Jump to content

Recommended Posts

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Ja se rodila sat vremena nakon tog "malog koraka za coveka, a velikog za covecanstvo" 🙂

 

5 hours ago, Honey Badger said:

Osjecam se nekako podmladjeno medju vama koji pamtite Julija Cezara, kosovsku bitku i slijetanje misije Apollo11 na mjesec. Ni Tita se ne sjecam zivog, samo onog voza koji je tuzno prelazio sa lijeva u desno preko tv ekrana. 

 

Ko pušta ovu decu da noću pisaraju po Forumu. 

😊

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

 

Moguce da je i meni podsvjesno. Nesto me je asociralo na rudnik, pa kad si spomenuo nocnu smjenu, kliknulo. Otislo malo na pogresnu stranu ali to bi moglo biti jedno prilicno uvjerljivo objasnjenje. Malo nategnuto ali eto. :classic_biggrin:

 

Ja sam ocekivao da ce se Tuzla jednom urusiti i skroz propasti u zemlju. Ispod centra grada su ogromne caverne, sada valjda napunjene vodom koju su prestali crpiti pa se odrzava nekako da ne propadne. Skoro da nemamo ni jednu zgradu stariju od 50 godina, sve gradjevine iz turskog i jos zalosnije, austrougarskog doba su morale biti porusene radi tonjenja. Ja se sjecam zgrade Baroka (izgradili su skoro novi, jos stariji), pa zgradu Narodne biblioteke, u koju sam se sklanjao kad pobjegnem iz skole, koja je bila prekrasno zdanje sa reljefima i skulpturama, nista od toga nije ostalo.

 

Opet, meni Tuzla nije mrska. Grad cine ljudi, a Tuzlaci su se dobro ponijeli u proslom ratu i ni malo me nije stid kao sto me na primjer stid Bosne i Hercegovine, u stvari, vise sam razocaran nego sto me je stid ali da ne ulazim sad u to.

 

Buzz Aldrin je car. Upravo snimak na TV kako je nokautirao majmuna koji mu potura bibliju da se zakune da je stvarno letio na mjesec. :lol_2:

 

@Honey Badger...sjedimo sinoc ja i hanuma i gledamo ovo ludilo oko sljetanja na mjesec...i ovdje po cjeli dan vrte samo to...kaze ona znas citala sam nesto na internetu mozda je sve to ipak samo inscenirano...htio sam se upucat...nacisto...moja hanuma je profesor...onaj pravi, ozbiljni od karijere...

 

...svako dobro...

Edited by bljax
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Vjekoslav said:

 

naravno.

ja volim i Tuzlu i Tuzlake.

i jazz.

 

f907a11ef8abf807071799097fb.jpg

 

 

 

@Vjekoslav...mozda kasnije nekad na PP ponesto o sinanu...moglo bi ti biti interesantno, vidim da ti se dopada ono sto sinan & raja rade...

Edited by bljax
Link to comment
Share on other sites

Svjedočenja građana nakon zemljotresa: Nisam se ugodno osjećao

 

"Bilo je kratko, ali jako. Probudio me", navodi građanin Tuzle.

"Živimo na petom spratu, stvari su se tresle", navodi drugi građanin.

"Osjetili smo dva podrhtavanja tla, jedon jače i jedno slabije", navodi građanin Brčkog.

"Mislio sam da kamion prolazi, probudilo me podrhatavnje tla", navodi drugi građanin iz ove bh. regije.

Kako navode građani iz Bačke Palanke, zemljotres se osjetio i u tom dijelu Srbije.

"Vrata su pucketala", navodi građanin.

"Stanujem na četvrtom spratu, osjetio sam pomjeranje kreveta, nije trajalo duže od deset sekundi",svjedoči građanin iz okoline Tuzle.

"Nikada nisam osjetio ovako snažan zemljotres kao jutros. Nisam se ugodno osjećao", navodi mještatin Mramora u čijoj bilizini je bio epicentar zemljotresa.

 

Linky

Link to comment
Share on other sites

Evo kako je Mjesečeva tema pridonijela da se interreg razbukta u samo par sati, bez konflikta, uz malo nostalgije i puno dobre zajebancije.

A sve zbog toga jer je i Mjesec samo jedna od naših, zemaljskih regija.

 

 

Off topic: Michael Stipe nosi 501 (a godina je 1992)

:wicked:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Vjekoslav said:
  • quipos (izviđačka bilježnica – za bilješke i uspomene)

 

QUIPOS
17.01.2002.
quipos.bmpEto kako se uhodavamo tako i sve teme postaju Eto kako se uhodavamo tako i sve teme postaju ozbiljnije i poučnije.

Započet ćemo s prvim slovom naše abecede Q

tj prvim i osnovnim što nas ne uče na tečajevima, a ako i da onda vas sigurno uče pogrešno (osim kod nas u Osijeku gdje su se izgleda zadržale sve dobre prastare stvari - valjda jer nikad nemamo novaca)

QUIPOS, dakle ne qwipos, qvipos, kvipos, kwipos i inaćice sa sufixima US...

jedna je od najznačajnijih riječi po kojima znamo na što se odnosi ... na izviđački notbook, bilježnicu...

Ta riječ inače potječe od starih INKI (izvorno - QUECHUA), a preveli su je uvijek vjerni osvajači drevnih naroda Latinske Amerike (ŠPANJOLCI iliti ŠPANJOLKE).

Ali kako je ta riječ kod nas zabrazdila?
- sredinom i krajem 19. stoljeća su istraživači braća Mirko i Stevo Seljan inače svjetski putnici i istraživači svjetskog glasa donijeli taj španjolcizam u Hrvatsku
* u prvim đačkim izletnim družbama 1881. taj izraz QUIPOS su koristili kao izraz za zabilješke o radu i istraživanju prirode.
* skauti su ga 1912. koristili čak i u naslovima svojih glasila
* skauti koji su pokrenuli izviđačku organizaciju 1950ih najkrivlji su za korištenje tog naziva.
* ja se smatram nakrivljim od svih jer ću mnogima pokvariti njihovo druženje s meni ružnim inačicama ove riječi.

Inače i Englezi imaju svoju inačicu QUIPU (S) koja znači zapravo isto što i QUIPOS na španjolskom.

DAKLE počnite tu rijeć koristiti pravilno.
Zašto - zato što je ipak duže izreći IZVIĐAČKA BILJEŽNICA, negoli NAŠE - tradicionalno IZVIĐAČKO 
Q U I P O S - jer je još samo mi upotrebljavamo u izvornom obliku od kraja 19. stoljeća

ZA NEVJERNE TOME koji žele ipak istražiti ovo sve napisano:
za engleski izvor posjetite stranicu
http://www.deadmedia.org/notes/0/001.html
za španjolski izvor
http://www.quipos.net/en/chi_siamo/index.htm

a za ovo o povijesti skautizma je jednostavno moj napor da napokon shvatimo koliko smo bliži potomstvu izletničkih družbi negoli skautskom militarizmu ili izviđačkom komunizmu! (ako poznajete povijest slovenskih tabornika ili još bolje slovenščinu tabornik vam dođe na hrvaščini izletnik)...

A za korišćenje QUIPOSA u skautizmu obiđite malo svoj povijesni arhiv i iznenadit ćete se koliko slikica koje i mi, dakako ponovno precrtane koristimo još od autora iz 19. stoljeća.

A u novije vrijeme svi smo mi ipak čuli za QUIPOS

A sada oštro - tko god me htio osporiti - ne fermam vas ni 0 %, dok vi budete slavili 51 godinu izviđača ja ću u isto vrijeme slaviti 1881. kao početak organizacije.je
 
Vaš Leo .*)

Autor: Leo

...

 

HE
  
 
na vrh

Seljan, Mirko i Stevo

ilustracija
SELJAN, Stevo i Mirko
 

Seljan, braća Mirko (Karlovac, 5. IV. 1871  Peru, 1913) i Stevo (Karlovac, 19. VIII. 1876  Ouro Preto, Brazil, 7. VI. 1936), hrvatski istraživači Afrike i Južne Amerike. God. 1899. pošli su na put oko svijeta i neko vrijeme bili u službi etiopskoga cara Menelika II., na čijem su dvoru obnašali povjerljive dužnosti i zauzimali visoke položaje u državnoj upravi. Proveli su geomorfološka, klimatska i etnografska istraživanja u području Rudolfova i Stefanijina jezera (danas Che’w Bahir) te osnovali naselje Seljanville. God. 1902. vratili su se u Europu gdje su sudjelovali u pripremanju vojne intervencije u korist Bura u Africi te držali predavanja u domovini i mnogim europskim gradovima. Od 1903. do 1913. istraživali su u Južnoj Americi, gdje su osnovali udrugu La Misión Cientifica Croata Mirko y Stevo Seljan. Odredili su položaj slapova Guayrá na rijeci Paraná, skupljali podatke i fotografski dokumentirali život domorodačkih plemena te ispitivali mogućnost eksploatacije salitre u Čileu. Započeli su radom na projektu spajanja Atlantika i Pacifika rijekom Amazonom, koji se zbog Mirkove pogibije (u nerazjašnjenim okolnostima) nije ostvario. Stevo se nakon toga bavio uglavnom istraživanjem ležišta manganove rude. Objavili su na raznim jezicima mnoge putopisne crtice, te knjige: Slapovi Guayrá (El salto del Guayrá, 1905), Kroz prašume i pustinju (1912) i Istraživačka putovanja dvojice Jugo-Slavena po Brazilu i susjednim republikama (Viagens de Exploração de Dois Yogo-Slavos pelo Brazil e Repúblicas Limitrophes,1919). Vrijednu zbirku autentičnih predmeta domorodaca Etiopije (133 predmeta) i Južne Amerike (240 predmeta) darovali su tadašnjemu Narodnom muzeju, koja se od 1919. nalazi i izlaže u Etnografskom muzeju u Zagrebu.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Hrvatskoj oko 10.000 sezonaca iz Srbije, uglavnom rade u turizmu

Objavljeno 26. srpnja, 2019.

 

Spoiler

 

430104.jpg

 

U Hrvatskoj s važećom dozvolom za boravak i rad borave 9722 državljanina Republike Srbije i oni uglavnom rade u građevinarstvu, a sezonci su najviše angažirani u turizmu i ugostiteljstvu, objavljeno je u četvrtak u reportaži portala poslovi.infostud.com, poznatog subotičkog portala za zapošljavanje u Srbiji, namijenjenog poslodavcima i onima koji traže posao.

"Kada govorimo o dozvolama za boravak i rad koje se izdaju na godinu dana, državljani Republike Srbije najviše su zaposleni u djelatnostima građevinarstvo, promet i veze, i to u zanimanjima: građevinski radnik, pomoćni građevinski radnik, bravar, tesar, monter, odnosno vozač autobusa i vozač teretnog vozila", priopćili su iz hrvatskoga MUP-a za taj portal. Godišnje kvote odnose se na više od stotinu zanimanja podijeljenih u 16 gospodarskih djelatnosti; gledano u brojkama, godišnje u Hrvatskoj može raditi 53.600 stranaca, od kojih je gotovo 20.000 slobodno ili u postupku. "Dakle, trenutačno u Hrvatskoj radi oko 23.000 stranaca, što znači da je gotovo svaki drugi iz Srbije", navodi se u tekstu.

"Iskustva sa strancima su dobra. Evo, recimo, Nemanja, dečko iz Srbije, kod nas je gotovo već dva mjeseca. Došao je kao pizza-majstor. Kako za sad stoje stvari, on može ostati i cijelu godinu kod nas u radnom odnosu", izjavio je Šime Jakovljević, ugostitelj iz Vodica. "Stavio sam oglas da tražim pizza-majstora i tako dođem do dečka koji mi predloži Nemanju, koji sad radi kod mene. Dečko je mlad, neiskvaren i jedno od pitanja koje mi je postavio bilo je kakvi su odnosi između Hrvata i Srba kod nas. Rekoh mu: ‘Dečko dragi, dok radiš, dok ne ističeš svoje - nitko te neće dirati, ali ne zaboravi tko si, što si i odakle si, i ne stidi se toga‘", naveo je Jakovljević. Nemanja Pavlović prihvatio je posao zbog jednostavne računice - plaća je dvostruko veća. "Da nije dobro - ja bih prvim autobusom došao kući. Čuo sam razna iskustva i nije mi baš bilo svejedno. Ali sam ipak odlučio doći i nakon dva mjeseca sam zadovoljan svim uvjetima - ljudima, kolegama, šefovima, gazdom, gazdaricom", kaže Nemanja.

 

http://www.glas-slavonije.hr/406116/1/U-Hrvatskoj-oko-10000-sezonaca-iz-Srbije-uglavnom-rade-u-turizmu

 

Link to comment
Share on other sites

Znaci li to da ce sad u HR biti "pizza na parce"?

 

Sjeca li se neko slike iz ako se ne varam, Dubrovnika, "A" tabla na kojoj je pisalo: "Nemamo pizzu na parce i NIKADA je necemo imati!" Jebote, kad sam vidio, meni je bilo neugodno. Fucking brutal but also brilliant.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Honey Badger said:

Znaci li to da ce sad u HR biti "pizza na parce"?

 

 

  Reveal hidden contents

Sjeca li se neko slike iz ako se ne varam, Dubrovnika, "A" tabla na kojoj je pisalo: "Nemamo pizzu na parce i NIKADA je necemo imati!" Jebote, kad sam vidio, meni je bilo neugodno. Fucking brutal but also brilliant.

 

Pa bio je i voz sa natpisom "burek je sa mesom":roflmao:

Link to comment
Share on other sites

nego, da se nastavim ja igrati mojim, kako ono veli Honey, igrackama.

 

451.jpg

 

 

 

...

 

a mogli bi i vi. mislim, nije zabranjeno. tekst, audio, video, nebitno.

ukoliko je sadrzaj zanimljiv (mozda cak i poucan), i prikladan interreg temi, dakako. 

najte se ustrucavati.

 

Link to comment
Share on other sites

...

 

On 7/1/2019 at 12:23 AM, dulematic said:

IMG_20190630_162050.thumb.jpg.615770f8fdc74b2981176fd0de5599fc.jpg

 

Bešenovačko jezero

 

On 7/23/2019 at 12:45 PM, Yoyogi said:

 

Ako je to isto, kod mene na sajtu jedan iz Novog  Sada to jezero nazva Beocinskim, tu je vadjen kamen za cementaru u Beocinu. Dubine je do 35m, kada su do toga stigli (dok jos nije bilo jezero) naisli su na jake podzemne vode i napustili su kop. Kaze da sada nivo raste pola metra godisnje a da, iako voda ne otice, sastav tla je cini bistrom i tirkizno plavom.

2019beocinsko01.jpg

 

On 7/27/2019 at 4:06 PM, Yoyogi said:

 

Danas je jedan clan (sa mog sajta) postovao nekoliko slika, ovde samo jedna gde sam video sto jezero zoves Besenovacko.

 

2019besenovo01.jpg

 

6 hours ago, dulematic said:

Mislim da je zvanični naziv jezera Beli Kamen.

Nastalo kao i Ledinačko, bio je kamenolom tu za cementaru, zato ga neki zovu Beočinsko.

Probili su vodu, ostavili jezero, koje je zaista predivno i čisto, prodali posed, mislim da je sad u privatnom vlasništvu ali otvoreno za kupanje. 

Najbliže mesto mu je selo Bešenvo. 

 

...

 

turizam-slavonija-2.jpg

 

vinskiturizamuslavoniji-2.jpg

 

Principovac, iznad Iloka.  ovdje ak nisam bio 20 puta (vrhunska ilocka vina) nisam ni jednom. medjutim, nije mi padalo na pamet da je u neposrednoj blizini npr. 

 

sot-jezero-sot-4_0.jpg?itok=CyTS0Y4j

 

sot-jezero-sot-6.jpg?itok=qgw0y5qs

 

sotsko_jezero.jpg

 

https://fruskac.net/rs/lokacije/jezera/sot

 

a kad kazem u neposrednoj blizini, onda uistinu mislim neposrednoj (5.5km)

 

princ-jez1.jpg
princ-jez.jpg

 

odatle bi lijepo mogla poceti kruzna tura fruskogorskim jezerima. 

 

https://fruskac.net/rs/lokacije/jezera

 

usput obici i poneki manastir, a zasto ne i partizanski spomenik. 

a mozda i pokoju pecinu.

 

https://sites.google.com/site/turizamfruskegore/pecine

 

i neku zgodnu planinarsku stazu / planinarski dom. svakako bi u toj kruznoj turi posjet Sremskim Karlovcima bio obavezan. esam spomenio vinarije? e jbg, to sve i da hocu ne mogu zaobici. ako idem spacekom, a tako ce vjerojatno i biti, necu se morati drzati asfalta. kako ide ona stara narodna, popreko prece, naokolo brze? e ta ne vrijedi za spaceka. bilo bi zgodno to sve strpati u nekih 7 dana (ako je moguce, a znam da nije).

 

...

 

slabo se (u biti nikako) pise o Fruskoj Gori na ovom boardu, netko ce tu gresku morati (kad tad) ispraviti. :classic_sleep:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2019 at 8:23 PM, Kinik said:

...

 

Neki moj poznanik / drugar je za Petrovdan otisao u Pod. Slatinu, pa ga cekam sa utiscima iz njegove Slavonije.

Rekoh mu - bice valjda vina?

:thumbsup:

 

Valjda ih ne omete nevreme?

 

...

 

i sta kaze poznanik?

 

Link to comment
Share on other sites

Samo da znas da me na usponima urnisu komarci, tako nikada nije bilo kao ove godine. A lepo je skockan novi forum, samo da ne bude sindikalizma i vecitog kukanja na moderaciju. Malo da ukapiram kako fotke i tako to, pa da vas gnjavim sa vukojebinama domacim 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chilli said:

Samo da znas da me na usponima urnisu komarci, tako nikada nije bilo kao ove godine. A lepo je skockan novi forum, samo da ne bude sindikalizma i vecitog kukanja na moderaciju. Malo da ukapiram kako fotke i tako to, pa da vas gnjavim sa vukojebinama domacim 🙂

Kukanje na moderaciju je obicaj svakog foruma, sindikalizam takodje, a ti nas slobodno gnjavi svojim putopisima iz vukojebina domacih - kome smeta, nek` preskoci.:classic_cool:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2019 at 12:57 AM, Honey Badger said:

Sta mi je sa kumceta? 

 

Gdje je Laki?

 

:classic_smile:

Kumče ti odlutalo još u novembru prošle godine. Niko od komšija ga nije video, čak ni baba kod koje je bio na hrani povremeno. Tad u novembru, dolazim ja u vikendicu, bilo baš hladno i vetrovito, kad eto ti njega mjauče kao blesav... Dam mu hranu, neće, udjem u kuću, a on se dernja... Šta je bilo, izadjem napolje, kad on meni direktno u krilo. Mazili se tako malo, a kad sam se smrz'o ja udjem u kuću. Tek posle sam skontao da se dernjao jer je hteo da se oprosti... ko zna gde je sad i da li je uopšte živ... 😞

 

ali došao je drugi macan, slike kad se dokopam laptopa... Sad sam u Surdulici, danas 98km, a nije ni vruće, nema ni četres'...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...