Jump to content

Grupa C (GRE, ITA, CRO, UKR, GBR, EST)


Recommended Posts

Kod Hrvata je problem sto nemaju tim. To je skup dobrih do odlicnih individualaca ali jednostavno nemaju osim Simona nekog igraca koji kreira za sebe i za druge. Sve se svodi na iso kosarku, ocajan protok lopte.

 

I da je tu CP3 ne bi pomoglo u situaciji kad imas 2 Clarksona u ekipi. Ja bih bio frustriran da igram sa Bogdanovicem i Hezonjom. Kad dodje lopta do njih moze otici od njih samo ako bas moraju da dodaju. 

 

Bili bi opasni da imaju tip igraca Kaline/Luce. Ne nuzno takvog kvaliteta vec takvog profila pa onda da se opredijele za jednog od Bogdanovic/Hezonja jer 2 je mnogo. 

Link to comment
Share on other sites

Mulaomerovic je daleko najveci problem kod Hrvata. Ok, cinjenica jeste da imaju godinama taj problem sa nedostatkom pravog playmakera ali je i dalje totalni idiotizam strucnog staba da ekipa sa ovakvom kolicinom ofanzivnog talenta igra bijednu kosarku. Jos idiot nije zvao Zizica jer je kao previse slican Zubcu. Pravi razlog je vjerovatno obecanje Matkovicu sa ce ga voditi na Eurobasket zbog promjene reprezentacije iako je momak drasticno losiji igrac od Zizica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Chaos Is Me said:

Nije mnogo. Uvek dobro dođe igrač koji zna da proturi loptu kroz koš na mnogo načina. Ali treba im razdvajati minute obavezno. 

Nije kad ih koristis pravilno ali da im se tacno definisu uloge i da, svakako da ne budu zajedno na parketu.

Kod njih mi je hemija katastrofalna, mislim na cijelu reprezentaciju. Svako gura neku svoju pricu.

Link to comment
Share on other sites

Hrvati prvo da dovedu krštenog trenera, Trinkijeri ili tako neko , automatski bi postali redovni učesnici 1/4 finala uzevši u obzir nivo talenta koji imaju.

Bogdanović i Hezonja su u pravom sistemu vrhunski igrači što su i pokazali, nije do njih.

Oni jednostavno nisu plejmejkeri niti to imaju u sebi poput recimo Kaline, ali mnoge druge stvari rade vrhunski 

Link to comment
Share on other sites

Bojana vrati sad u Euroligu i bio bi automatski najbolji igrac iste. Pricamo o liku koji je godinama unazad redovno zatrpavao sve na sto naidje u dresu Hrvatske. Stavi ga u Real, Barcu ili Efes pa bi vidjeli kako izgleda. Hezonju je s druge strane Real potpisao da im bude jedan od par nosioca ekipe. To sasvim dovoljno govori o kojem nivou kvaliteta se radi. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Tako je, samo tu postoji nekoliko problema. Osim onih koje sam pomenuo.

 

Prvi problem je taj da Hrvatska sa ovim igracima mora da igra mnogo brze. Posto joj je ocigledno jedini nacin stvaranja poena dolazenje u situacije gde ce individualni kvalitet pomenutih igraca doci do izrazaja, oni moraju da forsiraju brzu igru, tranziciju i smisleno kreiranje prostora za gore pomenute da poentiraju, a ne da uvaljuju vruce krompire da se igra ISO kosarka na 10 sekundi do kraja napada.


Tu individualni kvalitet nije bitan, ako nisi bas Dzordan, i to ne moze da prolazi protiv jakih ekipa, a jedva prolazi i protiv osrednjih, kao sto vidimo.

 

Drugi problem je sto ja ne vidim nikakvu koheziju medju ovim igracima, osim kada udje Simon pa malo ubrza i glumi pleja i "poveze redove" sto nas opet vraca na nedostatak plejmejkera, ali i na stranu to, ne moze se nista smisleno izgraditi kad neko prenese loptu, da Bogdanovicu/Hezonji/Saricu i onda stane u cosak i to je to.

 

Mislim da Hrvati imaju najmanje katova od svih reprezentacija ovde sto je necuveno i velika trenerska sramota, jer to treba da bude jedan od glavnih nacina da se probija protivnicka odbrana, jer svaki od ovih navedenih igraca moze prilicno lako da dobije mismec.

 

Ali sve ovo o cemu pricamo nije samo problematicno na ovom prvenstvu. Hrvati konstantno underachievuju i problemi su ocigledno mnogo dublji od trenutnog trenera i rostera. Mada, moguce je i da krecemo od pogresnih premisa i precenjujemo ih.

 

Tacno je da je Bojan legit i u NBA okvirima, Hezonja ce verovatno biti jedan od boljih evroligaskih bekova, Saric, Zubac NBA igraci itd, ali pravo pitanje koje takodje treba postaviti je i to kako je moguce da je u svim tim godinama jedan Simon, koji jeste legit EL igrac u prajmu, ali objektivno ne bi trebalo da bude ista klasa kao ovi gore pobrojani iz raznoraznih razloga, objektivno najbolji igrac reprezentacije i igrac koji im najcesce, pa i u ovim godinama, drzi glavu iznad vode?

 

Njegov prvi trait koji mi pada na pamet je lucidnost i basketball IQ. Sto znaci da ga drugi igraci bas i nemaju, da priprema meceva nije dovoljno duboka ili igraci nisu sposobni da izvrsavaju kompleksne zamisli trenera (ako ih ima) i da iz nekog razloga ne postoji kohezija u timu.

 

Sve u svemu, ti problemi su mnogo, mnogo dublji od ovoga o cemu mi pricamo, ko zna cega jos sve tu ima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hezonja uzima previse nerezonskih suteva, bez ikakve discipline i odgovornosti, postovanje ekipe i trenera ravno 0. Nema sa njim neke organizovane igre, on je u svojoj glavi MJ licno.

Sto se tice njih kao za'ebanog protivnika u eleminacionoj fazi, ili ce Super Mario da se zapali i ponese suigrace u sutersku rapsodiju.. ili ce imati jednoznamenkastu minutazu, da bude klupiran poslije svakog kretenizma, sto bi ostatak ekipe uozbiljilo.

Mozda smo mi njima idealan protivnik, jer nekako Srbija izaziva dodatnu odgovornost, ozbiljniji, pozrtvovaniji pristup, ali opet ne vidim kako mogu da nam pridju na ispod 10 razlike.

7 minutes ago, McLeod said:

Mislim da Hrvati imaju najmanje katova od svih reprezentacija ovde sto je necuveno i velika trenerska sramota, jer to treba da bude jedan od glavnih nacina da se probija protivnicka odbrana, jer svaki od ovih navedenih igraca moze prilicno lako da dobije mismec.

 

Igraci prestanu na utrcavaju u prostor onog trenutka kad znaju da nece dobiti loptu. Brzo se ubije timska hemija kada igrac umjesto proigravanja se odluci na tezak sut (cak i kad redovno ulazi).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Princeton said:

 

 

Igraci prestanu na utrcavaju u prostor onog trenutka kad znaju da nece dobiti loptu. Brzo se ubije timska hemija kada igrac umjesto proigravanja se odluci na tezak sut (cak i kad redovno ulazi).

 

Naravno, slazem se. To je trenerov posao. Ali opet kazem, nije da sad gledamo ovo po prvi put, kao na primer neodgovornost kod Francuza (bilo ga je i ranije, ali ovde je bas ocigledno) pa onda da pricamo da li je Kole, koji ih vodi 500 godina, dosao do kraja, zasicenje, izgubio svlacionicu, sta je najveci problem.

 

Ovde je drugacije. Hrvati ovako, uz neke bas retke izuzetke, igraju 20 i kusur godina. Proslo je 100 i kusur igraca kroz taj tim od tada, promenili su desetak selektora cini mi se takodje, pa vecito imaju iste probleme.

 

Ne znam da li je to samo do selektora ili samo do konkretnih igraca.

 

Meni ovi njihovi problemi lice na ono sto mi imamo u fudbalskoj reprezentaciji.

 

Sve ono sto nas prati u fudbalu njih prati u kosarci i cak i ako se napravi neki pozitivni momentum, samo cekas trenutak da se sve srusi kao kula od karata i zbog stvari na terenu i van terena.

 

To mi je jedino objasnjenje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hrvatski savez očajno radi godinama, možda i decenijama, to kažu svi "teoretičari košarke" iz Hrvatske koje pratim. Nemaju ozbiljnog trenera niti ijedan takav hoće da ih uzme. Čak je i jedan Dario Đerđa, uz dužno poštovanje čoveku, odbio da preuzme Hrvate i radije vodi Belgiju, Trinki ih je isto par puta odbio mislim. Mulaomerović je nula od trenera ali nije ni on jedini krivac tu, Hrvatima je godinama lider Bojan Bogdanović koji je odličan strelac i missmatch igrač ali nema karakter pobednika niti neke trofeje u vitrini (po jedan šampionat Hrvatske i Turske za sve godine), pri tome klasičan silos lopte. Hezonja je isti kao i on, samo mlađi i luđi. Šarić je trebalo da bude uz tatu Kruna taj igrač koji donosi balans, ali on je brzo dostigao svoj zenit, povrede su ga baš usporile i veoma je stagnirao. Osim toga, tu je uvek bila čudna selekcija, mnogi igrači su odbijali da igraju za reprezentaciju iako Hrvati generalno poseduju jak nacionalni zanos, sećamo se Žorića, Šakića i sličnih koji su igrali ispred boljih igrača, tako i sad nema Žižića koji je bez dileme u top 5 evroligaških centara. Na sve to - hronični nedostatak plejmejkera već 20 godina, praktično od tog Mulaomerovića, Roko Leni je bio jedno vreme dobar igrač ali više strelac nego razigravač, sve ostalo nivo Mavre i sličnih, čak i Marko Popović od jedva metar osamdeset za kog bi sad ubili da ga imaju je bio pre strelac nego plej. Od svih tih Bendera, Šamanića i ostalih niko se nije razvio u pravog igrača.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

OK, u pauzi razmatranja stanja u hrvatskoj reprezentaciji, da vidimo kakva je situacija u grupi C

 

1. Grcka je sa 4:0 100% prva, vec ima svoje mesto u zrebu - well done, svakako su jedan od kandidata za medalju, a mnogi ih vide i u finalu.

2. Ukrajina je sve sokirala i trenutno je na 3:1, Italija i Hrvatska su na 2:2. Italija ce svakako da dobije zalutale Britance (koji kao da mole FIBA da smanji broj ekipa sa 24 na bar 20). Ovde postoje dva scenarija - pobeda Ukrajine i poredak je UKR-ITA-HRV. Pobeda Hrvatske i sve tri ekipe imaju po 3:2. Ukrajina je na +11, Hrvatska na -5, Italija na -6, sto znaci da HRV treba pobeda od najmanje 8 razlike za 2. mesto u grupi. Tesko, ali nije nedostizno.

3. Naravno, Ukrajina je cetvrta ako izgubi od Hrvatske sa najmanje 18 razlike.

Deluje kao da je Ukrajina najbolji moguci rival u 1/8 finala jer Italija i Hrvatska ipak imaju iskusne EL i NBA igrace.

Edited by goldberg
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

I bolje da preskočimo Hrvate - ne želim da naši osećaju dodatni pritisak zbog igranja protiv njih. Po pravilu u dosadašnjim susretima nismo pokazivali na parketu realnu razliku u kvalitetu, već su to najčešće bile pobede obezbeđene u poslednjim sekundama. Moje srce to ne želi da iskusi ponovo. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Del Piero said:

A mogli su da dobiju i Grcku i Italiju. 

Po prikazanom Italija i Hrvatska su tu negde, i realno bismo obe ekipe bez velikih problema trebalo da dobijemo. Mene ne bi iznenadilo da ih Ukrajina dobije sutra. A to što su se približili Grčkoj je više do toga što su se Grci raspali pri kraju utakmice, imali su +20 u jednom trenutku 

Link to comment
Share on other sites

Slazem se, ali malo je to pojednostavljeno gledanje ako su jedva dobili Estoniju onda su krsina.

 

Hrvatima cesto fali fokus, motivacija, itd. Sve to protiv nas bi bilo na najvisem nivou. I pored toga bismo bili poprilicni favoriti i mnogo bih vise voleo njih nego Italijane.

Edited by Del Piero
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Za mene su ipak Hrvati poželjniji protivnik. Mislim da Italijani imaju taj šuterski x faktor i sposobni su da upadnu u ludilo. Imaju veći fond ozbiljnih igrača, znaju da zaigraju brzo i generalno imaju bolju psihologiju i timski duh. Mogu da promene paradigmu utakmice i nateraju nas da "ne igramo našu igru". Njihovi visoki takođe šutiraju spolja i to zahteva mnogo veći angažman Jokića u odbrani nego kad može da kampuje dole zonski kao protiv Hrvata npr jer Zubac i Matković nisu pretnja spolja. Hrvati ne vidim da mogu da nas izbace osim da im se poklope svemirske partije Bojana i Hezonje, da Smith/Kruno nadigraju ružno naše bekove, naš šuterski raspad plus propuštanje Jokića da im se usere u život. Previše je to uslova. Ne verujem ni na neku priču o specifičnom psihološkom momentu te utakmice, igrali smo sa Hrvatima 100 puta i uglavnom ih pobeđivali, što ružno i na guzove, što dosta rutinski. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...