Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

4 minutes ago, DameTime said:

 

Okej, ali ako imam platu 1860 eura neto, koliko me košta iznajmljivanje stana + režije + hrana? I šta mi ostane za ono što bismo nazvali fiktivnim troškovima?

Ja evo u Srbiji zarađujem oko 1500 eura neto i živim ok. Pri čemu imam tu sreću da iznajmljujem stan za 180 eura (sa uračunatim režijama) pa onda mogu i da prištedim. 

Najiskrenije, ne ostane ti nista, 1500 neto u Srbiji neki je iznos sa kojim mozes komotno da zivis, cak da odes i na neki koncert

ili u pozoriste tu i tamo.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, JPM said:

 

despicable-me-what-gif.gif

 

Haha kao što rekoh, imam sreće 😄

 

Kad sam pre 3 godine izlazila iz studentskog doma, ušla sam na Halo oglase, ukucala parametre i prvo mi je izašao oglas za ovaj stan. U to vreme je doduše kirija bila 135e leti i 145e zimi. 

 

No moji vršnjaci ne plaćaju ispod 350e.

6 minutes ago, Selina said:

Najiskrenije, ne ostane ti nista, 1500 neto u Srbiji neki je iznos sa kojim mozes komotno da zivis, cak da odes i na neki koncert

ili u pozoriste tu i tamo.

 

Ma znam, ja živim skroz okej, plaćam sebi časove glume, treninge, non-stop koristim i taxi, idem u pozorište, na utakmice, na kafu svaki drugi dan, kupujem sebi šminku, garderobu itd.  

 

Ali mi deluje da se u Austriji ne bih baš naživela sa onom platom; koliko god je stanje u Srbiji sranje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

 

Okej, ali ako imam platu 1860 eura neto, koliko me košta iznajmljivanje stana + režije + hrana? I šta mi ostane za ono što bismo nazvali fiktivnim troškovima?

Ja evo u Srbiji zarađujem oko 1500 eura neto i živim ok. Pri čemu imam tu sreću da iznajmljujem stan za 180 eura (sa uračunatim režijama) pa onda mogu i da prištedim. 

 

U Grazu recimo danas mozes bez problema kao samac naci garsonjeru sa svim troskovima plus izdaci za hranu za nekih 1100 do 1200 eura mjesecno. Opet ovdje pricamo o jednom od najlosije placenih poslova gdje ti nisu potrebne nikakve kvalifikacije. Da je neki wow zivot, nije sigurno ali opet kazem za par klasa iznad zivota koji si mogu priustiti samci kod nas koji rade u marketima kao prodavaci. Ti u Bg sigurno nemas 1500e na mjestu koje ne trazi nikakve kvalifikacije. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, PorodicneVrijednosti said:

U Grazu recimo danas mozes bez problema kao samac naci garsonjeru sa svim troskovima plus izdaci za hranu za nekih 1100 do 1200 eura mjesecno. Opet ovdje pricamo o jednom od najlosije placenih poslova gdje ti nisu potrebne nikakve kvalifikacije. Da je neki wow zivot, nije sigurno ali opet kazem za par klasa iznad zivota koji si mogu priustiti samci kod nas koji rade u marketima kao prodavaci. Ti u Bg sigurno nemas 1500e na mjestu koje ne trazi nikakve kvalifikacije. 

 

Okej, ovo je istina, ja zapravo do te cifre dolazim uz dva posla koja radim. Nijedan svakako nije bez kvalifikacija.

 

Više me je zanimao taj odnos između plate i standarda života. Da ne bude računam plata je veća nego ovde ali je zato i život skuplji. 

 

 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, DameTime said:

Haha kao što rekoh, imam sreće 😄

 

Ovo kao kad mi jedna na redditu napisala na temi o mesečnim troškovima da troši 20 000 dinara na hranu za porodicu. Ako je tad nisam napsovao...

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, DameTime said:

Više me je zanimao taj odnos između plate i standarda života. Da ne bude računam plata je veća nego ovde ali je zato i život skuplji. 

 

Ja sam siguran da ovdje jedan par nasih godina (kontam da smo tu negdje godistem) u Grazu moze zivjeti sasvim dobro sa 2 plate od oko 2000 eura sto je ono plata prodavaca u Lidlu il Hoferu. Za 1500 eura mjesecno mogu bez problema placati stan s rezijama plus hranu gdje im ostaje jos fakticki 2500 eura za ostale stvari. Ako se pak radi o fakultetski obrazovanim ljudima sa bar 3-4 godine iskustva u struci onda racunaj da te dvije plate mogu ici ukupno na oko 6k mjesecno i to je vec zivot bez ikakve brige. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, JPM said:

 

Ovo kao kad mi jedna na redditu napisala na temi o mesečnim troškovima da troši 20 000 dinara na hranu za porodicu. Ako je tad nisam napsovao...

 

Hm ovo jedino ako je porodica dvočlana i ako prate najbolji tutorijal na ovu temu, sa cenama korigovanim +75% za inflaciju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, JPM said:

Ovo kao kad mi jedna na redditu napisala na temi o mesečnim troškovima da troši 20 000 dinara na hranu za porodicu. Ako je tad nisam napsovao...

 

Možda jedu samo jaja, po preporuci ministra :classic_rolleyes:

Edited by DameTime
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, JPM said:

 

Ovo kao kad mi jedna na redditu napisala na temi o mesečnim troškovima da troši 20 000 dinara na hranu za porodicu. Ako je tad nisam napsovao...

Ja sam nekoliko meseci uzastopsce gledala koliko moj muz i ja potrosimo na hranu tako sto je samo on sa svojom karticom

placao sve, ja sve ostalo samo ne samoposluge i vec mesecima nas dvoje trosimo stvarno 700 evra, a jedemo jednom dnevno😄

Link to comment
Share on other sites

Just now, DameTime said:

 

Možda jedu samo jaja, po preporuci ministra :classic_rolleyes:

2 osobe:

2x2 jajeta x 20 RSD= 80 RSD dnevno

Hleb 1/2 = 30 RSD dnevno

Ukupno: 110 RSD dnevno according to Ministar

Mesecno: 110 RSD x  30dana = 3300 RSD i to za 1 obrok dnevno udvoje.

Bemliga, dje je tu romantika i nije cudo sto natalitet opada.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Bemliga, dje je tu romantika

 

Romantika podrazumeva kreativnost, mix it up.

 

Kuvana tvrdo i mekano, poširana, pržena, pečena, kajgana, omlet, na oko... Sirova za parove koji vole da eksperimentišu. 😈

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

...u beogradu ljudi nisu mnogo zaposleni, uglavnom voze auta i sede po kaficima, auta parkiraju odmah ispred objekta, strasne su guzve po ceo dan kao razvoze decu od obdanista do skola do baleta do violine i pianina, solo pevanje, tenis...to je tako lep i opusten zivot. Zato se niko ne buni osim ono oko litijuma ali to je vise zbog ekologije.

 

Inace mislim da je srbija obecana zemlja za pusenje pa dolaze iz raznih zemalja kako bi ovde kao ljudi mogli da puse pa jos vise prave guzvu i onda stvarno ispada da bas niko ne radi. Oni koji moraju da rade su jako ljuti sto moraju. Nema tu mnogo zadovoljstva kad ne mozes u kafic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, 40Wins said:

I meni je nije realno da moze da se dokaze namera koordinisanja jednakog nivoa (visih) cena, jer svaki trgovac moze da stavi cenu koju hoce, i nizu i visu, a pogotovo nigde nije definisano da cene  moraju da budu drugacije od konkurencije. Ovaj spor bi mogao da se dobije u korist potrosaca, samo ako postoje eksplicitni dokazi o komunikaciji u vezi izjednacavanja (visih, na stetu gradjana) cena. 

 

Mislim da nije problem da se dokaže jer je VJT podiglo optužnicu, ali je problem da se proces sprovede do kraja. Uvek se može desiti da se svedok, sudija ili advokat „razbole”, da se predmet „izgubi” u fiokama, da se „dokaže” da prevoz tone nekog proizvoda skupo plaćen jer je npr. južno voće dopremljeno sa Grenlanda privatnim avionom i tome slično.

Link to comment
Share on other sites

Kad ste se vec raspisali o platama, troskovima, etc., treba mi pomoc/informacija - imamo otvorenu poziciju za Administrative Assistant, trazimo po istocnoj Evropi (Rumunija, Bugarska, Srbija...). Intervjuisala sam jednog mladica, pozicija je u mom timu; tasks & responsibilities nista scientific, uglavnom filing, meeting minutes, dokumenti vezani za treninge, itd...

Raspon plate (bruto) za taj nivo u Srbiji je 13 000 - 19 500 €. Kandidat trazi 24 000 €!

Mozda sam bezobrazna, ali za takvu piziciju, 2000 € mesecno (bruto) je prilicno povelika suma, ali dozvoljavam da gresim.

 

Treba da mu ponudim posao, obzirom na salary range, 20 000 je max sto bismo isli - da li je to realna prihvatljiva cifra?

 

Hvala unapred na komentarima!

 

p.s. Rumuni imaju visi salary range, Poljaci nizi

 

p.p.s. Moj post moze na Drustvo/Ekonomiju, nema mnogo veze s politikom, osim sto ste me navukli s vasim postovima 😄

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DameTime said:

 

Ja evo u Srbiji zarađujem oko 1500 eura neto i živim ok. Pri čemu imam tu sreću da iznajmljujem stan za 180 eura (sa uračunatim režijama) pa onda mogu i da prištedim. 

 

3 hours ago, DameTime said:

 

Haha kao što rekoh, imam sreće 😄

 

Kad sam pre 3 godine izlazila iz studentskog doma, ušla sam na Halo oglase, ukucala parametre i prvo mi je izašao oglas za ovaj stan. U to vreme je doduše kirija bila 135e leti i 145e zimi. 

 

No moji vršnjaci ne plaćaju ispod 350e.

 

Ja sam se pre 3 godine vratio u Beograd i trazio stan tom prilikom. Generalno nisam zahtevna licnost po tom pitanju, ali nesto u ovom cenovnom rangu nisam ni video u oglasima. Koja je fora sa stanom? Jel ima neki problem, u smislu deljen na neki nacin, u kuci ili nesto slicno? I gde je lokacijski, u smislu GSP kategorizacije, zona 1 ili zona 2?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Romantik said:

Ja sam se pre 3 godine vratio u Beograd i trazio stan tom prilikom. Generalno nisam zahtevna licnost po tom pitanju, ali nesto u ovom cenovnom rangu nisam ni video u oglasima. Koja je fora sa stanom? Jel ima neki problem, u smislu deljen na neki nacin, u kuci ili nesto slicno? I gde je lokacijski, u smislu GSP kategorizacije, zona 1 ili zona 2?

 

Stan je u kući i imam cimerku.

 

Samom stanu ništa ne fali, dovoljno je prostran, svaka ima svoju sobu, kompletno je opremljen, a i nameštaj je noviji itd. Što se tiče lokacije, jeste zona 2 (tj. sada je to zona B lol), ali je dobro povezan sa gradom i ima u blizini sve što je potrebno (pošta, apoteka, market, kafići itd). 

 

Ja sam stvarno zadovoljna jer su ljudi kojih stanujem jako ljubazni, ne ulaze nam u stan bez pitanja, šta god treba u stanu oni srede i poprave, pijemo kafu zajedno i tako :classic_smile:

Kome god ispričam ne može da poveruje kako su mi stanodavci kul. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam sa mojim stanodavcima jz Ljubljane ostao isto u dobrim odnosima (prošlo 7 godina). Oni su se i združili sa mojim roditeljima pa im svake godine dolaze u goste. Kao baba i deda su mi (bez zezanja). A žive u najlepšem delu Slovenije, Novoj Gorici. Italijanska obala na 20 minuta.

 

Što se tiče cene, ja sam u centru za 1100 eura mesečno + troškovi. Sreća da sam konačno kupio stan pa se selim krajem godine. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

iznajmljujem stan za 180 eura

...

imam cimerku.

 

Spojio sam citate iz 2 posta u jedan -

Da li plaćate 180 evra ukupno stan ili po 180 evra svaka?

 

Ako je ovo drugo, onda iznajmljuješ stan od 360 evra, i to je podatak bitan za ovu priču a ne koliko ti plaćaš.

(Jer da vas je 3 plaćala bi 120, 4 - 90 itd...)

 

Quote

No moji vršnjaci ne plaćaju ispod 350e.

 

Po stanu ili po osobi?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

Spojio sam citate iz 2 posta u jedan -

Da li plaćate 180 evra ukupno stan ili po 180 evra svaka?

 

Ako je ovo drugo, onda iznajmljuješ stan od 360 evra, i to je podatak bitan za ovu priču a ne koliko ti plaćaš.

(Jer da vas je 3 plaćala bi 120, 4 - 90 itd...)

 

Svaka po 180, bilo bi baš mnogo jeftino da dajemo samo po 90 eura za stan + račune 😄 

 

Apropo drugog dela, ja sam jedno vreme u ovom stanu živela sama i plaćala sam samo svoj deo, nisam plaćala 360 eura.

 

5 minutes ago, fancy said:

Po stanu ili po osobi?

 

I po stanu i po osobi, tj. ja znam uglavnom ljude koji samostalno iznajmljuju (nemaju s kim jbg).

Link to comment
Share on other sites

Realna prica je 500 evra sa racunima za 35-40 kvadrata na lokacijama poput Mirijeva, Ledina + 250 evra za hranu i vec smo stigli do prosecne neto zarade. Zanatlije i IT kruzok jos plivaju nekako u ovoj zabokrecini, ostali koliko vidim uzurbano pakuje kofere.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kronostime said:

Niste u istim gradovima, zato je i cena drugacija.

:classic_biggrin:

 

Ja sam domaćin čovek, živim u kući 😎😁

 

7 hours ago, Selina said:

U Nemackoj slobodno racunaj da ako ti neko kaze bruto 5000 da je neto 2500, a moze da bude i manje ( neto) .

 

Nije baš tako. Steuerklasse 1 je najnepovoljnija i u njoj ako si može najviše 42% da ti se odbije, ako zarađuješ preko 66k eura godišnje, inače je manje, za prosečnu platu je negde oko 35%.

 

7 hours ago, DameTime said:

 

Ja evo u Srbiji zarađujem oko 1500 eura neto i živim ok. 

 

Grandmothers and frogs, ti si visokokvalifikovana. 

 

4 hours ago, Sunshine State said:

Mozda sam bezobrazna, ali za takvu piziciju, 2000 € mesecno (bruto) je prilicno povelika suma, ali dozvoljavam da gresim.

 

Treba da mu ponudim posao, obzirom na salary range, 20 000 je max sto bismo isli - da li je to realna prihvatljiva cifra?

 😄

😄

 

Ne mogu da ti pomognem baš, ali iskoristiću kao povod - mi tražimo ženu iz Srbije koja bi došla kod nas da nam pomogne oko deteta, plaćen smeštaj, hrana, put, ne treba nikakva kvalifikacija, osim da zna sa detetom i da je pouzdana (da, to vredi mnogo), ali - neće da se cimaju za manje od 2k eura neto 🤷🏻

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:

Nije baš tako. Steuerklasse 1 je najnepovoljnija i u njoj ako si može najviše 42% da ti se odbije, ako zarađuješ preko 66k eura godišnje, inače je manje, za prosečnu platu je negde oko 35%.

 

Gore su klase 5 i 6.

Za gross mesecnu od 3000, grupa 1 dobija oko 2000 e, grupa 5 oko 1700 i grupa 6 oko 1600.

 

Za platu za dadilju - ne znam sta da kazem 😞

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Gore su klase 5 i 6.

Za gross mesecnu od 3000, grupa 1 dobija oko 2000 e, grupa 5 oko 1700 i grupa 6 oko 1600.

 

Za platu za dadilju - ne znam sta da kazem 😞

 

Nije, 5 ima iste Abzüge (42% maksimalno), jedino ako zarađuješ preko 277k, onda je 45.

 

6 klassu nisam ni računao, jer je za drugi posao, ali jeste 50%.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...