Jump to content

Recommended Posts

9 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Posto sam ja napisao i taj izraz Balkanoidi i da mi svi zivimo ovdje u drzavama koje su supak Europe red je da se i izjasnim. Apsolutno stojim iza toga. To je cinjenica i nikakav autosovinizam. Puni smo neke kurcevitosti kao da smo svi redom doktori nauka, a bar polovina stanovnika je brat bratu polupismeno. Prvi smo da se narugamo i Nijemcima i Englezima i  Amerima i Australcima, kao mi smo imali drzave dok su se oni tukli toljagama, a nama ovdje svima zivotima upravljaju debili kojima je mjesto u umobolnicama. To su sve na moju veliku zalost cinjenice. Koljemo se oko najbanalnijih mogucih stvari, nadjebavamo se ko je od koga nastao i onda opet uzimamo sebi za pravo da bukvalno fašistički pljujemo po zemljama koje su svjetlosnim godinama ispred ove rupcage zvane bivsa Jugoslavija iliti Region. To, opet ponavljam, nije nikakav autosovinizam jer ja prvi mnogo volim svoju zemlju, a vjerujem da je to slucaj i kod tebe i kod ljudi koje optuzujes da su autosovinisti. Nama je samo pun kurac price o fasistima Nijemcima ili Australcima, glupim Amerima, incestoidnim Englezima itd dok je vecina ljudi upravo polupismena, sanja platu od 500 eura mjesecno i trpi razne degenerike. Eh to je Balkanoid. Debil koji ce prvi skocit sa pljune svakog drugog, a u svom zivotu ne vidi ogromne rupe i nedostatke jer jebi ga bolje je jebat komsiji cetnicku/balijsku/ustasku/siptarsku mater nego sjest malo i razmislit da upravo takvim poimanjem zivota biva imbecilcina prve klase. Ne smatram da si bilo ti bilo neki drugi forumas u ovoj grupi Balkanoida i nemam namjeru da vrijedjam bilo koga nego samo da ukazem koliko je apsurdno nazivanje neke drzave koja je mnogo ispred nas potomcima najveceg svjetskog olosa. Zivio. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Na ovaj dio Eddardovog posta

 

Quote

Ali, bez obzira na to što ne živim više tamo (ne glasam, niti ću, jer nije u redu da se ja bilo šta više pitam), ne smatram da je nadobudnost reći da je Srbija šupak Evrope. Jer i ti vrlo dobro znaš da jeste, a i u roku od par minuta mogao bih da iskopam i činjenice koje to potvrđuju, a to znate i svi vi tamo, ali se ipak vređate na to. Zašto je problem reći da je car go?


odgovara Beonegro


 

5 hours ago, Beonegro said:

Zato što, ukoliko ti je do nečega stalo, treba da nađeš način, strljenje i snagu da nastupaš motivaciono. Jer niko od nas nije baš ludo željan da primi kritiku. Posebno kad je kritika formulisana na neprijatan način, jer mislim da tu stupaju na snagu i neki odbrambeni mehanizmi tipa 1) teško mi je da prihvatim tu poruku i zato 2) hoću da iskoristim formu tvog obraćanja kao povod za konfrontaciju da bih na jednoj drugoj ravni invalidirao validnu činjenicu koju si mi saopštio.

Tako sam bar ja sebi raščlanio kako sam zbog forme dolazio u situacije da se kofrontiram sa ljudima sa kojima u pogledu suštine i nisam fundamentalno suprotstavljen, kao što vjerujem da ni ti ni Barkley niste.

Kad sam već kod toga, tako sam sebi obasnio i kako sam došao do toga da te prije nekog vremena psujem po ovom forumu, na čemu ti se izvinjavam.

 

Uzgred, iz istih razloga je krajnje korisno izbjegavati generalizacije, jer je narod amorfna masa koju oblikuje njegova elita.

 

👏

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AgroLaki said:

Jbg, ne mogu da kažem da mi je baš nešto mnogo krivo zbog Nokse, sam pao, sam se ubio. Nikad u životu nije moglo da budeš u lošem društvu, a da ne trpiš nikakve posledice.  Ne možeš da se okružiš Nestorovićima, Osmanagićima, Majom Volkovima, da ti Srle bude PR i da očekuješ da nikad nećeš da najebeš zbog toga, a on kao jako povodljiv momak je potpao pod uticaj budala, na kraju se zbog toga nije vakcinisao i time otvorio vrata da ga zajebu jako.

 

Sa druge strane, čitajući na Tviteru ove što su u ekstazi, kojima je barjaktar ovaj nolajfer Ben Rotenberg, tu osciliram od toga da mi se gade, do toga da mi ih je baš žao, jer jednom kad se prašina slegne, kad se više ne bude pisalo o ovome, na tabli će i dalje da piše da Novak ima bolji H2H sa njihovim ljubimcina, i da im ostaje samo njihov isfrustriran život, u nekoj potrazi da dižu frku i viču kao Sergej Trifunović: Jao, Jao, Jao!

 

Evo, dame & gospodo, kako izgleda post koji oslikava stanje & osećanje, ali bez ispaljivanja gadarija u bilo čijem pravcu. Svaka čast! :23:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
10 hours ago, LjubavPremaMolu said:

Kada vidim ko su glavni u Svetu, do ovoga je prosto moralo da dođe.

U Rusiji bivši KGB-ovac, pritom već u godinama, mentalno još u 80 i nekoj, rešio da se osveti Zapadu za sve traume nanete (mu) u toku hladnog rata. Preko leđa nesrećnog naroda Ukrajine što baš nema preteranog smisla ali daj šta daš. Osveta je osveta. Niko ne zna ni šta je naumio ni koji mu je krajnji cilj, ali očito niko baš ne bi da proverava da li je dotični poludeo u dovoljnoj meri da bi bio u stanju da lansira projektile nuklearne sadržine.

U Americi pomalo senilni dekica, po kome je poenta da iako Putin možda može opkoliti Kijev, nikada neće osvojiti srca i duše naroda sa planete Uran. Bem ti sunac, ko da se namerno zajebava. Na sreću, makar je ispravno pročitao onaj drugi govor i nije izostavio reč neće u rečenici u kome se govori u potencijalnom umešanju NATO-u u sukob u Ukrajini.

A u Francuskoj babojebac. Nemam ja majke mi ništa protiv njegovih seksualnih sklonosti ali u ovom stanju popižđenosti više ne biram reči ni prema kome. Nakon odlaska Anđelije pokušava da preuzme ulogu lidera EU. On, koji očito nije dovoljno sposoban da sprovede nasušno potrebe reforme ni u matičnoj mu Francuskoj, i koji ponajviše zahvaljujući koroni uspeva da održi popularnost koliko toliko, u toj istoj, Francuskoj. Trudio se doduše čovek pre neki dan, istupio zube u 90-minutnom razgovoru sa ludim KGB-ovcem. Rezultat znamo: ludi KGB-ovac mu je usisao dušu taman da malo pothrani svoj ogromni ego, a francuski jadničak dao onu defetističku izjavu na ivici akutnog anksioznog napada.

Na čelu EU samopostavljena Ursula. Izuzetno cenim tu ženu kada je imala hrabrosti da porodi sedmoro dece ali politički gledano... Većina Nemaca je odahnulo kada se dotična manula vođenja politike u matičnoj joj državi. Kao ministrica odbrane je ostavila navodno čemer, tugu i jad u Nemačkoj vojsci. Samo teški slepac ne vidi da ona blago rečeno nema kapaciteta da vodi toliko veliku zajednicu država i da kao takva ne može da natera ludog KGB-ovca verovatno ni da trepne.

Da vidimo dalje, Nemačka. Anđelija je ostavila veliku rupu. Dok je ona bila tu, sve je ličilo na nešto. Šolc je dobar ali samo zato da joj drži skute. Pre neko veče sam ga slušao kako govori o značaju poštovanja međunarodnog prava. Bukvalno mi je počelo da mi se prevrće u stomaku. Pa gde si bio 1999 da govoriš o značaju poštovanja međunarodnog prava? Ili 2003 kada je tvoja Nemačka priznala tzv. Kosovo? Može da kaže ko šta hoće ali tada se zaista otvorila pandorina kutija. Zli duh iz boce je izašao i ušao u Aždaju koja sedi u Kremlju. Muka mi je stvarno od tog Doppelmoral-a, majku im političku pokvarenu.

A uz Šolca zeleni, kojima je ideal valjda da svi plešemo goli oko vatre. I kao ministrica odbrane zelena Ana odnosno Lena Berbok, postavljena na to mesto da odradi pripravnički staž, blago rečeno nekompetentna za tu poziciju. I sad ta Ana odnosno Lena treba da pregovori nešto sa starim vukom Lavrovim? Pa nisu spoljni poslovi čitanje pripremljenih referata kao u osnovnoj školi.

I kao okidač za svo sranje dođe ukrajinski zabavljač/plesač da bude prešjednik sa idejom da sprovede derusifikaciju zemlje sa sve ukidanjem ruskog jezika kao zvaničnog. Ne, ja ne kažem da je to nešto samo po sebi loše, znam ja da su nacije zastareli koncept i da se države tj. društa trebaju okrenuti izgradnji građanskih vrednosti a da se nacije postepano trebaju brisati iz agende kao nešto irelevantno. Ali problem je u tome što je kao prvo pokušano da ta derusifikacija bude sprovedena na ne baš miroljubiv način a kao drugo koncept nacije je itekako bitan za KGB-ovca iz Kremlja koji je dovoljno lud da započne rat sa savršenim izgovorom "zaštite ugroženih prava Rusa u Ukrajini". Zabavljač/plesač je uzgred rečeno počeo malo da se gubi, eno naljutio se na NATO jer NATO neće da izazove treći svetski rat koji bi neka narodna civilizacija učila u školi pod imenom "nuklearni".

I nije ovo Srbija i Sloba, neće ovo baš biti tako lako. Rusija se može pobediti u ovom ratu ali to je đavolski teško. Zapravo ja u ovom trenutku uopšte ne vidim kako. Morali bi nekako da izgube na terenu bez preteranog mešanja sa strane kako ovaj ludak ne bi krenuo da sipa nuklearke po jevropskim i američkim gradovima.

Nego na kraju Bajden ima možda i pravo. Opušteno, jer šta god da se desi, to neće preterano dotaći narod sa planete Uran.

Najbolji post od pocetka foruma, zasluzuje da se nadje na ovoj temi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 3/24/2022 at 1:46 PM, Drug Crni said:

Da,da..da se ne zaboravi..

Da se ne zaboravi da NATO nije dosao slucajno - dozvali su ga Vukovarom,Dubrovnikom,Sarajevom i Srebrenicom.
Da se ne zaboravi da je za zrtve i razaranje na prvom mestu odgovoran Slobodan Milosevic,pa tek onda NATO.
Da se ne zaboravi da je zbog planiranog sukoba sa NATO 1999 i price iza toga,sama Srbija izbrisala verovatno najcistiju borbu protiv terorizma na KiM,onu tokom 1998.
Da se ne zaboravi da su KiM izgubile patriote koje i danas vladaju Srbijom.

E,ako se nekad ovo sve ne zaboravi,mozda cemo dobiti priliku da izadjemo iz mraka, u kojem poput slepaca tumaramo evo vec 35 godina.

(post ostavljam prvenstveno da se pruzi jedan anti-nacionalisticki i anti-slobisticki pogled na danasnji datum)

 

1250661822f9706e1deaaf0ab0fb3bf4.gif.e7d659596d1ee2e4c82310bd4c5615b8.gif

  • Like 5
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2022 at 11:47 AM, Drug Crni said:

Kako ide ovo sad..kad ti post dospe na 'Minijature' - jel to kao kad glumac ili reditelj dobiju Oskara za zivotno delo? Vise ne moram da pisem? :classic_biggrin:

 

Samo prestani da samaras sada kada si dobio Oskara i sve ce biti ok 😄 

 

Spoiler

anh-3-1648439068588.gif

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, attolini said:

 

.

 

@FrediB

 

 

Ne znam zasto se obracas opet meni, Ja sam tvoj post procitao, ali ja ga nisam obrisao, niti sam reagovao na njega, niti doprineo njegovom brisanju..

A i zasto bi, jer tvoji postovi nemaju drugu svrhu osim  blamiranja sebe samog, zasto bih te ja sprecavao u tome...

 

Ni sa tvojim tvrdnjama ja nemam problem, jer one jednostavno nisu tacne...

 

 

Rusija i Vizantijske despotije, azijatsko, orijentalne, mongolske i ne znam sta jos, koje ti,.. i ne samo ti ovde pominjes...

 

 

 

Vizantija nikad nije postojala, ...Postojalo je samo Rimsko Carstvo, koje je padom Konstantinoplja, i proglasenjem turskog sultana za  Cezara Rima...prestalo da postoji posle milenijum i po duge istorije...

Pojam "Vizantija" se prvi put, pojavljuje citav vek posle pada Rimske imperije, njegov tvorac je nemacki istoricar Hieronim Wolf. u sestnaestom veku..a razlog je jednostavan, Holy Roman Empire, nastala na prostranstvu centralne Evrope, kao pojam se koristi tek od trinestog veka, morala je imati distancu od Rimske Imperije koja je produzavala svoju egzistenciju do petnaestog veka..."there can be only one"...Jedina veza zapadne civilizacije sa starim Rimom je katolicka crkva, cija je uloga ogromna da zapadna evropa uopste postane civilizovana...koja je zasluzna sto period poznatiji kao Dark Ages ne bude totalna intelektualna crna rupa izmedju starog rima i pojave Humanizma i Renesanse.....

 

Civilizacije nisu nastajale i oblikovale se  u vakuumu, nikad...vec u interakciji sa drugim civilizacijama ili njihovim nasledjem...Rimska Imperija pa i njen deo koji danas zovemo Vizantija ima nemerljiv uticaj na zapadnu civilizaciju...

 

 

 

Prva, prakticno strateska uloga u oblikovanju Evrope kakvu je znamo je...paradoksalno.. to sto ti nepodnosis...sirenje Hriscanstva - Pravoslavlja...

 

 

Prvo, sto je sama bila brana ka sirenju nove, mocne religije sa istoka na zapad, Islama..Sirenjem pravoslavlja na Balkan i , danasnju Ukrajinu i Rusiju...postavljen je "zid" koji je Evropi omogucio nesmetani razvoj , "zid" koji je na sebe uglavnom preuzeo udare Islama, Mongola, Tatara i svega onog za sta ti danas vezujes ove teritorije...

Da je Vladimir primio Islam, a mogao je,  da li bi Evropa bila ovakva kakvu je znamo?

 

Kao politicki entitet, zapadna civilizacija i danas moze mnogo da uci od "Vizantije"...Zapadnoj Civilizaciji je prakticno bilo potrebno dve hiljade godina da se " vrati" tamo gde je civilizacija vec bila..multi-etnicki, multi-religijski entitet, mesto u kojem imperator, moze da bude druge boje koze, u kojem rasizam kao takav ne postoji, a svi gradjani imaju taj status nezavisno od nacije...

 

Pismenost u desetom veku u Vizantiji  zapadna evropa je uspela da dostigne tek sedam stotina godina kasnije...Makedonska renesansa u vreme dok se stari Rim preobrazavao u  Campo Vaccino, pasnjak za stoku ..obrazovanje , medicina, nauka, arhitektura...

 

Bez Vizantije ne bi bio moguc prvi talas "Globalizacije'...povezivanje Zapada i Dalekog Istoka koji je tad prolazio prvu globalnu tehnolosku revoluciju...i transfera sa istoka na zapad i obrnuto...Konstantinopolj je bio pupak sveta, mesto koje je povezivalo daleki Zapad i daleki Istok...grad od sedam stotina hiljada ljudi u vreme dok je Pariz imao petnaest hiljada...

 

1204..."Evropa"...Tacnije Venecija i zapadni "Vitezovi" su Konstantinoplju naneli udar ok koga se nikad nije oporavio do svog pada..U krstaskom pohodu, grad je totalno opljackan...I danas kad odes do Venecije mozes da se divis Vizantijskoj arhitekturi...Crkvi svetog Marka, landmarku Venecije, koja je posle devastacije Konstantinoplja, dodatno ukrasena pokradenim mermernim stubovima , triumfalnom quadrigom na njenom ulazu i brojnim umetnickim delima... a zapadni vitezovi su imperatoske krune prodavali da pogase dugove..

 

Posle devastacije ...pocinje egzodus iz Konstantinoplja...kao iz svih imperija u padu. Među ovim emigrantima bilo je mnogo vizantijskih  trgovaca, bogatih ljudi, naucnika i umetnika, ukljucujuci, pesnike, pisce, muzicare, astronome, arhitekte, pisare, filozofe, i  teologe.

Egzodus ovih ljudi  je doneo u zapadnu Evropu očuvana i nagomilana znanja o sopstvenoj grčkoj civilizaciji,  doprineo je ozivljavanju antickog grckog nasledja i romanistike, što je pomoglo razvoju renesanse u humanizmu i nauci. ..

 

Evropa se ponovo upoznala s Platonom posle sedam vekova...

 

 

 

 

Petar I evropejac...Ivan The Terrible...je grozan...cinjenicno je netacno...

 

Zapravo je Petar I nastavio put Ivana Groznog  priblizavanju Evropi...Ivan je uradio mnogo na stampanju knjiga u Rusiji, bio pismen, i pisao je kao , kao i njegov savremenik ,Henry VIII, prvi engleski kralj koji je pisao... 

Moskovski Kremlj je zidan jos za vreme njegovog deda italijanskim arhitektama, Ivan je ostavio hram Vasilija blazenog na crvenom trgu, ..Osnovao konzeravtorij, zidao skole...a sam je sebe smatrao nemcem, potomkom Varyaga...

Bio je zestok, ali ne vise od svojih "zapadnih kolega"...pominjani Henry VIII je odgovoran za smrt oko sezdeset hiljada ljudi, od kojih su oni najsrecniji zavrsili sa glavom pored panja, kao njegove dve zene, ostali su bili spaljivani , vesani ili cereceni...

Francuska u isto to vreme ima svoju Bartolomejsku noc, u jednoj noci je ubijeno vise hiljada ljudi, zbog svoje vere, a u progonima te godine je stradalo do pedeset hiljada ljudi...

A spanska inkvizicija?

 

Vazno da je Ivan The Terrible grozan...a njegovi evropski savremenici svi primerci napredne civilizacije....

 

 

 

Kad pozelis da pogledas biblioteke nekih od najvecih francuskih prosvetitelja osamnaestog veka, moraces da dodjes u Piter, i posetis Ermitaz...koji ima poseban deo za Voltaierovu biblioteku sa sedam hiljada naslova, od toga tri hiljade su licni rukopisi Voltaiera...I njegovu i biblioteku Deni Didroa ciji je bila sponzor i za vreme zivote  je donela Ekaterina...

 

I kad vec hoces da posaljes Rusiju u Mongoliju..vidi , pa izmeni nekako ime Alexander Platz  u Berlinu...verujem da mu u tom slucaju vise prilici ime Napoleon platz...Rusija je vec bila i u Berlinu i u Parizu...ne svojom voljom...i nije tamo ostajala...

 

 

 

Da skratim, ...kultura, religija, nacija, itd su sve konstrukti  koji ne postoje u fizickoj realnosti, nastali su u nasim glavama, i samo tamo oni mogu da prestanu da budu razlog za vecne podele, ratove...

Napredna civilizacija dvadeset prvog veka bi trebala da podje u tom pravcu...jer civilizacija je jedna na ovoj planeti, ljudska...I taj Voltair je bio kosmopolita..sinofil na tvoju zalost...

 

 

 

.

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Sve je to necim izazvano, i naša država je sama odgovorna, pa i kriva što su njeni građani stradali, ali to nikako nije alibi da ubijaš nevine ljude. To sam napisao još pre tr/četiri nedelje, kad je bila diskusija o tome. Svako opravdavanje ubijanja ljudi nekom političkom ideologijom je za povraćanje, ne postoji, po meni, dovoljan politički motiv da nadjača i jednu nevinu žrtvu.

 

Sa druge strane, mi živimo u "daleko od idealnog" svetu tako da motamo da se pomirimo sa činjenicom da na ovoj planeti postoje mnogi krvnici, počevši od Hitlera, preko Miloševića, Buša, pa sve do Putina. Jebiga...

 

Ali sa strane priče o međunarodnom pravu, ni NATO ni Rusija nemaju ni trunku prava da rade to što su radili ili rade. Ni trunku. E ja samo to potenciram, da ne može neko ko je negirao sve moguće pravne regulative 99. godine da mi sad priča o nekakvom pravu. Neka se oni lepo pogledaju u ogledalo da vide tiranine.

 

I to nije relativizacija. Relativizacija je kad neko napiše da su kasetne bombe u Nišu opravdane, a one u Marijupolju nisu. Ne, nisu ni jedne. Saosećam sa žrtvama ma koje nacionalnosti, rase ili religije. Pre svega što sam pod jedan potpuno operisan od pojma "nacija" što je meni vrhunska glupost, pa onda i od religije, koju smatram direktom opstrukcijom razvoja uma čoveka. Svi smo jednaki i sve žrtve su jednake.

 

No ovo nije tema za to, pa ako bude prilike, vidimo se na prikladnim.

 

Poz.

 

Link to comment
Share on other sites

  

2 hours ago, Kronostime said:

Najlakse je vikati i palamuditi iz udobne fotelje i posle kukati kako je narod neprosvecen, glup i zatucan...

Sta vas sprecava da izadjete iz svoje zone komfora, generacijo odrasla na drustvenim mrezama i rijaliti programima, da odete i upoznate se sa realnim zivotom  koji bi ste menjali, a da ga, pri tom, niste ni videli, ni upoznali?

Kad ovi koji palamude oko UKR-RUS rata odu i opale koji metak i zazvizdi im koji oko usiju - neka onda biraju stranu.

Isto i ovi oko Kosova, Bosne....... bilo cega.

Ako se bojis da ce te neko udariti - ne pricaj o ulazenju u frku i ishodu iste.

Mozda dobijes batine, mozda i pobedis, bitno je da nisi picqica koja cvili o tome po drustvenim mrezama vec neko ko se u to vec upustio.

Ako ova decurlija danas nece da trci na pendrek, sem za selfi i lajk na mrezama, neka im ga - njihov je i oni ce ziveti u njemu.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, handys said:

 

Dve opservacije. 

1) Mi smo klasifikovani kao izborna autokratija (electoral autocracy, V-Dem institut). Tako da skroz si u pravu.

2) Nasa podlezeca ideologija je izgleda neki nastrani socijalni libertarijanizam. Socijalni: drzava da resi i da da. Libertarijanizam: Drzava da ne mece prste u moj dzep.

Normalna ideologija bi bila ili socijalizam: drzava ce da da, a ja cu da se solidarisem i dodam svoj deo, ili libertarijanizam: valjda ja znam sa svojim parama bolje nego drzava, necu nista dam, ali necu nista ni da trazim, samo me ostavte na miru. Tako da, patentirali smo jednu nemogucu levo-desnu ideologiju, a o razlozima valja pisati knjigu a ne post. Sebicluk je kratak odgovor, odnosno paralibertarijanski individualizam oplemenjen ekstremnom zavisnoscu od udeljivanja pomoci. Zato i volemo autokratiju. 

Pazite uostalom nastranost celodnevnog protesta koji prestaje ako te primi precednik. Ko u 'Igri prestola' (iliti feudalizam) sto dolaze kod Dzofrija da im resava probleme.

A nikako da protestuju sto je uopste stvar takva da ih mora primati numero uno. Sto je i logicno, jer njima ne smeta kakav je sistem, nego samo to sto su oni dosli na red.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
7 hours ago, zoran59 said:

Unapred se izvinjavam. Bice ovo tesko trolovanje, a na kraju se mozda pokaze da ima neke veze s temom.

Podugacka i licna prica/ispovest. Mi matori volimo da lajemo, a moderacija neka obrise ako nema smisla.

 

Moji pradeda i prabaka su bili Hrvati i imali imanje u selu zvanom Potok, u Moslavini. Njihovu cerku, moju baku, je ozenio moj deda, radnik u Shell rafineriji u Sisku (danasnja INA).

Predratni komunista, bio je jedan od organizatora strajka 1936. i fasovao zatvor i otkaz. Posle je morao da seli dore-dole po tadasnjoj drzavi, trbuhom-za-kruhom. Desilo se da je moj otac rodjen u Beogradu 1938. - a deda je vec radio u zelezari u Niksicu, Crna Gora. Nije video dete.

Onda je dosao rat. Deda se prikljucio kao partizan, tzv. "prvoborac." Baku je poslao u selo, kod roditelja. Tamo su mislili da je neudata majka, "slobodna" zena, pa su i neki vojnici hteli da je siluju. Otisla je i ona u partizane. A moj cale, 2 ili 3 godine star, ostao sa svojima dedom i bakom.

 

Starci nepismeni, nisu znali za mnogo toga izvan sela, no naculi su da se u nekakvom logoru moze dobiti besplatna pomoc za radove u polju. Upregne pradeda konje, odu kolima do logora. Ustaski logor. Stara Gradiska. Prabaka se zaprepasti, videvsi da ima i male dece. Stoji tako zbunjena, a pridje joj mali decko i kaze: "tetka, uzmi mene, ja ne piskim u gace."

"Uzeli" su ga. Zvao se Dusan.

Dusan je rastao sa mojim caletom, malo mladjim. Otac mu je ubijen u jednom od mnogih ustaskih zlocina, a majka bila u radnom logoru u Nemackoj.

 

Prodje rat, zavrsi. I nekako (pojma nemam kako, ne mogu ni da zamislim kakva je tada bila logistika) dodje oslobodjena Dusanova majka po njega i odvede ga. Nestalo sve, niko nista ne zna.

 

20 i kusur godina kasnije, moj cale vec lekar i "povezan" covek, on angazuje policiju i UDBU i te neke spijune, pa nadje Dusana. I Dusko dodje sa zenom i decom nama u Zagreb (pocetkom '70-ih). Meni balavanderu nista jasno, a ovi odrasli placu, ni kante nisu dovoljne, trebaju bazeni.

Uspostavili se odnosi, pa smo Duskova deca i ja ostali u kontaktu vec i kad su Dusko i moj cale umrli. Ja cu se garant u Vojvodini provesti bolje nego tamosnji Vojvodjani, a a i oni ce se lepo provesti ovde u USA.

 

Kakve veze ima to sa temom?

 

Ima. Utoliko sto dugujem Duskovoj familiji kao i oni meni, a to nam se ponovilo i '90-ih sa nekim rodjacima.

I necu da ignorisem izbeglice iz Ukrajine. Stari/mladi, zene/muski, nacionalnost-ko-jebe, prihvaticu koga mogu.

 

Takav sam, sentimentalan, i hocu da pomognem zivima. A rakete i broj pogodaka - time neka se bave oni koje to raduje.

 

Ecce homo!

:23:

Edited by Kronostime
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1 hour ago, fancy said:

 Nije desilo... Ponavljati beskonačno.

A šta bi bilo da se npr. Bin Ladenova ekipa zakucala u neku zgradu u Moskvi?

 

U srBskom mozgu nema frke da Rusija preore bilo koju zemlju koja bi stajala iza toga i još pride par susednih.

 

U srBskom mozgu sasvim je OK da izginu američki državljani od strane najgoreg ljudskog otpada, islamskih terorista...to je sasvim OK, ali pljunuti ili baciti papir od žvake na Crvenom trgu je u srBskoj glavi najgore svetogrđe.

 

Gledao sam reakcije okoline posle 9/11 i zgadilo mi se od stoke koja je trijumfalno onanisala na "jebali su im Arapi kevu, crkli dabogda!!!" priču i javno likovanje "patriotske" linije srBske politike. Sumrak ionako odavno sumračne svesti.

Charlie Hebdot, klanica u Parizu - Srbin se userava od sreće. Neka, tako i treba udri pičke.

To je zemlja u kojoj živimo, make no mistake.

 

I ne, čak ne mislim da je pitanje političko... Ni "NATO '99". To je ono...

"Amerikanci imaju, sve pokrali mamu im jebem..."

"Pogle kakva kola voze"

"Njujork je za pičke"

"Sve narkomani i pedofili u Hollywoodu"

"PreCednici su im glupi ko qrac"

"Sportisti im se drogiraju"

"Pun qrac crnaca / Uaaaaa maltretiraju crnce!!"

"Sve go Meksikanac i Kinez, nigde belca"

"Koka-Kola i big mek su qrac"

(a bulju i usnu duplju bi dao crnoj qrčini da može da naruči Big mek obrok, jednom, samo jednom u životu)

Miks zavisti i mržnje, sluđenost complete.

 

Francuska - umetnost, Luvr, lepota, romantika... Ma ko im jebe mater sve su to pederi i kurve.

 

Srb je zavistan, mrzi red, gleda bedu oko sebe, gleda socijalne razlike, Beograd na vodi, svoju ulicu u blatu, gleda kako ga jebu i potkradaju ali dobro mu je dokle god ne mora da radi, srećan je jer je platu DOBIO (as opposed to - ZARADIO), pljuvaće po ulici po kojoj mu sutra klinac ide u školu, zveknuće ženi šamarčinu jer je... slabija, ima kuma u muriji i jer mu se može. Izdrkavanje na slabijima ga čini jakim i srećnim, čini da zaboravi svoju bedu.

 

Kraj uvoda.

 

Razrada:

 

Rus je za srblje onaj lik iz "one" meme koji pada mrtav pijan musavog lica koji ne zna gde je, ne može da ustane.

Brat.

Srb se prepoznaje u njemu, ali taj baćuška je u srBskoj erotskoj fantaziji jak, ima nuklearno oružje, može sve što srb ne može.

Probao Srb 90ih, ali jbg, ne diže se, ne može.

 

Zato, baćuška jebe za srba, ISISovac jebe za srba, Kadirovac jebe za srba i srb ih voli.

 

Kakva qrac kultura i lepota Rusije, nije on to čitao, nije on bio, nije ni video, možda samo čuo za Tolstojevskog, jebe se srbu za to, u svojoj mašti srb je musavi siledžija koga se svi plaše, jebe kevu dok maše batinom... ne neko ko je partner u pristojnom društvu.

 

Ukrajina je htela pristojno društvo i pored svoje bede i problema.

Ko ih jebe, kad su s pederima.

Sve će to bRat da sredi, jebaće ih Putin, baciće im atomsku nek crknu i oni su nas '99!!!!

 

Oni su nas?

Alo Srb, Ukr je, for what is worth, bila od malobrojnih "Protiv"!

Srb ne zna ne razume, voli svog musavog brata voli ga jer liči na njega, divi mu se jer mu se može - jer kad jebe brat jebe i srb.

 

Zaključak:

 

Zato, bez greške, svako ko otvoreno ili skriveno i neutralno ovde relativizuje najgore ljudske zločine koje Putinova Rusija vrši već 2 meseca i samo napiše A od Amerika ili N od NATO ili E od EU kao neku paralelu, opravdanje, razlog, povod, uzrok ... je upravo taj srb slinav od zavisti, mlitave patke i tužnih očiju bez Big Meka u ovom izvlačenju.

 

(dokon u Nišu, inspirisan videom Ćele Kule koji mi je klinac upravo poslao... maj 2022.)

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 12
  • Thanks 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 hours ago, Harmonika said:

I to stoji,s tim sto ja jos ne videh da  neko gura stav da je Zemlja ravna ovde..ma ni da sumnja u to cak..ili da nam u vakcine turaju AIDS, sa korona teme, svi vakcinisani, Radovana ne znam ko ovde velica, niko ga i ne spominje, sem par njih koji su psotavljali njegove tekstove ovde, na temi gadost dana, nisam ni citao to, toliko me Radovan zanima, ne d aja znam da se neko lozi inace, ili da je neko nacista, Hitlerovac..mislim, ima tu mas ozbiljnih ucitavanja, ovo za ravnu zrmlju je nista, pa konkretno, ko je to?Ja se smejem samo onima koji su bezobrazni, i koji se i smai rugaju drugima, ucitavam ucitavacima, ili nesto tvrdim i tumacim na osnovu onoga dirketno sto govori i pise..na krjau ako neko veruje u ravnu Zemlju, neka mu, nije to strasno verovanje..glupo, iracionalno, da, ali ako   on nikog ne dira, ne vredja time, njegovo pravo..neko veruje i dalje i u Deda Mraza, pa sta?

 

Ne vide do zrmlje, psotavljali, al da dovde doj'...

 

Muko, froume... :ajme:

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 11:02 AM, fancy said:

 

Ova zapomaganja su suština naše propasti.

Večito izigravanje žrtve, Kalimero sindrom "To je nepravda, pa to ti je..."

 

Nas su... 

Nama su... 

Jao šta nam rade... 

Jao šta su nam radili...

Naš narod ugjeten... 

Naš narod pati...

Ne vole nas jer smo... (obično se završava sa zlatnim kašikama)

Mrze nas jer smo... (obično se završava sa zlatnim kašikama)

A mi smo... (obično se završava sa zlatnim kašikama)

Dok su oni... (obično se ne završava kašikama uopšte)

 

Disclaimer:

Slede rečenice u kojima ću da psujem, verovatno budem hladan, bez srca, bez duše, bez osećaja za korene, nacionalnu pripadnost, bez empatije, surov, mrzitelj SS (svega srpskog) etc. You name it - sve sam to, unapred se odričem odbrane i odgovaranja, zaslužio sam svaki dan, nedelju ili mesec odmaranja po volji moderatora.

Dakle idemo, neki da se vežu, neke da vežu... 

 

Jebale vas više zlatne kašike.

Jebale NAS više zlatne kašike.

I viljuške.

Istorijski smo ionako dokazali da nam najbolje stoje noževi.

...

Dakle, pun mi kurac više tog budalesanja sa bombardovanjem, kasetnim bombama i ostalim jebenim patnjama.

Jeste bre, pale bombe, izginuše ljudi, pa?

 

Da li ste svesni da je budala zbog koje se sve to desilo imala u svojoj olovci snagu da se sve to ne desi.

Ali je naravno rekao ko vas jebe, nećete vi meni.  Olovka se nije pomerila, nije potpisao, dobili smo po pičci.

Čak i posle zločina koje je počinio.  U Hrvatskoj.  U Bosni.  Na Kosovu.  Svugde gde je svoju njušku gurnuo da "brani srpstvo", svugde su na kraju Srbi (druge narode ne pominjem, implicitno se podrazumeva, ovde se obraćam ekskluzivno onima koji mašu zastavom"moj narod") najebali zbog njegove megalomanije i ludačke politike, sve je zasrao, sve je zavio u crno - i crveno.  Niko nije smeo da nas bije, i zato smo sejali haos svugde gde bi njegova politika doprla. I mrtve. I ranjene. I izbeglice. Izbeglice... koje smo zatim dočekivali u Srbiji širom otvorenih novčanika i naplaćivali im vodu, pešacima manje, traktoristima više (ima se, može se). Niko niije smeo da nas bije, tako je, ludaka su zaustavile one bombe. Samo to.

SrBstvo bi i dalje bacalo ruže na tenkove ka Vukovarima, Sarajevima, Dubrovnicima, Prištinama, etc... to je bilo brutalno buđenje. Jbg.

 

Alo, bre bambusi, nije vam niko došao marta 1999 i rekao "digla mi se patka, od sutra ću da bacam bombe po Srbiji...  (volim miris napalma u ranu zoru)"

Ne, pilići, nije to tako išlo... manijak sa skoro 10 godina putera na glavi  i konstantnih sranja je pravio pokolje po Kosovu, ponašao se bahato, čak i kad su mu nudili da iskulira, način da se izvuče i pripretili reakcijom ako nastavi. 

Ko vas jebe je bio njegov odgovor.  Oni koji su pored njega bili tada kažu da je doslovce bilo tako ko - vas - jebe.  OK, fair enough. Hoćeš da budeš tough guy - gledaj sad ovo.

Bam...

 

Bombardovanje.  Daj bre jebeno ne serite, znate li šta je bombardovanje?

Bombardovanje je kad se zaravni potez od Slavije do Kalemegdana tako da "sutra" tu možeš samo da sadiš kukuruz.

Bombardovanje je kad se Novi Beograd pretvori u budući poligon za testiranje Off Road vozila a od Banovog Brda napravi još stariji i još lepši Rimski Bunar. Rupa.

Bombardovanje je kad nikog od nas ne ostane da pišemo po forumu i pišamo uz vetar.

 

To je bombardovanje.  Kad u pola sata izgine 756 ljudi. (756 nije slučajno izabran broj)

A dan ima 24 časa. (A mesec ima 30ak dana... )

Bombardovanje je ono što se desilo u Coventryju... i Dresdenu.

To je bombardovanje.

 

"Neću sa njima jer su mi ubijali narod kasetnim bombama".

Ma nemoj.

 

Spoiler

  Hide contents

 

A hoćeš li - neutralno - sa onima koji su te "oslobodili" i silovali više majki, baba, žena, sestara, dece uopšte kad su došli i protutnjali besni s istočnog fronta nego što je bilo žrtava 1999..?

Kad već povlačimo paralele, to je kao OK?

Udri Staljine, udri Putine, jebi im kevu.

Literally.

 

 

 

Da su u Nemačkoj i Japanu tako razmišljali, ne bi sad bile 2 najrazvijenije zemlje na svetu.

A kamo:

Nećemo sa onima koji su nas izbombardovali do koske, jebali nas mrtve i nisu ostavili kamen na kamenu plus bacili i 2 atomske bombe... kme, ua, dole, jaoštanamrade....

NE.

Ljludi su se suočili sa svojim zlom, shvatili šta se radilo u njihovo ime, ostavili prošlost u prošlosti i uhvatili voz za napredak i - gde su sad?

 

Ipak ovde... NE.

Ovde je i dalje MIlošević-Šešelj osovina razmišljanja predominantna, deca se doje mlekom otrova i zla prema svima koji nisu kao mi jer nas svi mrze i ne daju nam da si uzmemo ono što mislimo da nam pripada, ne daju nam da nacrtamo olovkom srBske zemlje, ne daju nam, u srBlju i dalje tinja "osvetićemo se", "vratićemo", "uzećemo", "imaćemo opet", "mi ćemo njih jer su oni nas"...

oni su nas

oni su nama

Zato ćemo mi njih.

 

Nema prijatelja, nema suseda, nema komšija, moramo da štrčimo ko kriv kurac iz gaća i svakoga u svakom trenutku da bodemo u oči, vređamo, psujemo, mrzimo jer... smo zakinuti, sjebani, a samo što se nismo osvetili, deca se vaspitaju i podižu da ta osveta samo što nije došla, možda čak dogodine...

Dogodine u Prizrenu

Dogodine u Kninu

Dogodine u Sarajevu...

Dogodine.

 

Sad nije bitno, ne postoji, sad je samo nesrećni intemeco, životi su nam svedeni na intermeco, postoji samo to mistično u nedokučivo "dogodine".

Kao ona kafana u kojoj večito stoji natpis: "Sutra je besplatno piće!!"

Dogodine.

 

Alo bambusi.

Umrećete dogodine, umrećete nesrećni, bedni, poniženi, jadni, sve će da vam rade zbog tog dogodine, od sveta ste se odvojili, živite za dogodine... jebeno dogodine.

Život vam je nestvaran, život je dim koji se nestao u vakuumu istorije između dva mitska trenutka:

1. Zlatne viljuške

2. Dogodine.

 

nota bene

1991. sam pio kafu sa starijim kolegom u firmi u kojoj sam počeo da radim posle faksa... krenule su pizdarije na Plitvicama itd... sećam se kako smo u pola sata ispisali sledećih 30 i kusur godina u Srbiji. Bukvalno sam u proleće 1991. znao da ću pisati ovo na pragu leta 2022.

Idemo dalje, još jedan krug za iste pare:

 

17.08.1960

Beatlesi su prvi put u Hamburgu.

Britanija i Nemačka su bacili tolike bombe jedni na druge samo 15-ak godina pre toga.  Pobili se međusobno u neshvaćenim razmerama, ali Beatlesi dolaze srećni u Hamburg, doživljavaju ovacije u Star-Clubu.  Svet ide dalje.  Rat je gotov, a umetnik kaže:

"...Now the Disco Machine lives in Munich and we are all friends

And I slip on my Italian dancing shoes as the evening descends..."

(Peace In Our Time)

 

Niko normalan nema interesa da kopa po ranama prošlosti, prošlost je - prošla.  Prošlost se pamti da se ne bi zaboravilo zašto se nešto dogodilo.

 

Ali ne u Srbiji. 

Prošlost se ne pamti kao lekcija iz koje se nešto nauči nego kao alibi za mržnju, kao alibi za nekontrolisano prosipanje žuči, jada, besa i razbijanje čaša i flaša u kafani.  Kopanje rana je fetiš, gnoj koji izlazi iz njih je životna tečnost koja pokreće, prošlost je sve što imamo, ta jebena nedefinisana prošlost kad je kao bilo bolje, kad smo bili neko, pre nego su nas iz čista mira karali, sjebali, bombardovali...

Jer smo imali one viljuške.

I kašike.

 

 


🙇‍♂️

  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pletilja, mnogo mudra clanica, jedna od njapametnijih i najazumnijih ovde, po mom skromnom msiljenju:

 

Sorry, necu da se izjasnjavam, ja sam vec danas - bivsa, verovatno ce me dokaciti posledice ovog rata ali odbijam da se bavim njime, od mene dosta. 

Ova nasa stvarnost je tako sumanuta, tako puna  bezakonja, najgorih mogucih "ideala" i stremljenja podignutih na pijedestal da mi je, jednostavno - muka. Lici mi na Gordijev cvor koji se samo macem moze prekinutu. Po onoj "trazili ste - gledajte", eto nam ga. 

P.S. Zelenski? Bar je ostao u svojoj zemlji a nije da nije mogao da zbrise iz nje.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
3 hours ago, Stiletto said:

 

Ne samo za tebe, to je činjenica.

 

90% stanovnika Srbije i okolnih zemalja, kao i dijaspore koji se izjašnjavaju kao Srbi i vernici pravoslavci sa pravoslavljem nemaju 2% veze, već su sledbenici neke imaginarne vere koju ja zovem Srbstvo, kojoj pripadaju i cela vrhuška SPC za povelikim brojem nižeg sveštenstva. Opisuje ih totalni otklon od svih načela hrišćanstva i pravoslavlja, to su @DJ_Vasai @VladimirBveć opisali, da ne ponavljam, kao i sprega Crkve i Države po principu "vrana vrani oči ne vadi dok god para kaplje", sve u cilju uzdizanja svoje nacije iznad drugih (da ne kažem smrtni greh gordosti) kombinacijom "mi smo najbolji, zato nas svi mrze". Takođe ih karakteriše to što ovde popovi idu niz dlaku pastvi, umesto da vernici slušaju sveštenike u pitanjima vere. Tako se osveštava sve i svašta, slave se slave onako kako se slave (van svih pravoslavnih kanona), slavljenje praznika kojih u pravoslavlju nema (sv. Patrik, sv. Valentin), pucnjava na Božić i "srpsku Novu godinu", sve može samo daj popu njegovo. Ta gordost pastve Srbstva ide dotle da sve znaju bolje od drugih, pa čak i veru od Crkve. Da SPC kojim slučajem propiše recimo prelazak na Milankovićev kalendar i poravnavanje sa svetovnim kalendarom, da se Božić slavi 25. decembra, sveti Nikola 6. decembra a da "srpske Nove godine" više nema jer se poklapa da "klasičnom", cela pastva Srbstva bi graknula "neće meni pop da određuje kad je meni Božić i slava, ja znam bolje!", pa bi i dalje terali datume po Julijanskom kalendaru za svoje "praznike".

 

Tu "religiju" je uspostavio sveti Kasapin i njegovi apostoli Mila Štula, Krste Bijelić, Arkan, Giška, Beli... spojem sovjetskog komunizma, srpskog šovinizma i najstrašnijih ratnih zločina, a sve u cilju vlasti i pljačke, radi pranja sopstvene savesti i prebacivanja krivice za sopstvene zločine na ceo narod. A većina naroda rođena posle Drugog svetskog rata je samo promenila jedinu religiju za koju je dotad znala, samoupravni socijalizam, za Srbstvo. Stare propagandne metode, razrađene odavno, koje su recimo nekada Nemce privoleli na nacizam i holokaust, su ovde primenjene sa istim uspehom. Samo što, posle pada Kasapina, ovde nije sprovedena denacifikacija kao u Nemačkoj 1945., gde su se deca od malih nogu učila o svim strahotama koji su njihovi očevi i dedovi počinili "u njihovo ime" pa su danas Nemci normalna nacija, već je sve otišlo u još veću majčinu sve do današnjih dana, kad na istom talasu jaše današnja Srbija, "Ein Reich, Ein Volk, Ein Führer".

 

Onih 10% iskrenih Srba pravoslavaca, koji idu na liturgiju svake nedelje i praznika, poste sve jednodnevne i višednevne postove, žive onako kako hrišćanstvo stvarno nalaže i ne smaraju druge s time su uglavnom ljudi i žene koji su se zamonašili po manastirima i svet van zidova istih ih ne interesuje. A oni koji nisu po manastirima su u ogromnoj manjini i zato nema ko da se pobuni protiv one barabe od Nikanora i njemu sličnih u okviru SPC, a retki glasovi razuma koji se još čuju iz iste poput vladike Grigorija se jedva čuju i u začetku guše.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2022 at 1:41 AM, bohumilo said:

Mislim da je trajni ban za ove Helmetove postove prejak, ali neka mi bude dopušteno da, podstaknut ovim slučajem, malo širim zamahom pojasnim svoj stav o ovoj meta-temi.

 

Prvo, mislim da bi možda bilo korisno razmišljati u pravcu veće afirmacije retoričkog i filizofskog "principa milosrđa", ne samo na forumu nego u društvu generalno (ali od negde se mora krenuti). On kaže da od više mogućih različitih interpretacija nečijih tvrđenja uvek treba izabrati onu koja im daje najveću moguću logičku i istinitosnu vrednost, tj. prikazuje ih u najboljem mogućem svetlu i najjačoj mogućoj formi. Za svaki zdravi diskusioni ili intelektualni domen - tj. onaj čija je vrhovna svrha istina a ne "pobeđivanje" ili "gaženje" ili "hebanje majke" bilo kome - je potrebna makar kakva verzija ovo principa.

 

A u ovom cilju, mislim da je benefitno možda proširiti polje dozvoljenih stavova a suziti polje formi i načina na koje se oni izlažu. Znači, naginjati više ka tome da je dopušteno da neko iznese koji god hoće stav o bilo kojoj temi, ali dok to radi u "dobroj veri", dok ne radi to da bi vređao ili provocirao druge učesnike, dok ne troluje i to radi na predviđenom mestu, dok pokušava da razume eventualne replike i kritike svojih stavova i da ih adresira na fer način ili inkorporira u svoje pisanje, dok je evidento da iza postoji neki misaoni proces koji pokušava da naviguje kroz neuređenost i nepredvidljivost realnog sveta itd - rečju dok je lako zaključiti da se iza nekog pisanja nalazi čovek a ne čet-bot. Čini mi se da je to benefitno i za kvalitet i interesantnost sadržaja, ali i da olakšava posao moderacije. Naravno, neminovnost "slobodne procene" moderatora će ostati - nju ma kakav set pravilnika ne može iscrpeti i učiniti postupak moderacije mehaničkim (baš kao što nikakav set zakona u pravnom sistemu ne može da istisne ljudskog sudiju i njegovu procenu), ali mi se čini da je ipak lakše proceniti da li neko troler ili simplicijalni robot, nego da li je homofob.

 

U tom smislu, kao ilustracija, meni je daleko od očiglednog da se ovo što je Helmet napisao nužno mora protumačiti kao homofobija, kao pisanje iza kojeg temeljno stoji mržnja prema homoseksualcima i želja da im se nanese zlo u nekom smislu. Pa i jače, mislim da je konzistentnija interpretacija svega napisanog da on ne mrzi homoseksualce nego pokušava da osvetli drugu dimenziju teme - kako sve to izgleda iz ugla usvojene dece u društvu gde još uvek postoji i homofobija i predrasude prema homoseksualcima, te da ne bi imao ništa protiv usvajanja dece u društvu gde je homofobija potpuno iskorenjena. Ali moja poenta je da uopšte ne treba ulaziti ljudima u glave i tumačiti njihovu motivaciju, cilj ili ličnost forumaša - to je težak i nezahvalan posao - već se samo pobrinuti za to da li neki tekst ispunjava minimalne formalne uslove i pustiti argumente da stoje nezavisno od autora. A taj post, čini se, minimalne formalne kriterijume i više nego zadovoljava: napisan je "u dobroj veri", jasno i čitljivo, dobro je obrazloženo zašto je on protiv usvajanja dece, izložen je jedan zanimljiv pogled na taj problem a naročito je sofisticiran ovaj argument o referendumu. Lično mislim da ni jedan od tih argumenata ne bi izdržao logičku i empirijsku kritiku - i bilo bi mi zadovoljstvo da je napišem - ali se taj argument može čitati i sa njim diskutovati bez da mu se uopšte pripisuje zlonamernost ili mržnja, i da je gotovo svako na dobitku ako se takvi postovi ne sankcionišu.

 

Sad, naravno, ljudske stvari su uvek neuredne i zabrljane i pune šuma, pa je teško uvek praktično sprovoditi ovo o čemu pišem - ali se barem može razmišljati u tom smeru. (Svako može pokušati da zamisli, npr, kako post koji čita izgovara njegov najbolji prijatelj ili neko za koga zna da je dobra osoba, i da li misli da u tom slučaju ipak ima smisla nastaviti taj razgovor i pročačkati malo dublje te argumente i videti da se dođe do istine o toj temi?) Ima mesta na internetu gde je nešto takvo ljudima pošlo za rukom, npr u diskusijama na ovom blogu i forumu koju je iz njega proizašao:

 

https://slatestarcodex.com/

 

https://astralcodexten.substack.com/

 

https://www.datasecretslox.com/index.php

 

 

Iz ovog posta  se moze izvuci desetak milsi od kojih bi svaka mogla da bude minijatura za sebe. 

 

Rezonovanje ne ograniceno uskim horizontima koji karakterisu civilizaciju danas, u kojoj su putevi sve siri a umovi sve uzi. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 9/29/2022 at 9:45 AM, AgroLaki said:

Bilo koja vlast koja bi rehabilitovala Govnicevica, pa i da je zapadnija od Amerike, i vise kosovopriznajuca od Kurtija, treba da bude  oborena, pa makar ih zamenili pobornici Kim Dzong Una. Bukvalno je covek naslov svega najgoreg u prethodnih 10 godina, licno ga mrzim vise od samog Vucica. 

 

Ovo moze da stoji kao pinovano na vrhu svake stranice teme VOX populi.

 

Pritom, ne odnosi se samo na doticnog gnoma, ima gomile slicnih na spisku koji nikako ne smeju biti rehabilitovani, ni po koju cenu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, uini said:

 

 

pored sviranija kurcu, postoji jedna reč, koju prati već decenijski trending, pogotovo među domaćim konzervativcima svih boja i valera i zove se licemerje;

licemerije u ovom slučaju je kada nakon 30ak vekova i aktuelnih 30ak godina svakodnevnih primera ugnjetavanja žena, random osoba dođe i kaže,

"ova jezička rodna ravnopravnost je rogobatna, mi kao jezički sofisticirano društvo ne treba da tolerišemo takve budalaštine. jedino što istinski stavlja ženu u ravnopravan položaj je da zarađuje isto novca, da ima prilike za istu karijeru, da ne dobija fizičke batine i bude mentalno ugnjetavana.."

 

vau. kada to počinje da se dešava, sutra ili do narednog vikenda?

 

taj identičan dream-like scenario sam čuo i pročitao kada se diskutuje o baby-steps pomacima u položaju crne populacije, gej-lgbt populacije, migranata, dece, roma, generalno bilo kojeg segmenta društva koji je na ovaj ili onaj način skrajnut.

 

30 vekova i 30 aktuelnih godina se ne radi ništa ili malo ali na pomen nečeg simboličnog i malog se pada u fras i kao, iju, rogobatno je ovo za moje istančano jezičko nepce ali da, evo glavnih stvari koje treba da obavimo odmah a nismo stigli u pomenuto vreme na početku rečenice.

 

svesno ili nesvesno, to je poziv za status quo, jer dobro znamo da se iz tog mraka ne ustaje tako što ujutru naprasno svane i svuda sija sunce.

 

preterivanja ima koliko hoćeš na aktuelnim temama rodne ravnopravnosti, položaja crne populacije, lgbt življa.

da mi je dinar-peni-cent za svakog nepotrebnog afroamerikanca u scenariju za film ili reklamu, žene koje ne mogu biti nepatvoreno zlo u scenariju, reči kao što su arhitekta, za koju ja kao laik, ne vidim razlog da ne bude univerzalno muško-ženska.

 

da li se nekada zapitaš šta je razlog tog neporecivog preterivanja? da li nekom padne na pamet da kada je zulum prema nekome kontinuirano neizreciv, moraš ponekad da klekneš da bi ljudi većinski i dugoročno razumeli važnost teme?

 

koleginica mu upravo juče priča i to onako usput, kako u klubu za vikend oseti ruku kako prelazi preko njenih leđa, okrene se bez drame ali svakako ne afirmativno, a balvan joj kaže "reci mi kada treba da stanem". a kako bi bilo da ne počinješ liče, pošto nije kao da opipavaš krompir na pijaci a ni to nije svugde dozvoljeno.

 

 

---

ako želiš nešto učinjeno da ispraviš, ne ideš okolo i gledaš koliko decilitara je idealna mera, već sa svešću da je veliki posao ispraviti veliko sranje, klekneš malko niže, istrpiš nešto i što možda smatraš kao nezasluženo, jer je to deo nekog daleko većeg poduhvata, koji treba da promeni klimu u društvu prema jednom nemalom segmentu na bolje.

 

problem je što ljudi uglavnom ne vide problem. muškarci uglavnom taj aspekt zuluma nisu osetili na svojoj koži a žene su i danas suptilno ili eksplicitno učene da istrpe, jer, taki je život.

a kada ne vidiš suštinski problem već samo deklarativno, onda ti je svaka sitnica velika kao kuća a osnovni problem mali i to samo zato jer je društveno važno reći da ga uviđaš.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
2 hours ago, Son_of_a_gun said:

Drug moj, mnogi razumni su pokušali da očiste ovaj svinjac, većina njih više nije s nama a svinjac je ostao.

Iskreno, ovaj forum je ok, pravila su ok, mi nismo ok ali čisti se i luftira dovoljno da se vonj ne zapati.

Druga stvar me brine. Obje ekipe su, i tu ne mislim samo na forum nego generalno, povukle par fer poteza i prokazale par nefer, te na osnovu toga proglasile moralnu nadmoć, zaključale se u svoj microbubble i bacile ključ u Marijansku brazdu.

Jaz između dvije ekipe je nepremostiv. Premostiti ga značilo bi vratiti se decenijama unazad i redom ispravljati sve nepravde koje smo nanijeli jedni drugima. Uzaludan posao. Niko ga i ne želi, jer bi to značilo i priznavanje da su i tvoji govna kao i ovi preko puta, i ode moralna superiornost u nepovrat.

U situaciji kad nemaš ništa moralna superiornost je sve. Život te gazi, posao, inflacija, krediti, ali imaš utjehu, moralno si superioran, što znači dobar si čovjek, poštuješ ženu, voliš djecu, slaviš slavu, otvaraš vrata drugima, nosiš ceger bakuti s pijace…

Voliš svoj microbubble i rado mu se vraćaš, on ti je naknada za sve nepravde koje su te snašle u životu. Problem su samo ovi zli preko puta koji ga buše na svakom koraku, talasaju mutnu vodu sa dna zaborava, i ti se upinješ. Ne da to spriječiš, jer ne možeš iznutra spriječiti ništa spolja, već da izbušiš njihov prije nego pukne tvoj.

I sad smo tu, pikamo se otrovnim strelicama pa ko duže izdrži.

Pitaš me kako da ovo riješimo? Jednostavno je a i nije. Daš ljudima da budu stvarno ponosni na nešto u svojim životima, život dostojan čovjeka, dostojanstvo, pa će sport opet biti, pa, “samo” sport.

Ni ti ni ja, druže, nismo ti koji će to riješiti.

 

Verovatno najbolji opis najveće polarizacije u ovoj zemlji koji sam pročitala na forumu. Svaka čast.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
49 minutes ago, 𝓑𝓪𝓫𝔂 said:

 

Amerikanci i te kako mogu da artikulisu razlog svog ponosa "Amerika je najbolja zemlja na svetu" To podrazumeva, najbogatiju, najslobodniju, sa najboljom i najvecom vojskom koja se pozrtvovano bori protiv raznih zala tipa komunizam i terorista... Uz to, naravno nesvesno, skoro jednako kao sto je bilo pod Titom, ide odredjen stepen indokrinacije od malih nogu koji vodi ka patriotizmu (osnovanom i ne) do nacionalizma (uvek racionalno neosnovanom). 

 

 

 

 

 

 

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...