Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

18 minutes ago, Kooineeperk said:

Mogu da razumem Izraelce stoga, pogotovo zato sto smo mi ovde na Balkanu prosli kroz svasta nesto. Ali se opet trudim da razmisljam i racionalno. 

 

Mi na Balkanu nismo prosli kroz "svasta nesto", nego smo pocinili svasta nesto, ili dozvolili da se u nase ime pocini "svasta nesto". Bitno je razlikovati aktivnu i pasivnu ulogu - pomaze  u razumijevanju dogadjaja u Gazi. A pomaze i da se "svasta nesto" imenuje kako treba - zvjerstva i zlocini.

Edited by ters
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, ters said:

 

Mi na Balkanu nismo prosli kroz svasta nesto, nego smo pocinili svasta nesto. Bitno je razlikovati aktivnu i pasivnu ulogu - pomaze  u razumijevanju dogadjaja u Gazi.

Pa i Palestinci i Izraelci nisu samo prosli kroz svasta nesto nego su pocinili i cine svasta nesto. Pocinili, prosli, nazovi to kako hoces. Upotrebio sam termin "prosli" jer se zaista nadam da je to sto se desavalo iza nas.

 

Tako da, nemoj se hvatati se za jednu rec kad vec iz konteksta nisi shvatio njeno znacenje. Semantika pre sintakse. 

 

Nit merim na Balkanu ko je sta ucinio niti merim na Bliskom Istoku. Samo isticem da nije jednostrano, da nije tako jednostavno kao sto bi neki to da prikazu. Kao sto ni stvari na Balkanu nisu jednostavne. 

 

Peace ☮️

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Kooineeperk said:

Snimak je samo jedan primer, posto sam hteo i vizuelno da ti pokazem, setio sam se te situacije i bukvalno share-ovao prvi link koji sam video prepoznavsi scenu - kakav je taj YT kanal nemam pojma, ja sam video i duze i krace verzije i propracene komentarima. A kao sto rekoh share-ovao sam prvi koji sam video da ima tu scenu. Istrazi malo, nemoj sve da ocekujes na gotovo, ili barem citaj ovu temu detaljnije. 

 

Ako ti treba jos cinjenica

Priložio si, dakle, nešto za što ne znaš šta je. Ispostavilo se da to POBIJA tvoju tezu o "agresivnom naseljavanju Jevreja", da prikazuje Izrael kao efektivnu pravnu državu u punom smislu - o čemu najveći deo sveta može samo da sanja (a na žalost ne sanja jer ne razume čemu služi pravna država), gde njihov vrhovni sud preinačuje odluku nižih sudskih instanci u korist ostanka Palestinaca u kući koja NIJE njihova već je bila kuća proteranih Jevreja...i nakon toga, uopšte se ne obazirući na ovo, kažeš - "ako ti treba JOŠ činjenica"...

 

Pa, mislim...možda je trebalo da naglasim da sam pitao za argumente i činjenice U PRILOG tvojih stavova, a ne za nasumične klipove sa interneta ili ove koje svedoče protiv tvojih tvrdnji...

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

Te dokaze koje pominjes "...pronadjena vojna oprema..." su detaljno analizirali veceras na tv uz izraelski vojni ne znam sta i francuske vojne strucnjake i sl - znaci nasli su nekih recimo sedam pusaka, jednu bombu, jedan kompjuter i to je otprilike to - svi su se jednoglasno slozili da je "plen" vrlo mrsav. E sad, kazu da je to prvi podzemni nivo (plus sama bolnica koja je do sada detaljno ispitana ali nema prakticno ozbiljnijih tragova. Kazu izraelci da ce da ostanu jos nece jos da idu jer postoji mogucnost da postoje jos nizi podzemno nivoi - pokusace da ih nadju i da udju u njih ako postoje ali ovo u bolnici i prvom nizem nivou kazu nema nista ozbiljno kao dokaz nekog iole ozbiljnijeg prisustva hamasa

Na ovo se dodaje i danasnja izjava amera da je napad na bolnicu izrael odradio bez americkog odobrenja za akciju sto se pretpostavlja da nije slucajno objavljeno danas - tj da su ameri takodje zakljucili da tu nema nista konkretno i ogradjuju se

 

Bolnica još nije pod punom kotrolom IDF, zauzete je par zgrada na početku kompleksa u kojima nije bilo nikog i ti snimci su iz tih zgrada. Kada uđu u bolnicu tek će onda uslediti pravi pretres. Tek će da objavljuju snimke. U bolnici je preko 2000 ljudi i za sada su samo identifikovali i pretresli mušakrce od 16-40 godina i povukli se iz bolnice ostaviviši im pomoć u vidu lekova i neke opreme.

 

Kakvu si ti opremu očekivala da će naći kada hamas i nema ništa drugo osim pešadijskog oružja ? Na laptopu je bio film izraelskog vojnika koji se vodi kao nestao. Videćemo šta će sledećih dana objavljivati. Ako može link gde si pročitala da SAD smatra da u bolnici nema ništa konkretno. Koliko sam ja video Blinken je danas ponovio da i dalje smatrajau da je hamas koristio bolnicu kao komandni centar.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Klotzen said:

 

Bolnica još nije pod punom kotrolom IDF, zauzete je par zgrada na početku kompleksa u kojima nije bilo nikog i ti snimci su iz tih zgrada. Kada uđu u bolnicu tek će onda uslediti pravi pretres. Tek će da objavljuju snimke. U bolnici je preko 2000 ljudi i za sada su samo identifikovali i pretresli mušakrce od 16-40 godina i povukli se iz bolnice ostaviviši im pomoć u vidu lekova i neke opreme.

 

Kakvu si ti opremu očekivala da će naći kada hamas i nema ništa drugo osim pešadijskog oružja ? Na laptopu je bio film izraelskog vojnika koji se vodi kao nestao. Videćemo šta će sledećih dana objavljivati. Ako može link gde si pročitala da SAD smatra da u bolnici nema ništa konkretno. Koliko sam ja video Blinken je danas ponovio da i dalje smatrajau da je hamas koristio bolnicu kao komandni centar.

To sto sam napisala sam cula veceras na tv u emisiji na LCI - ( francuska  - pominjala sam da svako vece dovode goste i diskutuju na dve teme -rat u Ukrajini i Izrael Gaza tako da linka nema jer nije pisano ali mozda postoji snimak znaci emisija "Un oeil sur le monde") . Veceras su rekli da je Amerika danas u 18h dala zvanicnu izjavu da oni nisu dali Izraelu zeleno svetlo za bolnicu - posle su komentarisali ovu izjavu koja je drugacija od onog sto su pricali poslednjih dana kada su podrzavali, i po njima (ucesnicima u emisiji) usa pazi da im se ne dogodi ponovo situacija kao sto je bilo sa Irakom i zato su se sada ogradili od ovog. Znaci to je vrlo sveze, pretpostavljam da ce sutra prekosutra da se pojavi negde u vestima, ne verujem da su samo francuzi to culi i komentarisu. Znaci nisu ameri rekli da nema nista konkretno ali se jesu na neki nacin ogradili time sto su rekli da oni nisu odobrili napad na bolnicu a posle je interpretacija ovih na tv u da su oni to sada javno rekli jer smatraju da nema tamo nista dovoljno bitno sto bi opravdalo napad ili ne znam kako da kazem na bolnicu. Jako mnogo bolesnika ima (cifra od 600 se pominje) ciji su zivoti ugrozeni zbog toga

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djole said:

Ne. Ako mi se vec odgovara na post, cenio bih i da se procita.
 

https://x.com/mirocyo/status/1712259899760291883?s=46&t=b2ufMATO97T2uWv4M1Bn2w

Evo, prvo sam procitao parcijalno a sad sam procitao do kraja, tako da mi je sad ovo jos vise upitno. 

Prvo, ovi rezultati mere ''slicnosti'', ali na bazi cega je radjena inicijalna studija, na Y hromozomu ili mitohondrijalnoj DNA? Ili na nekoj drugoj grupi parametara, gde se pravi aproksimacija svega zivog?

Kad je covek vec u Tvitu pomenuo hriscane Palestince, evo sta kazu genetska istrazivanja Palestinaca:

Quote

In a genetic study of Y-chromosomal STRs in two populations from Israel and the Palestinian Authority Area: Christian and Muslim Palestinians showed genetic differences. The majority of Palestinian Christians (31.82%) were a subclade of E1b1b, followed by G2a (11.36%), and J1 (9.09%). The majority of Palestinian Muslims were haplogroup J1 (37.82%) followed by E1b1b (19.33%), and T (5.88%).

 

Ova E grupa su verovatno rani neolitski farmeri i hriscani se ocigledno nisu dalje mesali sa Arapima. J1 arapska haplogrupa, a znamo jelte koliko ima vise muslimana od hriscana medju Palestincima. Da li tu ima ljudi koji su genetski kontinuitet regiona? Naravno da ima. Da li ima arapskog uticaja, naravno da ima i to dobranog. Nisam proveravao, ali ne bi me cudilo da je uticaj Arapa visi kod Palestinaca nego kod Marokanaca ili Alziraca koji se takodje smatraju za arapske nacije.

Sad sto je uz arapski uticaj dosao i islam, a posledicno i ideologija da se istrebe Jevreji, ali nije sve proslo po plan(ovima), pa to je sad njihov problem. 

 

Naravno, ja ne smatram da su Palestinci neki alieni, jer su Arapi prisutni na toj teritoriji koliko i Srbi na Balkanu ili Anglo Saksonci u Engleskoj, duze nego Madjari u Madjarskoj, ali jevrejski hram je tu bio mnogo ranije.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, djole said:

btw na ovom forumu ocigledno ima mnogo onih koji se kao gnusaju nacionalizma, a ustvari smatraju da jedna grupa ljudi koja zivi na jednom prostoru nema pravo na drzavu jer su po nekim njihovim kriterijumima izmisljena nacija 😅

 

E ovo sam i ja zapazio, i priznacu, pojava je koja me je prilicno razocarala. 

Bre, ljudi pricaju o nekom istorijskom pravu na teritoriju (ko je rekao Ante Starcevic?), o vremenskom dobu etnogeneze i artifikalnosti odredjene nacije u cilju obezvedjivanja i oduzimanju prava datoj naciji (ko je rekao Voja Seselj?). Iste konstrukcije i argumentacije koje smo slusali 90-ih od nase politicke vrhuske, ili sam ja lood?

Neizmerna kolicina mentalne gimnastike i upotreba duplih standarda da bi se opravdao Izrael i doveli do nalicja infalabilnosti koju poprima ta zemlja, njen narod i politicari, u upisima forumske intelektualne elite 😄 

 

866lxy.jpg

 

A kazem da sam razocaran, ono, jer sam se oduvek oslanjao na ovaj forum u cilju informisanja s obzirom da ne citam vesti. Ova tema mi je nekako ogolila svu ideolosku obojenost kojom je isarana.

 

Ni protivnici "u levom uglu ringa", koji takodje drze stranu svojim ideoloski bliskijim strujama (ili neprijatelju njihovog neprijatelja, pre ce biti), isto nisu oduzeti od pristrasnosti...

 

866ms3.jpg

 

 

Ocekivao sam neku humaniju diskusiju, i samo je clan Div probao da je pokrene, o mogucnostima u cilju postizanja dugorocnog mira, uticajnim politicarima s obe zaracene strane koji ce imati mooda da kazu da su Jevreji/Palestinci tu i da ce tu ostati, metode humanizacije sukobljenih strana, da jedni druge vise ne gledaju kao nasilne kolonizatore, a ovi drugi da njih ne gledaju kao teroriste, kako osigurati postojanje dve drzave (sto nece biti moguce bez prethodno nabrojanog uslova), kako iskoreniti korupciju u Palestini i unaprediti je ekonomski, te reformisati obrazovanje...

...

ali kanda sam ja samo mali Perica i imam jos mnogo da ucim o stvarnom svetu...

...sto mozda i nije neistina. Vise puta sam menjao svoja politicka uverenja, cak i fundamentalna nacela u poslednjih 20-ak 'dina zivota.

Za sad imam samo da izjavim, "nemate pojma" 😄 

 

38ae245c3c2db34fa71b22edeb31eed5514a995e

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bukvalno niko nije pricao da su Palestinci izmisljena nacija, ja mogu da se deklarisem kao Sumadinac i kad bi se nas 300 hiljada donekle dogovorilo i svoje regionalne posebnosti istaknemo kao etnos i nacion eto ti nove nacije Sumadinaca. I niko ne moze da kaze da je izmisljena jer se nas dovoljno deklarise tako. Samo smo ukazali onima koji su probali da vrate pricu u neki stari vek ili pre da je nacija Palestinaca nastala posto je formirana drzava Izrael i ta dva dogadjaja su u uzrocno-posledicnoj vezi. Pre toga Palestinci kao nacija prosto nisu postojali, ti ljudi koji su postali Palestinci su bili Arapi koji su medju sobom imali regionalne razlike, a Palestinac je u najboljem slucaju bila geografska odrednica, ako i toliko.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Niko nije rekao da su Palestinci izmišljena nacija ali je činjenica da nisu postojali pre 1948, pošto nisu postojali manj pravo imaju da opstanu na teritoriji Izraela u kojem žive i Izraelci koji jesu nacija, formirana pre više od 2000 godina, većinom raseljena po celom svetu, ali su zadržali pravo na teritoriju koja im genetski pripada, kao čistoj naciji, jer, naravno, nacionalnost se određuje DNK analizom.

Niko ne spori postojanje Palestinaca ali oni nisu Palestinci nego Arapi, a arapi genetski mrze Izrael već vekovima, i dok nije postojao.

Poznat mi je pristup pravima naroda, postoji nebeski narod koji ima pravo na sve što je zapišao i otpadnici, lažni, izmišljeni narodi, narodi bez korena, genocidni, nesivilizovani, bez istorije, bez sopstvenog jezika.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RatzenStadt said:

E ovo sam i ja zapazio, i priznacu, pojava je koja me je prilicno razocarala. 

Bre, ljudi pricaju o nekom istorijskom pravu na teritoriju (ko je rekao Ante Starcevic?), o vremenskom dobu etnogeneze i artifikalnosti odredjene nacije u cilju obezvedjivanja i oduzimanju prava datoj naciji (ko je rekao Voja Seselj?). Iste konstrukcije i argumentacije koje smo slusali 90-ih od nase politicke vrhuske, ili sam ja lood?

Neizmerna kolicina mentalne gimnastike i upotreba duplih standarda da bi se opravdao Izrael i doveli do nalicja infalabilnosti koju poprima ta zemlja, njen narod i politicari, u upisima forumske intelektualne elite 😄 

 

Postoji termin u psihologiji koji to objašnjava i zove se doublethink. Kada osoba veruje u dve (ili više) kontradiktornih tvrdnji, koje se međusobno poništavaju. Ako osobu suočiš sa kontradiktornošću, ona će ređe to prihvatiti a češće će krenuti da ti objašnjava zašto to nije kontradiktornost. 

 

Tako dođosmo do toga da se na jednoj temi priča kontra srpskih desničara, dok se na ovoj temi aboliraju izraelski desničari...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, DameTime said:

Postoji termin u psihologiji koji to objašnjava i zove se doublethink. 

...

Tako dođosmo do toga da se na jednoj temi priča kontra srpskih desničara, dok se na ovoj temi aboliraju izraelski desničari...

 

Suviše površno gledanje na stvar edabi se poentiralo. Slabo.

Pojam "desničar" ne opisuju homogenu masu podržavalaca iste ideologije... (a ni "levičar", kad smo kod toga)

 

Ali - jedini siguran i razuman izbor koji čovek danas može da napravi je uvek kontra grupacije klovnova, štetočina i bukača koji sebe danas nazivaju levica i sebe smatraju moralnim gromadama..

To je ono baš no brainer.

Fun fact je da i veliki broj ljudi koji čini taj izbor sebe u stvari smatraju levičarima.

 

Cela ta podela i etiketiranje ljudi levo - desno u okvirima globalne politike je realno odavno deplasirana.

Ovde (Srbija, 2023 AD) je to samo odjek 4-5(-6-7?) decenija konstantnog sipanja folskula "levo dobro, desno loše" u glavu bez dubljeg elaboriranja.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bohumilo said:

Priložio si, dakle, nešto za što ne znaš šta je. Ispostavilo se da to POBIJA tvoju tezu o "agresivnom naseljavanju Jevreja", da prikazuje Izrael kao efektivnu pravnu državu u punom smislu - o čemu najveći deo sveta može samo da sanja (a na žalost ne sanja jer ne razume čemu služi pravna država), gde njihov vrhovni sud preinačuje odluku nižih sudskih instanci u korist ostanka Palestinaca u kući koja NIJE njihova već je bila kuća proteranih Jevreja...i nakon toga, uopšte se ne obazirući na ovo, kažeš - "ako ti treba JOŠ činjenica"...

 

Pa, mislim...možda je trebalo da naglasim da sam pitao za argumente i činjenice U PRILOG tvojih stavova, a ne za nasumične klipove sa interneta ili ove koje svedoče protiv tvojih tvrdnji...

 

Rekao sam ti, snimak sam ti postavio jer sam hteo i vizuelno da ti prikazem. Naravno da ne donosim zakljucke na osnovu jednog snimka, zato sam ti podelio i drugu stvar. A ti znaci nisi pogledao rezoluciju UN... ok. Your choice. 

 

---

 

4 hours ago, McLeod said:

Bukvalno niko nije pricao da su Palestinci izmisljena nacija...

 

2 hours ago, Div said:

Niko nije rekao da su Palestinci izmišljena nacija...

 

2 hours ago, Div said:

Niko ne spori postojanje Palestinaca...

 

Ali zapravo...

  

On 11/7/2023 at 10:12 AM, Selina said:

Sta podrazumevas pod fanaticnim palestinskim nacionalizmom? Oni nisu nacija, nikada bili.

 

 

---

 

@DarioM555 sta je tacno smesno i tuzno u mojim postovima na ovako ozbiljnu temu? Slobodno podeli to sa nama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

 

 

Tako dođosmo do toga da se na jednoj temi priča kontra srpskih desničara, dok se na ovoj temi aboliraju izraelski desničari...

 

 

Zamenis u ovoj izjavi palestince za hrvate ili bosnjake, i moraces da napregnes sve kognitivne sposobnosti ne bi li uspeo da napravis logicki niz koji ovo necim razlikuje  Seselja od Smotricha. 

 

 

 

Israel’s far-right Finance Minister Bezalel Smotrich denied the existence of a Palestinian people or nationhood over the weekend, prompting a rebuke from the United States just weeks after calling for a Palestinian town to be “erased.”

 

 

 

"Who was the first Palestinian king? What language do the Palestinians have? Was there ever a Palestinian currency? Is there a Palestinian history or culture? Nothing. There is no such thing as a Palestinian people,” Smotrich said at a speech in Paris.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, fancy said:

Suviše površno gledanje na stvar edabi se poentiralo. Slabo.

 

Evo malo dublje hehe

 

Na primer, protiv smo Rusije koja vrši agresiju na Ukrajinu, ali je u redu da Izrael bude agresivan prema Palestini jer ____ (dopuniti po želji; njima treba prevaspitavanje, Izrael je demokratska država i predstavnica civilizacije dok su ovi varvari, sa njima ne može drugačije, nisu ni postojali pre godine X).

 

Jer, sve to imamo prilike da vidimo na ovom forumu, što se kaže na velikom platnu. Klasičan doublethink

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, attolini said:

Israel’s far-right Finance Minister

 

Ovo citiram ne zato što odgovaram na post iz koga je izvađeno nego mi je došlo šlagvort za jednu stvar koja je verujem svima dobro poznata ali nije zgoreg ponoviti je s vremena na vreme...

 

Tačno. Tu je neki abc čovek "far-right" (da, nisam ekspert za političku scenu Izraela, zato mi je ime nebitno) i zanimljivo je da se u medijima često uz ime političara na zapadu često navodi kojoj stranci ili kom političkom spektru mu stranka pripada... jer šta - najčešće (ne kažem uvek, ali "najčešće" je poprilično dobar opis) vlade nisu homogeni jednostranački entiteti sačinjeni od botova jedne stranke, jednog mišljenja, jednog smera delovanja... to je ona mala stvar koja se zove demokratija. Postoji većina ali i u toj većini postoje koalicije, savezi, postoje kompromisi, prilagođavanje... zato kad se npr. kaže, šta ja znam, far-right taj i taj, to je vrlo precizna informacija da je taj i taj iz te grupacije koja čini vladu... nisu svi isti. (ovde mi je nebitno konkretno ko kome pripada, činjenica da nisu svi iz iste stranke je poenta)

 

Demokratija nam je dala i to da u medijima demokratskih zemalja postoje različita mišljenja i sukobljavanje istih - ne zato što je to znak da nešto sa politikom zapada ne valja nego je to upravo najveći kamen-temeljac (eo, priznajem, komunistička frazeologija mi ostavila ožiljak za ceo život :classic_biggrin:) uspeha zapadne politike... čuj politike, civilizacije - mogućnost sučeljavanja mišljenja, mogućnost da se čuje druga strana.  To nije slabost - to je snaga. Ukratko, to je to. Jedino vredno za položiti svoj život radi odbrane, jer alternativa je mrak... (sledi par redova ispod)

 

Godinama (sećam se vrlo dobro) je govoreno i prvo jugoslovenska pa zatim i srpska propagandna mašina non-stop su mlele (a ništa se do dana današnjeg nije promenilo) - Pogledajte, na zapadu ima "pravovernih" i "dobrih" ljudi koji vide da je zapad sranje, čak i oni sami priznaju da su im sistemi pogrešni, blablabla, Amerika i Engleska biće zemlja proleterska, Amerika i Kanada biće zemlje udruženog rada...

Spoiler

Žovijalni komentar moje malenkosti na to je: Oće qrac.

 

Sa druge strane - svaka levičarska vlast je uvek morala da bude homogena, jednopartijska da bi se svaki drugačiji, nepravoverni glas utulio, utišao ili sprečio po svaku cenu.  Nije bilo potrebno naglašavati iz koje su stranke ili kog usmerenja svi političari Varšavskog pakta, Rusije, Kine, Kube, S. Koreje, etc... znalo se - iz one koja jedino (i fizički) postoji.

Jedino usmerenje je bilo (i u idealnom svetu po leve ideologije) - Jedna partija, (najčešće) jedan čovek... i (uglavnom) jedan narod.

 

Koliko danas na zapadu imamo pro-Palestinskih protesta? Kolko hoćeš.

Koliko danas na zapadu imamo protesta protiv slanja oružja Ukrajini?  Kolko nećeš.

 

Koliko u Rusiji imamo antiratnih protesta?  I šta se dešava s onima koji su to pokušali da izvedu?

Koliko u Gazi (i šire, na Bliskom Istoku, van Izraela) imamo anti-Hamas protesta?

...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, 40Wins said:

Evo, prvo sam procitao parcijalno a sad sam procitao do kraja, tako da mi je sad ovo jos vise upitno. 

Prvo, ovi rezultati mere ''slicnosti'', ali na bazi cega je radjena inicijalna studija, na Y hromozomu ili mitohondrijalnoj DNA? Ili na nekoj drugoj grupi parametara, gde se pravi aproksimacija svega zivog?

Kad je covek vec u Tvitu pomenuo hriscane Palestince, evo sta kazu genetska istrazivanja Palestinaca:

 

Ova E grupa su verovatno rani neolitski farmeri i hriscani se ocigledno nisu dalje mesali sa Arapima. J1 arapska haplogrupa, a znamo jelte koliko ima vise muslimana od hriscana medju Palestincima. Da li tu ima ljudi koji su genetski kontinuitet regiona? Naravno da ima. Da li ima arapskog uticaja, naravno da ima i to dobranog. Nisam proveravao, ali ne bi me cudilo da je uticaj Arapa visi kod Palestinaca nego kod Marokanaca ili Alziraca koji se takodje smatraju za arapske nacije.

Sad sto je uz arapski uticaj dosao i islam, a posledicno i ideologija da se istrebe Jevreji, ali nije sve proslo po plan(ovima), pa to je sad njihov problem. 

 

Naravno, ja ne smatram da su Palestinci neki alieni, jer su Arapi prisutni na toj teritoriji koliko i Srbi na Balkanu ili Anglo Saksonci u Engleskoj, duze nego Madjari u Madjarskoj, ali jevrejski hram je tu bio mnogo ranije.

 

Ako zelis da osporis rezultate, da kazes da ih je covek falsifikovao ili da je metoda losa, to je jedna stvar. Nemam sad vremena da potrazim koja metoda je koriscena (kad budem imao uradicu to).

 

Ali iz bolda uporno hoces da kazes da su Palestinci Arapi - a oni po ovome to nisu! Potomci su izvornih stanovnika tog podrucja (dakle Jevreja iz tog perioda) i jako malo su se mesali sa etnickim Arapima. Danasnji hriscani gotovo i da nisu, muslimani jako malo i mnogo manje nego sto se misli. I to ne vazi samo za Palestince, nego i za Libance, Sirijce, itd.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

 

Ovo citiram ne zato što odgovaram na post iz koga je izvađeno nego mi je došlo šlagvort za jednu stvar koja je verujem svima dobro poznata ali nije zgoreg ponoviti je s vremena na vreme...

 

Tačno. Tu je neki abc čovek "far-right" (da, nisam ekspert za političku scenu Izraela, zato mi je ime nebitno) i zanimljivo je da se u medijima često uz ime političara na zapadu često navodi kojoj stranci ili kom političkom spektru mu stranka pripada... jer šta - najčešće (ne kažem uvek, ali "najčešće" je poprilično dobar opis) vlade nisu homogeni jednostranački entiteti sačinjeni od botova jedne stranke, jednog mišljenja, jednog smera delovanja... to je ona mala stvar koja se zove demokratija. Postoji većina ali i u toj većini postoje koalicije, savezi, postoje kompromisi, prilagođavanje... zato kad se npr. kaže, šta ja znam, far-right taj i taj, to je vrlo precizna informacija da je taj i taj iz te grupacije koja čini vladu... nisu svi isti. (ovde mi je nebitno konkretno ko kome pripada, činjenica da nisu svi iz iste stranke je poenta)

 

Demokratija nam je dala i to da u medijima demokratskih zemalja postoje različita mišljenja i sukobljavanje istih - ne zato što je to znak da nešto sa politikom zapada ne valja nego je to upravo najveći kamen-temeljac (eo, priznajem, komunistička frazeologija mi ostavila ožiljak za ceo život :classic_biggrin:) uspeha zapadne politike... čuj politike, civilizacije - mogućnost sučeljavanja mišljenja, mogućnost da se čuje druga strana.  To nije slabost - to je snaga. Ukratko, to je to. Jedino vredno za položiti svoj život radi odbrane, jer alternativa je mrak... (sledi par redova ispod)

 

Godinama (sećam se vrlo dobro) je govoreno i prvo jugoslovenska pa zatim i srpska propagandna mašina non-stop su mlele (a ništa se do dana današnjeg nije promenilo) - Pogledajte, na zapadu ima "pravovernih" i "dobrih" ljudi koji vide da je zapad sranje, čak i oni sami priznaju da su im sistemi pogrešni, blablabla, Amerika i Engleska biće zemlja proleterska, Amerika i Kanada biće zemlje udruženog rada...

  Reveal hidden contents

Žovijalni komentar moje malenkosti na to je: Oće qrac.

 

Sa druge strane - svaka levičarska vlast je uvek morala da bude homogena, jednopartijska da bi se svaki drugačiji, nepravoverni glas utulio, utišao ili sprečio po svaku cenu.  Nije bilo potrebno naglašavati iz koje su stranke ili kog usmerenja svi političari Varšavskog pakta, Rusije, Kine, Kube, S. Koreje, etc... znalo se - iz one koja jedino (i fizički) postoji.

Jedino usmerenje je bilo (i u idealnom svetu po leve ideologije) - Jedna partija, (najčešće) jedan čovek... i (uglavnom) jedan narod.

 

Koliko danas na zapadu imamo pro-Palestinskih protesta? Kolko hoćeš.

Koliko danas na zapadu imamo protesta protiv slanja oružja Ukrajini?  Kolko nećeš.

 

Koliko u Rusiji imamo antiratnih protesta?  I šta se dešava s onima koji su to pokušali da izvedu?

Koliko u Gazi (i šire, na Bliskom Istoku, van Izraela) imamo anti-Hamas protesta?

...

 

 

Pa danas su desničari mnogo homogenija skupina nego levičari, ali to nije za ovu temu. Ne znam ni zašto si se uhvatio za tu jednu reč umesto za suštinu u mom prvom postu, a to je da ljudi prilično iracionalno pristupaju ovim temama, mada bismo voleli da se predstavimo kao racionalni. 

 

Jesu li u Srbiji na vlasti desničari? Jesu. 

Jesu li u Izraelu na vlasti desničari? Jesu.

 

Sve drugo, koji je stepen problematičnosti njihovih stavova i nacionalizma koji propagiraju, za ovu diskusiju nije preterano bitno. I nije slučajnost da se u Netanjahuovoj vladi ističu baš ti far-right pripadnici po svojim biserima vezanim za pravo Palestine na državu i njihovu "legitimnost" kao nacije. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DameTime said:

 

Postoji termin u psihologiji koji to objašnjava i zove se doublethink. Kada osoba veruje u dve (ili više) kontradiktornih tvrdnji, koje se međusobno poništavaju. Ako osobu suočiš sa kontradiktornošću, ona će ređe to prihvatiti a češće će krenuti da ti objašnjava zašto to nije kontradiktornost. 

 

Tako dođosmo do toga da se na jednoj temi priča kontra srpskih desničara, dok se na ovoj temi aboliraju izraelski desničari...

 

Pa nije bas tako. Ako krenemo u tu analogiju, onda je svako ko kritikuje Izrael podrzavalac terorizma.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, DarioM555 said:

Gledam malo po forumima i društvenim mrežama, 99% ovih što se zgražavaju nad palestinskom sudbinom nije niti jedno slovo napisalo nakon 07.10. 

 

Aktivirali se tek kad se Izrael odlučio braniti. 

 

🤢

Eto npr. ti, aktivirao si se tek 12. novembra 🙄

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

 

Evo malo dublje hehe

 

Na primer, protiv smo Rusije koja vrši agresiju na Ukrajinu, ali je u redu da Izrael bude agresivan prema Palestini jer ____ (dopuniti po želji; njima treba prevaspitavanje, Izrael je demokratska država i predstavnica civilizacije dok su ovi varvari, sa njima ne može drugačije, nisu ni postojali pre godine X).

 

Jer, sve to imamo prilike da vidimo na ovom forumu, što se kaže na velikom platnu. Klasičan doublethink

Da Ukrajina decenijama organizuje terorističke napade u Rusiji i protiv Rusa u svetu, da organizuje ubistva Ruskih sportista po svetu, otima Ruske avione i ubija taoce, da negira pravo Rusije na pistojanje i da je u februaru Ukrajina poslala u pogranična Ruska mesta teroriste da svojeručno ubijaju, siluju, kolju koju hiljadu Ruskih civila ukljucujući žene i decu, ja bih onda prvi podržao Rusku oružanu akciju protiv Ukrajine u cilju okončanja postojanja nekog hipotetičkog ukrajinskog Hamasa. 

 

Šta je trebao Izrael da učini posle terorističkog upada 7.10? Da napiše demarš vlastima u Gazi i da zatraži osudu saveta bezbednosti UN? Molim da se kao kontrapredlozi ne iznose SF ideje tipa drona koji kopaju tunele i 100% razlikuju teroriste od civila i koje Izrael ima samo neće da ih upotrebi.

 

Ili da se zločinačke akcije Hamasa pravdaju "Izraelcima koji se ilegalno naseljavaju". Hamas je teroristička organizacija i sa njima nema šta da se pregovara. Da bi bilo kakvi pregovori Izraela i Palestinaca bili mogući, Palestinci prvo moraju da se odreknu terorizma i podrške Hamasu i sličnim organizacijama.  Tek onda će biti moguća priča o "dve države".

Najveći problem u priči o dve države je što Arapi iz Palestine ne žele i nikada nisu želeli rešenje sa dve države. Da su to ikada hteli to bi se desilo 1948 i sada ne bi imali ovu temu na forumu. Oni žele, i to suštinski ne kriju, jedinstvenu Palestinu, "od reke do mora", bez Izraelaca osim onih pod zemljom (ne u tunelima već u grobovima).

Pravi pomak bi se desio da se pojavi vlast u Palestini koja će jasno i nedvosmisleno priznati Izraelu pravo na postojanje, a posle toga može da se pregovara o razgraničenju, svakako polazeći od plana iz 1947. 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...