Jump to content

Izbori 2022


Div

Izbori 2022  

135 members have voted

  1. 1. Za koga ćete glasati na predstojećim parlamentarnim izborima 2022 (anonimna anketa):

    • Zajedno možemo sve - Aleksandar Vučić
      5
    • Premijer Srbije - Ivica Dačić
      1
    • SRS - Dr. Vojislav Šešelj
      1
    • Ujedninjeni za pobedu Srbije (SSP, NS, DUVM - VMDK, & co.) - Marinika Tepić
      81
    • Nada za Srbiju (Nada, NDA, DSS, Monarhisti) - Dr. Miloš Jovanović
      3
    • Srpska stranka Zavetnici - Milica Đurđević Stamenkovski
      1
    • Moramo, Akcija, Ekološki ustanak, Ne Davimo Beograd - Ćuta i Nebojša Zelenović
      28
    • DJB, ZS, ŽZS - Suverenisti
      1
    • Srpski pokret Dveri, POKS, Patriotski blok - Boško Obradović
      0
    • Ajmo ljudi, SDS, NS & co. - Boris Tadić
      1
    • Neka od ostalih lista
      2
    • Izaći ću, ali ću poništiti listić
      1
    • Neću izaći na izbore
      10


Recommended Posts

52 minutes ago, major josip said:

Bio sam sa troje vrlo obrazovanih ljudi iz Beograda na večeri, generalno su protiv Vučića, prvi put čuli ko je Ponoš. Fenomenalno.

Kako je moguće da do toga dođe? Vlast jeste zauzela sve medije, ali valjda može makar greškom na nekoj društvenoj mreži da iskoči vest ili reklama. Šta očekivati onda od ostatka Srbije...

Nije to samo vlast i mediji. To je okruzenje i interesovanja koja imas.

 

Quote

„Nacionalizam je tema za one do 300 evra prihoda mesečno. Njima se servira ta priča. Kada plata pređe 500 evra, onda počinje razgovor o garderobi i kafićima. Kada pređe 1.000, onda je top-tema zdrava hrana, letovanja i zimovanja, a kada se popne na više od 3.000 onda prestaje svako palamuđenje. Ljudi onda pričaju o vremenskoj prognozi i ljubavi“, kaže Rambo.

Uvrsti politiku tu negde uz nacionalizam. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kooineeperk said:

Nije to samo vlast i mediji. To je okruzenje i interesovanja koja imas

 

Naravno, ima i do toga ali je opet donekle poražavajuće. Imam par ljudi koje znam gde mi je neverovatna njihova operisanost od bilo čega što se dešava oko njih. 

 

Mada, kad malo razmislim, njima je zapravo mnogo bolje nego meni. 🙃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, major josip said:

Bio sam sa troje vrlo obrazovanih ljudi iz Beograda na večeri, generalno su protiv Vučića, prvi put čuli ko je Ponoš. Fenomenalno.

Kako je moguće da do toga dođe? Vlast jeste zauzela sve medije, ali valjda može makar greškom na nekoj društvenoj mreži da iskoči vest ili reklama. Šta očekivati onda od ostatka Srbije...

 

Zato sto se masa ljudi koja je marila za politiku, borila se ili davala podrsku nekim iole normalnim ili progresivnijim opcijama, nakon razocarenja u iste zatvorila u svoj neki mehur koji su kreirali i nerado izlaze van njega. Ako imaju uslove da dobro zive, a da ne zavise od vlasti ili da moraju interaguju sa lokalnim/centralnim komitetom, oni kreiraju svoj zivot prema nekim svojim licnim ciljevima, porodici, putovanjima, hobijima. Zasto bi morali da unistavaju svoje nervne celije slusajuci gospodju u Jarkovu. 

Moj stariji buraz i snajka imaju top primanja, vidjamo se stalno jer blizu zivimo, bukvalno nikad ne pricamo o politici, tek me je juce kad su se obuvali pitao, imaju izbori? Jel izlazis? Aj se cujemo da mi kazes za koga da glasam i to je to. 

I naravno on je mnogo manje pesimisticniji u zivotu od mene, jer nista ne prati, niti ga zanima. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, major josip said:

 

Naravno, ima i do toga ali je opet donekle poražavajuće. Imam par ljudi koje znam gde mi je neverovatna njihova operisanost od bilo čega što se dešava oko njih. 

 

Mada, kad malo razmislim, njima je zapravo mnogo bolje nego meni. 🙃

 

Da dopunim ovo kad kazem okruzenje i interesovanja, zakacio sam malo to sa ovim sto Rambo kaze oko plata, ali mozda nisam dovoljno objasnio interesovanja. 

 

 

Recimo, moj brat je operisan od sporta (nije rodjeni). To je neverovatno koliko. Da ga sad pitas i za reprezentaciju ne bi znao da ti kaze sta smo uradili u fudbalu ili kosarci. Ima rastucu firmu, malu decu, zenu koja je u obrazovanju, niko nikada mu se u porodici nije interesovao za sport vec vise za privatni biznis i tu pricu oko "ziveti zdravo". To je njegovo okruzenje, to su njegova interesovanja plus sto ne brine za egzistenciju (taj Rambo efekat) i itekako moze da se isprsi kad hoce. 

 

Dakle kod njega nije samo politika zapostavljenja, vec i druge sfere zivota. 

 

 

S druge strane, ja ne mogu da kazem da je meni politika neko interesovanje, zapravo i ne shvatam kako uopste moze da se bavi tim u Srbiji, niko se u mom okruzenju i ne bavi njom. Nego je meni licno to vise neka opsta kultura. Smatram da je neophodno da znam sta se desava. Iako ni ja nisam egzistencijalno ugrozen i ne zavisi mi posao od vladajuceg rezima i slicno. 

 

Isto tako smatram da bi i brat trebalo da zna malo vise o sportu - opsta kultura... 😄  

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bem li ga meni nikad u životu nije bio cilj da samo ja živim lepo i da me ne zanima šta se dešava sa mojim rođacima, prijateljima i generalno ljudima koji me okruzuju. Naravno poštujem i stav onih koji gledaju samo svoja posla i koji su se snašli da pristojno žive ali ova naša mečka zakucaće na vrata mnogih koji gledaju svoja posla a tad više nema šansi da se izvuku. Nije mali broj firmi i biznisa koje je bratija preotela milom ili silom.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Eddard said:


Ako je ovo i približno tačno, na čemu se zasniva optimizam oko uzimanja Beograda?

Ako uzmu  nekoliko opstina u celoj Srbiji puna kapa, a neutemeljeni optimizam ti tu nikada nije bio problem. Na svako prvenstvo smo isli sa ocekivanjem da uz malo srece doguramo do finala.

Iz razgovora mogu da primetim da izlaznost onih koji su do sada sedeli kuci nece biti bas mnogo veca nego ranije. Ponos je za vecinu OK , ali uzimajuci u obzir da iza njega stoje Djilas i Jeremic, navodi ih da razmisljaju da li je uopste vredno ici na glasanje.

Link to comment
Share on other sites

I tako (ponovo) dolazimo do moje davno izrecene konstatacije: sve se u Srbiji moze oprostiti i zaboraviti,samo dvehiljadite ne mogu. Jer,upravo tada,a ne devedesetih,nam se dogodio pad na daleku periferiju Evrope..pa beskonacno treba kaznjavati tadasnju opciju,a zalivati sadasnju..sifra:cekamo nova lica.

Kazem ja lepo - kakvi su nam gradjani,opozicija je jos zlatna.

  • Like 13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pored ovog što ste pričali ja nekad gledam stvari iz ugla da određen broj godina koristim deo svog vremena gde pratim šta se događa kod nas na političkoj sceni, šta se sve radi, budem upućen za dosta mahinacija vlasti, interesujem se za programe, stranke. I onda dođe neko koga zabole za sve i tipa glasa za Milicu jer je lepa i sviđa mu se kako priča. I onda se samo smorim. I pitam se nekad da li sam bacio svoje vreme gledajući/radeći sve to? 

 

Nekad sam na tankoj liniji između toga da se politički aktiviram ili da više nikada ništa ne pogledam za izbore, samo izađem na dan glasanja odaberem meni najpoznatiju opoziciju i to je to. Najveći efekat koji sam postigao svojim praćenjem jeste da sam možda 4-5 ljudi povukao da promene mišljenje i glasaju protiv vlasti, ništa mnogo korisno nisam uradio prateći sve ovo. 

Edited by major josip
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, major josip said:

Najveći efekat koji sam postigao svojim praćenjem jeste da sam možda 4-5 ljudi povukao da promene mišljenje i glasaju protiv vlasti, ništa mnogo korisno nisam uradio prateći sve ovo. 

Nije to malo. Evo,ja ti se zahvaljujem.

A Milica..pusti je neka jase..
277459534_10158934522993507_266457760916

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Drug Crni said:

zalivati sadasnju..sifra:cekamo nova lica.

Za druge ne znam, ja ne cekam nikoga, zato sto ga nece ni biti, i izaci cu posle skoro 20 godina, samo zbog toga sto sam ovde napisao, i to iskljucivo zbog ovih sramnih rusofilskih skupova podrske zlocincu putleru, i histerije zlocinacke rulje u vezi iste stvari po medijima, i glasacu za pravu opoziciju srbskom zlu, napisao sam par puta koja je.

 

Sto se tice precednickih kandidata, svi komplet mogu da dobiju samo qrtz, zato sto svi govore isto - nedaju kocoBo i nece u NATO, a to nije samo da bi privukli glasace, nego svi oni stvarno to misle, prema tome, qrtz. U stvari garantovano od svih Vucic ponajmanje to stvarno misli, ali svejedno, ovoga puta svima isto.

 

Za lokalne izbore, ako su i oni raspisani, ne pratim bas, i tu ide qrtz za blanko obecanja, odavno. I dok sam redovno izlazio islo je isto. Kad vidim rezultate, kad neko ukloni kontejnere koje sam pominjao, jer im tu stvarno nije mesto, i kojima lupaju svakog dana u cik zore vec 14 godina, i koje niko u kraju nece, i ko sredi stvar sa divljackim parkiranjem u kraju, a narocito vole da se parkiraju ispred ulaza, sto traje 20 godina, moze i po receptu koji je svojevremeno imao pokojni Moamer u vezi sece drveca, "ko posece drvo visice na susednom" za toga cu glasati, pa makar to bio mister B od zemlje Norveske. Do tada, qrtz.

 

Ja tako, drugi kako hoce.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Brian Setzer said:

Mi, pučanstvo ove... države (ili šta je već) smo u stadijumu/fazi demokratije gde je potrebna definicija - šta je to opozicija?

Mislim da se može otkucati da su opozicione stranke one koje su "skupile" potpise za kandidaturu liste bez pomoći vlasti.

To bi trebalo da su US, Moramo i... ko još, ja bih otkucao Radule suterenista (sad se čeka da, recimo, Boban Stojanović ispita, pregleda i objavi svoju analizu?!). Ostali niko.

 

Ne moze US jer je u US PSG kojem je neko na NBG skupio 5000 potpisa.

 

Takodje, ako cemo da gledamo samo stranke koje su bojkotovale izbore, onda u svakoj koaliciji imas poneku stranku koja je izasla na te lazne i nelegitimne izbore 2000. godine.

 

Ukratko, imas DS, NS i SSP koji idu sa PSG koji je izasao na lazne izbore. Imas NDBG koji ide sa Zelenovicevim Zajedno za Srbiju koja je izasla na lokalne izbore. Imas i Dveri koji idu sa POKS koji su izasli na lokale izbore.

 

Drugim recima, moramo :lol_2: da nadjemo neki drugi kriterijum ko je opozicija, a ko se samo tako predstavlja.

 

4 hours ago, Mama_mia said:

 

Pa dobro nije bas sam predao vlast vec je glasacko telo malo pomoglo :wink2:

 

Ovo nije tacno - SNS je na izborima 2012. dobio oko 23% glasova.

 

Doprineli su SPS i URS koji su presli na tamnu stranu. Dakle, proevropski URS, a ne nacionalisticki DSS.

 

2 hours ago, Eddard said:


Ako je ovo i približno tačno, na čemu se zasniva optimizam oko uzimanja Beograda?

 

27,4% + 11,1% + 3% + 2,4% + 1,8 % = 45,7%, samo ako se poguraju DJB i Dveri da predju cenzus.

 

A ako pitas da li US + Moramo + SDS/Nova mogu sami da dodju do 56 odbornika, za to nema sanse ni u ludilu, ali to je vec ono:

 

"Mama, gladan sam, hajde da svratimo do Meka po jedan BigMac obrok!" "Ne idemo u mek imamo corbu kod kuce." "E, onda nisam vise gladan!"

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Zato sto se masa ljudi koja je marila za politiku, borila se ili davala podrsku nekim iole normalnim ili progresivnijim opcijama, nakon razocarenja u iste zatvorila u svoj neki mehur koji su kreirali i nerado izlaze van njega. Ako imaju uslove da dobro zive, a da ne zavise od vlasti ili da moraju interaguju sa lokalnim/centralnim komitetom, oni kreiraju svoj zivot prema nekim svojim licnim ciljevima, porodici, putovanjima, hobijima. Zasto bi morali da unistavaju svoje nervne celije slusajuci gospodju u Jarkovu. 

Moj stariji buraz i snajka imaju top primanja, vidjamo se stalno jer blizu zivimo, bukvalno nikad ne pricamo o politici, tek me je juce kad su se obuvali pitao, imaju izbori? Jel izlazis? Aj se cujemo da mi kazes za koga da glasam i to je to. 

I naravno on je mnogo manje pesimisticniji u zivotu od mene, jer nista ne prati, niti ga zanima. 

...

1 hour ago, Kooineeperk said:

Recimo, moj brat je operisan od sporta (nije rodjeni). To je neverovatno koliko. Da ga sad pitas i za reprezentaciju ne bi znao da ti kaze sta smo uradili u fudbalu ili kosarci. Ima rastucu firmu, malu decu, zenu koja je u obrazovanju, niko nikada mu se u porodici nije interesovao za sport vec vise za privatni biznis i tu pricu oko "ziveti zdravo". To je njegovo okruzenje, to su njegova interesovanja plus sto ne brine za egzistenciju (taj Rambo efekat) i itekako moze da se isprsi kad hoce. 

 

Dakle kod njega nije samo politika zapostavljenja, vec i druge sfere zivota. 

 

Mislim da ste obojica dali odlične odgovore na pitanje zbog čega ima toliko apstinenata, a tu dolazimo i do famozne konstatacije da su svi isti.

 

Ima dosta ljudi čija egzistencija ne zavisi od toga ko je na vlasti, koji su svesni odavno prisutnih društvenih problema, ali ne vide da će se stanje promeniti usled promene vlasti. Ekstremistička ratna politika devedesetih je ostala bez zuba, tj. bez vojne mašinerije, tako da u poslednjih dvadesetak godina funkcioniše sedenje na dve steolice, lakše je otići na Zapad i tamo ostati, može se i zaraditi, a mnogi nisu ni osetili posledice promene vlasti čak i ukoliko nisu egzistencijalno obezbeđeni. Postoje mnogi white collar poslovi u privatnim i stranim firmama koji donose novac, postoje i oni koji samostalno rade i mogu da zarade, tako da im je sasvim svejedno ko je na vlasti ukoliko nije ekstremista koji bi poveo u ratove. Takve ste opisali obojica. To mogu biti npr. programer, bankar, advokat, zanatlija i mnogi drugi. Ljudima će biti potrebni krediti, softver, pravni saveti, popravke i slično, pa će njihove usluge plaćati sve dok im to standard dozvoljava. Promena vlasti im nije donela ništa konkretno, niti verujem da bi je primetili ako se nešto desi na izborima. S druge strane, postoje i oni koji su bili i ostali siromašni, odnosno čiji se standard nije promenio nabolje promenom vlasti. I takvima je često svejedno ko upravlja državom jer za nju ostaju nevidljivi. Ima i onih koji su u sredini između pomenute dve grupe, pa se i tu nakupi poneki apstinent. Doduše, verujem da je ova prva grupa sklonija apstinenciji jer njih ne mogu da kupe jednokratnom pomoći od sto evra ili nečim sličnim. Ne znam koliki procenat apstinenata otpada na mlađu populaciju, tj. na one od 18 godina pa negde ispod 30, jer mnogi od njih ili već planiraju odlazak u inostranstvo ili im je svejdno ko je na vlasti ukoliko hoće ovde sami da se izbore za sebe, tj. ukoliko traže posao van državnog sektora.

 

Da se vratimo na grupu koja pristojno zarađuje - pošto dosta rade, prirodno je da najviše vremena provode sa ljudima iz sebi sličnog okruženja. Upravo to je taj mehur koji spominje AgroLaki. Dva programera (privatna stomatologa, lekara itd.) svakako neće razgovarati o tome da li je neki Pera Perić dobio pravo da negde gradi mimo zakona, da li je neki Mika Mikić ukrao toliko i toliko tona asfalta dok je gradio put, a ne verujem ni da ih zanima vazduh u Boru niti litijum iz okoline Loznice, osim ukoliko nisu odande. Možda će spomenuti u 1-2 rečenice uz kafu, ali sigurno ih više zanimaju druge teme. Svinjarije koje su sastavni deo ovdašnjeg društva su im trivijalne jer ih je bilo i ranije, a nema indicija da će se na tom polju išta promeniti.

 

Ne bih zapostavio ni ovog rođaka koga ne zanimaju ni sport ni politika. Možda deluje čudno ukoliko smo okruženi ljudima koji prate i jedno i drugo, ali moram priznati da poznajem više takvih osoba, pa mi taj rođak uopšte ne deluje kao stranac, već više kao istomišljenik. Nebitno je da li čovek ne prati sport, muziku, filmove ili nešto deseto, već samo hoću da kažem da ima ljudi koji se ne uklapaju u naše vizije prosečne osobe.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

@goldberg Otkucao sam do kraja posta da mi nije jasno što su primili (Đilas i Jeremić) PSG pod skute. Zelenović je osvojio solidan broj glasova u Šapcu, izlazak na izbore 2020. u njegovom slučaju nije bio fail.

 

Imam još jedan kriterijum ko nije "prava"/funkcionalna opozicija: one stranke koje po provincijama ne uspeju ni kontrolore da obezbede.

Link to comment
Share on other sites

Ma Zelenovic nije smeo da izlazi osim ako nije imao istrazivanjima da je bar egal u glasovima.

 

Hvalio se kako tamo ne mogu da se kradu glasovi, kako tamo mozemo da vidimo kako glasaci stvarno glasaju, bez pritisaka i kupovine glasova i sta smo dobili:

 

SNS 49,37%, Sabac je nas (ZZS, SPO (?!)) 29,43%, Novi tim za Sabac 9, 70%, pa onda idu Metla 3%, SPS 2% i tako dalje. SNS je sam osvojio 37 od 69 mandata i, eto, u Sabcu u kojem nije bilo moguce da se krade Zelenovic je razbijen, dakle sve je legitimno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:


Ako je ovo i približno tačno, na čemu se zasniva optimizam oko uzimanja Beograda?

 

1 hour ago, goldberg said:

27,4% + 11,1% + 3% + 2,4% + 1,8 % = 45,7%, samo ako se poguraju DJB i Dveri da predju cenzus.

 

A ako pitas da li US + Moramo + SDS/Nova mogu sami da dodju do 56 odbornika, za to nema sanse ni u ludilu, ali to je vec ono:

 

"Mama, gladan sam, hajde da svratimo do Meka po jedan BigMac obrok!" "Ne idemo u mek imamo corbu kod kuce." "E, onda nisam vise gladan!"

 

Upravo na matematici koju je izneo @goldberg - a to je da moze da se desi da niko nema vecinu, ili barem nema sigurnu vlast, sto znaci da do novih izbora u Beogradu moze vrlo brzo doci i to onda daje signal ovim uspavanima da zaista postoji sansa da se nesto promeni i pored nepravednih uslova. I bez izlaska na ulice.

 

 

2 hours ago, major josip said:

Pored ovog što ste pričali ja nekad gledam stvari iz ugla da određen broj godina koristim deo svog vremena gde pratim šta se događa kod nas na političkoj sceni, šta se sve radi, budem upućen za dosta mahinacija vlasti, interesujem se za programe, stranke. I onda dođe neko koga zabole za sve i tipa glasa za Milicu jer je lepa i sviđa mu se kako priča. I onda se samo smorim. I pitam se nekad da li sam bacio svoje vreme gledajući/radeći sve to? 

 

Nekad sam na tankoj liniji između toga da se politički aktiviram ili da više nikada ništa ne pogledam za izbore, samo izađem na dan glasanja odaberem meni najpoznatiju opoziciju i to je to. Najveći efekat koji sam postigao svojim praćenjem jeste da sam možda 4-5 ljudi povukao da promene mišljenje i glasaju protiv vlasti, ništa mnogo korisno nisam uradio prateći sve ovo. 

To ti je ono sto sam naveo ovde Platon i Sokrat Vs. 3 cobana... jbg to je demokratija. 

Danas sam majci morao da objasnjavam ko je Milica jer je bila bas u ovakvom fazonu "fino govori". 

 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, goldberg said:

Ma Zelenovic nije smeo da izlazi osim ako nije imao istrazivanjima da je bar egal u glasovima.

 

Hvalio se kako tamo ne mogu da se kradu glasovi, kako tamo mozemo da vidimo kako glasaci stvarno glasaju, bez pritisaka i kupovine glasova i sta smo dobili:

 

SNS 49,37%, Sabac je nas (ZZS, SPO (?!)) 29,43%, Novi tim za Sabac 9, 70%, pa onda idu Metla 3%, SPS 2% i tako dalje. SNS je sam osvojio 37 od 69 mandata i, eto, u Sabcu u kojem nije bilo moguce da se krade Zelenovic je razbijen, dakle sve je legitimno.

 

 

 

Zelenović nije razbijen, osvojio je 30% glasova, on ni pre nije sam "vladao" već u koaliciji sa drugom listom građana.

 

Mislim, bar ja, nemam problem da SNS pobedi da izborima, samo da se to pošteno prebroji, znači kontrolori na svakom biračkom mestu (pa još x2, ko što su Đilas i Jeremić uradili, po dva za listu i Ponoša).

 

Mene najviše nervira kada se razgalame, pokradeni smo, a onda prihvate mandate koji im se daju. Znači, očekujem da se prebroje, imaju sada mobilne aplikacije, valjda su pokrili najveći broj biračkih mesta (ako nisu, nisu ni trebali da izlaze na izbore 2022. u zemlji Srbiji(ci)).

 

Ako im RIK (tj Šizoje) daju manje nego što su oni (opozicija) prebrojali, onda, prosto, neka ne priznaju rezultate i neka kažu, osvojili smo X poslanika, a ne Y poslanika kako RIK (tj Šizoje) kaže.

 

Usput, svaka čast svim ljudima koji direktno, s imenom i prezimenom rade kao aktivisti opozicije, potrebna je hrabrost za to i to obrnuto proporcionalna broju stanovnika naseljenog mesta u kojem se živi.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • A sad unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...