Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

@Amigo Mozda kod nas ne idu, u razvijenim zemljama su liberali uglavnom anti - klerikalno nastrojeni.

 

Konzervativci su (makar formalno) pro - religion uglavnom kroz tezu da zapadna drustva pocivaju na "hriscanskim vrednostima" (CDU u Nemackoj, PP u Spaniji, LR u Francuskoj, Forza Italia u Italiji, znaci ne ekstremna desnica nego bas konzervativci).

 

Ne treba praviti lazne dileme - moguce je biti prozapadno orijentisan i biti antiklerikalac (liberali), a moguce je biti proruski orijentisan i biti antiklerikalac (levica). U Nemackoj je Die Linke antiklerikalno - nereligiozna organizacija, a istovremeno su proruska stranka.

Edited by goldberg
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, goldberg said:

@Amigo Mozda kod nas ne idu, u razvijenim zemljama su liberali uglavnom anti - klerikalno nastrojeni.

 

Konzervativci su (makar formalno) pro - religion uglavnom kroz tezu da zapadna drustva pocivaju na "hriscanskim vrednostima" (CDU u Nemackoj, PP u Spaniji, LR u Francuskoj, Forza Italia u Italiji, znaci ne ekstremna desnica nego bas konzervativci).

 

Ne treba praviti lazne dileme - moguce je biti prozapadno orijentisan i biti antiklerikalac (liberali), a moguce je biti proruski orijentisan i biti antiklerikalac (levica). U Nemackoj je Die Linke antiklerikalno - nereligiozna organizacija, a istovremeno su proruska stranka.

 

Mislim da pogresno gledate na Zapad. Nije problem da li je neko religiozan ili ne, nego biti agresivni ateista, tj propovedati da je religija glupa.

Npr Sjeverna Amerika je prepuna katolickih skola i univerziteta i tome se niko ne protivi, da kaze nesto protiv toga.

Posto pratis sport, verovatno si cuo za Georgetown koledz, zvanicno je katolicki univerzitet, itd.

Poenta je u toleranciji jednih prema drugima.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Accuphase said:

 

Cilj im je da od ove zemlje naprave groblje i sve ide ka tome. 

10 minutes ago, Amigo said:

Posto pratis sport, verovatno si cuo za Georgetown koledz, zvanicno je katolicki univerzitet, itd.

Katolicki..... :twak:

 

To je baptisticki univerzitet, a oni su katolici taman koliko i ti. Ali i da je talibanski univerzitet, to opet ne menja cinjenicu da u SAD ne postoji verska prisila i prinuda, za razliku od talibanija tipa ruSSije, Srbije itd. 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Sam naziv vjeronauka je nesto sto se kosi sa zdravim razumom. Tome svakako nije mjesto u skoli, nebitno radilo se o katolickoj, pravoslavnoj ili islamskoj vjeronauci. 

Kad je drzava teokratska, ima proklamovanu  drzavnu religiju i moze da je promovise u drzavnim skolama. Kad je drzava sekularna, religijsko obrazovanje nema sta da trazi u drzavnom obrazovnom sistemu. 

Pitanje verskog pripadnistva je toliko licno, intuitivno, odluka o izboru religije pretpostavlja ozbiljnu zrelost i iskustvenost da je svako nametanje ravno kolektivnoj destrukciji i pojedinca i drustva. 

 

Kao baka osmogodisnjeg decaka, ne zelim da iko utice na njegov izbor da li ce i u sta ce da veruje. Dogovor sa njegovim roditeljima je da se to pitanje ne otvara osim ako dete ne pita a i tada da mu se da odgovor koji ima sociolosko  a ne versko utemeljenje. Kad poraste, kad nauci nesto o svetu, zivotu, kada stekne vlastita iskustva, izabrace sam. 

Svako drugacije resenje smatram opasnom trgovinom dusama. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Postoji jedan problem koji  se dosta zanemaruje,  a  to je: kako deci objasniti sta je religija?

Da li je to skup obicaja predaka, koji se prenose kao porodicna tradicija, arhaicna i paganska verovanja umotana u nov celofan i dodatno iskomplikovana fragmentisanjem  hristanstva... ili nesto drugo?  Meni licno, Slava je porodicni obicaj gde se okupimo uz veceru i prisetimo se predaka pre nas i ne smeta mi kad bratanac izdeklamuje "Oce nas" - trudim se da upozna to, ali i da upozna raznolikost ostalih kultura, kao sto je mene upoznalo dosta osoba kroz moje bitisanje i kojima sam zahvalan sto mogu mirne duse, bez ikakvog pretvaranja selamiti Allaha i Muhameda s.a.v.s,  hvaliti Isusa i Jehovu, Manitua, Budu, Dzaa.... kako god pravdali visim bicima ono sto ne mozemo da objasnimo sada.

Covek, kad istrazi sve ono oko cega se u dusi svojoj dvoumi - onda prihvata ceo svet i ceo svet pripada njemu, jer` onda ce dusa njegova biti pomirena i sa Bogom, i sa ljudima, a i sa svetom.

Ovo mi rece rahmetli Muftija Hamdija Jusufspahic jos tamo `90-ih, i meni, Pravoslavcu - te reci su uklesane vise u dusu nego neke besede zilota moje konfesije.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iako sam Leku odavno svrstao u vučićeve trolove moram priznati da me je šokiralo ono gostovanje na Pinku. Ni slutio nisam da će iz uloge "borca za demokratskiju DS" tako brzo da završi u ulozi "klasičnog SNS bota". Doduše sa ovim slučajem silovanja u fijoci on je zabetoniran kod Vučića.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, tomas.hokenberi said:

Očigledno pišeš o stvarima o kojima nemaš pojma. U srednjim školama niko nije nosio "marame i titovke", a u osnovnim su se nosile otprilike 3-4 puta godišnje. Ako je slučajno ne poneseš najgore što se moglo desiti je bio ukor razrednog starešine.

Šteta koju pravi veronauka će teško biti popravljena za manje od 100 godina.

Očigledno ti kao neko mlađi nisi doživeo učlanjenje u titove pionire jos od prvog razreda bez ikakvog pitanja roditelja. Tako da pričaš napamet naučenu pesmicu.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mare80 said:

 

De fakto, na vlast ga je doveo poveći sloj društva kome ovaj i ovakav sistem odgovara ...

A što se tiče EU, političari EU su izabrani da zastupaju interese svojih birača i država a ne interese gradjana Srbije,pa ako oni smatraju da je u njihovom interesu da je SNS na vlasti to je legitimno ...

Dakle,protiv Vučića i SNS sam jer smatram da je sistem vrednosti koje zastupaju duboko pogrešan i to moje mišljenje ne zavisi od toga kakav je stav EU prema Vučiću ...

 

Na vlast su ga doveli beli listici, iliti oni koji uvek izmisljaju tako neke idiotarije. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Perkos2 said:

najbolje da vrate marksizam u škole to je baš onako kul predmet, ono vezemo deci crvene marame i titovke na glavu pa jos da povedu kozaracko kolo. 

Znaci, problem je u stvari sto tada nije bilo popovsko jednoumlje, a ne sto je navodno bilo jednoumlje. Pa dobro.

26 minutes ago, Perkos2 said:

Očigledno ti kao neko mlađi nisi doživeo učlanjenje u titove pionire jos od prvog razreda bez ikakvog pitanja roditelja. Tako da pričaš napamet naučenu pesmicu.

Takođe gornji komentar. Znaci popovsko "narodno" jednoumlje je do jaja, a neko drugo ne valja. Lepo, lepo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, goldberg said:

Uzalud trosite energuju na nesto sto i nije toliko bitno.

 

Veroispovest se uci prvenstveno u kuci. Ako nema veronauke u skoli, to samo znaci da deca nece imati taj jedan cas nedeljno i to je to. Roditelji koji biraju veronauku kao izborni predmet (umesto gradjanskog) verovatno i u kuci vaspitavaju decu da budu pravoslavci. To je isto kao sto se na sportu komentarise "rodio se novi delija/dobili smo novog grobara" ili mislite da deca navijaju za klubove sama od sebe? Ne, nego najvise zbog roditeljskog uticaja i uticaja vecine. 

 

SPC i nije bitna veronauka zbog porasta broja vernika, veronauka je bitna jer tako veroucitelji (nastavnici verske nastave) mogu da primaju plate od drzave. To je sve.

 

Nesto ne vidim i da u skolama ima predmet "buduci mladi lideri SNS" pa imate gomilu mladih clanova SNS koji nastoje da se proguraju na vrh lestvice u partiji.

 

U sustini, pitanje veronauke u skolama i nije prakticno/pragmaticno, nego stvar emocija/ideologije. Uglavnom, ako naginjete levici ili ste liberalno nastrojeni (levo socijalno, desno ekonomski), veronauka ce da upada u oci, ako ste konzervativci branicete postojanje veronauke u skolama ne zbog neke velike vere nego zbog ideologije. Koliko je kod nas sve sizofreno govori podatak da su demokratske vlasti uvele veronauku u skole (DS i DSS), a da SPS i SRS na tako nesto nisu ni pomisljali (Milosevic i Seselj su bili protiv toga).

 

Kako ce se deca ponasati, to sve dolazi iz kuce i ne mogu ni skole tu nesto mnogo da poprave ako u kuci situacija nije kako treba.

Ako se veronauka "uči u kući" zašto bi je finansirali kroz troškove plata "veroučitelja"? To je vrlo praktično i pragmatično pitanje.

 

I nisi sasvim u pravu da je svejedno davli je uče ili ne. Mnogi roditelji upisuju svoju decu iz tradicionalističkih razloga i zato što nemaju pojma šta se tamo "uči", a u kući se verom ne bave uopšte. A na veronauci decu indoktriniraju kleronacionalisti i ksenofobi (čast retkim izuzecima).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mi smo u apsolutnom putu bez povratka. Kad Comic i Lecic ma kakvi bili jajarski predju u sns i to jos za vreme onih izbora, oda je tu sve jasno. Neverovatan broj deo ex vlasti koja je tako omrazena bila su deo sns-a ministri itd..Bas tesko mentalno stanje u drustvu, a bas su bahati. Bas pre neki dan odem zbog zgrade do direktora jedne firme, kakvo je ono tele jbte rim, pa ono nema nigde. Bukvalno za njega je previsoka lestvica da prodaje na pijaci..

 

Nece narod da se menja, jer bi bar 50% bili isti, a mozda i gori da imaju bilo kakvu vlast. 

 

Ne znam kakvi su interesi EU da ima ove bolide na vlasti, ako hoce ujedinjenu i jaku Evropu. Uticaj i jebanje Evrope od strane USA, Rusij i Kine su ogromni i oni prosto ne zele jedinstvu Evropu a u Evropi ima svakakvih idiota koji bi trgovali sa djavolom da se docepaju vlasti. Ajde to i nije problem, vec svesno rade na zaglupljivanju sopstvenog naroda.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Amigo said:

Drustvo, ovo pro-zapadnjastvo i anti-religijski aktivizam, ne idu nikako zajedno.

Jednostavno ako si agresivni ateista, onda nisi pro-zapadno orijentisan, jbga :cigar:

 

Pa niko nije agresivni ateista, samo nije za agresivno nametanje religije svuda svima. Ti nisi tu pa ne vidis. Stalno su pune sve novine i televizije tekstova "danas, sutra, prekosutra je sveti Pera, Mika, Laza, sveti Tamantije" tada treba da radite ovo i ovo, a nikako ne radite ono i ono". Slave u javnim i drzavnim objektima, kao sto su cekaonice u bolnicama itd da ne pominjem, to je tek totalno... A oni se time hvale. U vesti to turaju kao neki podvig. Niko ne kaze da bas svi slusaju te "savete" ali nije u tome problem, nego sto se uopste agresivno zagađuje javni prostor drombuljanjjma o samo jednoj religijskoj grupi. To je nekultura.

 

U izlozima prodavnice tehnicke robe (Win Win) na papiricima sa cenama pored cene za svaki proizvod, pise nesto "za slavu" ne znam sta, mrzelo me da slikam, ne nosim uvek telefon, a da se posle vracam me mrzi jer je besmisleno, to je svuda. Vreme ne racunaju na osnovu kalendara, nego kao do pre sto godina, na tom mestu, od jednog do drugog verskog praznika. Ono, to je tri dana pre svetog rukopomazitelja velikomucenika. To je sve poslednja nekultura i totalno anticivilizacijski.

 

Kako gore napisah, maske su odavno pale. Razotkrili su se (svi koji to podfzavaju, a to je vecina, ogromna) da im nije problem bilo jednoumlje, nego što to nije bilo njihovo jednoumlje. I silovateljstvo, i nekultura. Ma zaebi. Ne ti, to. It. Ono od Stivena Kinga. Odbij.

 

To je ovo:

 

Quote

Ovaj zadatak nimalo nije lak, imajući u vidu „kompatibilnost kulturnih obrazaca“ Prve Srbije i aktuelne vlasti. Opisani kulturni obrazac većinskog stanovništva Srbije je duboko ukorenjen i veoma se teško može promeniti.

 

Kratkotrajni period posle pada Miloševića, a pre dolaska Vučića, bio je isuviše kratak da bi se promenila politička kultura naroda. S druge strane, režimu SNS-a ne pada na pamet promena kulturnog obrasca – naprotiv, intenzivno se radi na tome da se ovaj obrazac (patrijarhalnost, autoritarnost, kulturne veze sa selom i narodnom kulturom)“ još više učvrsti i zacementira za budućnost.

=============

...valja spomenuti da se ideja čaršije svodi na pokušaj zaustavljanja vremena i očuvanje statusa quo. Bilo kog.  Komunističkog. Može. Bezuslovno. Plebiscitarno. Demokratskog. Može i to, ali „pod našim uslovima“. Sutra li na vlast dođe onaj naš Marsovac – što, uopšte, nije nemoguće koliko izgleda – može i to. Živeo Marsovac.

Da ne dužim, može sve osim slobode ljudskih individualnosti, jasnog sistema vrednosti i društvene dinamike. Videlo se to krajem osamdesetih kad se uzdrmahu temelji globalnog carstvija komunističkog i kada se Fantom slobode nadvio i nad Srbijicom.

 

Realnost je, dakle, zakucala na vrata, čaršijske signalne lampice su se popalile, jedini izlaz je bio – rat. Ali ne rat za Veliku Srbiju – to je bila priča za decu i omladinu, osim nekoliko duduka, niko to nije mislio ozbiljno – nego bitka protiv realnosti.

 

Zašto se čaršija boji realnosti? Iz istog razloga zbog koga se uvaleže, buba švabe i hruštovi uplaše i razbeže kad se podigne kamen ili upali svetlost. Razumećete šta hoću da kažem.

 

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Perkos2 said:

Očigledno ti kao neko mlađi nisi doživeo učlanjenje u titove pionire jos od prvog razreda bez ikakvog pitanja roditelja. Tako da pričaš napamet naučenu pesmicu.

Imam 50 godina pa sam itekako bio "titov pionir". "Upis u pionire" nije bio nekakva inicijacija u "tito-jugend" kako ti očigledno zamišljaš, niti su pioniri bili "podmladak saveza komunista". "Upis u pionire" je bio jednočasovna svečanost na kojoj su podeljene platnene kape i marame i niko se nije posebno bunio zbog toga. Ako neko nije prisustvovao ni to nije predstavljalo problem.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Znaci, problem je u stvari sto tada nije bilo popovsko jednoumlje, a ne sto je navodno bilo jednoumlje. Pa dobro.

Takođe gornji komentar. Znaci popovsko "narodno" jednoumlje je do jaja, a neko drugo ne valja. Lepo, lepo.

Ma mozes da se upinješ koliko god mozes ne mozes nauditi religijama. Imas primer u CG gde je su drugovi komunisti decenijama rusili i zabranjivali veru pa su dobili da nove genercije više nego ikad idu u SPC.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Imam 50 godina pa sam itekako bio "titov pionir". "Upis u pionire" nije bio nekakva inicijacija u "tito-jugend" kako ti očigledno zamišljaš, niti su pioniri bili "podmladak saveza komunista". "Upis u pionire" je bio jednočasovna svečanost na kojoj su podeljene platnene kape i marame i niko se nije posebno bunio zbog toga. Ako neko nije prisustvovao ni to nije predstavljalo problem.

 

Zamisli samo da danas đaku prvaku SPC deli neki simbol pravoslavlja kakva bi histerija bila barem ovde na forumu. Setimo se samo one hajke oko intoniranje državne himne u školi.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, A sad said:

 

Ma naravno, a agresivnost izbija iz svakog posta. 

Zanimljivo je kako vernici uvek vide trun u oku ateiste a ne vide  brvno u svom, da se poslužim biblijskim citatom (Mateja 7.3 za neupućene vernike).

1 minute ago, Perkos2 said:

Zamisli samo da danas đaku prvaku SPC deli neki simbol pravoslavlja kakva bi histerija bila barem ovde na forumu. Setimo se samo one hajke oko intoniranje državne himne u školi.

I sa pravom. Neuporediv je upis u pionire i religijska indoktrinacija. 

Intoniranje državne himne nema veze sa ovom pričom previše, osim naravno što su motivi bili jednako idiotski.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Zanimljivo je kako vernici uvek vide trun u oku ateiste a ne vide  brvno u svom, da se poslužim biblijskim citatom (Mateja 7.3 za neupućene vernike).

 

Ja nisam vernik, nesto si pomesao. 

 

Zapravo nikakve razlike izmedju vas i profesionalnih vernika nema, agresivni totalitarci i jedni i drugi. 

Edited by A sad
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Perkos2 said:

Ma mozes da se upinješ koliko god mozes ne mozes nauditi religijama. Imas primer u CG gde je su drugovi komunisti decenijama rusili i zabranjivali veru pa su dobili da nove genercije više nego ikad idu u SPC.

Generacije turbo folk debila. 

 

Nema to veze sa komunistima nego sa zaostalim srpskopravoslavnim obiteljskim odgojem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, A sad said:

 

Ma naravno, a agresivnost izbija iz svakog posta. 

 

Ne vidim da ovde neko nekome nameće ateizam, a u vezi ostalog, pa sto bi rekao Džon Do iz 7, danas ako hoćeš da te čuju nije dovoljno nekoga potapšati po ramenu, moraš da upotrebiš macolu. Ne vidim zbog čega se neko ne bi branio na isti nacin od tog pokušaja silovanja koji traje 30 godina, sa kratkom pauzom, koja i nije bila bas skroz pauza. To sto neki nece da se menjaju njihov problem. Neka pricaju o njemu tim popovima.

 

Nije isto agresivna odbrana, kao sto radi npr jazavac, pa ga retko ko dira, i agresivni napad, kao sto rade nilski konji koji pridave svakoga ko im zađe u teritoriju koliko god bezazlen bio, kao npr antilopa. Po cemu su poznati, da iako biljojedi ubijaju sve sto im (po njima) zađe u teritoriju, postoji x videa o tome. Zato su posle komaraca zivotinje koje pobiju najvise ljudi godisnje.

 

Kad nekoga pokusavaju da siluju valjda je normalno da se brani, i da intenzitet odbrane prati intenzitet pokusaja silovanja. Eto npr, ono o slavama pored cene salamoreznice neko moze da shvati kao uvredu. Pa?

 

Evo znam primer, neki objavili aplikaciju na nekoliko jezika za koje su nasli da im prevedu. Ubrzo su poceli da se javljaju razni i da se prilicno "agresivno" bune zasto ima na jeziku x a nema na njihovom. Pa sta. To je njihovo pravo.

16 minutes ago, Perkos2 said:

Ma mozes da se upinješ koliko god mozes ne mozes nauditi religijama. Imas primer u CG gde je su drugovi komunisti decenijama rusili i zabranjivali veru pa su dobili da nove genercije više nego ikad idu u SPC.

Pogresno to shvatas. Niko ne pokusava da naudi religijama. Sto se mene tice religije su potrebne nekima, i to je OK, ama to je jedno, a drugo je kad postanu agresivne. Onda je normalno da postoje oni koji se brane od te agresije, i koji ako nesto hoce, to je da ih ne smaraju time svuda. Zato sto je to u savremenom svetu nekulturno. Blago me zabole kako je kod zaostalih koji su jedva docekali da jedno jednoumlje zamene drugim.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ne vidim da ovde neko nekome nameće ateizam, a u vezi ostalog, pa sto bi rekao Džon Do iz 7, danas ako hoćeš da te čuju nije dovoljno nekoga potapšati po ramenu, moraš da upotrebiš macolu. Ne vidim zbog čega se neko ne bi branio na isti nacin od tog pokušaja silovanja koji traje 30 godina, sa kratkom pauzom, koja i nije bila bas skroz pauza. To sto neki nece da se menjaju njihov problem. Neka pricaju o njemu tim popovima.

 

Nije isto agresivna odbrana, kao sto radi npr jazavac, pa ga retko ko dira, i agresivni napad, kao sto rade nilski konji koji pridave svakoga ko im zađe u teritoriju koliko god bezazlen bio, kao npr antilopa. Po cemu su poznati, da iako biljojedi ubijaju sve sto im (po njima) zađe u teritoriju, postoji x videa o tome. Zato su posle komaraca zivotinje koje pobiju najvise ljudi godisnje.

 

Kad nekoga pokusavaju da siluju valjda je normalno da se brani, i da intenzitet odbrane prati intenzitet pokusaja silovanja. Eto npr, ono o slavama pored cene salamoreznice neko moze da shvati kao uvredu. Pa?

 

Evo znam primer, neki objavili aplikaciju na nekoliko jezika za koje su nasli da im prevedu. Ubrzo su poceli da se javljaju razni i da se prilicno "agresivno" bune zasto ima na jeziku x a nema na njihovom. Pa sta. To je njihovo pravo.

 

Ne bih bas da ulazim u neku diskusiju sa tobom, jednostavno sa takvima nije moguca smislena diskusija. I pre pocetka se zna sta ce biti napisano, red "Srbi narod najgori", red macola, red jakobinskog terora. Non stop se ponavlja isto kao pokvarena ploca, a sve zarad lazne borbe za gradjansko drustvo. A ne vidis da najvecu prepreku stvaranja gradjanskog drustva nisu oni kojima je posao da se protiv njega bore, vec upravo oni koji ga promovisu na takav nacin.

 

A sad slobodno nastavi sa svojom svetom misijom. 

 

Edit.

 

Bez obzira na to sto su nam pogledi na stanje u Srbiji prilicno slicni.

Edited by A sad
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to Vox Populi - Vox Dei
  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...