Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Da li dajete svoj glas 02.06.24?  

155 members have voted

  1. 1. Da li ćete izaći / Da li ste izašli na lokalne izbore 2. juna 2024?

    • Da, glasaću za stranke bliske vlasti
      4
    • Da, glasaću za stranke bliske opoziciji
      12
    • Ne, glasao bih za stranke koje bojkotuju izbore
      6
    • Ne, nikad ne izlazim na izbore
      2


Recommended Posts

Just now, McLeod said:

Evo za jedno mesec dana voleo bih kad se slegne prasina da mi objasne proponenti bojkota sta smo dobili.

 

Ja upravo hteo to da napisem. Da su svi iz opozicije izasli na izbore danas bismo imali pobede u svim gradovima. Ovako, Nis i Cacak. 

 

Dobili smo tacno nista bojkotom.

Link to comment
Share on other sites

Utisak je da je Nestorovic odigrao za SNS u Nisu. Nije prijavio listu. Da jeste bio bi u parlamentu Nisa, izlaznost bi bila veca a postotak SNS-a manji. U Novom Sadu mu je oborena lista, da nije slicna prica sa Nisem. Sto se tice Beograda, Biram borbu sa 12.5 je izrazito los rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Nije niko za bojkot nego su zeleni, psg, aleksic odustali od borbe za bolje uslove jer im trebaju odbornicka mesta, novac za stranke. Kontrolu ni u krugu dvojke nisu imali, ni potpise nisu znali da skupe. Bukvalno ima vise fantomskih lista a verovatno i glasaca nego u decembru.

Oni su ti koji su tvrdili nikad vise izbori pod ovakvim uslovima, a onda daj sta da das pa cemo se onda boriti. Kampanja im je nikakva, gomila ljudi nije ni znala da su izbori. Sta ti da promenis a nemas kontrolore na 80% birackih mesta?! Bukvalno svu logistiku dovlacili iz ssp-a. I da morali su da ostanu na insistiranju da se pomeraju izbori za jesen i po cenu bojkota, jer je bilo jasno da zvalonja bojkot ne bi smeo da dozvoli. 

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
52 minutes ago, goldberg said:

Sta je to gradjanska desnica? Nesto kao LDP, ekonomski desno, a socijalno levo?

 

Teško je dati tačam odgovor na ovo pitanje. Socijalno nisu levo, to je sigurno.

Onako uprošteno to je desni-centar, bliži demo-hrišćamimi u zapadnoj Evropi, i koji se ne baziraju na "folklornoj" desnici (SNS, Zavetnici, Radikali, i slični).

Jedan samo dodatak. Nekada su ove stranke bile pro-zapadne kao SPO, danas toga nema.

Edited by Don Juan
Link to comment
Share on other sites

Zvalonju je mnogo bolelo za bojkot tacno. Necu uopste o nesposobnosti opozicije ali bojkot beogradskih izbora je nesto najretardiranije sto se desilo ne samo u Srbiji nego uopste u poslednjih 20 godina u Evropi. Ja posle ovoga mogu samo da smatram Djilasa za Vucicevog trojanca.

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

Just now, Juan Pablo Montoya said:

 

Ja upravo hteo to da napisem. Da su svi iz opozicije izasli na izbore danas bismo imali pobede u svim gradovima. Ovako, Nis i Cacak. 

 

Dobili smo tacno nista bojkotom.

Pa u NS se ujedinila opozicija pa su opet nakrali koliko im treba, vrv bi u BG bilo isto. Mada se slažem da bojkot nije rešenje. 

 

Bravo za Niš i Čačak mada i tu očekujem neku mutljavinu narednih dana, ne odriče se psiho vlasti nigde.

Link to comment
Share on other sites

Velicanstven vatromet iz prostorija fudbalskog kluba u mom selu.
Na glasackom mestu pustos kakvu nikada ranije nisam video. U 11:00, i u 13:45, nijedne osobe u redu koji obicno (u proslosti) broji 10-20 ljudi.

Da me ne mrzi, iskopao bih sad svoj upis od pre otprilike godinu dana, kada sam rekao da se ne polazu nikakve nade u NS. SNS je jako dobro umrezen, a i SPS ima jako uporiste (pre svega zahvaljujuci Bajatovicu). 

Raspolozenje ljudi za koje znam da nisu priklonjeni Vucicu, niti zavisni od njega, je jos manje obecavalo. Nepoverenje nikad vece, razocaranje zbog raskola opozicije, ljudi ostali u uverenju da je balkanizirana opozicija puna obicnih oporturnista koji bi samo svoju guzicu da smeste u fotelju, a da je rusenje Vucica nize na listi prioriteta.
Na proslim izborima je SNS na mom birackom mestu uzeo cini mi se 57%. Cenim da ce ovog puta biti oko 80%. Sa SVM, njihovim koalicionim partnerima, koji uvek dobiju 10-15%, moze se reci da je bojkot uspeo, iako je opozicija u NS navodno izasla zajedno xD

 

35 minutes ago, goldberg said:

Da bi SNS pao sa vlasti potrebno je udruzivanje svih, a to znaci i konzervativno - nacionalisticke desnice (tipa NDSS, POKS, Dveri, NS) + ove prve dve stavke sto si nabrojao. Gradjanska desnica kod nas ne postoji, osim ako DSS i sada NDSS ne racunas u gradjansku desnicu.i?

 

 

A PSG?

Link to comment
Share on other sites

Moze jedna teorija zavere: naprednjaci su dosli u posed kompromitujuceg materijala koji ukljucuje Dejana Bulatovica i Dragana Djilasa. 

Ovaj prvi prelece u SNS i dobija ulogu strasila i najgoreg poturice. 

Djilas dobija ulogu krtice i rovari unutar opozicije: bojkot izbora u BG i Nisu, saplitanje dojucerasnjih saveznika, odlazak na kanabe kod Vucica posle prethodnih izbora, postavljanje generickog kandidata za gradonacelnika na proslim izborima, rovarenje po NS i imenovanje Ponosa za predsednickog kandidata, cuveno pucanje aplikacije na dan izbora... 

Koga ne mrzi moze da pogleda sta je Ponos pricao u Utisku Nedelje kako su ga ostavili na vetrometini kad je kandidovan na predsednickim izborima. 

Sto se mene tice, Djilas je trojanac dok ne dokaze suprotno. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Juan Pablo Montoya said:

 

Ja upravo hteo to da napisem. Da su svi iz opozicije izasli na izbore danas bismo imali pobede u svim gradovima. Ovako, Nis i Cacak. 

 

Dobili smo tacno nista bojkotom.

 

Pa dobili smo rezultate eksperimenta. I bojkotaši i ovi što su izašli su dobili odgovore na neka pitanja.

 

Jedni su valjda shvatili da će dobiti djoku a ne fer izbore a drugi da bez ovih prvih ne mogu da pobede ni u mesnoj zajednici.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I eto djilas trojanac naterao 200k glasaca u BGu da ne glasa....bice da ljudi nisu hteli da izadju na jos jednu farsu, mlitava kampanja, nezainteresovanost, apatija.

Sta je okrnjeni spn uradio da motivise birace?! Stavili neku jaku licnost za nosioca?! Ne nego dobrica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

Zvalonju je mnogo bolelo za bojkot tacno. Necu uopste o nesposobnosti opozicije ali bojkot beogradskih izbora je nesto najretardiranije sto se desilo ne samo u Srbiji nego uopste u poslednjih 20 godina u Evropi. Ja posle ovoga mogu samo da smatram Djilasa za Vucicevog trojanca.

 

Glavna dilema je ko je kriv za raspad SPNa. Taj je trojanac, plaćenik i kako god hoćeš. To treba istražiti, krenuti odatle. Onako razbiti organizaciju koja je praktično pobedila mafiju u Beogradu, bukvalno za dva dana bačeno sve u vodu i vučiću Beograd predat na tacni. 

 

Od tog momenta kreće pozicioniranje unutar opozicije. Za neke naredne izbore. Đilas je procenio da mu bojkot to donosi, da ostane glavni baja u selu, a ovi ostali su krenuli u šatro "borbu" i mandate. I jedna i druga priča su šuplje i doživele su fijasko. Mene kao glasača, koga isključivo zanima skidanje sekte sa vlasti, baš mnogo zabole za mandate boraca i Kreni promeni, jer nemam ništa od toga. A ni od ovakvog pasivnog bojkota... 

 

Vučić i sekta trljaju ruke. Imaju ubedljivu vlast, legitimitet, i niko ih više neće smarati što kradu izbore. Sad mogu da se posvete mafijašenju, Expou i letećim taksijima... Ako neka opština i padne, to je ništa, jer nemaju nikakve ingerencije. 

 

Ja nisam za bojkot kao takav, nego sam bio za pretnju bojkotom da bi se dobili bolji izborni uslovi. Vučić je bio u defanzivi, pritisnut od evropskog parlamenta i opozicije. Verovatno bi bar odložio izbore za septembar, jer mu je trebao legitimitet i da neka opozicija izađe. Ako ne bi odložio, onda da se planira kako i šta dalje, ali svi zajedno sa Francuzom. Onakav raspad dobitne formule je morao neko ozbiljno da organizuje. Da li nemački zeleni, ambasade, ZLF, Đilas... Ili svi zajedno... Pitanje da ćemo ikada saznati... 

 

Sad će biti još gore, jer će se opozicija međusobno optuživati ko je kriv. A sekta će da radi isto što i pre... Da nam uništava 3-4 sledeće generacije, jer je napravila mafijašku državu za sebe... Kad se desi opet neko ogromno sranje, kao ono u maju prošle gidine, onda će opozicija da se priseti da mora zajedno, pa idemo u sledeći krug ludila... Do tad, babl i svako na svoje radne zadatke... 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ras kass said:

I eto djilas trojanac naterao 200k glasaca u BGu da ne glasa....bice da ljudi nisu hteli da izadju na jos jednu farsu, mlitava kampanja, nezainteresovanost, apatija.

Sta je okrnjeni spn uradio da motivise birace?! Stavili neku jaku licnost za nosioca?! Ne nego dobrica.

Molim da se ne opravdava Djilas, posto je jasno da je glavni razlog Vucicevog carovanja sve ove godine.

 

Link to comment
Share on other sites

Evo nesto sto niste mogli nigde da procitate (jos uvek).

 

Svojerucno sam uporedio biracka mesta na Novom Beogradu, ona koja su do sada uneta u sistem sa onim iz decembra i to na taj nacin da sa sigurnoscu uporedim Jun vs Decembar. U junu imamo 7 birackih mesta vise na Novom Beogradu (149 vs 142) i skoro 1000 biraca vise upisanih u spisak. Za sada su na 39 uneti podaci. S obzirom da ima 7 birackih mesta vise ocigledno je na nekim birackim mestima doslo i do preraspodele, tako da sam se potrudio da medju ovih 39 nadjem one za koje sa velikom verovatnocom mogu da kazem da nisu imali neku preraspodelu biraca zbog kreiranja novih birackih mesta. Obicno su to biracka mesta koja nisu u velikim institucijama (tipa nisu u skoli koja ima po 5-6 birackih mesta). I gledao sam da i broj upisanih biraca bude podjednak iz juna i decembra kao indikator da nije bilo nekih promena. 

 

Identifikovao sam barem 10, mozda i 15 takvih birackih mesta od ovih 39. 

 

Onda sam uporedio brojke koje je "vlast" ostvarila u junu, odnosno SNS+SPS+SRS+Zavetnica (dao sam joj pola od rezulata koje je imala sa Boskom). I taj broj sam uporedio sa rezultatom koje je vlast danas ostvarila. NI NA JEDNOM birackom mestu, nisu ostvarili vise glasova od zbira glasova iz decembra! Meni je ovo veoma indikativno, da su oni prosli svoj zenit. 

 

Verovatno se manje kralo iako je biracki spisak povecan. A i manje je bilo potkupljivih zbog cele buke oko toga. Iako nisu porasli do prostog zbira, sprecili su rasipanje glasova radikala i zavetnika koji ne bi prosli cenzus. A i Dacica koga su usisali je bio na 4.4% na NBGD u decembru. 

 

Sistem im je prenapregnut, dosegli su maksimum i bez nekih dodatnih malverzacija oni ne mogu vise od ovoga. 

 

Da se izaslo potpuno ujedinjeno, uveren sam, da bi Beograd veceras bio slobodan grad. /sa tom rezervom da sam gledao samo NBGD, mozda su nakrali vise na "njihovim" opstinama/ 

 

Moralo se boriti. 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Rezultat bojkota je da su beogradske opštine predate naprednjacima - Novi Beograd, Vračar, Savski venac....

Odluka da se ne izađe na izbore na ovim opštinama je nerazumna i iskreno se nadam da će ove partije koje nisu izašle na makae opštinske izbore se uskoro pridružiti Narodnoj stranci i LDP- u u beznačajnosti.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Crni said:

Molim da se ne opravdava Djilas, posto je jasno da je glavni razlog Vucicevog carovanja sve ove godine.

 

 

Ne vlada vucic zbog djilasa nego zato sto je vecina srbije antizapadna i voli diktatore a mrzi demokratiju.

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Jos malo izborne matematike za Beograd, ceo grad. 

 

2023: upisanih 1,605,877 izaslo 59.01% vlast uzela 426,086 glasova (SNS, SPS, SRS i Zavetnica pola od onog sto je imala sa Boskom) odnosno 26.53% birackog tela.

2024: upisanih 1,602,150 izaslo 46.63% (po do sada obradjenim birackim mestima, tj. 507 od 1265) a vlast je uzela 54.18% sto znaci da ako procenti ostanu toliki projekcija je da su po apsolutnim brojkama skupili oko 404.770 glasova sto je 25.26% birackog tela. 

 

Dakle jedno 20k manje. Prosle godine su sami skupili 354,390 a Dacic je trebao da doda jos 49,120 Seselj 11,443 i Milica nekih 11,000 a ocigledno se to nije desilo. Rekao bih da su tu malo Dacic a malo i Milica zakazali sa njihovim glasacima, ali ce ipak uvaliti verovatno i veci broj svojih ljudi u skupstinske klupe nego inace. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bravo za dr Milica i Nis! Jedan autentican covek, jedna karijera, jasno definisan cilj i evo rezultata. Tako se to radi.

Kako je AV proglasio apsolutnu pobedu, iste sekunde je u mom gradu (nije moj odavno al ajde) pocelo da grmi od petardi i topovskih udara, prozori su nam se tresli. Pa je nebo odgovorilo nevidjenim munjama, gromovima i kisom koja je tukla kao da hoce da nas pobije. Steta sto nije. Neka, ima vremena. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

 

Sta je to gradjanska desnica? Nesto kao LDP, ekonomski desno, a socijalno levo?

 

Da bi SNS pao sa vlasti potrebno je udruzivanje svih, a to znaci i konzervativno - nacionalisticke desnice (tipa NDSS, POKS, Dveri, NS) + ove prve dve stavke sto si nabrojao. Gradjanska desnica kod nas ne postoji, osim ako DSS i sada NDSS ne racunas u gradjansku desnicu.

 

 

Dakle, mislis da ti sto izlaze sami stvarno misle da mogu da predju cenzus i da nisu tu zato sto rade za SNS i otimaju glasove opoziciji?

Neki svakako rade za SNS: DJB, MI- jevi, NS, ...

Građanska desnica je svaka desnica koja je ekonomski desno, a ne zastupa ekstremne stavove tipa klero-fašizma, ultranacionionalizma i sličnog.  Ekstremna "desnica" treba zajedno sa ekstremnom "levicom" koja je bliža Maou i Pol Potu da ode na smetlište istorije.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, McLeod said:

Evo za jedno mesec dana voleo bih kad se slegne prasina da mi objasne proponenti bojkota sta smo dobili.

 

Dobili smo jedan veliki penis tamo gde nismo morali da ga dobijemo.

Link to comment
Share on other sites

Nema to veze sa Rusima. To se zove Ruska stranka da bi namamila glasove odredjenog broja nacionalistickih morona koji su ipak razocarani u SNS, i sada ce se on prikloniti zvalavom i gotovo, izgubljen je Nis i dalje. Jedino sto ce to biti jako nestabilna vlast.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma naravno da nema veze sa Rusima, samo je simbolika u pitanju. Dobice bitanga neko milonče, par nekretnina i radna mesta za širu familiju u EPS-u...Goveda sada jos nekoliko godina mogu da nastavljaju svoje "projekte". 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, berti said:

Ma naravno da nema veze sa Rusima, samo je simbolika u pitanju. Dobice bitanga neko milonče, par nekretnina i radna mesta za širu familiju u EPS-u...Goveda sada jos nekoliko godina mogu da nastavljaju svoje "projekte". 

taj Perić je stari radikal tako da njega nikad i nije trebalo računati kao opoziciju 

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...