Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Ispovest 14-godišnjeg Palestinca o tome kako je dospeo u izbeglički logor na jugu Pojasa Gaze.

 

 

Novogodišnja reportaža kineske agencije Sinhua iz Rafe:
 

Quote

Feature: Palestinians in Gaza hope to return to normal life in new year

(Xinhua) 09:30, January 02, 2024

GAZA, Jan. 1 (Xinhua) -- Amid the ongoing Israel-Hamas conflict and the dire humanitarian situation in the Gaza Strip, Palestinians in the enclave still hold out the hope of returning to normal life in the new year 2024.

Shaimaa al-Yazgi, a 26-year-old mother of four, was forced to move 11 times with her family from one place to another for a narrow escape from death amid the persistent Israeli airstrikes.

"Sometimes, we were forced to run in the streets and hide ourselves in strangers' houses just to protect ourselves from the Israeli missiles," the Palestinian woman told Xinhua.

Keeping thinking positively about her family's risky journeys of displacement, al-Yazgi said, "When we survived each Israeli attack, I felt that we have golden luck, and this is what pushed me to keep my optimism that we will survive the current crazy war."

Currently, al-Yazgi lives in a temporary tent established in the western part of Rafah city in southern Gaza, facing an acute lack of water, food and electricity.

"I am only looking forward to resuming my life even if I still do not know what my fate would be," she said.

Not far away from her tent, Mohammed Abu Hamda, a displaced man from northern Gaza's Beit Lahia, sat on a chair and heard news broadcast through his mobile radio.

"All day, I am looking forward to catching good news about the ceasefire reached between Hamas and Israel," the 59-year-old father of nine told Xinhua.

"On such night," the elderly man recalled, "my daughters, sons, and grandsons used to visit me and celebrate the new year ... We used to eat cake and some sweets, wishing all of us a happy New Year."

Although being grieved that his life was turned upside down, as he lost his house, work, and everything in Gaza, the Palestinian man still hopes to return to his hometown and reunite with his family soon.

Mariam al-Jamali, a young Palestinian woman, also longed for the festive atmosphere she used to witness during the last day of each year.

"In previous years, I used to enjoy with my family the celebrations in the streets," the 25-year-old woman told Xinhua, complaining that "the general atmosphere is sad now. There are no lights on the streets, and people are only busy dealing with their daily suffering."

She expressed hope that a breakthrough would be made in talks to reach a truce that would allow all Gazans to resume their lives.

The Palestinian enclave has been under massive Israeli bombardment since Oct. 7, which has so far killed more than 21,800 Palestinians, according to Gaza-based Health Ministry.

The Israeli escalation came in retaliation for a surprise attack by Hamas on Oct. 7, during which Hamas militants killed about 1,200 in Israel and took away more than 200 as hostages, according to Israeli tallies.

The United Nations (UN) estimates that approximately 1.9 million people in Gaza, or approximately 85 percent of the total population of the strip, have been displaced since the conflict broke out, while some of them were displaced several times to escape Israeli attacks and search for safe refuge.

"Almost half of the population are starving and spending full days without eating," the UN Relief and Works Agency for Palestine Refugees said in a press statement, warning that more people could die from famine if the conflict continues.

The UN agency called on the international community to pressure Israel to stop its military operations against Gaza and allow humanitarian aid to reach those trapped in the besieged coastal enclave.

 

MJHEPzy.jpeg

A girl tries to get food relief in the southern Gaza Strip city of Rafah, on Dec. 31, 2023. (Photo by Rizek Abdeljawad/Xinhua)

 

http://en.people.cn/n3/2024/0102/c90000-20117220.html

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

 

Ako sam te pravilno razumela, ti bukvalno ne poznajes nijednog sekulrarnog jevrejina. Na stranu da ne poznajes Izraelce. Ako nosi kepu  on je jevrejin, a ako ne nosi, on je protiv Netanyahu.osim ako nosi i ako eclxplicitno ne kaze da je protiv intervencije u Gazi. 

 

U prevodu, ako ne nosis hijab onda nisi musliman, a ako nosis hijab onda podrzavas Isis. Tvoj etnicki ili religiozni background odredjuje tvoje politicko misljenje.  

 

Wtf? Mozda to u tvom subjektivnom svetu radi, u vecini slucajeva, u to ne ulazim, ali to je tvoj svet.

 

I nisi mi odgovorila, kako se to jevreji "samoinicijativno odvajaju". Katolici se samoinicijativno ne odvajaju, muslimani arapskog porekla se samoinicijativno ne odvajaju?

 

Sta to uopste znaci?

Nisi me pravilno razumela i ne provociraj i ne nabedjuj i ne interpretiraj samovoljno molim te. Napisala sam kako se odvajaju neki od njih i to sve vise (koser hrana, brakovi samo sa jevrejima naprimer, izbegavaju ako je ikako moguce da rade subotom a ne smeta im da rade nedeljom itd)  - njihovo pravo inace, niko im to ne brani, sloboda veroispovesti ovde postoji i naravno da imaju pravo da se druze i ne druze sa kim kod hoce i jedu i vencavaju se sa kim hoce.

 

- by the way bila sam i u Izraelu, saradjujem i sa njima i poznajem jevreje i onakve i ovakve kao i mnoge druge nacije i vernike i nevernike i uopste oladi necu vise da odgovaram na tvoje provokativne i agresivne postove

 

2 hours ago, Selina said:

Ciao prica kao da u Francuskoj zive neki silni ultraortodoksni Jevreji, a u celoj Francuskoj ih ima jedva 300.000.

Gde sam ja to napisala ajde citiraj

Nikad to nisam napisala niti to mislim niti je to tacno i ne podmeci

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ciao said:

Nisi me pravilno razumela i ne provociraj i ne nabedjuj i ne interpretiraj samovoljno molim te. Napisala sam kako se odvajaju neki od njih i to sve vise (koser hrana, brakovi samo sa jevrejima naprimer, izbegavaju ako je ikako moguce da rade subotom a ne smeta im da rade nedeljom itd)  - njihovo pravo inace, niko im to ne brani, sloboda veroispovesti ovde postoji i naravno da imaju pravo da se druze i ne druze sa kim kod hoce i jedu i vencavaju se sa kim hoce.

 

- by the way bila sam i u Izraelu, saradjujem i sa njima i poznajem jevreje i onakve i ovakve kao i mnoge druge nacije i vernike i nevernike i uopste oladi necu vise da odgovaram na tvoje provokativne i agresivne postove

 

Gde sam ja to napisala ajde citiraj

Nikad to nisam napisala niti to mislim niti je to tacno i ne podmeci

To sto ti opisujes su religiozni jevreji. I mozes ti da govoris da ja provociram, a I dalje ne vidis da opisujes stereotip. Oni koji nisu religiozni uglavnom ne jedu kosher, rade kad se radi, ne postuju Shabat, I ne vencavaju se samo sa jevrejima. I interesatno je da kazes znas I ovakve I onakve Jevreje, a to ne znas. 

Nema tu nikakvog "samoinicijativnog izdvajanja", samo neki ljudi prate svoju veru a neki ne. Uostalom kao u svakoj verskoj grupi. Mozda da si pogledala da je Izrael jedina BI zemlja u kojoj su recimo LGBT prava garantovana, iako je protiv vere, skontala bi da nesto u tvom stereotipu ne stima.

Jevreji jesu jedina verska grupa, gde su etnos I religija povezani, ali to ne znaci da nisi jevrejin ako ne jedesh kosher.

Kao sto rekoh, zvucis kao da u zivotu nisi srela sekularnog jevrejina. 

Link to comment
Share on other sites

Saudijska Arabija, najbrže rastuća ekonomija u 2022. godini među 20 najjačih ekonomija sveta, od danas zvanično u BRIKS-u.

 

Zajedno sa sa UAE, Egiptom, Iranom i Etiopijom, koji se takođe pridružuju, BRIKS udvostručuje članstvo na 10 zemalja, uz prvobitne članice Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, i pri tome se ozbiljno etablira na Bliskom istoku kao gamechanger.

 

Kini čak i ne smeta to što SA i UAE ne žele da napuste mesto ispod američkog vojnog kišobrana, niti to što nemaju nameru da ulaze u nekakav konflikt sa Vašingtonom oko bitnih pitanja...

 

Dovoljno im je samo da ovi ćute i trguju sa njima u tišini, po mogućstvu što više u lokalnim valutama i mimoilazeći dolar.

 

 

 

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Je l' postoji moderacija koja će da počisti i zaustavi ove pokušaje da se @ciao pripiše sve i svašta dok piše o svojim iskustvima?

 

Da li je posledica elementarnog nerazumevanja napisanog ili malicioznog podmetanja je nevažno, žena piše disklejmere u svakom postu i ne vredi.

Edited by DameTime
višak reči
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nezvanicno.

 

U izraelskom avionapadu na juzni Bejrut ubijen je Saleh al Arouri. On je zamenik predsednika politickog biroa Hamasa i Hamasov vojni komandant Zapadne Obale. Generalno radi se mozda i o najbitnijem coveku u Hamasovoj organizaciji, pre svega u politickom delu organizacije, ali i u delu koji je zaduzen za funansiranje organizacije. Ima odlicne veze sa turskim politicarima, Iranom, Hezbolahom... Ako je ovo tacno, a izgleda da jeste, to je najveci udarac Hamasu u ovom sukobu, mozda i najveci udarac ikad. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Evo mala pomoć oko razumevanja napisanog, izvinjavam se što advokatišem:

 

On 1/1/2024 at 4:08 PM, ciao said:

U Beogradu ne znam ko je od ljudi koje znam jevrej ili musliman, sem par njih koji su se izjasnili poodavno i ne secam se zbog cega ali ovde u Francuskoj se zna jer se jevreji bar u mom okruzenju deklarisu kao sto ja kada me neko pita odakle sam kazem koje mi je poreklo, oni se jos eksplicitnije deklarisu bez ikakvih problema i dilema cesto imenom i/ili prezimenom, kao i odlasku ili ne u restorane koji nisu kaser itd itd, ovde ima toliko stranaca da je pitati i biti pitan odakle si je nesto sasvim normalno i prirodno. Isto vazi i za muslimane kojih ima jos vise. A znam za dosta ljudi i sta misle o drugima, mogu da kazem generalno da ljudi koji ne vole muslimane - rekla bih arape ili crnce ili zute, tj ne belu rasu ima ih poprilicno i odavno, ljudi koji nisu voleli jevreje medju ljudima sa kojima sam u kontaktu nije bilo mnogo mada ih je bilo i uglavnom ih je nerviralo to sto se oni nekako samoinicijativno izdvajaju i isticu da su raziciti, ali u poslednje vreme tj kad je pocelo "ovo" zaziru ljudi od jevreja izuzev ako se jevreji sami ne izraze jasno protiv Netanjahua i ovog unistavanja Gaze i ljudi, a ima i takvih i to poprilicno

 

Quote

Nisi me pravilno razumela i ne provociraj i ne nabedjuj i ne interpretiraj samovoljno molim te. Napisala sam kako se odvajaju neki od njih i to sve vise (koser hrana, brakovi samo sa jevrejima naprimer, izbegavaju ako je ikako moguce da rade subotom a ne smeta im da rade nedeljom itd)  - njihovo pravo inace, niko im to ne brani, sloboda veroispovesti ovde postoji i naravno da imaju pravo da se druze i ne druze sa kim kod hoce i jedu i vencavaju se sa kim hoce.

 

Btw ako ja koji živim u Beogradu mogu da poznajem i raspoznajem sekularne Jevreje, a jako ih je mali broj ovde, zdravorazumski je pretpostaviti da će i osoba koja živi negde gde ih ima više takođe moći da ih upozna i raspozna, te ne vidim uopšte povod za ovo isleđivanje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, A sad said:

Nezvanicno.

 

U izraelskom avionapadu na juzni Bejrut ubijen je Saleh al Arouri. On je zamenik predsednika politickog biroa Hamasa i Hamasov vojni komandant Zapadne Obale. Generalno radi se mozda i o najbitnijem coveku u Hamasovoj organizaciji, pre svega u politickom delu organizacije, ali i u delu koji je zaduzen za funansiranje organizacije. Ima odlicne veze sa turskim politicarima, Iranom, Hezbolahom... Ako je ovo tacno, a izgleda da jeste, to je najveci udarac Hamasu u ovom sukobu, mozda i najveci udarac ikad. 

 

Prilično je izvesno da je tačno, to javlja i Hezbolahova televizija Al Majadin.

https://english.almayadeen.net/news/politics/hamas--saleh-al-arouri-killed-in-israeli-strike-in-lebanon

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, A sad said:

Nezvanicno.

 

U izraelskom avionapadu na juzni Bejrut ubijen je Saleh al Arouri. On je zamenik predsednika politickog biroa Hamasa i Hamasov vojni komandant Zapadne Obale. Generalno radi se mozda i o najbitnijem coveku u Hamasovoj organizaciji, pre svega u politickom delu organizacije, ali i u delu koji je zaduzen za funansiranje organizacije. Ima odlicne veze sa turskim politicarima, Iranom, Hezbolahom... Ako je ovo tacno, a izgleda da jeste, to je najveci udarac Hamasu u ovom sukobu, mozda i najveci udarac ikad. 

Cak je i Vikipedija potvrdila:

 

On 2 January, 2024, al-Arouri was assassinated in Beirut, Lebanon, through a precision airstrike conducted by the Israeli military.[2]

Link to comment
Share on other sites

Povod se može lako naći, zgodan spin za ono što sad Izrael radi, za broj civilnih žrtava i slične trivije

.

Važno je ko kojim jezikom/narečjem govori i šta je ispravno u izgovoru.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Helena said:

Povod se može lako naći, zgodan spin za ono što sad Izrael radi, za broj civilnih žrtava i slične trivije

.

Važno je ko kojim jezikom/narečjem govori i šta je ispravno u izgovoru.

 

 

Ovaj sto je upravo ubijen izjavljuje 8.oktoibra 2023:

 

We are prepared for all options, including all-out war

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Selina said:

Ko je, odakle je dodje tako u razgovoru, ali  da neko kome su preci pre 100 godina dosli recimo u USA iz Rusije uopste i zna

da je Jevrejin ili da to tebe kao sagovornika uopste i zanima, jeste malo cudno. Ja sam imala koleginicu sa kojom sam  cesto

isla i u provod, a koja se preziva Klajn, jeste me zanimalo da li je u srodstvu sa cuvenim filologom, ali je nekada i sama ispricala

da su u srodstvu, ali nije pominjala Jevrejstvo. Jevreje mozes da prepoznas po kipi, ali ja takve nikada ne srecem.

Ciao prica kao da u Francuskoj zive neki silni ultraortodoksni Jevreji, a u celoj Francuskoj ih ima jedva 300.000.

 

Jbg Selina, spinujes. Kada sam ti rekla da u Srbiji ljudi nemaju pojma ko je Jevrej ti si pisala kako su diskriminisani (mrzi me da vrtim strane unazad, setices se).  

Negde se vode razgovori ko je odakle, obicno pitaju ljude sa naglaskom, cesto ljudi sami kazu poreklo, pa makar bili rodjeni tu gde su. Jevreji se cesto izjasne kad dodje do hrane...

Edited by 𝓑𝓪𝓫𝔂
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Smrtokapa said:

Evo mala pomoć oko razumevanja napisanog, izvinjavam se što advokatišem:

 

 

 

Btw ako ja koji živim u Beogradu mogu da poznajem i raspoznajem sekularne Jevreje, a jako ih je mali broj ovde, zdravorazumski je pretpostaviti da će i osoba koja živi negde gde ih ima više takođe moći da ih upozna i raspozna, te ne vidim uopšte povod za ovo isleđivanje.

Tebi ocigledno nije jasno napisano:

i uglavnom ih je nerviralo to sto se oni nekako samoinicijativno izdvajaju i isticu da su raziciti, ali u poslednje vreme tj kad je pocelo "ovo" zaziru ljudi od jevreja izuzev ako se jevreji sami ne izraze jasno protiv Netanjahua i ovog unistavanja Gaze i ljudi, a ima i takvih i to poprilicno

 

Znaci isticu da su drugaciji, i onda posle ide opis kako, i jedini nacin da ljudi ne zaziru je da se izrazne jasno da su protiv Izraelske intervencije u Gazi. Ili moze i ovako:

Muslimani koji slave Ramadan i jedu halal, se samoinicijativno izdvajaju i isticu da su razliciti.

Pera Periic, iz Valjeva, se samoinicijativno izdvaja i istice da je razlicit, slavi slavu i posti na veliki petak. 

 

 

Od koga se svi ovi ljudi izdvajaju i isticu da su razliciti? Pogotovo zato sto sve opise kako su razliciti, pripadaju religioznim jevrejima, pa ne vidim ni kako se to prenosi na zaziranje od svih Jevreja. Jel sad jasno? Da ne pominjemo da je to "zaziranje" opravdano time sto "isticu da su razliciti".

Mozemo to da nazovemo kao opravdanje antisemitizma, ili ksenofobije, jer ipak sami su krivi, kad se samoinicijativno izdvajaju i isticu svoju razlicitost :classic_blink:

Link to comment
Share on other sites

 

14 minutes ago, Mama_mia said:

a sto se tice pitanja Sta sme da se pise na temi BI, pretpostvaljam da bi trebalo izbegavati pisanje postova kojima se izjednacava hamas i izrael kao da je to neka utakmica ili mec, a ne rat u kome drzava mora da eliminise terorizam po bilo koju cenu, jer u suprotnom ta drzava ne moze da postoji. 

 

Koju su to razvijenu državu dosad ukinule terorističke organizacije?

 

Koliko dugo se već Izrael uspešno nosi s terorizmom PLO, a kasnije Hamasa pritom osvajajući nove teritorije u ratovima s njima i susednim državama?

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

i uglavnom ih je nerviralo to sto se oni nekako samoinicijativno izdvajaju i isticu da su raziciti

 

Njih je nerviralo.

 

5 minutes ago, Angelia said:

Da ne pominjemo da je to "zaziranje" opravdano time sto "isticu da su razliciti".

Mozemo to da nazovemo kao opravdanje antisemitizma, ili ksenofobije, jer ipak sami su krivi, kad se samoinicijativno izdvajaju i isticu svoju razlicitost

 

Još jednom bih zamolio da budete manje bezobrazni u podmetanju, ako ste u stanju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U evropi, u drzavama sa rastucim muslimanskim stanovnistvom je delimicno shvatljiv anti-izraelski sentiment koji sluzi da ih umiri ....tu prednjaci francuska, ali kao sto rekoh to se moze razumeti jer njihovi razlozi imaju cisto prakticnu vrednosti. Sto se tice `prepoznavanja` da je neko jew, to je tek komicno. Zasto bi bilo ko razmisljao o prepoznavnju?

 

I sta se radi kada se ustanovi da je neko ko nema vidljiva `obelezja` recimo jevrejin? U Izraelu znamo sta se radi ako si hamas, u francuskoj (ne samo u njoj) takodje znamo zbog iznad navedenog....znaci ovo nije neka valjana rasprava.

 

Pitanje je zasto US ne deli ovaj pragmatizam, pa zato sto imaju svoje eticke i politicke razloge bez obzira na svoje muslimansko stanovnistvo. I zato sto su dovoljno normalni da znaju da se ne sme ostaviti ni rep od hamasa na kraju ovog rata. Jednostavno je ma sta se ovde reklo i razvlacilo oko toga.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Njih je nerviralo.

 

 

Još jednom bih zamolio da budete manje bezobrazni u podmetanju, ako ste u stanju.

Ja njoj ne podmecem nista, i ne kazem da je antisemita ili ksenofob, nego je ono sto pise opravdanje za takva osecanja.

Link to comment
Share on other sites

Stavovi američkih Jevreja o antisemitizmu iz jedne ankete iz 2021.

 

67% misli da je iskaz "Izrael nema pravo da postoji" antisemitski, 31% misli da je iskaz "Izrael čini genocid prema Palestincima" antisemitski, 28% misli da je iskaz "Izrael je država aparthejda" antisemitski i 20% misli da je iskaz "izraelsko postupanje prema Palestincima je slično rasizmu u SAD" antisemitski.

 

25% anketiranih se slaže sa tvrdnjom o aparthejdu, a 34% sa tvrdnjom o rasističkom ponašanju.

 

I8JFmMi.png

 

U istoj anketi 61% se založilo za rešenje izraelsko-palestinskih odnosa uspostavljanjem dveju država, a po dvadesetak posto jednom državom ravnopravnih građana, odnosno pripajanjem palestinskih teritorija jevrejskoj državi Izrael.

 

https://www.jewishelectorateinstitute.org/wp-content/uploads/2021/07/JEI-Survey-Analysis-071321.pdf

 

 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Angelia said:

Ja njoj ne podmecem nista, i ne kazem da je antisemita ili ksenofob, nego je ono sto pise opravdanje za takva osecanja.

 

Drago mi je što ipak niste maliciozni.

 

E sad pročitajte kako ciao u svojim postovima, kada opisuje neke stavove i razmišljanja, znatno jasnije stavi do znanja čiji su to stavovi i razmišljanja, pa možda nešto od toga možete primeniti, kako ne bi dolazilo do ovih nesrećnih zabuna.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

 

Drago mi je što ipak niste maliciozni.

 

E sad pročitajte kako ciao u svojim postovima, kada opisuje neke stavove i razmišljanja, znatno jasnije stavi do znanja čiji su to stavovi i razmišljanja, pa možda nešto od toga možete primeniti, kako ne bi dolazilo do ovih nesrećnih zabuna.

Pa kazi da nemas argument 😀

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, A sad said:

Nezvanicno.

 

U izraelskom avionapadu na juzni Bejrut ubijen je Saleh al Arouri. On je zamenik predsednika politickog biroa Hamasa i Hamasov vojni komandant Zapadne Obale. Generalno radi se mozda i o najbitnijem coveku u Hamasovoj organizaciji, pre svega u politickom delu organizacije, ali i u delu koji je zaduzen za funansiranje organizacije. Ima odlicne veze sa turskim politicarima, Iranom, Hezbolahom... Ako je ovo tacno, a izgleda da jeste, to je najveci udarac Hamasu u ovom sukobu, mozda i najveci udarac ikad. 

E, ovako treba. I onog govnara u Kataru sledećeg, da svaki lider Hamasa zna da nije bezbedan NIGDE.

 

Mnogo bolje nego ovo što rade u Gazi, to je za svaku osudu. Nadam se da će Hag da se pozabavi time jednog dana. I sa liderima Hamasa naravno, mada bih više voleo da ih Izrael makne pre toga.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...