Jump to content

Dijasporac u Majčici - pitfalls, tips & tricks


Plavi Golub

Recommended Posts

8 minutes ago, yossarian said:

.....
I ja sam, recimo, kao i Rad-Oh-Yeah, zanemario regulisanje državljanstva -  pa kada odem, moram da se prijavim u policiju kao stranac.
(Za turiste to radi osoblje hotela ili kampa, isto kao i u Hrvatskoj, Francuskoj itd. - ja ne odsedam u hotelu, pat o moramo da odradimo ja i domaćin - moja mama)

.....

 

Citam ovo vec u vise postova i nikako mi nije jasno. Mozda sam razmazen dugogodisnjim zivotom u USA, mozda krsim gomilu propisa.

Ja se nigde ne prijavljujem. U Zagrebu imam stan koji glasi na mene, svi komunalni haraci su placeni, sta ima da se nekome javljam. Onda navratimo (zena i ja) u Srbiju na par dana, prespavamo jednu noc kod zeninog ujaka, drugu kod prijatelja, nit' nas ko prijavljuje nit' nas odjavljuje, pa se vratimo. Na more odemo nekoliko dana kod prijatelja koji ima kucu na Bracu (ne zivi tamo vise od par meseci godisnje). Mislim da tamo postoji neki djavo koji se zove "boravisna taksa" ili tako nekako, al' prijatelj i ja to preskacemo. Ne odlazimo kad je puna sezona i guzva. Taj prijatelj iznajmljuje par soba turistima tokom leta pa se valjda onda i zeza s tim, al' kad mi odemo u maju ili krajem septembra, nikome nista.

 

Dakle, kakvi su propisi i sta ce se desiti ako nas neko uhvati da smo u Beogradu prenocili kod ujke?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoran59 said:

 

Citam ovo vec u vise postova i nikako mi nije jasno. Mozda sam razmazen dugogodisnjim zivotom u USA, mozda krsim gomilu propisa.

Ja se nigde ne prijavljujem. U Zagrebu imam stan koji glasi na mene, svi komunalni haraci su placeni, sta ima da se nekome javljam. Onda navratimo (zena i ja) u Srbiju na par dana, prespavamo jednu noc kod zeninog ujaka, drugu kod prijatelja, nit' nas ko prijavljuje nit' nas odjavljuje, pa se vratimo. Na more odemo nekoliko dana kod prijatelja koji ima kucu na Bracu (ne zivi tamo vise od par meseci godisnje). Mislim da tamo postoji neki djavo koji se zove "boravisna taksa" ili tako nekako, al' prijatelj i ja to preskacemo. Ne odlazimo kad je puna sezona i guzva. Taj prijatelj iznajmljuje par soba turistima tokom leta pa se valjda onda i zeza s tim, al' kad mi odemo u maju ili krajem septembra, nikome nista.

 

Dakle, kakvi su propisi i sta ce se desiti ako nas neko uhvati da smo u Beogradu prenocili kod ujke?

 

 

Upravo to htedoh kazati i bas htedoh pitati zasto mora da se prijavljuje, zar nisam utefterena da sam presla granicu? Cemu onda biometrijski pasosi?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Baby said:

 

Upravo to htedoh kazati i bas htedoh pitati zasto mora da se prijavljuje, zar nisam utefterena da sam presla granicu? Cemu onda biometrijski pasosi?

Ako ulazis sa stranim pasosem, na duze od mesec dana, moras da se prijavis. Jalicno tamo budem samo onoliko koliko moram, da se nikada nisam prijavio.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, mrd said:

Ako ulazis sa stranim pasosem, na duze od mesec dana, moras da se prijavis. Jalicno tamo budem samo onoliko koliko moram, da se nikada nisam prijavio.

 

A sta ako se ne prijavim? 

I sta sa pravom boravka 3 meseca?

 

Mslm, imam srpski pasos, ali koliko vidim da ljudi koji pisu o vadjenju srpskog pasosa (sto bi znacilo da ga imaju, valjda) isto pisu o prijavljivanju u policiji. Valjda u Srbiju ako imaju pasos ulaze sa srpskim pasosem 😕

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

A sta ako se ne prijavim? 

I sta sa pravom boravka 3 meseca?

 

 

Mslm, imam srpski pasos, ali koliko vidim da ljudi koji pisu o vadjenju srpskog pasosa (sto bi znacilo da ga imaju, valjda) isto pisu o prijavljivanju u policiji. Valjda u Srbiju ako imaju pasos ulaze sa srpskim pasosem 😕

Ne znam sta ako se ne prijavis? Znam da mi je rekla na granici da sam trebao da se prijavim, a to je bilo tamo 2010, posto sam bio duze od mesec dana, ali kad samo joj rekao da sam bio Hrvatskoj na moru, duze od mesec dana i da sam se vratio na par dana u Begrad, zacutala je. Inace nisam shvatio sta se desi sa onima koji se ne prijave. To za prijavu, vazi samo ako si usla sa stranim pasosem, sto ja cesce radim. Ne mogu da nadjem nas pasos, pa mi lakse.

Za ove druge ljude, procitaj ponovo postove, rekli su da ne koriste taj dziberski pasos. :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, mrd said:

Ne znam sta ako se ne prijavis? Znam da mi je rekla na granici da sam trebao da se prijavim, a to je bilo tamo 2010, posto sam bio duze od mesec dana, ali kad samo joj rekao da sam bio Hrvatskoj na moru, duze od mesec dana i da sam se vratio na par dana u Begrad, zacutala je. Inace nisam shvatio sta se desi sa onima koji se ne prijave. To za prijavu, vazi samo ako si usla sa stranim pasosem, sto ja cesce radim. Ne mogu da nadjem nas pasos, pa mi lakse.

Za ove druge ljude, procitaj ponovo postove, rekli su da ne koriste taj dziberski pasos. 🙂

 

 

To nisam videla, no vise je dziberski to reci nego koristiti pasos zemlje gde si se rodio i odakle su ti roditelji. 

 

Ok ondaK jasno, ja imam taj dziberski pasos i koristim ga, nemam problem prijave ali me interesovalo zasto sve podatke das na granici a onda moras ponovo. Bilo bi interesantno da neko napise ko se susretao sa ovim da po prijavi u policiji ako dajes privatnu i tudju adresu da li taj neko mora da garantuje za tebe (mislim, za gosta sa stranim pasosem) ili dovoljno da nesto utefteris... i da li oni te prijave naplacuju.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Baby said:

 

To nisam videla, no vise je dziberski to reci nego koristiti pasos zemlje gde si se rodio i odakle su ti roditelji. 

 

Ok ondaK jasno, ja imam taj dziberski pasos i koristim ga, nemam problem prijave ali me interesovalo zasto sve podatke das na granici a onda moras ponovo. Bilo bi interesantno da neko napise ko se susretao sa ovim da po prijavi u policiji ako dajes privatnu i tudju adresu da li taj neko mora da garantuje za tebe (mislim, za gosta sa stranim pasosem) ili dovoljno da nesto utefteris... i da li oni te prijave naplacuju.

Procitaj onu recenicu koja te je uzrujala:"To je diberska(dunsterska) organizacija!" Jednostavno sve rade da ti usade osecaj obavezne kontrole. Btw, kakve veze ima odakle su mi roditelji?

:please:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Procitaj onu recenicu koja te je uzrujala:"To je diberska(dunsterska) organizacija!" Jednostavno sve rade da ti usade osecaj obavezne kontrole. Btw, kakve veze ima odakle su mi roditelji?

:please:

 

Btw ne govorim o tebi

Nije me nista uzrujalo

 

Elem, posto sam postavila pitanje na koje ti nemas odgovor, a i nije za ovu temu, ako neko moze neka odgovori ukratko, ako ne, bolje da ne gusimo vise... jer ovo su zablude o zivotu i inostranstvu, ne srbija i kompleksi koje srblje nose sa sobom... 

Link to comment
Share on other sites

Ja se nisam prijavio prvi put kad sam dolazio na kanadski pasos pa mi je pandur na izlasku pravio probleme, blabla, morad sa se prijavis ako si duze od 48h negde (teoretski, ako dodjem u Novi Sad kod keve i sestre moram da se prijavim tamo, pa kad odem u Suboticu kod zeninih trebalo bi tamo, ako u medjuvremenu jos negde provedem 48h treba i tamo, pa ako se vratim nazad kod keve opet s njom da se prijavljujem). No naravno nikad to nisam radio, prijavim se jednom i to je to. Ako me bas neko pita sto nisam tu prijavljen kazem da sam danas stigao i da se sutra vracam tamo gde sam prijavljen. Dobijes karton na kome ti je adresa trenutnog prebivalista u SRB koji ti na izlasku iz zemlje uzmu. Ako se ne prijavim u roku od 48h nakon ulaska onda mi salterusa kenja zbog toga, kao kaznice onog na ciju sam adresu prijavljen, no kazem da sam bio u drugim gradovima i da se nigde nisam zadrzavao duze od 48h pa onda zacute. U principu sve zavisi na koga naletis, moje iskustvo je da su uniformisani panduri ljubazniji i to mnogo od od ovih salterusa, pa tako i gadjam da dodjem kad je u stanici samo dezurstvo ako sam u prilici. A salteruse k'o salteruse.

main-qimg-bd625424d2212fbad32c2c7fb403a6

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Ako imaš srpski pasoš i državljansto Srbije, onda si "svoj-svoja na svome" i ne treba ti valjda nikakva prijava, koliko bar ja znam - (uzeti sa rezervom, nisam stručjak!)  i ne treba nikome da se prijavljuješ.

 

U mnogim evropskim državama potoji obaveza prijavljivanja STRANIH građana.


To često vidm kao stavku na računima francuskih kampova i hotelčića kada putujem po Francuskoj.
Neki te prijave za džabe, a neki ti tu uslugu naplate pedestak centi ili ceo evro.

 

U Srbiji je isto. 


Kada izlazim, dam im prijavu. 

 


Šta ako je nemam?  - nemam pojma, možda ne bi reki ništa, a možda bi mi odrapili neku novčanu kaznu.
zaista nemam pojma, ja kao savestan građanin uvek odradim tu formalnost.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, yossarian said:


Ako imaš srpski pasoš i državljansto Srbije, onda si "svoj-svoja na svome" i ne treba ti valjda nikakva prijava, koliko bar ja znam - (uzeti sa rezervom, nisam stručjak!)  i ne treba nikome da se prijavljuješ.

 

U mnogim evropskim državama potoji obaveza prijavljivanja STRANIH građana.


To često vidm kao stavku na računima francuskih kampova i hotelčića kada putujem po Francuskoj.
Neki te prijave za džabe, a neki ti tu uslugu naplate pedestak centi ili ceo evro.

 

U Srbiji je isto. 


Kada izlazim, dam im prijavu. 

 


Šta ako je nemam?  - nemam pojma, možda ne bi reki ništa, a možda bi mi odrapili neku novčanu kaznu.
zaista nemam pojma, ja kao savestan građanin uvek odradim tu formalnost.
 

Samo ako ulazis sa stranim pasosem. Kao sto rekoh nemam pojma koje su sankcije, ako NE, ali je to samo za boravak duzi od 30 dana. Tako mi je rekla teta na granici, nije pominjala nikakve kazne.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoran59 said:

 

 

Dakle, kakvi su propisi i sta ce se desiti ako nas neko uhvati da smo u Beogradu prenocili kod ujke?

Ja sam mislila ako ostajes duze od 3 dana, ali izgleda da je 48h. Valjda to treci dan....

Ako ostajes u hotelu, onda ti oni uzmu pasos i prijave. A ako ostajes privatno moras u MUP sa domacinom da se prijavis, ako si usao na strani pasos.

Meni se to desilo pa su mi odrzali lekciju na aerodromu, trazili su prijavu boravka - onda sam ja izvadila srpski pasos pa su prestali. Ima neka novcana kazna za tebe i domacina, nisam se raspitivala. 

 

Znaci da krsis propise, samo nisi naleteo na nekog ko ce da se zakaci za to. Ne znam za HR.

1 hour ago, mrd said:

Ako ulazis sa stranim pasosem, na duze od mesec dana, moras da se prijavis. Jalicno tamo budem samo onoliko koliko moram, da se nikada nisam prijavio.

To je valjda ostatak nekog komunistickog zakona da bi znali gde su im strani elementi :classic_biggrin:

 

Zezam se nemoj da me neko pojede za to...

 

Progutala slova edit

1 hour ago, Baby said:

 

A sta ako se ne prijavim? 

I sta sa pravom boravka 3 meseca?

 

Mslm, imam srpski pasos, ali koliko vidim da ljudi koji pisu o vadjenju srpskog pasosa (sto bi znacilo da ga imaju, valjda) isto pisu o prijavljivanju u policiji. Valjda u Srbiju ako imaju pasos ulaze sa srpskim pasosem 😕

Ne, ako udjes u SR sa srpskim pasosem ne moras nigde da se prijavljujes jer nisi stranac, imas mesto boravista na kome si prijavljen. E sad tu ima jedan mali problem.... kad vadis pasos po hitnom postupku moze da ti se desi kao meni, sad to valjda zavisi da li si naleteo na gadnu salterusu..... kad napises zahtev jer putujes - onda ti traze vizu ili zelenu kartu kao dokaz da mozes da udjes u US (ne znam kako to sad radi za druge zemlje), onda ja izvadim US pasos... i salterusa posizi. "ako zivite u americi onda morate to da prijavite i da promenite adresu u SR pasosu, ne mozete da imate dva mesta boravista".

 

Ah da i kod mene ako trazis potvrdu o mestu boravista moras da platis porez na nekretninu u kojoj boravis - cak i ako nije tvoja :classic_biggrin: ali to je vec lokalni propis. Nece da ti izdaju potvrdu dok porez nije placen

 

Koliko znam, i sa SR pasosem ako negde boravis vise od mesec dana treba da se prijavis, ili je bilo 6 meseci, ali niko to ne postuje.

 

Ja kao sto rekoh imam SR pasos, lekcija naucena, mrzi me da treci dan idem u MUP, to je uvek zezancija, ovako mi lakse. Potpuno je bezveze kad dodjem na 3-4 dana da izgubim pola dana na MUP.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

Kako vi kolege-dijasporci jednostavno zivite! U jednoj ste drzavi, relativno retko i kratko odete u "domovinu/otadzbinu", malo vas tamo nesto iznervira i to je to!

 

Probajte ziveti izmedju NL, DE, USA & IRL, uz, recimo, bar 3-4 visenedeljne posete Srbiji 😄

 

Dok sam u Srbiji, i ako treba nesto administrativno obaviti, prihvatim to kao administrativnu tlaku bilo gde drugde (Nemacka je dva puta gora!) i zavrsim ono sto se mora. Inace, boravak u "Majcici" koristim da uzivam s dragim ljudima, ne trosim se na poboljsavanje neceg na sta slabo mogu da uticem.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Sunshine State said:

Kako vi kolege-dijasporci jednostavno zivite! U jednoj ste drzavi, relativno retko i kratko odete u "domovinu/otadzbinu", malo vas tamo nesto iznervira i to je to!

 

Probajte ziveti izmedju NL, DE, USA & IRL, uz, recimo, bar 3-4 visenedeljne posete Srbiji 😄

 

 

Zar nisam napomenula da funkcionisem izmedju US, UK i SR? Ne provodim visenedeljne posete u SR, to bi bilo previse. 

Link to comment
Share on other sites

Ja  moje strance (zena i djeca nemaju SRB drzavljanstva) prijavljujem u policiji, odjeljenje za strance. Tamo kazu opet da se stranci moraju prijavljivati ako ce ostati u Srbiji duze od 7 dana. Ja ulazim u SRB sa NL pasosem i SRB licnom kartom. Naravno ja se ne prijavljujem nikome, ali ove moje moram. Odem sa mojom LK i prijavim ih. Dobijem list sa njihovim detaljima, potpisem se i teoto. Na izlasku na granici predam papire na pasoskoj kontroli i to je sve. Nekad se moralo i odjavljivati. Sad to vise ne mora. Skontali su nesto novo u kompjuteru da im to odradi. 

Link to comment
Share on other sites

U vezi prijava. Iako imam boravak u Belgiji, posjedujem stan u BXL-u i državljanin sam EU, po zakonu sam se dužan prijaviti policiji u roku od 8 dana nakon ulaska u BE. To vrijedi za sve strance, bez obzira bili oni rezidenti, državljani EU ili ne, znači i za Francuze, Nizozemce, Portugalce, Poljake, Ruse, Papuance, sve..*

Mislim da se to sad automatski radi na aerodromima, ali puno ljudi dolaze i autima ili vlakom, a u Schengenu, barem nominalno, nema pasoške kontrole.

 

U HR je još veća zavrzlama. Kad iz Zagreba doputujem u svoju istarsku hacijendu, isto sam se dužan prijaviti na općinu i za svaki dan boravka plaćati boravišnu taksu.

Takve su regule u Europi, nešto što je Amerikancima neshvatljivo.**

 

* U Belgiji postoji zakon da ukoliko te policija zaustavi prilikom legitimiranja (a ima te pravo legitimirati bez objašnjenja, kao uostalom i u Njemačkoj ili Francuskoj) plaćaš globu ako kod sebe nemaš najmanje 15 € u gotovini. Kartice njih ne zanimaju.

** Vozači koji nose naočale, u Španjolskoj moraju uvijek sa sobom imati i rezervni par.

Edited by ironside
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

U vezi prijava. Iako imam boravak u Belgiji, posjedujem stan u BXL-u i državljanin sam EU, po zakonu sam se dužan prijaviti policiji u roku od 8 dana nakon ulaska u BE. To vrijedi za sve strance, bez obzira bili oni rezidenti, državljani EU ili ne, znači i za Francuze, Nizozemce, Portugalce, Poljake, Ruse, Papuance, sve..*

Mislim da se to sad automatski radi na aerodromima, ali puno ljudi dolaze i autima ili vlakom, a u Schengenu, barem nominalno, nema pasoške kontrole.

 

U HR je još veća zavrzlama. Kad iz Zagreba doputujem u svoju istarsku hacijendu, isto sam se dužan prijaviti na općinu i za svaki dan boravka plaćati boravišnu taksu.

Takve su regule u Europi, nešto što je Amerikancima neshvatljivo.**

 

* U Belgiji postoji zakon da ukoliko te policija zaustavi prilikom legitimiranja (a ima te pravo legitimirati bez objašnjenja, kao uostalom i u Njemačkoj ili Francuskoj) plaćaš globu ako kod sebe nemaš najmanje 15 € u gotovini. Kartice njih ne zanimaju.

** Vozači koji nose naočale, u Španjolskoj moraju uvijek sa sobom imati i rezervni par.

kakva birokratija!!! Pa ovako nesto je bilo u DDR. Gde je  check point Charlie ?
ovo je za mene prava zabluda o slobodi u EU, ali stvarno!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ironside said:

U HR je još veća zavrzlama. Kad iz Zagreba doputujem u svoju istarsku hacijendu, isto sam se dužan prijaviti na općinu i za svaki dan boravka plaćati boravišnu taksu.

Takve su regule u Europi, nešto što je Amerikancima neshvatljivo.**

 

Ovo mi je bas cudno. U Makedoniji/Ohridu vazi pravilo da nijedan stranac koji poseduje nekretninu (a ima nas pola grada) ne mora da se prijavljuje. U mom slucaju to vazi za mene i clanove moje uze porodice, iako oni nisu nigde upisani. Ja jesam u katastru, jer placam porez na stan, i to je sve. Mene niko nikad nije nista pitao, a moju decu su hvatale rutinske kontrole kad nocu bazaju po kaficima. Uvek je bilo dovoljno da kazu sta tu rade i da su u svom stanu, dok su njihovo drustvo prvom prilikom iskritikovali sto se nisu prijavili, a od onda se uredno prijavljuju svi koji su s nama, a nisu porodica. Ali ni oni ne moraju nista da placaju, samo da se prijave. Tako sad u stanu imamo gomilu tih kartoncica, pa svi koji dodju popune to i ostave u policiji, koja nam je, uzgred, blizu. Nema zadrzavanja, samo ostave taj karton, ovi odcepe deo za sebe, a na drugi deo udare pecat i vrate coveku.

 

Za Srbiju znam da nekad prave probleme, ali cini mi se da je iz ciste zlobe, kad se nameris na nadrndanog sluzbenika. Ja idem retko, a i onda samo u hotel, pa me valjda oni i prijave. Nikad me na granici nisu pitali, pa ne znam kako bi islo s tim. Ni mog sina nikad nisu pitali, iako ide bar jednom godisnje. Cerku su dva puta nesto gnjavili, ali nista joj nisu uradili, osim sto su je iznervirali. Koliko znam, ni ne mogu nista i da hoce, samo neki vole da se prave vazni. Mislim, sta bi mogli da nam urade? Adresu u Srbiji nemamo, pa da nam tamo salju kazne. Samo da nas uhapse i ne puste da napustimu Srbiju, ali toliko blesavi ipak nisu.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ibiza1 said:

kakva birokratija!!! Pa ovako nesto je bilo u DDR. Gde je  check point Charlie ?
ovo je za mene prava zabluda o slobodi u EU, ali stvarno!!!!

 

To su zakoni takvi su - kakvi su, velika većina ih ignorira. Naravno, postoje dva mjerila: za građane EU i one izvan. Policija tu uglavnom ne pravi problema, dok ih ti ne praviš njima. Ako si bahat ili opstruktivan uhapsit će te ne radi onih 15 € nego će te i ispendrečiti zbog neočišćenih cipela.

Inače, nakon terorističkih napada u BXL-u pred 3 godine (35 mrtvih, više od 300 ranjenih) još mjesecima je po gradu stražarila vojska. Ispred mojih kućnih vrata je redovito navečer stajala zgodna vojna policajka naoružana do zuba i znaš što? nije mi bilo krivo, niti sam se osjećao kao u nekakvoj policijskoj državi; zapravo osjećao sam se sigurnije. Doduše, napad na metro stanicu Maalbeek, gdje je ubijeno 20 ljudi, a ranjeno više od 100, dogodio se na 150 m od mog stana.

 

32 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ovo mi je bas cudno. U Makedoniji/Ohridu vazi pravilo da nijedan stranac koji poseduje nekretninu (a ima nas pola grada) ne mora da se prijavljuje. U mom slucaju to vazi za mene i clanove moje uze porodice, iako oni nisu nigde upisani. Ja jesam u katastru, jer placam porez na stan, i to je sve. Mene niko nikad nije nista pitao, a moju decu su hvatale rutinske kontrole kad nocu bazaju po kaficima. Uvek je bilo dovoljno da kazu sta tu rade i da su u svom stanu, dok su njihovo drustvo prvom prilikom iskritikovali sto se nisu prijavili, a od onda se uredno prijavljuju svi koji su s nama, a nisu porodica. Ali ni oni ne moraju nista da placaju, samo da se prijave. Tako sad u stanu imamo gomilu tih kartoncica, pa svi koji dodju popune to i ostave u policiji, koja nam je, uzgred, blizu. Nema zadrzavanja, samo ostave taj karton, ovi odcepe deo za sebe, a na drugi deo udare pecat i vrate coveku.

 

Za Srbiju znam da nekad prave probleme, ali cini mi se da je iz ciste zlobe, kad se nameris na nadrndanog sluzbenika. Ja idem retko, a i onda samo u hotel, pa me valjda oni i prijave. Nikad me na granici nisu pitali, pa ne znam kako bi islo s tim. Ni mog sina nikad nisu pitali, iako ide bar jednom godisnje. Cerku su dva puta nesto gnjavili, ali nista joj nisu uradili, osim sto su je iznervirali. Koliko znam, ni ne mogu nista i da hoce, samo neki vole da se prave vazni. Mislim, sta bi mogli da nam urade? Adresu u Srbiji nemamo, pa da nam tamo salju kazne. Samo da nas uhapse i ne puste da napustimu Srbiju, ali toliko blesavi ipak nisu.

 

Znam, ali to su stari, nasljeđeni propisi. Meni naravno ne pada na kraj pameti da se u svojoj državi, u svojoj nekretnini prijavljujem (te plaćam nekakav harač pogotovo) nikome.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ironside said:

Znam, ali to su stari, nasljeđeni propisi. Meni naravno ne pada na kraj pameti da se u svojoj državi, u svojoj nekretnini prijavljujem (te plaćam nekakav harač pogotovo) nikome.

 

Ma jasno, zato i nema nikakve sankcije za one koji krse ovakve glupe propise. Verovatno nikad ne dodju na dnevni red za promenu, pa zato jos uvek formalno postoje. Razumni ljudi se na to ne osvrcu, bez obzira da li su potencijalni "kriminalci" ili organi reda.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ma jasno, zato i nema nikakve sankcije za one koji krse ovakve glupe propise. Verovatno nikad ne dodju na dnevni red za promenu, pa zato jos uvek formalno postoje. Razumni ljudi se na to ne osvrcu, bez obzira da li su potencijalni "kriminalci" ili organi reda.

Ali potrebno je da naletis na jednog nenormalnog, pa da ti se misljenje promeni. To ako imas nekretninu - onda nemas problem, jer imas mesto boravka koje je vec prijavljeno.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ibiza1 said:

kakva birokratija!!! Pa ovako nesto je bilo u DDR. Gde je  check point Charlie ?
ovo je za mene prava zabluda o slobodi u EU, ali stvarno!!!!

 

Nema  to nikakve veze sa EU, jer EU državama članicama ostavlja da same određuju svoja pravila.

 

Holandija je obavezne "lične papire" uvela tek 2006, i to uz velike muke. Otpor je bio ogroman, jer je jedini period u istorij,i kada su lični papiri bili zakonom propisani, bio period od 1940 do 1945. Dakle, famozni "Ausvajsi", koje je zahtevao okupator.

 

Ni danas panduri nemaju pravo da te legitimišu, osim ako imaju "osnovanu sumnju" da si počinio-la "ozbiljno krivično delo u rangu zatvorske kazne od jedne do pet godina"...

 

 

U Belgij je već drugačije.

Kao i u Francuskoj, Nemačkoj, Hrvatskoj.


Svaka članica bira svoje zakone, Brisel se u to ne meša.

 

 

U Velikoj Britaniji ne samo da nemaju lične karte, već, koliko znam,  nemaju ni opštinske matične knjige. Otprilike kao i u SAD.

 

Britanci dugo vremena nisu imali ni fotografije na vozačkoj. Sada je u toku prelazni period na nove vozačke sa fotkom.

 

U Holandiji od te, već pomenute, 2016-te godine,  imaš obavezu da imaš bar jedan od tri važeća dokumenta - holandsku vozačku dozvolu, pasoš ili ličnu kartu.

Svaki od ova tri dokumanta obavlja istu funkciju. Neko ima samo jedan od tri dokumenta, neko dva, neko sva tri.

 

Oni koji ne putuju izvan EU i pridruženih država  ne vade pasoše jer je duplo skuplji od lične karte... a koji će im, ako ne nameravaju da putuju po Aziji ili Amerikama?

 

 

Ja imam pasoš, ali nikada nisam vadio ličnu kartu.

Šta će mi, ako već imam pasoš?

 

Da ne putujem izvan EU, ne bi mi trebao ni taj pasoš, ni lična karta, vozačka dozvola bi mi bila jedini zakonski neophodan dokument.

Edited by yossarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je potpuno točno. U Belgiji sve do kraja sedamdesetih nisu znali za auto-škole ili nekakvo polaganje vozačkog, tako da je još devedesetih bilo dosta vozača bez vozačke dozvole. Isto tako su tek prije 15-ak godina počeli upoznavati naciju sa saobraćajnim znakovima poput trokuta ili obavezan stop. Uvijek je važilo isključivo pravilo prednosti desne strane. Ako je neko ulazio s desne strane iz nekakvog sokaka na aveniju sa 6 traka, ovi s avenije su ga morali propustiti.

 

Svaka EU zemlja ima svoja pravila (ne znam da li to još uvijek važi, ali u Danskoj je legalan sex sa životinjama, čak su imali i specijalizirane bordele za to). Većina EU zemalja ima u pravosudnom sustavu doživotnu kaznu, u HR je maksimalna do nedavno bila 20 godina (sad je 40, ali se dodijeljuje iznimno rijetko).

U Belgiji je kupovina alkohola i cigareta dozvoljena sa 16 godina.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...