Jump to content

Rat, imigracija i religija


erwin

Recommended Posts

3 minutes ago, Devil In My Pants said:

Ljubitelji Putlera su iz celog sveta...Viena, Beograd, Toronto, Svedska...ali sad bas da idu kod njega, nisu ludi...ali cene njegov rad 🙂

 

Ovde ima i taj paradoks, ljudi u Srbiji misle da u Kanadu, USA i drugde odlaze gradjani koji cene osnovne drustvene vrednosti ovih drustava i da su zato otisli tamo, 

ali kada se pogleda sastav nas Srba u Kanadi npr, ljubitelji crkve, srbstva, Putina apsolutno dominiraju u brojevima, procenat je debelo na strani nacionalnog bloka,

verovatno crnje nego u Srbiji.

Ja ovde govorim o Srbima, mahom beogradzanima, koji su otisli kao profesionalni imigranti. Svaki Srbin ovde zna bar 50-100 organskih Srpskih specimena i par nekih izroda.

 

 

 

  • Like 6
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Olosh iz Junkovca said:

Ovde ima i taj paradoks, ljudi u Srbiji misle da u Kanadu, USA i drugde odlaze gradjani koji cene osnovne drustvene vrednosti ovih drustava i da su zato otisli tamo, 

ali kada se pogleda sastav nas Srba u Kanadi npr, ljubitelji crkve, srbstva, ...

 

Hoces da kazes da Srbi koji idu crkvu ne cijene drustvene vrednosti u Kanadi I da bi cenio kanadske vrednosti morao da prestanes da posecujes crkvu, da se odreknes svog porekla, da npr ne ukljucujes  decu da pohadjaju folklor itd...

 

Pa to je u suprotnosti sa janadskim vrednostima multikulturnog drustva.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hajde to za crkvu, kome se baš ide, ne mora da ide baš kad i ovi ovakvi opisani. Jedino ako baš njih i ne traži, i nije ni došao zbog boga. 

 

A ovo drugo, pa to je trebalo jos u zavicaju da od... čim su dosli da žive u gradove. Mada su i u selima odavno sve to od...

 

I kakve veze ima poreklo sad sa dizanjem neopranog arhimandrita na putlera, iz Kanade ili iz Beča? Šta, ko je srBin taj mora da bude anticivilizacijski ludak inače ima da mu otpadne arhimandrit? To će da izvinU. More udri bandu.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

 Uostalom, ne vazi za sve, ali za dobrani deo takvih vazi. Oni su vec jednom zaboravili svoje poreklo, i te stvari, pa ne vidim zasto bi im bio problem da to urade jos jednom. Njihovo poreklo, nasleđe itd je bila Jugoslavija, gde je isto bilo podsticano tako kao u Kanadi multi -kulti, nadnacionalno i to, no se takvi na sve to brzo istovariše, kad se pojavio drug slobo, ime ponosito. Pa su jedno vreme bili pokunjeni kad je taj crkao, ali su zato sad nasli druga vlada.

 

Nece ni taj jos dugo. Da je bilo po nekima taj bi bio sasijecen u korenu u startu, a pokazatelj da je taj zlo je bio sto su srbende poceli na njega da dizu arhimandrita odmah cim je izgmizao.

 

Znači, ne trebaju našima sateliti i hi-tech oprema. Samo da gledaju na sta ili na koga se rajcaju srbende, i to je nepogresivi znak da je to nesto, ili taj neko, zlo covecanstva, te ga treba na vreme sasijeci u korenu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Amigo said:

 

Hoces da kazes da Srbi koji idu crkvu ne cijene drustvene vrednosti u Kanadi I da bi cenio kanadske vrednosti morao da prestanes da posecujes crkvu, da se odreknes svog porekla, da npr ne ukljucujes  decu da pohadjaju folklor itd...

 

Pa to je u suprotnosti sa janadskim vrednostima multikulturnog drustva.

 

 

Hajde da kazemo malo drugacije - ljudi koji se okupljaju u zatvorenim zajednicama (nacionalnim, religijskim, klupskim), su skloniji postovanju drustvenih vrijednosti koje vrijede u svom okruzenju a u suprotnosti sa opstim drustvenim vrijednostima u Kanadi, i obicno ih tretiraju kao svedski sto sa kojeg bi pazljivo biraju ono sto im odgovara i agresivno odbacuju ono sto se ne uklapa u njihove svjetonazore. Da ne idemo dalje, ne znam nikoga ko odlazi u crkvu ko prihvata da su Crkva Sv. Save i Crkva Satane jednake pred zakonom.

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Hoces da kazes da Srbi koji idu crkvu ne cijene drustvene vrednosti u Kanadi I da bi cenio kanadske vrednosti morao da prestanes da posecujes crkvu, da se odreknes svog porekla, da npr ne ukljucujes  decu da pohadjaju folklor itd...

 

Pa to je u suprotnosti sa janadskim vrednostima multikulturnog drustva.

 

 

Ma necu to da kazem, ali tako sam interpretiran uglavnom. Dosta skrivanja iza crkve i folklora, nasa propast ne krije se u simbolima koje branimo,

vec u vrednostima koje usput zastupamo. 

Srbima nije dovoljna jedna crkva, nego jebes komunisticku, ajde da pravimo cetnicku.

Jebes sad i cetnicku, idemo bre rusku doktrinu, putujemo nedeljom dva sata u pickovac na sluzbu. Ali jebes i to, sad ima i Artemijeva dogma katakombe, i to je kul.

Gemist jedan od Putinovog tajnog oruzja, anti NATO prkosa, sve sa zlatnim krstacama iza kojih se kriju. A tek ide sveti Nikola.

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ters said:

 

Hajde da kazemo malo drugacije - ljudi koji se okupljaju u zatvorenim zajednicama (nacionalnim, religijskim, klupskim), su skloniji postovanju drustvenih vrijednosti koje vrijede u svom okruzenju a u suprotnosti sa opstim drustvenim vrijednostima u Kanadi, i obicno ih tretiraju kao svedski sto sa kojeg bi pazljivo biraju ono sto im odgovara i agresivno odbacuju ono sto se ne uklapa u njihove svjetonazore. Da ne idemo dalje, ne znam nikoga ko odlazi u crkvu ko prihvata da su Crkva Sv. Save i Crkva Satane jednake pred zakonom.

 

 

Da uprostimo ko ne ide u crkvu je bolji covek, da li je to poenta?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Amigo said:

Da uprostimo ko ne ide u crkvu je bolji covek, da li je to poenta?

 

Mozemo o tome na nekoj drugoj temi, ali primijeti da ne dajem nikakav sud o vrijednostima mikrozajednice naspram vrijednosti sireg drustva.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Hajde da kazemo malo drugacije - ljudi koji se okupljaju u zatvorenim zajednicama (nacionalnim, religijskim, klupskim), su skloniji postovanju drustvenih vrijednosti koje vrijede u svom okruzenju a u suprotnosti sa opstim drustvenim vrijednostima u Kanadi, i obicno ih tretiraju kao svedski sto sa kojeg bi pazljivo biraju ono sto im odgovara i agresivno odbacuju ono sto se ne uklapa u njihove svjetonazore. Da ne idemo dalje, ne znam nikoga ko odlazi u crkvu ko prihvata da su Crkva Sv. Save i Crkva Satane jednake pred zakonom.

Ne samo to nego tamo misleci da su među istomisljenicima krse zakone zemalja u kojima zive. Pricali su ovde o nekakvom vencanju u Cigagu gde je pop nesto benavio sto ponizava sve žene i mora da je tamo protivzakonito.

 

Ne idu oni u te crkve ni tamo ni ovde da nađu boga, nego da se druze sa sebi slicnima, a ni ta njihova crkva nije napravljena kao mesto gde se ljudi sastaju sa bogom ili nesto, nego da takvi kao oni jedni druge međusobno tapsu po ramenima zato sto se na primer rajcaju na zlotvora i ubicu putlera, znajuci dau kompletnom okruzenju van te njihove "zajednice" ne bi nasli ni nekoliko njih koji su im istomisljenici, ni među beskucnicima, pijandurama ili narkomanima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Da uprostimo ko ne ide u crkvu je bolji covek, da li je to poenta?

 

Generalno, da. I ne samo da ne ide u crkvu, vec i u džamiju i u... šta sve ima.

 

Odakle tolika fiksacija na crkvu kao deo identiteta? Ja sam militantni ateista - kada sam dobri raspoložen - pa ne mislim o sebi kao manjem ili lošijem Srbinu.

  • Like 5
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VladimirB said:

Odakle tolika fiksacija na crkvu kao deo identiteta? Ja sam militantni ateista - kada sam dobri raspoložen - pa ne mislim o sebi kao manjem ili lošijem Srbinu.

Zato sto je Gojko Stojcevic a.k.a. Pavle svojevremeno rekao ''Srbin  a nekrsten ne biva'', a mnogi sve sto je doticni svojevremeno izvalio uzimaju zdravo za gotovo. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FrediB said:

Zato sto je Gojko Stojcevic a.k.a. Pavle svojevremeno rekao ''Srbin  a nekrsten ne biva'', a mnogi sve sto je doticni svojevremeno izvalio uzimaju zdravo za gotovo. 

 

Jedan od mojih prvih zbunjujucih utisaka nakon dugog izbivanja odande je bio taj da se omasovilo krstenje odraslih ljudi u crkvi. Danas mi je sve jasno, nema vise ni sumnje ni zabune. 

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Da uprostimo ko ne ide u crkvu je bolji covek

Ne bolji, pametniji. Imajući u vidu šta crkva uči ljude, to je totalno očigledno.

 

Međutim, moram da kažem i da sam vremenom upoznao nekoliko ljudi (Srba i Francuza) koji su učinili da vjernici imaju a benefit of a doubt kod mene.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FrediB said:

Zato sto je Gojko Stojcevic a.k.a. Pavle svojevremeno rekao ''Srbin  a nekrsten ne biva'', a mnogi sve sto je doticni svojevremeno izvalio uzimaju zdravo za gotovo. 

Eh, ja mu dođem po tome neki genetski otpad. Genetika mi je sasvim dobra, ali nisam se upisao kod nindži. A ista takva mi i gospođa, plus ima neko dalje poljsko poreklo uz nešto ukrajinske krvi.

 

Sad si me podsetio an neko usmeno prevođenje koje sam radio pre desetak godina. Lik iz neke tašna-mašna firme, koji od stranih jezika natuca standardni samo u govoru, ne i u pisanju, plus zna stotinak engleskih reči, posle poslovnog sastanka uzeo je da drnda nešto o nacionalnim običajima. Govorio jei u prvom licu množine, nešto u fazonu mi smo pravoslavci, naš običaj je da pijemo rakiju i tako to, a ja sve prevodim u trećem licu koristeći they, our i šta već ide. Posle razgovora me pita zbog čega prevodim u trećem licu na šta sam odgovorio da je takva praksa

jer se po protokolu obično prevodi u trećem licu pošto ja nisam deo firme i sasvim je u redu da prevod glasi da je gospodin XY saglasan sa predlogom. Osim toga, njihov prevodilac je i sam počeo u trećem licu, pa sam tako i nastavio. Lik odgovara da je to OK, ali pita zašto sam govorio u trećem licu kada su u pitanju religija i rakija. Maltene je pao sa stolice kada sam mu odgovorio da to nije moja religija i da generalno ne pijem, da se ne osećam delom njegove religije i da ne spadam u tu kolektivnu priču.

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ters said:

 

Hajde da kazemo malo drugacije - ljudi koji se okupljaju u zatvorenim zajednicama (nacionalnim, religijskim, klupskim), su skloniji postovanju drustvenih vrijednosti koje vrijede u svom okruzenju a u suprotnosti sa opstim drustvenim vrijednostima u Kanadi, i obicno ih tretiraju kao svedski sto sa kojeg bi pazljivo biraju ono sto im odgovara i agresivno odbacuju ono sto se ne uklapa u njihove svjetonazore. Da ne idemo dalje, ne znam nikoga ko odlazi u crkvu ko prihvata da su Crkva Sv. Save i Crkva Satane jednake pred zakonom.

 

Pa to je slucaj sa skoro svim manjinskim zajednicama.

 

Jednostavno, dobar deo identiteta vecine ljudi jeste i pripadnost nekom kolektivu, a etnicka grupa je najcesca poveznica i u ovom veku.

 

Sto se tice religije, ti sto idu u crkve ne moraju da budu religiozni i najcesce i nisu duboko religiozni, odnosno radi se o blazem slucaju u odnosu na razne pripadnike sekti, staroverce ili zilote.

 

Malo pratim desavanja u Izraelu i tu se lepo vidi ta distinkcija - postoje religiozni cionisti/naseljenici (koji grade kuce na nekada palestinskim teritorijama) kod kojih preovladjuje nacionalisticki narativ i takvi glasaju uglavnom za Otzmu, RZ ili ranije Yaminu. Sa druge strane su glasaci ultraortodoksnih partija UTJ i Shas koji nece ni da cuju za sluzenje vojnog roka, generalno su uglavnom protiv ideje Izraela kao nacionalne drzave Jevreja, izrazito su konzervativni i za njih je pravi Jevrej neko ko 100% veruje u Judaizam i zivi striktno po nacelima te religije.

 

Sto se tice crkve satane, imas ociglednu sprdnju koja ne treba ni da se tretira kao organizovana religija i kult koji levitira izmedju opasnih ideja i sprdnje. Nije resenje da se ja sad proglasim Eskimom ili Letoncem i time se sprdam sa pripadnoscu etnickoj grupi, nego da nijedna zajednica ne moze da namece svoja pravila bilo kome drugom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, DJ_Vasa said:

Lik odgovara da je to OK, ali pita zašto sam govorio u trećem licu kada su u pitanju religija i rakija. Maltene je pao sa stolice kada sam mu odgovorio da to nije moja religija i da generalno ne pijem, da se ne osećam delom njegove religije i da ne spadam u tu kolektivnu priču.

Taj je garantovano iz ovih 80% o kojima stalno drndaju, i odlican primer njihove bolesti. Jer to mora da je neka bolest. Njima je eto potpuno neshvatljivo da neko iako je među njima rođen, ne doživljava sebe kao nekakve "nas".

 

Taj je jos i dobar, obicno se nađu uvređenim, i pocnu da krive usta i slicno. Zato i kazem da mora da je to neka bolest, ono, poremecaj ličnosti, ne fizioloska bolest, ili kako se već kaže. Sa njima nešto nije u redu. Njima je stvarno čudno kako je moguće da se nekome ne sviđaju ni oni, ni "njihov način", i kako neko njihove velicine može da smatra za teske kockastoglave buzdovane, a "njihov nacin" za primitivizam poslednje vrste.

 

Dobro sam jednom nazvao negde temu "palančani su zlo". Nema gore od palančana. Ne mora obavezno da zive u manjim naseljima, svuda su oni isti. To su oni koje ne zanima ništa drugo osim njihove palanke i onoga sto u njoj ima. Teški bolesnici. Zato se i okupljaju u te samoizolovane...sta god da su, jer se zbog bolesti prijatno osecaju samo kad su okruzeni slicnim bolesnicima. Sve to nije normalno. Ono sto je normalno to je da se svaka naredna generacija istovari na uglavnom sve vrednosti i obicaje svojih roditelja, pa napravi svoj nacin, a ovakvi su bolesni.

 

Plus njihova crkva nije mesto gde se trazi bog, nego gde se okupljaju da posle hepeninga u crkvi idu negde pa pijanče i žderu. Nema tu ništa.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Olosh iz Junkovca said:

 

Ovde ima i taj paradoks, ljudi u Srbiji misle da u Kanadu, USA i drugde odlaze gradjani koji cene osnovne drustvene vrednosti ovih drustava i da su zato otisli tamo, 

ali kada se pogleda sastav nas Srba u Kanadi npr, ljubitelji crkve, srbstva, Putina apsolutno dominiraju u brojevima, procenat je debelo na strani nacionalnog bloka,

verovatno crnje nego u Srbiji.

Ja ovde govorim o Srbima, mahom beogradzanima, koji su otisli kao profesionalni imigranti. Svaki Srbin ovde zna bar 50-100 organskih Srpskih specimena i par nekih izroda.

 

 

 

Neznam za Kanadu, ali u USA nemam takav utisak, ako pricamo o "profesionalnim" emigrantima I tu mislimo na one koji su otisli poslovno. Taj mentalitet nalazis kod onih koji su otisli da zive u emigrantskim naseljima, a oni su obicno "doveo me rodjak" fazon, ili sredili neki prijatelji. I to pricam o emigrantima koji su ex-yu. Potpuno je nebitno odakle iz ex-yu. Licno retko naletim na ljude iz Slovenije.

Sa druge strane tim ljudima je I najlakse da se za pocetak snadju u tim emigrantskim naseljima.

Druga prica je neki deo, ne svi, koji su dosli 90-tih, neki prisiljeni ratom, a neki ekonomijom.

Iako ih sve "nacionalno" orijentisane zaobilazim u sirokom krugu, razumem razloge za zatvaranje mentalno. Nije emigracija laka, I ljudi izaberu laksi put, ono sto im je poznato, I cesto se ucaure misleci da tako sebe stite od promena. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ruska paravojna grupa Vagner, čiji je vlasnik Putinov saradnik Prigožin, objavila je na svom Telegram kanalu da je u Srbiji napravila "kulturno-informativni centar prijateljstva i saradnje Orlovi", po svoj prilici uz blagoslov Vučićevog režima.

 

Sami jasno i glasno kažu da su tu da zastrašuju, a možda i kidnapuju/povređuju one novopridošle Ruse koji nisu Putinu po volji.

 

"Rezidentni kulturno-informativni centar prijateljstva i saradnje" pKf69nt.gif

 

Quote

Orlovi, kao štićenici PMC Vagner centra, bave se informacionim obračunom sa ruskim liberalima koji su otišli u Srbiju i tamo pokušavaju da sprovode antiruske aktivnosti u cilju diskreditacije Rusije i pogoršanja odnosa između ruskog i srpskog naroda.

Izvor je zvanična objava: https://t.me/orly_rs/2917
 

Quote

Predstavnici pomenutog rusko-srpskog „kulturnog centra“ već su upućivali ozbiljne pretnje kritičarima režima u Moskvi, piše sarajevska agencija Patria.

„Znamo sve o tebi, u jednom si u pravu – pravda je neizbežna. I ta pravda je naša“, samo je jedna u nizu pretnji upućenih ruskom antiratnom aktivisti Petru Nikitinu.

https://www.danas.rs/svet/paravojna-grupa-vagner-pohvalila-se-na-telegramu-u-srbiji-osnovan-centar-prijateljstva-i-saradnje/

Edited by erwin
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...