Jump to content

Kosarkaska reprezentacija Srbije


Mile1

Recommended Posts

14 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mislim da se ovde postavlja pogrešna premisa. Nismo mi bili toliko bolji pre 20 ili 25 godina nego danas, koliko su drugi bili lošiji i u međuvremenu su napredovali. 

Pa ne mogu da se slozim sa ovim, razne reprezentacije su imale razne putanje u proteklih 20 godina, ali kad preberem ko je kako evoluirao, nekako sam jos vise ubijedjen da smo mi pali, jer neke reprezentacije danas jesu (mnogo) bolje nego prije 20 godina, ali su neke druge gore, u nekoliko slucajeva i dosta gore nego tada. Neki su propali surovo (Rusi, mislim naravno na njihovu situaciju prije sankcija), neki su propali dosta (Italijani, Litvanci, Hrvati, ili bi Hrvati trebali u "propali surovo" kategoriju), neki su malo losiji nego tada (Spanija, Njemacka, Izrael, da nije Ante Kumba i Grci bi bili u ovoj grupi), a neki se jesu digli (Francuzi, Slovenci, Letonci, Cesi, recimo i Turci, mada je Turska vec 2001. bila bas bas dobra ekipa, meni danasnja Turska izgleda solidno, ali se nikad ne bih kladio na njih protiv Kutluaja, Turkoglua, Turkdzana, Okura i druzine). Jesam li zaboravio nekog bitnog?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Pa ne mogu da se slozim sa ovim, razne reprezentacije su imale razne putanje u proteklih 20 godina, ali kad preberem ko je kako evoluirao, nekako sam jos vise ubijedjen da smo mi pali, jer neke reprezentacije danas jesu (mnogo) bolje nego prije 20 godina, ali su neke druge gore, u nekoliko slucajeva i dosta gore nego tada. Neki su propali surovo (Rusi, mislim naravno na njihovu situaciju prije sankcija), neki su propali dosta (Italijani, Litvanci, Hrvati, ili bi Hrvati trebali u "propali surovo" kategoriju), neki su malo losiji nego tada (Spanija, Njemacka, Izrael, da nije Ante Kumba i Grci bi bili u ovoj grupi), a neki se jesu digli (Francuzi, Slovenci, Letonci, Cesi, recimo i Turci, mada je Turska vec 2001. bila bas bas dobra ekipa, meni danasnja Turska izgleda solidno, ali se nikad ne bih kladio na njih protiv Kutluaja, Turkoglua, Turkdzana, Okura i druzine). Jesam li zaboravio nekog bitnog?

Španija je sad na nivou 2000 ih, između je imala vrhunsku generaciju sve drugo za 5. Inače na svetskom nivou Argentina i Brazil su lošije nego tada dok su Australija i Kanada bolje

Link to comment
Share on other sites

Ako se pogleda stara Jugoslavija pre raspada, i tim koji bi jedini mogao da "pika basket" protiv najboljeg tima svih vremena, i kad se pogleda koji sve igraci od neke 85. do 2000. nisu mogli da udju u 12, pa i te "krnje" SRJ, mislim da je krajnje nebitno to sto se neke reprezentacije jesu podigle. Taj kvalitet i te igrace koje smo mi imali tada, ako izuzmemo SAD naravno, imaju sansu da pobede najjaca Spanija, najjaca Argentina, a ne verujem da bi nam najjace Litvanija i Grcka uzele vise od jedne u pet utakmica. Najjace Francuze bismo rutinski resavali u 9 od 10.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod toga, ako se ne varam smo na finalu Olimpijade 96e protiv Dream Teama II gubili samo 5 razlike na poluvremenu i drzali se ako se dobro secam lavovski do 5. licne greske Divca. Totalno neverovatno iz danasnje perspektive. Ne treba se ne zaboraviti da smo mi i Brazilci jedini koji su Amere u zadnjih 10 godina imali na rubu poraza (mi u Riju, Brazilci imali slobodno bacanje za izjednacenje 2014.). Spanci su odigrali brutalno finale takodje u Pekingu ali nisu imali sut za pobedu/produzetak.

Link to comment
Share on other sites

Istanbul je recimo jedna od najvecih rutina na nekom evropskom prvenstvu u moderno vreme, plus smo dosli sa podmladjenim timom, samo Sasa Obradovic je imao preko 30 godina i niko nam osim Turaka u finalu nije bio ispod 10.

 

I tokom svake utakmice je delovalo kao da igramo u nekoj trecoj brzini. Secam se utakmice protiv Spanije, vode 3 razlike na poluvremenu u polufinalu, prvi put da gubimo. Mladi Gasol dominira, i onda na poluvremenu bukvalno e ajde da se ne zajebavamo vise stegnemo malo odbranu, dobijamo drugo 42-26, Peja cheat code 30 poena, cao dovidjenja.

 

I to je bukvalno izgledalo tako smesno lako. A taj tim Spanije u nastajanju znamo kako je dominirao posle nekoliko godina. I taj tim bismo tresli lagano, i to i ova generacija, i ona prosla Djordjevic, Danilovic, Paspalj, bez problema.

 

Zaboravili smo koliko smo bili jaki, i to ne zato sto su drugi bili slabi, ako pogledate eto to rutina prvenstvo, na njemu je igrao i Gasol i Novicki, najjaca Turska ikad, Francuzi su bili vrlo solidni, Parker sa 19 godina je debitovao, Litvanci objektivno podbacili sa Sarasom, Stombergasom, Zukauskasom, Siskauskas, Songaila i Javtokas kao klinci, uopste nije bio ni taj sastav naivan.

 

Slovenci sa Sanijem Becirovicem, Milicem, Nesterovicem, veciti underperformeri, ali tim na papiru sasvim dobar, Spancima su Gasol i Navaro vec imali 21 godinu, Rejes, Garbahosa, da se ne zajebavamo.

 

Turci Tunceri, Turkoglu, Turcan, Okur, Besok, Erdenaj, Kutlaj, meni je ovo najjaca Turska ikad.

 

pa i tuzni Hrvati, Mula, Mrsic, Prkacin, Giricek, Vujcic, Tabak, ovo je pet puta jace od onoga sto imaju sad, i cvrsce.

 

Nemci prime Dirk, Demirel, Okuladza, Femerling, Bredli

 

Pa i Grci koji takodje nista nisu uradili Tatalukas, Hadzivretas, Papanikolau, Fotsis, Alvertis, Dikudis, Sigalas, oduzmi im Janisa, ovo je jace nego sto imaju sad.

 

Italijani Fucka, Menegin, Markonato, Galanda, Bazile

 

Rusi realno nista spec ali opet Kirilenko i Pasutini, svakako 10 puta bolje nego sad

 

Pogledajte vi koje smo mi timove rutinski bukvalno razvalili kao sa decom da igramo.

 

E toliko smo bili jaki.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Mislim da precenjujete mnoge igrače od pre. 

 

Takođe, nepopularno mišljenje, Španci u prajmu su bili bolji od bilo koje naše generacije od 90ih na ovamo. Ljudi su igrali na jednu loptu sa jako jako ozbiljnim USA sastavima 2008e (možda najbolja košarkaška utakmica ikada) i 2012e. Njihov tim je bio savršeno složen sa jasno podeljenim ulogama. 

 

Što se prajm Argentine tiče, oni su imali mnogo jaku petorku i možda još 2 ozbiljnija igrača uz njih, ostalo su uglavnom bili birčevići.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Nas olimpijski tim iz Atlante  je igrao poluvreme i po sa mnogo jacim americkim timom egal utakmicu i to na njihovom terenu . Da je Savic  igrao tu utakmicu mozda bi bila neizvesna utakmica i do samog kraja. Naravno da spanski tim nije bolji od naseg tima iz Atine i Atlante. Mnogo vise  individualnog je talenta bilo u nasem timu.

Edited by Miki8
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Problem sa licnim greskama said:

Kad smo vec kod toga, ako se ne varam smo na finalu Olimpijade 96e protiv Dream Teama II gubili samo 5 razlike na poluvremenu i drzali se ako se dobro secam lavovski do 5. licne greske Divca. Totalno neverovatno iz danasnje perspektive. 

51-50 je bilo u tipa 25. minutu. I to smo igrali bez povređenog Savića i to protiv tima koji je i bez Džordana bio toliko jak da je zvonilo. U 1/4f gazimo Kinu 72 razlike a u pobeđujemo moćnu Litvaniju sa sve povređenim Savićem. Da na taj tim dodaš hrvatske igrače mirne duše bi zviznuli moćnu USA.

 

Jedino se ne bih složio sa tim da je manje talenta danas - očigledno je da se mnogo manje radi osim u par klubova, manje je para, trenera, posebno onih koji su voljni (i plaćeni) da pronalaze i guraju klince. Zato nam je drugi i treći nivo igrača očajan u odnosu na ranije, koliko god da imamo par dragulja.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Uz duzno postovanje Spancima i pritom se slazem da je ona njihova protiv Amera jedna od najjacih FIBA utakmica ikada, ti timovi nisu ni prineti originalnom drim timu, kojem smo mi (kao SFRJ) jedini bili blizu u smislu da mozemo kompetitivno da igramo s njima bar deo meca. Hrvati i mi smo to zasebno dokazali.

 

"Drim timove" iz 2000ih originalni drim tim dere 20-30 razlike da se ne oznoji. Cak im ni Dzordan ne treba da ih rutiniraju kao mi sto smo rutinirali po Istanbulu.

Edited by McLeod
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Španci su igrali sa Amerima kompetetivno ceo meč, a ne deo meča, i to su se nadigravali sa njima na veliki broj poena.

 

USA 2008:

Carlos Boozer

Jason Kidd

LeBron James

Deron Williams

Michael Redd

Dwyane Wade

Kobe Bryant (C)

Dwight Howard

Chris Bosh

Chris Paul

Tayshaun Prince

Carmelo Anthony

 

USA 2012:

Tyson Chandler

Kevin Durant

LeBron James

Russell Westbrook

Deron Williams

Andre Iguodala

Kobe Bryant

Kevin Love

James Harden

Chris Paul

Anthony Davis

Carmelo Anthony

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Strasan tim su imali ameri, falio im je samo Jordan i Ewing ali Ewing-a je zamenio jos bolji centar , centarska linija da se smrznes, nikada jaca na nekom Fibinom takmicenju .

Edited by Miki8
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chaos Is Me said:

Španci su igrali sa Amerima kompetetivno ceo meč, a ne deo meča, i to su se nadigravali sa njima na veliki broj poena.

 

USA 2008:

Carlos Boozer

Jason Kidd

LeBron James

Deron Williams

Michael Redd

Dwyane Wade

Kobe Bryant (C)

Dwight Howard

Chris Bosh

Chris Paul

Tayshaun Prince

Carmelo Anthony

 

USA 2012:

Tyson Chandler

Kevin Durant

LeBron James

Russell Westbrook

Deron Williams

Andre Iguodala

Kobe Bryant

Kevin Love

James Harden

Chris Paul

Anthony Davis

Carmelo Anthony

Slažem se da je ova zlatna španska generacija u rangu sa našom iz sredine 90ih. Dobro posložen tim koji je od kadeta zajedno pun vrhunskih igrača.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mislim da precenjujete mnoge igrače od pre. 

 

Takođe, nepopularno mišljenje, Španci u prajmu su bili bolji od bilo koje naše generacije od 90ih na ovamo. Ljudi su igrali na jednu loptu sa jako jako ozbiljnim USA sastavima 2008e (možda najbolja košarkaška utakmica ikada) i 2012e. Njihov tim je bio savršeno složen sa jasno podeljenim ulogama. 

Nase igrace od prije ili generalno igrace od prije? 

 

Sto se tice Spanije, ja se slazem sa tobom, SRJ nije imala kontinuitet koji je Spanija imala, mada mislim da je SRJ iz 2001. i 2002. bila na nivou da se pokoka kad god sa kojom god verzijom spanske zlatne generacije. Takav kontinuitet je mogla da ima samo SFRJ da se nije raspala.

 

Doduse, 30 minuta koje je SRJ odigrala 1996. protiv Amerikanaca u finalu OI ja evo 26 godina ne umijem sebi da objasnim. Po meni je ta americka ekipa bila bolja od originalnog Dream Teama i bolja od Redeem Teama iz 2008.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mi smo možda imali nekada na papiru jače igrače ali snaga tih Španaca je bila što se uvek do detalja znalo ko šta igra i timski su bili besprekorni. Pau Gasol nesumnjiva prva opcija, Navaro druga. Imali su brze i dinamične bekove i uvek nekoliko prljavaca koji će poginuti za ekipu (Rudy, Garbajosa, Reyes, Mumbru itd.) Posle kad je Marc Gasol stasao i postao ozbiljan igrač dobili su još dodatni kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Chaos Is Me said:

Španci su igrali sa Amerima kompetetivno ceo meč, a ne deo meča, i to su se nadigravali sa njima na veliki broj poena.

 

USA 2008:

Carlos Boozer

Jason Kidd

LeBron James

Deron Williams

Michael Redd

Dwyane Wade

Kobe Bryant (C)

Dwight Howard

Chris Bosh

Chris Paul

Tayshaun Prince

Carmelo Anthony

 

USA 2012:

Tyson Chandler

Kevin Durant

LeBron James

Russell Westbrook

Deron Williams

Andre Iguodala

Kobe Bryant

Kevin Love

James Harden

Chris Paul

Anthony Davis

Carmelo Anthony

 

Slazem se, ali je ovo dosta slabije od originalnog drim tima.

 

Od svih njihovih timova samo 2000. je slabija od ovih, i 2004. je verovatno jaca od 2012. (iako su fejlovali) 2016. je takodje lagano jaca, mozda ne po imenima, ali po igri svakako. 2020. tu i tamo. 2008. je tim koji je mozda 4-5 njihovih timova od 1992. I 1996. tim je bio beton. 2000. definitivno najslabiji. Ovo sve ostalo tu i tamo, s tim sto su prva dva tima za par klasa jaca od ovih timova.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Svi zaboravljate tim SAD iz '94. 😄

 

Kao što je pomenuto, Španci su  od početka građeni kao tim, a kasnije pametno održavani i produžavan im je vek na najvišem nivou, što niko nije uspeo van USA.

 

Kod nas je tako građena ekipa SFRJ, koja je već '89. u Zagrebu izdominirala jače nego SRJ '01 a planirano je da dostigne vrh '94. Ta se ekipa raspala a sve što je usledilo nije dozvolilo da se izgradi dovoljno dugačka klupa i novi talas igrača koji bi neku od naslednica održali na način sličan Špancima, iako je epoha SRJ 1995-2002. nešto najbliže tome. U ŠBB scenariju mislim da bi dominacija Španaca bila mala maca za SFRJ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Majke ti si došao na forum da objašnjavaš da nije na nama da se mešamo u bilo čiji posao? U istom postu pljuješ medije, pa valjda nije ni na tebi da se mešaš u njihov posao, je l' da? Znači krenuo si sa ozbiljnom besmislicom.

 

Što se tiče odluke trenera, ako mu je trebalo 7 dana bazičnih priprema da shvati da ikona reprezentacije nešto može a nešto ne može i da mu se zbog toga ne uklapa u koncept, onda je profesionalac i stručnjak tog ranga negde napravio ozbiljan propust. Mislim, to što je on zaključio posle nekoliko dana priprema mogao sam ja du mu kažem i pre priprema, i pre pravljenja spiska i čim je postao selektor. Oko Teodosića se ništa bitno nije menjalo već godinama. Druga varijanta je da je pravi razlog nešto drugo, a profesionalac i stručnjak tog ranga nam priča pričice da ne bi otkrio pravi razlog. U oba slučaja su potezi profesionalca i stručnjaka podložni komentarima i kritici.

 

Što se tiče ostatka tvog posta, pred svako veliko takmičenje nam iz milion razloga otpadaju ključni igrači. Pred ovo EP sigurno su otpali Teodosić i Bogdanović, da ne nabrajam sve ostale, pod znakom pitanja je Bjelica. Jedna lažna vest tu ništa suštinski ne menja.

Ne bih pljuvao novinara koji je evropski i svetski prvak u svom poslu 😎

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Barkley#34 said:

U ŠBB scenariju mislim da bi dominacija Španaca bila mala maca za SFRJ.

SFRJ bi 99% imala neprekinut niz evropskih zlata od 1989. do 2001. 

Nakon toga bi isto svaki put bila top favorit, ali recimo da ne bismo bili nedodirljivi. 

7 zaredom, zvuci solidno 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Manu locked this topic
  • Don Dusko unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...