Jump to content

VN Australije 2022, 10. april


Radoye

Recommended Posts

2 minutes ago, DASUBO said:

Ogromna. Toto nije spalio nijednog vozača.

 

I zato će Helmut Marko biti megagalktički kurton za mene zauvek.

 

I meta za izlučevine raznog porekla i sastava.

Marko je zlikovac. Mrzim ga jos od Kine 2009. zbog nacina na koji se ophodio prema Marku Veberu. Ponasa se prema svim vozacima koji njegov licni projekat kao da su stoka. Austrijska veza izmedju Matesica i njega ga održava u F1. 

 

Volf je isto grozomoran lik. Koliko puta je samo pretio povlacenjem iz F1 kada mu neko najavljeno pravilo nije po volji. Rasterao je celu ekipu koja je dovela Mercedes tu gde jeste u roku od 2 godine. Primoravao Vilijams da daju njegovoj zeni da vozi jer im on sredjuje Mercedesove motore kao vlasnik 10 posto udela u timu. Javno je rekao 2015. da su kontroverze dobre za sport, zapravo, da su spektakl. 

Link to comment
Share on other sites

Pa jer su to Imola, Katalunja i Monte Karlo.. Znamo svi koliko je nemoguce preticati tamo
Ni Albert Park nikad nije bio nešto posebno atraktivan u preticanju, pa je opet bilo dobro danas. Monaco verovatno kao i uvek, ali ove dve druge ne moraju da budu shit.

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Borko said:

Marko je zlikovac. Mrzim ga jos od Kine 2009. zbog nacina na koji se ophodio prema Marku Veberu. Ponasa se prema svim vozacima koji njegov licni projekat kao da su stoka. Austrijska veza izmedju Matesica i njega ga održava u F1. 

 

Volf je isto grozomoran lik. Koliko puta je samo pretio povlacenjem iz F1 kada mu neko najavljeno pravilo nije po volji. Rasterao je celu ekipu koja je dovela Mercedes tu gde jeste u roku od 2 godine. Primoravao Vilijams da daju njegovoj zeni da vozi jer im on sredjuje Mercedesove motore kao vlasnik 10 posto udela u timu. Javno je rekao 2015. da su kontroverze dobre za sport, zapravo, da su spektakl. 

 

Sve tačno. Ali ponavljam, nije direktno urnisao nijednog vozača za razliku od onog skota.

 

Ali, ni jedan ni drugi nisu uhvaćeni da su trku direktno namestili kao matori kurvar.

Dakle, Flavio je ipak u posebnoj ligi.

 

No, dosta o smradovima ko ih jebe.

 

'Ajmo o trkanju.

Monako će biti zajeban, ali ne mislim nužno da će Katalunja a pogotovo Imola biti bzvz.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DASUBO said:

Ne znam za vas, ali je meni ova sezona super.

Nađoh u sebi davno izgubljenu simpatiju za Ferari koji ima meni mega simpatičnu vozačku postavu i prelep auto. Božana jeste ultimativni krš, ali uz ludu sreću smo drugi i u vozačkom i u timskom šampionatu trenutno. Rasel počinje da liči na ozbiljnog vozača i još da vitez NJKV ne kenja previše, situacija uopšte ne bi bila loša.

Naravno, do sledećeg update bolida od koga čuda očekujem, razguziče nas Ferari i RB i očekujem da nikako nećemo zadržati trenutni plasman.

 

Najvažnije od svega, da su trke dobre, da vozači voze pošteno, da su pederluci svedeni na minimum.

 

Prika, danas Bozana nije bila ma skoro nimalo sporija od RBR. A jos ste za razliku od njih s oba bolida stigli do cilja bez previse problema. Ferari je u svakom slucaju klasa za sebe, delovali su nedodirljivo ceo vikend.

Moguce da je to samo do ove staze, cesto je Melburn umeo da izbaci neki outlier rezultat koji posle nigde vise te godine ne bude ponovljen. Evo za razliku od prve dve trke Meklaren danas solidan a hitovi dosadasnje sezone Has i Alfa nigde.

Ovo su prakticno jos uvek isti bolidi iz Bahreina i S. Arabije, promene su minimalne, tek sad kad se vratimo u Evropu (i to vise od Barse nego od Imole) videcemo prve prave "B-verzije". Ne bih ja zato od ovog danas vadio nekakve velike zakljucke. Jedino sto je jasno je da se trkanje vratilo u F1, evo cak i na ovoj stazi gde smo ranijih sezona u proseku vidjali izmedju 2 i 5 obilazenja za poziciju na stazi za celu trku sad smo imali barem duplo toliko.

 

Bice ovo dobra sezona, bez obzira na rezultat na kraju. 🙂

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alberto.ascari said:

Ni Albert Park nikad nije bio nešto posebno atraktivan u preticanju, pa je opet bilo dobro danas. Monaco verovatno kao i uvek, ali ove dve druge ne moraju da budu shit.

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk
 

Pa Albert Park je od svog dolaska u kalendar 1996. uvek bio Monako u parku, jedini razloga sto ga nikad nismo hejtovali je sto tamo počinje sezona pa smo mu oprastali 😀

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Da, i meni je Australija bila uvek ok, ne zbog staze i spektakularnih trka nego zbog prekida F1 "posta".

 

Sezona će mi biti skroz po meri kada timovi otključaju skroz bolide i eliminišu ono grozno skakanje na pravcu.

 

Žao mi vozača, jbt.

 

Načitao sam se svega i svačega na tu temu, ali rešenje problema nije uopšte jednostavno.

Em su bolidi tvrdi k'o nakovanj, em su gume niskoprofilne, em je patos super efikasan.

Gume ne možeš da diraš, patos niti smeš da diraš niti možeš da bušiš gde bi hteo, a oslanjanje teško da može da popije ceo shit.

 

Eliminacija skakanja+razumevanje pneumatika+pouzdanost će ove sezone imati veću jačinu nego višak konja u pogonu.

Link to comment
Share on other sites

Aston Martin je, paradoksalno, najveci utisak ove do sada odlicne sezone.

 

Kada su se vratili u F1 ocekivalo se od sredine tabele postepeno krenu na vrh.

 

Oni krenuse od sredine na dno. Trenutno su blizi Williamsu nego li starijem bratu Mercedesu. Uzas. A sto se tice mog omiljenog lika, Vettela, ocito decko vise nema motiv, a kako ga i naci? Alpina makar ima tempo, ako ne i pouzdanost. Aston je kanta u svakom pogledu.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne bih bas rekao da je Ferari bio nedodirljiv ceo vikend. Na treninzima i kvalama nije bila ovolika razlika izmedju njih i RB. Bila je mnogo veca razlika izmedju RB i Merdze koja je danas bila neznatna. Naravno, postavlja se i pitanje setapa tako da se mozda moze zakljuciti da su se u RB fokusirali na kvale misleci da su nedodirljivi za ostatak i da im je Ferari jedini konkurent.
A mozda je i ova (ne)pouzdanost direktno povezana sa njihovim ucinkom. Neko je vec pisao i slazem se da se lakse resavaju problemi nepouzdanosti nego performansi. Treba nam jos jedan tim u vrhu i da kazemo da je ovo sezona koju smo svi cekali.

Sent from my RMX3301 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pa jer su to Imola, Katalunja i Monte Karlo.. Znamo svi koliko je nemoguce preticati tamo
Ja očekujem sa ovim bolidima da imola na start/cilj pravcu može da se pretiče uz drs. Izlaz iz poslednje krivine može da se prođe bliže onom ispred nego ranije a videli smo da je rb najbrži na pravcu.
Što se tiče ove Australije, Izgleda mi kao da je Ferrari odlučio za nešto manji otpor krila. Cenim po poskakivanju kojeg nije bilo u toj meri u prethodne dve trke gde su imali nešto veći downforce.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DASUBO said:

 

Sve tačno. Ali ponavljam, nije direktno urnisao nijednog vozača za razliku od onog skota.

 

Ali, ni jedan ni drugi nisu uhvaćeni da su trku direktno namestili kao matori kurvar.

Dakle, Flavio je ipak u posebnoj ligi.

 

No, dosta o smradovima ko ih jebe.

 

'Ajmo o trkanju.

Monako će biti zajeban, ali ne mislim nužno da će Katalunja a pogotovo Imola biti bzvz.

Ajmo 🙂

 

Pa savrseno znas kakva je Imola oduvek bila. Bukvalno je oduvek jedini nacin da tamo neko nekada uspe nekoga da pretekne je da ga zgnjeci u Tosi (ukosnici) ili da, opet u Tosi, neko ode malo presiroko. 

Moje misljenje je da ovaj novi pravac nastao ubijanjem one grozne sikane na kraju kruga nije previse pomogao. Prosle godine npr, jedini koji je uspevao da pretice je Hamilton zbog razlike u brzini.. Sve ostalo je bilo uzas. 

Link to comment
Share on other sites

RB ima ocigledan manjak aerodinamickog prianjanja u odnosu na Ferrari. Jasno je to od pocetka sezone. Narocito na prednjem delu bolida. Da bi dobili balans, skidaju prianjanje sa zadnjeg krila i otuda njihova brzina na pravcu. Moguce je i da rasterecuju motor ovako. To ih kosta u smislu cuvanja guma. Ovaj vikend nisu mogli tako da se provuku zbog konfiguracije staze.

 

Fer je polako poceo da odvrce motor, tako da se ta prednost na pravcu izgubila vec ovaj vikend.

 

Ovaj vikend im RB nije mogao nista.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Borko said:

Ajmo 🙂

 

Pa savrseno znas kakva je Imola oduvek bila. Bukvalno je oduvek jedini nacin da tamo neko nekada uspe nekoga da pretekne je da ga zgnjeci u Tosi (ukosnici) ili da, opet u Tosi, neko ode malo presiroko. 

Moje misljenje je da ovaj novi pravac nastao ubijanjem one grozne sikane na kraju kruga nije previse pomogao. Prosle godine npr, jedini koji je uspevao da pretice je Hamilton zbog razlike u brzini.. Sve ostalo je bilo uzas. 

Da, ali ne zaboravi koliko je efekat prljavog vazduha tu dolazio do izražaja.

Sada vidimo da je taj efekat poništen, a kako neko napred dobro reče, pod DRS-om možda dobijemo i nešto više.

Očekujem da će i do sada pouzdani timovi imati jada, jer će na naplatu stizati prethodne trke.

Prosto mi je nadrealno da je Ferari ovoliko pouzdan i to u svim bolidima.

Očekujem da će RB da "otključa" više gume, jer su danas imali promašen set up.

'Force objasnio u prethodnom postu.

 

Jedino gde mi želudac luči višak kiseline je AM. Otmar je utekao na vreme izgleda.

Ne volim da vidim 4-strog šampiona kako ne zna da vozi onaj auto.

Ono je Latifi level.

 

Inače, danas u F1 nije najsrećniji Lekler.

 

To je Latifi koji je napravio odličan rezultat uspevši da dovežen čitav auto do cilja 

 

Link to comment
Share on other sites

Korektna izjava Verstappena:

 

 

“Mi smo već miljama daleko, ali ja ne mislim da je borba za šampionsku titulu manje važna od činjenice da trebamo da završavamo trke. Danas je generalno bio loš dan, jer nisam imao tempa da kontrolišem gume.” kazao je Holanđanina Sky Sports. “Izgledalo je kao da ćemo lako doći do drugog mesta, jer nisam imao šanse da se borim sa Charlesom. Ali mi nismo završili trku. Znao sam da imamo problem, ali uvek je završavanje trke pod znakom pitanja pa ako želite da se borite za titulu ovakve stvari ne trebaju da se dešavaju. Moramo da istražimo ovu stvar.”

 

Ujedno ovo i potvrdjuje tezu koju je predlozio @Downforce.

Link to comment
Share on other sites

Alonso je u poslednjem krugu na novim gumama izvezao krug za oko desetinku brze od dotadasnjeg najbrzeg kruga Leklerka, te da je ovaj poslusao tim i da nije iskoristio DRS i stisnuo do daske u poslednjem krugu ostao bi bez najbrzeg kruga, jednog boda i gren slama. Ole Sarl :bravo:

 

Naklon do poda za Vilijams i koriscenje situacije :23:

 

Zute gume su se danas bas brzo trosile, mislim da to niko nije ocekivao i da je imalo znacajnog udela u danasnjim rezultatima u borbi za bodovoe, pored naravno uvek nezeljenog SC-a.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nicklord said:

@DASUBO 

Zašto nikad ne kritikuješ Tota jer ima uticaja u 50% timova na gridu?

Da li se taj uticaj manifestuje tako što se ti timovi ukucavaju u bolide RB-a ili ih aktivno ometaju na stazi?

Ili se taj uticaj manifestuje tako što vozači kojima je on menadžer ne bivaju ostavljeni kao govno na kiši?

Toto je vodio tim koji je osvojio 8 vezanih titula u poretku konstruktora za tim fabrike za koji radim preko pola života. Zbog čega bi ga za ime Božije toliko kritikovao?

Nisam oduševljen nekim njegovim postupcima i nastupima, pogotovu u zadnjem delu sezone, ali to je drugi par rukava.

Toto je nemilosrdan, proračunat, izuzetno efikasan poslovni čovek koji igra na ivici onoga što je dozvoljeno i što je (ne)moralno. Kao uostalom i svi šefovi timova i to ne samo u F1. Nema tu svetaca. Nijednog.

 

Sa druge strane, Helmut Marko je teško đubre koje je direktno upropastilo F1 karijere niza mladih vozača iz RB akademije. Pravi naslednik comendatoreove teorije o vozačima i pregorelim sijalicama.

 

Jako bih voleo da Max popizdi, sašije njemu šimiku u bulju i ode da vozi za recimo Ferari ili Reno. I pokida dve sezone za redom.

 

Vrlo prosto pitanje, da si F1 vozač i da moraš da biraš između toga da li će karijeru u F1 da ti vodi Toto ili Helmut, koga bi ti izabrao?

 

Ali iskreno.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da li se taj uticaj manifestuje tako što se ti timovi ukucavaju u bolide RB-a ili ih aktivno ometaju na stazi?
Ili se taj uticaj manifestuje tako što vozači kojima je on menadžer ne bivaju ostavljeni kao govno na kiši?
Toto je vodio tim koji je osvojio 8 vezanih titula u poretku konstruktora za tim fabrike za koji radim preko pola života. Zbog čega bi ga za ime Božije toliko kritikovao?
Nisam oduševljen nekim njegovim postupcima i nastupima, pogotovu u zadnjem delu sezone, ali to je drugi par rukava.
Toto je nemilosrdan, proračunat, izuzetno efikasan poslovni čovek koji igra na ivici onoga što je dozvoljeno i što je (ne)moralno. Kao uostalom i svi šefovi timova i to ne samo u F1. Nema tu svetaca. Nijednog.
 
Sa druge strane, Helmut Marko je teško đubre koje je direktno upropastilo F1 karijere niza mladih vozača iz RB akademije. Pravi naslednik comendatoreove teorije o vozačima i pregorelim sijalicama.
 
Jako bih voleo da Max popizdi, sašije njemu šimiku u bulju i ode da vozi za recimo Ferari ili Reno. I pokida dve sezone za redom.
 
Vrlo prosto pitanje, da si F1 vozač i da moraš da biraš između toga da li će karijeru u F1 da ti vodi Toto ili Helmut, koga bi ti izabrao?
 
Ali iskreno.
 
Ovo pretposlednje mi uopšte ne izgleda nerealno, iako danas zvuči totalno suludo. Max je i u starom ugovoru imao exit clause, ne vidim razlog što ga ne bi imao i u novom. Ako uzmemo u obzir da RBPT nije samo rebadged Honda, već neki Abteilung u RBR u kome će po svim zakonima biznisa biti sve manje angažmana iz Japana, a problem je izgleda u power trainu, odlazak je logičan.

Da li je Mecachrome bio bolji i perspektivniji od RenoLa, ili Mugen od Honde? Nije. Zašto bi danas bilo drugačije?

A da VW potrefi power train na prvi pokušaj? I da počnu kao dobavljač a ne kao tim ako već udju? Ne verujem.

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DASUBO said:

Da, ali ne zaboravi koliko je efekat prljavog vazduha tu dolazio do izražaja.

Sada vidimo da je taj efekat poništen, a kako neko napred dobro reče, pod DRS-om možda dobijemo i nešto više.

Očekujem da će i do sada pouzdani timovi imati jada, jer će na naplatu stizati prethodne trke.

 

Da, vidi se da je lakse pracenje bolida nego do ove sezone, ali da lo je to dovoljno, nisam siguran. Pravac je teoretski s obzirom na to koliko je bio dug, od Rivace do prokletog Tamburela, trebalo teoretski da bude i vise nego dovoljan jos 2020. za preticanje, ali je efekat DRS-a bio mizeran, do Rivace je npr praceni vozac bio na 7-8 desetinki ispred, a DRS je na pravcu usled tolikog prljavog vazduha uspevao da samo spusti razliku na 3-4 desetinke. Stazu mrzim i voleo bih da nije u kalendaru zbog dobro poznate crne istorije Tamburela (kako Berger nije poginuo u onom strahotnom udesu 1989. ni dan danas mi nije jasno), plus generalno uzasno trkanje. 

Ali hajde da se nadamo da si u pravu i da ce ova promena pravila uspeti da to rese 🙂

 

Za Monako.. Ja znam da ga vi stariji (cuj vi, i ja sam sto nisam napunio 32 godine) obozavate zbog istorijskih razloga i tih suludih scena gde se skoro 2 sata vozi na par santimetara od ograde, ali ja ga u 25. sezoni mrzim podjednako kao i u prvoj kad sam bio dete

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Borko said:

Da, vidi se da je lakse pracenje bolida nego do ove sezone, ali da lo je to dovoljno, nisam siguran. Pravac je teoretski s obzirom na to koliko je bio dug, od Rivace do prokletog Tamburela, trebalo teoretski da bude i vise nego dovoljan jos 2020. za preticanje, ali je efekat DRS-a bio mizeran, do Rivace je npr praceni vozac bio na 7-8 desetinki ispred, a DRS je na pravcu usled tolikog prljavog vazduha uspevao da samo spusti razliku na 3-4 desetinke. Stazu mrzim i voleo bih da nije u kalendaru zbog dobro poznate crne istorije Tamburela (kako Berger nije poginuo u onom strahotnom udesu 1989. ni dan danas mi nije jasno), plus generalno uzasno trkanje. 

Ali hajde da se nadamo da si u pravu i da ce ova promena pravila uspeti da to rese 🙂

 

Za Monako.. Ja znam da ga vi stariji (cuj vi, i ja sam sto nisam napunio 32 godine) obozavate zbog istorijskih razloga i tih suludih scena gde se skoro 2 sata vozi na par santimetara od ograde, ali ja ga u 25. sezoni mrzim podjednako kao i u prvoj kad sam bio dete

 

 

Na kraju tog dugačkog pravca bi trebali modifikovati Tamburelo i napraviti ukosnicu sa Mikimaus krivinama (kao zadnji sektor u Istanbulu), Vilnev krivinu ispraviti i napraviti pravac do Tose. Tu bi bilo mnogo više preticanja.

 

Monako mi je bio poseban dok nije došlo do hiperprodukcije uličnih staza. Sada mi još jedna dosadna trka u nizu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...