Jump to content

Recommended Posts

6 hours ago, Angelia said:

Ovo HB rece zove se izlet, iako je bilo skoro 30 sati, nedelja ....ali posto se do tamo letelo, zovimo to izlet

 

:lol_2:

 

Ti i ja izgleda ne shvatamo jezik na isti nacin. Ja uskoro idem na trodnevni izlet u Porto. Naravno da letim tamo i nazad i ne vidim nikakav problem da to zovem izletom.

 

Moj super drug zivi u Tel-Avivu i kaze da je odlican, kosmopolitski grad. Kada sam bio u posjeti, nisam vidio Tel-Aviv, on je tada zivio u selu na sjevernoj obali Sea of Galilee i obisli smo Nazareth, Acre, Tiberias, golansku visoravan, pa gledao Siriju preko granice (tada je tamo tek pocinjalo njesra), pa smo isli u neki nacionalni park prirode gdje su bile neke ogromne orlusine lesinari, pa u Jerusalim, a stigao sam se okupati i hodati po povrsini Sea of Galilee. Upoznao neke super likove, pio Arak i izlezavao pored bazena. Good times. :classic_smile:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Honey Badger said:

 

:lol_2:

 

Ti i ja izgleda ne shvatamo jezik na isti nacin. Ja uskoro idem na trodnevni izlet u Porto. Naravno da letim tamo i nazad i ne vidim nikakav problem da to zovem izletom.

 

Moj super drug zivi u Tel-Avivu i kaze da je odlican, kosmopolitski grad. Kada sam bio u posjeti, nisam vidio Tel-Aviv, on je tada zivio u selu na sjevernoj obali Sea of Galilee i obisli smo Nazareth, Acre, Tiberias, golansku visoravan, pa gledao Siriju preko granice (tada je tamo tek pocinjalo njesra), pa smo isli u neki nacionalni park prirode gdje su bile neke ogromne orlusine lesinari, pa u Jerusalim, a stigao sam se okupati i hodati po povrsini Sea of Galilee. Upoznao neke super likove, pio Arak i izlezavao pored bazena. Good times. :classic_smile:

 

 

Ma cool, samo sam se salila, imamo razlicit pogled na jezik jer je meni izlet na srpskom vise kao picnic na engleskom.

Ovo kad ja idem od zemlje do zemlje na par dana, ili ceo dan, nekako ne zvuci kao izlet, izlet mi je nekako za razonodu. Jer onda bi znacilo da ja uglavnom u SR dolazim na izlet :classic_biggrin: Ja obicno zovem to na srpskom, ja svratila :classic_biggrin:

 

Za Tel Aviv, propustio si mnogo, ako imas prilike idi, predivan grad - ja kad bih birala zivela bi izmedju US (dal Philly il NY), Londona i Tel Aviva

Link to comment
Share on other sites

vrbovace? ma toga imas ko pljeve! samo pricekaj sljedece proljece - kazu meni Vukovarci proslo ljeto. aha. dakle ovo je sad vec treci put da ih (neuspjesno) trazim. vrbu nije problem pronaci, u biti ne znam postoji li evropska regija sa vise vrba po kvadratnom kilometru nego je to Baranja, ali mlade vrbovace (na vrbi), e to mi fakat ide malkic teze...

 

4.jpg
 

Vili, znas li mozda koji je ovo cvijet?

 

1.jpg

 

...

 

3.jpg

2.jpg

 

Sastojci (za 4 osobe)

  • 8 velikih cvjetova bazge
  • ulje za prženje, tijesto za paniranje
  • 80 g brašna
  • 1 dl mlijeka
  • 2 žumanca
  • snijeg od 2 bjelanca
  • sol

Priprema

Izmiješajte žumanca, sol  i brašno pa dodajte bjelanca istučena u tvrd snijeg. Oprane i osušene cvatove bazge uvaljajte u brašno, namočite u tijesto i spustite u vruće ulje. Pohanu bazgu poslužite kao samostalno malo jelo, kao predjelo, primjerice  s umakom od majoneze ili s kiselim vrhnjem, kao prilog mesu ili kao slatki desert dopunjen kompotom ili voćnim umakom.

 

Nije naodmet

Po želji u masi za pohanje mlijeko možete zamijeniti pivom ili bijelim vinom. Ulje nemojte previše zagrijati kako vam nježni cvjetovi bazge ne bi izgorjeli. Želite li slatko jelo, u tijesto dodajte i 2 žlice šećera.

 

 

bazga-07mojalijepa.jpg

 

:classic_smile:

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2019 at 5:06 PM, Honey Badger said:

 

Pa imam otvorenu pozivnicu da dodjem kad god, mozda i odem malo. 

Idi, ja sam razmisljala jutros dok sam se ukrcavala za London, da promenim posto se odmah pored mene ukrcavao TA :classic_biggrin:

Moram na jedan dan u Ohajo samo da se organizujem :furious:

Link to comment
Share on other sites

2019-05-29-gradnja-biciklisticko-trkace-

 

2019_05_29_gradnja_biciklisticko-trkace_

 

Idućeg tjedna započinje gradnja biciklističko-trkače staze na osječkoj promenadi

29.05.2019. 12:33

Vijesti::Gospodarstvo

 

Zamjenik gradonačelnika Boris Piližota i direktor Osijek-Koteksa Zoran Škorić potpisali su danas Ugovor o izvođenju radova na izgradnji biciklističke i trkače staze na osječkoj promenadi. Biciklističko-trkača staza nalazit će se duž promenade, na potezu od Ulice V. Hengla do Ulice Kneza Trpimira, odnosno od spomenika Picassu do cestovnog mosta preko Drave, a bit će dugačka 1,5 km.


Zamišljeno je da staza prati promenadu i to tako što će na potezu od mosta do Iktusa ona ići paralelno uz šetnicu, dok će se na potezu od Iktusa do Picassa popeti na već postojeći bent. Nova staza imat će dvije trake za trkače i dvije trake za bicikliste, po jednu u svakom smjeru. Trake za trkače bit će napravljene od tartana, a one za bicikliste od asfalta, a jedne od drugih bit će odvojene granitnim pločama. U sklopu projekta zamišljena je i obnova asfalta ispred Iktusa. 

Ukupna vrijednost radova je4,5 milijuna kunas PDV-om, a rok za njihov dovršetak je 60 radnih dana. Radovi će započeti već sredinom idućeg tjedna. Ideja je inače potekla od drugog potpredsjednika Gradskog vijeća Karla Šatvara, a zamjenik gradonačelnika Piližota istaknuo je kako je Grad prihvatio inicijativu kako bi se odvojili pješaci i šetači od biciklista i trkača, posebice dolaskom lijepog vremena kad se „cijeli grad“ preseli na promenadu.

Info:http://www.osijek031.com/osijek.php?topic_id=78068#ixzz5pSTrnZh4

 

...

 

Odlična stvar. :thumbsup: 

Šteta samo da stazu neće povući duž cijele promenade, to bi onda bilo 10ak kilometara, dakle sasvim pristojna dionica i za one najzahtjevnije rekreativce. No možda bude, ako se ova kraća pokaže kao dobra ideja.

 

...

 

Kako to izgleda u gradovima u kojima vi živite? Postoje li staze za trčanje? Znam da postoje u velikim gradovima Zapada, i mada ja nikada nemam ništa protiv (uvijek zanimljivih) priloga naših dragih iseljenika na ovom topicu (el tako tako je), očekujem ipak prvenstveno odgovore / priloge iz ove naše regije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

često sam, na stranicama ovog topica, pisao o svom gradu. uglavnom je to bilo o aktualnim / sadašnjim zbivanjima. međutim, prije neka dva tjedna, dok sam išao obići grob moje majke, odlučih svratiti na gornjogradsko židovsko (jevrejsko) groblje. postoji jos jedno židovsko groblje u Osijeku, ono u Donjem gradu, međutim ovo je veće. nekako sam imao želju fotografirati / prezentirati na ovom regionalnom forumu taj, najvećim dijelom zapušten i u biti posve zaboravljen, dio mojega grada. nadam se da mi netko neće prigovoriti morbidnost. jer ne radi se o tome. ovdje se radi o kulturnoj, i što je još važnije, civilizacijskoj baštini. naime, nakon progona Turaka s ovih podunavskih prostora 1687. godine, tada posve novi, a danas stari Osijek (Esseg), stvorili su, i stavili ga na mitteleuropsku kartu, u prvom redu, Nijemci i Židovi, a onda i Mađari. i ma koliko se današnji Hrvati hvalisali upravo tim razdobljem (konac 17-og, 18., 19., i prva četvrtina 20. stoljeća), oni su tu igrali samo perifernu ulogu. 

 

IMG-20190517-125957.jpgIMG-20190517-124700.jpgIMG-20190517-123705.jpgIMG-20190517-123429.jpg

 

ovo groblje je prepuno liječnika, advokata, industrijalaca, inženjera, trgovaca, bankara, ministara i ministarskih savjetnika u raznoraznim vladama, intelektualaca, umjetnika, mecena / dobročinitelja / filantropa. mnogobrojna (evropski, pa i svjetski) poznata imena (i prezimena) mogu se ovdje pronaći. ovo je čitav jedan grad pod zemljom. i moja malenkost mu, eto, ovim postom, želi odati počast.

 

--> https://ibb.co/album/bRYw6F

 

...

Edited by Vjekoslav
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ja opet u potrazi za vrbovacama po Baranji. sta ces, uporan ja. medjutim ovoga puta ne biciklom, vec pjehe, tj. nordijskim hodanjem. htio sam, naime, isprobati (i razgaziti) nove ultralight waterproof gojzerice. krenio u 5h dosao u 16h, odvalio 44.4km. plan je bio 20ak, al eto, malo pomalo... (tako je to kad trazis vrbovace u Baranji). pronasao 1 (slovima jednu) vrbovacu, i to na posve bizarnom mjestu (izmedju dasaka na turistickoj shetnici u Kopackom ritu), a i ta jedna je bila tek beba, i vec narancasta (prestara). nema veze. umjesto vrbovaca, pronadjoh (vec) zrele dudove, cudnovato lijepo poljsko cvijece, lopoce, lokvanje, puno, puno komaraca i raznoraznih bubica u hladu, i sunce, koje me skoro dokrajcilo. posljednjih 12 km po nasipu nisam se imao gdje sakriti od pakla odozgo (i lijevo i desno od nasipa su minska polja), tako da sam usprkos visokoj temperaturi u zraku morao navuci suskavac, da me bas totalno ne isprzi. u ta dva posljednja paklena sata vjetar (koji u takvim situacijama zna biti spas) je pirnio tocno triput, svaki put po 10ak sekundi (kao da me namjerno zahebava). kad sam konacno dosao do bicikla, tj. do pocetne tocke moje kruzne ture, na termometru je stajalo 42C. ultralight (300 grama) waterproof gojzerice su se pokazale ok. prva 3 sata hoda bilo je po mokroj travi (rosa), sto je fakticki kao da hodas u vodi, i stvarno ne propustaju. a i puno je lakse u njima hodati nego u standardnim planinarskim, koje su skoro tri puta teze. stigao na koncu kuci u 16.30h, javio supruzi da sam ziv, otusirao se, i otisao malo prileci jer se nisam osjecao bas najbolje. probudio se maloprije, tj. u 4h ujutro. osim malo (standardnih) bolova u meniskusima, crvenog nosa i spaljenih podlaktica, sve ostalo je ok. u biti, imao sam vise srece nego pameti. sa ljetnim suncem nije se igrati.

 

44-4.jpg IMG-3887.jpg IMG-3893.jpg

 

IMG-3899.jpg IMG-3904.jpg  IMG-3909.jpg

 

IMG-3918.jpg IMG-3918a.jpg IMG-3927.jpg

 

IMG-3935.jpg IMG-3936.jpg  IMG-3939.jpg

 

IMG-3944.jpg IMG-3945.jpg IMG-3949.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

zaboravih reci (mada vidim da je Barakuda vec spominjao), i Drava i Dunav su dobrano narasli, tako da je dunavsko-dravska voda preplavila citav Kopacki rit. u teoriji, voda u ritu koja je najblize nasipu, a najdalje od matice rijeka (zracnom linijom to bude i 10ak kilometara), dobra je za pice. zato sto ju mocvara malo pomalo isfiltrira. no to je samo teorija, nisam probao nikada u praksi. mada sam jucer bio u iskusenju da se bacim sa nasipa u vodu i popijem i Dravu i Dunav i sve njihove pritoke zajedno.

 

IMG-3955.jpg IMG-3954.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, vilhelmina said:

6c0414a2-b5d1-4944-a9ea-5939fde8ce64.jpe

Вилика кајче веслаше во Охридското Езеро.
Наспроти нејзе рибари, рибари, рибари стари другари.
Рибари, стари другари, кротко веслајте кајчето,
да не ми прајте бранови, бранови, рацете да си одморам.

:whistling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Kronostime said:
Вилика кајче веслаше во Охридското Езеро.
Наспроти нејзе рибари, рибари, рибари стари другари.
Рибари, стари другари, кротко веслајте кајчето,
да не ми прајте бранови, бранови, рацете да си одморам.

:whistling:

 

  Haha, pa stvarno lici ovaj rt desno na Kaneo, ali nije. Ni voda nije bistra ohridska, nego je slana, jadranska. A i ovo preko puta nije Albanija, nego Peljesac. Kad bolje razmislim, i ono veliko brdo na prethodnoj slici lici na Galicicu, ali nije, nego je Biokovo.

Sta li to radi ova moja podsvest i gde li nalazi bas te kadrove. Odoh sad da se ozbiljno zamislim 🙃.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

  Haha, pa stvarno lici ovaj rt desno na Kaneo, ali nije. Ni voda nije bistra ohridska, nego je slana, jadranska. A i ovo preko puta nije Albanija, nego Peljesac. Kad bolje razmislim, i ono veliko brdo na prethodnoj slici lici na Galicicu, ali nije, nego je Biokovo.

Sta li to radi ova moja podsvest i gde li nalazi bas te kadrove. Odoh sad da se ozbiljno zamislim 🙃.

Dobro, onda u tom slucaju:

Morem plovi jedna mala barka,

i na pramcu stoji Vilka majka,..

:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo mi je omiljen topik, kako na onom, tako i na ovom forumu, a opet nikada nisam ništa napisao.

 

Pa da probam da to ispravim. Mođda nekome bude zanimljivo, mnogima će biti dosadno.

 


Da li znate da ja, ovde u Holandiji, osim na opštinskim izborima i izborima za državne i pokrajinske skupštinu, učestvujem i na izborima za jednu paralelnu i veoma važnu vladu?


Jednu, koja ne postoji nigde drugde u svetu, bar koliko ja znam, iako spada u najstarije koje neprekidno postoje. 

 

U pitanju je vlada vodouprave, na čijem čelu je Dijkgraaf (grof nasipa).

 

Njima plaćam i poseban porez, nevezan za porez koji plaćam opštini, pokrajini ili državi.

 

Ta vlada je, zapravo, starija i od države i od monarhije, tradicija demokratskih izbora i privilegija koje ta vlast ima potiče još od XIII veka.

 

Kakve koristi imam od te vlade? 

 

Pa, onako... oni se, otprilike, brinu da se noćas ili sutra ne udavim. Ni ja, a ni milioni mojih sugrađana.

 

Moj grad je nekih deset do petnaest metara ispod nivoa mora.
More nije problem. Od mora nas deli kilometar-dva ogromnih peščanih dina, obraslih žbunjem, borićima i divljim ružama (da samo znate kako to miriše).
Rad Majke Prirode.

 

Veći problem je to što smo ispod nivoa REKA. 
Mi smo na jednom od bezbroj ostrva u zajedničkoj delti Rajne, Meze i Shelde.
Ono što nas drži na suvom je ingeniozna mreža kanala i šlajzeva, ali pre svega neprekidni rad ogromnih električnih pumpi, koje  24 sata na dan upumpavaju vodu nazad u reke.
Taj rad su nakada obavljale vetrenjače, uvek prisutne na pejzažima holndskih slikara. Danas je vreme elektrike.

 

Organizacija i upravljanje tim sistemom je jedini zadatak Vodouprave.

 


Ne postoji jedna, jedinstvena za celu državu, jer je situacija u svakoj regiji drugačija i specifična je za tu regiju.

 

Ova moja, koju plaćam i kojoj - nema druge - moram da verujem - je "Hoogheemraadschap van Delfland" - dakle, vodouprava regije oko grada Delfta.

Ime "hoogheemraadschap" izgleda zastrašujuće za izgovor. Po Vuku bi se izgovorilo veoma prosto -  onako ćirilički, kao "оух-ејмраад-схап". Pročitaj ovo naglas i svako u Holandiji će te razumeti.


Sa stanovišta pukog opstanka, njihovo kvalitetno funkcionisanje mi je izuzetno bitno, možda i bitnije od funkcionisanja gornjeg i donjeg doma skupštine ili Brisela.

 

Uzgred - ova permanentna opasnost od katastrofe je igrala ključnu ulogu u formiranju holandske demokratije.

Za razliku od ostatka Evrope ili SAD, gde je moguće zgaziti ili uništiti svog političkog  protivnika, u Holandijei to nije baš mnogo pametna opcija.
Makar tvoj protivnik bio najzadrtiji komunista, čak i kada  ti je trenutna politička situacija pružila mogućnost da ga zauvek zgromiš i uništiš, ti to u Holandiji nipošto nećeš uraditi. 


Ako sutra pukne brana, taj lik će ti trebti da zajedno s tobom nosi džakove i zaustavlja bujicu. Pa makar bio i mrski komunista, desničar, lezbejka, "pogrešne veroispeovesti" obožavalac lika i dela  Donalda Trampa... Ne možeš da preživiš bez njega ili nje, pa ih, bez obzira na sva politička mimoilaženja ili svađe, moraš čuvati i ophoditi se s njima sa poštovanjem.


Evo i linkova sa vikipedije, za sve one koji su ne samo izdržali ovo moje suvoparno spisanije, već hoće i još.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Water_board_(Netherlands)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Rhine–Meuse–Scheldt_delta

 

 

 

 

 


 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...