Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

1 hour ago, Helmet said:

... ti i nemas pojma u cemu je problem, samo dodjes da opljunes...

Ima i toga, ne kazem. I ti ces kad ih jos 30 godina slusas i gledas kako udaraju glavom o zid i to vole. Sto ne bi bio problem, da ne prave buku od koje ne moze da se spava. Nije ni vazno sta su neciji motivi, nego je vazno da verujem, i u stvari sam siguran, da je jedini način da se tu unormali primoravanje "naroda" da prihvati kapitalizam. Ne kao što su radosno prihvatili komunizam, nego kao nešto što je neminovno. Kao prirodnu silu. Taj rudnik je samo najveća žaba, a ovo sve ostalo o čemu se priča je kolateralna šteta. I preuvelicavanje.

 

Napisao sam već, možda se nekome ne sviđa, ali je doslo vreme da se svedu računi za sve pogrešne izbore, a naročito one iz prethodnih 35 godina. Ima dobar tekst "Kako je propao hrvatski patrijarhat". Stavljao sam link već mozda, staviću opet na onoj temi sa doktorima i filozofima. Ako se u tekstu zameni "hrvatski" isl sa "srpski" i prilagodi malo, osnovna poruka teksta je "to da se ovi unormale (koliko je to moguće) i silom budu naterani da konacno odrastu nisu uradili ni Turci/Austrija, ni komunizam itd, to je uradio kapitalizam".

 

Nikad tu nije bio pravi kapitalizam, to je njihov najveci problem.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helmet said:

Sto Britanci ne otvaraju rudnike nikla i litijuma na svojoj teritorije recimo, ili Nemci sto ne dobijaju gas iz...

Ovakva pitanja uvek nasmeju čoveka. Kada Srbi budu imali Oxford i Kembridž, kada budu u stanju da za par dana proizvedu vakcinu za potpuno novi virus, ili da proizvedu softver koji najpreciznije na svetu predviđa 3D strukturu proteina iz datog niza aminokiselina, ili kada budu imali osiguravajuće kuće i banke koje čuvaju i osiguravaju pola svetske imovine, i kada budeš mogao da verifikuješ i ispratiš vlasništvo nad svakom šupom i kvadratnim metrom zemlje unazad 1000 godina - možda ni oni neće morati da kopaju na svojoj teritoriji...

 

Srbi svakih par decenija sa novim značkama na kapama upadnu i spale katastar u sopstvenom mestu i jurišaju da zauzmu bilo kuće na Dedinju bilo sindikalne polutke - jer neka nova otimačina i preraspodela jeste. I najsitniji sudski procesi traju godinama. Evo neće da banke slobodno posluju, neće strane firme da ih "kolonizuju", hoće kosti (ali neće da kupe zemljište na kojem su kosti) i hoće maline (ali da država (ostali građani) plati osiguranje kad je godina loša a da garantuje otkupnu cenu kad je dobra), ali hoće po rezultatima da budu kao Britanci...

 


I, btw, i Britanci otvaraju rudnike litijuma na svojoj teritoriji:

 

The Race to Grab All the UK’s Lithium Before it’s Too Late

 

Cornish Lithium is one of two local companies – the other being British Lithium – that believe that this shiny metal could be a new gold rush for Cornwall; an opportunity to revive an industry that waned decades ago and left many of the traditional mining villages impoverished. But their mission is bigger than that: they think these deposits could unlock the UK’s electric dreams, making the extraction of lithium and manufacturing of lithium-ion batteries possible in the country for the first time, reducing the substantial ecological footprint of current battery technology. They believe there could be enough lithium in Cornwall to meet UK demand when the country moves from fossil fuel vehicles to electric ones*


Samo nema Ćute i Mute da ih vadaju ulicama u juriš protiv tako nove i strašne stvari kao što je rudarstvo...

 

 

* ovde već čujem kako se u Srbiji trljaju ruke - biće jeftinih polovnih dizelaša, ekoloških...

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 5:35 PM, Milenko Puzigaca said:

Ovo isto nije odgovor, nego komentar.

 

Jeste, tacno, ali ovi pojedini ovde neprekidno ponavljaju "ustao je narod" i slično.

 

Plus, predstavljaju se kao da podrzavaju nekakav ekološki pokret, ili su mu predstavnici, a onda se razotkriju da je to sto zastupaju u stvari politički pokret, čiji glavni cilj nije zdravija životna sredina, i zaštita prirode, nego da ruše Vučića. Kao da je on namerno, samo da takvima naudi, lično doveo rudarske kompanije.

 

Verovatno bi ovi iz tog politickog pokreta voleli da oni zasednu i postanu Vučiči umesto Vučića. Ako je ovo sa Rio Tintom najava šta bi bio program njihove političke opcije, verovatno bi sve radili da tu zemlju još više izoluju od normalnog sveta, evo, sve je to lepo opisao @Beonegro , narocito ovo o hiBsterima.

 

Takvi su štetni, to je poenta. Dzabe im patetisanje, razotkriveni su. U stvari sami su se razotkrili. To je lepo. Tako i treba.

Morao je "nesto da dovede" pa je doveo one koji bi i sami dosli jer smo idealna kombinacija za takve strvodere kao sto su RT i kineske firme. 

Ako usput treba da promeni i Ustav i zakone, sta mari, u ovoj drzavi zivi i radi 1 (jedan) inspektor za rudarstvo* koji, eto, brani cast citave privredne grane. 

Sto se tice "zasedanja", i Vucic je zaseo umesto nekog, to vam je u politici normalno. 

A sto se tice politike i ekologije, pa to vam je isto, eto, onomad je bio samit najmocnijih politickih vodja u svetu a tema je bila - ekologija. Ekoloske teme nisu vise eufemizam, prenemaganje bogatih koji ne zele da im nesto smrdi ispod nosa vec pitanje opstanka nase vrste. I divno je sto na desetine hiljada mojih sugradjana ima svest o tome, sto nismo bas svi zombirani,  utrnuti i ucenjeni.

Da citiram mog (ne) omiljenog pesnika Beckovica, "ceracemo se jos..."

* Podatak iznela gospodja koja ima neke veze sa jucerasnjim otvaranjem nekakvih ekloskih klastera a u vezi pridruzivanja EU. 

 Podatak je pravi medenjak, tako recito govori o ambicijama Srbije da postane rudarska velesila. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Stavljao sam link već mozda, staviću opet na onoj temi sa doktorima i filozofima. Ako se u tekstu zameni "hrvatski" isl sa "srpski" i prilagodi malo, osnovna poruka teksta je "to da se ovi unormale (koliko je to moguće) i silom budu naterani da konacno odrastu nisu uradili ni Turci/Austrija, ni komunizam itd, to je uradio kapitalizam".

 

Tih doktora i filozofa ima raznih fela, po svemu što pišeš, barem na ovoj temi, radiš isto što i oni, samo oni to rade za pare, kapitalizam, bato, a ti iz ubeđenje, valjda.

Jer:

 

Quote

 

i bez podatka iz citata jeste jasno da je Hrvatska za neki korak ispred nas, ali kako da ih barem pratimo, da mi ipak zakopamo u rudnik, da gutamo arsen, sumpordioksid , cijanid, to će nes odvesti, i bukvalno, u raj. 

 

Dok vlast čini očiglednea nepočinstva, laže, krade, pljačka, vodi politiku jurenja svog repa, ne samo ti, konstatuješ ti i kriviš narod, narod to hoće, to je izabrao, ne želi bolje, vidi Rumune, obore vladu zbog korupcije, sad kad i ovde vidi zametak pobune protiv korupcije, kriminala, diktature, e, ne može tako, to je rulja, ulica, čitam ovde, a i čujem na Pinku, Happyju, izjavljuju perjanici SNS pre prihvatanja zahteva , posle se poližu ono što su posrali pa kažu mi smo to i mislili, samo smo se malo zajebali.

 

Sav ovaj narod na ulicama, jel i ti misliš da ih ima nekoliko stotina ili dvadesetak, ne slede jednog vođu, nisu svi ni zbog rudnika, imaju neku svoju lokalnu muku, organizovani su u nekih četrdesetak udruženje i pokreta, mnogi su samo izašli da podrže proteste, nisu od onih koji "pripadaju", nego su gladni, žedni, opljačkani, poniženi. Da, vide se tu i antivakseri, "navijači", čak i oni najgori, đilasovci. Pa, šta, još nismo dovoljno prevaspitani da svi duvamo u istu tikvu, pokušavano je kroz istoriju sa tim socijalnim inženjeringom, popravljanjem naroda, nije da nije bilo posledica ali nije uspelo, uvek neko pretekne ko vidi laž i prevaru, pobuni se, ako ništa drugo pokaže da ima svest i savest.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sreta-steta said:

Moj licni zakljucak: taj projekat, ovako koncipiran je sviranje kurcu. Ja ne vidim tih 100m godisnje kao nesto sto pravi razliku Srbiji a cak ni nesto posebno Loznickom kraju... A tek treba da uvedemo u jednacinu sta mi zapravo dajemo za tih 100m godisnje: zemlju koja se obradjuje, vodu koja se pije, itd, itd... 

 

Dakle, da smanjimo cifre iz teksta na 1 milijardu dolara bruto proizvoda godišnje, 100 m godišnje poreza, narednih 30-40 godina, sa površine od 500 hektara, to je sviranje kurcu? Više od 50% sadašnjeg budžeta opštine Loznica, opet sledećih 40 godina - ništa posebno? OK.

 

Sa čime tačno upoređujemo ovo "ništa posebno"? Zamolio bih i @AgroLakida se uključi, prema ovom tekstu Srbija ima oko 4,2 miliona hektara obradivih površina koje daju ukupni bruto proizvod od 4 milijarde dolara godišnje, iliti nepunih 1.000 dolara po hektaru. Ako napravimo prostu računicu, projekat Jadar bi zauzeo 0,01% obradivih površina i doneo bruto proizvod kao 25% ukupno obradivih površina u Srbiji.

 

OK, znam da ova računica gore nije sasvim fer i nije tačna, da u prosek na nivou Srbije ulazi i dobar deo zemlje koji se uopšte ne obrađuje ili ima druge probleme da ne daje prinose. Uzmimo da za prostor gde se planira rudnik množimo sve sa 5 što se tiče prihoda od poljoprivrede, i dalje su uporedni rezultati nešto više od ništa posebno, rekao bih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Dakle, da smanjimo cifre iz teksta na 1 milijardu dolara bruto proizvoda godišnje, 100 m godišnje poreza, narednih 30-40 godina, sa površine od 500 hektara, to je sviranje kurcu? Više od 50% sadašnjeg budžeta opštine Loznica, opet sledećih 40 godina - ništa posebno? OK.

 

Znaš i sam da kad se rade procene budućuh prijoda i dobiti, posebno za projekte u kojima učestvuje država, koje promovišu političari na vlasti, to su uvek bajke za malu decu.
Čak i da je procena prihoda za budžet realna, gde je procena štete koju će projekat doneti, troškoja koje će budžet imati i šteta koja se neizražava direktno u novcu.
Koliko vredi 200 hektara šume, ne treba da naglašavam da  to nije samo drvna masa, da je to ekosistem u kojem žive hiljade vrsta biljaka i životinja i da je to fabrika kiseonika.

 

Quote

“Oni za potrebe te deponije moraju da poseku oko 200 hektara šume. Fabriku kiseonika pretvaraju u fabriku otrova i uništavaju stanište pčela. Sve će biti sprženo na tom brdu”,

 

Prateći tekstove objavljene zadnjih dana o tom projektu koji će zlatno doba da pretvori u dijamansko, vidim da je već odlučeno da se deponija, odlagalište, ne pravi tamo gde je planirano do odlaska glavnog u g. Nedeljice, već na nekom drugom mestu, znači jedan deo provlema premeštamo koji km dalje.

 

Momirović potpisao odluku, deponije neće biti u dolini Jadra

 

Kad mi neko priča da je njegova odluka najbolja, jedina moguće, donosi sreću i blagostanje svima, a onda promeni odluku posle dva dana i donese novu za koju priča istu priču, eto, ja mu ne verujem, pa nek sam tri puta zadrti starac.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Div said:

Čak i da je procena prihoda za budžet realna, gde je procena štete koju će projekat doneti, troškoja koje će budžet imati i šteta koja se neizražava direktno u novcu.
Koliko vredi 200 hektara šume, ne treba da naglašavam da  to nije samo drvna masa, da je to ekosistem u kojem žive hiljade vrsta biljaka i životinja i da je to fabrika kiseonika.

 

Meni iskreno uopšte ne smeta stav - nećemo rudnik ni po koju cenu. Kao što rekoh, svaki rudnik utiče štetno na životnu sredinu, na biodiverzitet, zemljište, vazduh, podzemne vode i poštujem da neko smatra da to ne treba dozvoliti ni po koju cenu. Smeta mi kada neko kaže da je ovaj rudnik litijuma klanje vola za kilo mesa, jer ipak je malo više od kila mesa. Smeta mi kad se piše da će ceo prostor biti spržen i uništen a sve vode do Crnog mora zagađene, jer neće. Ili priča da možemo i od poljoprivrede da imamo sličnu korist, a mnogo manju štetu. Pa, teoretski je moguće mnogo bolje iskoristiti ovo zemljište u poljoprivredne svrhe nego što se koristi sada. Samo eto, za prethodnih 100 godina nismo imali pravu šansu za to, ali ćemo zato kad je došao zli RT izinat da napravimo poljoprivredni bum baš na tom mestu. Btw, i u tom slučaju bi neko verovatno morao da proda svoju dedovinu. Tako da je ipak jedina realna varijanta da sve ostane isto kao i do sada. A isto kao i do sada znači da se na tom prostoru polako ali sigurno smanjuje broj ljudi, da nema sređenih lokalnih puteva, da ima redovnih problema sa strujom, da škola spadne sa 800 na 200 đaka itd.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Meni iskreno uopšte ne smeta stav - nećemo rudnik ni po koju cenu. Kao što rekoh, svaki rudnik utiče štetno na životnu sredinu, na biodiverzitet, zemljište, vazduh, podzemne vode i poštujem da neko smatra da to ne treba dozvoliti ni po koju cenu. Smeta mi kada neko kaže da je ovaj rudnik litijuma klanje vola za kilo mesa, jer ipak je malo više od kila mesa. Smeta mi kad se piše da će ceo prostor biti spržen i uništen a sve vode do Crnog mora zagađene, jer neće. Ili priča da možemo i od poljoprivrede da imamo sličnu korist, a mnogo manju štetu. Pa, teoretski je moguće mnogo bolje iskoristiti ovo zemljište u poljoprivredne svrhe nego što se koristi sada. Samo eto, za prethodnih 100 godina nismo imali pravu šansu za to, ali ćemo zato kad je došao zli RT izinat da napravimo poljoprivredni bum baš na tom mestu. Btw, i u tom slučaju bi neko verovatno morao da proda svoju dedovinu. Tako da je ipak jedina realna varijanta da sve ostane isto kao i do sada. A isto kao i do sada znači da se na tom prostoru polako ali sigurno smanjuje broj ljudi, da nema sređenih lokalnih puteva, da ima redovnih problema sa strujom, da škola spadne sa 800 na 200 đaka itd.

 

Dakle, lože blato i ko zna šta u TENT, Srbija južno od Beograda nema struju zbog uobičajenih zimskih padavina u decembru... a ti i slični verujete da RT neće spržiti zemlju samo ako im se pruži prilika?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Previše stvari je ovde upleteno za naša nejaka pleća.

Ekonomije, ekologije, politike, racionalnog razmišljanja, znači sve stvari u kojima smo desetljećima poprilično tanki.

Prvo bi se mogli malo jasnije odrediti za šta smo mi? Protiv rudarenja u Jadru, protiv rudarenja u Srbiji uopšte, samo protiv Rio Tinta? Za rudnik ali sa najvišim ekološkim standardima i najjačim sistemom kontrole?

Druga stvar je politički aspekt, pošto je ovo duboko političko pitanje, a kod nas je i inače sve politika.

Preglasna tišina od strane ambasada velikih sila, EU, se mora uzeti u obzir. Do sada su na svaki protest reagovali barem izražavajući zabrinutost, insistirali na poštovanju demokratskih  prava na protest, bla,bla.

Sad ništa. Zašto? Pa jer im treba litijum.

Kao što Nemačkoj treba i Severni tok pa im se jebe za Poljsku i Ukrajinu i njhov tranzit. I Putin jeste diktator ali jebiga, gas,zima ovo, ono.

To je politika, svidjalo se nekome to ili ne, tako je.

Svako od onih koji su ušli u ovo treba da sagleda sve ove aspekte jer ovo nije samo borba da sasčuvamo neke livade i drveće. Ovo je politička borba i politika je posao kao i svaki drugi, mora se savladati zanatski deo da bi se mogao njome baviti.

Hipotetički, na proleće padne AV (akobogda) i dodje Djilassolakmarinika. Šta će uraditi, šutnuti RT tek tako?

Ne bih rekao. Čak i Savo da bude predsednik ne verujem da bi to išlo samo tako.

Mislim, moglo bi ali onda smo za par meseci u zapadnim medijima Severna Koreja koja ne da privatnom kapitalu da investira, otima uloženo itd.Ne samo u zapadnim, ne mislim ni da bi Rusija i Kina gledale blagonaklono na to i njihove kompanije se nisu baš proslavile u eko standardima.

Baška što lično mislim da bi pola ove opozicije da dodje sutra na vlast imalo istu priču kao AV, mi smo za livadice i cveće ali zli Vučić je doveo RT i mi sad moramo da nastavimo.

 

Šta bi oni prihvatili? Možda, ali samo možda neku borbu u institucijama sistema države, a sad što mi nemamo ni sistem ni institucije ni državu, jebiga imali smo 20 godina da ih napravimo. Sad imamo samo Potemkinova sela od institucija gde je ishod poprilično izvestan. Ali ako im je litijum baš, baš neophodan i to je mrka kapa, donji smo garant.

Šta se može uraditi osim lupati po tastaturi?

Pojma nemam, jako je zajebana situacija.

Iako je snaga naroda više neki imaginarni pojam, ne treba je ni zanemarivati. Rudnik neće još početi raditi, možda u tom periodu prvo se odrediti na osnovu relevatnih studija da li treba taj rudnik ili ne.

I Rio Tinto studija, i nezavisnih studija i saradnje sa ekološkim pokretima koji imaju iskustva u ovakvim borbama (btw. nema nešto podrške ni od Grete and co)

Na osnovu studija a ne inata i ukopanih pozicija.

Ako nećemo rudnik, znati šta su konsekvence i prihvatiti ih i guraj dalje.

Ako hoćemo, naći načina da se sve kontroliše i izgraditi mehanizme za kontrolu pošto ih nema.

To je poprilično teško, mozda i nemogu'a misija, u siromašnoj korumpiranoj zemlji bez institucija, iziskuje lične žrtve i nenormalna odricanja ali ja ne vidim drugi izlaz.

 

Pa da se priča završi kao u Rio Bravu.

       

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Clash said:

Preglasna tišina od strane ambasada velikih sila, EU, se mora uzeti u obzir. Do sada su na svaki protest reagovali barem izražavajući zabrinutost, insistirali na poštovanju demokratskih  prava na protest, bla,bla.

 

Sad ništa. Zašto? Pa jer im treba litijum.

Nije samo to, nego je verovatno važniji razlog što neće da podržavaju i podstiču takav zaum (i loš primer drugima), da "narod" na ulicama odreduje da li će i koje će privatne kompanije moći da rade u nekoj zemlji, ili ne. Jer to uopšte nije normalno.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, VladimirB said:

 

Dakle, lože blato i ko zna šta u TENT, Srbija južno od Beograda nema struju zbog uobičajenih zimskih padavina u decembru... a ti i slični verujete da RT neće spržiti zemlju samo ako im se pruži prilika?

 

Kad smo izgubili Kosovo bili su krivi ovi sto su prodali zemlju po visokoj ceni, tako ce biti i ovde. Realnost jeste ko ne bi prodao i dedovinu po 10x 20x vecoj ceni, pa svako normalan bi. To ti je kladionicarski kao da daju 10kv na GSW protiv Proletera iz Zrenjanna..

 

Druga stvar je sto kreni-promeni jebe za TENT sto greje ljude blatom :)) i sto u Boru je magla verovatno svaki dan :)) pa bi coek da slavi sto je nesto pomereno za posle izbora. Nazalost sledeci put kad se bude prodavalo nekoj cerki firmi nece niko izadji na ulici. U Srbiji je sve na prodaju, tako da je sa te strane Arsenije u pravu jbs plodnu zemlju, najbolje je napraviti jedno 30 fabrika u Vojvodini da ljudi imaju gde raditi i zaraditi silne novce jer su ko qrac glupi da rde bilo sta drugo vec da povezuju dve zice i za to dobiju 500e. Pa kad nauce da sastave dve zice gde ce nam kraj biti sa takvom radnom snagom i njihovim potomcima.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Clash said:

Mislim, moglo bi ali onda smo za par meseci u zapadnim medijima Severna Koreja koja ne da privatnom kapitalu da investira, otima uloženo itd.

Da, ko se mlekom opekao, i u jogurt duva, pa, nije da ne bi bili u pravu, jer i ovima ne bi bilo prvi put da baš to urade. Tako su nacionalizovali prugu, kad je prvo izgradila privatna kompanija iz Francuske, rizikujuci na veliko, jer niko drugi nije hteo da pravi prugu uz zaumne uslove koje su izmišljali, eto kao sad. Jedino tad nije uslove izmišljao "narod" nego Pašić i kompanija.

 

Ko je i kako Srbiju posvađao sa zapadnom Evropom, Opanak ili železnica - Za Srbiju je izgradnja železnice bila ravna čudu egipatskih piramida.

 

 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, VladimirB said:

 

Dakle, lože blato i ko zna šta u TENT, Srbija južno od Beograda nema struju zbog uobičajenih zimskih padavina u decembru... a ti i slični verujete da RT neće spržiti zemlju samo ako im se pruži prilika?

 

 

Ja i slični? Deder definiši me 'leba ti. Koji smo to ja i slični? Jer ne deluje kao kompliment. Vidi, prvi put kada si suptilnuo natuknuo sumnju u iskrenost i motive mog pisanja, odgovorio sam maksimalno korektno. Ako imaš nameru da nastaviš, isto tako suptilno imam da ti poručim da odjebeš od kvalifikacija ko sam i kakav sam. Izvoli komentariši ono što je napisano, što je svrha i princip foruma.

 

Na tvoje pitanje već sam odgovarao i ostavljao linkove ranije, sa tehnologijom koja se planira fizički je nemoguć takav nivo uništenja.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Ja i slični? Deder definiši me 'leba ti. Koji smo to ja i slični? Jer ne deluje kao kompliment. Vidi, prvi put kada si suptilnuo natuknuo sumnju u iskrenost i motive mog pisanja, odgovorio sam maksimalno korektno. Ako imaš nameru da nastaviš, isto tako suptilno imam da ti poručim da odjebeš od kvalifikacija ko sam i kakav sam. Izvoli komentariši ono što je napisano, što je svrha i princip foruma.

 

Na tvoje pitanje već sam odgovarao i ostavljao linkove ranije, sa tehnologijom koja se planira fizički je nemoguć takav nivo uništenja.

Vi ste dezurni mrzitelji ako vec niste malo suptilniji SNS botovi. 

Narod u kojem sam rodjena(bez prethodnog upozorenja i obuke) i ja, nikad nismo bili na istoj strani. Dzigericu su mi pojeli u poslednjih 30 godina, decu su mi oterali, verovatno ce me sahraniti komsije ili cu cucati u frizideru dok se ovi moji ne opskrbe svim silnim atestima i dolete ili doplivaju do majke jedinice. ALI: ima divnih ljudi u ovom narodu, zemlja nam je lepa, ima i nekoliko highlights momenata u nacionalnoj istoriji, kulturi, nismo, kao ljudska bica, ni bolji ali ni gori od proseka svetske populacije. Ako grdjani sveta  imaju pravo da izlaze na ulice i protestuju protiv vakcina, sto smatram notorno glupim razlogom za blokade i nerede, po cemu smo mi, kao gradjani, uskraceni za to pravo? 

Licno, bolje bi mi bilo da svu ovu neokolonijalisticku i kvislinsku pricu SNS gledam na TV, moja deca ne zive ovde a ja cu se vec snaci ali ne mogu da odlolim prilici da se vise ne osecam kao zrtva glupljih od sebe. 

Za mene je prica o RT zavtsena, SNS ce pasti na temi ekologije i to je lepo. I tako treba. 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Vi ste dezurni mrzitelji ako vec niste SNS botovi. 

 

1 minute ago, Perkos2 said:

Ti si se nasao povređen i uvređen😁 pročitaj prvo svoje komentare gde je stalno nesto " vi ovo, vi ono"  pa onda izigravaj povređenu mladu.

 

:thumbup:

 

Nije ova tema još uvek velika, evo na 16. smo strani, nisam napisao hiljadu postova na ovu temu pa da bude teško, pa ajde polako prelistajte i pronađite mi gde je to mrziteljstvo (i prema kome) i gde ja to pišem "vi ovo, vi ono". Ajde, verujem da ćete očas posla to pronaći. A ja ću posle toga da se izvinim i pokajem.

Link to comment
Share on other sites

 

Mene zanima da neko iz Smederava,Majdanpeka ili Bora se pohvali sa kvalitetom zivota 🙂 i razvijanjem nase privrede zbog ovakvih giganta koji su preuzeli nasa ex preduzeca.

 

Arsenije je najjaci lik,kao nemoj ti meni nesto da nabacujes,pa onda mu napise odjebi i onda zeli normalnu komunikaciju.

 

Problem ove vlasti je sta god kazu da nece raditi oni urade, bukvalno prodaju sve sto se moze prodati,zajme,krpe.. a cene rapidno skacu. Bez domace proizvodnje nema nista i to je jednostavno tako.

 

Vojvodina bi sama za 10g postala razvijena oblast. Sve sto smo imali pre su razjebali od 90-2000 godine sa svojim bolesnim ratovima i sad umesto da probamo da radimoza sebe mi sve radimo za druge i uzimamo neke patrljke..

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

Ja i slični? Deder definiši me 'leba ti. Koji smo to ja i slični? Jer ne deluje kao kompliment. Vidi, prvi put kada si suptilnuo natuknuo sumnju u iskrenost i motive mog pisanja, odgovorio sam maksimalno korektno. Ako imaš nameru da nastaviš, isto tako suptilno imam da ti poručim da odjebeš od kvalifikacija ko sam i kakav sam. Izvoli komentariši ono što je napisano, što je svrha i princip foruma.

 

Na tvoje pitanje već sam odgovarao i ostavljao linkove ranije, sa tehnologijom koja se planira fizički je nemoguć takav nivo uništenja.

 

Tehnologija sama po sebi ne znači ništa, ako nema ljudi da je kako treba koriste i drugih ljudi koji nadgledaju (i po potrebi kažnjavaju) prve - a povrh svega institucija države kojima je koliko toliko prioritet kava takva dobrobit stanovništva. Kod nas svega ovoga praktično nema. I zato razmatranja o skoro savršenoj tehnologiji (i j/&!"# ga, ponekom akcidentu desilo se) deluju prilično bezdušno tehnokratski "neoliberalno". U zemlji sa neobrazovanim, polupismenim, zavedenim, povodljivim, ostarelim, naivnim... narodom ti bi da uvedeš ekološko rudarenje? U samom društvu gde nema kontrolnih mehanizama protiv korupcije i samouništenja, ti očekuješ da će RT da brine o tom istom narodu i njegovoj zemlji? Ili ste zli ili prosto naivni / nezreli / mladi. 

 

Razlika između RT sa jedne strane i Smedereva / Bora sa druge strane je kakva takva lokalizacija problema. RT će biti problem svuda, ne samo u lokalu.

 

Tako da "vi slični" su ljudi koji se prave da ne znaju gde žive, šta je zapravo Srbija i kako je lako manipulisati ovim narodom, pa ga na kraju uništiti. Ovi trenutni na vlasti su najobičniji krimosi, balvani neobrazovani, uličari, korumpirani do srži... ali po meni manje opasni od hladnih tehnokrata.

 

Pogledaj ovo na mapi. Pogled sa Zdravče na manje više prostor gde se planira rudnik zlata u Homolju. Da li po tebi i najnaprednija tehnologija za rudarenje više donosi koristi nego da se ovaj deo Srbije sačuva? Ko se bavi planinarenjem zna gde je ovo i koliko je lepo. Majdanpek i Bor su tu blizu, pa ako počne rudarenje u ovom kraju - eto ti Mordora.

 

https://goo.gl/maps/nU1AtwP93tJpCtXFA

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  

9 minutes ago, VladimirB said:

 

Tehnologija sama po sebi ne znači ništa, ako nema ljudi da je kako treba koriste i drugih ljudi koji nadgledaju (i po potrebi kažnjavaju) prve - a povrh svega institucija države kojima je koliko toliko prioritet kava takva dobrobit stanovništva. Kod nas svega ovoga praktično nema. I zato razmatranja o skoro savršenoj tehnologiji (i j/&!"# ga, ponekom akcidentu desilo se) deluju prilično bezdušno tehnokratski "neoliberalno". U zemlji sa neobrazovanim, polupismenim, zavedenim, povodljivim, ostarelim, naivnim... narodom ti bi da uvedeš ekološko rudarenje? U samom društvu gde nema kontrolnih mehanizama protiv korupcije i samouništenja, ti očekuješ da će RT da brine o tom istom narodu i njegovoj zemlji? Ili ste zli ili prosto naivni / nezreli / mladi. 

 

Ne vredi, moraš da napišeš neku kvalifikaciju i da me gurneš u neku grupu/stereotip koji si zamislio. Pokušavam da ti objasnim da ne mora tako da se komunicira. Aj' samo zamisli, sporta radi, da nisam ni zao ni naivan/nezreo/mlad. Da li bi bio u stanju da nastaviš diskusiju? Vidiš, nekada je bilo normalno i očekivano da na izgradnji brana ginu desetine ili stotine ljudi. Ili pri izgradnji mostova i tunela, nešto manje. Sada više nije. Nekada je bilo normalno da je svaka hemijska industrija, svaki rudnik ekološka crna tačka. Sada više nije. Postoji nešto što se zove napredak. I postoje čistije i prljavije tehnologije. I veruj mi da tehnologija sama po sebi itekako znači u tom smislu.

 

9 minutes ago, VladimirB said:

Razlika između RT sa jedne strane i Smedereva / Bora sa druge strane je kakva takva lokalizacija problema. RT će biti problem svuda, ne samo u lokalu.

 

Još jednom, rudnik litijuma nikada neće moći ni da prismrdi obimu ugrožavanja životne sredine u Boru.

 

9 minutes ago, VladimirB said:

 

Tako da "vi slični" su ljudi koji se prave da ne znaju gde žive, šta je zapravo Srbija i kako je lako manipulisati ovim narodom, pa ga na kraju uništiti. Ovi trenutni na vlasti su najobičniji krimosi, balvani neobrazovani, uličari, korumpirani do srži... ali po meni manje opasni od hladnih tehnokrata.

 

Hladni tehnokrata? Pa napredujem. 

 

9 minutes ago, VladimirB said:

 

Pogledaj ovo na mapi. Pogled sa Zdravče na manje više prostor gde se planira rudnik zlata u Homolju. Da li po tebi i najnaprednija tehnologija za rudarenje više donosi koristi nego da se ovaj deo Srbije sačuva? Ko se bavi planinarenjem zna gde je ovo i koliko je lepo. Majdanpek i Bor su tu blizu, pa ako počne rudarenje u ovom kraju - eto ti Mordora.

 

https://goo.gl/maps/nU1AtwP93tJpCtXFA

 

 

To na primer nije najnaprednija tehnologija. Ovo sam napisao pre par strana na tu temu:

 

Quote

Recimo, ti cijanidi koje si pominjao. Dundee Precious Metals, kod nas registrovan kao Avala, planira otvaranje rudnika zlata na Crnom vrhu kod Bora, tj. bliže Žagubici. I planira luženje otkopane rude, da ne davim sad oko tog procesa, samo da kažem da se tu koriste cijanidi, i to stotine tona cijanida na godišnjem nivou. E vidiš, od toga se meni diže kosa na glavi, taj rudnik je blizu otvaranja otprilike kao i RT, a Jadar sa sve Rio Tintom bi za njega bila apoteka.

 

I da dodam, ovo bi na primer bilo klanje vola za kilo mesa. Vrlo nizak sadržaj zlata u rudi, rudnik koji bi radio 7 godina, korist minimalna a negativan ekološki uticaj ogroman, opasnost da u slučaju akcidenta dođe do vrlo velikih posledica, takođe ogromna.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Arsenije Pesic said:

 

 

:thumbup:

 

Nije ova tema još uvek velika, evo na 16. smo strani, nisam napisao hiljadu postova na ovu temu pa da bude teško, pa ajde polako prelistajte i pronađite mi gde je to mrziteljstvo (i prema kome) i gde ja to pišem "vi ovo, vi ono". Ajde, verujem da ćete očas posla to pronaći. A ja ću posle toga da se izvinim i pokajem.

E ja se ovde duboko izvinjavam! Moj kometar je trebalo da ide na puzigacinu zalopojku. Izvinjavam se jos jednom, ispravicu ovo gore.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ovaj projekat sve vise lici na zamenu za priznanje Kosova. 
Toliko kakofonije sa svih strana sveta po ovom pitanju ne ostavlja mnogo drugih opcija. 
 

Ovo je najgora opcija za Srbiju, da u narednih 30 godina Vuciceve diktature nema nikakvu mogucnost da otvori pitanje demokratije. 
 Ovaj rudnik ce definitivno biti otvoren, 

al novac iz njega nece ici na poboljsanje uslova zivota gradjana, vec samo za njihovo nekontrilisano lapanje i ucvracivanje diktature. 
Nece to biti ni protiv anti civilizacijske putanje kojim Srbija ide. 
 

Drzava Srbija i RT, match made in heaven

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Vi ste dezurni mrzitelji ako vec niste malo suptilniji SNS botovi. 

 

Jedna od najgorih stvari Vučićeve diktarture koja se baš lepo primila.

Pošto nemamo s kim da ratujemo, može to i na domaćem terenu, podelimo se u dve ekipe i na male golove.

Ko kaže nešto što nam se ne svidja njihov je.  

Edited by Clash
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iako sam malo digao ruke od teme, jer je otišla u dosta nejasnom pravcu, moram na kratko da se ponovo uključim. Podseća me priča malo na onu koju smo peglali pre par godina o priznanju Kosova. Prvo, nije korektno da se istovaruje... ruda na Arsenija koji a) zna o čemu govori kada govori o postojećim rudnicima i tehnologijama i verujem da je najkvalifikovaniji ovde da zbori o tome i b) spada u doajene srpskog forumaštva i c) nije nikada davao povoda za sumnju u zle namere ili nedajbože nešto još gore. Dakle, prvo, hajde malo rispeka za gospodina.

 

Ovde pričamo, barem iz moje perspektive, o dve različite stvari, a te dve lako postanu 4 pa 7 i tako dalje, a onda se uključi priča o džidipiju i zasluženoj analnoj ljubavi za sve nas i cela diskusija ode dođavola. Dve stvari, dva pitanja, kako ih ja vidim, su sledeća: 

  • Da li je za Srbiju pozitivan (potreban, dovoljan, isplativ, sa 1000 aspekata - političkog, trgovinskog, ekološkog, ekonomskog, demografskog) projekat izgradnje rudnika litijuma u režiji kompanije RT u bliskoj budućnosti (2-5 godina)?
  • Da li je za Srbiju pozitivan (potreban, dovoljan, isplativ, sa 1000 aspekata - političkog, trgovinskog, ekološkog, ekonomskog, demografskog) projekat izgradnje rudnika litijuma u režiji kompanije RT u bliskoj budućnosti (2-5 godina) u kojem bi sve aspekte eksproprijacije, otkupa zemljišta, donošenja zakona, među njima i zakona o radu, brige o zaštiti ŽS, implementaciji ekoloških i medicinskih normi, zaštite okoline, pravilnog budžetiranja itd vodili ljudi oličeni u sns-u? Odnosno da li je za Srbiju dobar ovaj brak u kojem jedan partner ima, hajde da kažemo, burnu prošlost i istoriju veza, a drugi partner čeka odsluženje kazne, u najboljem slučaju.

Vratiću se na post koji je Beonegro napisao pre par dana. Iako lično, krajnje neosnovano i zasnovano na limitiranim informacijama koje sam u stanju da procesiram, nisam pobornik ovakve investicije, verovatno ni u idealnim uslovima, pozitivna stvar, ili fenomen, koji vidim sa svih strana, počev od svoje polunaprednjačke zgrade u kojoj živim, pa do poslovnog okruženja u kojem sam okružen ne malim brojem svisuisti hermetika, dakle pozitivna stvar je što ljudi počinju da kapiraju da je sve politika i da je apolitičnost i guranje rečenice nemojmo uplitati politiku u X samo izgovor za sopstvenu nezrelost (političku) i nesposobnost da se preuzme sopstveni, ma kako mali, delić odgovornosti. I ukoliko priča o RT, kakav god da je, može da pokrene 5% ljudi koji nisu mrdnuli guzice kada je kradeno poslednjih x izbora, kada se Beograd pretvara u Medrano cirkus koji je neko bombardovao kamenjem, kada se lupaju opozicioni političari, kada nam mašu doktoranti sa njiva, kada se rade helikopteri, naplatne rampe, krušici i sve ostalo, onda je meni taj RT dobrodošao. Dobrodošao kao katalizator nekakvog preuzimanja odgovornosti, ako ništa drugo.

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites



Vi ste dezurni mrzitelji ako vec niste malo suptilniji SNS botovi. 


Ovo je valjda najveći promašaj u etiketiranju nekoga u istoriji ovog, a i prošlog foruma. Niste izgleda ni svesni koliki ste fudbal fulali.

Zamolio bih i Vas i sve ostale koju olako potezu ovakve kvalifikacije samo zato što se neko ne slaže sa vašim mišljenjem, da prestanu sa tim. Ovo je diskusioni forum, potrebne su dve strane za diskusiju, a u ovoj temi ne znači automatski da je jedna od strana loša/botovska/sns-ovska... Svet nije crno-beli.

Dakle, imate priliku da diskutujete sa nekim ko je oličenje korektnog, a u ovom slučaju i stručno potkovanog, forumaša - pa izvolite, dokažite svoje tvrdnje, bez vređanja.
  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Eddard said:


 

 


Ovo je valjda najveći promašaj u etiketiranju nekoga u istoriji ovog, a i prošlog foruma. Niste izgleda ni svesni koliki ste fudbal fulali.

Zamolio bih i Vas i sve ostale koju olako potezu ovakve kvalifikacije samo zato što se neko ne slaže sa vašim mišljenjem, da prestanu sa tim. Ovo je diskusioni forum, potrebne su dve strane za diskusiju, a u ovoj temi ne znači automatski da je jedna od strana loša/botovska/sns-ovska... Svet nije crno-beli.

Dakle, imate priliku da diskutujete sa nekim ko je oličenje korektnog, a u ovom slučaju i stručno potkovanog, forumaša - pa izvolite, dokažite svoje tvrdnje, bez vređanja.

 

To je neki tvoj sud, ali ono sto sam ja video je daleko od istine.  Ponizava sagovornike bez nekog argumenta vec eto nema sanse da bude problema nekog sa njima. Ne znam dal je on radio za RT, da li zna sta se dogadja u Srbiji i koja je stopa korumpiranosti, a pre svega da pojasni razvitak mesta u Srbiji sa teskom industrijom ili neke drzave u svetu i da neki primer posto ''poznaje'' materiju.

 

 

Rekao bih da su forumasi, bar neki koji nemaju isto misljenje dosta korektniji ako mogu da se izrazim.

 

 

Ono sto se slazem sa njim jeste da nije RT najcrnja tacka,ali dolaskom njih otvara se put za svaku iskopinu i onda sledi ta kataklizma. Kreni-promeni je dobila publicitet za nista, na kraju nahvali preCednika

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...