Jump to content

Rat, imigracija i religija


erwin

Recommended Posts

1 hour ago, goldberg said:

Sto se tice crkve satane, imas ociglednu sprdnju koja ne treba ni da se tretira kao organizovana religija i kult koji levitira izmedju opasnih ideja i sprdnje. Nije resenje da se ja sad proglasim Eskimom ili Letoncem i time se sprdam sa pripadnoscu etnickoj grupi, nego da nijedna zajednica ne moze da namece svoja pravila bilo kome drugom.

SVE religije su kultovi izmedju opasnih ideja i sprdnje. A posebno štetne i opasne su "priznate" religije pošto svoj status koriste upravo da nameću svoja pravila drugima. Dobar primer štetočinskog i opasnog delovanja je upravo SPC koja svoje stavove pokušava da nametne kompletnom društvu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Taj je garantovano iz ovih 80% o kojima stalno drndaju, i odlican primer njihove bolesti. Jer to mora da je neka bolest. Njima je eto potpuno neshvatljivo da neko iako je među njima rođen, ne doživljava sebe kao nekakve "nas".

 

Taj je jos i dobar, obicno se nađu uvređenim, i pocnu da krive usta i slicno. Zato i kazem da mora da je to neka bolest, ono, poremecaj ličnosti, ne fizioloska bolest, ili kako se već kaže. Sa njima nešto nije u redu. Njima je stvarno čudno kako je moguće da se nekome ne sviđaju ni oni, ni "njihov način", i kako neko njihove velicine može da smatra za teske kockastoglave buzdovane, a "njihov nacin" za primitivizam poslednje vrste.

 

Dobro sam jednom nazvao negde temu "palančani su zlo". Nema gore od palančana. Ne mora obavezno da zive u manjim naseljima, svuda su oni isti. To su oni koje ne zanima ništa drugo osim njihove palanke i onoga sto u njoj ima. Teški bolesnici. Zato se i okupljaju u te samoizolovane...sta god da su, jer se zbog bolesti prijatno osecaju samo kad su okruzeni slicnim bolesnicima. Sve to nije normalno. Ono sto je normalno to je da se svaka naredna generacija istovari na uglavnom sve vrednosti i obicaje svojih roditelja, pa napravi svoj nacin, a ovakvi su bolesni.

 

Plus njihova crkva nije mesto gde se trazi bog, nego gde se okupljaju da posle hepeninga u crkvi idu negde pa pijanče i žderu. Nema tu ništa.

 

Sasvim moguće. Ne mogu da baš dobro analiziram ličnost nekoga koga sam slušao dan-dva pre više godina, ali jeste ordinarna seljačina, čega se dobro sećam.

 

S druge strane, u životu nikada nisam imao problema sa pravim vernicima koje poznajem jer oni nikada ne nameću svoj pogled na svet, ne mlate krstovima naokolo, ne luduju, a ponašaju se civilizovano i prihvataju druge bez problema. Da su takvi u većini, bilo bi sjajno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Beonegro said:

Ne bolji, pametniji. Imajući u vidu šta crkva uči ljude, to je totalno očigledno.

 

Međutim, moram da kažem i da sam vremenom upoznao nekoliko ljudi (Srba i Francuza) koji su učinili da vjernici imaju a benefit of a doubt kod mene.

 

 

Mozda ne ni pametniji, ali svakako racionalniji...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Sasvim moguće. Ne mogu da baš dobro analiziram ličnost nekoga koga sam slušao dan-dva pre više godina, ali jeste ordinarna seljačina, čega se dobro sećam.

E, ali ne pitah najvažnije :lol_2: Kakve veze je sa tim njegovim bizmisom imalo to sa rakijom i religijom? Ono, kako je taj uopšte povezao te stvari sa time što prodaje ili šta već radi, i zašto je to uopšte pominjao :lol_2: 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

E, ali ne pitah najvažnije :lol_2: Kakve veze je sa tim njegovim bizmisom imalo to sa rakijom i religijom? Ono, kako je taj uopšte povezao te stvari sa time što prodaje ili šta već radi, i zašto je to uopšte pominjao :lol_2: 

Pada mi na pamet manastir Kovilj, oni ljudi stvarno prave vrhunske rakije, a i - jbg - manastir su 😁

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

E, ali ne pitah najvažnije :lol_2: Kakve veze je sa tim njegovim bizmisom imalo to sa rakijom i religijom? Ono, kako je taj uopšte povezao te stvari sa time što prodaje ili šta već radi, i zašto je to uopšte pominjao :lol_2: 

Nije imalo nikakve veze, a za bizMis sam čak i zaboravio. U pitanju je bio neki susret gde su privrednici (čitaj: bizMismeni) pokušavali da izmuzu pare od EU. Posle predstavljanja posla je hteo malo da objasni kako su 'oni' pravi domaćini, najboli, najpametniji  i tako to, a mislim da ga je na to podstaklo što je jedan od sagovornika bio Grk (= brat, pravoslavac itd.), premda sam stekao utisak da je Grka za taj deo priče bolelo uvo, dok su ostali samo pristojno ćutali. Ne znam kakav je bio ishod, ali pretpostavljam da je za bizMis dobio nula evra.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, tomas.hokenberi said:

SVE religije su kultovi izmedju opasnih ideja i sprdnje. A posebno štetne i opasne su "priznate" religije pošto svoj status koriste upravo da nameću svoja pravila drugima. Dobar primer štetočinskog i opasnog delovanja je upravo SPC koja svoje stavove pokušava da nametne kompletnom društvu. 

 

Sprdnja bi bila nesto kao "The Satanic Temple", organizacija koju su ocigledno osnovali ateisti da bi pravili parodiju na religiju - takva je svaka organizacija koja je sustinski parodija, isto kao sto parodije poznatih horor filmova niko ne smatra horor filmovima.

 

Sto se tice kultova, to mogu biti sve verske organizacije koje insistiraju da se moze cuti samo njihova poruka, odnosno organizacije koje insistiraju da je suzivot sa drugim zajednicama nemoguc. Toga ima i u najvecim verskim zajednicama, ali manje nego u ostalim jer njima sama brojnost na neki nacin daje argumentaciju, dok manje verske zajednice moraju na neki nacin da ili postanu velike ili da se radikalizuju da bi privukle pristalice.

 

Zato je moguce biti katolik ili musliman i u isto vreme biti tolerantan prema osobama drugacijih pogleda na svet (i drugacijih verovanja), dok se to ne moze reci za kult Jima Jonesa ili Davida Koresha.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kao što je "crkva letećeg špageti čudovišta" očigledna sprdnja, pa ipak su nekim "vernicima" na sudu odobrili da se slikaju za dokumenta sa đevđirom na glavi, mislim da je u Austriji. Čak i u Rusiji je jednome odobreno, ali "đevđir" je pleten, kao kapa, nije pravi :lol_2: U Australiji ili na Novom Zelandu su čak uspeli da izguraju da budu ravnopravni sa "pravim" religijama :lol_2:

 

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Posle predstavljanja posla je hteo malo da objasni kako su 'oni' pravi domaćini, najboli, najpametniji  i tako to, a mislim da ga je na to podstaklo što je jedan od sagovornika bio Grk (= brat, pravoslavac itd.), premda sam stekao utisak da je Grka za taj deo priče bolelo uvo, dok su ostali samo pristojno ćutali. Ne znam kakav je bio ishod, ali pretpostavljam da je za bizMis dobio nula evra.

Verovatno, a nije mu pomoglo ni što je bio nekulturan pa pričao te stvari. I naravno, ništa nije naucio iz tog ćutanja svih prisutnih na takve priče, nego je verovatno nastavio sa time. Moguće je čak da se čudio kako se to "hladni" Jevropejci nisu oduševili tim "mi smo na prs' u dupe" pristupom i tim palanačkim pričama. Teške su to muke :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

U Americi su skoro sve ekstremisticke organizacije registrovane kao crkve da bi izbegli placanje poreza i privatne tuzbe za sirenje mrznje.

Kada sam pre 30+ odina dosao u Kanadu lokalna  SPC bila odvojena od one u Srbiji, radila u okviru rumunske crkve. Onda su se pojavali dojucerasnji aktivisti jugoslovenskih klubova kao vodeci vernici, krstili decu kada su vec bili tinejdzeri, skupljali priloge za hram koji im decenijama nije bio potreban. Drugim recima' zamenili Titu za Boga, ali i dalje bod budnim okom  sluzbe. Uvek su voleli da se fotografisu i onako prijateljski propitkuju do sitnih creva. Zato ih izbegavam u sirokom krugu, bas kao i crkvu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, DJORDJE said:

U Americi su skoro sve ekstremisticke organizacije registrovane kao crkve da bi izbegli placanje poreza i privatne tuzbe za sirenje mrznje.

Kada sam pre 30+ odina dosao u Kanadu lokalna  SPC bila odvojena od one u Srbiji, radila u okviru rumunske crkve. Onda su se pojavali dojucerasnji aktivisti jugoslovenskih klubova kao vodeci vernici, krstili decu kada su vec bili tinejdzeri, skupljali priloge za hram koji im decenijama nije bio potreban. Drugim recima' zamenili Titu za Boga, ali i dalje bod budnim okom  sluzbe. Uvek su voleli da se fotografisu i onako prijateljski propitkuju do sitnih creva. Zato ih izbegavam u sirokom krugu, bas kao i crkvu.

 

U mom gradu je postojao Jugoslovenski klub, koji je vec bi nestao kada sam ja dosao, ali tu je vec postojala i srpska i hrvatska crkva.

Kada je jugoslovenski klub prestao da postoji onda je crkva ostala jedini oblik zajednice, kao sto imaju i ostali narodi, Poljaci, Ukrajinci, Etiopljani, Grci, Rumuni itd, kao i naravno ostale religije Islam, Hinduizam itd gdje se uglavnom okupljaju te zajednice u tim hramovima, organizuju festivale, zabave, koncerte, doceke novih godina i slicno.

Ja sam npr koristio prostorije nase crkve da proslavim diplomiranje svoje dece, uredno platio, zene volonteri pripremili hranu i sve je bilo vise nego dobro. Bilo je mnogo ljudi, tako da mi je trebalo malo vise prostora da ih sve ugostim. Naravno mogao sam da zakupim i neki restoran, ali sam namjerno odabrao bas crkvenu salu, jel tako zelim da doprinesem nasoj zajednici. Licno u crkvu idem sada vrlo retko zbog svog zdravstvenog stanja, ali svaki mjesec redovno dam prilog. Mi smo ovde svakako jedna mala zajednica, nije to kao u Torontu gdje zivi na desetine hiljada ljudi iz nasih krajeva.

Moja kcerka je isla na folklor i za mene je to bio jedan jako lep period, gdje smo se druzili po festivalima, nikakvih tu izgreda nije bilo, niti prica o politici, sto vecina ljudi koji ne posjecuju crkvu misle da se tu samo prica o Kosovu, Rusiji, nekim zavjerama i slicno.

To je u vecini jedno mjesto okupljanja, gdje dolaze i oni koji ne vjeruju, a ko jos uhvati malo duhovnosti jos bolje. Ne znam kako je u Srbiji, ali crkva u koju ja idem i smatram svojom je jedno mjesto koje meni mnogo znaci, niko se ne prisiljava da tamo dolazi, niti bilo ko kome to prebacuje.

Cak na ove zabave dolaze i pripadnici drugih naroda, Hrvati i Bosnjaci, ne u velikom brojuj naravno, ali dolaze jer se ti ljudi druze medjusobno. Sa mojom kcerkom su isle na folklor i dvije sestre Slovakinje iz Vojvodine i cak su izvodili i njihove plesove, cure su sile same slovacke suknje i taj nastup je bio pun pogodak.

 

Ovo pominjanje sluzbe je smesno, nidje veze i ne znam kako to uopste znas kada tamo ni sa kim ne kontaktiras. Cuj sluzba radi po kanadskim crkvama :krstipd4: nemojmo pretjerivati. 

Ja se isto druzim i sa onim koji ne idu crkvu i ne zaobilazim nikoga u sirokom krugu, bez obzira na religiju ili nacionalnost. Imao sam srecu da pronadjem nove divne prijatelje u Kanadi, a neke sam poznavao jos iz osnovne skole, da ne racunam rodbinu u kojoj nisu sve Srbi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

Ovo pominjanje sluzbe je smesno, nidje veze i ne znam kako to uopste znas kada tamo ni sa kim ne kontaktiras. Cuj sluzba radi po kanadskim crkvama :krstipd4: nemojmo pretjerivati. 

Ja se isto druzim i sa onim koji ne idu crkvu i ne zaobilazim nikoga u sirokom krugu, bez obzira na religiju ili nacionalnost. Imao sam srecu da pronadjem nove divne prijatelje u Kanadi, a neke sam poznavao jos iz osnovne skole, da ne racunam rodbinu u kojoj nisu sve Srbi.

 

Iskreno, licno ne znam da li sluzba radi i kako, ali je to upravo ono sto pricaju upravo oni koji odlaze u jednu od dvije crkve u Vankuveru - optuzuju onu drugu crkvu da je nastala kao plod rada jugoslovenske ambasade/konzulata i da ju je upravo napravila SDB da bi kontrolisala emigraciju i otrgnula je od crkve koja je nastala odmah nakon drugog svjetskog rata i koja je i danas kolokvijalno poznata kao "cetnicka". I to traje i danas. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Amigo said:

 

 

 

Ovo pominjanje sluzbe je smesno, nidje veze i ne znam kako to uopste znas kada tamo ni sa kim ne kontaktiras. Cuj sluzba radi po kanadskim crkvama :krstipd4: nemojmo pretjerivati. 

 

A da procitas jos jednom.

 

1 hour ago, DJORDJE said:

Onda su se pojavali dojucerasnji aktivisti jugoslovenskih klubova kao vodeci vernici, krstili decu kada su vec bili tinejdzeri, skupljali priloge za hram koji im decenijama nije bio potreban. Drugim recima' zamenili Titu za Boga, ali i dalje bod budnim okom  sluzbe. Uvek su voleli da se fotografisu i onako prijateljski propitkuju do sitnih creva. Zato ih izbegavam u sirokom krugu, bas kao i crkvu.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ters said:

 

Iskreno, licno ne znam da li sluzba radi i kako, ali je to upravo ono sto pricaju upravo oni koji odlaze u jednu od dvije crkve u Vankuveru - optuzuju onu drugu crkvu da je nastala kao plod rada jugoslovenske ambasade/konzulata i da ju je upravo napravila SDB da bi kontrolisala emigraciju i otrgnula je od crkve koja je nastala odmah nakon drugog svjetskog rata i koja je i danas kolokvijalno poznata kao "cetnicka". I to traje i danas. 

 

To je bilo za vrijeme SFRJ. Mozda je ostao taj nadimak tu i tamo, ali to odavno vise nije slucaj.

Sta tu uopste sada ima sluzba da radi, nista. Ti ljudi vise nisu neprijatelji poredka, kao sto su se nekada smatrali, a i bili su, to je opste poznato.

 

1 minute ago, DJORDJE said:

A da procitas jos jednom.

 

Pa procitaj ti jos jednom, ja nisam komentarisao te sto su bili aktivisti jugoslovenskih klubova, jer nisam bio tu tada prisutan, nego na samo na deo gdje tvrdis da je crkva i dalje pod budnim okom sluzbe, sto je nonsens.

Eto ja idem u crkvu i poznajem te ljude vec 25 godina, nikada nisam cuo da bilo ko ima ikakve veze sa sluzbom.

Ne volis crkvu, ok, ali ne treba da izmisljas.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 

Pa procitaj ti jos jednom, ja nisam komentarisao te sto su bili aktivisti jugoslovenskih klubova, jer nisam bio tu tada prisutan, nego na samo na deo gdje tvrdis da je crkva i dalje pod budnim okom sluzbe, sto je nonsens.

 

Hajde da pokusam ponovo. 

1 hour ago, DJORDJE said:

Onda su se pojavali dojucerasnji aktivisti jugoslovenskih klubova kao vodeci vernici, krstili decu kada su vec bili tinejdzeri, skupljali priloge za hram koji im decenijama nije bio potreban. Drugim recima' zamenili Titu za Boga, ali i dalje bod budnim okom  sluzbe.

 

3 minutes ago, Amigo said:

Eto ja idem u crkvu i poznajem te ljude vec 25 godina, nikada nisam cuo da bilo ko ima ikakve veze sa sluzbom.

Ne volis crkvu, ok, ali ne treba da izmisljas.

I kakve veze ima to sto ti ides u crkvu 25godina sa onim sto se desavalo u Edmontonu 1991ve?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Ovo je bukvalno jedan od postulata hrišćanstva: Extra Ecclesiam Nulla Salus

 

Ne mislim na mogucnost spasenja, nego na nametanje spasenja kao jedinog moguceg nacina zivota.

 

 A cak i po pitanju tog postulata ce pre vece religije da naprave izuzetak (tipa, sta to znaci extra, da li to obuhvata i sizmatike, da li obuhvata i neke druge hriscane, da li obuhvata ljude koji nisu bili u dodiru sa hriscanstvom) nego na primer Jehovini svedoci koji jasu na prici da ako nisi upoznao nijednog pripadnika JS onda too bad, neces biti u onih 100 hiljada koji ce izbeci fizicki nestanak (jer oni valjda i ne veruju u postojanje pakla).

Link to comment
Share on other sites

Možda u tim crkvama tamo nije jedino sto pricaju Kosovo, Rusija, mrski NATO, "kvir propaganda", "tradicija", "porodicne vrednosti" i te stvari, ali se svakako isti procenat, ako ne i veći, u vezi tih najvažnijih tema slaže sa tih 80% tu o kojima stalno mlate, prema tome, ćao.

 

Uostalom, ako je nekome do boga, postoje crkve u koje ljudi stvarno dolaze da bi u tisini bili sami sa bogom, kao katolička crkva, pa ko voli, eto mu. Ne mora bas kod nekakvih atavista da ide, gde se ako cemo kako je, i ne dolazi da se trazi bog, ili nesto, nego zbog druzenja. Ne na te folklore i proslave, nego i kad su ti verski obredi. U toj crkvi ti obredi nisu ni napravljeni da pomocu njih posetioci nalaze vezu sa bogom, nego da učvrste osećaj zajedništva, to sami kažu.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 6:01 PM, Olosh iz Junkovca said:

 

Ovde ima i taj paradoks, ljudi u Srbiji misle da u Kanadu, USA i drugde odlaze gradjani koji cene osnovne drustvene vrednosti ovih drustava i da su zato otisli tamo, 

ali kada se pogleda sastav nas Srba u Kanadi npr, ljubitelji crkve, srbstva, Putina apsolutno dominiraju u brojevima, procenat je debelo na strani nacionalnog bloka,

verovatno crnje nego u Srbiji.

Ja ovde govorim o Srbima, mahom beogradzanima, koji su otisli kao profesionalni imigranti. Svaki Srbin ovde zna bar 50-100 organskih Srpskih specimena i par nekih izroda.

 

 

 

Ovo potpisujem! Tamo bi razbio na izborima npr. jedan Bosko Obradovic!

On 12/7/2022 at 7:26 PM, ters said:

 

Hajde da kazemo malo drugacije - ljudi koji se okupljaju u zatvorenim zajednicama (nacionalnim, religijskim, klupskim), su skloniji postovanju drustvenih vrijednosti koje vrijede u svom okruzenju a u suprotnosti sa opstim drustvenim vrijednostima u Kanadi, i obicno ih tretiraju kao svedski sto sa kojeg bi pazljivo biraju ono sto im odgovara i agresivno odbacuju ono sto se ne uklapa u njihove svjetonazore. Da ne idemo dalje, ne znam nikoga ko odlazi u crkvu ko prihvata da su Crkva Sv. Save i Crkva Satane jednake pred zakonom.

 

 

Ovo za crkvu satane ga bas pretera. To su oni sto prinose ljudske zrtve?! 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Darth Bane said:

Ovo za crkvu satane ga bas pretera. To su oni sto prinose ljudske zrtve?! 

 

Ne, ne prinose ljudske zrtve, nego su registrovani kao religija sa jednakim statusom, tretmanom, pravima i obavezama kao i sve druge religije. 

U sekularnoj drzavi nema razlike u pravima pape, patrijarha, vrhovnog imama i covjeka sa cjediljkom na glavi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ters said:

 

Ne, ne prinose ljudske zrtve, nego su registrovani kao religija sa jednakim statusom, tretmanom, pravima i obavezama kao i sve druge religije. 

U sekularnoj drzavi nema razlike u pravima pape, patrijarha, vrhovnog imama i covjeka sa cjediljkom na glavi.

 

Ma prinose zrtve. Otimaju, uglavnom device I ritualno ih ubijaju. Nakon toga im pilju krv. 

Slicno kao sto rade Sardaukari u Dini (Arakisu). 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darth Bane said:

Ma prinose zrtve. Otimaju, uglavnom device I ritualno ih ubijaju. Nakon toga im pilju krv. 

Slicno kao sto rade Sardaukari u Dini (Arakisu). 

Lucifer u prevodu znaci nosilac svetlosti  i pobunio se protiv dogme Boga i brace mu Arhandjela da je samo jedno misljenje ispravno.

Zato se i naziva palim arhandjelom koij nigde ne zahteva zrtve u svoju slavu.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darth Bane said:

Ma prinose zrtve. Otimaju, uglavnom device I ritualno ih ubijaju. Nakon toga im pilju krv. 

Slicno kao sto rade Sardaukari u Dini (Arakisu). 

 

 

Je li to Dino koji je pjevao ventiquattro mille baci? Ako se vec gadjamo besmislicama...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...