Jump to content

Finale i mec za trece mesto


Ko osvaja?  

44 members have voted

  1. 1. Ko osvaja?

    • Argentina
      24
    • Francuska
      20
  2. 2. Ko ce zauzeti 3.mesto?

    • Hrvatska
      21
    • Maroko
      23
  3. 3. Ko ce biti proglasen najboljim mladim igracem prvenstva?

    • Enzo Fernandez
      16
    • Josko Gvardiol
      18
    • Neko treci
      10


Recommended Posts

Fantasticno finale je iza nas. Kvalietno,ali vise od toga uzbudljivo i dramaticno. 6 golova, het-trik, penal serija..sta vise pozeleti?

Argentina je 80.minuta drzala fudbalski cas Francuskoj. "Trikolori" se fakticki nisu videli.

M'bape odsecen, Ziru neupotrebljiv, Grizman nije postojao na terenu. Linije nisu bile kompaktne, bez cvrstine na sredini..francuski srednji blok je pucao k'o od sale.. Desamp je nakon 0-2 isao na sve ili nista i skoro dobio sve. Izvukao je Zirua i Dembelea. Posebno me dojmio Kolo Muani koji je sa Kamavingom okrenuo utakmicu,ali na kraju ispao i tragicar. Dembele..ovim prvenstvom je (bar za mene) zabetonirao status najprecenjenijeg igraca danasnjice..potpuni non-factor na Mundijalu. U finalu sramna partija. Kao sto sam vec konstatovao - zali bobe onih fizikalija i tehnike..lik nema nikakve fudbalske inteligencije,a posebno nema hrabrosti. Potpuna nezainteresovanost u najvecoj utakmici i karijere i uopste u svetu fudbala..kurcobolja level neogranicena..francuski Luka Jovic.

Susta suprotnost njemu - Kilian Mbape. Igracina. Kako je samo zakucao onaj volej sa 16 (i vise,jer je bilo malo ukoso) metara..:classic_ohmy:..prava raketa od lopte.. Graciozan i vraski brz. Morace da ode u jacu ligu i promeni klub ako zeli znacajan iskorak u karijeri. Prevazisao je Ligue 1.

Desamp jeste pogresio sa taktikom na pocetku utakmice,ali se kasnije korigovao. Vise i nije vest da je produzio ugovor sa fudbalskim savezom do 2026.godine. Jedna titula, jedno finale, trofej u Ligi nacija..ko moze da (mu) zameri produzenje mandata? Treba biti posten pa reci da je popularni Didi ovde bio dvostruko oslabljen: povrede su mu izbacile neke od najbitnijih igraca: Kantea, Pogbu i Lukasa Hernandeza,a virus oslabio Rabiota, Zirua, Varana i Konatea..ni trakavica sa Benzemom nije sigurno pomogla.

Za mene je drugo uzastopno francusko finale predstavljalo iznenadjenje.
Nisam ovu pomalo podmladjenu Francusku video dalje od cetvrt-finala,iskreno. Da su u toj fazi takmicenja naleteli na ozbiljniju reprezentaciju od vecitih luzera Engleza, mozda ne bi ni prosli dalje? Argentina je bila preveliki zalogaj u finalu..a koliko je vraski tesko odbraniti titulu svetskog prvaka najbolje govori statistika tj.tradicija.

Francuska ostaje fudbalska sila.
U sustini oni imaju veoma mlad i potentan tim. Pored Benzeme,ocekuje se skori kraj reprezentativnih karijera Zirua i Ljorisa. U Nkunkuu, Mbapeu, Kolo Muaniu imaju jake napadacke opcije..Ljorisa ce verovatno zameniti Milanov golman Manjan..Grizman i Kante imaju po 31.godinu..ostatak ekipe je mladji i vecinu treba ocekivati na Mundijalu za 4.godine.



 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

I meni su se utisci malo slegli, ali nisam promenio misljenje, da je ovo bilo verovatno najgore Svetsko prvenstvo koje sam gledao u zivotu. Cisto fudbalski, ako dodamo i nefudbalske stvari, korupciju, nacin na koji je Katar dobio prvenstvo, vreme odigravanja, sve to ga sigurno stavlja u crne stranice istorije i tako ce i biti zapamceno.

 

Sto se tice fudbalskih stvari, dobili smo pricu koju su mnogi prizeljkivali, krunisanje Mesija za kralja fudbala, neki smatraju i za GOATa, sto ce biti jos jedna stvar po kojoj ce se prvenstvo pamtiti.

 

Sa druge strane, taj njegov status ce verovatno zamagliti cinjenicu da smo gledali takodje najslabiju ekipu na krovu sveta u ovom veku bez ikakve sumnje.

 

No, upravo ta cinjenica cini ovo prvenstvo jos interesantnijim i ogoljuje drugu cinjenicu koju sam licno, a i stotine miliona drugih sirom sveta odbijali da priznaju - kvalitet fudbala koji se video ovde (uzbudjenje na stranu, sa te strane, ovakvo finale tesko da cemo u skorije vreme gledati) je na nivou neke juznoamericke lige. Vreme odigravanja meceva, u sred sezone, je trebalo da povisi kvalitet koji cemo gledati, ali se to nije desilo. Moderni fudbal ocigledno stavlja preveliki broj utakmica u noge igraca i to je jos jedan razlog zbog kojeg, siguran sam, zimsko prvenstvo vise necemo gledati.

 

Ali, taj nizak kvalitet je i dao sansu mnogim ekipama da stignu daleko. Holandjani sa ocajnim timom su za malo izbacili ove Argentince, i taj mec je verovatno bio duel najboljih trenera na ovom prvenstvu. Maroko je sa novim selektorom koji je igrao u Vahinom sistemu, a dodao svoju mladalacku energiju i sinergiju timu, napravio cudo.

 

Odlicne ekipe koje nisu imale to vodjstvo sa klupe su podbacile, na prvom mestu Engleska i Portugal, a i za one koji rezultatski nisu podbacili, Hrvatska i Francuska, mnoge stvari mogu da se kazu o njihovim selektorima.

 

Imajuci u vidu da je Van Gal u zenitu karijere i ovo mu je verovatno bio poslednji posao, a znamo kako je na proslom klupskom prosao, biti sa onakvim timom kompetitivan i prodavati minijature protivnicima na maltene svakoj utakmici, ukazuje na bolni nedostatak kvaliteta u trenerskom smislu na takmicenju koje bi trebalo da bude najbolje sto fudbal moze da ponudi.

 

Jedan trener pocetnik, mozemo ga tako nazvati, preokrenuo je luzersku Argentinu, i uz golmana koji je camio na klupi do zrelih godina, doneo dva najveca trofeja Mesiju koji je daleko od svog prajma, okruzen rich-man Gumama Bogdanovicima koji besomucno trce za njega.

 

Kad se stvari tako ogole, ne ostaje nista drugo nego reci svaka cast tom treneru koji je uspeo to na taj nacin da poslozi i jednu od, na papiru, najslabijih reprezentacija Argentine u ovom veku dovede do titule.

 

A mnogim drugima ostaje gorak ukus sto su prisustvovali tome, kao i zal sto mi nikad nismo ta reprezentacija koja nedostatak kvaliteta nadoknadjuje na druge nacine, vec sve mane izadju na videlo po ko zna koji put.

 

I nesto nevezano, velika vecina ljudi se seca titule Grcke kao dekadencije i propasti fudbala. A ta titula je po mnogo cemu slicna ovoj - takticki ubedljivo najbolje pripremljena ekipa, koja "dise kao jedan", fizicki i mentalno dobro pripremljena, uz dosta i srece, dolazi do titule.

 

Jedina razlika je sto se jedna ekipa zove Grcka, no name u istoriji fudbala, a druga se zove Argentina, istorijski znacajna reprezentacija i velesila (ja bih rekao pre ovog prvenstva tigar od papira, ali to sam samo ja).

 

A to govori i o necemu drugom - percepciji prosecnog fudbalskog fana i dubini do koje ide njegovo investiranje u samu igru i razumevanje iste.

 

Ali to je neka druga prica.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Hahaha..cu' Argentina = Grcka :classic_laugh:

 

15 minutes ago, McLeod said:

A to govori i o necemu drugom - percepciji prosecnog fudbalskog fana i dubini do koje ide njegovo investiranje u samu igru i razumevanje iste.

 

Ceo post,svi tvoji postovi na ovom PDF govore o jednom - da si ti klasican "dogmash". Najpre postavis zakljucak i onda,oko tog unapred donetog zakljucka,slazes besmislene "dokaze".
Kakve si hot-take-ove poispaljivao tokom Mundijala..pises infantilno - poput nekog deteta..sve ti je bazirano na simpatijama..smanji makar (za pocetak) sa simpatijama i antipatijama..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drug Crni said:

Hahaha..cu' Argentina = Grcka :classic_laugh:

 

Ceo post,svi tvoji postovi na ovom PDF govore o jednom - da si ti klasican "dogmash". Najpre postavis zakljucak i onda,oko tog unapred donetog zakljucka,slazes besmislene "dokaze".
Kakve si hot-take-ove poispaljivao tokom Mundijala..pises infantilno - poput nekog deteta..sve ti je bazirano na simpatijama..smanji makar (za pocetak) sa simpatijama i antipatijama..

 

Ok, posto si sve provalio evo napisi koga simpatisem a koga ne simpatisem?

 

Za Argentina = Grcka je objasnjeno. Da je osvojio recimo Ekvador (a on igra slicno ovako oduvek), bez neke zvezde ili joge bonito, pamtio bi se isto. Zato sto se zove Ekvador.

 

U cemu je i poenta. Ili da je osvojila ova Holandija, sa ovakvim sastavom. Opet bi bilo romantike zbog Krojfa i Van Bastena, samo sto ova Holandija sa tim nema veze.

 

Previse se ljudi vezuju za imena, a ne gledaju i ne razumeju fudbal, ali na to sam navikao.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

@McLeod koje stvari se mogu reći o Daliću? Vezao je lik 2 medalje na 2 uzastopna SP. Po meni je taktički odradio odlično prvenstvo (izuzetak je Japan), Bez desnog krila i bez klasičnog golgetera. za razliku od EURA i početka kvalifikacija za SP, ovo je bilo odlično (po meni bolje i od Rusije). Lik zna šta je turnir i kako ga igrati.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, McLeod said:

a ne gledaju i ne razumeju fudbal, ali na to sam navikao.

Ovo definitivno vazi za tebe. Ja sam ubedjen da ti ovu Argentinu (pre prvenstva) nisi gledao vise od 3,4 puta..
Kazem:ti si klasicni dogmatik. Postavis na startu nekakav zakljucak (u ovom slucaju da je Argentina krs) i onda redjas nekakve "dokaze" koji to treba da podupru.

Evo,ja te pitam: ko je na ovom prvenstvu bio bolji od Argentine? Brazil? Pa,taj Brazil je pokazao ozbiljne nedostatke na mentalnoj i karakternoj strani. Valjda i to spada u kvalitet jedne ekipe?
Argentini je nakon prvog kola,svaka utakmica de facto bila kvalifikaciona..pred svaku su imali imperativ pobede. I svaku su dobili,resili. Pri tome,svakom u procesu dali bar po dva gola. Koliko su trebali,6?
Australiju,Holandiju i Hrvatsku su potpuno nadigrali..Sa Holandijom imali pomracenje od 7 minuta..odmah se resetovali i trebali da dobiju vec u produzetku.. Kvalitet jedne ekipe se iskazuje i kroz karakter i hrabrost takodje,a oni su to imali. Brazil nije. A ja sam veliki navijac Brazila,btw.
Rasli su iz meca u mec,pronasli i igru i samopouzdanje. Uz povremene gubitke fokusa,oni su protivnike nadigrali..akcija kod drugog gola u finalu za mene je gol prvenstva. Sve brzo,jednostavno i sve odigrano iz jednog ili dva dodira lopte..

Kazes: "najslabiji prvak u ovom veku". Setimo se Italije 2006.godine..kilavljenja od njihovog fudbala..proslavio se jedan Fabio Grosso odlucujucim golovima..no,zato sto je to "tako italijanski" to se prihvata kao normalno..a ovde se argentinskom trijumfu traze i nalaze dlake u jajetu..rekao bih da je vise posredi nasa neprincipijelnost..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Bugl Khan said:

@McLeod koje stvari se mogu reći o Daliću? Vezao je lik 2 medalje na 2 uzastopna SP. Po meni je taktički odradio odlično prvenstvo (izuzetak je Japan), Bez desnog krila i bez klasičnog golgetera. za razliku od EURA i početka kvalifikacija za SP, ovo je bilo odlično (po meni bolje i od Rusije). Lik zna šta je turnir i kako ga igrati.

 

Odstranjivanje jako vaznog igraca, nisam siguran da su izbori na beku najbolji. U svakom slucaju je nasao formulu za funkcionisanje najvecih zvezda tima, i to jeste najvaznije.

 

Igranje Lovrena (koji jeste vecinu meceva odigrao dobro, bez spora) je meni takodje problematicno.

55 minutes ago, Drug Crni said:

Ovo definitivno vazi za tebe. Ja sam ubedjen da ti ovu Argentinu (pre prvenstva) nisi gledao vise od 3,4 puta..
Kazem:ti si klasicni dogmatik. Postavis na startu nekakav zakljucak (u ovom slucaju da je Argentina krs) i onda redjas nekakve "dokaze" koji to treba da podupru.

Evo,ja te pitam: ko je na ovom prvenstvu bio bolji od Argentine? Brazil? Pa,taj Brazil je pokazao ozbiljne nedostatke na mentalnoj i karakternoj strani. Valjda i to spada u kvalitet jedne ekipe?
Argentini je nakon prvog kola,svaka utakmica de facto bila kvalifikaciona..pred svaku su imali imperativ pobede. I svaku su dobili,resili. Pri tome,svakom u procesu dali bar po dva gola. Koliko su trebali,6?
Australiju,Holandiju i Hrvatsku su potpuno nadigrali..Sa Holandijom imali pomracenje od 7 minuta..odmah se resetovali i trebali da dobiju vec u produzetku.. Kvalitet jedne ekipe se iskazuje i kroz karakter i hrabrost takodje,a oni su to imali. Brazil nije. A ja sam veliki navijac Brazila,btw.
Rasli su iz meca u mec,pronasli i igru i samopouzdanje. Uz povremene gubitke fokusa,oni su protivnike nadigrali..akcija kod drugog gola u finalu za mene je gol prvenstva. Sve brzo,jednostavno i sve odigrano iz jednog ili dva dodira lopte..

Kazes: "najslabiji prvak u ovom veku". Setimo se Italije 2006.godine..kilavljenja od njihovog fudbala..proslavio se jedan Fabio Grosso odlucujucim golovima..no,zato sto je to "tako italijanski" to se prihvata kao normalno..a ovde se argentinskom trijumfu traze i nalaze dlake u jajetu..rekao bih da je vise posredi nasa neprincipijelnost..

 

I dalje nisi rekao koga simpatisem a koga ne simpatisem. Ja simpatisem fudbal. Imam omiljene ekipe, ali ne navijam uvek za njih. Argentina mi generalno nije neomiljena ekipa, tako da sve sto si ovde ispisao je potpuni promasaj.

 

Italija 2006. je verovatno druga najslabija, ali takodje interesantno da pominjes - to je Italija pa je valjda ok. Upravo si skocio sam sebi u usta, jer vecina ovde koja gotivi Mesija fura fazon Mesi + Argentina, kako god da su osvojili to je ok, mocno, sjajno, haters gonna hate. A ja upravo kazem, bitan je performans, a ne kako se zove ta ekipa. Taj fajterski mentalitet i mentalnu snagu sam istakao i svaka cast na njoj. Imala ju je i Grcka, ili ako ti je draze, Portugal na EP. Kvalitet igre je nesto drugo. Nadigravao je i Radnicki iz Kragujevca u poslednjoj sezoni u drugoj ligi sve redom, ali to ne znaci da je kvalitet fudbala bio epohalan. Manje lose nije jednako dobro.

 

A ti ako vec hoces forsiras taj narativ, bar budi dosledan, jer sve pomenute ekipe zapravo potvrdjuju ono sto sam gore napisao.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Ako bih nekako trebao da sumiram svoje utiske o celom turniru,mislim da bih to najbolje ucinio na sledeci nacin: prvenstvo paradoksa.
Ovo je bio prvi sampionat organizovan u jesenjem periodu..nije pogresno napisati ni zimski Mundijal..neko (ili mnogi) ce reci "kad mu vreme nije",ali meni je prijalo..ako nista drugo, ono sam kvalitetno potrosio vreme u periodu godine koji mi je tradicionalno monoton i sporo prolazi..stanovnicima juzne hemisfere je dosao u prolece i njima je mozda ovaj termin i vise prijao..

Prvenstvo sa najvise postignutih golova u ovom formatu takmicenja,ali istovremeno i prvenstvo sa najvise utakmica bez golova. Prvi Mundijal organizovan u arapskom svetu,a poslednji sa 32 ucesnika.

Ko su,kad se podvuce crta,gubitnici,a ko pobednici ovog prvenstva?

                                                                                                                  G U B I T N I C I

Nemacki fudbal

Drugo uzastopno prvenstvo sveta na kojem Nemacka ne prolazi grupnu fazu takmicenja. Ko bi to rekao pre Katara? Popularni 'Elf' je do svetskog prvenstva u Rusiji drzao jedan neverovatan niz plasmana u cetvrtfinala,a odjednom visu nisu u stanju da prodju grupnu fazu. Hansi Flick je zadrzao svoju poziciju do 2024.godine,ali je Oliver Bierhoff podneo ostavku na mesto direktora reprezentacije. Fudbalski savez Nemacke reagovao je brzo nakon ovog debakla osnivajuci jedan poseban organ - Savet - kao savetodavno telo koje treba da pomogne Flicku u pripremi nacionalnog tima za EURO 2024 ciji je domacin upravo Nemacka.

Kevin de Bruyne & Roberto Martinez

Da li je Kevin de Bruyne bio u pravu kada je rekao da je Belgija previse stara da osvoji Svetsko prvenstvo? Apsolutno jeste. Da li je to trebao da kaze? Apsolutno nije. Time je de Bruyne odneo fokus sa fudbala na druge stvari i ocito podelio ekipu unutar nje same. Stvorena je veoma losa atmosfera i na povrsinu su isplivali mnogi antagonizmi unutar belgijske reprezentacije. Posebna tema je sto je sam de Bruyne ponajvise podbacio na ovom prvenstvu.

 

Spoiler

Fk1mBowWAAAHfP5?format=jpg&name=medium


Roberto Martinez ne samo da nije uspeo da iskontrolise svlacionicu,vec sa jednom fantasticno nadarenom belgijskom generacijom fakticki nije napravio nista veliko i znacajno. Kao naslednik se stidljivo spominje Louis Van Gaal,ali za "zlatnu generaciju" taj je dolazak okasnio..

Tiki-taka

Nekih 90+ minuta se cinilo kako se 'tiki-taka' vratila na velika vrata: Kostarika je bila razbijena sa 7:0. Medjutim,oci su nas prevarile. Spanija je ispala od Maroka u utakmici u kojoj je imala posed lopte od 78%. Medjutim, sto bi iskusni fudbalski lisci rekli: nije bitan posed kao takav,vec sta ces da uradis sa tom loptom u nogama. A Spanci su uradili tacno nista. Rodri se nakon utakmice zalio kako "Maroko nista nije uradio u utakmici",ali isto to vazi i za "Crvenu furiju". Jalova inicijativa, fudbal bez penetracije..dzaba 1000+ pasova u igri..ovaj turnir je pokazao znacaj tranzicije i brze igre preko krila.. I Francuska i Argentina su lako izasle na kraj sa svojim rivalima u polufinalu sa tek nekih 39-40 % poseda lopte..

Neymar

Nema srece izmedju Neymara i Mundijala. To se mora konstatovati. U Brazilu 2014.godine je zbog povrede propustio zavrsetak turnira, u Rusiji je kritikovan zbog (navodne) glume na terenu,a ovde je zadobio povredu u prvom mecu protiv Srbije. Ja ne mislim da je kod Neymara sve i stalno gluma - prima on postene i realne batine od protivnika.
Po povratku na teren je zabio gol Koreji,a onda i Hrvatskoj nakon fenomenalnog solo-prodora. Medjutim, kad je dosao stani-pani trenutak (u seriji jedanaesteraca) nije ga bilo ni blizu "krecha"..ostaje utisak da je,kao lider tima,izneverio saigrace ne preuzevsi odgovornost. Pretekao je Pelea po broju golova u reprezentaciji,ali ostaje utisak da nikada nece ostvariti puni potencijal svog velikog talenta.

Engleska

Generacije se smenjuju,ali jedna stvar ostaje konstantna: Engleskoj reprezentaciji velika takmicenja samo produbljuju frustraciju. Dobra stvar je sto imaju na okupu grupu vrlo nadarenih igraca koja ce traziti novu sansu na EURU '24. Neko ce u ovo dvojiti,ali dobra stvar je i ostanak Southgatea na klupi. Tacno je da covek igra isuvise konzervativan fudbal, ali je isto tako tacno da ima najbolje rezultate na klupi Engleske jos od 1966. godine. Takodje uziva i veliko poverenje tima. Nije sramota ispasti od branioca titule,ali ostao je utisak da je Engleska mogla vise protiv Francuske. Dominirali su utakmicom slicno kao i Argentinci u finalu,ali jednostavno nisu umeli da okrenu mec i zavrse posao. Ja nemam dilemu - Engleska ima igrace za najvece rezultate,ali oni sami nemaju hrabrosti i samouverenja da mogu da pobede najjace rivale.

Salt Bae

Navodno cuveni kuvar je uspeo da se pojavi na terenu prilikom ceremonije dodele pehara i nagrada i umalo da ukrade show. Ovo je svakako i propust organizacije,ali lik se predstavio kao tipicni attention whore tip..slikajuci se sa svima i otimajuci Zlatni globus iz ruku argentinskih igraca. Pokrenut je navodno i nekakv postupak protiv njega,ali je neko trebao da mu zvizne jedan nogobulj odmah tamo..na terenu.

Ronaldova reputacija

Ako nista,makar je Fernando Santos dobio otkaz,ali to i dalje nije garancija da ce Ronaldo dobiti poziv od sledeceg selektora. Ovo je trebao biti turnir "iskupljenja" za Ronalda - on je trebao svima da pokaze da jos ima sta da pokaze na najvecem nivou. Umesto toga pokazao je dramatican pad. A nije moralo biti tako.
Dosao je u Katar prilicno izvan forme zbog sukoba sa Junajtedom,klubom sa kojim je spalio sve mostove. Onda je usao u sukob sa selektorom i njegov super-ego je opet izbio u prvi plan..nije zadivio ni selektora,ni saigrace,ni protivnike,pa ni navijace..i to je trebao biti GOAT?



                                                                                                                   P O B E D N I C I

Lionel Scaloni

"Slucajni" selektor sad ima najvredniji trofej u svom zivotopisu. Tek je treci selektor koji ima osvojene i Copa America i Svetsko prvenstvo, nakon Zagala i Pereire. Kakva prica!

Maroko & africki (arapski) fudbal

Maroko je mozda zavrsio prvenstvo sa dva razocaravajuca poraza,ali brale.nemaju za cim da zale - usli su u fudbalsku istoriju. Prva su reprezentacija sa "Crnog kontinenta" koja se plasirala u polufinale Mundijala,ali i prva arapska..borbeni duh, dobra organizacija, jaka podrska sa tribina..to ih je nosilo do ovog uspeha,a sve iz pozicije apsolutnih autsajdera. Pomalo filmska, "Rocky Balboa" prica,zar ne?

Kylian Mbappe

Titula,pa finale. Najbolji strelac prvenstva. Masina. Zabio zapravo 4 komada u finalu..ima li iko da je sumnjao u to da nece pogoditi onaj volej za 2:2 kad je ostao nemarkiran? Duboko razocaran nakon zavrsetka,ni reci Emanuela Macrona mu nisu pruzile utehu..medjutim,ima samo 24.godine i na putu je da postane jedan od najvecih igraca. Za pocetak u Francuskoj,a kasnije..nebo ja granica.

Argentinski navijaci

Mogli su se u ovoj kategoriji naci i marokanski ili japanski i ne bi bilo nezasluzeno. I Englezi su imali ovde jako dobru podrsku. Medjutim..argentnski zasluzuju najvise pohvala. Sa velikom ekonomskom krizom i inflacijom u domovini,mnogi su Argentinci bukvalno "odvojili od usta" da prevale dugacak put do luksuzno skupog Katara da bi bodrili svoje ljubimce. Niko ih nije nadmasio u pogledu podrske i navijanja. I ne samo na stadionima. Okupirali su trgove,navijacke zone..napravili su pravu pravcatu fiestu u kojoj su se Mesi i drugari osecali skoro pa kao kod kuce. Nije nimalo preterano reci kako je ova titula jednako i njihova koliko i igraca i strucnog staba.

Hrvatska, Modric & Ivana Knoll

Ni zemlje sa manje stanovnika,ali ni vecih rezultata na Mundijalima u poslednjih 25.godina. Jednom finalisti i dva puta treci. Modric nakon nagrade za najboljeg igraca pre 4.godine,sada biva proglasen trecim najboljim igracem turnira. Covek igra kao da je u dvadesetim godinama,a ne blize 'cetrdesetici'. I jos ne staje i ne pokazuje znake usporavanja. Privilegija ga je gledati.
Hrvatska starleta uspela je u svom naumu da se izreklamira - udesetrostrucila je broj pratilaca na Instagramu.

Francuski timski duh

Kao sto sam vec napisao o Francuzima - bili su veoma pogodjeni povredama,bolestima i izostancima bitnih igraca. Ipak, stigli su do same zavrsnice turnira, dva puta se vratili sa ruba poraza u finalu, bili mali korak do kompletnog preokreta,ali ih je u tome osujetio Emiliano Martinez. Ovo svedoci o duzini francuske klupe, potencijalu koji poseduju,ali i timskom duhu - nisu se predavali do samog kraja.

Leo Messi

Nije tesko zakljuciti zasto Messi zeli da nastavi da igra za Argentinu - za 18.meseci osvojio je Copa America i Svetsko prvenstvo, uspostavio je idilicnu vezu sa selektorom i saigracima na terenu i uziva u plavo-belom dresu kao nikada pre.
Ova ce se titula pamtiti jednako kao titula Argentine i Messija. Stavio je tacku na besmislenu Messi/C.Ronaldo dilemu..jer kao sto je Gary Lineker jednom konstatovao: Trka za fudbalskog GOATa moze da se vodi jedino izmedju Maradone i Messija.
Sad vise ni ta ne mora.



 

Edited by Drug Crni
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Jedine paralele koje se mogu povući između Grčke i Argentine se odnose na voljno-energentski momenat. Psihološki im pozicija pre i tokom prvenstva ne može nikako biti ista, jer bilo to objektivno ili ne, njihovi navijači i jedan deo ostalih imaju uvek ogromna očekivanja, a još kad na to dodamo očekivanja od Mesija, pritisak raste u nebesa. Dalje, možda Argentina nema čist kvalitet kao druge ekipe ili njihovi raniji timovi ali je to u odnosu na konkurenciju i dalje daleko iznad kvsliteta one Grčke u odnosu na tadašnje rivale.

 

Da li je Argentina bila ubedljivo dominantna? Nije.

Da li bi u nekom drugom razvoju situacije prošla Francusku, Hrvatsku, pa i Brazil ili Englesku, da su se susreli u 1/8f ili 1/4f? Niko ne zna ali su velike šanse da ne bi.

 

Međutim, ova Argentina je i u prvoj utakmici stvarala šanse, imala onu bizarnu situaciju da joj nekoliko golova bude poništeno zbog ofsajda, nakon pomračenja je pokušavala da se vrati i nije uspela ali se ne može reći da je bila dekadentna. Nakon toga je u završnicu svakog meča ulazila sa prednošću, uglavnom od najopasnijih 2-0, a mislim da su i u vrhu po broju stvorenih prilika. Nisu igrali fudbal na koji se ložim, jesu bili jako čvrsti i agresivni, plus prljavi, ali je i dalje tu bilo fudbala, nisu se šanse stvarale same od sebe. Na kraju, onako ukočiti Francusku, koliko god da je ova bila izranjavana i potrošena, je neuporedivo sa taktikom bunker pa ako jednom pobegnemo - super.

 

Ponavljam, u mnogo drugih razvoja situacije Argentina ne bi došla do titule jer bi naišla na nekog jačeg od sebe tog dana i nije igrala najlepši fudbal, ali poređenje sa Grčkom je promašaj kao kad se iz penala prebaci tribina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da li je mogu da se ovde usvaja narativ kako se Argentina uporedjuje sa Grckom prosto ne mogu da verujem

Argentina je pre prvenstva dosla sa nizom od 36 utakmica gde nisu izgubili utakmicu,dosli su kao pobednici Kopa Amerike i pobedili su Italiju koja je bila prvak Evrope sa rezultatom 3:0.Verujem da ovde ima dosta ljudi koji pre svetskog nisu pogledali 3 utakmice Argentine.Ovaj ciklus Argentine sa Skalonije traje jako  dugo gde je i pored treceg mesta na kopa americi kada su dobili Cile njihov savez odlucio da mu pruzi potpunu podrsku iako je Skaloni posle toga ponudio ostavku,medjutim savez nije hteo ni da cuje

Sto se tice Svetskog prvenstva Skaloni je izuzetno pokazao kako moze da se prilagodi taktici gde je Australiju odvalio od zivota u svakom smislu te reci,pa onda protiv Holandije gde je izasao sa postavom 3-5-2 gde je isto u polju bio izuzetno dominantan gde je Holandija jedino mogla da da gol glavom sto se na kraju i desilo u 82 minutu pa zatim ona majstorka akcije Holandije za 2-2.Sem toga Holandija nije pokazala apsolutno nista a moze se podvuci da je Argentina na ovom svetskom prvenstvu pokazala kao odlicna mentalno i psihicki stabila ekipa gde su se vracali u  igru i na kraju dobili penale.Ne znam koja bi to reprezentacija uspela da uradi to sto su oni uradili(2-2 Holandija i 2'2 francuska)hde bi vecina ekipa pala i potpuno izgubila tok meca ali ne i oni

Idemo sada na utakmicu protiv Hrvatske isto Skaloni procenio da ce biti bolje da Hrvatima prepusti loptu i samo je cekao svoju sansu gde je na kraju to rezultiralo 3:0 za Argentinu apsolutno zasluzena pobeda gde Hrvati ni u jednom momentu nisu imali sansu da priprete.Skaloni je na toj utakmici opet iznenadio gde je ojacao vezni red i krenuo sa 4-4-2 sto Dalic nije ocekivao.

Na kraju dolazimo do utakmice sa Francuskom gde je opet iznenadio Skaloni i ubacio Di Mariu koji je haos pravio Kundeu po levoj strani gde je ovaj bio u nokdaunu 20 minuta nije znalo sta ga je snaslo.Vezni red je na toj utakmici odneo prevagu kao i Alvarez koja je bio prava napast po Varana i Upemekana sto je rezultiralo da Francuska do 80 minuta nije imala sut na gol i do te gluposti Otamendija gde je samo trebao da ispuca loptu.Opet ponavljam veoma mali broj ekipa bi se vratilo kada tako dominira i primi dva gola za 2 minuta,ali ne i Argentina koja je pokazala apsolutno psihicku stabilnost.

Pa me sada zanima Mek po kojim parametrima Argentina nije zasluzila titulu iznejuci argumente koje sam izneo.To sta bi bilo kad bi bilo da je argentina naletela na hrvate u 1/8 finala ili na svetog zivka to necemo nikad saznati i ne predstavljaju ozbiljan argument

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, McLeod said:

 

Odstranjivanje jako vaznog igraca, nisam siguran da su izbori na beku najbolji. U svakom slucaju je nasao formulu za funkcionisanje najvecih zvezda tima, i to jeste najvaznije.

 

Igranje Lovrena (koji jeste vecinu meceva odigrao dobro, bez spora) je meni takodje problematicno.

Rebić se samo treba ispričati za ono što je napravio kako bi se vratio u reprezentaciju. Koji izbornik ga ne bi odstranio? Ko je bolji od Juranovića i Sose?

 

Svi su mislili da će Lovren bit problem, i ja, ali nije bio. Odigrao je odličan turnir. Da li bi Šutalo ili Erlić odigrali bolje, ne znamo.

Link to comment
Share on other sites

On 12/24/2022 at 4:25 PM, Drug Crni said:

Za mene je drugo uzastopno francusko finale predstavljalo iznenadjenje.
Nisam ovu pomalo podmladjenu Francusku video dalje od cetvrt-finala,iskreno.

Sve se slazem sto si rekao, osim ovoga. Francuska je ubedljivo najjaca ekipa bila na prvenstvu, Argentina je tu dlaku iza, nadigrali su mudro Francuze pre svega svojom srcanoscu i tehnikom svojih igraca, niskim tezistem koje je zajebano Francuzima i konacno - boljim izvodjenjem penala gde se vracamo na pricu o tehnici. Engleska ima kvalitet ali i luzersku tradiciju i nedostatak dobrih tehnicara, Brazil je skup individua, kao tim prosek. Spanija jos uvek zelena, previse podmladjen tim. Za mene nema dileme da su dve (i to ubedljivo) najjace ekipe igrale finale.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Drug Crni said:

Nemacki fudbal


Drugo uzastopno prvenstvo sveta na kojem Nemacka ne prolazi grupnu fazu takmicenja. Ko bi to rekao pre Katara? Popularni 'Elf' je do svetskog prvenstva u Rusiji drzao jedan neverovatan niz plasmana u cetvrtfinala,a odjednom visu nisu u stanju da prodju grupnu fazu. Hansi Flick je zadrzao svoju poziciju do 2024.godine,ali je Oliver Bierhoff podneo ostavku na mesto direktora reprezentacije. Fudbalski savez Nemacke reagovao je brzo nakon ovog debakla osnivajuci jedan poseban organ - Savet - kao savetodavno telo koje treba da pomogne Flicku u pripremi nacionalnog tima za EURO 2024 ciji je domacin upravo Nemacka.

 

 

 

 

Hrvatska, Modric & Ivana Knoll

Ni zemlje sa manje stanovnika,ali ni vecih rezultata na Mundijalima u poslednjih 25.godina. Jednom finalisti i dva puta treci. Modric nakon nagrade za najboljeg igraca pre 4.godine,sada biva proglasen trecim najboljim igracem turnira. Covek igra kao da je u dvadesetim godinama,a ne blize 'cetrdesetici'. I jos ne staje i ne pokazuje znake usporavanja. Privilegija ga je gledati.
Hrvatska starleta uspela je u svom naumu da se izreklamira - udesetrostrucila je broj pratilaca na Instagramu.

 

Nijemci su ispali baš igrom slučaja. Bili su bolji u sve 3 utakmice, a dobili su jednu. Ne vidim razlog za neku veliku paniku. Izgleda da im je osvajanje EURA pod mus čim se osnivaju savjeti i sl. Fali im klasični golgeter, ali nisu jedini. Došlo i takvo vrijeme da svaka 7. momčad ima sposobnog golgetera.

 

Ivana Knoll je ovo čekala 4 godine. Imala je plan i izvršila ga je perfektno. Jer 2018. su je mediji zamjetili, čak je bila na RTL-u kod Šprajca i nije ispala glupača. Ove godine je išla žešće, oskudnije odjevena, i poslovni plan je uspuio. Hats off.

Edited by Bugl Khan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, berti said:

Ako Argentina nije zasluzila titulu, ko je onda zasluzio. Francuska, Hrvatska? Pa imali su sansu protiv iste Argentine i bili bas nadigrani.

Brazil? Engleska? 

 

Upravo tako. Argentina je izgubila prvu i vratila se - to mogu samo najvece ekipe. Francuska da je osvojila ne bi bilo nezasluzeno, jer su se vratili sa 0:2 od 80. minuta, nesto sto nije vidjeno dugo na svetskim prvenstvima, pa cak i imali sansu za pobedu.

Edited by diego
Link to comment
Share on other sites

Sad malo razmišljam o Martinezu i kako je upropastio belgijsku zlatnu generaciju.

Na SP 2018. prvi u grupi iznad Engleske (koja je, smatra se, u tom meču birala dio ždrijeba u kojem ide na Kolumbiju u 1/16, pa na Švedsku/Švicarsku u QF umjesto da, kao Belgija, ide na Japan u 1/16, pa ne Brazil u QF). U 1/16 u 90 minuta dobija Japan 3:2 nakon što gubi 2:0. U četvrtfinalu izbacuje Brazil (i tada glavnog favorita turnira) u 90 minuta. U polufinalu gubi od budućeg prvaka Francuske. Za Broncu 2. put na istom turniru tuku Engleze.

EURO 2020. U skupini uzimaju 9 bodova( 7:1 gol razlika). Između ostalog tuku i Dance koji su bili hit turnira i, po mnogima, trebali igrati finale. U 1/16 izbacuju Portugal i u četvrtfinalu ispadaju od budućeg prvaka Italije u meču u kojem nisu bili lošiji.

Jedini pravi zajeb mu je SP 2022 gdje su igrali loše i gdje mu glavni igrač kaže da su prestari da bi osvojili.

Ne mislim da je Martinez trenerčina il nešto, ali ljudi već ne znam koliko govore da je upropastio zlatnu generaciju a lik je na 2 turnira igrao dobro. Na oba uzeo skupinu s 3 pobjede i ispao u KO fazi od budućih pobjednika. Jbg, i drugi imaju jake momčadi. Ko može garantirati da bi s nekim drugim izbornikom osvojili SP ili EURO? 

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

Zaboravih da na listu "pobednika" dodam i juznoamericki fudbal.

Obzirom da od 2002.godine ni Brazil ni Argentina nisu osvojili SP i da je jedino Argentina igrala finale 2014-te, pocelo se uveliko pricati i pisati o tome kako je juznoamericki fudbal nekonkurentan, prevazidjen i gotov. Medjutim,ova titula "Gauchosa" je pokazala da je jos ziv i vitalan. Urugvaj jeste podbacio, vise se ocekivalo od Brazila,a Ekvador se predstavio u lepom svetlu. Argentina je "spasila stvar".
Bice oco lep boost za juznoamericke reprezentacije..posebno pred naredno prvenstvo,koje ce im biti fakticki u komsiluku,a utakmice ce igrati skoro pa kao pred domacom publikom.

Ne ocekujem da ce Argentina odbraniti titulu. Ocekujem od Brazila finale.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Bugl Khan said:

Sad malo razmišljam o Martinezu i kako je upropastio belgijsku zlatnu generaciju.

Na SP 2018. prvi u grupi iznad Engleske (koja je, smatra se, u tom meču birala dio ždrijeba u kojem ide na Kolumbiju u 1/16, pa na Švedsku/Švicarsku u QF umjesto da, kao Belgija, ide na Japan u 1/16, pa ne Brazil u QF). U 1/16 u 90 minuta dobija Japan 3:2 nakon što gubi 2:0. U četvrtfinalu izbacuje Brazil (i tada glavnog favorita turnira) u 90 minuta. U polufinalu gubi od budućeg prvaka Francuske. Za Broncu 2. put na istom turniru tuku Engleze.

EURO 2020. U skupini uzimaju 9 bodova( 7:1 gol razlika). Između ostalog tuku i Dance koji su bili hit turnira i, po mnogima, trebali igrati finale. U 1/16 izbacuju Portugal i u četvrtfinalu ispadaju od budućeg prvaka Italije u meču u kojem nisu bili lošiji.

Jedini pravi zajeb mu je SP 2022 gdje su igrali loše i gdje mu glavni igrač kaže da su prestari da bi osvojili.

Ne mislim da je Martinez trenerčina il nešto, ali ljudi već ne znam koliko govore da je upropastio zlatnu generaciju a lik je na 2 turnira igrao dobro. Na oba uzeo skupinu s 3 pobjede i ispao u KO fazi od budućih pobjednika. Jbg, i drugi imaju jake momčadi. Ko može garantirati da bi s nekim drugim izbornikom osvojili SP ili EURO? 

2014. i 2016. su bili mozda i jaci nego kasnije, a tad je Vilmots bio, tako da je on podjednako "upropastio" zlatnu generaciju koliko i Martinez. Mada moje licno misljenje je da je Belgija precenjena, to jeste jedna dobra ekipa sa nekim vanserijskim pojedincima, ali uvek su bili realno 5-6. po jacini na svetskom, bilo je uvek jacih. Jedno 3. mesto na svetskom i nije tolko lose za njih.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bugl Khan said:

Rebić se samo treba ispričati za ono što je napravio kako bi se vratio u reprezentaciju. Koji izbornik ga ne bi odstranio? Ko je bolji od Juranovića i Sose?

 

Svi su mislili da će Lovren bit problem, i ja, ali nije bio. Odigrao je odličan turnir. Da li bi Šutalo ili Erlić odigrali bolje, ne znamo.

 

Meni je Subasic, iako nije ni on sjajan, bolji od Juranovica. Meni je onaj decko Travmaj liga level, iskreno. To sto igra u Seltiku ne znaci mnogo i taj Seltik je krs, nivo jacih klubova iz Hrvatske i Srbije, nista preko toga.

 

Od Sose verovatno nemate boljeg, ali je on bas odron odigrao, opet po mom misljenju.

 

Sto se Lovrena tice rekoh sve pet, ali Sutalo je trenutno bolji igrac od njega. Nisam siguran da bi on napravio tu izmenu i da nije igrao dobro, jer je Dalic zadrt trener.

Link to comment
Share on other sites

Brazil bi po svemu sudeci 2026 trebao imati jos brutalniji tim nego danas. Vinicius, Rodrygo, Antony, Martinelli, Gabi Jesus, Militao, Marquinhos, Bruno bi svi redom trebali biti u najboljim godinama, a vidjet cemo sta ce biti od ovog malog Endricka. Sudeci po cifri koju je Real dao za njega i po brazilskim analiticarima taj mali ce biti nova brazilska velika 9ka i legitimni nasljednik Romarija i Ronalda.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...