Jump to content

EUROLEAGUE 2022/23


Chaos Is Me

Recommended Posts

4 minutes ago, Barkley#34 said:

Na stadionima imana bar desetak mesta širom Evrope. ne kažem da je normalno, samo da toga ima više nego što želimo da priznamo.

Nisam naglasio ali pricam iskljucivo za kosarku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je utisak da je u poslednjih nekoliko godina prenaduvana ta prica o incidentima na derbi utakmicama. Daleko bilo da opravdavam bilo kakvu vrstu prekidanja utakmica, gadjanja ucesnika ili ubacivanje predmeta u teren, ali u proslosti je bilo i gorih stvari pa se nije tome toliko pridavao znacaj, niti su se sudije tako lako odlucivale na prekid utakmica i praznjenje tribina. Nije davno bilo kada je Vujosevic bio trener Partizana, zna se kakav je docek uvek imao kada gostuje Zvezdi. Na stranu uvrede i skandiranja, ali je mnogo puta gadjan kovanicama, upaljacima, kaisom, petardama, a ne secam se da je iko ikada praznio zbog toga halu niti da se on kasnije na konferencijama zalio. Iz derbija pamtim i da je Nesi Ilicu jednom prilikom razbijena glava, da je Stefan Jovic pogodjen stolicom u glavu. Pa nesto kasnije sta se desavalo kosarkasima Zvezde u Podgorici gde su gadjani ekserima i pljuvani u facu u finalnoj seriji protiv Buducnosti, pa onda posle toga su nesto slicno dozivel i kosarkasi Buducnosti u Beogradu. Sto kaze Dejan Radonjic nakon finala Abe prosle sezone, i on kada je bio kosarkas desavale su se ovakve stvari, a to je bilo pre 20-30 godina. Dakle, nista novo ne gledamo u prethodne dve-tri godine, ali se nikad vise o tome ne prica. Trenerima i igracima se gleda i analizira svaka izjava i svaki gest na terenu, kao da im je to osnovni posao, a ne igranje kosarke. Provokatora je uvek bilo i bice medju igracima. I Zeljko Obradovic je dozivljavao neprijatnosti u Grckoj i Turskoj mnogo gore od ovoga ovde, pa ne znam da li mu je tada bio problem i da li i tada nije hteo da prica o kosarci?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odavno pričam o tome da su ti incidenti na derbijima postali samo folklor, davno su prošla vremena kada je to bio nekakav stvarni bezbednosni rizik za aktere, uključujući i sudije. Naravno da ne prizeljkujem, već čisto poente radi, kada je to neki igrač ili sudija imao bilo kakvu stvarnu neprijatnost, čisto zbog navijačkog opredeljenja ili izdanja u derbijima? I dobro je da je tako. Sve što se dešava, dešava se jer država/sistem dozvoljavaju i neguju, kako bi se odrzao taj narativ zle krvi, mrznje, podeljenosti, carsijskih prica, informera.. pojedinci se enabluju da svu svoju frustraciju isprazne na utakmicama, manje više nekažnjeno.

 

Ne postoji nikakav razlog da kamere ne snimke one koji čine prekrsajna i krivična dela, te da se utakmica momentalno prekine, isprazne tribine i da domaćin do kraja serije igra pred praznim tribinama. Znači, sve može da se reši već i ove godine. Moguće je iz svakog aspekta, i to relativno lako.

 

Međutim, i ove godine ćemo živeti trumanov šou, slušati prebacivanja odgovornosti, razna smatranja..

 

Pritom su ljudi kao Čović ukorenili priču da drugačije nije ni moguće obezbediti fer teren i tretman i doći do pobede. I mnogi u to veruju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, realno *w said:

Najžešće vređeanje Reala tokom celog finala Efes - Real, slavljenje svakog koša Efesa. U jednom trenutku, Real ide na recimo 9 razlike u finalu, dva lika pored mene, recimo 40ak godina, počinju da plaču, jer misle da će Real uzeti.

 

:lol_2:

 

ja sam plak'o od tuge kada je zvezda pobedila real na marakani 4-2, nakon 3-0 na poluvremenu. znao sam da gubimo dovoljno u revanšu.

bio sam kao neki frensis iz prošlosti.

Link to comment
Share on other sites

  

32 minutes ago, necke said:

Svuda ima mrznje izmedju velikih rivala, ali ne znam da li ima negde da navijaci ubacuju upaljace, kovanice, topovske udare na teren, da se prave atmosfere linca. Mozda je nekad bilo u Grckoj, ali od kad je PAO u kanalu deluje da je tenzija manja.

 

Nisi video sta je bilo u FIBA CL izmedju AEK-a i Hapoela pre nedelju dana? 

 

Jedna strana kaze da je isprovocirana od strane njihovih navijaca pa je onda ova druga strana pripremila atmosferu linca, paljenjem zastava, gadjanjem vatrometom, kamenjem (!), itd... 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, СтелаРоса said:

 Sto kaze Dejan Radonjic nakon finala Abe prosle sezone, i on kada je bio kosarkas desavale su se ovakve stvari, a to je bilo pre 20-30 godina. Dakle, nista novo ne gledamo u prethodne dve-tri godine, ali se nikad vise o tome ne prica. 

 

kada sam bio mali, normalno je bilo da učitelj/ica opali šamar detetu od 10 godina. čuj šamar, gledao sam i lupanje detetove glave o tablu dok se nastavnica drži za detetov zuluf.

bilo normalno da nastavnik fizičkog ispruži pesnicu prema nekom od lokalnih spadala i kaže mu "kazni se", đto znači da on treba da zapne iz sve snage o njegovu nebranjenu pesnicu.

bilo normalno da se devojčice hvataju za dupe i sise, ukoliko se neuravnotežen, pa da nastavnik rutinski kaže napasniku kojim upravlja testosteron da se smiri.

 

nije bitno šta je bilo a bilo normalno. pogotovo ako je nešto bilo normalno, neophodan je rigidsniji pristup da se to nešto eventualno vrati blizu istinske normale.

 

kupljena karta treba da ima jasna prava i obaveze. ne pljuješ glumca u pozorištu ukoliko ti se ne dopada predstava, ustaneš i izađeš. čak ne drndaš mobilni telefon, zato što će te, razume se, izbaciti.

 

ne pišem ja ovo zato što tripujem da ti podržavaš nešto, samo zato što je bilo normalno 30ak godina ranije. pišem zato što mi na ovim prostorima, gledamo svako trajanje kao poželjnu tradiciju, to ni u plemenima nije obavezno aksiom.

  • Like 13
  • Thanks 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

 

kada sam bio mali, normalno je bilo da učitelj/ica opali šamar detetu od 10 godina. čuj šamar, gledao sam i lupanje detetove glave o tablu dok se nastavnica drži za detetov zuluf.

bilo normalno da nastavnik fizičkog ispruži pesnicu prema nekom od lokalnih spadala i kaže mu "kazni se", đto znači da on treba da zapne iz sve snage o njegovu nebranjenu pesnicu.

bilo normalno da se devojčice hvataju za dupe i sise, ukoliko se neuravnotežen, pa da nastavnik rutinski kaže napasniku kojim upravlja testosteron da se smiri.

 

nije bitno šta je bilo a bilo normalno. pogotovo ako je nešto bilo normalno, neophodan je rigidsniji pristup da se to nešto eventualno vrati blizu istinske normale.

 

kupljena karta treba da ima jasna prava i obaveze. ne pljuješ glumca u pozorištu ukoliko ti se ne dopada predstava, ustaneš i izađeš. čak ne drndaš mobilni telefon, zato što će te, razume se, izbaciti.

 

ne pišem ja ovo zato što tripujem da ti podržavaš nešto, samo zato što je bilo normalno 30ak godina ranije. pišem zato što mi na ovim prostorima, gledamo svako trajanje kao poželjnu tradiciju, to ni u plemenima nije obavezno aksiom.

Imao sam toliko dobrih odgovora, ali nijedan koji bi me zadržao na forumu :(((

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kooineeperk said:

  

 

Nisi video sta je bilo u FIBA CL izmedju AEK-a i Hapoela pre nedelju dana? 

 

Jedna strana kaze da je isprovocirana od strane njihovih navijaca pa je onda ova druga strana pripremila atmosferu linca, paljenjem zastava, gadjanjem vatrometom, kamenjem (!), itd... 

Video sam da je Fiba kaznila Aek da cele sledece sezone igraju pred praznom halom. Kod nas je problem sto su klubovi veci i uticajniji od Aba lige i zato ne dobijaju kazne tog tipa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, uini said:

 

:lol_2:

 

ja sam plak'o od tuge kada je zvezda pobedila real na marakani 4-2, nakon 3-0 na poluvremenu. znao sam da gubimo dovoljno u revanšu.

bio sam kao neki frensis iz prošlosti.

 

9 minutes ago, uini said:

 

kada sam bio mali, normalno je bilo da učitelj/ica opali šamar detetu od 10 godina. čuj šamar, gledao sam i lupanje detetove glave o tablu dok se nastavnica drži za detetov zuluf.

bilo normalno da nastavnik fizičkog ispruži pesnicu prema nekom od lokalnih spadala i kaže mu "kazni se", đto znači da on treba da zapne iz sve snage o njegovu nebranjenu pesnicu.

bilo normalno da se devojčice hvataju za dupe i sise, ukoliko se neuravnotežen, pa da nastavnik rutinski kaže napasniku kojim upravlja testosteron da se smiri.

 

nije bitno šta je bilo a bilo normalno. pogotovo ako je nešto bilo normalno, neophodan je rigidsniji pristup da se to nešto eventualno vrati blizu istinske normale.

 

kupljena karta treba da ima jasna prava i obaveze. ne pljuješ glumca u pozorištu ukoliko ti se ne dopada predstava, ustaneš i izađeš. čak ne drndaš mobilni telefon, zato što će te, razume se, izbaciti.

 

ne pišem ja ovo zato što tripujem da ti podržavaš nešto, samo zato što je bilo normalno 30ak godina ranije. pišem zato što mi na ovim prostorima, gledamo svako trajanje kao poželjnu tradiciju, to ni u plemenima nije obavezno aksiom.

kKaV3iD.gif

Link to comment
Share on other sites

U duhu Urbonasovog podcasta, uz neke dodatne kategorije, da se malo igramo glede akolada regularne sezone. Sports Director of the year je malo nezgodno, jer nemaju u svakom klubu ista ovlascenja, tako da moze i ime kluba koji je na trzistu najbolje radio.

 

All-Euroleague 1st 

 

G: Lorenzo Brown
G: Kevin Punter
F: Dzanan Musa
F: Sasha Vezenkov

😄 Jonathan Motley

 

All-Euroleague 2nd 

 

G: Wade Baldwin IV
G: Dante Exum
F: Gabriel Deck
F: Nikola Mirotic
C: Matthias Lessort

 

MVP: Sasha Vezenkov
MIP: Matthias Lessort; Exum & Keenan Evans come close

ROtY: Darius Thompson; Jonathan Motley comes close

Rising Star: Sigurno najlosija ponuda od ostalih nagrada. Neka ide Alen Smailagic!

COtY: Kazys Maksvytis

SDOtY: Zoran Savic, Baskonia i Maccabi 

 

Moment of the year: Subjektivno ona trica u kontri Nunnally-a na gostovanju Efesu. Objektivno, verovatno trica Nedovica u prvom derbiju. James-ov 3+1 comes close.

Bust of the year (player): Neka bude Marius Grigonis, ali bas mi je tesko da se odlucim izmedju: Higginsa, Voigtmanna, Edwardsa, Lundberga, Shengelie.

Bust of the year (team): Efes

I didn't see it coming: Armani - spora reakcija na trzistu nakon sto su ostali bez Shieldsa i Pangosa, iako prebitni igraci, u jednom trenutku su bili uzasni, a widely projektovani za F4. Zalgiris u TOP8 i Maccabi na 5. mestu come close.

Edited by kendrick
  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Instinkt said:

Ova prva je zagrevanje za pravu košarku ko onomad penzosi Partizana i Madrida, gleda se da se pojede pola sata pre spektakla :v

Da se premosti 😂

 

1 hour ago, srlepajce said:

 

Sto volim kad se Sareni bavi kosarkaskim desavanjima, a ne gibanicom i uzickim kolom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Objektivno, i KKCZ i KKP zasluzuju tu licencu. Imaju jaku bazu navijaca, sad se ima i love, nece se statirati u kukuruzima, vec ce se i dogodine napadati F4, a vec i ove su oba tima po kvalitetu bila za TOP 8. 

 

Mislim, jasno je bilo sto su se neckali kad je KKCZ imala budzet 3 miliona, a najskuplji igrac u timu bio Carls Dzenkins ili Kori Volden, dok je KKP-u glavni igrac Darel Vilijams, ali trenutno smo i mi i komsije krem evropske kosarke, i ne treba bezati od toga. 

Edited by Markoss
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Markoss said:

Objektivno, i KKCZ i KKP zasluzuju tu licencu. Imaju jaku bazu navijaca, sad se ima i love, nece se statirati u kukuruzima, vec ce se i dogodine napadati F4, a vec i ove su oba tima po kvalitetu bila za TOP 8. 

 

Mislim, jasno je bilo sto su se neckali kad je KKCZ imala budzet 3 miliona, a najskuplji igrac u timu bio Carls Dzenkins ili Kori Volden, dok je KKP-u glavni igrac Darel Vilijams, ali trenutno smo i mi i komsije krem evropske kosarke, i ne treba bezati od toga. 

3,2,1, @goldberg

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Markoss said:

Objektivno, i KKCZ i KKP zasluzuju tu licencu. Imaju jaku bazu navijaca, sad se ima i love, nece se statirati u kukuruzima, vec ce se i dogodine napadati F4, a vec i ove su oba tima po kvalitetu bila za TOP 8. 

 

Mislim, jasno je bilo sto su se neckali kad je KKCZ imala budzet 3 miliona, a najskuplji igrac u timu bio Carls Dzenkins ili Kori Volden, dok je KKP-u glavni igrac Darel Vilijams, ali trenutno smo i mi i komsije krem evropske kosarke, i ne treba bezati od toga. 

 

Ma da, objektivno - ovo je sasvim subjektivno kao sto se u vecini naprednjackih, odnosno medija u Srbiji gruva ta prica o KKP i KKCZ iznad svih i svega u regionu. Sva ova sramna epizoda koja se desava je posledica vise uzasnih stvari koje su se poklopile zajedno:

 

1. Rat u Ukrajini i gubitak klubova iz Rusije za EL - ovo vise pripada politici, ali ne treba ni objasnjavati koliko je taj rat jedna uzasna stvar.

2. Aleksandar Vucic kao vecni vladar bez ikakve opozicije i njegovi tutori iz inostranstva koji su spremni do kraja da mu zmure na oba oka za sve bednosti koje cine njegovu vladavinu - jasno je da je u poslednje vreme Gospodar bacio oko na vekovnu (ovo je samo sala) zelju odredjenog dela stanovnistva da ima dominantne kosarkaske klubove i sada ne zali para da zadovolji tu masu.

3. Evroliga cije se vodjstvo gega kao guske u magli - kad oni sada ne znaju ko ce sledece sezone da im igra, kad oni stalno menjaju format, kad ne znaju sta ce da rade sa EC, kad ne znaju sta ce da rade sa sve manje talenta u evropskoj kosarci, sta drugo reci o njima i kako ih drugacije opisati nego kao direktne unistitelje klupske kosarke u Evropi.

4. "Kosarkaska nacija" koja sport gleda samo kao drogu koja uvodi u svet dominacije i pobeda. Ovo je, zapravo isti mentalitet kao onaj nacionalisticki u ratu - Srbi su najbolji, najjaci, najveci, kakvi bre tamo Hrvati, Slovenci, Crnogorci, Bosnjaci, sve je to smesno prema velicanstvenim Srbima. To je i razlog ovakvog stanja u regionalnoj kosarci - dva kluba imaju navijace koji te klubove gledaju samo kao sredstvo da bi se oni licno osecali mocno i dominantno (barem velika vecina) i svi ostali klubovi koji privlace mali broj pristalica pa nisu ni bitni - osim kad treba dati legalitet "najvoljenijim klubovima koji se simpaticno mrze, a zapravo ne mogu jedni bez drugih".

 

Kako god, ja taj cirkus sa licencama za pauerhause iz mocne Srbije ni ne planiram da gledam - jednom kad najveci pacenik regiona ne bude mogao sve nas da terorise svojim kultom licnosti i ova dva balona ce se ispumpati pa ce to sve zajedno biti razlog za proslavu u istom trosku.

  • Like 2
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

U principu evroliga je pokazala u dosta navrata da je za licencu potrebna samo velika lova, tradicija i navijaci su sekundarni. Sto se kaze super ako ima ali ne mora.

Pare mora.

E sad, istorijski Partizan zasluzuje da bude medju velikanima, tu mu je real o i mesto, oni su medju 10 klubova u evropi.

Mi, ni po cemu ne zasluzujemo garantovano mesto.

Ali, sad kad sam to napisao, napisacu i da je za mene zatvorena evroliga sramota za sport. Sama cinjenica da neko dovija da igra za prvaka evrope a nije ni prvak svoje zemlje ili regiona je smesna.

 

Tako da prvak evrolige nije prvak evrope. Ali to ce se sada gledati, nazalost, kao borba sa vetrenjacama.

 

Da sumiram u jedboj recenici, mislim da garantovano mesto nije dobro za sport ali da ako je vec tako, Partizan tu pripada.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Volim @goldbergove komentare jer je za sve ovo vreme otkako sam na forumu barem dosledan sebi. Njegovo (poprilično radikalno) mišljenje se nekome možda sviđa, nekome ne, ali u njemu ima dosta tačnosti. U smislu da se oba kluba obično opruže više nego što su dugačka, da se ne ulaže u druge KK ni približno kao u ta dva i da se domaća košarka ne razvija. I, naravno, neminovna povezanost sa političkim stanjem u ovoj zemlji. 

Navijači uvek gledaju da racionalizuju situaciju, što je potpuno okej i ja bih to verovatno radila na njihovom mestu. Odnosno, da je sebi učine što prihvatljivijom. To je klasična kognitivna disonanca - navijač vidi da vlast (realno jedan čovek) pumpa pare u njegov voljeni klub, a vidi i da je ta vlast loša. Da bi pomirio te dve međusobno suprotstavljajuće činjenice, on ima dva izbora: da prestane da navija za taj klub (neće se desiti), te ostaje prihvatljivija opcija, racionalizacija tipa - baš mene briga što on ulaže u moj klub, ja sam i dalje protiv njega; ili - te pare bi se svakako uložile u nešto još besmislenije, neko bi ih ukrao i sl. 

To je jedan začarani krug iz kog teško da ima izlaza, makar ne u neko dogledno vreme.

 

7 hours ago, bosMan_jr said:

Imao sam toliko dobrih odgovora, ali nijedan koji bi me zadržao na forumu :(((

 

Ma napiši ti slobodno... Evo neću ni da te reportujem, šta god rekao 😛 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nije stvar kradje, vec generalno ulaganja u bilo sta ili bilo koga.

 

evo, da se cisto drzimo sporta.

u fudbal se ulazu decenijama neki milioni, jer, takva je priroda trzista tog sporta.

 

zvezda i partizan u tom fudbalu trose enormne sume u odnosu na basket ali to nikome ne smeta, valjda zato sto ne moze da se napravi dobra ekipa, pa je onda okej?

 

daklem, ne zanima me fuca vec cetvrt veka, pa je ni ne gledam. basket me zanima i drago mi je sto se daju novci na to a smeta mi sto se prave fudbalski stadioni, koji bi bolje podluzili kao neka infrastruktura za gajenje organske hrane, ako vec nije uspeo meth lab.

 

u sustini, mozda treba pronaci neki opskurniji sport ako uopste postoji, u smislu minimuma ulaganja a postizanja ponecega. kako stojimo u odbojci i ping pongu? kul sportovi a kapiram da ih niko ne zarezuje novcano.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...