Jump to content

Proizvodnja u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 minutes ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Sta je onda sada glavna privredna grana u Australiji?

 

Sviranje raciki. Rude, potražnja za njima presušile. Tamo gde su rudarska naselja imala speed boats u driveway je tama.

Vozači rudarskih dampera su bili na platama kapetana džambo džeta, radili dve nedelje on/off, pa onda na Bali, gde su i preseljavali porodice da tamo uživaju.

 

Još gore. Ti nekada preplaćeni rudari, kojih je 5% zaposlenih u naciji, su sa svojim tadašnjim platama kupujući nekretnine uništili ceo ostali običan svet, dižući cene nekretnina.

A njihove firme, investirajući u još i još, nisu plaćale porez pa je Australija kao država bez prihoda na nivou država 3-eg sveta kada dođe do infrastrukture.

 

Ovo sam već pričao: Australija, da joj nije engleskog jezika i britanskog nasleđa demokratije, bila bi irelevantna kao, recimo, Argentina.

 

Australiji, Azija ne veruje, svi su sumnjičavi prema njoj. A eto, umesto da Australija bude "naš čovek u Aziji", ona  i to nekako prokockava.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

 

 

Haha, baš u tu firmu, Arcelik (white goods),  me je poslala tadašnja moja firma iz SFRJ.  Ja mlad diplomac. Istina, bila je firma Koc Burroughs, Burroughs je tada držao ceo tadašnji SDK (za mlađe, ceo platni promet u SFRJ), tada značajna u mainframe svetu koji nisu IBM i Arcelik   je imao baš Burroughs 6800.

 

Tamo sam radio bazu podataka i analizu kvarova i garancija frižidera, uglavnom. Bilo je situacija da su frižideri pukli jer su bili stavljeni naglavce, tadašnja Turska.

 

Ja se vratio posle godinu dana iz Turske a ta ista, baš ta ista mašina, isti serijski broj,  je bila prodata BIP-u, polovna,  za njihov računski centar.

 

U Turskoj su frizideri postali uobicajena stvar tek ovih godina. Bas je Erdogan to spominjao u kampanji kao najveci uspeh njegove vladavine, iznosio je i neke brojke, ali ko ce to sve pamtiti. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, srbija do tokija said:

Kada sam došao u Australiju početkom 1992, tamo je bilo 5 proizvođača automobila: GM, Ford, Mitsubishi, Nissan, Toyota.

 

Danas nema ni jednog.

 

U toj zemlji ne postoji više ni jedna firma koja može da napravi običnu peglu za veš. Još grđe, niko u Australiji ne zna da napravi običnu sijalicu.

Siguran sam da za Australiju ne bi bio tehnoloski izazov da pokrene proizvodnju sijalica, ko bi te sijalice kupovao je sasvim druga prica, posto na Filipinima mozes da ih napravis 10x jeftinije.Svi proizvodjaci su napustili AU nakon GM-a , posto su delili istu fabriku delova. Odlaskom GM-a gasila se proizvodnja delova te i isplativost drugih da tamo proizvode automobile. Globalna ekonomija se razlikuje od one sa pocetka 20tog veka. Zasto bi proizvodio nesto kod kuce ako mozes da uvezes deleko jeftinije. Te nase "cuvene" firme su opstajale samo zbog protekcionizma koji je u to vreme postojao. Konkurencija ih je ubila vise od bilo kakve tranzicije.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

 

Ne vidim sta je bilo lose u toj proizvodnji po licenci ??  Ako se uzme na um nasledje,  stepen razvoja i stepen obrazovanja cele drzave koju je Tito nasledio ( osvojio ) , jedne ruralne ,  onda to i nije tako lose...    Dobijes relativno kvalitetne proizvode za svoje trziste,  uposlis narod, koji uz to ima prilike i da nauci kako se to pravi....

 

 U principu se i danas Srbija nalazi u takvoj poziciji....  tako da se , i pored toga sto o AVu mislim sve najgore,  to za te "fabrike" za motanje konaca i kablova ( uostalom te "fabrike" je prvo doveo Dinkic- JURA )  nema sta da se zameri.... jer trenutno za bolje i vece zaista nismo...

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, A sad said:

 

U Turskoj su frizideri postali uobicajena stvar tek ovih godina. Bas je Erdogan to spominjao u kampanji kao najveci uspeh njegove vladavine, iznosio je i neke brojke, ali ko ce to sve pamtiti. 

 

Nije Turska  naivna uopšte, bar mi bi to trebali da znamo.

 

Moje su kolege, Turci,  nosili odela i kravate i neki od njih, kada su me pozivali u njihovu kuću, svirali su klavir.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

Siguran sam da za Australiju ne bi bio tehnoloski izazov da pokrene proizvodnju sijalica, ko bi te sijalice kupovao je sasvim druga prica, posto na Filipinia mozes da ih napravis 10x jeftinije.Svi proizvodjaci su napustili AU nakon GM-a , posto su delili istu fabriku delova. Odlaskom GM-a gasila se proizvodnja delova te i isplativost drugih da tamo proizvode automobile. Globalna ekonomija se razlikuje od one sa pocetka 20tog veka. Zasto bi proizvodio nesto kod kuce ako mozes da uvezes deleko jeftinije. Te nase "cuvene" firme su opstajale samo zbog protekcionizma koji je u to vreme postojao. Konkurencija ih je ubila vise od bilo kakve tranzicije.

 

To je to. Za jednu generaciju niko neće znati da napravi bilo šta. Već danas nema tog znanja, isparava. Na nivou nacije, to je veliki problem.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, srbija do tokija said:

 

Nije Turska  naivna uopšte, bar mi bi to trebali da znamo.

 

Moje su kolege, Turci,  nosili odela i kravate i neki od njih, kada su me pozivali u njihovu kuću, svirali su klavir.

Mali ti uzorak. :)

Vidimo samo one koji su naseg obrazovanja, nasih kulturoloskih nivoa. Kad si zadnji put otisao u neki bircuz? Verovatno nikada, ili pre 30+ godina.

To su nasi uzorci, isto kao i druge nacije koje srecemo. Kulturoloski, najnizi nivo kulture koji sam primetio medju inzenjerima je kina. To su sve patijski sekretari, kako ih znamo iz unutrasnjosti.

:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mrd said:

Mali ti uzorak. 🙂

Vidimo samo one koji su naseg obrazovanja, nasih kulturoloskih nivoa. Kad si zadnji put otisao u neki bircuz? Verovatno nikada, ili pre 30+ godina.

To su nasi uzorci, isto kao i druge nacije koje srecemo. Kulturoloski, najnizi nivo kulture koji sam primetio medju inzenjerima je kina. To su sve patijski sekretari, kako ih znamo iz unutrasnjosti.

:lol_2:

 

To si u pravu, do neke mere. Posle studentskih dana nikada u životu nisam otišao u kafanu ili u bircuz. A nekada, srednja škola, išao sam na nastavu posle cele noći pijanke u kafani.

Faks, u Šumatovcu  i u Grmeču smo na salvetama rešavali integrale i diferencijalne jednačine, uz "nameštaj" (za mlađe čitaoce, to je bilo 1/2 litra sode i 1/2 litra lošeg belog vina, to su konobari mrzeli jer im je bilo puno da nose, pa su to zato zvali "nameštaj" a bilo je i jeftino)

 

Na kraju, sa kojom rajom završiš? Sa onom sličnom tebi i tvojoj ulozi, bili Turci, Grci, Norvežani  ili Japanci.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Bilo je to vrijeme ruza said:

 

Prvo mislim da je pogresno ocekivati da je Jugoslavija, koja je izasla iz drugog svjetskog rata, ne samo razorena, nego kao teska seljacija, bez skoro ikakve industrijske tradicije, mogla da parira ravnopravno Njemackoj, Italiji ili Francuskoj koji su izmislili automobilsku industriju u Evropi, medjutim kada se spomene Jugo koji je poceo da se serijski proizvodi tek 1980 i kao takva trajao nekih 12-tak godina do pocetka kraja, sa kozmetickim promjenama, i nije toliko strasno, jer ako ga uporedimo sa bozanstvom golfom, koji je btw i kostao 2-3 puta vise, sto se ne smije zanemariti, koliko para, toliko i muzike, vidimo da se Golf dvica proizvodio od 1983 pa do 1991. To su bila ta vremena, nisu se automobili mijenjali brzinom kojom se mijenjaju sada.

Kao i ocekivati da je EI Nis trebao da prodaje svoje televizore u Japanu.

 

Ja sam samo zelio da kazem da se za vrijeme SFRJ potencirala proizvodnja i razvoj, dok se danas potencira na trznim centrima i muljanjima.

 

 

 

Ovo su najobicnijne gluposti i neznanje. Cudi me da neko ko je inzinjer, moze ovako nesto da izjavi.

Cuj u kompaniji koja je pravila milijarde dolara u elektro energetskoj industriji nije bilo R&D :roflmao:

Onda su to bili neki prevaranti vrhunske klase, lopovi koji su krali patente sa lakocom itd. vojme oca i sina :krstipd4:

 

Svako ko se imalo razumije u masinstvo zna da je nerijetko mnogo lakse nesto konstruisati, nego poslije napraviti.

Da bi nesto napravio, moras da imas tehnologiju, znanje, inzinjere, majstore, opremu, materijale, termicke obrade itd itd.

Sve ove firme koje sam vec pomenuo su sve to imale, praviti opticke instrumente zahtijeva strahovitu preciznost, nije to pivara da kuvas pivo u kazanu.

 

Ovo ne bi trebalo da bude diskusija o ekonomskom sistemu, komunizmu itd nego na ono sto smo i kako smo proizvodili, i naravno uporedba sa danasnjim stanjem i npr pricom da ce doci VW, koji je kao sto se dobro zna, ali brzo zaboravlja vec tu bio prije 40 godina.

 

 

 

U automobilskoj industriji cele eseferjot nepostoji ni jedan ozbiljan i originalan patent. Apsolutno sve je bila licenca ili kopija. Da ti ne treba možda R&D Abteilung od 500 ljudi u zastavi da bi izmislili na stokecu četvrtaste farove umesto okruglih?

 

Farmacija, medicinski aparati, alatne mašine, kopije ili eventualno evolucija Drehbanka i Abrichtera koje su komunjare otele predratnim fabrikantima ili su stigli iz Nemačke kao ratna reparacija. 

 

Koliko svetskih rekorda je postignuto u sprintericama Startas?

 

Što se tiče vojne industrije, gadi mi se svaka vojska i oružje a posebno jenea, ali hajde da kažemo da se to zaHrdjalo smeće trpalo Arapima za naftu, oni su stalno rokali medjusobno, pa je bila velika potrošnja, što ne znači da je nešto dobro ako se proda.

 

Da parafraziram romanijskog šabana, po meni se ništa neće zvati, iliti eseferjot doprinos svetskom industrijskom i tehnološkom razvoju je, dobro, ne baš kao Sierra Leone, ali tu negde kao Paraguay ili Bolivia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, alberto.ascari said:

Gde je tu R&D, know how i taj rad? Nula, nema. 

 

tesko da jedan Energoinvest nije imao Institut za istrazivanje i razvoj, a onda i know-how, obzirom na brojne poslove u tzv. zemljama treceg svijeta. no ako ti pouzdano znas da nije imao, onda mora da je tako bilo. mislim da se Indira sa bivseg foruma ne bi slozila s takvom tvrdnjom, no dobro. ja cu dati dva primjera, pa cekam da ih neko argumentirano pobije. R&D u Saponiji (od 1962.), i know-how u IMK Slavoniji (podignute dvije fabrike u Ulan Batoru po sistemu kljuc u ruke + skolovanje kadrova -> izvoz u Svicarsku). svakako da taj R&D i know-how nije bio na nivou Zapada, daleko od toga, medjutim, postojao je.

 

...

 

ajd sad da pojasnim zasto sam se uopce javio na ovu mali milijun puta prezvakanu temu. dakle temu koja je krenula sa pretjeranim hvaljenjem, a onda skrenula u pretjerano negiranje. e pa bas zbog tog "sve - nista" patenta®. upravo takvo megalomansko pretjerivanje (u svemu, i kad treba hvaliti i kad treba kuditi) odlika je palanackog mentaliteta koji je u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji pocetkom devedesetih sjebao i ono sto jeste bilo dobro, i sto se moglo dalje razvijati / nadograditi. Zapad drugacije funkcionira. ono sto je lose mijenjaju, ono sto je dobro zadrzavaju. ovdje se svakih nekoliko decenija krece od potpune nule. ima Edo Maajka i jednu pjesmu na tu temu, ali je pomalo (ijekavicarski) bezobrazna, pa ju necu stavljati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Constantin said:

Čekaj, stani. Ja skoro kupih Grundig TV...šta sam ustvari kupio :smiley5:

 

Kupio si Grundigov televizor, a nadam se da će te  dobro služiti. Onaj stari nemački Grundig jeste propao zbog razloga u koje ne mogu da adekvatno uđem, ali ako turski vlasnik radi posao kako treba, onda mislim da nemaš razloga za brigu. Stara firma je imala finansijskih problema, što je jedno, ali ako novi vlasnik iskreno želi da radi posao kako treba mislim da nema razloga za brigu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Constantin said:

Nemoj da me razočaravaš sa prestoničarskim kompleksima... :77:

Nisam ja to tako mislio. Seti se sam, kako je to izgledalo, dodje padobranac, koji ne zna nista o bilo cemu bitnom za taj posao i rukovodi.

Nije morao da bude iz "provincije". Nemam ja toliko toga, po pitanju grada. :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Nisam ja to tako mislio. Seti se sam, kako je to izgledalo, dodje padobranac, koji ne zna nista o bilo cemu bitnom za taj posao i rukovodi.

Nije morao da bude iz "provincije". Nemam ja toliko toga, po pitanju grada. :lol_2:

Ne znam kume kako je bilo....ja sam uvek bio u provinciji.... :smiley2:

Skoro uvek...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Kupio si Grundigov televizor, a nadam se da će te  dobro služiti. Onaj stari nemački Grundig jeste propao zbog razloga u koje ne mogu da adekvatno uđem, ali ako turski vlasnik radi posao kako treba, onda mislim da nemaš razloga za brigu. Stara firma je imala finansijskih problema, što je jedno, ali ako novi vlasnik iskreno želi da radi posao kako treba mislim da nema razloga za brigu.

Joj, :lol_2: mislim da je SABA prvo kupila Grundig, a posle ne znam sta se desavalo. Ovo je i vise od 30 goidna.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mrd said:

Joj, :lol_2: mislim da je SABA prvo kupila Grundig, a posle ne znam sta se desavalo. Ovo je i vise od 30 goidna.

SABA je propala mnogo pre Grundiga. Kupio ih je Thompson(  ne onaj iz Hrvatske😁) ali mislim da je ime ugaseno. Barem ja nisam video neki proizvod sa njihovim imenom jos od kasnih 80tih. Grundig i Telefunken su propali jer su Japanci pravili stvari istog kvaliteta samo 30% jeftinije, a u kasnijoj fazi tukli su ih i dizajnom. Ja jos uvek imam Telefunken kasetofon koji je kupljen negde 79-80 i jos uvek radi, a da nikada nije bio popravljan. Njih su unistili Japanci, a nasu EI Kamacrown, koji je pravio iste krseve samo 50% jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Constantin said:

РезÑлÑÐ°Ñ Ñлика за Äokolade volim te i samo ti

 

Kako je sve počelo?

Nakon nastalog kaosa poslije Prvog svjetskog rata, upravo je Požega izabrana za savršeno mjesto za tvornicu koja će cijelom gradu donijeti čokoladnu slavu nešto kasnije, te će grad Požega postati vodeći proizvođač slatkiša Kraljevine. Tvrtka Zvečevo d.d. Požega započela je s radom kao tvornica “Stock cognac Medicinal”, 20. listopada 1921.godine, proizvodeći  jaka alkoholna pića (voćne rakije, vinjak i domaći brandy).


Švicarska tvrtka Nestlé 1934.godine nudi ugovor Stocku za najam postrojenja, kako bi proizvodili čokolade i bombone, na punih 10 godina. Ponudu su odobrili Ministarstvo i Kraljevska banska uprava u Zagrebu, te Nestlé 1936.godine dobiva dozvolu za početak proizvodnje čokolade i čokoladnih proizvoda. Tvornica je zapošljavala 350 djelatnika, sve većinom iz Požege, a bili su raspodijeljeni u 8 velikih odjela – Konjak i ostala alkoholna pića; čokolada i čokoladni bomboni; kakao u prahu i kakaovo maslo; praline i punjena čokolada; kanditi; svileni bomboni i karamele; marmelada i voćni sirupi; roba od vafla i fini deserti; zamatanje čaja. Geslo tvornice glasilo je “Budi iskren” i bilo je ispisano na jednoj od zgrada tvornice. Poput dobrog duha, geslo je ujedinjavalo sve radnike i upravu, te je unutar tvornice osnovana knjižnica, pjevačko društvo i orkestar.


Nakon 10 godina, 1946. godine,  proizvodnja je nastavljena u nacionaliziranoj tvornici, a pod imenom “Zvečevo”  tvornica počinje poslovati od 1951.godine. U sljedećim godinama Zvečevo očekuju znatne promjene: godina je 1958. i u sustav Zvečeva ulazi mljekara; tijekom 60-ih godina prestaje nerentabilna proizvodnja voćnih sokova i brašna.  Sve se koncentrira oko proizvodnje kakao proizvoda, jakih alkoholnih pića i preradu mlijeka u mliječni prah. Zatim se dogodilo nešto što je zaista promijenilo sve. Nekolicina entuzijasta, direktori, majstori i radnice osmislili su 1963/64.godine prvu čokoladu s rižom u svijetu!  Radilo se o ekspandiranoj riži i 90 postotnoj mliječnoj čokoladi, od mlijeka iz vlastite mljekare. Sinonim za čokoladu s rižom uvijek će biti Mikado – japanski ovozemaljski i nebeski vladar; hrana ljudi i bogova. Isto tako, u periodu od kasnih 60-ih i ranih 70-ih slijedi moderniziranje i rekonstruiranje procesa, te dolazi do povećanja proizvodnje, a samim time i zaposlenosti. Uz to, Nestlé i Zvečevo sklapaju ugovor o dugoročnoj poslovnoj suradnji 1970.godine, te Zvečevo osvaja domaće i inozemno tržište.  1987.godine Zvečevo pokreće i proizvodnju na bazi brašna – vafel proizvode, a od 1994. godine posluje kao dioničko društvo. Tvornica Zvečevo je proslavila Požegu kao grad čokolade još u doba Kraljevine SHS, a čokolada s rižom i danas je obavezan poklon kad se ide u goste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

Sećate se reklame:

 

sjecam se, kako se ne bih sjecao. bila mi je odvratna tada, odvratna mi je i danas. medjutim, dobar prelaz si napravio. sad mi mogli malkic proanalizirati sto je to bilo u tom titovom socijalizmu da je tako glatko presao u etnicki nacionalizam, i time fakticki, sam sebe, dokrajcio. mada neki (posve argumentirano cak) tvrde da je samo obukao novo ruho, i zivi i dan danas na ovim nasim prelepim prostorima. to je dakle ona (izostavljena) stavka iz uvoda, gdje smo imali preveliko, upravo megalomansko hvaljenje socijalisticke samoupravne ekonomije, a bez imalo kritickih osvrta / spoznaja.

 

https://lupiga.com/vijesti/ugo-vlaisavljevic-rat-kao-najveci-kulturni-dogadjaj

 

...

 

mnogi zaboravljaju (a vjerujem da neki nikada nisu ni znali) da recimo u Vukovaru, koji je osamdesetih po BDP-u bio odmah iza Maribora (dakle na 2. mjestu u SFRJ),  1989/1990. socijalni nemiri pocinju generalnim strajkom u Kombinatu gume i obuce Borovo, a ne tzv. etnickim napetostima / sukobima. tada je jedan od istaknutih vodja sindikata u Borovu bio Blago Zadro, kasnije heroj obrane grada. zaboravlja se dakle taj sveopci raspad (upravo u gospodarskom sektoru) socijalistickog sistema cim je krenula ozbiljnija liberalizacija trzista. to je, nota bene, bilo prije popova i topova.

 

 

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Vjekoslav said:

 

tesko da jedan Energoinvest nije imao Institut za istrazivanje i razvoj, a onda i know-how, obzirom na brojne poslove u tzv. zemljama treceg svijeta. no ako ti pouzdano znas da nije imao, onda mora da je tako bilo. mislim da se Indira sa bivseg foruma ne bi slozila s takvom tvrdnjom, no dobro. ja cu dati dva primjera, pa cekam da ih neko argumentirano pobije. R&D u Saponiji (od 1962.), i know-how u IMK Slavoniji (podignute dvije fabrike u Ulan Batoru po sistemu kljuc u ruke + skolovanje kadrova -> izvoz u Svicarsku). svakako da taj R&D i know-how nije bio na nivou Zapada, daleko od toga, medjutim, postojao je.

 

Naravno da da je postojao i to ne samo jedan. Ja sam se osvrnuo prije svega na masinsku industriju, gdje moze svako da konstruise zupcanik, ali hajde napravi ga u odredjenim tolerancijama i sa materijalom koji je pravilno termicki obradjen da bude dugotrajan i izdrzi sva opterecenja.To je samo jedan prost primjer, gdje je cjelokupan proizvod.

 

17 hours ago, Vjekoslav said:

...

 

ajd sad da pojasnim zasto sam se uopce javio na ovu mali milijun puta prezvakanu temu. dakle temu koja je krenula sa pretjeranim hvaljenjem, a onda skrenula u pretjerano negiranje. e pa bas zbog tog "sve - nista" patenta®. upravo takvo megalomansko pretjerivanje (u svemu, i kad treba hvaliti i kad treba kuditi) odlika je palanackog mentaliteta koji je u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji pocetkom devedesetih sjebao i ono sto jeste bilo dobro, i sto se moglo dalje razvijati / nadograditi. Zapad drugacije funkcionira. ono sto je lose mijenjaju, ono sto je dobro zadrzavaju. 

 

Poenta teme nije da se jugoslovenska proizvodnja poredi sa njemackom, sto je besmisleno, nego sa trenutnim stanjem.

Link to comment
Share on other sites

  • A sad locked and unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...