained to Britain’s House of Lords, and as John Spencer of the Modern War Institute has attested.

War is always hell, but Israelis have done more than any other nation ever to spare civilians—despite the fact that they are fighting a genocidal enemy backed by Iran’s rulers. The battle against Hamas is not one the Israelis can afford to lose or even end in stalemate.

Option 2: The Israelis let Sinwar go into exile, say in Algeria, in return for his release of hostages he hasn’t yet murdered. He may be giving serious thought to that way out.

Option 3: “Martyrdom in the way of Allah.” To jihadis everywhere, Sinwar would be a hero and an inspiration.

I’ll come to the fourth option in a moment.

Though Sinwar has plenty of food and fuel—stolen from the aid that’s been pouring in for Gazan non-combatants—life in the tunnels cannot be pleasant.

But he may derive occasional amusement hearing Western leaders and U.N. apparatchiks solemnly pronounce their support for “territorial compromise,” “land-for-peace negotiations” and a “two-state solution.”

Last week, Secretary of State Antony Blinken went further, calling for “a concrete, time-bound and irreversible path” to a Palestinian state.

Note that Blinken is not saying that the leaders of such a state would forswear terrorism and peacefully coexist alongside the Jewish state. Nor is he guaranteeing that such a state will not become a vassal of Tehran.

All he’s said is that Israelis will have “security assurances.”

Like the security assurances Israelis received from the U.N. Security Council after they withdrew from Lebanon?

Like the security assurances Ukrainians received from the United States when they gave up their nuclear weapons?

Like the security assurances Hong Kong received when the British turned the territory over to China’s Communists?

Sinwar is not fighting for a Palestinian state. He is fighting for the extermination of the Jewish state and its replacement—“from the river to the sea”—by an Islamic emirate, a jewel in the crown of the mightier-than-ever caliphate that is to come.

For Sinwar a “two-state solution” would solve nothing—unless it provided an improved platform from which to launch Oct. 7-style attacks.

Also, for all intents and purposes, was there not a Palestinian state on Oct. 6? What attributes of statehood has Gaza lacked since Hamas took power in 2007 after forcibly expelling the Palestinian Authority?

What expressions of sovereignty do Luxembourg, Liechtenstein and Malta possess that Gaza under Hamas did not? A vote in the U.N. General Assembly? Oh, big whoop.

I know you’ve heard that, despite Israel’s withdrawal from Gaza in 2005, the territory continued to be “occupied.” That charge was based on the claim that Israelis had “hermetically sealed” Gaza, turning it into the “world’s largest open-air prison.”

You were misinformed.

Yahya R. Sarraj, the Hamas-appointed mayor of Gaza City, recently expressed his distress over the destruction of his municipality’s theater, library, zoo, cultural center, parks, seaside promenade, restaurants and recreation areas.

We now know that senior Hamas officials lived in luxurious villas by the sea. Fighters went to Lebanon and Iran for training.

There were poor people in Gaza, to be sure, but they were provided welfare and social services by U.N. agencies, in particular UNRWA, the U.N. Relief and Works Agency.

UNRWA employees include Hamas members, Hamas sympathizers and the beneficiaries of Hamas patronage. They turned a blind eye to the terror tunnels, even those built right under their headquarters. Some participated in the atrocities of Oct. 7.

The Israeli “blockade” was nothing more than an attempt to prevent Hamas from receiving tons of weapons and ammunition, mostly from Iran. We now know that this mission failed. Gaza’s border with Egypt appears to have been porous.

Hamas amassed an enormous arsenal which is why, four months after Oct. 7, Sinwar’s fighters are still firing missiles and shooting Israelis.

Israeli forces are now battling a Hamas brigade in Khan Yunis, and have begun “pinpoint raids” in Rafah, where four battalions reportedly remain. On Sunday night, Israeli commandos rescued two hostages in Rafah.

Which brings us to Sinwar’s fourth option. He could emerge from the depths, surviving hostages in tow, and order his troops to cease firing.

That would save the lives of many Gazans, both his comrades-in-arms and those serving as Hamas pawns.

But that option, I’d wager, is the one Sinwar is least likely to choose.

 

 

....ako ubrzo ne stanu izraelu na put putem dogovora oko prekida vatre, Sinwar ce ostati zauvek u tunelima pod Gazom kao Lutajuci hamascanin....Ali ovde se pominju opcije, npr. opcija 3 je sasvim prihvatljiva jer je sasvim u skladu sa onim sto je prava zelja svakog teroriste. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, djole said:

samo civilizovano i socijalno jednako

Morao sam da proverim dal nije neki deep fake ili tako nešto. I nije, stvarno je to rekla:

 

https://www.state.gov/briefings/department-press-briefing-february-21-2024/

 

Baš me zanima mišljenje @Mama_mia, @McLeod, @tomas.hokenberi. To jest, kakva mentalna gimnastika će se iskoristiti da se opravda ovo.

 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Ne komentarisem izjave izvucene iz konteksta. Ocigledno je ovo nastavljanje na nesto drugo od ranije.

 

Niko nije postavljao pitanje za rusevine Drezdena, a Jevreji prezivljavaju pogrom za pogromom i teroristicke napade citavu svoju istoriju, tako da je njihova reakcija na ovo poslednje razumljiva, kao sto smo vec rekli.

 

A sto se tice same Gaze, kada se sve zavrsi i kada Hamas nestane sa lica zemlje, i udju pravi nezavisni istrazitelji, uvede se prinudna uprava, istera poslednji UNRWA podrzavalac terorista i tako se konacno razmontira pandan ISIL-a do kraja, videcemo razmere upletenosti "civila" tu teroristicku organizaciju.


Do tada samo svaka podrska Izraelu jer stoji na braniku civilizovanog sveta.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

Izem ti civilizaciju na čijem braniku su Izrael i USA, dve imperijalističke i oportunističke države.

Nije idealno ali bolje nego Rusija. Mnogo bolje.

 

@McLeod-e, dajem ti 8 za tehniku i 9 za umetnički dojam mentalne gimnastike. Dobro za prvi pokušaj ali može to malo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Rusija nema nikakve veze s tim što Izrael već osmu deceniju otima zemlju Palestincima, a sada vrši i etničko čišćenje pred očima celog sveta. 

 

Ali da, Rusija je takođe imperijalistička država i vodi rat u kom je primarni cilj otimanje teritorija Ukrajini. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

Rusija nema nikakve veze s tim što Izrael već osmu deceniju otima zemlju Palestincima, a sada vrši i etničko čišćenje pred očima celog sveta. 

 

Ali da, Rusija je takođe imperijalistička država i vodi rat u kom je primarni cilj otimanje teritorija Ukrajini. 

SSSR ima itekako veze, a glavna je drzava bila bas Rusija. Odakle su i zasto dosli ti Jevreji da Palestincima otimaju otadzbinu?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, DameTime said:

Rusija nema nikakve veze s tim što Izrael već osmu deceniju otima zemlju Palestincima, a sada vrši i etničko čišćenje pred očima celog sveta. 

 

Ali da, Rusija je takođe imperijalistička država i vodi rat u kom je primarni cilj otimanje teritorija Ukrajini. 

 

Jos jednom, nikakvo otimanje zemlje ne postoji.

 

Palestina kao Palestina nema nikakvo istorijsko utemeljenje, bar ne ono genocidno koje Palestinci propovedaju. To sto se zemlja zvala "Palestina" a ne "Izrailj" ili nesto slicno pod kolonijalnom upravom je istorijsko utemeljenje koliko i Dereticeve lingvisticke akrobacije.

 

Jevreji i Izraelci su najprogonjeniji narod i najnapadanija drzava u modernoj i celokupnoj istoriji. Ne postoji etnicka grupa cije stradanje se moze porediti sa njihovim.

 

Palestinci imaju svoju drzavu. Zove se Jordan. Sto se tice samoupravnih ovlascenja na teritorijama pod kontrolom Izraela, na primeru Gaze su pokazali da nisu na dovoljnom stepenu razvoja za to i zbog toga je okupacija i prinudna uprava jedino resenje.

 

Evo ne mora da bude od strane Izraela. Ali neko mora da ih kontrolise i civilizuje, jer ne mozemo ocekivati da neko kome je prva misao sa kojom se budi da Izrael ne postoji i da bi voleli da ubijaju random Jevreje nema kontrolu i proba da ostvaruje svoje teroristicke i genocidne ciljeve.

Edited by McLeod
  • Like 7
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Selina said:

SSSR ima itekako veze, a glavna je drzava bila bas Rusija. Odakle su i zasto dosli ti Jevreji da Palestincima otimaju otadzbinu?

 

Ispade SSSR faktor mira i bezbednosti zato što je sprečavao Jevreje da emigriraju.

 

Jewish_emigration_from_USSR_Leningrad_tr

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ispade SSSR faktor mira i bezbednosti zato što je sprečavao Jevreje da emigriraju.

 

Jewish_emigration_from_USSR_Leningrad_tr

SSSR je postojao i pre 48, odlazili su silni Jevreji i pre WWII u Palestinu, ali i u USA:))

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Izem ti civilizaciju na čijem braniku su Izrael i USA, dve imperijalističke i oportunističke države.

 

Da si rodjena 100 godina ranije, tebe bi bas radio vajb zabranjene KPJ. 

  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Nije ni čudo što sve manje ljudi piše na ovakvim temama, odlazi sa foruma i generalno što se na forumu može čitati sve manje i manje kvalitetnih stvari. Postovi od danas i juče su onako baš pravi odraz toga.

 

Sad svi kreću u neku sprdnju sa @DameTime jer ima levlji pogled na svet u odnosu na sve sa foruma (uključujići i mene) dok na bukvalno istoj strani postoji post @Selina gde kaže da je Rusija delom odgovrna za rat jer su Jevreji odselili u Izrael iz SSSRa pre 100 godina. A @McLeod pravda ogavnu izjavu iz Izraela za koju je dobijena kritika čak i od Amerikanaca da ne treba dehumanizovati nikoga.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Nicklord said:

. A @McLeod pravda ogavnu izjavu iz Izraela za koju je dobijena kritika čak i od Amerikanaca da ne treba dehumanizovati nikoga.

 

 

 

 

Kao sto rekoh, izjave izvucene iz konteksta ne komentarisem, niti je to bilo pravdanje. Kao sto ja ne pricam da ti, Darko, Dame i jos neki podrzavate terorizam, moglo bi i meni da se ne ucitava nesto sto nisam napisao.

 

A iz opusa do sada na ovoj temi, ako bih se vodio povrsnom argumentacijom poput nekih, bih mogao da etiketiram mnogo diskutanata upravo tako, kao podrzavaoce terorizma.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, DameTime said:

koji vajb radi podržavaoce Izraela, šta bi bilo?  

 

Ne znam za podržavaoce, ali ako ciljaš tu negde i na mene mogu da ti odgovorim ovako:

  1. Nisam podržavalac nikoga poimenice.  Baš niko imenom ili nazivom države, pokreta, partije, politike nema tapiju na moje "svrstavanje. Danas mi možda neko negde odgovara, sutra ne, stvar je fluidna.  Svestan sam da su ljudi kvarljiva roba, a politika kurva. Ergo, samo me zanima way of life i stepen slobode. 
  2. Inače hladan sam ko led na sve što se događa, samo što imam vrlo jasno percepciju gde je šta, ko je ko i kakav svet mi odgovara za život kao i na šta bi svet mogao da liči ukoliko preovlada opcija a, b ili c...   bez emocija, samo data analytics.

Konkretno, (sulud ali vrlo plastičan primer) neka Iran i CCCP/Rycuja ponude život kvaliteta zapadne evrope sa svim što uz to - ekonomski i po pitanju ljudskih sloboda pre svega, ide, i biće to moje opcije. Ime me ne zanima, ne vezujem se za to, ko što rekoh.

 

Još plastičnje, skroz lični primer - moja domovina, Jugoslavija (koja je inače majka Mara za ovu septičku jamu koja se zove Srbija) je za mene instantno otišla u qrac kad sam sa 14 godina stupio na tlo Engleske (i tu zatim proveo mesec dana...) i video njihove radnje, prodavnice ploča, muzičkih instrumenata, stereo uređaja... da ne nabrajam, pomenuo sam samo meni tada bitne stvari. Rekoh sebi - jebo nas komunizam da nas jebo socijalizam.

Ukratko - smrt fašizmu - qrac komunizmu.

 

Edited by fancy
  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ne ciljam na tebe i zapravo me ne zanima zašto neko podržava Izrael jer imam odgovor na to pitanje, do kog sam došla data analitikom van ovog foruma. Ono što me zanima je da se ne bavite ekskluzivno mnome i mojim stavovima kad god se oglasim na temi a nema argumenata. Pogotovo da kao moderatori ne potpirujete to ad hominem napadanje tuđih stavova. 

S druge strane, malo sam smirenija čim vidim ko reaguje podržavajući na takve postove, usput se i podsetim zašto su mi pojedini na Ignore.

Link to comment
Share on other sites

Stav:

 

Izem ti civilizaciju na čijem braniku su Izrael i USA, dve imperijalističke i oportunističke države.

 

je toliko detinjast, nezreo i smešan, da sa njim može samo da se sprda. Sorry.

 

Ima li države koja u suštini nije imperijalistička i oportunistička?

Edited by Eddard
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ako zelite normalniju diskusiju potrudite se da je bude. Od Darkovog posta je krenula nova tura. A inace, ko ne zeli etikete, ne treba da ih lepi drugima. Onako, uopsteno, treba da vazi za sve.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DameTime said:

Ovo samo pokazuje vašu nemoć, što je svakako zanimljiv fenomen.

Pa vidi, aktuelna civilizacija je takva kakva jeste, što znači da ima i vrline i mane, da nije idealna, da ne funkcioniše kao u bajci, ali ako biram između bilo koje druge civilizacije, biram onu koja kao svoje vrednosti i dostignuća poseduje sledeće:

 

- Najveći broj naučnih dostignuća, naučnika i univerziteta

- Uspela je da stane za vrat fašizmu u Drugom svetskom ratu

- Podigla ljudska prava na viši stepen

- Omogućila ljudima iz celog sveta da žive u sređenom društvu i dala priliku da lepo zarade

- Stvorila meritokratsko društvo

- Stvorila kulturu koja je prijemčiva skoro celoj planeti

- Stvorila društvo gde je nebitno da li se zoveš Džon, Hans, Ahmed, Pavel, Aron ili Vang i gde tako takav možeš da uspeš

- Sačuvala (a i danas čuva) mnoge zemlje kojima su pretile sovjetske horde, gulazi i slična „dostignuća”

- Dala svetu savremeni automobil, avion, kompjuter, telefon i još mnogo toga.

 

Mogu ovako da pišem do sutra, ali ovo je dovoljno. Čudno mi je kako levatori svih zemalja ne odbace ta dostignuća. Nije mi poznat slučaj da se neki levator vratio na pisaću mašinu umesto kompjutera, da namerno koristi telefon sa brojčanikom na okretanje, da umesto farmerki nosi čakšire, da se odrekao foruma i društvenih mreža i sve diskusije vodi u kafani ili ispred podruma pića, da umesto emaila piše pisma i razglednice guščijim perom ili da umesto sijalice koristi sveću ili fenjer.

 

Pretpostavljam da je ljude mrzelo da pišu iole duže argumente jer i ovo što sam napisao predstavlja samo jedan promil važnosti te civilizacije.

 

Naravno, ko voli palestinsku civilizaciju ima pravo na svoj izbor. Pretpostavljam da je u mirnodopskim uslovima mnogo lepo nositi hidžab na visokim temperaturama dok ideš po dete školu posle pismenog sa temom „Kako se razneti na pijaci” dok veselo peva „Džihad, džihad, četir’ noge kamiline krute, džihad, džihad, mi idemo na daleke pute”.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...