Jump to content

Razlika u godinama u braku i u vezama


bergkamp bcd

Recommended Posts

Pomalo kontroverzna tema iz vise razloga.

 

Glavni razlog zasto je taj da u modernom vremenu u kojem su prihvaceni razni vidovi razlicitosti, istopolnih veza i promena pola, razlika u godinama, pogotovo ako je muskarac stariji i dalje izaziva osude sa moralnog stanovista. Ono sto je problematicno u tom nacinu razmisljanja je zasto se na pojavu muskarca koji se oseca kao zena (i obrnuto) u razvijenim drustvima ne gleda kao na moralno ili zdrastveno posrnuce, a isto se primenjuje na muskarce i zene koji zamisljaju da su mladji nego sto zaista jesu? Jer, ako se muskarac oseca kao zena, nekako je i logicno da ce tog muskarca privlaciti drugi muskarci, ali ako muskarac od 50 godina i dalje sebe vidi kao mladica od 25, opet je logicno da ce ga interesovati mladje zene u ranim dvadesetim godinama.

 

Tu je osnovni problem mozda u nesposobnosti ljudi da priznaju da vreme prolazi i da niko ne postaje atraktivniji sa godinama. Zato se i odrasli ljudi od 22, 23, 25, pa i 28 i dalje smatraju decom, jer tako i ljudi i zene od 39 ili preko 40 mogu da tvrde da su jos uvek u "cvetu mladosti". Sto sa bioloske tacke gledista nema bas nikakvog smisla.

 

Postoji jedno pravilo koje bi trebalo da bude veoma jednostavno ako neko zeli da zna sa kim treba da se zabavlja i sa kim ulazi u brak, a da taj neko i dalje moze da se smatra za moralno ispravnu osobu. To pravilo je broj godina/2 + 7. Kada se to pravilo primeni, osoba od 30 godina moze da bude u vezi sa osobama od 22 godine i starijima, osobi od 40 godina minimalan broj godina partnera je 27, osobi od 50 je taj broj 32, osoba od 70 godina moze da bude u vezi sa osobama od 42+ godine.

 

Ovo pravilo je jako problematicno jer dozvoljava veze izmedju starih i sredovecnih ljudi, ali ne dozvoljava veze izmedju sredovecnih i mladih ljudi. Realnost je da neko od 65 godina ima mnogo manje toga zajednickog u odnosu na nekog od 38, u odnosu na odnos izmedju osoba od 38 i 22 godine. Jos gore, prva veza bioloski nema nikakvog smisla, a druga ima.

 

Zato mislim da je pomenuto pravilo lose, a i da je osuda razlika u godinama losa (osim u slucaju ako je mladja osoba u vezi maloletna). Mnogo bolje zivotno pravilo bi bilo da je sve dozvoljeno, ali da malo veza sa razlikama u godinama mogu da budu uspesne i da je zato preporuka svima da sklapaju brakove i imaju veze sa osobama do pet godina razlike (+-), eventualno do 10 godina razlike. Jer, mozda je veza izmedju ljudi od po 38 i 22 godine nekome odvratna, ali nije to problem - problem je sta kada muz ili zena napune cak 60, a njihov mladji partner 44? Ili 70 i 54? Nema nikakvog smisla govoriti da muskarac od 49 godina ne bi trebalo da bude u vezi sa devojkom od 22, ali da moze da bude u vezi sa zenom od 27. I jedno i drugo bioloski ima smisla, ali generacijski su i jedno i drugo prevelike razlike.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bergkamp bcd said:

Realnost je da neko od 65 godina ima mnogo manje toga zajednickog u odnosu na nekog od 38, u odnosu na odnos izmedju osoba od 38 i 22 godine. Jos gore, prva veza bioloski nema nikakvog smisla, a druga ima.

Šta znači da prva veza biološki nema smisa?

Generalno, svaka veza punoletnih osoba u koju stupe svojom voljm je prihvtljiva bez obzira na motive, ljubav, novas, status.  Može i veza dvoje vršnjaka ili generacijski bliskih da bude bezperspektivna, veza se može prekinuti, može se održavati iz različitih motiva.

Verujem da će se većina ovde, na forumu, složiti da je obostrana volja osnovni uslov za prihvatljivost veze, a svet je preživeo i preživljava čitave civilizavije koje počivaju na vezama koje ugovaraju roditelji, da ne pominjemo da je do nedavno ovaj deo sveta koji smatramo civilizovanim vođen od strane porodica, dinastija u kojima su brakovi i potomstvo planitrani politički, ugovarani u kabinetima tako da je čitavom evropom, a i dobrim delom sveta, vladala jedna porodica.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

Šta znači da prva veza biološki nema smisa?

Generalno, svaka veza punoletnih osoba u koju stupe svojom voljm je prihvtljiva bez obzira na motive, ljubav, novas, status.  Može i veza dvoje vršnjaka ili generacijski bliskih da bude bezperspektivna, veza se može prekinuti, može se održavati iz različitih motiva.

Verujem da će se većina ovde, na forumu, složiti da je obostrana volja osnovni uslov za prihvatljivost veze, a svet je preživeo i preživljava čitave civilizavije koje počivaju na vezama koje ugovaraju roditelji, da ne pominjemo da je do nedavno ovaj deo sveta koji smatramo civilizovanim vođen od strane porodica, dinastija u kojima su brakovi i potomstvo planitrani politički, ugovarani u kabinetima tako da je čitavom evropom, a i dobrim delom sveta, vladala jedna porodica.

Incest je bio zvezda vodilja medju mocnima i vaznima, nikoga nije bilo briga za biologiju.

Besmisleno je danas odredjivati granice mladosti i starosti.

Link to comment
Share on other sites

Citajuci uvodni post normlan covek od 102 ipo godine zeljan normalne veze bi mogao da se oseti neadekvatno. Ili ako ima 32 godine a oseca se kao zena ali nije zena vec mu se svidja muskarac koji se ne oseca kao muskarac i koji ima 48 godina, mogao bi takodje da postane meta nekih prica. Ili ako imamo 89 godina kako li ce da nas gledaju kada nam se dopadne neko detence od 70? 

 

78 ili 38 ili zena a muskarac ne bi trebalo da imaju nesto sa onima koji su to sto nisu od 47,5 godina nije dovoljno za podozrenje ako si tu negde po godinama slican nekome ko nije ni priblizno slican nikakvim godinama, znaci sve je u redu dok ne potpadamo u te neke godine kada nije u redu biti u godinama.

 

Voli vas vasa Harris. Kamala Harris.

 

Objasnjenje ove ruske salate - dakle, ovako je Kamala lupetala kod Opre na kanabetu, a ja sam pokusala (znam) neuspesno da je imitiram. Ali mislim da je jasno onome kome nije nista jasno da je to sto kazem tacno. 

 

Sto se tice tematske problematike ne vidim je. Ako mene pitate - budite s kim hocete i tako ne pridajem vaznost sta tamo neko misli ili se iscudjava nad nekim parovima koji se razlikuju po godinama. To rade samo oni koji imaju vremena na pretek i kojima je zivot dosadan, mislim...tako ja mislim.

 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da su danas toliko prisutni iščuđavanje i osuda kada su u pitanju razlike kod parova koje idu do 10 godina.

 

Problem je što kada muškarac ili žena preferira 15 i više godina starije ili mlađe partner(k)e, to ukazuje na određene emocionalne probleme, most likely i nelečene traume. Da ne pričam kako je kod takvih razlika u godinama (pogotovo ako je jedan partner baš mlad, tipa 20 godina, dok drugi ima 35+), vrlo moguć grooming. Tj. da stariji partner(ka) oblikuje mlađeg da se ponaša u vezi onako kako njemu ili njoj odgovara i da emocionalno manipuliše. 

 

Biću otvorena, mene su recimo do pre par godina privlačili dosta stariji muškarci i imala sam problem da mi se dopadne neko mojih godina, zato što imam klasičan daddy issues od odrastanja bez oca. Pa sam u partneru tražila nadoknadu te očinske figure. 

 

19 hours ago, bergkamp bcd said:

Jer, mozda je veza izmedju ljudi od po 38 i 22 godine nekome odvratna, ali nije to problem - problem je sta kada muz ili zena napune cak 60, a njihov mladji partner 44? Ili 70 i 54? Nema nikakvog smisla govoriti da muskarac od 49 godina ne bi trebalo da bude u vezi sa devojkom od 22, ali da moze da bude u vezi sa zenom od 27. I jedno i drugo bioloski ima smisla, ali generacijski su i jedno i drugo prevelike razlike.

 

Zato što su neke razlike (pre svega u emotivnoj i psihološkoj zrelosti) manje očigledne kad partneri imaju 70 i 54 godine, nego kad imaju 38 i 22 godine. U drugom slučaju je diskrepanca daleko veća.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Zato što su neke razlike (pre svega u emotivnoj i psihološkoj zrelosti) manje očigledne kad partneri imaju 70 i 54 godine, nego kad imaju 38 i 22 godine. U drugom slučaju je diskrepanca daleko veća.

 

Moguce u individualnim slucajevima, moguce je i da je tako u vecini slucajeva.

 

Problem je sta raditi sa ljudima koji imaju 38 godina, a zapravo emocionalno nisu mnogo odmakli od ranih dvadesetih? Tu se radi o necemu sto ti ljudi nisu birali (kao sto nisu birali ni koji pol zele da budu ili koji pol im se svidja), pa se takvi ljudi i danas osudjuju.

 

Citava poenta teme je da su retke veze sa razlikom u godinama koje su uspesne, ali mi se cini da drustvo tako i ne gleda nego se koristi argumentacija na nivou antitrans i antihomo propagande ("Vidi ga, ima toliko godina, a svidja mu se neka koja cerka moze da mu bude" je prilicno slicno kao i "on misli da je ona, sa njim nesto nije u redu" ili "nije normalno da dva muskarca budu u vezi").

 

Sto se tice groominga, on postoji u slucaju da je mladji partner maloletna osoba (koja ne moze da rasudjuje na nivou odrasle osobe) i to je svakako za osudu, ali kao sto neko moze da spuca 22 godine dupe (pardon my french) i da se i dalje ponasa kao da ima 15, tako isto vazi i za nekog ko ima 30 godina. Onda mozemo da kazemo i da neko sa 50 i neko sa 30 godina ne treba da budu u vezi jer taj sa 50 ima i mnogo veca primanja i mnogo vece zivotno iskustvo. Gde postaviti granicu?

Edited by bergkamp bcd
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, bergkamp bcd said:

Citava poenta teme je da su retke veze sa razlikom u godinama koje su uspesne, ali mi se cini da drustvo tako i ne gleda nego se koristi argumentacija na nivou antitrans i antihomo propagande ("Vidi ga, ima toliko godina, a svidja mu se neka koja cerka moze da mu bude" je prilicno slicno kao i "on misli da je ona, sa njim nesto nije u redu" ili "nije normalno da dva muskarca budu u vezi").

 

Ne mogu nikako u isti koš slučaj dva homoseksualna muškarca i lika od 50ak godina kog lože klinke od 20-25 godina. 

 

18 minutes ago, bergkamp bcd said:

Sto se tice groominga, on postoji u slucaju da je mladji partner maloletna osoba (koja ne moze da rasudjuje na nivou odrasle osobe) i to je svakako za osudu, ali kao sto neko moze da spuca 22 godine dupe (pardon my french) i da se i dalje ponasa kao da ima 15, tako isto vazi i za nekog ko ima 30 godina. Onda mozemo da kazemo i da neko sa 50 i neko sa 30 godina ne treba da budu u vezi jer taj sa 50 ima i mnogo veca primanja i mnogo vece zivotno iskustvo. Gde postaviti granicu?

 

Grooming je moguć i kad je osoba punoletna, ali je još uvek dovoljno mlada + u vezi sa znatno starijim partner(k)om.

 

Što se tiče bolda, to opet nije ista situacija, primanja i životno iskustvo kao neki uopšten pojam ne znače da će razlika biti ogromna. Bitan je nivo emocionalne i psihološke zrelosti kod oba partnera.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

Ne mogu nikako u isti koš slučaj dva homoseksualna muškarca i lika od 50ak godina kog lože klinke od 20-25 godina. 

 

Meni je očekivano da heteroseksualca od 50ak godina privlače klinke 20-25, a nekih 80% očekivano da će ti heteroseksualci od 50ak ipak uključiti socijalne i moralne senzore i te inicijalne nagone, privlačnosti prekriti raciom. 

Ali neka početna primesa mora biti da je consentual odnos dve punoletne osobe okej, kao i prihvatanje da će u svim događajima na velikim brojevima biti anomalija. Pitanje je koliko je na društvu da osuđuje odnose čak i kada oni pređu pominjane granice moralnog i "ukusnog".

Da, meni je bljak i pogrešno da lik u 50im juri klinke 20-25, ali bih ipak malo razdvojio stvari. Predatory grooming i iskorišćavanje nečijeg lošijeg emotivnog, finansijskog ili psihičkog stanja je apsolutno pogrešno i za svaku osudu. Ali ukoliko pomenuta klinka 20-25 svesno stupa u odnos radi materijalnog, socijalnog ili bilo kojeg drugog benefita, to mi je odnos 50/50 grešnika, u fazonu, ko ih jebe i ne zavređuju pažnju.

 

Inače, deluje mi da je ova tema spin-off neke off-topic diskusije, tako da sam možda omašio loptu, ali da ispadobranišem dok mogu.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Mogu da razumem da se u nekom trenutku oseti privlacnost prema znatno mladjoj / starijoj osobi, ali za iole ozbiljniju vezu ili brak s velikom razlikom u godinama ne vidim perspektivu. O cemu bi te dve osobe pricale kad prodje ona prva faza zaljubljenosti i upoznavanja? Kad tad isplivaju iz nas stvari koje su deo naseg iskustva, odrastanja u izvesnoj epohi, koja neretko nosi i izvestan sistem vrednosti. A tu su i svakodnevi dogadjaji, ono kad nas nesto podseti na nesto sto smo ranije doziveli, pa bi to podelili s bliskom osobom. Zar se neces ugristi za jezik pre nego sto ispricas nesto iz svoje mladosti nekom ko u to vreme nije ni postojao? Da ne pominjem fizicki izgled, potrebu da sve vreme maskiras znake starenja, koji su neminovni, ma koliko bio mlad u dusi. Pa kad se u sve to ukljuce i porodica, prijatelji i jos milion socijalnih, ekonomskih i drugih aspekata.

Sve u svemu, mogu da zamislim povrsne i kratkotrajne veze izmedju ljudi s velikom razlikom u godinama, ali ne i ozbiljne. Ne verujem da su ove potonje moguce na duzi rok.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Citajuci ovo izgleda da se Einstein dzabe rodio. Kao da se zaobilazi cinjenica da je sve relativno. Sve sto kazete je tacno ili netacno pod odredjenim uslovima. Kakve veze sa godinama ima konstatacija da kad prodje faza zaljubljenosti nemas sta da pricas s tom nekom osobom zbog razlike u godinama. Ne znam kako kome, ali meni je ovo toliko neshvatljivo i povrsno da nije vredno smatranja samo je vredno ukazivanja na pogresku.

 

Kad prodje faza zaljubljenosti nemas sta da pricas ni sa vrsnjacima ako nemate dodirnih tacaka i dolazite iz razlicitih svetova i uopste ako vise niste zaljubljeni pa vam je osoba dosadna bez obzira da li ima sto godina manje ili vise od vas.

 

Milijardu primera moze da demantuju svaku kombinaciju godina i pola. A paradoksi sa blizancima koji svaku pretpostvaku posebno teoruju bacaju u vodu. Culi ste za to?

 

Drugim recima sve sto kazete danas o npr. ovoj temi, vec sutra mozete baciti u vodu jer ste vec sutra dobili uvid u potpuno novo glediste. Tako vam je to ne kazem ja vec on - Einstein...

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Charles De Ketelaere said:

Meni je očekivano da heteroseksualca od 50ak godina privlače klinke 20-25, a nekih 80% očekivano da će ti heteroseksualci od 50ak ipak uključiti socijalne i moralne senzore i te inicijalne nagone, privlačnosti prekriti raciom. 

 

Ovde valjda diskutujemo o vezama koje postoje i desile su se. Svakako da svi (ili makar dobar deo ljudi) imaju određene (seksualne) fantazije na osnovu kojih ne moraju nikad da delaju.

 

15 hours ago, Charles De Ketelaere said:

Ali neka početna primesa mora biti da je consentual odnos dve punoletne osobe okej, kao i prihvatanje da će u svim događajima na velikim brojevima biti anomalija. Pitanje je koliko je na društvu da osuđuje odnose čak i kada oni pređu pominjane granice moralnog i "ukusnog".

 

Consensual je baš uopšten pojam koji se koristi naširoko i naveliko. Nije poenta u osudi društva, već u činjenici da će odnos između 50godišnjaka i devojke od 25 retko biti zdrav (mada ne sumnjam da oni veruju kako su zaljubljeni i da je to to), ili odnos između 40godišnjakinje i momka od 20.

 

15 hours ago, Charles De Ketelaere said:

Da, meni je bljak i pogrešno da lik u 50im juri klinke 20-25, ali bih ipak malo razdvojio stvari. Predatory grooming i iskorišćavanje nečijeg lošijeg emotivnog, finansijskog ili psihičkog stanja je apsolutno pogrešno i za svaku osudu. Ali ukoliko pomenuta klinka 20-25 svesno stupa u odnos radi materijalnog, socijalnog ili bilo kojeg drugog benefita, to mi je odnos 50/50 grešnika, u fazonu, ko ih jebe i ne zavređuju pažnju.

 

Uh, rekla bih da ovde nastupaš iz onog stereotipnog primera devojke koja juri milionera 40 godina starijeg od nje, i to samo i isključivo zbog ličnih benefita. Većina takvih parova je u srednjoj klasi, pa kakvu tačno korist devojka tu ima od sredovečnog muškarca?

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Uh, rekla bih da ovde nastupaš iz onog stereotipnog primera devojke koja juri milionera 40 godina starijeg od nje, i to samo i isključivo zbog ličnih benefita. Većina takvih parova je u srednjoj klasi, pa kakvu tačno korist devojka tu ima od sredovečnog muškarca?

 

Mislim na svaki svestan odabir devojke da joj takav odnos donosi nešto. Neka je mlada glumica i stariji glumac (još jedan stereotip, ali razumeš na šta ciljam), mlađa devojka sa sela i stariji vlasnik imanja/ovaca/lokalne prodavnice. To mi je nekako transakcioni odnos gde on dobija mlađu devojku koju očigledno preferira, a devojka dobija nešto drugo iz tog odnosa. Ima još dosta primera ali pod 50/50 smatram svaki odnos dve osobe gde nijedna osoba u odnosu nije taken advantage of, iz bilo kojeg razloga. Takvi odnosi su češći od suvih seksualnih ili privlačnih fantazija ili preferencija.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

Uh, rekla bih da ovde nastupaš iz onog stereotipnog primera devojke koja juri milionera 40 godina starijeg od nje, i to samo i isključivo zbog ličnih benefita. Većina takvih parova je u srednjoj klasi, pa kakvu tačno korist devojka tu ima od sredovečnog muškarca?

 

Dame, sve mi se više dopadaš 😜. Pun intended. 

 

Elem, za vreme studija, imali smo tad 24 godine, sam vodio žustru raspravu sa jednom koleginicom koja je negde u to vreme "razbucala" brak (znam, znam, malčice mizogino izražavanje, tako se kaže, a jasno je kao dan da je on daleko "krivlji" od nje) jednom starijem gospodinu, mislim da je razlika bila 18g, upravo o ovome. I njen odgovor je bio - ozbiljnost, teme za razgovor, zrelost, poštovanje... i slične gluposti. Kaže ona, nemam ja živaca da se bakćem i nerviram oko ovih klinaca (misleći na vršnjake), treba mi neko ozbiljniji. E sad, koliko je ozbiljniji čovek koji sebe vidi u kognitivno i intelektualno ravnopravnoj vezi sa 18g mlađom devojkom, na to nije imala odgovor.

 

Ja sam isto mišljenja da osobama koje su u vezi sa drastično mlađim partnerima, fali koja daska u glavi i da imaju neki psihološki problem. Jedan moguć si opisala kod sebe, respekt za to, ali to je princip koji bi mogao da se nađe kod svakog od njih. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Dame, sve mi se više dopadaš 😜. Pun intended. 

 

I ti se meni sviđaš, ali suviše poštujem Eddardicu, so I'd never make a move 😛 

 

1 hour ago, Eddard said:

Elem, za vreme studija, imali smo tad 24 godine, sam vodio žustru raspravu sa jednom koleginicom koja je negde u to vreme "razbucala" brak (znam, znam, malčice mizogino izražavanje, tako se kaže, a jasno je kao dan da je on daleko "krivlji" od nje) jednom starijem gospodinu, mislim da je razlika bila 18g, upravo o ovome. I njen odgovor je bio - ozbiljnost, teme za razgovor, zrelost, poštovanje... i slične gluposti. Kaže ona, nemam ja živaca da se bakćem i nerviram oko ovih klinaca (misleći na vršnjake), treba mi neko ozbiljniji. E sad, koliko je ozbiljniji čovek koji sebe vidi u kognitivno i intelektualno ravnopravnoj vezi sa 18g mlađom devojkom, na to nije imala odgovor.

 

Ma okej, naravno da postoji odgovornost i žene koja svesno uđe u emotivno-seksualni odnos sa zauzetim muškarcem. Ali ultimativno je njegova odgovornost prema njegovoj partnerki.

 

Bold: ovo pitanje sam ja sebi postavila i tu sam imala kognitivnu disonancu :') 

 

Jasno je da za mlađu devojku, u odnosu na njene vršnjake, taj muškarac jeste zreliji. Problem je što on u odnosu na svoje vršnjak(inje) nije dovoljno zreo i zato traži mlađe partnerke.

 

Uglavnom, dobar deo devojaka ima "fazu" kad je privlače stariji muškarci. Mišljenja sam da je deo healing processa svake od nas prevazilaženje te vrste privlačnosti. 

 

Opet kažem, nešto totalno drugo su žena od recimo 35 godina i muškarac od 50. 

 

1 hour ago, Eddard said:

Ja sam isto mišljenja da osobama koje su u vezi sa drastično mlađim partnerima, fali koja daska u glavi i da imaju neki psihološki problem. Jedan moguć si opisala kod sebe, respekt za to, ali to je princip koji bi mogao da se nađe kod svakog od njih. 

 

Zaključak je da svi treba da odemo kod terapeuta kad-tad i posvetimo se nelečenim traumama iz detinjstva/mladosti. Mislim da svi imamo to nešto na čemu možemo da radimo kod sebe.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/22/2024 at 12:28 AM, DameTime said:

Ne mogu nikako u isti koš slučaj dva homoseksualna muškarca i lika od 50ak godina kog lože klinke od 20-25 godina. 

 

Vecina ljudi je nekada verovala da muskarci koje privlaci drugi muskarci bas i nisu sasvim psihicki zdravi. Danas to nije tako, ali sada se osuda samo preusmerila na te sredovecne ljude i zene, pa sada vecina ljudi veruje da sa takvim osobama nesto nije u redu.

 

I ovde mozemo da iskljucimo napadne sredovecne muskarce koji krse neke granice i vredjaju te devojke ako je privlacnost neuzvracena.

 

Inace, ljudi od 22 godine (hajde da uzmemo sredinu) nisu klinci, osim za dosta starije ljude (tipa 65+), ali njima i osoba od 40 godina moze da bude klinac ili klinka.

 

On 9/22/2024 at 12:28 AM, DameTime said:

Što se tiče bolda, to opet nije ista situacija, primanja i životno iskustvo kao neki uopšten pojam ne znače da će razlika biti ogromna. Bitan je nivo emocionalne i psihološke zrelosti kod oba partnera.

 

Mnogo veci stepen moci ima asistent na fakultetu od 24 godine u odnosu na studentkinju koja ima 21, nego neki prosecan radnik od 42 koji je ili razveden i nema pas za sta da ga ujede ili se nikada nije ni zenio i nema neku sredjenu finansijsku situaciju.

 

Naravno, taj covek od 42 godine nema skoro pa nikakve sanse da se zabavlja sa devojkom od 21 i zato je lose za njega da se uopste bavi takvim idejama, a kamoli da nesto vise pokusava. Kao sto je lose za tog coveka da ode u parlament i pokusa tamo da se sprijatelji sa nekim poslanicima.

 

18 hours ago, vilhelmina said:

Mogu da razumem da se u nekom trenutku oseti privlacnost prema znatno mladjoj / starijoj osobi, ali za iole ozbiljniju vezu ili brak s velikom razlikom u godinama ne vidim perspektivu. O cemu bi te dve osobe pricale kad prodje ona prva faza zaljubljenosti i upoznavanja? Kad tad isplivaju iz nas stvari koje su deo naseg iskustva, odrastanja u izvesnoj epohi, koja neretko nosi i izvestan sistem vrednosti. A tu su i svakodnevi dogadjaji, ono kad nas nesto podseti na nesto sto smo ranije doziveli, pa bi to podelili s bliskom osobom. Zar se neces ugristi za jezik pre nego sto ispricas nesto iz svoje mladosti nekom ko u to vreme nije ni postojao?

 

Pa da, ali i zena od 42 godine nije ni postojala u vreme kada je muskarac od 60 slavio punoletstvo ili isao na ekskurziju u inostranstvo, pa to ne znaci da se na takvu vezu gleda isto kao na vezu izmedju, pazi sad, muskarca od 30 godina i devojke od 20 (razlika u godinama je duplo veca u prvom slucaju). Ja se slazem sa tobom da je vecina brakova sa razlikom u godinama osudjena na propast upravo zbog razlike u godinama kada stariji partner postane fizicki nesposoban.

 

Sto se tice razlike u iskustvu, sta cemo sa zenom koja je je svoje dvadesete i tridesete godine provela sa majkom i druzila se uglavnom sa majkom i provodila vreme na nekom monotonom poslu? Jasno je da ta zena ekstremno neprivlacna za bilo kakvu vezu, ali ona ima daleko vise toga zajednickog sa nekim povucenim studentom od 22 nego sa covekom koji je proputovao pola sveta od 37.

 

Isto to vazi i u drugom smeru i to i jeste i drustveni problem - veliki broj "milenijalaca" nema ni zivotnog ni socijalnog iskustva, nema neku finansijsku perspektivu, tu su igrice, tu je kladionica, tu je sport, alkohol, narkotici. Zato i pada broj brakova. Naravno da ti ljudi i te zene od skoro 40 ili skoro 35 godina ne mogu da ocekuju da mogu da budu u vezi sa nekom mladjom osobom, ali jedno je prihvatanje realnosti (tu govorimo o racionalnosti, zdravom razumu), a drugo moralnost.

 

To je jos jedno dobro pitanje, pitanje velikog broja ljudi koji nikada nisu potpuno odrasli i nemaju nikakvu perspektivu kada je u pitanju stvaranje svoje porodice.

Edited by bergkamp bcd
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bergkamp bcd said:

Isto to vazi i u drugom smeru i to i jeste i drustveni problem - veliki broj "milenijalaca" nema ni zivotnog ni socijalnog iskustva, nema neku finansijsku perspektivu, tu su igrice, tu je kladionica, tu je sport, alkohol, narkotici. Zato i pada broj brakova.

Čini mi se da pada broj brakova i među onima koji su posvećenji učenju, sticanju znanja i veština ili diploma i titula, putovanjima, čitanju, karijeri, očas dođu četrdesete, a od ozbiljne veze ni traga. E, onda često čujem, češće od roditelja, kako današnje devojke traže samo bogate, ne žele brak i decu, ili kako momci ne prilaze devojkama, traže samo površnu zabavu, nekako svi nalaze izgovore u ponašanju onog drugog pola, malo ko polazi od sebe ili svog "deteta". 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Mama_mia said:

 

Kad prodje faza zaljubljenosti nemas sta da pricas ni sa vrsnjacima ako nemate dodirnih tacaka i dolazite iz razlicitih svetova i uopste ako vise niste zaljubljeni pa vam je osoba dosadna bez obzira da li ima sto godina manje ili vise od vas.

 

Milijardu primera moze da demantuju svaku kombinaciju godina i pola. A paradoksi sa blizancima koji svaku pretpostvaku posebno teoruju bacaju u vodu. Culi ste za to?

 

Drugim recima sve sto kazete danas o npr. ovoj temi, vec sutra mozete baciti u vodu jer ste vec sutra dobili uvid u potpuno novo glediste. Tako vam je to ne kazem ja vec on - Einstein...

 

 


Ostroumno zapazanje, Mama_mia, kao i uvek. Ali ne rusi moju teoriju, nego je bas potvrdjuje. Dvoje ljudi koji dolaze iz razlicitih svetova nemaju mnogo sanse za uspesnu i dugovecnu vezu, bez obzira da li dolaze iz razlicitih socioekonomskih grupa ili pripadaju razlicitim generacijama. S tim sto u prvom slucaju ti ljudi, uz mnogo ljubavi i razumevanja, mogu te razlike da prevazidju, a ovi potonji nikako.

 

U prilog temi i teoriji, evo jednostavnog primera iz zivota. Imala sam svojevremeno seficu, bas dobru. Sve nas je sokirala kad je najavila da odlazi u penziju. Imala je samo 61 godinu, izgledala odlicno, bila angazovana i puna energije. Iskoristila je prvi moguci osnov da ode u nepunu penziju (tada se to moglo sa 61, a puna sa 65; danas je 63/67). Objasnila je da je to zato sto ima muza koji je 10 godina stariji, pa da stignu da nekoliko godina budu slobodni i putuju, dok on jos moze. Eto malog problema tehnicke prirode zbog kojeg je ona morala da prekine uspesnu karijeru, pri cemu je razlika u godinama svega deset. 

Kod vecih razlika ima jos jedan aspekt problema koji ne nestaje s godinama, nego se dodatno produbljuje. Ljudi nisu pusta ostrva, bez obzira da li su single ili par. U pocetku veze dovoljni su jedan drugom. Kasnije postaje sve vaznije da se krug prijatelja i rodbina koliko-toliko uklapaju, jer se sve vise vremena provodi s njima. Mozda to nije problem za Sergeja Trifunovica i 24 godine mu mladju suprugu, ali kod obicnih smrtnika ce itekako biti. 

Link to comment
Share on other sites

Slucajno uleteh ovde, I ovih dana mi je pitanje o razlici u godinama aktuelno. Da li je problem da dva studenta, muskarac 25, devojka 19, budu u vezi? Govore mi da je to danas anathema, nema razlike u backgroundu, ni neke drustvene razlike. Za nas (nasu generaciju) to nije bila razlika koja je bitna. 

Ja sam izlazila u tim godinama sa muskarcima koji su bili I 10 godina stariji, I bila jednako zrela. 

Mislim da cak kasnije u zivotu ta razlika postaje manja. 

Ne vidim sebe danas, da imam ista zajednicko sa klincem od 20+, ali Macron...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče razlike u godinama. Mislim da nije uopšte pitanje diskriminacije društva sa strane, nešto što treba ljude da opterećuje. Neka priča ko šta hoće, zreli ljudi ne daju na značaju tome.

Ipak, iz ličnog iskustva, moram da primetim da generacijska razlika već nije dobra. Dakle, sve preko 10 godina razlike je previse. Zašto? Pa... ljudi jednostavno odrastaju i sazrevaju u drugačijem svetu, sa drugačijim vrednostima. Život je ionako izazov, ne treba ga dodatno komplikovati.

Moja supruga je 7 godina mlađa. Očigledne su razlike u poimanju sveta. Nisu nepremostive. Ali recimo da je 30 godina mlađa... ja mislim da je teško zaista voleti osobu toliko mlađu ili stariju. Zaljubiti se, da, ali to prođe. Posle trebaš biti sa osobom sa kojom se razumeš.

Kad sam bio mlađi, bila mi je sramotna i diskriminatorna ideja o tome da se treba ženiti iz slične kuće svojoj. To mi je delovalo seljački. Ali danas mislim da je to tačno, i to iz ličnog iskustva.

Imao sam vezu od 4 i po godina pre nego što sam upoznao suprugu. Za razliku od supruge koja je iz slične porodice, ta prethodna veza je bila sa devojkom sa Kosova. Potpuno drugačija porodica, sa drugačijim shvatanjima, odgajanjem i životnim interesima. Kao rogovi u vreći.

17 minutes ago, Angelia said:

ali Macron...

 

Sad ce ti se nakači neki WOKE 😄

 

17 minutes ago, Angelia said:

Mislim da cak kasnije u zivotu ta razlika postaje manja. 

 

Što se tiče emotivne zrelosti, razlika se potpuno gubi, kada su oboje zreli, a to znači muškarac 40+ a žena 30+. Ali po pitanju shvatanja životnih ciljeva, i po pitanju prioriteta, kao što napisah, kad je razlika veća od jedne generacije (10-15 godina), ne valja.

On 9/21/2024 at 3:03 AM, bergkamp bcd said:

ali ako muskarac od 50 godina i dalje sebe vidi kao mladica od 25, opet je logicno da ce ga interesovati mladje zene u ranim dvadesetim godinama.

 

Kriza srednjih godina. Simple as that.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bergkamp bcd said:

Vecina ljudi je nekada verovala da muskarci koje privlaci drugi muskarci bas i nisu sasvim psihicki zdravi. Danas to nije tako, ali sada se osuda samo preusmerila na te sredovecne ljude i zene, pa sada vecina ljudi veruje da sa takvim osobama nesto nije u redu.

 

Ne, to nisu iste situacije. Homoseksualci su i danas pod stigmom, dok se muškarci ohrabruju da traže što mlađe devojke. To je zapravo socijalno poželjno ponašanje, a problematično je, dok homoseksualnost i dalje nije socijalno poželjna (u Srbiji) a zapravo nije problematična.

 

8 hours ago, bergkamp bcd said:

I ovde mozemo da iskljucimo napadne sredovecne muskarce koji krse neke granice i vredjaju te devojke ako je privlacnost neuzvracena.

 

Inace, ljudi od 22 godine (hajde da uzmemo sredinu) nisu klinci, osim za dosta starije ljude (tipa 65+), ali njima i osoba od 40 godina moze da bude klinac ili klinka.

 

Za muškarca od 40 godina devojka od 22 jeste klinka. Da ne pričam o Gen Z mladima koji su danas, paradoksalno, sve manje edukovani o ovim temama.

 

8 hours ago, bergkamp bcd said:

Mnogo veci stepen moci ima asistent na fakultetu od 24 godine u odnosu na studentkinju koja ima 21, nego neki prosecan radnik od 42 koji je ili razveden i nema pas za sta da ga ujede ili se nikada nije ni zenio i nema neku sredjenu finansijsku situaciju.

 

Muškarci su uglavnom u poziciji moći u odnosu na žene, bez obzira na godine.

 

8 hours ago, bergkamp bcd said:

Naravno, taj covek od 42 godine nema skoro pa nikakve sanse da se zabavlja sa devojkom od 21 i zato je lose za njega da se uopste bavi takvim idejama, a kamoli da nesto vise pokusava. Kao sto je lose za tog coveka da ode u parlament i pokusa tamo da se sprijatelji sa nekim poslanicima.

 

 

Neistina, evo koleginica s faksa moje cimerke ima 22 godine, udala se za čoveka od 40ak i rodila mu dete. Lik ništa posebno, niti je milioner, kao što rekoh srednja klasa.

 

Ova priča kao i kod Kendricka "smrdi" na stereotip o sponzorušama koje ulaze u veze sa starijim likovima jer svi tu imaju neki benefit, pa je to onda ok. 

 

8 hours ago, bergkamp bcd said:

Pa da, ali i zena od 42 godine nije ni postojala u vreme kada je muskarac od 60 slavio punoletstvo ili isao na ekskurziju u inostranstvo, pa to ne znaci da se na takvu vezu gleda isto kao na vezu izmedju, pazi sad, muskarca od 30 godina i devojke od 20 (razlika u godinama je duplo veca u prvom slucaju). Ja se slazem sa tobom da je vecina brakova sa razlikom u godinama osudjena na propast upravo zbog razlike u godinama kada stariji partner postane fizicki nesposoban.

 

Pa ne, devojka od 20 izlazi iz adolescencije a lik sa 30 godina je na korak od četvrte decenije. On bi možda već da se ženi i stvara porodicu dok ona treba da se školuje i tek nađe posao itd.

 

Žena sa 42 je kao o muškarac od 60 prošla određene stvari u životu i te neke "ključne" razvojne faze koje nisu više prepreka. 

 

Kakva fizička nesposobnost, Al Paćino sa 80 godina dobio dete? Muškarcima je sve to manji problem nego ženama, zato i mogu da se zabavljaju mlađe je slađe fantazijama.

 

8 hours ago, bergkamp bcd said:

Sto se tice razlike u iskustvu, sta cemo sa zenom koja je je svoje dvadesete i tridesete godine provela sa majkom i druzila se uglavnom sa majkom i provodila vreme na nekom monotonom poslu? Jasno je da ta zena ekstremno neprivlacna za bilo kakvu vezu, ali ona ima daleko vise toga zajednickog sa nekim povucenim studentom od 22 nego sa covekom koji je proputovao pola sveta od 37.

 

Isto to vazi i u drugom smeru i to i jeste i drustveni problem - veliki broj "milenijalaca" nema ni zivotnog ni socijalnog iskustva, nema neku finansijsku perspektivu, tu su igrice, tu je kladionica, tu je sport, alkohol, narkotici. Zato i pada broj brakova. Naravno da ti ljudi i te zene od skoro 40 ili skoro 35 godina ne mogu da ocekuju da mogu da budu u vezi sa nekom mladjom osobom, ali jedno je prihvatanje realnosti (tu govorimo o racionalnosti, zdravom razumu), a drugo moralnost.

 

To je jos jedno dobro pitanje, pitanje velikog broja ljudi koji nikada nisu potpuno odrasli i nemaju nikakvu perspektivu kada je u pitanju stvaranje svoje porodice.

 

Ovo je skroz drugo pitanje, zašto brakovi ne traju duže, zašto je manje brakova itd. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...