Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

19 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Zato što u Srbiji praktićno i ne postoji istinska "antivučićevska" desnica. Polovina su već Vučićevi trojanci a druga polovina će prvom prilikom "radi zaštite državotvornih interesa" sklopiti dil sa Vučićem. Anti AV retorika desnice je samo predizborna mantra, suštinski su svi ili budući Vučićevi  saradnici ili gori od Vučića. Ako od "antivučićevske" desnice bude zavisila npr. vlast u Beogradu vrlo verovatno će se aktivirati  trojanci koji "neće moći da sarađuju sa "prodavačima Kosova", "gej lobijem", "euroslinavcima" i podneće žrtvu koalicije sa SNS u cilju "zaštite viših državnih  i nacionalnih interesa".

Bemliga, meni Jeremić ne deluje kao taj lik, već kao neko ko je skrenuo udesno iz oportunizma, misleći da će pokupiti neke političke poene (čini mi se da njega pre svega sujeta koči u saradnji sa ostatkom opozicije). Čak i Boško i Dverjani, kolike god da su budale, nisu klasični trojanci. Od njih bih očekivao da stave do znanja da bi makar na lokalu sarađivali sa gej ekipom.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Smrtokapa said:

Bemliga, meni Jeremić ne deluje kao taj lik, već kao neko ko je skrenuo udesno iz oportunizma, misleći da će pokupiti neke političke poene (čini mi se da njega pre svega sujeta koči u saradnji sa ostatkom opozicije). Čak i Boško i Dverjani, kolike god da su budale, nisu klasični trojanci. Od njih bih očekivao da stave do znanja da bi makar na lokalu sarađivali sa gej ekipom.

Iz oprtunizma će i sarađivati sa SNS 😉

Link to comment
Share on other sites

Da je iko od desnice zaista planirao neko ujedinjenje, posle odustajanja Zavetnika i  Zveri,  NDSS i POKS binpotpisalinsporazum sa Jeremićem (NS) i "patriotskim" "intelektualcima" uz ostavljanje mogucćnosti drugima da se predomisle.

 

Možda je jedino Jeremić verovao u tu priču (i pomenuti "patriotski intelektualci") , posebno što sam ima male šanse da pređe cenzus. Ostali su bili (neprijatno?) iznenađeni ujedinjenjem "proevropske opozicije" pa su brže bolje organizovali ovu simulaciju ujedinjavanja znajući da od toga neće ispasti ništa ("službi" su oni potrebni da glume opoziciju, ali ne previše snažni da se ne otrgnu od kontrolora)

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sta znam, meni je ta Milica sa sve svojom kombi strankom, oduvek bila klasičan Vucicev trojanac.

 

Upadljivo je visenedeljno objavljivanje tekstova  (napadanje) protiv Dveri/Boska od strane Kurira. Mozda se aVaV ipak bar malo "uplašio" potencijalne koalicije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ni ja ne marim za njih. Ta opcija se u zadnjih godinu-dve istakla samo ekstremnim rusofilstvom (Z skupovi) i kampanjom protiv  FR-DE sporazuma gde nismo čuli ništa sem "izdaja" i "čekamo da se okolnosti promene". U nastupima Zavetnice i Boška 90 posto vremena prođe u napadu na proevropsku opoziciju. Ne treba se zanositi time da bi oni mogli da pomognu u sastavljanju neke nove vlasti bez SNS.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne možete da ne "marite" za te I slične stranke/pokrete... jer je njihovo jacanje direktan pokazatelj ( sa sve većom podrškom sNs-u)u kom pravcu ide kolektivna svest I društvo u celini, tj da ni za pedalj nismo odmakli od nacionalizma&šovinizma 90-tih.

 

Posbno zabrinjava , sve kao posledica korone koju je "izmislio" mrski zapad, rata u Ukrajini za koji su jelte krivi Ukrajinci koji ne zele da žive pod diktaturom Kremlja, misljenje i stavovi koji se firmiraju kod mladjih naraštaja, koji uskoro postaju ili su poslali glasaci.

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Esli said:

Ni ja ne marim za njih. Ta opcija se u zadnjih godinu-dve istakla samo ekstremnim rusofilstvom (Z skupovi) i kampanjom protiv  FR-DE sporazuma gde nismo čuli ništa sem "izdaja" i "čekamo da se okolnosti promene". U nastupima Zavetnice i Boška 90 posto vremena prođe u napadu na proevropsku opoziciju. Ne treba se zanositi time da bi oni mogli da pomognu u sastavljanju neke nove vlasti bez SNS.

Kakve nove vlasti?:classic_biggrin:

Odrace ih Vucic na ovim izborima , u dve ili pet kolona, nebitno je. Jedini nacin da ozbiljno ugroze SNS je da formiraju jednu listu, cela opozicija, od fasista do zelenih. Kako sada stvari stoje, najveci uspeh bi im bio da uzmu par centralnih opstina u Beogradu, sto nije malo, jer trenutno u Srbiji kontrolisu nula opstina.

Sto se saradnje sa SNS-om tice, svi tu imaju potencijal, ne samo desnica. I oni u "Protiv nasilja" lako mogu da prepoznaju potrebu da se spasavaju evropske integracije ili Kosmet, Cuta ili Djilas bi lako mogli da zamene Cedu i Canka.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos Is Me said:

Mislim da nema potrebe ni jedno slovo trošiti na tzv. desničarsku opoziciju. Niti je to opozicija sns-u niti je to iole zdrava opcija za ovo društvo sve i kad bi bili opozicija. Smećari i jajare koje treba tretirati isto kao sns.

U Srbiji zapravo nema stranke koja nudi ozbiljnu alternativu ovoj vlasti, sve je to presipanje iz supljeg u prazno, da li da se radi o odbrani Kosova ili EU integracijama. Djilas obecava obestecenje penzionerima, kao sto im je Draskovic 90tih obecavao svedski standard, mada je on brzo dosao do svedskog standarda, cim se dokopao Starog Grada.

Srbija pocinje da podseca na latinoamericke zemlje polovinom proslog veka, smenjuju se hunte i populisti izabrani na izborima, a nista se u sustini nije menjalo. Leglo korupcije, samo se menjaju oni koji pune dzepove. Tako i u Srbiji, samo sto barem za sada nema hunte, samo se smenjuju populisti.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Dobro ljudi, malo i mi preterujemo u svisuistasenju i neimanju alternativa. Hajde mi prvo da se mi vratimo na neki nivo iz 2011. godine, kad su političari krali, ali manje nego danas, kad Boris Tadić nije davao Kocobo, ali nije organizovao naoružane grupe na Kosovu da prave barikade, kada je opet Boris Tadić išao kod Hu Đin Ta-a, ali ni jedan visoki funkcioner nam nije bio po sankcijama USA kao boljševik Vulin, Kad je Tadić bio u fokusu, ali mogao je i Vučić da se pojavi na televiziji.

 

Ne bih da romantizujem vladu Mirka Cvetkovića, jer su mi se Šutanovac, Petrović, Balšoni i ostala DS bagra smučili ondaK, sa sve pomirenjem sa Giricom,  ali mnogo mi očekujemo da se stvari odjednom promene. 

  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nema dana da ne bude neki naslov o sistemskom nasilju, ili nesposobnosti sistema da ga spreci. U takvim uslovima, namecu se tri ideje.

1. Lista 'Srbija protiv nasilja' treba da gleda da profitira na svom imenu i kontrastu sa sistemom sto vise. Da, rekao sam 'profitira'. Zbog pod 2.

2. U situaciji gde su deo sistema ljudi o kojima pricamo na prethodnih 638 strana samo ovde, svi koji su van sistema su bolji. Cak i zavetnici. Da, rekao sam 'zavetnici'. Ne zbog toga kakve su im 'ideje', vec vrlo jednostavno, stvari koje su ovi vec uradili, oni jos nisu. Ako treba da nabrajamo, mozemo i to, ali mislim da znamo rekapitulaciju 2012-2023. Sa time ne moze da se meri niko 2000-2012, samo 1989-2000.

3. 1+2=3. Meni je gotovo nemoralno sugerisati da su svi isti. 'nemoralno', zato sto taj mentalitet pomaze sistemu. A zasto bi iko u javnom medijumu (ne mislim na forumase, vec na medije, samo to da razjasnim) hteo da pomaze ovakvom sistemu, koji nije samo ideoloski suprotan onome sto mislimo, vec daleko gore od toga?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Trebalo bi ovo da pisemo na temi o Opoziciji, ali vidim da ste se sa Francuzovim videom presaltali ovde, pa posto je sad ovo aktuelna Vox populi tema, da nastavimo ovaj niz ovde, pa nakon toga stvari o Opoziciji da prebacimo na drugu temu. 

 

Evo ga Radule da rantuje sto ga nisu zvali na dogovore pa su ga svi ispalili i tako efektivno ostavili sigurno bez parlamenta, jer Radule sam sa Jeremijom ne moze da okupi 300 ljudi. 

 

Sa druge strane sad Radule pise kako je Jovanovic insistirao da se potpise da ce se saradjivati sa Djilasom nakon izbora? 🤔I dalje ne verujem da Losmi nije Vucicev, nego da lik ide na sve ili nista, tj poziva na rusenje, a boga moli da Vucic i Girica odmah uzmu 126+.

 

Link to comment
Share on other sites

Necete verovati ovo se zove vest:

Vučić podržao listu SNS „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ :classic_huh:

 

Vest bi bila da Vucic nije podrzao listu sns ....

 

...posebnu mucninu izaziva  srbija ne sme da stane, nadam se da i vama ovde to smeta ali necete da se eksponirate...kao normalno je da svima smeta pa nema potrebe da se komentarise...

vise se medjutim nadam da ce smetati glasacima takva sramota i plagijat i fuj fuj fuj i hate hate hate

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Chaos Is Me said:

Mislim da nema potrebe ni jedno slovo trošiti na tzv. desničarsku opoziciju.

Ali bez nje je nemoguce dobiti cak ni Beograd, a kamoli srusiti vuclera na republickom nivou. 

5 hours ago, 40Wins said:

Dobro ljudi, malo i mi preterujemo u svisuistasenju i neimanju alternativa. Hajde mi prvo da se mi vratimo na neki nivo iz 2011. godine, kad su političari krali, ali manje nego danas, kad Boris Tadić nije davao Kocobo, ali nije organizovao naoružane grupe na Kosovu da prave barikade, kada je opet Boris Tadić išao kod Hu Đin Ta-a, ali ni jedan visoki funkcioner nam nije bio po sankcijama USA kao boljševik Vulin, Kad je Tadić bio u fokusu, ali mogao je i Vučić da se pojavi na televiziji.

Slazem se, cak i to bi bio znacajan civilizacijski korak napred.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, FrediB said:

Ali bez nje je nemoguce dobiti cak ni Beograd, a kamoli srusiti vuclera na republickom nivou. 

To je nazalost tacno, u smislu da proevropska  opozicija ima zanemarljivo male sanse da osvoji i Beograd, a o reublickoj vlasti da i ne pricamo. Da idu opstinski izbori u Beogradu, eventualno bi imala sanse da osvoji opstinsku vlast u par  opstina.

 

Medjutim ja ne verujem ni da je verovatan uspeh široke postizborne koalicijie "levice" i "desnice" čak i ako osvoje zajedno dovoljan broj glasova. 

"Pregovori" desnice su pokazali da neki od njih ne zele saradnju sa "levicom" ni na lokalnom nivou.  Koji od njih su trojanci SNS i sluzbe (ja tipujem na Zavetnike, ali ostali su simnjivi) je manje bitno od njihove čvrste pozicije vezane za "nacionalna pitanja" (barem "legitimne desne opozicije", trojanci ce sprovesti AV instrukcije sta god budu bile). 

Ubedjen sam da  će uslovi "desnice" za formiranje prelazne/tehničke vlade biti u skladu sa njihovom retorikom i da će vlada biti moguća samo uz značajne ustupke "levice" odnosno "proevropske" opozicije.

Posledica će biti da ako opozicija formira tu prelaznu vladu ta vlada neće ostvariti nikakav progres po pitanju resavanja pitanja Kosova i ispunjavanju uslova za pristup EU. Ako se nešto i pokrene po tom pitanju Vučić će blokoirati te pokušaje onoliko koliko mu f-ja predsednika go dopušta, jedino neće rizikovati situacijuu kojoj bi morao da raspise predsednicke izbore.

Ako i postignu neki progres po pitanju Kosova Vučić će to koristiti za preotimanje glasača desnice za neke buduće izbore.

Ako do završetka "kosovske epopeje" ne dođe u mandatu eventualne prelazne vlade rizikujemo sankcije i dalji ekonomski pad za koji će AV okriviti "nesposobnu opoziciju".  Dakle mogući win-win za AV i SNS pred sledece izbore bez obzira na to šta uradi takva eventualna "prelazna vlada" (uzeti u obzir i apatijub"proevropskih birača" ako ye ništa suštinski ne promeni).

Eventualno, ako bi ta vlada uspela da razmontira instrumente SNS medijske manipulacije i kriminalne grupe unutar BIA, policije, u javnim preduzecima itd, pre nego što se raspadne usled unutrašnjih antagonizama, to bi mozda dovelo do povoljnijih uslova za opoziciju na sledećim izborima.

 

Inače ja ovde "levica" i "desnica" koristim uslovno. Mislim da u Srbiji skoro da nema "prave" levice i da su obe grupe, uz retke izuzetke, manje ili više na desnom spektru ili u najboljem slučaju centristi.

Glavne razlike izmedju "levice" i "desnice" su po pitanju evropskih integracija, čak ne toliko oko "nacionalnih pitanja". 

 

"Desničari" su praktično svi anti-EU, protivnici sekularizma i naravno imaju značajno ekstremnije stavove po pitanju Kosova i drugih "nacionalnih pitanja".

 

Pitanjima koja klasično definišu podelu na levicu i desnicu kao što su radnička prava,  pozicija sindikata, uticaj privatnog kapitala na donošenje oduka o javnom interesu, načina definisanja minimalca, rada nedeljom, prava verskih, nacionalnih i seksualnih manjina, itd, praktično nisu ni teme podela. Odnosno barem nisu primarna tema.

 

Dodatno plašim se da je preovlađujući stav populusa, bio on za ili protiv AV, konzervativan, antiEU, putinofilan, anti-sekularan, nacionalistički obojen, zadojen nacionalnom mitologijom i nacionalnim izmišljotinama. To je  delom rezultat višedecenijskog ispiranja mozga od strane medija, obrazovnog sistema i "nacionalnih intelektualaca", a delom i smanjenja udela "razumnomislećih" usled emigracije.

Da li iko veruje da bi prelazna široka vlada  bila u stanju ili čak pokušala, da razbije rusofilsku prpagandu, da upristoji Informer i slične, da raskrinka "Pečat" i druge instrumente nacionalističke propagande, da reši problem kriminalnih i nacionalističkih, navijačkih grupa, itd.

 

Plašim se da su mogućnosti za neke suštinske promene male. U najboljem slučaju možda uspeju ds smanje koruciju i mozda, naglašavam možda, uspeju malo da poboljšaju slobodu medija. Nemojmo se zavaravati, za tipičnog glasača Dveri, DSS ili Zavetnika su mediji poput Danasa, Vremena ili N1 jednako "antisrpski", "natovski" i "izdajnički" koliko za glasača SNS. Isto važi i za njihove političke lidere.

 

Mozda ovo zvuči pesimistički ali to je realna slika Srbije. To ne znači da ne treba ništa preduzimati za rušenje AV kriminalne organizacije, naprotiv. Samo ne treba se nadati da će Srbija postati "normalna zemlja", preko noći posle izbora 17.12. Plašim se da će za to trebati mnogo više truda i barem 2-3 generacije, odnosno barem 50-ak godina.

A ni tu nisam optimista, posto sam stekao utisak ds su mlade generacije, u proseku, ekstremnije desne, konzervativnije, manje sekularne i podloznije nacionalnoj mitologiji od svojih roditelja.

 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Pa osnovno pitanje je šta je od ove dve nezavidne opcije bolje:

- koalicija sa desničarima koja svakako ima više šanse za uspeh na izborima ali potencijalno i gomilu trulih kompromisa, društveni status quo i suštinsko propuštanje bilo kakve šanse za "šesti oktobar u odnosu na sns kartel i satelite" što bi dovelo do toga da se samo preobuku dresovi a da se suštinski ništa ne promeni, već viđeno

- demokratska koalicija sa što manje kompromisa, skup ljudi koji žele da menjaju ne samo vlast već i društvo i čekanje povoljnije klime da se tako nešto desi uz potpunu lustraciju trenutnih vladajućih činilaca kad do toga dođe uz svakodnevni rad i bušenje vlasti, ovo naravno može da se čeka godinama ili da se ništa ne dočeka ali svet je trenutno sve osim mirno mesto i globalna kretanja su ozbiljna pa se možda i stvore istorijske prilike da dođe do nekakve promene i jačeg vetra u leđa sa strane kad se stvore uslovi za to. Sns će već odraditi svoj deo kad više neće moći tako lako da se prodaje šarena laža, ne može ni to zauvek da traje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tomas.hokenberi said:

To je nazalost tacno, u smislu da proevropska  opozicija ima zanemarljivo male sanse da osvoji i Beograd, a o reublickoj vlasti da i ne pricamo. Da idu opstinski izbori u Beogradu, eventualno bi imala sanse da osvoji opstinsku vlast u par  opstina.

 

Medjutim ja ne verujem ni da je verovatan uspeh široke postizborne koalicijie "levice" i "desnice" čak i ako osvoje zajedno dovoljan broj glasova. 

"Pregovori" desnice su pokazali da neki od njih ne zele saradnju sa "levicom" ni na lokalnom nivou.  Koji od njih su trojanci SNS i sluzbe (ja tipujem na Zavetnike, ali ostali su simnjivi) je manje bitno od njihove čvrste pozicije vezane za "nacionalna pitanja" (barem "legitimne desne opozicije", trojanci ce sprovesti AV instrukcije sta god budu bile). 

Ubedjen sam da  će uslovi "desnice" za formiranje prelazne/tehničke vlade biti u skladu sa njihovom retorikom i da će vlada biti moguća samo uz značajne ustupke "levice" odnosno "proevropske" opozicije.

Posledica će biti da ako opozicija formira tu prelaznu vladu ta vlada neće ostvariti nikakav progres po pitanju resavanja pitanja Kosova i ispunjavanju uslova za pristup EU. Ako se nešto i pokrene po tom pitanju Vučić će blokoirati te pokušaje onoliko koliko mu f-ja predsednika go dopušta, jedino neće rizikovati situacijuu kojoj bi morao da raspise predsednicke izbore.

Ako i postignu neki progres po pitanju Kosova Vučić će to koristiti za preotimanje glasača desnice za neke buduće izbore.

Ako do završetka "kosovske epopeje" ne dođe u mandatu eventualne prelazne vlade rizikujemo sankcije i dalji ekonomski pad za koji će AV okriviti "nesposobnu opoziciju".  Dakle mogući win-win za AV i SNS pred sledece izbore bez obzira na to šta uradi takva eventualna "prelazna vlada" (uzeti u obzir i apatijub"proevropskih birača" ako ye ništa suštinski ne promeni).

Eventualno, ako bi ta vlada uspela da razmontira instrumente SNS medijske manipulacije i kriminalne grupe unutar BIA, policije, u javnim preduzecima itd, pre nego što se raspadne usled unutrašnjih antagonizama, to bi mozda dovelo do povoljnijih uslova za opoziciju na sledećim izborima.

 

Inače ja ovde "levica" i "desnica" koristim uslovno. Mislim da u Srbiji skoro da nema "prave" levice i da su obe grupe, uz retke izuzetke, manje ili više na desnom spektru ili u najboljem slučaju centristi.

Glavne razlike izmedju "levice" i "desnice" su po pitanju evropskih integracija, čak ne toliko oko "nacionalnih pitanja". 

 

"Desničari" su praktično svi anti-EU, protivnici sekularizma i naravno imaju značajno ekstremnije stavove po pitanju Kosova i drugih "nacionalnih pitanja".

 

Pitanjima koja klasično definišu podelu na levicu i desnicu kao što su radnička prava,  pozicija sindikata, uticaj privatnog kapitala na donošenje oduka o javnom interesu, načina definisanja minimalca, rada nedeljom, prava verskih, nacionalnih i seksualnih manjina, itd, praktično nisu ni teme podela. Odnosno barem nisu primarna tema.

 

Dodatno plašim se da je preovlađujući stav populusa, bio on za ili protiv AV, konzervativan, antiEU, putinofilan, anti-sekularan, nacionalistički obojen, zadojen nacionalnom mitologijom i nacionalnim izmišljotinama. To je  delom rezultat višedecenijskog ispiranja mozga od strane medija, obrazovnog sistema i "nacionalnih intelektualaca", a delom i smanjenja udela "razumnomislećih" usled emigracije.

Da li iko veruje da bi prelazna široka vlada  bila u stanju ili čak pokušala, da razbije rusofilsku prpagandu, da upristoji Informer i slične, da raskrinka "Pečat" i druge instrumente nacionalističke propagande, da reši problem kriminalnih i nacionalističkih, navijačkih grupa, itd.

 

Plašim se da su mogućnosti za neke suštinske promene male. U najboljem slučaju možda uspeju ds smanje koruciju i mozda, naglašavam možda, uspeju malo da poboljšaju slobodu medija. Nemojmo se zavaravati, za tipičnog glasača Dveri, DSS ili Zavetnika su mediji poput Danasa, Vremena ili N1 jednako "antisrpski", "natovski" i "izdajnički" koliko za glasača SNS. Isto važi i za njihove političke lidere.

 

Mozda ovo zvuči pesimistički ali to je realna slika Srbije. To ne znači da ne treba ništa preduzimati za rušenje AV kriminalne organizacije, naprotiv. Samo ne treba se nadati da će Srbija postati "normalna zemlja", preko noći posle izbora 17.12. Plašim se da će za to trebati mnogo više truda i barem 2-3 generacije, odnosno barem 50-ak godina.

A ni tu nisam optimista, posto sam stekao utisak ds su mlade generacije, u proseku, ekstremnije desne, konzervativnije, manje sekularne i podloznije nacionalnoj mitologiji od svojih roditelja.

 

Nazalost, sve je tacno, narocito ovaj poslednji pasus.

Link to comment
Share on other sites

Kako je u CG srusen diktator?

 

Tako sto su se svi koji su protiv njega udruzili i obecali da nece da izdaju kolike god da su razlike izmedju njih (Npr izmedju URE i CG Srba). (Manite me sad litijasa i ostalih stvari)

Znali su da ko proda, vise ne vidi parlament.

 

Kad su dosli na vlast, ta vlada nije bila funkcionalna mnogo. Ipak, Milojko je povecao minimalac, i tu je bio kraj Djukanovica.

 

E zato za svaki slucaj Vucic izbija taj argument povecavajuci minimalac za ovu i sledecu godinu valjda. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...