Jump to content

Euroleague 2023/24


Chaos Is Me

Recommended Posts

2 hours ago, Milos 3.14 said:

Inače , delovao mi je Urbonas malo salti kad su Erik i Angola počeli da nas hvale i ne samo nas nego i Barsu. Lik je ladno tripovao da će sve da se raspadne odlaskom Šarasa 

 

Litvanci se očigledno baš, baš lože na Šarasa, što je donekle razumljivo. Na poslu imam kolegu Litvanca, i pričamo pred početak sezone o Euroligi, očekivanja, komentari i slično i on isto bez trunke sumnje otpisuje Barsu iz playoff-a, kao u fazonu "Oterali su Šarasa, kreće raspad"... Ja baš mislim da će sad procvetati bez njega i Mirotića.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Christofer Moltisanti said:

Litvanci se očigledno baš, baš lože na Šarasa, što je donekle razumljivo. Na poslu imam kolegu Litvanca, i pričamo pred početak sezone o Euroligi, očekivanja, komentari i slično i on isto bez trunke sumnje otpisuje Barsu iz playoff-a, kao u fazonu "Oterali su Šarasa, kreće raspad"... Ja baš mislim da će sad procvetati bez njega i Mirotića.

 

Saras je top trener nema tu sta. Sa Zalgirisom je napravio sjajne stvari, f4 sa timom manjeg budzeta to se nije desilo od ovog najnovijeg formata od 16/17 sezone na ovamo, nijednom, osim tad. U Barseloni je radio 3 sezone i 3 puta igrao f4, dakle nema El titule al nema ni sezona poput ere pre njega gde se nisu ni plasirali par puta na f4 cak neke sezone ni top8 nisu igrali.

 

-U prvoj sezoni je zavrsio kao 1. u regularnom delu sezone, u samom finalu izgubio od sjajnog Efesa.

-U drugoj sezoni ponovo zavrsio 1. u regularnom delu sezone, izgubio u polufinalu od Reala.

-U trecoj sezoni zavrsio 2. u regularnom delu sezone, izgubio u polufinalu od Reala. 

 

Pritom je uzeo ACB 2 od 3 puta i 2 od 3 kupa. Spanci jako puno cene i svoju domacu ligu i svoj kup, imaju tu tradiciju po pitanju prestiza, ali ne radi se tu samo o prestizu.

 

Nigde se nije izblamirao, jednostavno f4 na jednu utakmicu sve je moguce, jednom je presudio najbolji duo Evrolige tada Micic-Larkin, druga dva puta iskusni veterani Reala, sto Barselona nije imala. Laso je 11 godina radio u Realu, osvojio je 2 Evrolige. Ko i kako moze da zna da Saras ne bi osvojio sa Barselonom da je ostao jos narednih 8 i imao kontiuitet? Ako mislis da ce procvetati u smislu osvojice Evroligu jer im Saras nije tu, u to bas sumnjam. Po meni bi veliko iznenadjenje bilo da osvoje Evroligu sad a cak im ne predvidjam ni f4, iako imaju igracki kvalitet za to. Jedino mozda ako dovedu neko Nba pojacanje beka kao sto je najavljeno al ne Bryn Forbesa kog navodono cekaju nego nekog znacajno kvalitetnijeg. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Christofer Moltisanti said:

 

Litvanci se očigledno baš, baš lože na Šarasa, što je donekle razumljivo. Na poslu imam kolegu Litvanca, i pričamo pred početak sezone o Euroligi, očekivanja, komentari i slično i on isto bez trunke sumnje otpisuje Barsu iz playoff-a, kao u fazonu "Oterali su Šarasa, kreće raspad"... Ja baš mislim da će sad procvetati bez njega i Mirotića.

 

Saras out, Grimau in. 

 

Radonjic out, Jovanovic in. 

 

Taj neki rad. Da nisu doveli trenera bez iskustva mozda i ne bi ocekivali neki raspad. Jedina razlika izmedju Zvezde prosle godine i Barce ove godine, sto ih moze spasiti nekog raspada, je to sto spanski Covic nije pravio ekipu, nije dovodio igrace, barem se nadam da nije 😄 

Link to comment
Share on other sites

Šaras je dobar trener sa donekle prevaziđenim stilom igre i debelo prevaziđenim pristupom igračima.

 

Poređenje Grimaua i njegove priče sa Jovanovićem nikako ne stoji.

Grimaua je bio solidan EL igrač, drugo imaš primer Ćus Matea koji je osvojio u debitantskoj sezoni . Ispeku se ovi španski treneri u njihovim ligama lepo.

Jasikevičijuse imao odrešene ruke i neograničen budžet i ništa nije uradio. Da nije imao čvrst ugovor davno bi ga šutnuli.

Barsa će ako se po jutru dan poznaje igrati  brže, lepše i modernije što bolje priliči španskoj ekipi i klubu kao što je Barselona.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Brat od Korneta sve to stoji ali se mora napomenuti da Barsa prije Sarunasa nije imala takav budzet kalav je imala u periodu Sarasa.

Barsa je u top 3 budzeta EL od dolaska Sarasa  a sada kada CSKA ne igra onda uz Real apsolutni lideri na tom polju. Ne izboriti top8 ili f4 je bas ocajna sezona za Barsu odnosno minimum sta se ocekuje s obzirom na budzet i kvalitet koji imaju. 

 

Onaj koji ih je dugo gledao mogao je vidjeti da im je igra ocajna i da su se mnogo puta provlacili na individualni kvalitet. Sjetimo se da su u top8 igrali po 5 utakmica sa Zenitom i sa Bayernom u 2 godine a onda dobili Zalgirisa prosle sezone. Stoji da su igrali protiv Efesa gdje je realn Efes bio favorit ali onakav raspad u 2/4 je bas olicenje Sarasa kao trenera Barselone ( tiga, cemer i jad kad ne ide ) pa onda naredna 2 F4 su ispali od Reala u duelima gdje su bili favoriti. 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Saras out, Grimau in. 

 

Radonjic out, Jovanovic in. 

 

Taj neki rad. Da nisu doveli trenera bez iskustva mozda i ne bi ocekivali neki raspad. Jedina razlika izmedju Zvezde prosle godine i Barce ove godine, sto ih moze spasiti nekog raspada, je to sto spanski Covic nije pravio ekipu, nije dovodio igrace, barem se nadam da nije 😄 

Довођење Паркера после две године неиграња је ултимејт GM Човић потез, плус 2× по милионче обештећења за домаћу основу. Литванци тврде да је Паркер чак током прошле сезоне нуђен еврокуп екипама које су биле на тржишту и да су га сви одбили.

 

On topic:
 

Јако је лепо било гледати Звезду у Арени у ове две утакмице, надам се да ће се у том ритму и наставити, а издвојио бих неколико позитивних ствари које су, по мом мишљењу, и биле предуслов наше конкурентне кошарке на Ел нивоу ове сезоне:

-Агресивност у одбрани и генерално одговорна игра и Шабаза и Недовића

-Способност Ханге да се врати у ципеле и минуте у којима неко време није био и да буде претња у оба правца

-Гедраитисов шут на нивоу каријерног просека (и више), а не на нивоу претходне Ел сезоне

-Способност Симоновића да са својих 213цм буде озбиљна претња споља са позиције 4, што је јако тешко бранити

-Свеукупна употребљивост и приступ игри Далибора Илића

 

Оно што још чекам да видим, а сматрам да може такође да буде кључно:

-Добра улога Боломбоја у Евролиги, а већ у петак против Хејса има важан тест и очекујем га у саставу после сјајне утакмице у недељу

-Симоновићева (много) боља интеграција у тимску одбрану

-Оспособљавање Јага за Ел минуте

 

Нисам био у фазону да се ложим још увек после победе над Асвелом, али ме овај Меколум у подкасту наложи ко клинца и сад сам одједном убеђен да коначно добијамо Жалгирис тамо! 

 

 

Edited by Шеф стручног штаба
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Milos 3.14 said:

Grimaua je bio solidan EL igrač, drugo imaš primer Ćus Matea koji je osvojio u debitantskoj sezoni .

 

Cus Mateo ima dosta bolji tim nego sto ce imati Grimau ove sezone. Od cheat coda u vidu Tavaresa, do cetvorke u vidu Jabuselea kakvu Barselona nema, preko toga da je Dek-Hezonja bolje od Kalinic-Abrines sve do iskusnih veterana koji resavaju vazne utakmice i dalje kao i ceo zivot, samo imaju manju ulogu. To Barselona nema. Ni na jednoj poziciji nisu jaci.

 

6 minutes ago, Milos 3.14 said:

Jasikevičijuse imao odrešene ruke i neograničen budžet i ništa nije uradio.

 

Kako nista nije uradio? u 3 sezone, 3 puta je igrao f4, osvojio 2 ACB i 2 kupa. Znaci sve sem osvajanja El je nista?

 

El je jako tesko osvojiti i za tako nesto potreban je kontiuitet. Ataman je radio 6 godina u Efesu sad (i jos 4 pre toga), Zeljko je radio 7 godina u Feneru isto su bili u vrhu po budzetu i osvojio je 1 trofej El. U Panatinaikosu je bio u prajmu i on licno i klub u smislu kakve su igrace imali, tamo je osvojio vise El trofeja ali je i radio 13 sezona. Laso je radio 11 sezona u Realu, osvojio je 2 El titule. Itudis je u Cska radio 8 sezona, osvojio je 1 titulu. Mesina je za 4 sezone jednom doveo Armani na f4 iako su i oni u vrhu po budzetu. Sve to nisu lake stvari, i ne znaci da neko nije nista uradio. Gledaju se i domace titule i povrede kao sto je Armani imao i sigurno ne bi bio onako lose rangiran da nisu bili iskasapljeni povredama nosioca igre a to nije krivica Mesine.

 

Moras imati kontinuitet sa trenerom da bi osvojio El, tako je barem poslednjih 15 godina. Ovaj potez Barselone razumem jedino ako je istina da je Paskval dogovoren vec za narednu sezonu i da je potpisan na visegodisnji ugovor i da njemu planiraju da daju veliki novac jer veruju da on moze da osvoji El, a sad su malo ''pristedeli'' jer jasno imaju manji budzet nego prethodne sezone.

 

6 minutes ago, Miki28 said:

@Brat od Korneta sve to stoji ali se mora napomenuti da Barsa prije Sarunasa nije imala takav budzet kalav je imala u periodu Sarasa.

 

To je tacno, ali je tada bilo manje konkurentijih timova nego sad. Barselona je i tad bila u top8 timova po budzetu, a zavrsavali su i ispod tih mesta na tabeli ii 11. i 13. cak.

 

7 minutes ago, Miki28 said:

Barsa je u top 3 budzeta EL od dolaska Sarasa  a sada kada CSKA ne igra onda uz Real apsolutni lideri na tom polju.

 

Mala je razlika izmedju Barselone i Efesa, Armanija, Monaka, Olimpijakosa, Panatinaikosa, Olimpijakosa, Fenerbahcea i Partizana. Nigde tu ne prelazi granicu vise od 2m na plate. A prilog u tome imas izjavu Navara koliko je katovano do sad novca dok kod poslednjeg kluba sa ove liste imas izjavu Ostoje da je 14.5m bio budzet prethodne sezone i da je sad 25%veci, a kad sracunas tih 25% veci i odbijes 65% na plate dobijes da su potrosili nesto preko 12m na plate do sad. Sa novim centrom bice to i 13+. Mada videcemo, mozda i Barsa dovede jos nekog beka skupog. Jedino Real odstupa malo vise u odnosu na ovih 8 klubova i tek za njih se moze reci da su apsolutni lideri. Svi ostali nabrojani su tu izmedju 12 i 14m. Kod nas je najavljeno 12 al za sad smo potrosili 10 i sumnjam da ce se ista menjati tu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Brat od Korneta, imho, dobar je jasikevicius ali nije uradio nista veliko sa barcom u odnosu na gabarite & ocekivanja.

 

nije dao neki extra flair a imao je ozbiljne ekipe, top 4 se tu otprilike podrazumeva.

 

nijw sve do njega, na kraju igraci donose odluke i proturaju loptu kroz kos. meni je mirota bas ono, regular season guy, sve suprotno od najvecih koji zasijaju kada je naj naj.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Po meni je suludo postaviti EL kao cilj / uslov ostanka, kakva god da je ekipa. 

 

Šaras je uzeo prvenstvo i igrao f4, što je samo po sebi sasvim ok, ali je generalno ostao neki gorak ukus zbog nekih poraza, naročito finala ACB  i 1/2 EL iz 21/22, kao i 2 teška poraza na f4 ove godine.

 

Prvo su pukli od Reala prošle godine na F4, pa u finalu pored prednosti domaćeg terena lagano 1-3, pa onda ovogodišnji f4 i opet lagani poraz od Reala. Tu je bilo jasno da ide, šta god da uradi u ACB ligi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milos 3.14 said:

Poređenje Grimaua i njegove priče sa Jovanovićem nikako ne stoji.

Grimaua je bio solidan EL igrač, drugo imaš primer Ćus Matea koji je osvojio u debitantskoj sezoni . Ispeku se ovi španski treneri u njihovim ligama lepo.

 

Poredjenje Grimaua i Matea, gde prvi posle igracke karijere 7 godina vodi amaterski klub i onda uskoci u evroligasa a drugi ima trenersku karijeru dugu vec 30 godina (postao asistent U16 spanske repke jos sa 24 godine, poslednjih 8 godina bio asistent u Realu, a bio i prvi trener u jos 3 spanska i jednom kineskom timu), kao ima mnogo vise smisla? 

 

Pa vise smisla ima porediti Grimaua i Jovanovica, nego Grimaua i Matea. 

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, uini said:

@Brat od Korneta, imho, dobar je jasikevicius ali nije uradio nista veliko sa barcom u odnosu na gabarite & ocekivanja.

 

 

3 godine nije dovoljan period da se nesto uradi. Barem nemamo takav primer u poslednjih x godina. Ne bih zanemario da je on bio 3, a svi ostali koji su osvajali El titule u poslednjih 15 godina da su bili dosta duze. Ako nisi citao sve od iznad evo ti taj deo:

 

56 minutes ago, Brat od Korneta said:

El je jako tesko osvojiti i za tako nesto potreban je kontiuitet. Ataman je radio 6 godina u Efesu sad (i jos 4 pre toga), Zeljko je radio 7 godina u Feneru isto su bili u vrhu po budzetu i osvojio je 1 trofej El sa njima. U Panatinaikosu je bio u prajmu i on licno i klub u smislu kakve su igrace imali, tamo je osvojio vise El trofeja ali je i radio 13 sezona. Laso je radio 11 sezona u Realu, osvojio je 2 El titule. Itudis je u Cska radio 8 sezona, osvojio je 1 titulu. Mesina je za 4 sezone jednom doveo Armani na f4 iako su i oni u vrhu po budzetu.

 

Dakle svi su dobili sansu na duze osim Sarunasa, koji pritom je uzeo 2 od 3 ACB, 2 od 3 kupa i 2 od 3 fajnal fora je izgubio u poslednjem minutu. Tu presudjuju igraci a ne treneri. Koncepcija Reala kao kluba (nebitno dal su tu Laso, Mateo ili neko treci) citav zivot maltene je da ima neke domace veterane iskusne. Barselona je prestala da gaji to.

 

On je napravio daleko najvece cudo od kad je novog formata Evrolige 16/17. Klub sa malim budzetom na f4. Sve drugo nije bilo neko vau iznenadjenje, nijedan drugi klub na f4 i nijedan drugi klub koji je osvojio u medjuvremenu nije toliko neocekivano koliko je to bilo.

 

Ne mislim da je Sarunas neki vanvremenski trener, barem 5-6 trenera su po meni bolji od njega, ali mu se ne mogu osporiti ovi rezultati i rekao bih da je u top10 evropskih trenera. Ljudi ga predstavljaju nekakvim luzerom sto nidje veze nema sa istinom. Ima 12 trofeja a tek 7 godina radi kao head coach. Neko ce reci 5 titula sa Zalgirisom, to je lako, al eto 2 sezone nakon njega je Ritas osvojio titulu.

Link to comment
Share on other sites

Za Lasa je 2015. bio ispisan i kovertiran otkaz, ali ih je iznenadio prvo osvajanjem EL, a onda i ACB ligom. 

 

Onda su ga 2 godine pustili na miru, pa se opet 2018. pričalo o smeni, on opet uzeo EL i ACB.

 

2022. su ga otpustili nakon što je osvojio ACB i igrao finale EL. Da ne ulazim u priču o "medicinskim razlozima", jasno da tu nisu bila čista posla.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Шеф стручног штаба said:

Довођење Паркера после две године неиграња је ултимејт GM Човић потез, плус 2× по милионче обештећења за домаћу основу. Литванци тврде да је Паркер чак током прошле сезоне нуђен еврокуп екипама које су биле на тржишту и да су га сви одбили.

 

On topic:
 

Јако је лепо било гледати Звезду у Арени у ове две утакмице, надам се да ће се у том ритму и наставити, а издвојио бих неколико позитивних ствари које су, по мом мишљењу, и биле предуслов наше конкурентне кошарке на Ел нивоу ове сезоне:

-Агресивност у одбрани и генерално одговорна игра и Шабаза и Недовића

-Способност Ханге да се врати у ципеле и минуте у којима неко време није био и да буде претња у оба правца

-Гедраитисов шут на нивоу каријерног просека (и више), а не на нивоу претходне Ел сезоне

-Способност Симоновића да са својих 213цм буде озбиљна претња споља са позиције 4, што је јако тешко бранити

-Свеукупна употребљивост и приступ игри Далибора Илића

 

Оно што још чекам да видим, а сматрам да може такође да буде кључно:

-Добра улога Боломбоја у Евролиги, а већ у петак против Хејса има важан тест и очекујем га у саставу после сјајне утакмице у недељу

-Симоновићева (много) боља интеграција у тимску одбрану

-Оспособљавање Јага за Ел минуте

 

Нисам био у фазону да се ложим још увек после победе над Асвелом, али ме овај Меколум у подкасту наложи ко клинца и сад сам одједном убеђен да коначно добијамо Жалгирис тамо! 

 

 

Ја тек сад видим на којој сам теми био, мислио сам да сам на Звездиној. Још гледам сад зашто ми тамо нема поста и шта сам згрешио.. Праштајте, ако може нек се пребаци...

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Шеф стручног штаба said:

Ја тек сад видим на којој сам теми био, мислио сам да сам на Звездиној. Још гледам сад зашто ми тамо нема поста и шта сам згрешио.. Праштајте, ако може нек се пребаци...

Bio si na Zvezdinoj pa te iz nekog razloga prebacili ovde, neko je pročitao prvu rečenicu i ćao ... :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Kankkunen said:

Bio si na Zvezdinoj pa te iz nekog razloga prebacili ovde, neko je pročitao prvu rečenicu i ćao ... :classic_biggrin:

 Е добро је, нисам полудео.😅 Значи и модерација скролује кроз свети топик, ништа читање са разумевањем...

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2023 at 8:36 AM, Kooineeperk said:

Sve stoji, ja ti samo kazem da imas jednu pricu iz perspektive KKCZ i KKP prema PAO, da imas drugu perspektivu iz ugla navijaca PAO, i trecu, neku najneutralniju iz perspektive navijaca drugih klubova... 

 

Nije problem perspektiva i subjektivnost, problem je kada se te dve stvari zamenjuju objektivnoscu i cinjenicama i onda ljudi koji bi voleli da je nesto istina pocnu skoro da ratuju jedni sa drugima jer su sami sebe ubedili da je njihova percepcija zapravo istina.

 

Imas stav koji kaze nesto tipa "ja ne bih nikad gledao meceve ovog kluba da za njega ne navijam". To je subjektivni stav, cinjenica je da nemaju pojma i da su negledljivi, ali se ti igraci i trener prate zbog emocija. Dakle, tu nema ubedjivanja samog sebe u nekakav toboznji kvalitet u toj ekipi, nema iskrivljavanja cinjenica. Sto se tice KKCZ-KKP situacije, nju najvise cine mucnom navijaci i mediji (pa se onda uprave nadovezu) - tu nema priznanja subjektivosti, ne, tu su svi ubedljeni da je njihov tim ispravan, a protivnicki nije, a ako se vec i ustanovi da se brani neodbranjivo onda citamo "o 11 skupih pojacanja nam pricaju navijaci koji su zadrzali trojicu nosioca" i "hahaha Punter ostao, gledajte vi koga ste sve doveli i vi nekome nesto o trosenju novca". 

 

Sto se analogije sa PAO tice, meni je sasvim u redu vec mnogo puta ponovljen stav "ne svidja se ovo bahacenje ni meni, ali navijam za taj klub pa mi ono ne smeta toliko kao bahacenje u PAO". To je sasvim drugacije od teze "ljudi, hajde da se svi slozimo da je PAO najogavnija ekipa, sta smeta, em niko nece biti banovan za to, em mozemo nekoga da mrzimo, em kao sebe uzdizemo".

 

Da se ne lazemo - moj stav je takodje subjektivan (osim dela o Vucicu i SNS). Da zivim u Spaniji i da sam navijac Baskonie verovatno bi mi Real i Barca bili na vrhu liste odbojnih klubova, a KKP bih posmatrao kao nekakvu kosarkasku romantiku.

Link to comment
Share on other sites

Ma Šarasu bi nekako oprostili rezultate da nije fejlovao u igri . Real je šutnuo Kapela posle titule jer su igrali ružno.

Da bi bio trener nekog od ta dva kluba mora i igra da bude lepa i rezultat da prati. 

Drugo , Šaras je često bio u sukobu sa igračima, stvarao je tenziju. To što je pustio Egzuma da bi doveo Satorsnskog je samo po sebi za otkaz.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Milos 3.14 said:

 To što je pustio Egzuma da bi doveo Satorsnskog je samo po sebi za otkaz.

 

skoro sam siguran da je satoransky bio tu makar od pocetka sezone u kojoj je exum stigao na polovini; mrzi me da guglam, moguce je da sam gresan.

 

edit, u pravu si, tek prosle sezone je stigao.

Edited by uini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imaš Egzuma koji se odlično uklopio i koji je igrao super, možeš da ga koristiš na više pozicija i dovodiš sličan tip igrača, ali za kojeg ne znaš kako će se snaći posle povreda i toliko neigranja.

 

@uini Satorsnski je došao umesto Kalatesa, očigledno je Šaras želeo visokog krupnog pleja koji je dobar u odbrani i dobar organizator. Egzuma je sličan njima dvojici 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...