Jump to content

Recommended Posts

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Neobicno mi je videti jeza u po bela dana..kod mene isto znaju da nabasaju,ali uvek po mraku ili sumrkici..

 

Ovde, na placu ih je uvek bilo, ali su se mogli videti ili čuti uglavnom noću, prošle godine sam jednog video negde pred veče, još se lepo videlo ali je bio baš u žurbi, bukvalno je pretrčao jedan deo bašte. Ovaj je bio baš na vidnom mestu, između kuće i puta, tek par metara od puta, privukla ga je gomila starog lišća, ispod koga uvek ima bubica, stonoga, glista. Ja sam se, kao, prikradao, da ga ne poplašim a da uspem bar jednu sliku da napravim, on se uopšte nije uzbuđivao zbog mog prisustva, prvo sam pomislio da je povređen, međutim, dosta živahno je riškao po lišću, dozvolio je da mu priđem na manje od metar, i nije se povukao, ja jesam, ostavio sam ga da dovrši svoj posao. Posle pola sata, sat, video sam ga par desetina metara dalje, pored drvrta kruške, opet je nešto riškao, bez straha.

 

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Nije lak filmadzijski hljeb. 

 

Nego, ako budes htio ostaviti neku hranu za tog posjetioca, samo da znas da preferira psecu ili macju hranu. Od hljeba i mlijeka ga boli stomak.

 

On je skoro izasao iz hibernacije i gladan je kao vuk. U UK su jezevi desetkovani. U mojoj basti bih trebao imati barem jednu porodicu ali nikad ga nisam vidio. 

 

Rough estimates put the hedgehog population in England, Wales and Scotland at about one million, compared with 30 million in the 1950s

 

Treba im pomoci koliko se moze. Taj tvoj drugar Jezurka izgleda kao zdrav primjerak. 

 

Moguće je da mu je prvi izlazak posle zimskog sna, čak i da se nije potpuno razbudio, obzirom kako ne obraća pažnju na okolinu. Imao sam i ranije bliske susrete sa ježevima, ali se ili povuku ili sklupčaju u loptu, tako sam proveravao kakve su bodlje na dodir, ali nisam hteo da ga maltretiram, da ga plašim, pa sam se povlačio. Najupečatljiviji susret sa ježevima sam imao u begradu, u parkiću pored zgrade, pre 6-7 godina kad sam video majku sa dva mlada ježića, prate je, valjda im je to bila obuka sa samostalno nalaženje hrane. 

Nisam razmišljao o hranjenju, ne znam koliko bi imalo smisla, sve što bih ostavio od hrane pokupili bi kučići i mačke, jedino, ako se opet stetnemo ovako da ponesem neku granulu mačje hrane, da mu ponudim, mada mislim da mu neće nedostajati hrane, ima on veliku teritoriju i svašta se može naći tu, bubice, zrnevlje, korenje....

 

1 hour ago, Yoyogi said:

 

Jež!

U JNA, nikada nisam bio na straži. Moji iz čete jesu, skladište Bedenik, Bjelovar, baš ono koje je major Tepić digao u vazduh i otišao u nebo sa još dva vojnika.

Oni koji su bili na straži su mi pričali da je jež velika napast, u gluvo doba noći čuje se da  dahće kao čovek (ili se to njima činilo) pa su mu i vikali "Stoj! Stoj, pucaću" i alarmirali sve ostale stražare koji su bili na svojih 2 sata spavanja.

 

Na znam za to dahtanje, ali znam da mogu da preplaše noću, u tišini, kad idu preko suvog lišća, grančica, umeju i da se valjaju po lišći, ga skuplaju lišće na bodlje, valjda ga nose u jazbinu, za udobniji ležaj.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Div said:

Nisam razmišljao o hranjenju, ne znam koliko bi imalo smisla, sve što bih ostavio od hrane pokupili bi kučići i mačke, jedino, ako se opet stetnemo ovako da ponesem neku granulu mačje hrane, da mu ponudim, mada mislim da mu neće nedostajati hrane, ima on veliku teritoriju i svašta se može naći tu, bubice, zrnevlje, korenje....

 

Najvjerovatnije da je tu kod tebe dovoljno glista i bubica za njega te nema potrebe za macjom hranom. To se preporucuje ovdje kod nas, gdje su te baste uglavnom sterilne i za jeza je slaba nafaka, pa je neki dodatak vise nego dobrodosao. Ali kao sto rekoh, kod mene ih nema. Lisice, vjeverice, poljski misevi, pa i pacovi - da. Ova moja basta je samo dio jedne vece zelene povrsine izmedju ulica i kuca, a mislim da ima i neki status parka ili zasticene sredine pa se drvece ne smije bez odobrenja vlasti obarati. Moj komsija Paul, odma salje prijave ako vidi da neko tu obara stabla. Imamo tu i stabla stara mozda 100+ godina i na njima svakakvih ptica. Jedino nema jezeva. :classic_sad:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene se ništa još ne budi, jedino se ptice javljaju i vraćaju iz toplih krajeva...pa onda da prekratimo vrijeme bliskim susretima treće vrste iz ranijih dana

Moose, malo se slabije vidi jer je bilo pred mrak, a i snimak medvjeda je iz kola u pokretu

 

I naravno Medjed, ( taj dan smo videli 5)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Medvjedji bijeli luk, divlji bijeli luk, srijemos, sremus... iz sjevernog Londona:

 

agnnCZ8.jpg

 

Pokusacu ga posaditi, kod mene ovdje je uvijek vlazno i relativno mracno, pa more bit bidne nesto od njega. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bila sam devojcurak kada sam u parku pronasla jeza, podelili smo jabuku..

Ovaj moj je bio neki mator i jako pametan jez (ili vrlo gladan?) i ostao je pored mene i kad je jabuka pojedena. Imaju jako lepe okice a shapice i stomacic im je svilen, tamno braon boje. Od dede sam naucila da oni pate od buva tako da ga nisam ponela kuci, da ima dvoriste svakako bih se druzila sa njima.

Uzgred, i jedan puz mi je jeo iz ruke....

Da je srece  da su mi roditelji dozvolili da studiram veterinu bila bih neuporedivo srecnije bice....

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

i jos jedno ne zato sto je to Spacek, a ne Diana. :classic_biggrin:

 

 

znači frendica od Crnog je u biti Spaček a ne Diana😅

 

okrutan si Vjekoslave, nisi mu to treba dati do znanja.

Edited by demag
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

i jos jedno ne zato sto je to Spacek, a ne Diana. :classic_biggrin:

 

 

...

 

evo dvije fotke od veceras

 

1.jpg
2.jpg

 

Ovo su odlični primeri kako izbeći kaznu za nepoštovanje policijskog časa 🙂

 

Odlične fotke, pogotovo ova na reci.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

Screenshot-2020-04-08-07-48-54.png

 

 

 

 

...

 

^This shit.

 

Ludo k'o kutija zaba, martovski zec i ludi sesirdzija skupa.

 

Od 0 - 20C. 

 

To je ujutru u zimskom kaputu, a kasnije u obicnoj majici. 

 

Jel' izludjuje to?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Honey Badger said:

This shit.

 

Ludo k'o kutija zaba, martovski zec i ludi sesirdzija skupa.

 

Od 0 - 20C. 

 

To je ujutru u zimskom kaputu, a kasnije u obicnoj majici. 

 

Jel' izludjuje to?

 

Kod mene je jutros bilo -2, sad je 19, a kaže da će biti 21 u 16h.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aa...juce sam izvukao bajs iz shupe,oprao ga i naduvao gume. Jedna planirana generalka ce malkice pricekati.
U voznom je stanju,to je najbitnije. Danas sam ga provozao prvi put od novembra meseca. Otisao sam do Dunava i proveo nekih sat vremena setajuci kraj obale i kroz obliznje vikend-naselje...milina..

Ima ljudi po vikendicama tu i tamo,oseti se i miris ribljeg paprikasa u vazduhu,jedino sto su carde zatvorene pa ne moze da se sedne i popije kafa i neko osvezenje. Nisam dugo vozio i gluteusi su poceli da me bole od sedenja na ne bas udobnom sicu,a i prednje loze su mi dale znak da ne treba da forsiram. Treba malo vremena da se polako udje u formu,ali sam bas uzivao. 

Potrudicu se da sledeci put nesto i ovekovecim kroz par fotografija i podelim ovde.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...