Jump to content

Polufinala


Koje finale prizeljkujete?  

61 members have voted

  1. 1. Koje finale prizeljkujete?

    • Argentina - Maroko
      11
    • Hrvatska - Francuska
      8
    • Argentina - Francuska
      29
    • Hrvatska - Maroko
      13


Recommended Posts

Postavljalo se pitanje zašto se smanjio broj golova iz vana. Sjetio sam se da sam čuo negdje odgovor. Mislim da je analitika. xG i te stvari. Nije da nije bilo pokušaja i na ovom prvenstvu, ali uglavnom idu u tribine. Više pokušaja=više golova. Ali se zbog analitike smanjio broj pokušaja. Mislim da bi to bio točan odgovor, ali nemojte me držat za riječ.

10 hours ago, kendrick said:

Bas mi je drago sto Grizman blista ovaj turnir, gotivio sam ga jako u prvoj epizodi u Atletiku, nakon odlaska u Barselonu nekako je delovalo da nije isti igrac. Ovo sto igra na ovom SP je divota za videti, fantasticne kretnje van lopte, kreira, svuda ga ima, oduzima lopte, povezuje redove, bas bih voleo da i na klupskoj sceni uspe da se pronadje na slicnom nivou. Ne ide mu u korist ova kriza u kojoj se Atletiko nasao, ali nadam se da ce ispeglati to.

 

Ovo je najfascinantnija heatmapa koju sam ikada video, odgovorno tvrdim da nema ludje.

 

spacer.png

Ne podnosim lika, ali ako mu ne daju nagradu za igrača turnira u slučaju da Francuska bude prvak, bit će nepravda. Frajer igra na prvenstvu šta nikad nije igrao i ubija. Al već vidim da se daje Messiju. Ako Mbappe bude najbolji strijelac, Griezmann ne dobija ništa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Bugl Khan said:

Postavljalo se pitanje zašto se smanjio broj golova iz vana. Sjetio sam se da sam čuo negdje odgovor. Mislim da je analitika. xG i te stvari. Nije da nije bilo pokušaja i na ovom prvenstvu, ali uglavnom idu u tribine. Više pokušaja=više golova. Ali se zbog analitike smanjio broj pokušaja. Mislim da bi to bio točan odgovor, ali nemojte me držat za riječ.

Kao šut sa poludistance u košarci. Sad da se u fudbalu uvede da gol postignut šutem izvan 16m vrijedi 1,5, pa da krene gruvanje sa distance kao današnja NBA 😄

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beonegro said:

Kao šut sa poludistance u košarci. Sad da se u fudbalu uvede da gol postignut šutem izvan 16m vrijedi 1,5, pa da krene gruvanje sa distance kao današnja NBA 😄

Sad kad si spomenuo, nisam siguran da li sam pomješao s košarkom 🤣

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Bugl Khan said:

Postavljalo se pitanje zašto se smanjio broj golova iz vana. Sjetio sam se da sam čuo negdje odgovor. Mislim da je analitika. xG i te stvari. Nije da nije bilo pokušaja i na ovom prvenstvu, ali uglavnom idu u tribine. Više pokušaja=više golova. Ali se zbog analitike smanjio broj pokušaja. Mislim da bi to bio točan odgovor, ali nemojte me držat za riječ.

 

Jeste, xG/xA/xT revolucija je glavni faktor, odnosno iskorak na polju analitike. Ima timova koji se drze iste ekstremno, kao sto je svojevremeno Hjuston pod Morey-em forsirao iskljucivo trojke i polaganja, jer su najvredniji sutevi u kosarci.

 

Fudbal je daleko tezi za predvideti, osim sto je low scoring game, ima mnogo faktora koje nije lako predvideti, samim tim nema "idealne pozicije" kao sto je npr. polaganje, iako ima nekih pozicija na terenu koje smatraju najpovoljnijim. Penal ima xG od 0.7, polaganje nisam siguran ali je preko 0.9 svakako (u nekom poredjenju gde i kos i gol imaju vrednost 1).

Edited by kendrick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Bugl Khan said:

Sad kad si spomenuo, nisam siguran da li sam pomješao s košarkom 🤣

Pa i ako jesi, objašnjenje je logično, analitika je dovela do toga da se nedvosmisleno ustanovi da je to manje efikasan šut (manji procenat pogodaka) i onda treneri traže da se ne traće posjedi na taj način (nego da gledamo po 30 vraćanja lopte golmanu po tekmi 🙄)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Beonegro said:

Pa i ako jesi, objašnjenje je logično, analitika je dovela do toga da se nedvosmisleno ustanovi da je to manje efikasan šut (manji procenat pogodaka) i onda treneri traže da se ne traće posjedi na taj način (nego da gledamo po 30 vraćanja lopte golmanu po tekmi 🙄)

 

Tacno, uz dodatak da se analiziraju ne samo sutevi, vec serija dogadjaja (pozicija odbrambrenih igraca, odakle je lopta do scorer-a dosla, pozicija asistenta, linija odbrane, etc) koji se dogadjaju prilikom postizanja pogotka. Kada se to uradi na stotine hiljada i milione pogodaka, dobije se neka jasnija slika koji udarci, odnosno dogadjaji, doprinose vecoj verovatnoci da se gol postigne.

 

U principu, postoje pozicije koje se smatraju analiticki povoljnije, ali fokus uglavnom lezi na ispunjavanju ovih drugih dogadjaja, koji bi doveli do izglednije pozicije za scorer-a. Povoljnija pozicija je 12 metara po centrali, ako je serija dogadjaja dovela do nemarkiranog igraca koji ima vremena da se namesti, nego ista ta pozicija na 3 metara ako je stoper tik uz igraca. 

Ne zamerite ako sam zapetljao, nije najjednostavnija tema 😄 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

U principu uzeli su stotine tisuća šuteva iz svake moguće pozicije i izračunali od kuda i kako najviše padaju golovi. Golovi iz vana nisu visoko na ljestvici. Naravno da tu i tamo vidiš bombu izvana, ali puno manje nego prije. I naravno da kvaliteta igrača, važnost utakmice itd. sve to ulazi u obzir. Ali u globalu to je to. Nema ih zbog matematike.

Link to comment
Share on other sites

Ako nekog zanima ta tema detaljnije, preporucio bih Friends of Tracking YT kanal. Dosta je mesano, ima nekih matematickih rezonovanja, tutorijala, intervjua, ali recimo ovaj video gde analiticari Benfike, Barselone i fudbalske federacije Nemacke pricaju o dati u fudbalu dosta pojasnjava sta i kako racunaju.

 

Ili nesto daleko laganije i pitkije, How Do Football Clubs Actually Use Statistics?, intervju Tifo ekipe sa jednim Nikosom Overheul-om iz StatsBomb ekipe. Jako zanimljiv interjvu, dosta nekih anegdota i uvida kako timovi u modernom fudbalu razmisljaju.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Bugl Khan said:

Postavljalo se pitanje zašto se smanjio broj golova iz vana

Vidiš ovo je jako zanimljivo pitanje. Recimo toliko je malo golova bilo iz slobodnjaka, da se pitam da li je bilo uopšte.

Ako samo gledamo ovo SP, mislim da ima dosta i do lopte, pošto mislim da sa ovim loptama niko nije igrao do sada i da to može da pravi problem prilikom udaraca iz daljine.

Možda grešim.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Juan said:

Vidiš ovo je jako zanimljivo pitanje. Recimo toliko je malo golova bilo iz slobodnjaka, da se pitam da li je bilo uopšte.

Ako samo gledamo ovo SP, mislim da ima dosta i do lopte, pošto mislim da sa ovim loptama niko nije igrao do sada i da to može da pravi problem prilikom udaraca iz daljine.

Možda grešim.

Da se igra s Jabulanijem, bilo bi slobodnjaka 🤣

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Beonegro said:

I golmani su bolji nego prije, viši, duži, bolji atlete. Sad kad pogledaš neke golove iz slobodnih Roberta Carlosa ili Sliniše Mihajlovića, ima tu dosta i do golmana.

Istina. Rijetko vidimo Bartheza. Courtois je primjer modernog golmana. Al opet, sad se traži i igra nogom, pa imaš Edersona koji ima pas kao veznjak (bivši golman Kelava je govorio kako ga gleda i ne vjeruje da je moguće da golman to može), šalje paseve od 40 metara 10 cm od zemlje. Neki dan čitam kako Bayern gleda Livakovića jer je Neuer slomio nogu. Ali prvo gledaju jeftinije opcije (Navas). I mislim si, nema šanse, ali nikakve. Golman koji je ispodprosječan u igri nogom i koji je klasični linijaš, nema što tražiti u Bayernu. 

11 minutes ago, Beonegro said:

I golmani su bolji nego prije, viši, duži, bolji atlete. Sad kad pogledaš neke golove iz slobodnih Roberta Carlosa ili Sliniše Mihajlovića, ima tu dosta i do golmana.

Epic Broz je stao na kraj Ronaldinho i Rivaldo štosevima. Tako da njemu možemo zahvaliti što nema golova ispod zida 🙂

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Don Juan said:

Eh dobra vremena, dobio sam na nekoj nagradnoj igri tri komada. Nešto coca cola. Jednu još nisam ni napumpao, ostale poklonio 🙂

 

Replike naravno.

A šta ćeš s njima 😂

Da nećeš na fucu s ekipom. 🤣 

Ne sprdam se. Ja bio sa svojima nedavno. Pol termina prošlo u svađi ko će na gol. I to ne ko klinci kad nitko neće, nego obrnuto. "Ja nisam bio već 20 min, ti si stalno..." 

Nitko ne može trčat. 🤣

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Bugl Khan said:

A šta ćeš s njima 😂

Da nećeš na fucu s ekipom. 🤣 

Ne sprdam se. Ja bio sa svojima nedavno. Pol termina prošlo u svađi ko će na gol. I to ne ko klinci kad nitko neće, nego obrnuto. "Ja nisam bio već 20 min, ti si stalno..." 

Nitko ne može trčat. 🤣

Eh pa nemoj tada sam bio 12 godina mlađi i 4 godina mlađi neko Luka Modrić sada, tako da moglo je da se igra.....

 

E sada tada su me ipak više privlačile druge stvari....kafana na primer 😂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Don Juan said:

Eh pa nemoj tada sam bio 12 godina mlađi i 4 godina mlađi neko Luka Modrić sada, tako da moglo je da se igra.....

 

E sada tada su me ipak više privlačile druge stvari....kafana na primer 😂

Pa mi smo tu negdje po godinama onda. Osim što si ti stariji par godina 😎

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

Mislim da lopte sa svakom novom generacijom sve manje prijaju golmanima a ne šuterima. Manje su, brže, nezgodnije.

Nije baš. Jabulani je bio noćna mora za golmane. Nakon toga više nismo vidjeli tako nešto. Čuo sam iz prve ruke od dečka koji je u Dinamu branio (U18) Kaže frajer mu opali slobodnjak sa 30 metara, lopta ide u njega, ide mu u ruke, pola metra prije skrene i u gol. Nije ni čudo da je CR baš u to vrijeme najviše slobodnjaka zabio. A što se tiče dimenzija, zar nije petica bila i prije 30 i 20 i 10 godina i danas?

Link to comment
Share on other sites

Ni ovaj nije loš:

 

https://www.youtube.com/watch?v=g515yEVE7lU

2 minutes ago, McLeod said:

Jabulani je bio "balonjara". Ali su posle toga otisli u drugom smeru, danasnje lopte jako lose primaju fels.

Malo čudno da kraj toliko stručnjaka, i uz današnju tehnologiju ne mogu napravit loptu koja je nešto između Jabulanija i ovoga što ti kažeš da je problem danas.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2022 at 11:41 AM, OnionKnight said:

Ne mogu da shvatim kako je moguće da neko nadigra sve svoje protivnike i opet se nađu genijalci da pričaju kako nešto nije zasluženo. Hrvatska imala sreće protiv Belgije i provukli se kroz iglene uši protiv Brazila, Maroko bunkeriše kao lud, a Francuze nadigrali Englezi. Najbolje je da izaberemo nove 4 ekipe za polufinale, neke koje su zaslužile više.

Agree. Srbija, Canada, Australia, Costarica

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...