Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

2 minutes ago, shonke said:


 

 


Prvo i Hamas je na vlast došao izborima.
Drugo, Allahu Akbar se ne izgovara samo kad kreneš da kolješ već i u drugim situacijama/prilikama.
Ako razumeš arapski pa si iz toga zaključila sta svako o njih na snimcima izgovara, onda dobro. Voleo bih da mi prevedeš šta deca iz onog jednog twita (ubi me ako znam ko ga je okačio skoro) kažu na temu jevreja. Deca nemaju više od 11-12 god.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Šta predlažeš u vezi te dece?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Smrtokapa said:

Glavna tačka sporenja ovde je oko cene i tempa uništenja Hamasa. Imamo opciju da Izrael izvrši kopnenu invaziju na Gazu i tamo uništi sve što može od Hamasove infrastrukture i ljudstva. Tako nešto će proizvesti i ogromne žrtve među civilnim stanovništvom. Ako postoji drugi način, makar i sporiji, ovo treba izbeći, bitno je da ishod na kraju bude uklanjanje Hamasa iz Gaze. Na primer, neka se organizuje međunarodna misija koja bi imala mandat da uspostavi vlast u Gazi, neka ima instrumente sile, da ne bude samo civilna vlast. Da u njoj ne bude izraelskih uniformisanih trupa jer će u suprotnom biti neizbežnog sukoba, ali da se Izrael i dalje pita oko organizacije i obaveštajnog dela, neka im se omoguće operacije za ciljano uklanjanje vođstva Hamasa jer su oni ti koji poseduju znanja, volju i informacije za to. Neka se Palestincima jasno stavi do znanja da imaju da biraju između nečeg takvog i toga da Izrael sam izvrši svoju verziju pravde nad Gazom.

Drugi način,nažalost,je moguć ali samo u teoriji.

Kako bi izgledala reakcija Hamas-a na takvu medjunarodnu misiju koja bi pokušala da im uzme vlast u Gazi?

I ko bi činio tu misiju,njima bi glava visila o koncu bukvalno 24h dnevno,bili bi pokretna meta tamo,ne bi znali odakle im preti opasnost.

Hamas bi ih eliminisao vrlo brzo iz Gaze,ne bi 7 dana spojili tamo.

Mnogo je komplikovana situacija…

Da ne bude da pametujem nesto,ali tek predstoji tamo tezak period,tesko ce IDF odustati od kopnene invazije…

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Doctor1976 said:

Drugi način,nažalost,je moguć ali samo u teoriji.

Kako bi izgledala reakcija Hamas-a na takvu medjunarodnu misiju koja bi pokušala da im uzme vlast u Gazi?

I ko bi činio tu misiju,njima bi glava visila o koncu bukvalno 24h dnevno,bili bi pokretna meta tamo,ne bi znali odakle im preti opasnost.

Hamas bi ih eliminisao vrlo brzo iz Gaze,ne bi 7 dana spojili tamo.

Mnogo je komplikovana situacija…

Da ne bude da pametujem nesto,ali tek predstoji tamo tezak period,tesko ce IDF odustati od kopnene invazije…

 

Tvoje primedbe imaju rezona, naravno.

 

Ipak, vodim se razmišljanjem da Hamas nije neki nepokretni monolit, već između ostalog zavisi i od podrške lokalnog stanovništva, a šta ako ta podrška nestane?

 

Zamisli hipotetičku situaciju da sutra stanovništvo Gaze, koje je u očajnoj situaciji, čeka da ih pogode bombe i da uskoro Izrael krene u kopneni napad, dobije vest da dolazi kontingent bratske egipatske vojske da uspostavi mir i vlast i da će to sprečiti napad Izraela, pa zar ih ne bi većina njih sa cvećem dočekala?

Edited by Smrtokapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jasno sve,slažem se da tim,Palestincima u Gazi je Hamas omča oko vrata,e sada koliko njih to shvata a koliko ne je veliko pitanje.

Mislim da mi ne mozemo da shvatimo,ni da zamislimo kako tamo izgleda jedan dan zivota,ogromne su kulturološke i uopsteno  sve druge razlike.

Tesko ce se tamo uputiti Egipatska ili bilo koja druga vojska iz bilo koje BI zemlje,i kao član mirovne misije.

Odmah bi bili smatrani za saveznika Izraela i eto nove mete za teroriste,to je strah kod većine zemalja tamo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Moje je neko misljenje da Palestinci ne mrze Izrael zbog vere ( religije) nego ga mrze zbog mrznje.

Nema to sve veze sa prvom, drugom i trecom generacijom, mrznja je njihov Raison d'être ( smisao postojanja).

 

Jasno, to im je u genima , zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Evakuaciju, ako žele i edukaciju-njih i njihovih roditelja.

Bukvalno bilo šta sem sumanutog bombardovanja.

10 minutes ago, shonke said:

Ne znam, ja pitanje šta treba uraditi postavljam već nedeljama i skoro niko nista konkretno ne odgovara.
Evo i tebe da pitam, šta bi ti predložila?


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Uklanjanje religije koliko je to moguće, kao i pravih vrednosti nekakvih državnih simbola-da je zastava samo ofarbana krpa, himna bilo koja pesma i da su sveštenici samo ljudi.

Nije teško tačno odgovoriti.

Pitanje je samo da li ljudi zaista to žele.

 

A stigli smo do meseca.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.instagram.com/p/CyoKVs7I79d/

 

Quote

“I’m still alive” is how Bisan Owda begins many of the videos she films to share with others about her experience living through war in Gaza.

The 25-year-old youth worker and film-maker posts as regularly as she can, with very limited electricity and Internet, to share the grim realities that face Palestinians right now.

@wizard_bisan1 has an Instagram audience of nearly half a million followers, and also shares stories of survivors, and how people are trying to keep their hope.

She has been sheltering at al-Shifa hospital in Gaza City since she was forced to evacuate her home in northern Gaza Strip last week.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, qqruz said:

Pošto svi Arapi vole svoju arapsku, palestinsku braću, čudno mi je što ni jedna arapska zemlja neće da primi djaolju izbjeglicu iz Gaze.

 

Pa posle "Crnog septembra" u Jordanu i gradjanskog rata u Libanu i ja bi dva puta razmislio pre nego što ih ugostim ...

Još mi se ovi Hamasovci čine podosta ludjim od PLO i Arafata ...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Helena said:

Uklanjanje religije koliko je to moguće, kao i pravih vrednosti nekakvih državnih simbola-da je zastava samo ofarbana krpa, himna bilo koja pesma i da su sveštenici samo ljudi.

...

 

U idealnom svetu to bi bilo tako, religija je samo sredstvo zaglupljivanja mase i priprema mesa za mlevenje.  Niko je se (na žalost) neće odreći.

 

14 hours ago, Helena said:

...

Pitanje je samo da li ljudi zaista to žele.

 

"Ljudi" (kao "običan" narod, van kabineta / šatora u kojima se donose odluke o trgovanju tuđom krvi, tuđom decom) se tehnički tu i na pitaju.  Gospodari rata su religiju idealno smislili i prodali "3 u 1":

1. (pomenuto) Zaglupljivanje na delu, religija je kancer znanja, nauke i razuma. Kancer.

2. Jasna diferencijacija od druge strane, tj. neprijatelja - ako odbiješ "svoju" religiju onda više nisi naš nego si njihov.  Ko će se tu čega odreći? Strah i mentalitet krda rade svoje.

3. Idealna uteha od strahota rata masama koje su gurnute u klanicu, plus večiti džoker - život posle života.

 

Nije li pozicija Palestinaca slična poziciji Srba u Hrvatskoj početkom 90ih?

I šta je bilo na kraju? Oluja.

Mislite o tome.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, fancy said:

 

U idealnom svetu to bi bilo tako, religija je samo sredstvo zaglupljivanja mase i priprema mesa za mlevenje.  Niko je se (na žalost) neće odreći.

 

 

"Ljudi" (kao "običan" narod, van kabineta / šatora u kojima se donose odluke o trgovanju tuđom krvi, tuđom decom) se tehnički tu i na pitaju.  Gospodari rata su religiju idealno smislili i prodali "3 u 1":

1. (pomenuto) Zaglupljivanje na delu, religija je kancer znanja, nauke i razuma. Kancer.

2. Jasna diferencijacija od druge strane, tj. neprijatelja - ako odbiješ "svoju" religiju onda više nisi naš nego si njihov.  Ko će se tu čega odreći? Strah i mentalitet krda rade svoje.

3. Idealna uteha od strahota rata masama koje su gurnute u klanicu, plus večiti džoker - život posle života.

 

Nije li pozicija Palestinaca slična poziciji Srba u Hrvatskoj početkom 90ih?

I šta je bilo na kraju? Oluja.

Mislite o tome.

 

Pa... biće izraelska Oluja u Gazi. Još samo da vidimo da li će i posledice te (izraelske) Oluje da budu iste (da li će Palestinci/Hamas da se... bore/šta već, da li će svi kolektivno da se... povuku/odu (i gde)).

 

Link to comment
Share on other sites

Blumberg tvrdi da je razlog odlaganja kopnene ofanzive pritisak SAD i EU kako bi se ispregovaralo oslobađanje što više talaca (pretpostavljam pre svega njihovih državljana).

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-10-20/israel-latest-us-downs-missiles-targeting-israel-from-yemen?utm_medium=social&cmpid%3D=socialflow-twitter-tv&utm_source=twitter&utm_campaign=socialflow-organic&utm_content=tv

Link to comment
Share on other sites

Najtiražnije izraelske novine na današnjoj naslovnici donose članak o krizi poverenja između Netanjahua i vojske. U članku navode da je Netanjahu navodno besan na IDF zbog onoga što se događalo i teško se odlučuje na kopnenu invaziju stalno je odlažući, kao i da je američki paket oružja uvezan sa zahtevom da Izraelci ne napadaju preventivno Liban i obećanjem da će pomoći Izraelcima ako Hezbolah započne rat. Izraelska vojska je juče saopštila da je spremna za napad i time prebacila lopticu u Netanjahuovo dvorište.

 

Spoiler

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, boxcube said:

 

Eto ga.

 

Nacisti su imali projekat Lebensborn, radjali su decu da bi umnozili arijevsku rasu i to je osudjeno kao zlocin  ali cak ni oni tu decu nisu ubijali.

Kako razumeti, tumaciti stav da decu treba radjati da bi se prineli na oltar otadzbini kao zrtva u krvi? 

Ako ovo nije neprirodno i bolesno, ne znam sta je. 

I kako da se ne plasis ovakvih ljudi?

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Pletilja said:

 

Ako ovo nije neprirodno i bolesno, ne znam sta je. 

I kako da se ne plasis ovakvih ljudi?

 


Naravno da je bolesno i opasno. Protiv ovakvog fundamentalizma nema leka. Mi, koji to posmatramo iz naše relativno udobne zapadne perspektive, često potežemo informisanost, edukaciju, podizanje životnog standarda i štatijaznam kao oružja u suzbijanju takve pošasti, ali to je sve, da prostite, sviranje kurcu. Ništa tu ne pomaže, bar ne na kratki rok i lako se širi i mene to sve plaši. Po meni je islamski fundamentalizam trenutno najveća pretnja civilizaciji kakvoj poznajemo.

Edited by Eddard
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

Najtiražnije izraelske novine na današnjoj naslovnici donose članak o krizi poverenja između Netanjahua i vojske. U članku navode da je Netanjahu navodno besan na IDF zbog onoga što se događalo i teško se odlučuje na kopnenu invaziju stalno je odlažući, kao i da je američki paket oružja uvezan sa zahtevom da Izraelci ne napadaju preventivno Liban i obećanjem da će pomoći Izraelcima ako Hezbolah započne rat. Izraelska vojska je juče saopštila da je spremna za napad i time prebacila lopticu u Netanjahuovo dvorište.

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

 

Spremna izraelska vojska se snima za TikTok... 

Link to comment
Share on other sites


Naravno da je bolesno i opasno. Protiv ovakvog fundamentalizma nema leka. Mi, koji to posmatramo iz naše relativno udobne zapadne perspektive, često potežemo informisanost, edukaciju, podizanje životnog standarda i štatijaznam kao oružja u suzbijanju takve pošasti, ali to je sve, da prostite, sviranje kurcu. Ništa tu ne pomaže, bar ne na kratki rok i lako se širi i mene to sve plaši. Po meni je islamski fundamentalizam trenutno najveća pretnja civilizaciji kakvoj poznajemo.

Jbg. Imas srecu da ne zivis u zemlji u kojoj je SPC pobijedila autokratu i sad imas pravoslavnu teokratiju.
Do mjere da vladika odredjuje koji ce biti dan opstine ili ko ce biti direktor drzavnog rudnika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites


Jbg. Imas srecu da ne zivis u zemlji u kojoj je SPC pobijedila autokratu i sad imas pravoslavnu teokratiju.
Do mjere da vladika odredjuje koji ce biti dan opstine ili ko ce biti direktor drzavnog rudnika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Isti q, drugo, srećom mnooooogo manje pakovanje. Inače bi bili isti. Prosto mi je neverovatno kolika je civilizacijska razlika između SPC i npr. Evangelističke crkve u De, ona prva kao da je zaostala u srednjem veku. Ne kažem da se u datim okolnostima i katolička crkva ne bi okrenula fundamentalizmu, uostalom to je svakoj religiji/crkvi u izvornom kodu, ali trenutno je Islam u toj fazi.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Eddard said:
6 minutes ago, qqruz said:

Jbg. Imas srecu da ne zivis u zemlji u kojoj je SPC pobijedila autokratu i sad imas pravoslavnu teokratiju.
Do mjere da vladika odredjuje koji ce biti dan opstine ili ko ce biti direktor drzavnog rudnika.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Isti q, drugo, srećom mnooooogo manje pakovanje. Inače bi bili isti. Prosto mi je neverovatno kolika je civilizacijska razlika između SPC i npr. Evangelističke crkve u De, ona prva kao da je zaostala u srednjem veku. Ne kažem da se u datim okolnostima i katolička crkva ne bi okrenula fundamentalizmu, uostalom to je svakoj religiji/crkvi u izvornom kodu, ali trenutno je Islam u toj fazi.

Vise je do drustva koje je dozvolilo da verske zajednice imaju ikakvu funkciju i uticaj van svojih verskih objekata.

Na zalost, svedoci smo porasta klerikalizacije sirom sveta.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Nacisti su imali projekat Lebensborn, radjali su decu da bi umnozili arijevsku rasu i to je osudjeno kao zlocin  ali cak ni oni tu decu nisu ubijali.

Kako razumeti, tumaciti stav da decu treba radjati da bi se prineli na oltar otadzbini kao zrtva u krvi? 

Ako ovo nije neprirodno i bolesno, ne znam sta je. 

I kako da se ne plasis ovakvih ljudi?

 

Ako će vas imalo utešiti, ovo je Memri video, a tu ćete videti odabrane najveće ekstremiste i budale iz bliskoistoćnih medija. Znači ovo mogu biti neka njihova Jovana Jeremić i Dragoslav Bokan.

 

Što ne znači da ne treba biti svestan da postoje i ovakve... pojave.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy pinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...