Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

4 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Meni iskreno uopšte ne smeta stav - nećemo rudnik ni po koju cenu. Kao što rekoh, svaki rudnik utiče štetno na životnu sredinu, na biodiverzitet, zemljište, vazduh, podzemne vode i poštujem da neko smatra da to ne treba dozvoliti ni po koju cenu. Smeta mi kada neko kaže da je ovaj rudnik litijuma klanje vola za kilo mesa, jer ipak je malo više od kila mesa. Smeta mi kad se piše da će ceo prostor biti spržen i uništen a sve vode do Crnog mora zagađene, jer neće. Ili priča da možemo i od poljoprivrede da imamo sličnu korist, a mnogo manju štetu. Pa, teoretski je moguće mnogo bolje iskoristiti ovo zemljište u poljoprivredne svrhe nego što se koristi sada. Samo eto, za prethodnih 100 godina nismo imali pravu šansu za to, ali ćemo zato kad je došao zli RT izinat da napravimo poljoprivredni bum baš na tom mestu. Btw, i u tom slučaju bi neko verovatno morao da proda svoju dedovinu. Tako da je ipak jedina realna varijanta da sve ostane isto kao i do sada. A isto kao i do sada znači da se na tom prostoru polako ali sigurno smanjuje broj ljudi, da nema sređenih lokalnih puteva, da ima redovnih problema sa strujom, da škola spadne sa 800 na 200 đaka itd.

 

Nemam ni ja problem da čitam tvoje upise, da iskažem iskreno poštovanje, i da sa, možda, tanjim argumentima ostanem pri stavu da ću se lako nositi sa svojom savešću ako grešim a podržavam one koji su protiv otvaranja rudnika uz informacije koje imam, nego ako ostanem uzdržan, ako me ne zanima.

Ta poljoprivreda se može znatno unaprediti ako ne bude rudnika, putevi, škole, vodovod, sve se može dobiti jednim dolaskom predsednika u gornje Nedeljice, ako dođe još jednom mogu Nedeljice da dobiju i aerodrom i stadion kapaciteta 100000 gledalaca.

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Devil In My Pants said:

To je neki tvoj sud, ali ono sto sam ja video je daleko od istine.  Ponizava sagovornike bez nekog argumenta vec eto nema sanse da bude problema nekog sa njima. Ne znam dal je on radio za RT, da li zna sta se dogadja u Srbiji i koja je stopa korumpiranosti, a pre svega da pojasni razvitak mesta u Srbiji sa teskom industrijom ili neke drzave u svetu i da neki primer posto ''poznaje'' materiju.

 

 

Rekao bih da su forumasi, bar neki koji nemaju isto misljenje dosta korektniji ako mogu da se izrazim.

 

 

Ono sto se slazem sa njim jeste da nije RT najcrnja tacka,ali dolaskom njih otvara se put za svaku iskopinu i onda sledi ta kataklizma. Kreni-promeni je dobila publicitet za nista, na kraju nahvali preCednika

Tebra, Arsenije  mrzitelj i SNS bot?!

Pa pre bih poverovao da je na derbiju vodio navijanje Delija sa šipke.

Sa sve Indija Pakistan.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja samo ne razumem zasto nema jedne jednostavne racunice. S jedne strane, konkretna studija koja predvidja dobitak u budzetu od rudnika, a s druge strane trosak/gubitak vezan za poljoprivredu, zdravstvo i sl. I onda da znamo na cemu smo. Da ne ispadne svaki spor u stvari spor oko velikih ideologija.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Perkos2 said:

E ja se ovde duboko izvinjavam! Moj kometar je trebalo da ide na puzigacinu zalopojku. Izvinjavam se jos jednom, ispravicu ovo gore.

Nesto si pomesao i vise od toga. Kakvu zalopojku? Nije ni vazno, nego evo ima jos razloga za rudnik na ovih par strana. To su koriscenje izraza kao "neokolonijalizam", "neoliberalizam" i "hladna tehnokratija" koja je gora od SNS buzdovana :ajme:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

Ja samo ne razumem zasto nema jedne jednostavne racunice. S jedne strane, konkretna studija koja predvidja dobitak u budzetu od rudnika, a s druge strane trosak/gubitak vezan za poljoprivredu, zdravstvo i sl. I onda da znamo na cemu smo. Da ne ispadne svaki spor u stvari spor oko velikih ideologija.

Osnovni benefit za građane od biznisa - bilo kojeg, pa tako i rudnika - se ne iskazuje kroz "dobitak u državnom budžetu". Prilivi "sa neba" u državni budžet često na građane imaju negativne posledice, naročito kada se radi o korumpiranim ili zlikovačkim režimima kojima takav priliv može produžiti život - u Srbiji republički budžetski prinosi od rudnika verovatno ne bi mogli da zakrpe ni državne izdatke za tekuće troškove javnih preduzeća na koje država troši stotine miliona evra godišnje, pretežno u vidu kreditnih garancija (nedavno je profesor Madžar pisao detaljan tekst o ovome). Španija je bila najbogatija zemlja na svetu dok u državni budžet nije počelo da se sliva američko zlato u ogromnim količinama...

 

To nisu ni drugi kandidati za "glavni društveni benefit" koji se često mogu susresti u medijskim prikazima, kao što su npr. "nova radna mesta" i slično...

 

Ne, najveći benefit od rudnika (i svakog biznisa) se iskazuje kroz "konzumentski višak" koji će ljudi uživati (dakle kao konzumenti) kao posledica neke proizvodnje, u ovom slučaju vađenje korisne rude iz zemlje. Rečju, glavni benefit za građane će se sastojati u svim mogućim načinima na koje će njihovi životi biti bolji zbog toga što će, na primer, baterije biti jeftinije i kvalitetnije, a to je teško kvantifikovati...

Edited by bohumilo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, freethrow said:

Iako sam malo digao ruke od teme, jer je otišla u dosta nejasnom pravcu, moram na kratko da se ponovo uključim. Podseća me priča malo na onu koju smo peglali pre par godina o priznanju Kosova. Prvo, nije korektno da se istovaruje... ruda na Arsenija koji a) zna o čemu govori kada govori o postojećim rudnicima i tehnologijama i verujem da je najkvalifikovaniji ovde da zbori o tome i b) spada u doajene srpskog forumaštva i c) nije nikada davao povoda za sumnju u zle namere ili nedajbože nešto još gore. Dakle, prvo, hajde malo rispeka za gospodina.

 

Ovde pričamo, barem iz moje perspektive, o dve različite stvari, a te dve lako postanu 4 pa 7 i tako dalje, a onda se uključi priča o džidipiju i zasluženoj analnoj ljubavi za sve nas i cela diskusija ode dođavola. Dve stvari, dva pitanja, kako ih ja vidim, su sledeća: 

  • Da li je za Srbiju pozitivan (potreban, dovoljan, isplativ, sa 1000 aspekata - političkog, trgovinskog, ekološkog, ekonomskog, demografskog) projekat izgradnje rudnika litijuma u režiji kompanije RT u bliskoj budućnosti (2-5 godina)?
  • Da li je za Srbiju pozitivan (potreban, dovoljan, isplativ, sa 1000 aspekata - političkog, trgovinskog, ekološkog, ekonomskog, demografskog) projekat izgradnje rudnika litijuma u režiji kompanije RT u bliskoj budućnosti (2-5 godina) u kojem bi sve aspekte eksproprijacije, otkupa zemljišta, donošenja zakona, među njima i zakona o radu, brige o zaštiti ŽS, implementaciji ekoloških i medicinskih normi, zaštite okoline, pravilnog budžetiranja itd vodili ljudi oličeni u sns-u? Odnosno da li je za Srbiju dobar ovaj brak u kojem jedan partner ima, hajde da kažemo, burnu prošlost i istoriju veza, a drugi partner čeka odsluženje kazne, u najboljem slučaju.

Vratiću se na post koji je Beonegro napisao pre par dana. Iako lično, krajnje neosnovano i zasnovano na limitiranim informacijama koje sam u stanju da procesiram, nisam pobornik ovakve investicije, verovatno ni u idealnim uslovima, pozitivna stvar, ili fenomen, koji vidim sa svih strana, počev od svoje polunaprednjačke zgrade u kojoj živim, pa do poslovnog okruženja u kojem sam okružen ne malim brojem svisuisti hermetika, dakle pozitivna stvar je što ljudi počinju da kapiraju da je sve politika i da je apolitičnost i guranje rečenice nemojmo uplitati politiku u X samo izgovor za sopstvenu nezrelost (političku) i nesposobnost da se preuzme sopstveni, ma kako mali, delić odgovornosti. I ukoliko priča o RT, kakav god da je, može da pokrene 5% ljudi koji nisu mrdnuli guzice kada je kradeno poslednjih x izbora, kada se Beograd pretvara u Medrano cirkus koji je neko bombardovao kamenjem, kada se lupaju opozicioni političari, kada nam mašu doktoranti sa njiva, kada se rade helikopteri, naplatne rampe, krušici i sve ostalo, onda je meni taj RT dobrodošao. Dobrodošao kao katalizator nekakvog preuzimanja odgovornosti, ako ništa drugo.

 

 

Prvo, hvala i tebi i Eddardu i Clashu na lepim rečima, nego preteraste, saće me bude sramota kad pišem ružne reči.

 

Čitam tvoje pisanije pa se mislim da možda i imamo win-win scenario. Dakle nastavlja se galama i maršujemo RT sa Drine sve dok AV ne bude sateran u ćošak. A RT ako je zaisto takvo mudo ne znam šta mu teško da skloni jednog diktatorčića iz neke vukojebine jer im nije ispunio obećanje. Onda dođe Đilas ili ko već i kaže jbg Rio brate, 'oću ja da ti učinim a i ne bih baš da se tužim, ali vidiš kakvi su ovi moji zadrti, moraš da napraviš apoteku a ne rudnik. Znači Drina da se postidi kad joj dođe voda od tebe, ono izvini što ovako čista mora se ulivaš u mene. A i ti Evropo, ako ti je ovo stvarno strateška sirovina i nećeš pizdarije, da dođeš vamo da garantuješ da će tvoji standardi da se poštuju a i da se otvoriš za jednu fabriku baterija ovde, al' ne neku levu za koju niko nije čuo, nego Folksvagenova da bude, to ovi moji jedino priznaju za firmu. I da ne zaboravim, da se razumemo: u EU mož da uđemo, ali golfa dizela se ne odričemo. Il tako il nikako.

  • Like 4
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bohumilo said:

Španija je bila najbogatija zemlja na svetu dok u državni budžet nije počelo da se sliva američko zlato u ogromnim količinama...

 

Da, citao sam o tome, na kraju je samu sebe bankrotirala. Glede tzv. budzetske dobiti, slazem se, postoji famozni 'oil curse' koji o tome govori.

To je samo bio kratak nacin da se upitam zasto u ovoj zemlji idemo kontra. Prvo valjda treba neka projekcija dobiti i rizika (ma kako iskazanih), a ovde to nije ucinjeno. 

Meni je to pragmaticno pitanje. Idealno, ja bih voleo da umesto svih tentova imamo nuklearke, ali nama je Maja Gojkovic nesto u Vinci, tako da... 🤡

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

 

Da, citao sam o tome, na kraju je samu sebe bankrotirala. Glede tzv. budzetske dobiti, slazem se, postoji famozni 'oil curse' koji o tome govori.

To je samo bio kratak nacin da se upitam zasto u ovoj zemlji idemo kontra. Prvo valjda treba neka projekcija dobiti i rizika (ma kako iskazanih), a ovde to nije ucinjeno. 

Meni je to pragmaticno pitanje. Idealno, ja bih voleo da umesto svih tentova imamo nuklearke, ali nama je Maja Gojkovic nesto u Vinci, tako da... 🤡

 

Nuklearke su stratesko pitanje i ja sam pro-nuklear 😎 a moj kum koji radi u termoelektrani, kada sam mu to pomenuo, rekao je ne daj Boze :classic_biggrin: zbog nase tradicionalne neodgovornosti :classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

 

Nuklearke su stratesko pitanje i ja sam pro-nuklear 😎 a moj kum koji radi u termoelektrani, kada sam mu to pomenuo, rekao je ne daj Boze :classic_biggrin: zbog nase tradicionalne neodgovornosti :classic_sad:

 

Možda je za nas najbolje rešenjeda uložimo pare u nuklearku kod komšija, pričalo se već o Mađarskoj. Oni će je graditi i tako i tako, bizu je ali bar je neće graditi Rusi.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Otkucao je neko (ne mogu više da nađem ko): najveći problem je u tome što šteta koju će napraviti Rio Tinto kad se sabere sa štetom koju pravi/praviće SNS/predsednik Šizoje neće biti zbir već proizvod, a ko zna, možda i sa nekim stepenom, opet, ko zna sa kolikim eksponentom.

 

Takođe, ne znam koliko su forumaši iz BGa i severnijih delova zemlje svesni, da recimo, u istočnoj Srbiji, relativno daleko od  glavnog autoputa, da nema rudnika u Boru, Majdanpeku, dve hidroelektrane, Eliksira u Negotinu (opet vrlo "prljava" hemijska industrija), teško da bi uopšte bilo gradova kao takvih.

 

Bile bi nekakve varošice koje bi "živele" za vreme gastarbajterskih "raspusta", mada i oni sve manje dolaze, grade i troše, nove generacije, odrasle i/ili rođene u inozemstvu, emocije ne vuku da posećuju rodnu grudu.

 

Mislim, jeste priroda mnogo lepa za pozadine na monitoru, planinarenje, izlete i to, samo se broj ljudi/dece strahovito smanjuje.

Link to comment
Share on other sites

Čitam oko ove farme svinja u Temerinu. To je jedan od razloga zašto nisam za pasivan pristup, odnosno za stav da nećemo potencijalno nove zagađivače dok ne rešimo postojeće, ili dok se ne promeni vlast ili dok ne dođe Godo. Ne vredi, sranje uvek nađe svoj put. U ovom slučaju bukvalno je sranje našlo svoj put.

 

Spoiler

YpTiomC.jpg

 

Zato mislim da je trenutno najučinkovitiji put stalno skakanje po lobanji institucijama, pritisak medija, pa ako treba i blokade i protesti. Lično sam prisustvao situaciji kada je onaj koji odlučuje izgovorio rečenicu, parafraziram, "ma ne mogu to da pustim, pa rastrgnuće me ovi iz nevladinih organizacija i ekoloških pokreta". E to je cilj. Da im to postane uslovni refleks i prvo na šta će da pomisle kad donose odluku. Pa ako nekad dođemo do nivoa da će svaka institucija da radi svoj posao bez ovakve vrste pritiska, super. Do tada, ili ovako, ili će uvek nešto da nas truje. Jal rudnici, jal svinjska govna.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Eddard said:


 

 


Ovo je valjda najveći promašaj u etiketiranju nekoga u istoriji ovog, a i prošlog foruma. Niste izgleda ni svesni koliki ste fudbal fulali.

Zamolio bih i Vas i sve ostale koju olako potezu ovakve kvalifikacije samo zato što se neko ne slaže sa vašim mišljenjem, da prestanu sa tim. Ovo je diskusioni forum, potrebne su dve strane za diskusiju, a u ovoj temi ne znači automatski da je jedna od strana loša/botovska/sns-ovska... Svet nije crno-beli.

Dakle, imate priliku da diskutujete sa nekim ko je oličenje korektnog, a u ovom slučaju i stručno potkovanog, forumaša - pa izvolite, dokažite svoje tvrdnje, bez vređanja.

 

 

Problem s ovom temom je upravo u terminu strucne potkovanosti. Cini mi se da je ugledni forumas koji nikako nije smeo biti uvredjen, strucnjak iz oblasti rudarstva, tehnologije, tako necega. Vidim i da je njegovo pisanje zdusno podrzano od nekolicine koji su potkovani u oblasti ekonomije i jednog za kojeg ne znam za sta je tacno potkovan, ali bas lepo ume da izvredja. 
Prateci temu, primetila sam kako je naprasno zamrla pojavom odabranog potkovanog drustva. Svi koji bi nesto o ekologiji odjednom ispadose nepotkovane galamdzije, i eto nam problema u diskusiji.

Ipak cu se drznuti da ovako nepotkovana (mada ponesto o ekologiji znam, i to iz vremena davno pre Grete) podsetim da ovde ne pricamo o otvaranju rudnika litijuma u nekoj razvijenoj, demokratskoj zemlji, vec u korumpiranoj i generalno znanjem nepotkovanoj Srbiji. U tom kontekstu je normalno zapitati se sta je motiv pisanja nekog ko istice prednosti ovog projekta, dok potencijalne rizike tek stidljivo priznaje, da ne kazem da ih minimizira. Licno mislim da se u kontekstu Srbije svaki, i najmanji rizik, moze unapred smatrati nepopravljivom ekoloskom katastrofom. Iz pakta djavola s djavolom drugo nesto ne moze da ispadne. Ali eto, ja to kazem onako bez argumenata, cisto na osnovu prethodnog iskustva. I sad ispada da me to diskvalifikuje iz dalje diskusije i svrstava u red neukih galamdzija koji nemaju cime da pridonesu ovoj diskusiji. Ili da se pokrijem usima, ili da se nadjem na udaru nadmenog stava onih ciji se stavovi razlikuju od mojih, a unapred su od strane moderacije oznaceni kao neupitni i svakako ispravni. Izem ti takav izbor.

  • Like 5
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Mene vezano za Rio Tinto zaista plasi samo jedna, ali ogromna stvar. A to je sto se u ovakvoj zemlji vrlo lako ne postuje nista, ni potpisano ni ugovoreno. Plasim se nase vlasti koja bi za milion dolara sve nas prodala da nas truju sledecih sto godina ko kako hoce.

 

Ja sam siguran da taj rudnik RT ne bi bio nista strasno da smo mi pravna drzava gde se znaju propisi i zakoni. Ovako cemo dobiti samo neke nove Yure i Shinwon-e samo sa mnogo opasnijom materijom. Jedno je kada tekstilci ili motaci kablova izrabljuju ljude i ne postuju nista. Zamislite da RT krene da radi kao Zijin Bor ili Zelezara Smederevo. E to je problem. Mi bre gomilu stvari nemamo regulisano, a ono sto imamo niko ne kontrolise.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

 

Problem s ovom temom je upravo u terminu strucne potkovanosti. Cini mi se da je ugledni forumas koji nikako nije smeo biti uvredjen, strucnjak iz oblasti rudarstva, tehnologije, tako necega. Vidim i da je njegovo pisanje zdusno podrzano od nekolicine koji su potkovani u oblasti ekonomije i jednog za kojeg ne znam za sta je tacno potkovan, ali bas lepo ume da izvredja. 
Prateci temu, primetila sam kako je naprasno zamrla pojavom odabranog potkovanog drustva. Svi koji bi nesto o ekologiji odjednom ispadose nepotkovane galamdzije, i eto nam problema u diskusiji.

Ipak cu se drznuti da ovako nepotkovana (mada ponesto o ekologiji znam, i to iz vremena davno pre Grete) podsetim da ovde ne pricamo o otvaranju rudnika litijuma u nekoj razvijenoj, demokratskoj zemlji, vec u korumpiranoj i generalno znanjem nepotkovanoj Srbiji. U tom kontekstu je normalno zapitati se sta je motiv pisanja nekog ko istice prednosti ovog projekta, dok potencijalne rizike tek stidljivo priznaje, da ne kazem da ih minimizira. Licno mislim da se u kontekstu Srbije svaki, i najmanji rizik, moze unapred smatrati nepopravljivom ekoloskom katastrofom. Iz pakta djavola s djavolom drugo nesto ne moze da ispadne. Ali eto, ja to kazem onako bez argumenata, cisto na osnovu prethodnog iskustva. I sad ispada da me to diskvalifikuje iz dalje diskusije i svrstava u red neukih galamdzija koji nemaju cime da pridonesu ovoj diskusiji. Ili da se pokrijem usima, ili da se nadjem na udaru nadmenog stava onih ciji se stavovi razlikuju od mojih, a unapred su od strane moderacije oznaceni kao neupitni i svakako ispravni. Izem ti takav izbor.

 

Važi i za tebe kao što sam rekao i ostalima, nema mnogo mojih postova, pa izvolite i dokažite svoje tvrdnje. Dakle bilo šta čime sam nekoga omalovažio u diskusiji ili gde namećem svoju stručnost kao argument za bilo šta. Događa se upravo suprotno, drugi etiketiraju mene, komentarišu kakav sam i kakvi su mi motivi, pa i vređaju. Svo vreme se trudim da podelim saznanja i informacije koje imam, da dam svoje mišljenje i argumente za to. Neko se slaže neko ne, tu je što se mene tiče sve ok i ja stvarno nemam pojma kako i zašto postadoh glavna tema ovde.

 

I to o stručnosti nisam nijednog trenutka potezao, to je pomenuo čovek koji ima gotovo potpuno suprotne stavove od mene na ovu temu, i te stavove je izneo bez da se našao na udaru nadmenog Arsenija i morao da se pokriva ušima. Ali slobodno računaj da sam završio samo osnovnu školu i da nikada nisam ništa radio ako ti je tako lakše.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Čitam oko ove farme svinja u Temerinu. To je jedan od razloga zašto nisam za pasivan pristup, odnosno za stav da nećemo potencijalno nove zagađivače dok ne rešimo postojeće, ili dok se ne promeni vlast ili dok ne dođe Godo. Ne vredi, sranje uvek nađe svoj put. U ovom slučaju bukvalno je sranje našlo svoj put.

 

  Reveal hidden contents

YpTiomC.jpg

 

Zato mislim da je trenutno najučinkovitiji put stalno skakanje po lobanji institucijama, pritisak medija, pa ako treba i blokade i protesti. Lično sam prisustvao situaciji kada je onaj koji odlučuje izgovorio rečenicu, parafraziram, "ma ne mogu to da pustim, pa rastrgnuće me ovi iz nevladinih organizacija i ekoloških pokreta". E to je cilj. Da im to postane uslovni refleks i prvo na šta će da pomisle kad donose odluku. Pa ako nekad dođemo do nivoa da će svaka institucija da radi svoj posao bez ovakve vrste pritiska, super. Do tada, ili ovako, ili će uvek nešto da nas truje. Jal rudnici, jal svinjska govna.

 

Taj primer imaš u Boru. Ljudi tamo protestvuju protiv zagadenja unazad par godina i niko ih ni ne konstatuje. I ovi slobodni mediji prenesu info o tome jednom do dva puta godišnje. Naravno da vlast i kinezi neće reagovati na to. Jedino da zbog svega blokiramo celu srbiju. A ako je tako onda su ovi protesti pun pogodak, bolje spreciti nego leciti.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Klotzen said:

 

Taj primer imaš u Boru. Ljudi tamo protestvuju protiv zagadenja unazad par godina i niko ih ni ne konstatuje. I ovi slobodni mediji prenesu info o tome jednom do dva puta godišnje. Naravno da vlast i kinezi neće reagovati na to. Jedino da zbog svega blokiramo celu srbiju. A ako je tako onda su ovi protesti pun pogodak, bolje spreciti nego leciti.

 

Ali stvar je u tome što reaguju. Ide teško i polako, ali ide na bolje. Ne zbog Kineza i ne zbog vlasti, nego jer su ljudi počeli da se bune, glasnije, brojnije i konkretnije.

Link to comment
Share on other sites

Uz svo uvažavanje sagovornika moram da priznam da mi nikako nije jasno da veruju ovoj vlasti u Srbiji pa makar to bio i projekat koji ce od Srbije napraviti" ekonomskog tigra". Dakle ovo je "biznis" AV i njegovih bandita a kroz to provlače i zakon koji svakog od nas moze i pojedinačno da klepi po glavi kad zakucaju na naša vrata da otkupe našu imovinu zbog višeg cilja. Ako im prođe RT nece se tu završiti otimačina nego tek kreće juris na atraktivne lokacije.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, freethrow said:

Možemo onda da pakujemo temu i da se složimo da je ceo forum jednoglasno protiv dovođenja Rio Tinta dok je na vlasti sns. Prodato, idemo dalje.

Nisam siguran za ceo forum, ima ovde sasvim dovoljno ucesnika koji veruju ovoj vlasti ne samo kad je RT u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Perkos2 said:

Nisam siguran za ceo forum, ima ovde sasvim dovoljno ucesnika koji veruju ovoj vlasti ne samo kad je RT u pitanju.

Ja se, recimo ne slazem. Ovo je dugorocan projekat koji ce sigurno nadziveti Vucicevu vlast.

Drugo, Srbija je dovoljno zaostala za drugim evropskim zemljama, pa mora li to zaostajanje (bar u ekonomskom smislu) jos vise da se produbi? 

Neki kao da imaju zelju da bude "sto gore - to bolje" samo zato sto je na vlasti protivnicka strana. I da zato treba sve da ode u propast - iako praksa pokazuje suprotno: da sto je vece siromastvo, narod glasa za populisticke partije na vlasti ( primer Sloba 90-tih!). Zato: prst na celo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

Važi i za tebe kao što sam rekao i ostalima, nema mnogo mojih postova, pa izvolite i dokažite svoje tvrdnje. Dakle bilo šta čime sam nekoga omalovažio u diskusiji ili gde namećem svoju stručnost kao argument za bilo šta. Događa se upravo suprotno, drugi etiketiraju mene, komentarišu kakav sam i kakvi su mi motivi, pa i vređaju. Svo vreme se trudim da podelim saznanja i informacije koje imam, da dam svoje mišljenje i argumente za to. Neko se slaže neko ne, tu je što se mene tiče sve ok i ja stvarno nemam pojma kako i zašto postadoh glavna tema ovde.

 

I to o stručnosti nisam nijednog trenutka potezao, to je pomenuo čovek koji ima gotovo potpuno suprotne stavove od mene na ovu temu, i te stavove je izneo bez da se našao na udaru nadmenog Arsenija i morao da se pokriva ušima. Ali slobodno računaj da sam završio samo osnovnu školu i da nikada nisam ništa radio ako ti je tako lakše.

 

Vidiš, ako dobro čitam, Vilhelmina je napisala: 

Quote

Vidim i da je njegovo pisanje zdusno podrzano od nekolicine koji su potkovani u oblasti ekonomije i jednog za kojeg ne znam za sta je tacno potkovan, ali bas lepo ume da izvredja. 

 

Dakle, nije rekla da ti nekog vređaš ili omalovažavaš već taj, neko, koji te podržava, koji je stručan za nezna se šta, ali bas lepo ume da izvredja. 

A, ima ih i više od jednog. Možda ih ne treba pominjati uz kvot tvog posta, ali je jasno rečeno na koga se odnosi.  

 

🙂Nemoj si taki.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...