Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

2 hours ago, McLeod said:

Vucic i nase drustvo je ogledalo nas samih. Mi smo mnogo gori nego sto mislimo o sebi.

 

✔️✔️✔️✔️

 

Stok... narod u Srbiji kusa sva sranja isključivo po sopstenoj zasluzi. Nedavno sam imao nekog majstora u kući, stariji čovek, penzioner, dobar i fin, ali počeo da drobi i hvali Žvalavog. Ma obožava ga. A pre toga kukao na cene i kako je sve preskupo i neizdrživo... ali ne da na Vučića, svi drugi političari su bitange ali Vučić - ma to je čudo od čoveka. Pa onda je počela ona čuvena priča koliko je Vučić izgradio i koliko gradi...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Selina said:

Ja sam pre Londona bila u Italiji i Grckoj.................lepote arhitekture

...............Kasnije je Pariz preuzeo barjak.

 

 

Auu, pa ovo meni zvuci kao neka izdaja. Jesi ti bila mozda u Crnoj Travi ili te rade samo Londoni i Parizi kao i njihove nebitnosti.....? Jesi bila recimo u Novorosijsku? Da vidis sta je arhitektura, ja sam slucajno, tj, bas namerno, bila tamo, cisto da izbegnem te tvoje parize i ostale gluposti....Kakav ajfel, tesko da se moze videti tako ogromno cudo od spomenika, da se zapad zastrasi i postidi svojih spomencica kamencica....

 

Nego, nisam pogledala genezu postova kako je uopste doslo do toga da sada ovo pisem...Znaci javi se kad posetis zaista vazna mesta u ovoj planeti, poput ovih sto sam navela....

 

Zivela Srb. I Rus.

 

(imam ucestale napade antikonformizma, to mi je od rodjenja)

 

1 hour ago, fancy said:

 

Niti je, na kraju krajeva, manjak inteligencije uvredljiva stvar.  To je jednostavno tako... 

 

 IPAK to jeste uvredljiva stvar ali iskljucivo za onog ko u nekom kontekstu koristi i nekome upucuje konstrukciju `manjak inteligencije`. Time se obicno nipodastava i umanjuje misljenje ili postupak tog nekog ko je oznacen kao `neiteligentan` Dok sa druge strane NIJE uvrdljivo samo za onoga na koga se to odnosi, jer nikada niko jos nije o sebi pomislio da ima manjak inteligencije, vec da se takve stvari desavaju samo nekom drugom. Sto znaci, kad se pomisli da si nekoga uvredio time sto mu se obracas kao neiteligentnom ili manje inteligentnom - on misli da si ljubomoran na njega jer je zapravo super inteligentan....

 

I da ponovim tvoje reci - To je jednostavno tako. Ako nisam u pravu, neka me demantuju oni koji su poverovali da imaju takav manjak....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
31 minutes ago, McLeod said:

jako je tesko Srbiju definisati kao kapitalisticku zemlju, u najboljem slucaju je hibridna, zato sto postoji i dalje drustvena svojina

 

16 minutes ago, McLeod said:

Sva javna preduzeca su ti drustvena svojina. EPS na primer.

 

Zaključujem da na svetu ne postoji zemlja koju nije teško definisati kao kapitalističku, možda je to pravi razlog zašto gomila stvari ne valja - niko ne primenjuje najsavršeniji sistem poznat čovečanstvu.

 

A do toga si verovatno i ti došao, samo drugim putem. :wink2:

 

Spoiler

Edit: neću dalje da četvorim dlaku, bilo mi je ovo malo zabavno, ali da ne preterujem.

 

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, McLeod said:

 

Neka bude onda glupi ljudi u kolokvijalnom smislu. I dalje nigde ne pise glupi ljudi = niza bica. A to da ne zasluzuje da ima ono sto ja imam, pa naravno da ne zasluzuje. To je normalno.

 

To sto proponenti komunizma misle da naucnik, istrazivac, inzenjer, doktor treba da ima isto kao NKV radnik je samo njihov problem, nije problem stvarnog sveta. Srecom.

 

Kome se to ne svidja, postoji Severna Koreja.

Zašto ne zaslužuje? Ko si ti da odrediš ko koliko zaslužuje? Sounds like commie talk to me

 

Koliko se sećam pisao si više puta da nisi završio fakultet, da li ti onda misliš da ne zaslužuješ isti novac kao @fancy koji je bio profa na faksu (koliko sam razumeo, praštajte ako sam pomešao 😄) - Da li ti smatraš da treba da imaš manje i zarađuješ manje nego bilo ko ko je završio faks?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa tako lepo, jer bih ja mogao da radim njegov posao posle mesec dana obuke (sto je obicno i potrebno za takve poslove), a on ne bi mogao da radi moj posao pa da uci 10 godina. Prosto i jednostavno.

 

Ja zaradjujem onoliko koliko je neko spreman da me plati, a ja znam koliko mogu da trazim. Jos prostije i jednostavnije.

 

To sa fakultetom nema veze.

 

Ali ako hoces, da, u globalu onaj ko je prosao tezi akademski put treba da ima vecu platu, s tim sto ce i to da diktira trziste, a ne broj procitanih stranica u zivotu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Nicklord

Ma sve 5, nisi pogrešio, svakom prema zaslugama i trudu - mada mislim da grešiš kad porediš Meka i mene, ubeđen sam da me Mek šije, sjebali su fakultete, pobegao sam u sigurno gnezdo državne firme i in-house programiranja - konformizam uber alles, nisam ja baš pravi role model kapitaliste :classic_biggrin:

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Mi ne samo da nismo svi isti (najgora kolektivistička budalaština koja postoji) već ni mi kao individue nismo isti u različitim razdobljima svog života, pa samim tim tokom vremena imamo različite potrebe, sposobnosti, vrednosti, mogućnosti. Ja sam bio skroz druga osoba pre 20 godina i biću opet neka treća za 20 godina ako to doživim. Moja vrednost na tržištu se menja, ono što ja mogu da pružim svetu se menja, ono što meni treba od sveta se menja. I guess what...na dosta toga mogu da utičem upravo ja. Nemamo svi iste polazne tačke, ali još manje svi imamo iste puteve, želje, potrebe i mogućnosti. Mi samo treba da budemo svi isti pred zakonom, nikakva druga ekvivalencija ne dolazi u obzir. Normalno je da je direktor više vrednovan na tržištu od portira. Tako i treba da bude. Svako ko kaže drugačije je neprijatelj čovečanstva. Ono što bi bilo idealno je da postoji minimum solidarnosti, tako da i taj portir može da preživi od svog rada, ali normalno da ne može da očekuje isti output sa direktorom jer ni input nije isti. Prosto k'o pasulj. 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Sada kada se ispratilo, tj. kad sam procitala sta ste pisali ovih dana ne bi trebalo imati dilemu o tome ko kakvu Srbiju zeli i ko se sa kim slaze, lajkuje ili ljuto protivi. Jos pre sam rekla da je sve to sa sukobljenim stavovima zapravo pitanje ideologije i resenja koja proizilaze iz ideologije. Naravno da to nije uvek slucaj jer nije ni nuzno moze da ti se danas dopada ovo sutra ono a ponekad se uhvatis neke politicke gluposti kao pijan plota pa zavijas godinama, onda promenis plocu...

Najvise se istice patetika, ali to sto preovladava ovde i u srb nije toliko zaprepascujuce. Patetika je Vucicev stil politickog izrazaja, ako ste i sami pateticari i samo kukate i proklinjete uz obavezno samosazaljenje, vi ste avov 0klon a ne znacajan protivnik. Patetika je kao sto znamo smesna a ljudi su uglavnom pristojni i nece svaki put da sipaju so na `ranjenu` patetiku koja se konstantno provlaci kao da je to nesto normalno....

 

Patetika je izvestacenost a ne nesto sto rastuzuje ili nas navodi na sazaljenje. Moze ta gluma i da se proveri. Isprovociraj pateticara ili tako nekog ko brani kakve zaumne stavove i Eureka! Odmah ce se odreci svoje patetike i nastupice agresivno...prosto pocece da rezi i sikce. Probajte - uverite se.

 

Isprobajte na Vucicu....a posle na `nizim razredima` ili obrnuto....

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
6 hours ago, McLeod said:

 

Pa ko kaze da svi treba da konzumiraju isto? Jedan moj rodjak koji je radio u Zastavi ceo zivot i zivotna filozofija mu je - e da si ti bio pametan i malo se laktao kao pravnik, pa da sednes u vodovod ili energetiku i sta te briga, plata leze prvog, ne radis nista, kao ja, radis ovamo, hvatas krivine kad mozes, platica leze, sad penzijica i sve cetiri u vis.

 

Pa kad vidi da imam pare da potrosim onda gleda sta ja to "klikcem".

 

E takva osoba i ne treba da konzumira ono sto ja mogu, jer je ta osoba nize inteligencije, nize ambicije, a bogme i predstavnik loseg mentaliteta koji je jedan od uzroka tog "loseg" drustva o kojem i ti pises, i treba da izumre (ne covek, nego mentalitet).

 

Sto se tice konzumerizma, kao sto sam rekao gore, apsolutno i potpuno stvar izbora. Onaj koji ne moze da se kontrolise ima slab karakter i "pao" bi na nekom drugom zivotnom testu svakako.

Po tvojoj iščašenoj logici, ti si "niže inteligencije, niže ambicije a bogme i predstavnik lošijeg mentaliteta" u odnosu na mene. Ako misliš da nisi, hajde na privatnim porukama da uporedimo income tax za prošlu godinu.

 

Elem, svakakve budalaštine su se ovde mogle pročitati unazad nekoliko strana.

Edited by Maharaja
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Maharaja said:

Po tvojoj iščašenoj logici, ti si "niže inteligencije, niže ambicije a bogme i predstavnik lošijeg mentaliteta" u odnosu na mene. Ako misliš da nisi, hajde na privatnim porukama da uporedimo income tax za prošlu godinu.

 

Elem, svakakve budalaštine su se ovde mogle pročitati unazad nekoliko strana.

Mozda jesam, ali vrlo verovatno nisam jer to bice nize inteligencije nije odredjeno time sto radi niti zaradom, vec svojim razmisljanjem sto je vrlo ocigledno iz napisanog ali taj urodjeni sjw triger je ocigledno prejak.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Chaos Is Me said:

Mi samo treba da budemo svi isti pred zakonom, nikakva druga ekvivalencija ne dolazi u obzir. Normalno je da je direktor više vrednovan na tržištu od portira. Tako i treba da bude. Svako ko kaže drugačije je neprijatelj čovečanstva. Ono što bi bilo idealno je da postoji minimum solidarnosti, tako da i taj portir može da preživi od svog rada, ali normalno da ne može da očekuje isti output sa direktorom jer ni input nije isti. Prosto k'o pasulj. 

 

Na to se i svodi cela priča. Da nema razlike u platama između lekara i čistačice u domu zdravlja, lečili bismo se kod vračeva jer niko ne bi hteo da godinama guli stolicu da bi zarađivao isto koliko i da mlati metlom. Naravno, nemam ništa ni protiv toga da čistačica živi pristojno od svoje plate, ali ne može biti plaćena kao lekar.

 

Druga bitna stavka jeste koliko tržište želi da plati nečiji rad ili znanje. Ovde se vrlo dobro zna šta mislim o Novaku Đokoviću – da je neobrazovani balvan čije srbovanje, piramidisanje i ostale gluposti kod pristojnog čoveka izazivaju podsmeh i prezir, ali isto tako, ja zaista nemam ništa protiv toga što je zaradio toliki novac. Činjenica je da neko želi da plati da bi gledao kako igra, da prenosi njegove mečeve ili da reklamira njihove proizvode. On taj novac nije ukrao niti oteo, već ga je zaradio od onih koji žele da plate, pa ako mu se ćefne da kupi jahtu, avion ili svemirski brod, novac je njegov i ima pravo da ga potroši kako hoće.

 

Da se vratim na prvi slučaj – kada razlike u platama ne bi postojale, ceo svet bi tapkao u mestu. Niko ne bi imao motivaciju da godinama mukotrpno uči kako bi projektovao automobil, avion, šporet, kompjuter, mikser, frižider, bojler, televizor. sijalicu ili telefon, napravio lek, vakcinu, deterdžent za sudove, mleko u prahu ili benzin.

 

Da sistem ne omogućava ulaganje novca sa mogućnošću velike zarade, danas ne bismo koristili Windows, MacOS ili Android, ne bismo preko interneta mogli da kupimo ni čačkalice, ne bismo se vozili automobilima, niti bismo ovde komunicirali.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, McLeod said:

Mozda jesam, ali vrlo verovatno nisam jer to bice nize inteligencije nije odredjeno time sto radi niti zaradom, vec svojim razmisljanjem sto je vrlo ocigledno iz napisanog ali taj urodjeni sjw triger je ocigledno prejak.

drago mi je da imam urođen sjw triger.

 

Ali mi je ipak najviše drago da ne koristim koncept "inteligencije" u diskusiji o bilo kome ili bilo čemu.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJ_Vasa said:

Na to se i svodi cela priča. Da nema razlike u platama između lekara i čistačice u domu zdravlja, lečili bismo se kod vračeva jer niko ne bi hteo da godinama guli stolicu da bi zarađivao isto koliko i da mlati metlom. Naravno, nemam ništa ni protiv toga da čistačica živi pristojno od svoje plate, ali ne može biti plaćena kao lekar.

 

Druga bitna stavka jeste koliko tržište želi da plati nečiji rad ili znanje. Ovde se vrlo dobro zna šta mislim o Novaku Đokoviću – da je neobrazovani balvan čije srbovanje, piramidisanje i ostale gluposti kod pristojnog čoveka izazivaju podsmeh i prezir, ali isto tako, ja zaista nemam ništa protiv toga što je zaradio toliki novac. Činjenica je da neko želi da plati da bi gledao kako igra, da prenosi njegove mečeve ili da reklamira njihove proizvode. On taj novac nije ukrao niti oteo, već ga je zaradio od onih koji žele da plate, pa ako mu se ćefne da kupi jahtu, avion ili svemirski brod, novac je njegov i ima pravo da ga potroši kako hoće.

 

Da se vratim na prvi slučaj – kada razlike u platama ne bi postojale, ceo svet bi tapkao u mestu. Niko ne bi imao motivaciju da godinama mukotrpno uči kako bi projektovao automobil, avion, šporet, kompjuter, mikser, frižider, bojler, televizor. sijalicu ili telefon, napravio lek, vakcinu, deterdžent za sudove, mleko u prahu ili benzin.

 

Da sistem ne omogućava ulaganje novca sa mogućnošću velike zarade, danas ne bismo koristili Windows, MacOS ili Android, ne bismo preko interneta mogli da kupimo ni čačkalice, ne bismo se vozili automobilima, niti bismo ovde komunicirali.

 

Plata radnika u Skroz dobroj pekari (uslužuje na kasi itd) - 100.000 RSD
Početna plata nastavnika, npr. hemije u OŠ - 50.000 RSD (pri čemu treba da napabirči fond časova za ove pare)

Početna plata grafičkog dizajnera u nekoj agenciji - oko 60.000 RSD 

 

Evo drugi i treći navedeni su baš jako motivisani da se usavršavaju, pardon, batale rabotu i odu da rade u pekari. 

 

Naravno da će razlike u platama postojati, međutim kapitalizam baš boli racku da li ovo troje ljudi mogu da žive pristojno od svoje plate.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

 

Plata radnika u Skroz dobroj pekari (uslužuje na kasi itd) - 100.000 RSD
Početna plata nastavnika, npr. hemije u OŠ - 50.000 RSD (pri čemu treba da napabirči fond časova za ove pare)

Početna plata grafičkog dizajnera u nekoj agenciji - oko 60.000 RSD 

 

Evo drugi i treći navedeni su baš jako motivisani da se usavršavaju, pardon, batale rabotu i odu da rade u pekari. 

 

Naravno da će razlike u platama postojati, međutim kapitalizam baš boli racku da li ovo troje ljudi mogu da žive pristojno od svoje plate.

 

Početna plata je malo viša, ukoliko je tačna ova vest, a pouzdano znam da je oko 100.000 za profesora u gimnaziji.

 

Iako je tačno da postoji razlika u platama, ovo je pitanje za državu kao poslodavca, a ne da li je u pitanju socijalizam, kapitalizam, feudalizam ili pećinarsko društvo. Upravo ta pekara je odraz kapitalizma jer i za posao na kasi plaća poštenije nego država. Ja sam to shvatio pre oko četvrt veka. Nisam sastavio ni godinu dana rada u državnoj školi, pa sam dao otkaz i počeo da radim za sebe. Em što zarađujem više od nekadašnjih kolega, em mi kojekakve budale ne skaču po glavi. Ovo drugo mi znači još više od novca.

 

Država i dalje ima neku socijalističku ideju o platama, pa zato mnogi i napuštaju prosvetu. Iz istog razloga je nedavno hakovan i Katastar – nisu imali dovoljno kvalifikovane informatičare koji bi zaštitili mrežu jer ih plaćaju samo prema stručnoj spremi. Onaj ko zna taj posao, bez obzira na to da li ima ili nema fakultet, može svoje znanje da naplati upravo na tržištu, a država to nije shvatila. O ovome će sigurno bolje reći Mek jer je u IT sektoru, ali svodi se na to.

 

Koliko mi je poznato, jedine branše u kojima je država shvatila da nema zezanja su avijacija i kontrola leta. Pilot u Air Serbia zarađuje 4-5.000 evra jer bi u suprotnom avioni služili samo za ukras. Pošto se ovo zanimanje dobro plaća u inostranstvu i postoji potražnja, vrlo lako bi otišli da im je plata otprilike u rangu nastavničke. Kontrola leta je malo ozbiljnija priča jer se tu pita i Eurocontrol, koji je lepo rekao da od para koje se uplaćuju za prelet kontrolorima mora da se plati koliko treba kako ne bi razmišljali o tome da li će skrpiti detetu za knjige dok navode metalne ptičice po nebu. Čak i bez toga, kontrolori bi jednostavno 'odleteli' u neku drugu zemlju da ne rade za debele pare.

 

Da se vratimo na škole – čujem da je sada sve veći problem naći i domara, koji je po kvalifikaciji obično električar ili vodoinstalater. Poznanik koji je građevinski preduzimač, dakle po definiciji kapitalista, zaposlio je nekoliko takvih, a koristio je jednostavan sistem – pitao je nekoliko odličnih majstora koliko traže mesečno, pristao je na cenu, pa zato i ne kuka da nema majstora, ali zato i njegove usluge imaju odgovarajuću cenu.

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
43 minutes ago, DameTime said:

Plata radnika u Skroz dobroj pekari (uslužuje na kasi itd) - 100.000 RSD

Početna plata nastavnika, npr. hemije u OŠ - 50.000 RSD (pri čemu treba da napabirči fond časova za ove pare)

Početna plata grafičkog dizajnera u nekoj agenciji - oko 60.000 RSD 

...

kapitalizam baš boli racku da li ovo troje ljudi mogu da žive pristojno od svoje plate.

 

Prvo, brojevi ti nisu dobri.

Ali nebitno je to sad, iznosi u dinarima su nebitni.

 

Drugo i bitno je da - svo troje žive u kapitalizmu sasvim pristojno od svoje zarade - naravno, ako uzmemo random pekaru a ne baš SDP jer sumnjam da te franšize ima u kapitalizmu. 

 

I treće - Srbija (pretpostavljam da se oni dinari odnose na situaciju u Srbiji) nije kapitalizam. 

Edited by fancy
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Мџе said:

Nastavnici bi trebalo da krenu putem doktora i otvaraju privatne škole koje nude bolje obrazovanje nego državne. Što se verovatno već i dešava. 

 

To već neko vreme rade nastavnici stranih jezika, pa u Beogradu ima škola jezika na svakom ćošku. Poznajem nekoliko takvih, a povremeno se dešava da im bivši poslodavac maltene kleči na kolenima kada im zatreba zamena jer ni studenti neće da rade za male pare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
20 minutes ago, DJ_Vasa said:

Početna plata je malo viša, ukoliko je tačna ova vest, a pouzdano znam da je oko 100.000 za profesora u gimnaziji.

 

Pa i ja znam pouzdano informaciju koju sam navela u prethodnom postu, jer mi se drugarica zaposlila kao nastavnica hemije u OŠ za tu početnu platu. I to drži nastavu u dve škole na Karaburmi. 

 

20 minutes ago, DJ_Vasa said:

Iako je tačno da postoji razlika u platama, ovo je pitanje za državu kao poslodavca, a ne da li je u pitanju socijalizam, kapitalizam, feudalizam ili pećinarsko društvo. Upravo ta pekara je odraz kapitalizma jer i za posao na kasi plaća poštenije nego država. Ja sam to shvatio pre oko četvrt veka. Nisam sastavio ni godinu dana rada u državnoj školi, pa sam dao otkaz i počeo da radim za sebe. Em što zarađujem više od nekadašnjih kolega, em mi kojekakve budale ne skaču po glavi. Ovo drugo mi znači još više od novca.

 

Ne, pitanje je i za poslodavca, iz razloga što kapitalizam funkcioniše tako da te poslodavac uvek plaća manje nego što ti zapravo tržišno vrediš. Odnosno, on će uvek gledati da te plati manje a da ti njemu doneseš veći profit. 

 

Zbog toga je tebi super u frilensu (ako tako radiš), zato što tu nemaš poslodavca, ni privatnog ni državnog, već sam određuješ cenu svoje usluge. Ja sam recimo nedavno počela da radim frilens pored redovnog posla (ali ozbiljno), pa sam tako prošli mesec zaradila skoro celu svoju platu radeći 10x manje sati. Zato što je moja cena sata u frilensu mnogostruko veća nego kad je sračunam u odnosu na redovnu platu. 

 

Ili recimo imaš mog poslodavca kom svega 20% profita (koji mu mi donosimo) odlazi na naše plate. Ostatkom profita verovatno plaća Land Rover i renoviranje kuće. 

 

20 minutes ago, DJ_Vasa said:

Država i dalje ima neku socijalističku ideju o platama, pa zato mnogi i napuštaju prosvetu. Iz istog razloga je nedavno hakovan i Katastar – nisu imali dovoljno kvalifikovane informatičare koji bi zaštitili mrežu jer ih plaćaju samo prema stručnoj spremi. Onaj ko zna taj posao, bez obzira na to da li ima ili nema fakultet, može svoje znanje da naplati upravo na tržištu, a država to nije shvatila. O ovome će sigurno bolje reći Mek jer je u IT sektoru, ali svodi se na to.

 

Ti si naveo primer lekara i čistačice (što je državno), pa sam ti stoga navela primere iz oba sektora. Pisao si o motivaciji da se zaposleni doškoluju, usavršavaju, napreduju itd. e pa evo imaš i primer iz državnog i iz privatnog sektora gde su ljudi plaćeni manje nego radnik u pekari. Svakako ne u skladu sa svojom tržišnom vrednošću i onim što je njihov input kad se zapošljavaju.

 

Da ne budem shvaćena pogrešno, meni je drago da radnici u pekari imaju tu platu (mada je i to malo kad se u obzir uzme inflacija u Srbiji), za koju su se izborili jer niko više neće da dozvoli da ga jašu vlasnici pekare koji bi da im neko radi smenu od 10-12h za siću.

 

5 minutes ago, fancy said:

Prvo, brojevi ti nisu dobri.

Ali nebitno je to sad, iznosi u dinarima su nebitni.

 

Brojevi su mi dobri, pošto sam navela plate ljudi za koje znam da su radili ili rade na navedenim mestima. 

 

5 minutes ago, fancy said:

Drugo i bitno je da - svo troje žive u kapitalizmu sasvim pristojno od svoje zarade - naravno, ako uzmemo random pekaru a ne baš SDP jer sumnjam da te franšize ima u kapitalizmu. 

 

I treće - Srbija (pretpostavljam da se oni dinari odnose na situaciju u Srbiji) nije kapitalizam. 

 

U Srbiji postoji kapitalistički odnos između poslodavca i radnika tj. zaposlenog, kao što postoji u gotovo celom svetu. E sad, to što je ovo nakaradna država u kojoj ništa drugo ne valja je drugi par patika.

 

Ne mislim da treba da vraćamo socijalizam ni komunizam jer oni svakako nisu džabe propali. No nisu ni u bolje uređenim kapitalističkim (nažalost) zemljama blesavi pa sve više ulažu u socijalne politike. 

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, DameTime said:

Pa i ja znam pouzdano informaciju koju sam navela u prethodnom postu, jer mi se drugarica zaposlila kao nastavnica hemije u OŠ za tu početnu platu. I to drži nastavu u dve škole na Karaburmi. 

 

Koji joj je fond časova? Za pun fond u gimnaziji je oko 100.000, što sma u međuvremenu opet proverio. Ako se dobro sećam, kratkotrajne zamene se manje plaćaju, ali nemoj me držati za reč.

 

14 minutes ago, DameTime said:

Ne, pitanje je i za poslodavca, iz razloga što kapitalizam funkcioniše tako da te poslodavac uvek plaća manje nego što ti zapravo tržišno vrediš. Odnosno, on će uvek gledati da te plati manje a da ti njemu doneseš veći profit. 

 

Pa nije baš tačno ovo za tržišnu vrednost. Ako ta pekara plati manje, onda će joj peciva stajati neprodata jer neće imati ko da radi. A ako prodavci zatraže duplo više, mogu da se slikaju ukoliko neko želi da radi za istu platu. Prosto i jednostavno.

 

21 minutes ago, DameTime said:

Zbog toga je tebi super u frilensu (ako tako radiš), zato što tu nemaš poslodavca, ni privatnog ni državnog, već sam određuješ cenu svoje usluge. Ja sam recimo nedavno počela da radim frilens pored redovnog posla (ali ozbiljno), pa sam tako prošli mesec zaradila skoro celu svoju platu radeći 10x manje sati. Zato što je moja cena sata u frilensu mnogostruko veća nego kad je sračunam u odnosu na redovnu platu. 

 

Ili recimo imaš mog poslodavca kom svega 20% profita (koji mu mi donosimo) odlazi na naše plate. Ostatkom profita verovatno plaća Land Rover i renoviranje kuće

 

Može i treba da naplatiš koliko smatraš da vredi, što radim i ja, ali i ako samostalno radiš, de facto imaš poslodavca, bez obzira na to da li se baviš konsaltingom, marketingom, turizmom, IT, prevođenjem ili nekim zanatom. Poslodavac je praktično svako ko traži tvoje (ili moje) usluge. Čak kada je u pitanju običan frizeraj, mušterije su neka vrsta poslodavaca. Ako u krugu od jednog kilometra postoje frizeraj X, Y i Z, gde se za isti kvalitet usluge kod prvog plaća 100, kod drugog 200 i kod trećeg 300 dinara, Y i Z će po svoj prilici propasti. Mogu ja da rebnem da je cena prevodilačke strane 256 evra, ali mi se čini da bih u tom slučaju mogao da od zarade pasem travu ili bih se kranio u kontejneru.

 

Ako si dobrovoljno pristala na posao i na taj odnos zarade, to je gotova stvar. Ako možeš da uložiš u posao i da ga organizuješ, možeš da zadržiš sav profit za sebe ili da nekoga plaćaš pet puta više nego što sada zarađuješ.

 

31 minutes ago, DameTime said:

Ti si naveo primer lekara i čistačice (što je državno), pa sam ti stoga navela primere iz oba sektora. Pisao si o motivaciji da se zaposleni doškoluju, usavršavaju, napreduju itd. e pa evo imaš i primer iz državnog i iz privatnog sektora gde su ljudi plaćeni manje nego radnik u pekari. Svakako ne u skladu sa svojom tržišnom vrednošću i onim što je njihov input kad se zapošljavaju.

 

Mislio sam na normalne sisteme, a ne na ovaj ovde, ali sam to zaboravio da napišem. Država ima troškove jer moraju da se isplate braćale i buzdovani koji dobijaju poslove na tenderima, zaposlilo se i mnogo botova, a botovi gladni, ištu 'leba i parizera za sendviče, što košta.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, fancy said:

da pojasnim - jurgen koristi vrlo precizan termin "klasičan koeficijent inteligencije" da bi pobio priču o "inteligenciji", ali istovremeno i vrlo opšti "socijalnu inteligenciju" - bez detaljisanja - da bi poentirao, a istovremeno ne zalazi u druge osobine - pohlepu, gramzivost - ko u pesmi partibrejkersa :classic_biggrin: - zavist, sebičnost, bezobzirnost, nedostatak morala, empatije, itd, itd...)  Nisam iz društvenih nauka i zato gledam da zaobilazim te diskusije.

 

 

 

 

 

Ali upravo to i jeste socijalna inteligencija, skup nekih osobina pomocu kojih se pojedinac snalazi u drustvu. Sve sto si naveo ulazi u tu jednacinu. Mozda primer sa snsom koji sam naveo nije bas svuda primenjiv u potpunosti. Ali princip je manje vise isti. Uspeju nekad i preposteni ljudi, ali na vrhu su hijene, svako prema svojim kapacitetima. 

Link to comment
Share on other sites

Gledam sad intervju sa Brnabom kod Miletićke sa Euronews koji se prenosi direktno na B92. Znači Minja joj dopušta da priča šta hoće, ni ne trudi se da je preseče nekim potpitanjem da je vrati na temu. Zatim iz aviona vidljiva naručena pitanja. Ako je ovo standard i kod drugih na toj TV onda je ovo malo finiji Pink i potpuno mi je jasno da B92 prenosi njihove live emisije. Ne boje se ni 1% da će biti nešto negativno po njih.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Klotzen said:

Gledam sad intervju sa Brnabom kod Miletićke sa Euronews koji se prenosi direktno na B92. Znači Minja joj dopušta da priča šta hoće, ni ne trudi se da je preseče nekim potpitanjem da je vrati na temu. Zatim iz aviona vidljiva naručena pitanja. Ako je ovo standard i kod drugih na toj TV onda je ovo malo finiji Pink i potpuno mi je jasno da B92 prenosi njihove live emisije. Ne boje se ni 1% da će biti nešto negativno po njih.

 

Euronews je franšiza. U tome je caka.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Klotzen said:

Gledam sad intervju sa Brnabom kod Miletićke sa Euronews koji se prenosi direktno na B92. Znači Minja joj dopušta da priča šta hoće, ni ne trudi se da je preseče nekim potpitanjem da je vrati na temu. Zatim iz aviona vidljiva naručena pitanja. Ako je ovo standard i kod drugih na toj TV onda je ovo malo finiji Pink i potpuno mi je jasno da B92 prenosi njihove live emisije. Ne boje se ni 1% da će biti nešto negativno po njih.

Minja Miletić-Gordana Uzelac...Minja je samo bolja ženska-spoljna jedinica, a mozak im je isti - unutrašnja jedinica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...