Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

11 minutes ago, Perkos2 said:

Meni je nepojmljivo da neko od nepunih 14 godina može sve ovo sam da izvede ali stižu nove sposobnije generacije kojima je dovoljna obuka preko interneta da počine masakar i ostanu hladnokrvni, pozovu policiju i predaju se uz napomenu da je "psihopata".

Ne znam da li si ispratio informaciju, ali ovo dete je islo u streljanu dosta puta, otac ga je ucio kako se puca, znao je kako se rukuje oruzjem, menja sarzer itd... i bio "dobar" strelac. Ubio je cuvara sa 14 metara, sve i da je Rambo bio cuvar ne bi mogao nista. Zbog svega ovoga sam rekao da granica mora da se spusti sa 14 godina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Još nešto: posebno je ogavno što dan žalosti nije već proglašen..od petka će..dotle će večeras i sutra ful legitimno da trese muzika po birtijama..Mi smo jedno užasno loše društvo. Ništa zdravo ovde nema. Ništa

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Inace, posle ministra policije, i precednik odlucio da okarakterise "shemu" sa papira kao nesto iz video igara.

 

"Dva problema vidimo. Jedan je naravno odnos u porodici i šta radi dete koje nema 14 godini u streljani, a drugi je što vi po shemi koju je nacrtao vidite da je igrao neku vrstu igrice. U tim igricama oni imaju više života. Vidite da on ne razume šta je učinio. On je za neke na društvenim mrežama postao heroj".

 

Ko je video papir, video je vrlo oskudno nacrtan hodnik sa ucionicama. Kakva crna video igra? Ovo je zabrinjavajuci plan, koji govori o predumisljaju, koji tesko da je proistekao iz jebenog GTA ili Fortnite-a, League of Legendsa. Polako se kreira narativ o nasilju kroz video igre, nesto sto se dogodilo i u USA... pre 20 godina.

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drug Crni said:

Pomeranje granice sa 14 na 12 godina je ništa drugo nego svaljivanje odgovornosti sa sistema na decu! Pokušaj da se abolira sistem kojim upravlja Vrhovnik. Nije sistem kriv,deca su..ma,kako da ne..

Ta granica je tu sa razlogom. Jer je neka struka rekla da se ona vezuje za neke bitne biološke promene i fiziološko-anatomske promene kroz koje deca prolaze. To je vrlo pipavo pitanje..struka treba da kaže svoje,a ne partija i njen predsednik.

Ja sam protiv.

 

U jednom od poglavlja u procesu pridruzivanja eu je i preporuka da se to smanji na 12 ili cak 10.  Greska je sto vec nije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, diego said:

Ne znam da li si ispratio informaciju, ali ovo dete je islo u streljanu dosta puta, otac ga je ucio kako se puca, znao je kako se rukuje oruzjem, menja sarzer itd... i bio "dobar" strelac. Ubio je cuvara sa 14 metara, sve i da je Rambo bio cuvar ne bi mogao nista. Zbog svega ovoga sam rekao da granica mora da se spusti sa 14 godina.

To su sve "informacije" koje uvek uzimam sa rezervom pogotovo kad je iznose srpski političari i tabloidi. Sve i da je prošao te "obuke" pogoditi iz pištolja iz prve nije lako a koliko znam ni najvičniji specijalci se ne usuđuju da koriste pištolj u akcijama sem kad moraju. Što se granice tiče slažem se tj. za ovakvu vrstu zločina ne bi ni trebalo da postoji granica. Ovo je masakr gde je ubijeno 9 osoba i tu nikakvih olakšica ne bi trebalo da bude za počinioca. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Drug Crni said:

Pomeranje granice sa 14 na 12 godina je ništa drugo nego svaljivanje odgovornosti sa sistema na decu! Pokušaj da se abolira sistem kojim upravlja Vrhovnik. Nije sistem kriv,deca su..ma,kako da ne..

Ta granica je tu sa razlogom. Jer je neka struka rekla da se ona vezuje za neke bitne biološke promene i fiziološko-anatomske promene kroz koje deca prolaze. To je vrlo pipavo pitanje..struka treba da kaže svoje,a ne partija i njen predsednik.

Ja sam protiv.

 

Pa struka je upravo i rekla da treba smanjiti granicu jer tamo gde je to urađeno se struka i pitala. Ako se dobro sećam, u SAD se to razmatra za svaki pojedinačni slučaj jer nije isto kada dete ukrade telefon u prodavnici i kada ga neko punoletan ukrade. Poenta je u tome da je stari zakon, baš kao i mnogi drugi, u obzir uzimao prosek, a ne stanje van proseka.

 

U ovom konkretnom slučaju je jasno da je počinilac inteligentniji od deteta tog uzrasta (takmičenja, opšti uspeh, detaljno planiranje, poziv policiji, način na koji je izvršen masakr itd.) jer nije stihijski uleteo i počeo da puca, već je prvo ubio pripadnika obezbeđenja, dakle profesionalca, a i evidentno je da je imao praktično iskustvo u upotrebi pištolja.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kendrick said:

 

Sta bi se postiglo time?

Cenzura sadrzaja na internetu ce, neminovno, dovesti do daljih drustvenih problema, podela. Sve i da cenzurises svaki sadrzaj koji sadrzi rasizam, nasilje, povrede, uvrede, ono lose, zlo u ljudima ce izaci svakako.

Pomenuti darknet je takodje deo worldwide web-a, samo ga pretrazivaci ne indeksuju, a dovoljno je da instaliras jedan "drugaciji" browser i miran si. Mislim, sta god da jedna drzava pokusa da restriktuje, ljudi ce naci nacin da zaobidju, em si bacio resurse, em si potencijalno stvorio nove podele, probleme.

 

Internet je jedan od najvecih izuma covecanstva, kao takav je doneo mnogo dobrih, ma fantasticnih stvari, a losi ljudi ce naci nacin da ga iskoriste na los nacin. Tako je sa svakom revolucionarnim otkricem bilo.

Ništa neće promeniti. Ovakvih slučajeva je bilo daleko pre pojave interneta, biće ih na žalost i onda kada (ako) internet postane drugačiji ili prestane da postoji. 

Ovo za sada treba gledati kao izolovani incident, ali svakako se moraju preuzeti sve dalje mere opreza.

Priča da je ovo uvezeno sa zapada ne stoji. Na zapadu evrope su isto ovakvi slučajevi retki, nešto brojniji u Frnacuskoj i Nemačkoj, ali srećom i često ne ovako tragični. Na nivou evrope jedino Rusija odskače i po učestalosti napada i po broju žrtava. Mislim da u ovoj deceniji 80% slučajeva se se desili baš tamo. Tako da bi na "mikro evropskom" nivou naši političari mogli da bace pogled na istok, a ne da traže za naš narod lake odgovore, da bi sprali svoju odgovornost.

Tragično je da ministar prosvete nije makar ponudio ostavku. To bi bilo moralno. Ali...dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Nikšić dječak od 17 godina 50 puta uboo djevojku od 18, dobio dvoje godine.
Prije par ljeta neki fensi dečko iz BG vozio jahtu sa 17 i usmrtio jednu djevojku u čamcu. Dobio 50 sati dobrotvornog rada.
Prije nekoliko dana otac jedne učenice osnovne škole u PG došao sa braćom islomio nos i facu učeniku koji je ucjenjivao sa slikama i slomili nogu bratu ucjenjivača koji je imao 21 godinu.
Sve je ovo jer su maloljetni demoni vrlo svjesni da nemaju posljedice kad prave sranja.
Nedavno je jedan lik macolom slomio dvoje fensi kola zlatnoj mladeži koja je posle zatvaranja svih kafana u Tivtu odlučila da se provodi na pjenu od mora ispred njegove kuće.
I da mu na upozorenje da smetaju malompiške po dvorištu.
Jedan je dobio i macu u ledja dok je bježa sa pišanja.
Pa su se roditelji žalili što nije u pritvor jer im je djecu istraumira.
Ljudi niste svjesni kakvi su sada roditelji.
Profesori digli ruke od svega.
Djeca vide koliko je sati.
Mnooooogo duga priča svuda po “regionu”


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, kendrick said:

Evo, predlozio precednik da se zabrani pristup darknetu, da se deca ne informisu kako pociniti ovakva dela.

 

Neverovatno. Pored Zadruge i ostalih rijalitija, pored Pinka, Hepija, IDJTVa... on sere o "darknetu".  Pa on je darknet.

 

Legende 90ih su jedna od glavnih tema na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.

 

A da ne pričamo kako je kul biti huligan, mali debilčići nose noževe i palice da se "šibaju", mada su i predsednik i njegov sin ortaci sa raznim "vođama navijača" koji su najgori kriminalci i koji su, gle čuda, pripadnici ili MUP-a ili BIA.

 

On pokazuje slike iskasapljenih ljudi od strane klana "Velje nevolje" koji je on stvorio (preko Stefanovića) da mu ne bi vikali "Vučiću pederu" na tribinama. Ej, predsednik države priča o ćevapima od ljudskog mesa i kako ih je neko jeo (što je ili izmislio, ili zna nešto što ni tužilaštvo ne zna jer se nigde u optužnici ne navodi da su pravljeni "ćevapi od ljudskog mesa". Da je normalna država, tužilaštvo bi moralo da ispita njegove navode o ćevapima. A ako nije lagao, onda odakle mu ta informacija i zašto nije navedena u optužnici protiv članova klana Belivuka).

 

On brani Koluviju i izjavi: "Nije ubio nikoga, nije imao 10 tona kokaina ili nešto."

 

Bahatost i agresivnost su svuda prisutni, počev od samog predsednika ove države (pogotovu načina na koji se obraća), preko njegovih kumčića i rođaka, budžovana iz SNSa, lokalnih šerifa...

 

Srbija je darknet.

 

 

Edited by Sen
  • Like 12
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jeziva tragedija... Ceo dan ne mogu da dođem sebi... Red suza, pa red besa, i tako u krug...

 

Taman se smirim malo i onda naletim na izjavu morona ružića... Koliko je to jedno odvratno, hladnokrvno, ljigavo, neempatično stvorenje, muka da te uhvati... Na ostavku verujem da nije ni pomislio, jer je u fotelji od kad zna za sebe... Ali je zato stigao da se nalupeta i optuži zapadne zemlje i vrednosti za ovo što se desilo... pa jbt... njegovog šefa nisam imao stomak ni da slušam...

 

Otišli smo u qrc kao društvo. Svašta sam očekivao da će da se desi, ali ovako nešto nisam... 

 

Saučešće porodicama.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Čitam ... ćale radiolog, paljevina na army varijante, oružje....verovatno je učio sina da puca. Žao mi je što insinuiram, ali kako klinac od 13-14 godina zna da napuni okvir, repetira pištolj, zameni okvir ???
Nije to nauka, odeš na YouTube i nađeš snimak kako se pravi a kamoli kako se koristi svako oružje.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da ne primetim smenu generacija. Pre 30 godina su se skidale patike, lupale cvrge, pa i dosta gore od toga. Agresije u drustvu je bilo ocigledno i 89. i 90. i 91., inace se ne bi sve ono desilo tako lako (od lomljenja stolica na Maksimiru i da ne pricamo dalje). Dodatak dnevnika, turbo folk...agresija je bila prisutna na svim nivoima, a nije bilo ni rijalitija, ni interneta, ni nasilnih programa (sto rekose bio je Bolji Zivot i Porodicno blago).

Tako dolazim do smene generacija. Oni koji su skidali patike i lomili stolice 91. sada imaju svoju decu koju kako vaspitavaju? Zasto su se tako lako primile nasilne emisije? Zato sto oni koji ih gledaju sada, gledali su Crne bisere koji su vec onda glorifikovali kriminalce. Estetika je drugacija, ali supstanca nije. Ovo je nazalost skok u stepenu, ali ne i u vrsti problema. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:

Nije to nauka, odeš na YouTube i nađeš snimak kako se pravi a kamoli kako se koristi svako oružje.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Kakav crni YouTube? Rukovanje pištoljem nije kuvanje kafe pa da se tek tako nauči. Pištolj pri ispaljivanju ima trzaj i pravilno se drži obema rukama, a pogađanje mete iz vatrenog oružja nije tako jednostavno. U vojsci se za dobro gađanje dobijalo nagradno odsustvo, a policajci i drugi koji koriste vatreno oružje vežbaju gađanje kako bi održali veštinu. Neko je tokom dana čak i okačio snimak kako to izgleda kada pištolj koriste pripadnici vojske, tj. profesionalci kojima je posao da barataju oružjem. Uostalom, u vestima se već pojavila informacija da je ludi otac vodio mladunče u streljanu, gde je po svoj prilici i stekao veštinu.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nekako su u fokusu stvari koje su manje bitne, a odnose se na sam cin. Ovo je po intenzitetu nasilja i nacinu izvodjenja nesto nezapamceno kod nas, ali u svojoj biti nije. Nasilje u skolama se desava bukvalno svaki dan i bukvalno bar dva puta godisnje neki slucaj dodje do nacionalnog nivoa. Sto upucuje na sistemski problem. A on se nece resiti poostravanjem sankcija i fizickom otezavanju izvrsenja (veca kontrola oruzja i po skolama) vec bavljenjem uzrocima i edukacijom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, shonke said:

Nije to nauka, odeš na YouTube i nađeš snimak kako se pravi a kamoli kako se koristi svako oružje.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Nije YT svemoćan. Možeš ponešto da naučiš, ali ne sve. Tehnika pucanja, teoretski, sli praktično....moraš stotine metaka da ispucaš da bi ušlo i rutinu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Kakav crni YouTube? Rukovanje pištoljem nije kuvanje kafe pa da se tek tako nauči. Pištolj pri ispaljivanju ima trzaj i pravilno se drži obema rukama, a pogađanje mete iz vatrenog oružja nije tako jednostavno. U vojsci se za dobro gađanje dobijalo nagradno odsustvo, a policajci i drugi koji koriste vatreno oružje vežbaju gađanje kako bi održali veštinu. Neko je tokom dana čak i okačio snimak kako to izgleda kada pištolj koriste pripadnici vojske, tj. profesionalci kojima je posao da barataju oružjem. Uostalom, u vestima se već pojavila informacija da je ludi otac vodio mladunče u streljanu, gde je po svoj prilici i stekao veštinu.

Vestina pogadjanja coveka sa dva metra udaljenosti dok imas 10+ metaka i nije neka. Povredjeni imaju prostrelne rane saka, nogu, ruku...

Link to comment
Share on other sites

Navodno je ispucao samo 2 šaržera od 5, baš je dosta povređenih i poginulih za tako malo metaka. Takođe se piše da je čuvara pogodio s 14 metara udaljenosti.

 

Sreća po sve ostale prisutne je da ni blizu nije iskoristio sve što je poneo sa sobom, tj. da je bio zadovoljan ostvarenim i predao se sam.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Ne sporim ja njegovu "umesnost", samo (opet) isticem da to nije "podvig" koji osoba tih godina ne moze da postigne. Taj deo se precenjuje, a istovremeno se potcenjuju informacije i do kojih sve detalja mozes da nadjes sta ti treba online. Definitvno neuporedivo obimnije i vise nego sto tata moze da te nauci.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, McLeod said:

Vestina pogadjanja coveka sa dva metra udaljenosti dok imas 10+ metaka i nije neka. Povredjeni imaju prostrelne rane saka, nogu, ruku...

Znači, neverovatan si, samo da budeš u pravu. 

 

Evo da ti kažem, ne moraš da mi veruješ, ja sam na gadjanju sa CZ99 uvek bio u crnom. Ali ja sam, kao i drugi, jedinačnom vatrom, odmarao ruku nakon opaljivanja . Imaš audio snimak, vidi vreme za koliko je ispalio, to što je ispalio od municije. Pa razmisli kako jedan četrnaestogodišnjak barata pištoljem, rekao sam od 1,2 kg, sa trzajima kakvim pravi. Pomenuti TT-ac, odnosno Zastava 7,62 je oko 800 gr. Sve smo to danas pominjali, a i postavio sam klip, sa YT, kako trza utreniranim ljudima, specijalcima, u punoj snazi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • uvrnuto changed the title to Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...