Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

GByBQmIW0AEfhg9?format=png&name=small

 

Quote

Voke 🇪🇺🏴‍☠️ @srednja_klasa
malo izborne matematike:

- razliku u broju glasova na NBG pokrije 3x manji obrenovac
- zvezdaru 4X manji surčin
- savski venac 2x manji sopot
- grocka ima 22hilj više glasača od starog grada

dakle opozicija mora periferiju da radi, a tako bi sprečila i najveće krađe vrv

twitter.com/srednja_klasa/status/1737406557753630741

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, erwin said:

Ne bih se baš preterano pouzdao u podatke koje iznose dojučerašnji Vučićevi koalicioni partneri, naročito kad je reč o centralnoj Srbiji gde nemaju nikakvo prisustvo.

 

Znam da više nisu u dobrim odnosima, ali okvakve navode bi trebalo ispitati i proveriti gde sve postoje slični slučajevi i da li su izašli na izbore. A ako uzmemo još i one balvane koji su se javno hvalili da su glasali ovde, a imaju stalan posao u drugoj zemlji, kao recimo onaj ministar, to je već za opsežnu istragu.

Link to comment
Share on other sites

Pomno sam pratio izbore i prilicno sam razocaran. Ne samim rezultatima, jer, nazalost, nisu daleko od ocekivanja. Razocaran sam ponovnim spoznavanjem u sta smo se kao drustvo pretvorili. Da cemo prodati glas zarad nekog malog trenutnog dobitka, da cemo prakticno pristati na malverzacije, na Pinkove i Hepije koji truju mozak, na medijski mrak, da mnogi ne shvataju izbore ozbiljno i glasaju za sarlatane poput Nestorovica, da neko ko misli da bude novi lider zapravo ne zna da vodi ni svoje glasace a kako ce onda celu drzavu, i jos mnogo toga.

 

Toga nije bilo '90-ih. 

 

I onda se pitam da li nam je i ovo nesto normalnosti koje pokusavamo da imamo ovde, na Vox-u, ustvari kontraproduktivno u smislu da imam(o) neka prevelika ocekivanja? A da li je zaista previse ocekivati i van granica Vox-a tu neku normalnost, osnovnu pristojnost, ozbiljnost kad su ovako bitne stvari kao sto su izbori u pitanju? Ne znam sta dalje ocekivati onda. A onda pogledam i sportske PDFove pa mi se taj osecaj jos dodatno pojaca. A mi smo ovde u ovom nasem balonu kao normalni (trudimo se). Sta tek da ocekujem(o) napolju? 

 

Ne znam za vas, ali meni je sve teze da se izborim sa tim. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Ja opet kazem da su lokalni izbori velika sansa. Jer vladajuci ne znaju da rese ni neke banalne probleme, tipa pasa i macaka lutalica i ts. Ali treba zasuci rukave i marljivo raditi i pre izbora, a pogotov posle ako se dodje do lokalne vlasti. Jer onda ce biti potrebno dokazivanje da smo stvarno bolji od vladajucih! Bice potreban rad i dobra organizacija! Ja se vise toga bojim, da ne dobiju negde lokalne izbore pa se useru! 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Darth Bane said:

Ja opet kazem da su lokalni izbori velika sansa. Jer vladajuci ne znaju da rese ni neke banalne probleme, tipa pasa i macaka lutalica i ts. Ali treba zasuci rukave i marljivo raditi i pre izbora, a pogotov posle ako se dodje do lokalne vlasti. Jer onda ce biti potrebno dokazivanje da smo stvarno bolji od vladajucih! Bice potreban rad i dobra organizacija! Ja se vise toga bojim, da ne dobiju negde lokalne izbore pa se useru! 

Pa bili su oni drmatori po gradovima i nisu bili losi.

 

Link to comment
Share on other sites

 

18 hours ago, Esli said:

Pa DS redovno sklanjao lidere posle izbornih neuspeha, više im se ne zna broj. I poslušali internet javnost da se pročiste, pa su završili ispod 2% pre ovih izbora, morali da se udružuju s Ponošem da ih šlepa na kvotu. U međuvremenu, najpoznatija lica postaše lepi čika iz Počekovine i Rumunka iz Pančeva za koje je malo ko čuo pre 2016.

 

To si mislio da kazes. Ok. 

 

...nego nisi odmah napisao da mislis na DS koji sklanja lidere posle neuspeha, zato i kazem da uopste ne vidim nova lica vec samo stare koji ili osnivaju nove stranke ili se na neki drugi nacin muvaju u politici. Uglavnom tu su, niko ne odlazi za stvarno. Nova lica kao da nisu pozeljna. Ovi stari opozicionari kao i vlast, ne trpe nikoga koga sami nisu doveli i promovisali....sto naravno ne znaci da se nece kajati kasnije ali tako je. Srpskoj politici ne mozes ni prici ako nisi preporucen iz kakvih sluzbi ili kancelarija. Bilo da su opozicione bilo vladajuce. Sada ovi iz pocekovine, pojma nemam ko je to, rumunka je marinika, ali nisu ni oni bas nova lica, bilo ih je uvek negde, mozda ne bas u prvom planu ali bilo ih je....Dakle bilo ih je zato nije iznenadjenje da su tu. Kad nemas boljeg onda tako. Priznajem da sam zadivljena marinikonom prosecnoscu koja je uspela da fascinira opoziciju. Ali svaka cast, prosek i jeste nesto sto se podrzava zato je prosek dobra stvar.

 

Inace ovo dole si napisao tako da je izgledalo da mislis na kompletnu sliku u smislu svi sve da smene a ne samo da DS smenjuje. Inace nemam nista protiv smenjivanja onih koji se ne pokazu. Ali isto kako ne verujem da se kadrovi primaju tako ne verujem da se kadrovi smenjuju bez diktata.

 

On 12/19/2023 at 3:21 PM, Esli said:

 

Nego ajde sada ispočetka, smeni sve redom iz opozicije, pa polako. Nemamo pametnija posla u ovom trenutku. Odlično je išlo zadnjih desetak godina, samo sklanjaj ovog, sklanjaj onog, nova lica, na kraju bivši monah Antonije predvodi upad u skupštinu, dok kaiševima biju Sergeja Trifunovića.

Edited by Mama_mia
,
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Što se kaže, ceo thread

 

image.png 

 

image.png

 

I sve je više ovakvih priča. Znalo se da će biti krađe (Miki pričao o novim LK, Dobrica o povećanju broja glasača). Samo se verovalo da će izlaznost da nabije broj naših i da ćemo tako dobiti.

 

Mogu samo jednu osobu da zamislim da je to gurala. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, SteveFrancis#3 said:

I zove se Gandra..?

 

Pa zove se, barem što se mene tiče.

 

I to nije ništa novo. Traje evo sad će još malo 4 godine. Gde postižemo rezultate uprkos njemu a ne zahvaljujući njemu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ogroman rast broja državljanstava

Godine 2002. tadašnji predsjednik Jugoslavije Vojislav Koštunica i tročlano Predsjedništvo BiH u sastavu Živko Radišić, Beriz Belkić i Jozo Križanović, usaglasili su tekst sporazuma o dvojnom državljanstvu između BiH i Srbije. Ratifikacija je uslijedila nedugo nakon toga.

Od tada do 2018. godine, 50.000 građana BiH podnijelo je zahtjev za dobijanje državljanstva Srbije. Taj broj se do 2023. godine popeo za nevjerovatnih 170.000 građana BiH, podaci su Komesarijata za izbjeglice i migracije Republike Srbije.

Mnogi analitičari i politički protivnici aktuelne vlasti u Srbiji, vjeruju da se radi o smišljenoj „kampanji mobilizacije glasača“, te da će taj broj sve više da raste.

 

https://www.dw.com/bs/na-izbore-u-banjaluku-samo-nek-je-po-pravilima/a-67748491

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NMX said:

I sve je više ovakvih priča. Znalo se da će biti krađe (Miki pričao o novim LK, Dobrica o povećanju broja glasača). Samo se verovalo da će izlaznost da nabije broj naših i da ćemo tako dobiti.

 

OK, šta je, po. tebi, trebalo uraditi?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Esli said:

OK, šta je, po. tebi, trebalo uraditi?

 

Konferencija za štampu.

 

Poziv za COE, OSCE, ODIHR, EP, USAmb.

 

Dobar dan svima, pozdrav dragim gostima iz posmatračkih misija. Želimo da vam saopštimo da su ovo informacije do kojih je SPN došao u prethodnim nedeljama a tiču se izbornih prevara koje će se odigrati kako pre tako i na dan glasanja.Spiskovi, porast broja prijavljenih po gradovima, porast broja izdatih LK, dokumenti MUPa.

 

Pa sve to u iste ove medije (Guardian, Politico...) što su juče odmah izbacili tekstove o krađi.

 

Ne kažem, možda je procena zaista bila da veća izlaznost donosi promenu. Doduše, Dragan je i prošle godine rekao ako izađe 3.8m pada na republici i ide se u drugi krug predsedničkih, pa djoka.  I očigledno da smo čekali veću izlaznost (bez da imamo svest da je vrlo moguće da je ovih 59% zapravo nekih 70% imajući u vidu spisak - i to je izalznost koja se traži).

 

I da smo cenili da ne može da drpi koliko mi više podrške imamo. Samo videti da li je pogrešna procena bila slučajna (ok, ko radi taj i greši, preuzme odgovornost i sve 5) ili nije bila slučajna. 


 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Na osnovu raznih izjava vidimo da se razmišljalo da je rizik da ti se aktivisti smore jer su izbori unapred izgubljeni.  Pošto vidimo po ovim tviterima da su to sve nežne duše, mislim da je procena bila ispravna. Takođe očigledno niko nije bio svestan razmere svega toga, uključujući i nas ovde na forumu. Sem dojava ljudi iz MUP i informacija sa terena, nije bilo nikakvog konkretnog dokumenta kojim bi se to potkrepilo, a sam MUP je izdavao saopštenja po kojima oni ne vide ništa čudno.  Vlast je ionako u "pa šta" modu za sve što ne može da se opovrgne jer je suviše očigledno. Evropske institucije su u međuvremenu oguglale na silne kuknjave srpske opozicije na izbore zadnjih 5 godina koliko nešto kao dolaze da posreduju. Osnovni problem je što i dalje srpska opoziciona javnost misli da je problem u opozicionim liderima, lošim kampanjam itd. Ne, problem je što građane Srbije mahom zabole za sve to što se u Srbiji smatra opozicionom agendom. I Kosovo, i mito, korupcija, građanska prava... U se, na se i poda se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Osim sto je promovisao boju ociju kod marsovaca sa cime se slazem jer to je dokazana istina a i videla sam svojim ocima, Nestorovic je promovisao i ravnu plocu i bacao anatemu na vakcinisanje, sto samo znaci da je Boskic pogresio sto je cutao dok je sve to isto mislio kao ovaj dr - e zato je ovaj dr nabio 5% jer su ga podrzali svi ostali dr koji su ostali u srb. Taj nestorov sarm je vec legendaran, zene srbije jos uvek pamte san svake kupoholicarke - Milano....

 

 

A secam se i da sam ovde to rekla pre izbora, da je srbija sprdnja pa se tako i glasa....sprdacki. Jeste, mnogi glasaci su sprdali sa ovim izborima i istovremeno ocekivali pobedu opozicije (normalne opozicije) I onda padne s neba novo lice - dr koji se krevelji laznim zubima i lupeta kao da je njega licno obescastio onaj marsovac.....

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mama_mia said:

Osim sto je promovisao boju ociju kod marsovaca sa cime se slazem jer to je dokazana istina a i videla sam svojim ocima, Nestorovic je promovisao i ravnu plocu i bacao anatemu na vakcinisanje, sto samo znaci da je Boskic pogresio sto je cutao dok je sve to isto mislio kao ovaj dr - e zato je ovaj dr nabio 5% jer su ga podrzali svi ostali dr koji su ostali u srb. Taj nestorov sarm je vec legendaran, zene srbije jos uvek pamte san svake kupoholicarke - Milano....

 

 

A secam se i da sam ovde to rekla pre izbora, da je srbija sprdnja pa se tako i glasa....sprdacki. Jeste, mnogi glasaci su sprdali sa ovim izborima i istovremeno ocekivali pobedu opozicije (normalne opozicije) I onda padne s neba novo lice - dr koji se krevelji laznim zubima i lupeta kao da je njega licno obescastio onaj marsovac.....

photo-2023-12-17-23-45-26-Kopie.jpg

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetalHead said:

Pomno sam pratio izbore i prilicno sam razocaran. Ne samim rezultatima, jer, nazalost, nisu daleko od ocekivanja. Razocaran sam ponovnim spoznavanjem u sta smo se kao drustvo pretvorili. Da cemo prodati glas zarad nekog malog trenutnog dobitka, da cemo prakticno pristati na malverzacije, na Pinkove i Hepije koji truju mozak, na medijski mrak, da mnogi ne shvataju izbore ozbiljno i glasaju za sarlatane poput Nestorovica, da neko ko misli da bude novi lider zapravo ne zna da vodi ni svoje glasace a kako ce onda celu drzavu, i jos mnogo toga.

 

Toga nije bilo '90-ih. 

 

I onda se pitam da li nam je i ovo nesto normalnosti koje pokusavamo da imamo ovde, na Vox-u, ustvari kontraproduktivno u smislu da imam(o) neka prevelika ocekivanja? A da li je zaista previse ocekivati i van granica Vox-a tu neku normalnost, osnovnu pristojnost, ozbiljnost kad su ovako bitne stvari kao sto su izbori u pitanju? Ne znam sta dalje ocekivati onda. A onda pogledam i sportske PDFove pa mi se taj osecaj jos dodatno pojaca. A mi smo ovde u ovom nasem balonu kao normalni (trudimo se). Sta tek da ocekujem(o) napolju? 

 

Ne znam za vas, ali meni je sve teze da se izborim sa tim. 

Bukvalno razmisljam o nacinu na koji mogu ja, kao individua da svarim sve ovo sto se izdesavalo, i stvarno mi sve vise lici da ne mogu. 
Te devedesete nisam ni dozivio, pa ne znam kako je bilo, ali vjerovacu vama starijim na rijec. 

Jedne stvari se sjecam iz 2012. kada su bili predsjednicki izbori. Bio sam tinejdzer pa nisam imao pojma sta se desavalo. Uglavnom, pitao sam oca i kucnog prijatelja, zasto je bitno da Nikolic dobije. Odgovorili su da od onog trenutnog (DSa) gore ne moze i da su oni isti djavo, ali da gore ne moze. 
Evo od tada, do sada, mozemo da vidimo da moze. Gore, zaista moze. I od ovog gore moze, ali mi se sve vise cini, da to gore mogu samo oni da naprave. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Esli said:

OK, šta je, po. tebi, trebalo uraditi?

 

35 minutes ago, NMX said:

 

Konferencija za štampu.

 

Poziv za COE, OSCE, ODIHR, EP, USAmb.

 

Dobar dan svima, pozdrav dragim gostima iz posmatračkih misija. Želimo da vam saopštimo da su ovo informacije do kojih je SPN došao u prethodnim nedeljama a tiču se izbornih prevara koje će se odigrati kako pre tako i na dan glasanja.Spiskovi, porast broja prijavljenih po gradovima, porast broja izdatih LK, dokumenti MUPa.

 

Pa sve to u iste ove medije (Guardian, Politico...) što su juče odmah izbacili tekstove o krađi.

 

Ne kažem, možda je procena zaista bila da veća izlaznost donosi promenu. Doduše, Dragan je i prošle godine rekao ako izađe 3.8m pada na republici i ide se u drugi krug predsedničkih, pa djoka.  I očigledno da smo čekali veću izlaznost (bez da imamo svest da je vrlo moguće da je ovih 59% zapravo nekih 70% imajući u vidu spisak - i to je izalznost koja se traži).

 

I da smo cenili da ne može da drpi koliko mi više podrške imamo. Samo videti da li je pogrešna procena bila slučajna (ok, ko radi taj i greši, preuzme odgovornost i sve 5) ili nije bila slučajna. 


 


Mislim da se nista nije moglo unapred uraditi. Moralo je da se desi, da bi se svi ti ODIHR, EU, SE uverili da je ovako nesto uopste moguce. Da ih je opozicija unapred upozoravala (a ko kaze da nije?) niko im ne bi verovao. Kao i na onim sastancima pre prethodnih izbora kad je opozicija nesto pokusavala, bez ocekivane reakcije s druge strane. 

Sad su videli sopstvenim ocima i reakcija je znatno bolja. Videcemo kako ce dalje ici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Pacino said:

Bukvalno razmisljam o nacinu na koji mogu ja, kao individua da svarim sve ovo sto se izdesavalo, i stvarno mi sve vise lici da ne mogu. 
Te devedesete nisam ni dozivio, pa ne znam kako je bilo, ali vjerovacu vama starijim na rijec. 

Jedne stvari se sjecam iz 2012. kada su bili predsjednicki izbori. Bio sam tinejdzer pa nisam imao pojma sta se desavalo. Uglavnom, pitao sam oca i kucnog prijatelja, zasto je bitno da Nikolic dobije. Odgovorili su da od onog trenutnog (DSa) gore ne moze i da su oni isti djavo, ali da gore ne moze. 
Evo od tada, do sada, mozemo da vidimo da moze. Gore, zaista moze. I od ovog gore moze, ali mi se sve vise cini, da to gore mogu samo oni da naprave. 

 

Gde su (i zbog čega) iščilele devedesete godine

 

Proces nestajanja devedesetih godina prošloga veka, koje će ne mali broj komentatora nazvati najsramnijim u srpskoj istoriji, poklapa se sa procesom brisanja savremene srpske istorije iz kolektivnog sećanja, ali zato procvat doživljavaju srpski srednji vek i, razume se, poslednjih desetak godina koje, pod vlašću Aleksandra Vučića, poprimaju mitski karakter

 

 

 

https://www.vreme.com/vreme/gde-su-i-zbog-cega-iscilele-devedesete-godine/

 

Miloševićev režim je u hodu učio kako se uspostavlja i učvršćuje nacionalistička diktatura u uslovima višepartijskog sistema, ali ideja slobode je, devedesetih godina, bila jača nego što je to danas, a samim tim i ideja politike. Koliko god Miloševićev režim bio represivan, uprkos političkim ubistvima i sveprisutnom nasilju, on nije uspevao da zaustavi politički život. Otpor režimu neprestano je, uza sve probleme, uvek iznova stvarao novu političku supstanciju: ideje su postojale, a cilj je bio, uz uspostavljanje republikanskog poretka, smenjivost vlasti u demokratskim (dakle, nenasilnim) procedurama. Čak i kada je entropija Miloševićevog režima pretila da ovlada čitavom javnom scenom – godine 1995, recimo, kada se pojavio kao jemac mirovnog sporazuma, ili neposredno nakon NATO intervencije – otpor je postojao. Vučić je, utoliko, naučio diktatorsku lekciju (a eno mu ga i brat Putin): ne dopustiti politici da živi.

Politika je opasna po diktatore, a ono što se nama prikazuje kao politika nisu drugo do dvorske spletke. Važno je ne dopustiti bilo kakvo javno sučeljavanje – ni Milošević nije polemisao u javnosti, nego je svoje istine izricao direktno u kameru – kako politička supstancija ne bi oživela. I to je Vučiću vrlo dobro polazilo za rukom i propagandom sve ove godine, dok mu se nije suprotstavio ekološki pokret svojom zapaljivom energijom i posle čitave decenije ponudio političku igru onome ko nastoji na svaki način da izbegne političku arenu. Putinov napad na Ukrajinu scenu je vratio u pretpolitičko stanje, ali to je druga priča. Devedesete godine su, dakle, u odnosu na Vučićevu Srbiju bile poput živog političkog izvora, te ih, upravo zbog toga, valja odagnati.

Večita sadašnjost Vučićeve Srbije pritiska svom svojom beznadežnošću, svojim sivilom i nepokretnošću. Borba za slobodu, u ovom slučaju, znači borbu za prošlost, za političku supstanciju, za mogućnost da se iz prošlosti nešto nauči kako budućnost ne bi ostala prazni horizont ispunjen vođinom nakaznom grimasom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Što se kaže, ceo thread

 

Mogu da se složim da opozicija zaslužuje kritike, koje sam i lično iznosio više puta, poslednji put koliko prekjuče, ali ovo mi ne deluje baš kao dobronameran tekst. Ne znam ko je autor teksta niti kakav mu je kredibilitet bio do sada, ali vidim da je datum kada je to objavio 19. decembar, tj. da je pisao juče, posle izbora. Nije problem da kaže da su zeznuli ovo ili ono, što se pisalo i ovde, ali kada vidim formulacije kao što su „neki članovi opozicije” upali mi se crvena lampica jer je izostanak imenovanja sa relativno očiglednom aluzijom jedna od taktika manipulacije, otprilike kao kada se kaže „znamo za koga rade ovi što organizuju proteste” ili „oni koji ne vole svoju zemlju, a znamo koji su”.

 

Konkretnije je spomenut Dobrica Veselinović, ali naravno, nemam ništa protiv toga da bilo ko bude izložen kritici. Veoma mi je sporan stav da ce cilj bio da se krađa prećutno odobri (što baš i nije cilj, ali 'ajde) ukoliko je izlaznost dobra. Čudna mi je logika da se bilo ko oslanja isključivo na izlaznost, pri čemu istovremeno ćuti o manipulacijama. Jeste da je opozicija imala promašaja, ali ipak nisu u pitanju balvani koja piju pivo ispred zadruge, već skup partija koje imaju za cilj da budu zastupljeni u vlasti i ne znam ko bi mogao da bude toliko glup da prihvati ovakvu odluku. Ovde čak nije u pitanju jedna osoba, jer ako bi tako nešto odvalio političar X, ostali (A, B, C, D itd.) bi mu svakako rekli da se nosi u tri lepe.

 

Jedino što mogu da pretpostavim jeste da opozicija nije blagovremeno reagovala ne znajući razmere krađe, iz nemogućnosti da dokažu neke stvari ili da saznaju da na nekoj adresi ima npr. pedeset prijavljenih birača. Ne znam koliko je neki Shamy Mamy ili kako se već zove, pa još i sa Tnjitera, uopšte pouzdan izvor informacija ili sagovornik.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Truth b told, spn je tvitovala tokom izbornog dana vise puta o nepravilnostima uz opaske 'glasajte, izadjite u sto vecem broju da im ovo ne prodje' i slicno na tu temu. Iz toga je jasno da zaista jeste bila ideja i ubedjenje da je visoka izlaznost dovoljna da pokrije stelovanje. Mozemo polemisati cija je to ideja zapravo, je li nametnuta ili je bilo konsenzusa, koliko je zapravo pametna/nepametna, ali je ocigledno istinit taj navod koji se tice strategije za taklovanje marifetluka. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/17/2023 at 10:37 PM, shonke said:

Ne dobija sns nego parizer. Da njega sutra cepne srcka i da rikne, sns ne bi dobio 15%

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

А не нисам то хтео да кажем када сам рекао ово до 2040.

 

Они не добијају због народа, тачније воље народа ни сада када је Паризер ту. Добијају јер су опасно организована криманална машинерија. Јаки притисци, лобирања, претње све то иде под руку са њима.

 

Синоћ сам био на слави баш где су од другарице њен друг са женом били у изборној комисији у једној мањој општини у Србији. И баш прича да су биле малверзације, и то је све познато. Јбг он ради у општини а жена је у некој банци и нисам их питао али наравно знам да су гласали за Вучића.  

 

Нису то "само" аутобуси из БиХ, то има свашта нешто што се средило и организовало још пре избора. Они су изборе добили пре самих избора, дан када су били избори остао им је само да спроведу оно што су увежбали и спремили. А противник са друге стране ни близу јак да би могао да се супротстави.

 

Да би добио изборе неко у Србији и сменио СНС мораће мноооого да се потроши, јер су Срби веома поткупљив народ. Наравно да разлог томе је и сиромаштво али има и до менталитета. Просто навикло се на то још од претпостављам распада СФРЈ да ти неко да нешто. Било то дал је џак кромпира или шећера или место на неком послу.  СНС-у је лако да то све изорганизује јер имају власт и имају контролу над свим и свачим уклјучујући и државну касу, тј. паре.

 

Све док се не појави неко ко може ту да им парира неће губити изборе.  ја стварно не видим ни могућчност а ни начин како би неко могао у томе (у поткупљивању) да се супротстави СНС-у.

Edited by dzoneee
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...