Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

5 hours ago, Darth Bane said:

That's a good question. 

Niko da stavi na papir racunicu koliko se tamo profita stvara od poljoprivrede I koliko ljudi zivi samo od poljoprivrede (a ne poljoprivrede kao dopunske delatnosti). 

 

Tamo ljudi žive od svog rada, na njivi, u štali, na pijaci, u fabrici u kancelariji, najmanje im treba rudnik, oni koji su prodali imanje su se odselili, nastaviće da rade šta oni hoće, oni koji ne žele da prodaju procenjuju da im je dobro ovako kako je, ne traže da ih iko usrećuje novim radnim mestima pod zemljomi otrovnim vodama na površini. Eno, žena koja vodi proteste u Nedeljicama je profesor u srednjoj školi, obezbedila je sebi posao i mesto za život, ti ćeš sad da joj kažeš da to nije dobro, bolje da se zaposli u rudniku ili da se preseli u grad koji nije želel ni dosad.

 

da kažemo i da postoji jači interes šire zajedniceod interesa par hiljada domaćinstava, to se dokazuje jedino Vučićevim milionima i kamionima, a šteta se skriva, kako to baš sada da dođe do privatizacije Instituta JAroslav Černi,  kažu da njihova procena uticaja gradnje rudnika nije baš povoljna po investitora, za to je bržr-bolje prodat i to firmi koja jepodizvođač radova na svim državnim projektima, gde se ugrađuj najviše, gde tenderi postoje reda radi, građevinska i transportna firma rešila da se bavi naukom, vodoprivredom.

 

Voda je vrednija od litijuma, litijum je trenutno na ceni dok se ne razvije bolja tehnologija, a razviće se sigurno, lako se može desiti da posle 10 godina od rudnika ostane samo pustara i hiljade obolelih od trovanja arsenom. Vodu ništa ne može da zameni, jedino naš Milenko može da reši problem zatrovane vode, kupi flaširanu vodu od Coca Cole pa zalivaj voćnjak i baštu, napoj goveda i svinje.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Nije teško, postoji Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu u kojem je sve to definisano, pa nema potrebe za mistifikacijama i teorijama zavere. Nekoliko crtica iz tog zakona:

 

Nosilac projekta za koji je obavezna procena uticaja i projekta za koji je utvrđena potreba procene uticaja, ne može pristupiti realizaciji, odnosno izgradnji i izvođenju projekta bez saglasnosti nadležnog organa na studiju o proceni uticaja.

 

Nosilac projekta dužan je da zahtev za saglasnost podnese najkasnije u roku od godinu dana od dana prijema konačne odluke kojom je određen obim i sadržaj studije o proceni uticaja.

 

Nadležni organ obezbeđuje javni uvid, organizuje prezentaciju i sprovodi javnu raspravu o studiji o proceni uticaja.

Nadležni organ u roku od sedam dana od dana prijema zahteva za davanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja obaveštava nosioca projekta, zainteresovane organe i organizacije i javnost o vremenu i mestu javnog uvida, javne prezentacije, kao i javne rasprave o studiji o proceni uticaja.

Javna rasprava može se održati najranije 20 dana od dana obaveštavanja javnosti.

 

 

 

Nije mi jasan motiv zbog kojeg sada citiras, a vise puta si do sada linkovao zakon koji regulise nacin izrade ekoloske studije. Niko ne tvrdi da tako nesto ne postoji. Ali citirano samo pokazuje da u Jadru vec sada postoji ozbiljan problem, a tu su i novi u najavi.

 

Znaci, projekat ne moze da se zapocne bez odobrene ekoloske studije, to svi znamo. Ali kad vidis da potencijalni investitor pre toga masovno otkupljuje zemljiste i radi druge pripremne radnje, onda moras da se zabrines. On uvecava investiciju cija realizacija jos nije odobrena, dakle pravi razanj dok je zec jos u sumi. Eh, taj razanj bi mogao skupo da kosta gradjane Srbije ako danas-sutra budu morali da ga kupe, a ne treba im. U medjuvremenu, dok se odugovlaci sa studijom, cena raznja biva sve veca. Zato to meni lici na svojevrsnu ucenu i zato ne delim entuzijazam onih koji veruju da ce tu sve biti po zakonu i nikako drugo.

 

Cak i da bude, ostaje nam ovih problematicnih 20 dana (!?!) za javni uvid u studiju. Za to vreme treba izneti pitanja i primedbe, zar ne? Ne vidim koliko ce sama rasprava da traje, ali moglo bi da bude jos 20, par okruglih stolova i to je to. To je dovoljno za onaj javni toalet sto je Palma postavljao na njivi u Jagodini, ne i za ovako ogroman projekat. Jos jedan razlog za brigu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, vilhelmina said:

 

Nije mi jasan motiv zbog kojeg sada citiras, a vise puta si do sada linkovao zakon koji regulise nacin izrade ekoloske studije. Niko ne tvrdi da tako nesto ne postoji. Ali citirano samo pokazuje da u Jadru vec sada postoji ozbiljan problem, a tu su i novi u najavi.

 

Znaci, projekat ne moze da se zapocne bez odobrene ekoloske studije, to svi znamo. Ali kad vidis da potencijalni investitor pre toga masovno otkupljuje zemljiste i radi druge pripremne radnje, onda moras da se zabrines. On uvecava investiciju cija realizacija jos nije odobrena, dakle pravi razanj dok je zec jos u sumi. Eh, taj razanj bi mogao skupo da kosta gradjane Srbije ako danas-sutra budu morali da ga kupe, a ne treba im. U medjuvremenu, dok se odugovlaci sa studijom, cena raznja biva sve veca. Zato to meni lici na svojevrsnu ucenu i zato ne delim entuzijazam onih koji veruju da ce tu sve biti po zakonu i nikako drugo.

 

Cak i da bude, ostaje nam ovih problematicnih 20 dana (!?!) za javni uvid u studiju. Za to vreme treba izneti pitanja i primedbe, zar ne? Ne vidim koliko ce sama rasprava da traje, ali moglo bi da bude jos 20, par okruglih stolova i to je to. To je dovoljno za onaj javni toalet sto je Palma postavljao na njivi u Jagodini, ne i za ovako ogroman projekat. Jos jedan razlog za brigu.

 

Citiram zato što si rekla da ti nije jasno zašto RT još uvek ne predaje studiju, da je ta studija sigurno gotova ali oni neće sada da je objavljuju. U zakonu stoji da imaju godinu dana rok da predaju studiju od dana kada su dobili rešenje o obimu i sadržaju, dakle još uvek su u zakonskom roku. 

 

O otkupu zemljišta takođe sam pisao ranije:

 

Quote

Da se odmah ogradim: šansa da Rio Tinto nije do sada neko podmazivanje ponudio, a domaći političar odbio - meri se promilima, onako optimistički.

 

Ali da pričamo hipotetički, da imamo iste ove zakone i investitora koji ne nudi i političare koji ne primaju mito, čak i tada bi bilo logike iza takvog procesa. Prosto, u trenutku kada ti se pokaže ekonomska isplativost projekta, troškovi otkupa zemljišta u odnosu na ukupna ulaganja u projekat su sića i to je rizik sa kojim bi svaka kompanija mogla da živi. Odnosno, mnogo je veća korist od toga da unapred otkupiš zemljište i tako sebi značajno skratiš rok za otvaranje rudnika nego šteta, tj. trošak od otkupa zemljišta ako se od projekta odustane.

 

Što se tiče vremena za uvid u studiju, 20 dana je minimalno vreme, dakle može da bude i više, ali ja ne vidim problem ni sa 20 dana. Sva pitanja i komentari mogu da se podnesu pismenim putem i na to je autor studije dužan da odgovori, a i na javnoj odbrani mogu da se postavljaju pitanja i daju komentari i komisija je dužna da sva pitanja evidentira i uključi u svoj izveštaj, tako se otprilike i radi u praksi.

 

Uglavnom, vidim da se ovde uglavnom ponavljam i vrtim ono što sam već pisao, tako da dok ne bude nekih novih informacija ili događaja, malo ću da odmorim od ove teme.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Citiram zato što si rekla da ti nije jasno zašto RT još uvek ne predaje studiju, da je ta studija sigurno gotova ali oni neće sada da je objavljuju. U zakonu stoji da imaju godinu dana rok da predaju studiju od dana kada su dobili rešenje o obimu i sadržaju, dakle još uvek su u zakonskom roku. 

 

O otkupu zemljišta takođe sam pisao ranije:

 

 

Što se tiče vremena za uvid u studiju, 20 dana je minimalno vreme, dakle može da bude i više, ali ja ne vidim problem ni sa 20 dana. Sva pitanja i komentari mogu da se podnesu pismenim putem i na to je autor studije dužan da odgovori, a i na javnoj odbrani mogu da se postavljaju pitanja i daju komentari i komisija je dužna da sva pitanja evidentira i uključi u svoj izveštaj, tako se otprilike i radi u praksi.

 

Uglavnom, vidim da se ovde uglavnom ponavljam i vrtim ono što sam već pisao, tako da dok ne bude nekih novih informacija ili događaja, malo ću da odmorim od ove teme.

Pa ne mozes da ubedis nekog ko je protiv otvaranja rudnika I rudarstva per se.

Elem, kad smo vec kod ugrozenosti stanovnistva.

Selo Donja Nedeljica po popisu iz 2012 ima oko 700 stanovnika. Od radno aktivnog broja stanovnika njih 234, 80-ak se bavi poljoprivredom.

Selo Brezjak. Jos manje, oko 200 stanovnika . Od 92 radno aktivnih njih 20 se bavi poljoprivredom.

To su zvanicni podaci.

Dakle neposredno su ugrozena dva sela koja i bez Rio Tinta i rudnika demografski odumiru. Postojecim trendom Brezjak ce za nekih 20- ak godina nestati. Nedeljica mozda  izdrzi malo duze, Ali sa starackim domacinstvima. 

Sve ovo pisem samo da bi se neutralnim citaocima priblizile razmere demagogije od strane ekoloskih pokreta kada "size liju" zbog potencijalne devastacije. Da se vidi koji su to potencijala ugrozeni! 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ugroženi potencijal je škola sa dva đaka. Ko je pratio a nije se samo drao, i gušio se u suzama gledajući lažne poljoprivrednike, to je mogao da primeti još odmah.

 

11 hours ago, Div said:

 

Vodu ništa ne može da zameni, jedino naš Milenko može da reši problem zatrovane vode, kupi flaširanu vodu od Coca Cole pa zalivaj voćnjak i baštu, napoj goveda i svinje.

 

Pa sigurno, to tako i treba. Lepo kaže Amigo to što se tu radi nije poljoprivreda nego hobi, a hobisti su valjda spremni da kupe malo vode za svoje ljubimce. Evo na primer pas, njima treba oko 400ml vode dnevno. To je 12l mesečno, dva ona balona od 6l. Koliko je to, oko 300 din? Svinjama verovatno treba malo više, ali ko je pravi ljubitelj platiće. A to što su oni tu utripovali da je ovo što rade poljoprivreda, to neka okače mačku o rep.

 

Sećam se da smo još osamdesetih sa društvom par puta o tome pričali, kao, ovi koji sebe nazivaju poljoprivrednicima hoće da očuvaju dve svinje i da drže jednu kravu, i da od toga žive cele godine. To su gluposti.

 

Možda je to nekad moglo, ama je taj način odavno mrtav, samo što neki odbijaju da sami sebi ovo priznaju. I onda drže unaokolo preparirani leš "načina prađedovskog" , oblače mu kostime, na primer čakšire, šajkače, gunjeve i slično, kao na onom snimku sa lažnim poljoprivrednikom itd. Pa zna se ko to radi. Norman Bejts. I neki pojedinci. Ama to je mrtvo odavno. Što pre taj leš da zakopaju, manje će smrdeti.

 

A vodu da kupe za ljubimce, ili neka ih udome negde gde će se bolje brinuti o njima.

 

https://agrosmart.net/2016/02/26/bbc-o-srpskoj-poljoprivredi/

 

https://www.bbc.com/news/business-35631289

 

Can Serbia's farming heritage survive?

 

Može k.... A tako i treba. Zakopaj to, pa da zapevamo.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

Izgleda da je "narod" pobedio, raskinuce se ugovor sa Rio Tinto. Ko je prodao prodao. :59:

Odlično, onda "narod" treba i da plati štetu, i to stražnjicama. A litijum će svakako odatle biti izvađen. I to sa sve krstačama koje će ga tada braniti. Na njima može da piše "nedamo litijum", u znak protesta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Samo kazem kako je, i kako ce biti. Ko hoce moze da ima vlazne snove koliko hoce, ama ako taj litijum bude potreban, biće iskopan i to je to. Ako bude potrebno, uz "pripremu terena" vaspitnom palicom. Tako je uvek bilo, vi na tom principu insistirate, ne znam sta vam sad smeta. Nisam vam ja kriv sto se tu odusevljavaju istim stvarima kao Don Kihot (i Norman Bejts). To nesto, "plemeniti divljaci"  neuprljani zlom civilizacijom koji po ceo dan pevaju i igraju, sa pastirskom pesmom i vinom u srcu, tako im Handke pomogao. A urbani svet (kome litijum treba isto koliko i nafta, i više) im je neprijateljsko mesto koje se tu nikad nije stvarno zapatilo.

 

Imam vest za vas, sto se tog sveta tice, sve to sto branite, tu ili bilo gde, sve moze da bude prekopano ako njemu trebaju sirovine odatle, i to je to. Racuna, priroda ce se i tako vratiti, a kad joj taj litijum ili bilo sta nije bio potreban sve ove milijarde godina pa ga nije ni za sta koristila, nece joj ni nedostajati.

 

Što se tiče precednika, ako uvedu online glasanje, posle 20 godina kuliranja mogu da glasam za njega, iz principa. Vera mi ne dozvoljava da budem na istoj strani sa neprijateljima progresa. Nije da je precednik na strani progresa, ali je bar manje protiv, a i ugnjetava ove druge.

 

Mada bi bilo zanimljivo kad bi pojedini na nekoj drugoj temi napisali, zasto su majku mu imperijalisticku onomad kako tvrde mesecima po zimi isli na one proteste protiv milosevica, kad su kako se pokazalo zadrtiji protivnici civilizacije nego oni slobisti od onomad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozda Milenko to napise preostro i nabaca svega ali je apsolutno u pravu za ovo.

Dve svinje, jedna krava, desetak koka,

malo krompira, malo luka, malo paprike NIJE poljoprivredna proizvodnja.

To je sve za vlastite potrebe i bukvalno je blize hobiju nego poljoprivredi.

Meni je ok ko hoce tako da radi ali mi nije ok kada se to predstavlja kao unistavanje poljoprivrednih resursa koji mogu sa zdravom hranom da hrane celu Srbiju.

Na ovakav nacin nisu nikad mogli i nikad nece moci.

Edited by Clash
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi otvoriti jednu temu o poljoprovredi u Regionu.

Koliko sam ja upoznat sta se desava u BiH, najisplatljivije bavljenje poljoprivredom je da imas stado ovaca i da budes coban. Troskovi su minimalni u smislu, ovdedes ovce na planinu i one pasu travu, to ne placasa nikome, imas dva tri psa ovcara da malo trckaraju oko ovaca, napravis neku ogradu da ih navece zatvoris i to je to.

Cuvam ovce slusam Rolingstonse, sve ovce, tacnije janjci se prodaju, to nije problem, mogu da se prave i neki mlijecni proizvodi i od toga moze da se prezivi. Sad ne znam kako ide za penziju, zdravstveno i tako to. Vjerovatno nikako, moras da cuvas ovce do kraja zivota.

Sve ostalo sto se tice poljoprivrede je patnja i nesigurnost. Kakvo ce biti vrijeme, cijene itd.

Tako sela polako umiru, na ovom Youtube kanalu ima dosta dokumentaraca o selima i kako to sve umire.  

https://www.youtube.com/channel/UCXMrRmg_MvklPZeaavt0xFg/videos

Takodje u Srbiji je slicno, ima onaj serijal Zadnja posta Srbija, gde se moze videti kuda ide taj zivot na selu i koliko to sve propada.

Zbog toga sam ja za rudnik, jer od te poljoprivrede nema nista. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Amigo said:

Trebalo bi otvoriti jednu temu o poljoprovredi u Regionu.

Koliko sam ja upoznat sta se desava u BiH, najisplatljivije bavljenje poljoprivredom je da imas stado ovaca i da budes coban. Troskovi su minimalni u smislu, ovdedes ovce na planinu i one pasu travu, to ne placasa nikome, imas dva tri psa ovcara da malo trckaraju oko ovaca, napravis neku ogradu da ih navece zatvoris i to je to.

Cuvam ovce slusam Rolingstonse, sve ovce, tacnije janjci se prodaju, to nije problem, mogu da se prave i neki mlijecni proizvodi i od toga moze da se prezivi. Sad ne znam kako ide za penziju, zdravstveno i tako to. Vjerovatno nikako, moras da cuvas ovce do kraja zivota.

Sve ostalo sto se tice poljoprivrede je patnja i nesigurnost. Kakvo ce biti vrijeme, cijene itd.

Tako sela polako umiru, na ovom Youtube kanalu ima dosta dokumentaraca o selima i kako to sve umire.  

https://www.youtube.com/channel/UCXMrRmg_MvklPZeaavt0xFg/videos

Takodje u Srbiji je slicno, ima onaj serijal Zadnja posta Srbija, gde se moze videti kuda ide taj zivot na selu i koliko to sve propada.

Zbog toga sam ja za rudnik, jer od te poljoprivrede nema nista. 

Problem je sto u Srbiji je gomili ispod casti da budu cobani za platu 400+Ojra, ali ce motati kablove za 250 Ojra i klanjati se rukovodstvu za to.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Clash said:

Mozda Milenko to napise preostro i nabaca svega ali je apsolutno u pravu za ovo.

Dve svinje, jedna krava, desetak koka,

malo krompira, malo luka, malo paprike NIJE poljoprivredna proizvodnja.

To je sve za vlastite potrebe i bukvalno je blize hobiju nego poljoprivredi.

Meni je ok ko hoce tako da radi ali mi nije ok kada se to predstavlja kao unistavanje poljoprivrednih resursa koji mogu sa zdravom hranom da hrane celu Srbiju.

Na ovakav nacin nisu nikad mogli i nikad nece moci.

Koliko gresite! Na tom podrucju ima porodica koje zive od pcelarstva vec 3 generacije, drzava je ulozila 5 miliona eura u unapredjenje ove delatnosti, mrzi me da googlam koliko izvozimo meda ali je suma izuzetna za srpsku poljoprivredu.. Ako se otvori RT rudnik, sav taj biznis p r o p a d a! Da ste manje ostrasceni pa da vam i nacrtam podatke, ovako.....mrzi me da se borim sa vasim predrasudama. 

 

Edited by Pletilja
  • Like 4
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Koliko gresite! Na tom podrucju ima porodica koje zive od pcelarstva vec 3 generacije, drzava je ulozila 5 miliona eura u unapredjenje ove delatnosti, mrzi me da googlam koliko izvozimo meda ali je suma izuzetna za srpsku poljoprivredu.. Ako se otvori RT rudnik, sav taj biznis p r o p a d a! Da ste manje ostrasceni pa da vam i nacrtam podatke, ovako.....mrzi me da se borim sa vasim predrasudama. 

 

A kako nije propao za period od 50 godina rada hemijske industrije Viskoza? 

I sta ekolozi planiraju kako da rese nasledjeni problem opasnog otpadnog materijala iz istoimene fabrike? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Bane said:

I sta ekolozi planiraju kako da rese nasledjeni problem opasnog otpadnog materijala iz istoimene fabrike? 

Da su barem ekolozi....

 

Nego su u 90% slucajeva nacionalisticka bagra koja je izasla na ulicu samo zato sto je Rio Tinto ''zapadnjacka kompanija''. Da je ''istocnjacka'', ne bi ni A rekli, kao sto ne kazu protiv Zijina ili Linglonga. 

 

Cista demonstracija talibanizma i anticivilizacionastva pod maskom ekologije. 

 

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FrediB said:

Da su barem ekolozi....

 

Nego su u 90% slucajeva nacionalisticka bagra koja je izasla na ulicu samo zato sto je Rio Tinto ''zapadnjacka kompanija''. Da je ''istocnjacka'', ne bi ni A rekli, kao sto ne kazu protiv Zijina ili Linglonga. 

 

Da. I sada kada Brnaba izjavljuje da je vlada na korak od odluke da ponisti dozvole Rio Tintu, stvari postaju malo jasnije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darth Bane said:

Da. I sada kada Brnaba izjavljuje da je vlada na korak od odluke da ponisti dozvole Rio Tintu, stvari postaju malo jasnije. 

Sto ce reci da su ''protesti'' bili samo jos jedan udbaski igrokaz. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Ti "protestanti" se godinama deru protiv mrskih "stranih privatnih kompanija" pri cemu misle iskljucivo na "zapadne kompanije", mrske strane banke itd. Nije se ta sluzba bas mnogo namucila da ih nahuska.

 

To su oni koji nece da kupuju "hrvatsko mleko" i Podravka supe, ili kad covek pita da li u prodavnici postoje neke cigare koje se proizvode u Evropi, obracaju se nepoznatim ljudima (traze da im neko razbije glavu) "pa sta, da li to znaci da sve sto se ovde proizvodi ne valja, sta ce ti Evropa pored ovolike Srbije" itd.

 

More drumovi će poželet Turaka, al Turaka nigde biti neće.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, sasa965 said:

Lepo je znati da u društvu gde skoro ništa ne funkcioniše postoji Služba koja efikasno radi.

Mašala

Da, tako stoje stvari. 

 

Just now, Milenko Puzigaca said:

Ti "protestanti" se godinama deru protiv mrskih "stranih privatnih kompanija" pri cemu misle iskljucivo na "zapadne kompanije", mrske strane banke itd. Nije se ta sluzba bas mnogo namucila da ih nahuska.

A protiv Zijina i Linglonga ni A da beknu. 

Ili protiv Gazproma ili Lukoila. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, FrediB said:

Da, tako stoje stvari. 

 

A protiv Zijina i Linglonga ni A da beknu. 

Ili protiv Gazproma ili Lukoila. 

 

 

Ja sam izgleda tebi na ignore listi kad treći put moram da pišem jedno isto. Najveći udeo u vlasništvu Rio Tinta imaju Kinezi. 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Stiletto said:

Najveći udeo u vlasništvu Rio Tinta imaju Kinezi. 

Naravno da imaju, ali to se u srBskim medijima namerno i sistematski precutkuje, pa obican Milojko onda pomisli da je Rio Tinto zapadna i SAMO zapadna kompanija. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

Sto se rudnika tice oni nikada i nigde nisu imali blagotvoran uticaj na okolinu, ali  pre ili kasnije ce doci do otvaranja istog, ako postoji neko isplativo nalaziste, tako to uvek biva. Nisam upoznat oko detalja, ali racunam da taj narod koji tamo zivi ima pravo da odluci da li hoce da proda svoje njive, cak i ako gaje dve krave na 30 ari i ne mogu da se takmice sa Cargilom. Cela prica oko toga kako je to sve za njihovo dobro  mi lici na pricu o Inuitima i nafntim poljima, od kojih bi oni trebalo da imaju velike koristi, a u sustini su dobili patku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...