Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

38 minutes ago, bohumilo said:

Politička homogenost nije uslov slobodne trgovine, odnosno punog učestvovanja (u podeli rada) na velikom tržišzu. Naprotiv, ona obično proizvodi veliku politčku moć koja sputava slobodno trgovanje jer: a) osvaja se kroz promovisanje koncentrisanih specijalnih interesa kojima odgovara sprečavanje slobodnog uvoza, b) fizički može da opstne i u autarhiji. 

 

Istorija sveta i Evrope i same EU o tome svedoče. Koncepti poput ljudskih i vlasničkih prava (koja obuhvataju i pravo trgovine sa "strancima") i ograničene moći vlasti koji su zaslužni za uspeh Evrope nisu pali s neba niti su posledica nekakvih inherentnih ljudskih kvalteta Evropljana već su nastali kao posledica politički usitnjenog evropskog prostora (koji je možda posledica geografski usitnjenog i razruđenog prostora, to je otvoreno za debatu) gde je bilo nemoguće do beskonačnosti maltretirati i oporezivati podanike jer oni klisnuše nekoliko kilometara - u DRUGU državu! Danas najviše slobodne trgovina ima u gradovima-državama poput Hong Konga ili Singapura (odatle je, dakle, najlakše učestvovati na (najvećem mogućem) globalnom tržištu). EU je nastala i uspela kao projekat ekonomske a ne politčke zajednice, i nivo njenog uspeha (kao i recimo stepen slobodne trgovine sa svetom) je u obrnutoj srazmeri sa stepenom političkog jedinstva i centralizma, što se može pratiti uživo, dok ovo pišemo...

 

Jesi li ti pisao na starom forumu da je danas najbogatija regija Evrope Lotaringija, znaci uzan pojas od Holandije, izmedju Nemacke i Francuske do severa Italije, koja i odgovara priblizno granicama Lotarove srednje Frankije, ali ne zato sto je on nesto tu zasluzan, jer je drzava trajala prekratko, vec zato sto je ta regija udaljena najvise moguce od francuskih, nemackih i rimskih centara moci, pa je uspela da se razvija ''slobodnije'' i ''trzisnije''. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Doc Holiday said:

 

 A sta mi Pancevci da kazemo za nas Wajfert ?  Od kad ga shebase Pancevci nisu svi svoji...  😄   A pili smo to pivo dok u krugu od 300km nisu znali sta je to pivo 😄

Nije loš bio Wajfert, ali Old Gold je ja mislim bilo najbolje crno pivo sa ovih prostora. Svetlo, onako, pitko ali ništa specijalno. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devil In My Pants said:

Vojvodina je mala zemlja, ali je imala gigante sto u Vrbasu, Kuli, Crvenki, Apatinu, Celarevu, Kikinda itd...Imas dobra vina, ulje, piva, secerane. IT je u Vojvodini dobro razvijen i verujem da bi bili slicni Sloveniji...

 

Ti bi ukinuo i 7% ehhh...lepo je drugi da zive na grbaci Vojvodine koja ima uzasne puteve kojim se hvali preCednik..Subotica je na izdisaju, Kikinda isto...Malo su sad Madjari podigli nesto ali i to je traljavo. Pa kod nas bazen rekonstruisu od pazi sad maja 2020 godine...

 

Vojvodina jeste krava muzara nazalost, ali srecom  znamo sami da se snadjemo pa zivimo koliko toliko bolje od ostatka Srbije...

 

Novi Sad je prestonica kulture i to je dovoljno za mene i pored ove nakaradne vlasti drzimo nivo, neki..

 

Novi Sad je prestonica kulture, koja je na vlasti imala radikale, kad ih niko nije imao sem Zemuna (a i to je Vojvodina).

Zato bih ja i ukinuo tih 7%.

Jer sa tih 7% se samo finansira pokrajinska administracija, odnosno još jedan nivo naprednjačke vlasti.

Bolje je tih 7% preusmeriti u ravnomeran pokrajinski razvoj, pa bi možda i dobio bolje puteve.

 

Vojvodina ima to što ima.

Plodnu zemlju i laku prehrambenu industriju.

Ne može se nikako porediti sa Slovenijom, s kojom nema nikakve sličnosti sem veličine i broja stanovnika.

Slovenija je pretežno planinsko-brdska zemlja, a ima i  nižih predela, kao i primorje.

Ima rudnike koji se vekovima eksploatišu pa su skoro svi iscrpljeni, ima energetski potencijal, nuklearku, morsku luku, ima tešku industriju, fabrike vozila, mašina i svašta...

Sve to Vojvodina nema, niti može da ima.

 

Imam ja jednog poznanika, koji radi na pijaci i priča iste takve priče o Vojvodini , plodnoj zemlji i hrani.

Nema naravno zemlje ni u saksiji, ali zato švercuje madjarske salame, parizere i kobasice.

Pa što  prodaješ madjarsku hranu, pored toliko vojvodjanske?

E pa veli tamo je jeftinije.

 

 

I tu se sva priča završava. Tamo je jeftinije, a tržište je otvoreno.

 

To je taj nivo razmišljanja.

Pijačarski.

 

Ne dobacuju takvi daleko.

 

Vojvodina je super, ali kao deo neke celine, što je uvek i bila.

Jer nema sve što joj je potrebno.

 

Zato su se zemlje EU i ujedinile na principu ujedinjenog tržišta.

 

Pošto nemaju nameru više da se šire u skorije vreme, za nas su namenili Berlinski proces ili Otvoreni Balkan, odnosno da zemlje sa Zapadnog Balkana ujedine svoja tržišta.

Što zaista ima smisla i logike, sem u glavama nekih buzdovana.

Edited by Bejbl
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Bejbl said:

 

Novi Sad je prestonica kulture, koja je na vlasti imala radikale, kad ih niko nije imao sem Zemuna (a i to je Vojvodina).

Zato bih ja i ukinuo tih 7%.

Jer sa tih 7% se samo finansira pokrajinska administracija, odnosno još jedan nivo naprednjačke vlasti.

Bolje je tih 7% preusmeriti u ravnomeran pokrajinski razvoj, pa bi možda i dobio bolje puteve.

 

Vojvodina ima to što ima.

Plodnu zemlju i laku prehrambenu industriju.

Ne može se nikako porediti sa Slovenijom, s kojom nema nikakve sličnosti sem veličine i broja stanovnika.

Slovenija je pretežno planinska zemlja, a ima i nešto nižih predela, kao i primorje.

Ima rudnike koji se vekovima eksploatišu pa su skoro svi iscrpljeni, ima energetski potencijal, nuklearku, morsku luku, ima tešku industriju, fabrike vozila, mašina i svašta...

Sve to Vojvodina nema, niti može da ima.

 

Imam ja jednog poznanika, koji radi na pijaci i priča iste takve priče o Vojvodini , plodnoj zemlji i hrani.

Nema naravno zemlje ni u saksiji, ali zato švercuje madjarske salame, parizere i kobasice.

Pa što ne prodaješ madjarske hranu, pored toliko vojvodjanske?

E pa veli tamo je jeftinije.

 

 

I tu se sva priča završava. Tamo je jeftinije, a tržište je otvoreno.

 

To je taj nivo razmišljanja.

Pijačarski.

 

Ne dobacuju takvi daleko.

 

Vojvodina je super, ali kao deo neke celine, što je uvek i bila.

Jer nema sve što joj je potrebno.

 

Zato u se zemlje EU i ujedinile na principu ujedinjenog tržišta.

 

Pošto nemaju nameru više da se šire u skorije vreme, za nas su namenili Berlinski proces ili Otvoreni Balkan, odnosno da zemlje sa Zpadnog Balkana ujedine svoja tržišta.

Što zaista ima smisla i logike, sem u glavama nekih buzdovana.

Pa kad je najvise ljudi tokom rata doslo ovde. Po meni je sve to podeljeno, ali sto ja znam u naprednjacima su oni suvo jezgro, posle su dosli ovi sto bi za lovu sve, tj ''domaci''. 

 

Niko ne spori da je Slovenija razvijena, ali ima Vojvodina dobre predispozicije koje su trenutno na minimumu. Sam grad, bez tih da kazem prigradskih naselja kao Veternik, Futog, Kac itd...oni grad nemaju i tu bas retko ko glasa za njih a da nema neke koristi..

 

Pa naravno da ce da preprodaje Madjarsku hranu kad dobija pdv nazad kad se vrati a cene su i svakako manje i to nema nista sa Vojvodinom vec sa Srbijom. Da se pita Vojvodina, ulje bi na ove plato bilo 50dinara :)) pa bi prodavali Beogradjanima za 150dinara :)) sala mala...

 

Pisao sam ti vec o gigantima iz Vojvodine, nismo mi krivi sto je sve to unisteno....sad nemamo nista, sve je obesmisljeno..sad vezu zice za Korejce, pravimo gume za Kineze itd...

 

EDIT: Pored svega jesmo grad kulture,pozorista, Exit, slikarstvo..spoj svega i svacega.. 🙂

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devil In My Pants said:

Pa kad je najvise ljudi tokom rata doslo ovde. Po meni je sve to podeljeno, ali sto ja znam u naprednjacima su oni suvo jezgro, posle su dosli ovi sto bi za lovu sve, tj ''domaci''. 

 

Niko ne spori da je Slovenija razvijena, ali ima Vojvodina dobre predispozicije koje su trenutno na minimumu. Sam grad, bez tih da kazem prigradskih naselja kao Veternik, Futog, Kac itd...oni grad nemaju i tu bas retko ko glasa za njih a da nema neke koristi..

 

Pa naravno da ce da preprodaje Madjarsku hranu kad dobija pdv nazad kad se vrati a cene su i svakako manje i to nema nista sa Vojvodinom vec sa Srbijom. Da se pita Vojvodina, ulje bi na ove plato bilo 50dinara :)) pa bi prodavali Beogradjanima za 150dinara :)) sala mala...

 

Pisao sam ti vec o gigantima iz Vojvodine, nismo mi krivi sto je sve to unisteno....sad nemamo nista, sve je obesmisljeno..sad vezu zice za Korejce, pravimo gume za Kineze itd...

 

EDIT: Pored svega jesmo grad kulture,pozorista, Exit, slikarstvo..spoj svega i svacega.. 🙂

 

 Svuda ima naselja , barem u Vojvodini, koji su specificni sto se glasanja tice...  Tako je kod nas u Pancevu naselje "Streliste" leglo radikala...  Secam se krajem 90ih da je dosao Seselj u Pancevo da drzi miting.. nakon mitinga lokal za "Streliste " prepun napaljenih radikala...  Drugar radi kao postar upravo na "Strelistu"  takoreci cele "karijere",  je bio ubedjen i pred izbore 2000te da Kostunica nema sanse jer je mislio da je vecna za SMrada- a sustina je bila da jeste bila vecina- ali na "Strelistu"...    Razlog?  pa to naselje je jedno od onih gde su najvise naseljavane izbeglice, a uz to je i pre ratova bilo najvise onih "dodjosa"  iz 45'

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

opet se pocelo sa prebrojavanjem krvnih zrnaca i ko je gde rođen, kakvau je boja očiju?  samo niko da kaze da moze i sam da napravi gresku. prave ste bre srbende!

Pricaj ti sta hoces, ali cinjenica je da se regionalne vojvodjanske osobenosti sistemski unistavaju od 1988. i da im se pod maskom ''narodnog jedinstva'' namece pink-truba-trbusni ples-ceca ''kultura''.

 

A svako ko se makar malo usprotivi biva proglasen ''separatistom''. 

Just now, Amigo said:

 

Da, izbeglice su krive sve.

 

ostrich-head-in-sand.jpg

Kako god okrenes, laktasenkov galens unisti skoro citav Novi Sad. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FrediB said:

Pricaj ti sta hoces, ali cinjenica je da se regionalne vojvodjanske osobenosti sistemski unistavaju od 1988. i da im se pod maskom ''narodnog jedinstva'' namece pink-truba-trbusni ples-ceca ''kultura''.

 

A svako ko se makar malo usprotivi biva proglasen ''separatistom''. 

Kako god okrenes, laktasenkov galens unisti skoro citav Novi Sad. 

 

To ti kazem, treba sve njih proterati.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Amigo said:

 

To ti kazem, treba sve njih proterati.

galens i slicne stetocine svakako da.

 

Od jednog srednjoevropskog grada napravise skorojevicku naseobinu bez identiteta a la dubai/nur-sultan/skoplje 2014. A tebi je to, koliko vidim normalno. 

 

Edited by FrediB
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

 

Jesi li ti pisao na starom forumu da je danas najbogatija regija Evrope Lotaringija, znaci uzan pojas od Holandije, izmedju Nemacke i Francuske do severa Italije, koja i odgovara priblizno granicama Lotarove srednje Frankije, ali ne zato sto je on nesto tu zasluzan, jer je drzava trajala prekratko, vec zato sto je ta regija udaljena najvise moguce od francuskih, nemackih i rimskih centara moci, pa je uspela da se razvija ''slobodnije'' i ''trzisnije''. 

To nisam bio ja (barem se ne sećam), ali "srednja zemlja" (inače srce današnje EU, u kojem se i geografski nalaze njene institucije) svakako dobro ilustruje poentu koju sam želeo da napravim u prethodnom postu.

Edited by bohumilo
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, bohumilo said:

To nisam bio ja (barem se ne sećam), ali "srednja zemlja" (inače srce današnje EU, u kojem se i geografski nalaze njene institucije) svakako dobro ilustruje poentu koju sam želeo da napravim u prethodnom postu.

Ma uzalud objasnjavas, drugovi patriJote jedino uvazavaju kojekakva ruska, beloruska, iranska i kineska ''finansijska cuda'' . 

 

Kakve crne Lotaringije, blue bananas i ostale tricarije... 😄

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Perkos2 said:

opet se pocelo sa prebrojavanjem krvnih zrnaca i ko je gde rođen, kakvau je boja očiju?  samo niko da kaze da moze i sam da napravi gresku. prave ste bre srbende!

 

opet kao po obicaju podmeces...  moja konstatacija se odnosila na to da  izbeglice , a i oni iz 45te  u vecini glasaju  i podrzavaju SM- Seselj-AV kombinacije sto jeste cinjenica

Edited by Doc Holiday
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Doc Holiday said:

 

opet kao po obicaju podmeces... 

Prava ona balkansko-seljacka lukavost i pokvarenost. 

 

Takvi ne da ne zasluzuju EU, vec ne zasluzuju ni one s(l)os-eve, eau i slicne kgb reinkarnacije. 

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Dobro se zna zasto su ovu izabrali u taj odbor, ama to vise o njima govori. Mozda je trebalo da im neko pokaze Bonnie Rotten, ova bi onda izvisila, garantovano :lol_2:

Sa'ce boturde da ti podmetnu mizoginiju. 😛

Edited by FrediB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, FrediB said:

galens i slicne stetocine svakako da.

 

Od jednog srednjoevropskog grada napravise skorojevicku naseobinu bez identiteta a la dubai/nur-sultan/skoplje 2014. A tebi je to, koliko vidim normalno. 

 

 

Samo ne podrzavam tvoje fasisticke stavove.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FrediB said:

Prava ona balkansko-seljacka lukavost i pokvarenost. 

 

Takvi ne da ne zasluzuju EU, vec ne zasluzuju ni one s(l)os-eve, eau i slicne kgb reinkarnacije. 

 

takvi nam najvise i govore "ako ti se ne svidja ovde idi gde je bolje" .... pa bi ja njima preporucio Pjongjang kao destinaciju

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Doc Holiday said:

opet kao po obicaju podmeces...  moja konstatacija se odnosila na to da  izbeglice , a i oni iz 45te  u vecini glasaju  i podrzavaju SM- Seselj-AV kombinacije sto jeste cinjenica

 

Tipicna generalizacija, sasvim suprotno demokratskim nacelima.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard pinned this topic
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...