Jump to content

Recommended Posts

11 hours ago, Stiletto said:

Svakoj jakoj reprezentaciji ume da se desi maler, samo u 21. veku su ispadali u prvom krugu i Argentina i Francuska i Nemačka, a i Hrvati...

Da desi nam se da ispadnemo u skupini. Samo 2 puta u ovih 30 godina nismo ispali u skupini. Al zato kad izađemo iz skupine nema zajebancije. Ako pričamo o SP. Na EP prolazimo grupu češće, al odma u prvoj KO utakmici dobijemo po lampi.

Btw, vidio sam Švicarski roster za SP. Jači su nego sam mislio. Ima igrača za koje nisam pojma imao da nastupaju za Švicarsku. Bit će vam zajebano. Al vjerujem u Mitrogola. Kostić-Mitrović, to je ta veza koja će izbacit Švicarce sa SP. Ako ih ne dočekate sa 6 bodova pa vam puca k.

Link to comment
Share on other sites

FIFA zabranila Danskoj da nosi majice s natpisom Human Rights for All. Zbabranjena je politika. Kako klečanje onda nije bilo zabranjeno? Odvratni su. 
 

Od ostalih vijesti, Southgate objavio popis:
Goalkeepers: Jordan Pickford (Everton), Nick Pope (Newcastle United), Aaron Ramsdale (Arsenal)

Defenders: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Conor Coady (Everton, loan from Wolverhampton Wanderers), Eric Dier (Tottenham Hotspur), Harry Maguire (Manchester United), Luke Shaw (Manchester United), John Stones (Manchester City), Kieran Trippier (Newcastle United), Kyle Walker (Manchester City), Ben White (Arsenal)

Midfielders: Jude Bellingham (Borussia Dortmund), Conor Gallagher (Chelsea), Jordan Henderson (Liverpool), Mason Mount (Chelsea), Kalvin Phillips (Manchester City), Declan Rice (West Ham United), 

Forwards: Phil Foden (Manchester City), Jack Grealish (Manchester City), Harry Kane (Tottenham Hotspur), James Maddison (Leicester City), Marcus Rashford (Manchester United), Bukayo Saka (Arsenal), Raheem Sterling (Chelsea), Callum Wilson (Newcastle United)

Santos objavio popis:

Golkeepers: Diogo Costa (Porto), Jose Sa (Wolverhampton) i Rui Patricio (Roma)
 Defenders: Diogo Dalot (Manchester United), Joao Cancelo (Manchester City), Danilo Pereira (PSG), Pepe (FC Porto), Ruben Dias (Manchester City), Antonio Silva (Benfica), Nuno Mendes (PSG), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund)
 Midfielders: Joao Palhinha (Fulham), Ruben Neves (Wolverhampton), Bernardo Silva (Manchester City), Bruno Fernandes (Manchester United), Joao Mario (Benfica), Matheus Nunes (Wolverhampton), Otavio Monteiro (Porto), Vitinha (PSG), William Carvalho (Betis)

Forwards: Andre Silva (Leipzig), Cristiano Ronaldo (Manchester United), Goncalo Ramos (Benfica), Joao Felix (Atletico Madrid), Rafael Leao (Milan), Ricardo Horta (Braga).

 

Šta Pikseta čeka?

Edited by Bugl Khan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Don Juan said:

Stiglo na Netflix

 

IMDb: : FIFA Uncovered 
https://www.imdb.com/title/tt22872838/

 

 

Ma samo će mi tlak dignut. ne želim gledat. I kad vidiš predsjednici kojih saveza su uzimali lovu da bi Katar dobio SP. Ne želim ispast politički nekorektan, ali nešto im je zajedničko.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

Po meni se radi o ogromnoj sramoti najvećih raprezentacija što nisu digle glas. Da je 6-7 najjačih reklo nećemo igrati tamo, organizirati ćšemo negdje drugdje. Japan Koreja imaju infrastrukturu ako več mora biti Azija. Ako ne, U Europi Francuzi, Nijemci, Englezi Imaju sve potrebno. Ma ako treba rasporedit ga u Belgiji, Nizozemskoj, Švedskoj, Norveškoj i Danskoj. FIFA bi izgubila hrpu para na tužbama ili čemu već, ali bar bi nogomet spasio obraz. Sramotno je da je od svjetskih sila samo Njemačka digla glas. Da su se priključili Francuzi, Španjolci, Englezi, Brazil, Argentina.... da su baš rekli tamo nećemo igrati. Baš me zanima šta bi bilo. Ali kad u savezima sjede ljudi koje je briga za to koliko i FIFAu.
Znam da sam naivan ko francuska sobarica, ali sramota je da je samo par država diglo glas.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pa,pre bih rekao da su fudbalski savezi ti na kojima je bila odgovornost.

Danci ce u znak protesta igrati u posebno dizajniranim dresovima, u Francuskoj (ili je to samo grad Pariz?) i Nemackoj ce se bojkotovati prvenstvo tako sto nema javnih tv prenosa..ni u ugostiteljskim objektima. O ovome bi @Beonegroi @Eddardmogli nesto da dopisu..ali mislim da ne gresim.

Potpuno se slazem sa obojicom,da ne bune zabune. Skandal ogromnih razmera je sto je domacinstvo dato Kataru. Ja sam samo hteo da ukazem na to da cemo,kad se lopta zakotrlja, gledati vrhunski fudbal u smislu kvaliteta igre.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam skroz ok sa time da fudbalski manje zemlje dobiju organizaciju, meni samo smeta što to tokom leta nije organizovano, ali dobro, važnije je zdravlje igrača čuvati od toplotnog udara.

 

Kada može USA da organizuje dva puta u 32 godine, onda zašto ne bi dobile Južna Afrika, Katar i tako te random zemlje. Južna Afrika je po meni bila čist pogodak, videćemo šta će biti sada. Po meni za sada infrastruktura izgleda veoma odlično i takođe je veliki plus što igrači neće dugo da putuju, već su skoro svi stadioni skoncentrisani na jednom mestu, samo je jedan stadion malo dalji od Dohe 20-30 km u Al Koru. To više nećemo nigde videti, jer naredna prvenstva sve više imaju tendenciju da se organizuje u više država!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa,najmanji problem je sto je Katar "mala zemlja" ovde..niko nije protiv toga da i "manji" dobiju priliku..problem je nacin..korupcija level neogranicena, prava radnika tokom gradnje stadiona..na stotine ih je poginulo na tim gradilistima..(mozda sam malu cifru i napisao)..

Inace,Katar je jedna od (ako ne i naj) bogatijih drzava sveta..imaju BDP po glavi stanovnika nesto preko 100 hiljada dolara. To vise nije bogatstvo. To je luksuz.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Drug Crni said:

Danci ce u znak protesta igrati u posebno dizajniranim dresovima, u Francuskoj (ili je to samo grad Pariz?) i Nemackoj ce se bojkotovati prvenstvo tako sto nema javnih tv prenosa..ni u ugostiteljskim objektima.

Te simbolične proteste mogu da okače mačku o rep. Trip modernog doba - okačim bedž i jasno svima pokažem da sam angažovan, sebi delujem kul a sve ostale u stvari boli patka za moj stav. Pomaže samo organizovana i koordinisana akcija koja udara tamo gde boli (po džepu i moći), kao što je Bugl napisao. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Pa,pre bih rekao da su fudbalski savezi ti na kojima je bila odgovornost.

Danci ce u znak protesta igrati u posebno dizajniranim dresovima, u Francuskoj (ili je to samo grad Pariz?) i Nemackoj ce se bojkotovati prvenstvo tako sto nema javnih tv prenosa..ni u ugostiteljskim objektima. O ovome bi @Beonegroi @Eddardmogli nesto da dopisu..ali mislim da ne gresim.

Potpuno se slazem sa obojicom,da ne bune zabune. Skandal ogromnih razmera je sto je domacinstvo dato Kataru. Ja sam samo hteo da ukazem na to da cemo,kad se lopta zakotrlja, gledati vrhunski fudbal u smislu kvaliteta igre.

Pa to sam i rekao

1 hour ago, Dracarys said:

Ja sam skroz ok sa time da fudbalski manje zemlje dobiju organizaciju, meni samo smeta što to tokom leta nije organizovano, ali dobro, važnije je zdravlje igrača čuvati od toplotnog udara.

 

Kada može USA da organizuje dva puta u 32 godine, onda zašto ne bi dobile Južna Afrika, Katar i tako te random zemlje. Južna Afrika je po meni bila čist pogodak, videćemo šta će biti sada. Po meni za sada infrastruktura izgleda veoma odlično i takođe je veliki plus što igrači neće dugo da putuju, već su skoro svi stadioni skoncentrisani na jednom mestu, samo je jedan stadion malo dalji od Dohe 20-30 km u Al Koru. To više nećemo nigde videti, jer naredna prvenstva sve više imaju tendenciju da se organizuje u više država!

 

 

 

 

Ti se šališ? Pa nije nitko protiv SP-a Katru zato jer je mala zemlja. Ne, jel se sad zajebavaš ili stvarno ne znaš o čemu se radi, i zbog čega su protesti?
Btw, meni JA nije ostala u dobrom sjećanju zbog vuvuzela. Uništili su doživljaj gledanja utakmica. makar je nogomet bio odličan. FIFA, igrači, navijači, treneri, novinari, svi su molili da se stane s tim. Ovi su rekli da je to njihova kultua i da neće stat. Ako je tako razumijem. 90 min neprestanog zujanja ti je kultura? Ok. Poštujem.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Drug Crni said:

Pa,najmanji problem je sto je Katar "mala zemlja" ovde..niko nije protiv toga da i "manji" dobiju priliku..problem je nacin..korupcija level neogranicena, prava radnika tokom gradnje stadiona..na stotine ih je poginulo na tim gradilistima..(mozda sam malu cifru i napisao)..

Inace,Katar je jedna od (ako ne i naj) bogatijih drzava sveta..imaju BDP po glavi stanovnika nesto preko 100 hiljada dolara. To vise nije bogatstvo. To je luksuz.

Zato je sve skupa još strašnije. Imaš toliko para da novčanice dopslovno možeš koristit kao WC papir. Ali si toliko zao, pokvaren, pohlepan da u 21. stoljeću držiš robove. Radnik padne sa skele, ostalima je zabranjena bilo kakva reakcija, samo se radi dalje. Oduzete putovnice, potrpani jadnici po šupama nekim.
Gledam prije negdje godinu dana neko đubre iz vrha organizacije SP-a, i na novinarska pitanja o uvjetima u kojima radnici žive i radefrajer hladno kaže, to je za mjesta odakle dolaze sasvim u redu. Zašto im plaćaju crkavicu? To je za mjesta odakle dolaze puno novaca. na pitanje o ljudskim pravima tih radnika, frajer hladno kaže da i katar sad polako uči i u budućnosti će biti bolje. Gledaš i ne vjeruješ očima i ušima. 
Razumijem sve, poštuj zakone države u koju si došao. Ali da ti npr. 2022. brane da dođes sa curom na SP. Nisam netko tko ludo podržava LGBT zajednicu, i imam dosta kritke na njih, drago mi je što Luka neće nosit tralku u duginim bojama, ali da ti ne popuštaš milimetra po tom pitanju niti tih mjesec dana kada cijeli svijet gleda.
I na kraju, najmanje bitno, ali ipak bitno. SP u državi bez ikakve nogometne kulture. Bez ikakve sportske kulture. Klasični sportswashing i za to koriste najveći sportski događaj koji postoji. Mislim da će ljudima tek nakon SP-a doći u glavu koji je ovo skandal bio.

Edited by Bugl Khan
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Nisam upućen u dešavanja u toj zemlji.

 

Inače što se tiče izginulih ljudi na gradilištima, neću da gajim lažnu empatiju, jer bih time iskazao i licemerje. Isto tako otprilike kao što me zanima i rat u Ukrajini i ko će ''pobediti''. Na kraju izmanipulisana sirotinja izginula, a bogati i dalje žive isto. Kao i da je nekim ljudima žao kako svinje i krave žive u katastrofalnim uslovima i na koji način budu izrabljivani i korišćeni za industrijski pogon, pa opet ''zaborave'' i odoše da prezalogaje meso! Sve zarad novca, morala tu nema, ako se pozivamo na isti! 

 

Mogu samo da izjavim saučešće tim porodicama izginulih ljudi, morali su da znaju gde idu, gradilište je i na zapadu opasno mesto gde se opet radi sa dosta većom bezbednošću, a kamo li u zemljama bliskog istoka, gde stotinu mrtvih ništa ne znači i tu se ništa neće promeniti, jer je tamo diktatura.

 

Meni šta ostaje, mogu samo da gledam fudbal ili da bojkotujem tako što neću gledati. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dracarys said:

Nisam upućen u dešavanja u toj zemlji.

 

Inače što se tiče izginulih ljudi na gradilištima, neću da gajim lažnu empatiju, jer bih time iskazao i licemerje. Isto tako otprilike kao što me zanima i rat u Ukrajini i ko će ''pobediti''. Na kraju izmanipulisana sirotinja izginula, a bogati i dalje žive isto. Kao i da je nekim ljudima žao kako svinje i krave žive u katastrofalnim uslovima i na koji način budu izrabljivani i korišćeni za industrijski pogon, pa opet ''zaborave'' i odoše da prezalogaje meso! Sve zarad novca, morala tu nema, ako se pozivamo na isti! 

 

Mogu samo da izjavim saučešće tim porodicama izginulih ljudi, morali su da znaju gde idu, gradilište je i na zapadu opasno mesto gde se opet radi sa dosta većom bezbednošću, a kamo li u zemljama bliskog istoka, gde stotinu mrtvih ništa ne znači i tu se ništa neće promeniti, jer je tamo diktatura.

 

Meni šta ostaje, mogu samo da gledam fudbal ili da bojkotujem tako što neću gledati. 

BOLD 1: Pa dobro, nije da ni ja o tome razmišljam cijeke dane. Ali svaki put kad vidim vijest o SP u Kataru, kako će bit, šta će bit, razbjesni me to. Gradilišta jesu opasna mjesta. Zato postoji cijeli niz sigurnosnih mjera. Zato npr. u Poljskoj i Ukrajini nije poginulo 6500 ljudi pri gradnji stadiona. Kada radiš na normalnom gradilištu možeš dati otkaz i otići kući. U Kataru ti je mogućnost umrijet od gladi na cesti jer putovnicu za ići kući dobiti nećeš. Tako da imaš 3 opcije. 1. radit na gradilištu bez ikakve zaštite, spavat u šupici, i vratit se kući jednog dana kada sve prođe. 2. poginut na gradilištu 3. dat otkaz i spavat na cesti, moguće umrijet od vrućine, gladi, ili bolesti. Kako se bliži SP, tako razne delegacije idu tamo, FIFA glavonje, bivši igrači itd. Gary Neville je bio i vratio se bijesan ( ali njega razvlače da je licemjer jer će raditi prijenose iz katara, čak moguće za neku njihovu kuću, nisam 100% siguran).



Znači, njima još do mozga ne dolazi da rade nešto krivo. Tek nedavno su oko tih baraka, kontejnera, čega več, di žive radnici u nehumanim uvjetima, podigli zidove. Znači oni nisu išli poboljšat uvjete, oni su digli zidove da se ne vide robovi.
BOLD 2: Volio bi da sam takav karakter, stvarno bi. Al na žalost nisam. Eric Cantona npr. neće pogledati niti jednu utakmicu I ovo što kaže @Drug Crni je istina. U neekim državama neće biti prijenosa na trgovima i sl. Francuska je jedna od njih. Njemačka vjerojatno još jedna. Danaska moguće treća. 

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

Znalo se da će petro dolari stvoriti čudovišta (Katar i Saudi Arabiju, pre svih) jer je uvek tako kad se ogromna količina novca i moći koncentriše, posebno kad dođu u ruke onih koji su "malčice" mračnijih shvatanja. Ovo sad su samo posledice. Obezbedili su se oni da ne bude ozbiljnijih protestnih akcija - pogledaj samo njihove investicije u Francusku i Britaniju. Mislim da je neki iz Katara koji upravlja PSG-om ujedno i faktor u Uefi, tako da su se fino rasporedili i mogu da utiču na događaje. Velikim fudbalskim federacijama ostaje samo simbolični protest, sa čim ovi mogu da žive, jer kao što rekoh, zabole ih.

  • Like 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Drug Crni said:

Danci ce u znak protesta igrati u posebno dizajniranim dresovima, u Francuskoj (ili je to samo grad Pariz?) i Nemackoj ce se bojkotovati prvenstvo tako sto nema javnih tv prenosa..ni u ugostiteljskim objektima. O ovome bi @Beonegroi @Eddardmogli nesto da dopisu..ali mislim da ne gresim.

 

Ne znam šta da mislim o ovome. Što se mene tiče, vrhunski fudbal je jedna mafijaška rabota i Katar je sasvim prigodno mjesto za održavanje prvenstva.

Što se Francuza tiče, ne moraju da čekaju SP da bi bojkotovali Katar. Mogu svaki dan da bojkotuju PSG, koji je u katarskom vlasništvu, samo to nešto neće. (ne samo da nema bojkota, nego je PSG otkako ovi sipaju pare kao nenormalni prvi put u istoriji postao francuski brend, do tada je van Pariza bilo in rugati se pretencioznim parižanima čiji su grandionzni planovi najčešće zaista i krahirali na spektakularan način i navijati za lokalni tim, Marsej, Lion, Lil ili Bordo)

 

Da ne pričam o tome da Katar (i ostale zalivske zemlje) kupuju ćutanje zapadnih vlada kupovinom njihovih proizvoda, dovoljno je pogledati naoružanje katarske vojske na wiki da bude jasno šta je po srijedi.

 

Tako da to što neće biti javnih prenosa u Francuskoj nije loša stvar samo po sebi, ali je istovremeno nebitna.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Bugl Khan said:

Zato je sve skupa još strašnije. Imaš toliko para da novčanice dopslovno možeš koristit kao WC papir. Ali si toliko zao, pokvaren, pohlepan da u 21. stoljeću držiš robove. Radnik padne sa skele, ostalima je zabranjena bilo kakva reakcija, samo se radi dalje. Oduzete putovnice, potrpani jadnici po šupama nekim.
Gledam prije negdje godinu dana neko đubre iz vrha organizacije SP-a, i na novinarska pitanja o uvjetima u kojima radnici žive i radefrajer hladno kaže, to je za mjesta odakle dolaze sasvim u redu. Zašto im plaćaju crkavicu? To je za mjesta odakle dolaze puno novaca. na pitanje o ljudskim pravima tih radnika, frajer hladno kaže da i katar sad polako uči i u budućnosti će biti bolje. Gledaš i ne vjeruješ očima i ušima. 

Pa to je bilo pre godinu dana i u Srbiji, ako ste čuli za slučaj Vijetnamaca u LingLongu kod Zrenjanina, oko 400 ljudi je zarobljeno sa oduzetim pasošima, žive u jako očajnim uslovima, bez kupatila, neomalterisanim zidovima, krevetima na spratove, bolji uslovi su u zatvoru. Isto to se dešava i usred Evrope!

 

Vučić naravno kaže novinarima: ''Sad se brinete i za druge narode''!

Link to comment
Share on other sites

Drugari, @Bugl Khani @Barkley#34..ja sam potpuno na vasoj strani. Ne znam kako i otkuda se stvorio utisak da ja "podrzavam" Katar kao organizatora i FIFA (njene clanice) koje su masovnom korupcijom dodelile ovakvo takmicenje takvoj drzavi?
Samo sam hteo reci da,sad kad je vec sve to proslo (a nije trebalo,ponavljam),cemo uzivati u odlicnom fudbalu.

A pitanje bogatstva sam spomenuo jedino i iskljucivo iz razloga da skrenem paznju da Katar mozda jeste "mala zemlja" u smislu broja stanovnika,ali ne i u ekonomskom pogledu. Zato su i dobili (kupili) organizaciju. Inace,da..znam da je tamo sve "u krv skupo".

Nadam se da sam pojasnio svoju poziciju.

Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne znam kako si se osetio prozvanim? :classic_biggrin: 

23 minutes ago, Dracarys said:

Pa to je bilo pre godinu dana i u Srbiji, ako ste čuli za slučaj Vijetnamaca u LingLongu kod Zrenjanina, oko 400 ljudi je zarobljeno sa oduzetim pasošima, žive u jako očajnim uslovima, bez kupatila, neomalterisanim zidovima, krevetima na spratove, bolji uslovi su u zatvoru. Isto to se dešava i usred Evrope!

 

Vučić naravno kaže novinarima: ''Sad se brinete i za druge narode''!

Srbija baš i nije reper za normalnost ili poželjno stanje u toj oblasti.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

 

Ne znam šta da mislim o ovome. Što se mene tiče, vrhunski fudbal je jedna mafijaška rabota i Katar je sasvim prigodno mjesto za održavanje prvenstva.

Što se Francuza tiče, ne moraju da čekaju SP da bi bojkotovali Katar. Mogu svaki dan da bojkotuju PSG, koji je u katarskom vlasništvu, samo to nešto neće. (ne samo da nema bojkota, nego je PSG otkako ovi sipaju pare kao nenormalni prvi put u istoriji postao francuski brend, do tada je van Pariza bilo in rugati se pretencioznim parižanima čiji su grandionzni planovi najčešće zaista i krahirali na spektakularan način i navijati za lokalni tim, Marsej, Lion, Lil ili Bordo)

 

Da ne pričam o tome da Katar (i ostale zalivske zemlje) kupuju ćutanje zapadnih vlada kupovinom njihovih proizvoda, dovoljno je pogledati naoružanje katarske vojske na wiki da bude jasno šta je po srijedi.

 

Tako da to što neće biti javnih prenosa u Francuskoj nije loša stvar samo po sebi, ali je istovremeno nebitna.

I ime su im pomjenili, ili će promjeniti. Više na prijenosima ne piše PSG ili Paris St. Germain. Samo Paris. Najavili su micanje "nepoželjnog" ostatka i iz grba. Promijenili im boje dresova. Dobro, u Francuska je ionako najplodnije tlo u Europi za takve stvari. 

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Dovoljno je vidjeti da se Macron direktno umijesao u Mbappeov ostanak u PSG ljetos da se shvati sta francuske vlasti misle o vlasnicima PSGa i ujedno organizatoru svjetskog.

Macron je političar, glasačko tijelo mu je takvo da mu dobar odnos sa raznim šeicima donosi bodove.

Nisam siguran da bi Le Pen prstom makla za Mbappea i Al kakosevećzove.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Drug Crni said:

Drugari, @Bugl Khani @Barkley#34..ja sam potpuno na vasoj strani. Ne znam kako i otkuda se stvorio utisak da ja "podrzavam" Katar kao organizatora i FIFA (njene clanice) koje su masovnom korupcijom dodelile ovakvo takmicenje takvoj drzavi?
Samo sam hteo reci da,sad kad je vec sve to proslo (a nije trebalo,ponavljam),cemo uzivati u odlicnom fudbalu.

A pitanje bogatstva sam spomenuo jedino i iskljucivo iz razloga da skrenem paznju da Katar mozda jeste "mala zemlja" u smislu broja stanovnika,ali ne i u ekonomskom pogledu. Zato su i dobili (kupili) organizaciju. Inace,da..znam da je tamo sve "u krv skupo".

Nadam se da sam pojasnio svoju poziciju.

Ma ubro sam te ja odmah. Nisam ni mislio da ti je stav: ko jebe popratne stvari, bit će dobrih golova.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Bugl Khan said:

Dobro, u Francuska je ionako najplodnije tlo u Europi za takve stvari. 

Ovo je plod vrlo površnog poznavanja prilika. Francuska je laička republika, prva koja je uspjela potpuno da protjera religiju iz javnog života. Država koja je prije 117 godina znala da odjebe katoličku crkvu će sasbim sigurno znati da riješi i nekoliko kamilara čija bitnost u svijetu opada sa svakim novoregistrovanim električnim automobilom.

 

Uzgred, odakle ti to o promjeni imena? Ja ne pratim fudbal i ne znam te detalje, ali na netu ne mogu da nađem ništa svežije od 2015/2016. (kad se ta tema pokrenula zato što klub odavne već nema nikakve veze sa Saint Germainom, ali je na kraju ipak odlučeno da se ništa ne mijenja), ni na engleskom, ni na francuskom.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Beonegro said:

Ovo je plod vrlo površnog poznavanja prilika. Francuska je laička republika, prva koja je uspjela potpuno da protjera religiju iz javnog života. Država koja je prije 117 godina znala da odjebe katoličku crkvu će sasbim sigurno znati da riješi i nekoliko kamilara čija bitnost u svijetu opada sa svakim novoregistrovanim električnim automobilom.

 

Uzgred, odakle ti to o promjeni imena? Ja ne pratim fudbal i ne znam te detalje, ali na netu ne mogu da nađem ništa svežije od 2015/2016. (kad se ta tema pokrenula zato što klub odavne već nema nikakve veze sa Saint Germainom, ali je na kraju ipak odlučeno da se ništa ne mijenja), ni na engleskom, ni na francuskom.

Bold 1: Sigurno je tako, poznaješ prilike 1000x bolje od mene ako živiš tamo. Ne pratim detaljno političke prilike u Francuskoj, ali am prilično siguran ko su u većini bili glasači Le Pen. Siguran sam da se većinski radilo o Francuzima (Francuzima porijeklom, da me se krivo ne shvati). Ali kako se ovo što si napisao kosi s mojim zaključkom? Pa zar činjenica da je Fra protjerala crkvu iz javnog života ne znači da će se lakše micati SG iz imena?
Bold 2: jel gledaš Ligu prvaka kada? Više ne piše PSG ili Paris Saint Germain, nikada. Piše samo Paris. U to sam 100% siguran. U micanje SG nisam toliko, ali bilo je objašnjenje da će to lakše približit klub navijačima van Europe (nešto tipa onoga što radi Barcelona s dresovima za tržište u tom i još nekim dijelovima svijeta; miču vodoravnu crvenu crtu na bijeloj podlozi, iz gornjeg lijevog dijela grba). Dresove su im promjenuili i nema crvene crte po sredini dresa. Ili je nekad ima, ali je drugačija, slabije vidljiva. Ultrasi PSG-a su imali transparente povodom toga. I imena i boja dresova.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Bugl Khan said:

Siguran sam da se većinski radilo o Francuzima (Francuzima porijeklom, da me se krivo ne shvati).

To je previše pojednostavljeno gledište, uopšte ne nedostaje Francuza italijanskog, španskog, portugalskog, poljskog, ruskog, ukrajinskog ili srpskog porijekla koji podržavaju ekstremnu desnicu i imaju anti-imigrantske stavove.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...