Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Jeremić:

„Narodna stranka je učinila apsolutno sve što je bilo u našoj moći da dođe do zajedničkog nastupa desnice na izborima, jer verujemo da je to najefikasniji način da se spreči sprovođenje u delo ‘francusko-nemačkog’ plana za nezavisnost Kosova i Metohije i rasprodaja nacionalnih interesa i prirodnih bogatstava Srbije“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, na osnovu kompromisnog predloga Narodne stranke, na jučerašnjem sastanku stranaka desnice, koji je sazvan na inicijativu uglednih intelektualaca, akademika Matije Bećkovića i profesora Miloša Kovića i Mila Lompara :lol_2:, došlo se na korak do postizanja dogovora.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, drgnk said:

Potpuno mi je nejasan ovaj koncept kapilarnih glasova, kad svako može da ih potpiše (dobrovoljno ili pod prisilom), a onda na glasačkom mestu glasa za nekog drugog. Šta se dobija sa tom nebulozom? To mi je na istom nivou besmisla kao ono botovanje po elektronskim medijima. 🤔

 

Kad bi to tako išlo... na 20 metara od glasačkog mesta te čeka čovek sa zaokruženim listićem, ti ga unosiš unutra i ubacuješ u kutiju, a prazan koji si dobio od Biračkog odbora vraćaš njemu.

 

Ili glasaš za Vučića ili zaokružiš još par njih i ubacuješ u kutiju nevažeći listić. Kako znamo procente nevažećih glasova na izborima, ne odlučuje se mnogo njih na takav korak.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Stiletto said:

 

Kad bi to tako išlo... na 20 metara od glasačkog mesta te čeka čovek sa zaokruženim listićem, ti ga unosiš unutra i ubacuješ u kutiju, a prazan koji si dobio od Biračkog odbora vraćaš njemu.

 

Ili glasaš za Vučića ili zaokružiš još par njih i ubacuješ u kutiju nevažeći listić. Kako znamo procente nevažećih glasova na izborima, ne odlučuje se mnogo njih na takav korak.

 

Naprotiv, možeš ii da ga precrtaš i zaokružiš drugog kandidata. Važeći je svaki listić sa koga se nedvosmisleno može utvrditi za koga se birač opredelio. Evo malo više inforamcija o tome: https://crta.rs/sta-je-vazeci-a-sta-nevazeci-glasacki-listic/

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Naprotiv, možeš ii da ga precrtaš i zaokružiš drugog kandidata. Važeći je svaki listić sa koga se nedvosmisleno može utvrditi za koga se birač opredelio. Evo malo više inforamcija o tome: https://crta.rs/sta-je-vazeci-a-sta-nevazeci-glasacki-listic/

 

Nisam znao do sad. Ovo zna odokativno 5% ljudi u Srbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DJ_Vasa said:

Naprotiv, možeš ii da ga precrtaš i zaokružiš drugog kandidata. Važeći je svaki listić sa koga se nedvosmisleno može utvrditi za koga se birač opredelio. Evo malo više inforamcija o tome: https://crta.rs/sta-je-vazeci-a-sta-nevazeci-glasacki-listic/

 

A nedvosmisleno utvrđuje većina u biračkom odboru ili po žalbi u izbornoj komisiji, koju ima SNS.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Stiletto said:

 

Nisam znao do sad. Ovo zna odokativno 5% ljudi u Srbiji.

 

Bilo je čak i u režimskim medijima. Ne znam za TV, ali evo npr. Telegrafa: https://www.telegraf.rs/vesti/politika/3479425-procedura-na-dan-glasanja-3-aprila-sta-su-vazeci-a-sta-nevazeci-listici

 

Bilo je i na B92: https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=03&dd=28&nav_category=11&nav_id=1244681

 

Mrzi me da kopam dalje, ali ovo pravilo važi odavno, mislim čak od prvih izbora.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zavetnici i Dveri u zadnje vreme upadljivo ponavljaju da je za njih neprihavatljiva saradnja sa onim koji nisu protiv FRA-NEM plana. To će vrlo verovatno biti razlog zašto neće podržati opozicionu vladu u BG ali tada će se makar totalno razotkriti.

 

E sad ako su te dve stranke problem ja ne vidim šta sprečava ostatak te ekipe koja je tamo bila da se dogovore bez njih, da pozovu još neke javne ličnosti na svoju listu i ta grupa će skoro sigurno biti jača od milice i boška. možda ih čak gurne i ispod cenzusa u većim gradovima gde informacije lakše dopiru da ljudi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Od 2008. je to pravilo, ali naravno zavisi od toga hoće li naprednjačka većina u biračkom odboru dopustiti prepravljanje listića iz bugarskog voza u korist opozicije ili će se praviti blesava. Ali bolje i da bude protumačen kao nevažeći nego za Vučića.

 

Quote

Dimitrijević je još naveo da se na svim izborima, počev od 2008. godine, biračkim odborima sugeriše da obrate pažnju na svaki glasački listić i da ulože napor da utvrde pravu izbornu volju svakog birača, u smislu utvrđivanja za kog kandidata je birač glasao, bez obzira na način na koji je tu svoju volju izrazio.

I u posmatračkoj misiji CRTA „Građani na straži“ kažu da nije reč o novini već o nečemu što važi već u nekoliko izbornih ciklusa gde se biraču dozvoljava prostor da pogreši i da ispravi svoju grešku kako njegov glasački listić ne bi bio nevažeći.

Važno je da birači glasaju tako da se prostor za tumačenje biračkom odboru, koji je jedini zakonski ovlašćen da tumači da li će glasački listić biti važeći ili nevažeći, smanji, kaže Raša Nedeljkov iz posmatračke misije CRTA.

https://www.slobodnaevropa.org/a/srbija-izbori-pravila-glasacki-listici/28397373.html

 

Sa PPP-a:

Quote

Kaže Francuz [Miloš Jovanović, predsednik Novog DSS-a] kod Obućine da će ići 99% kao koalicija Nada sami na izbore. I da je razlaz sa Zavetnicima i Dveri to što oni nisu hteli da potpišu da će saradjivsti sa proEU opozicijom u smeni SNS gde god je to moguće u Srbiji

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

 

Nemaju šta da utvrđuju, to piše u pravilniku o radu biračkih odbora.

Kada na listiću nije prosto zaokruzen izabrani kandidat, birački odbor utvtdjuje da li je listić važeći (u smislu da li je nedvosmisleno jasno za koga je birač glasao). Dovoljno je da jedna jedina crtica zakači preostalog kandidata ili da postoji bilo kakva sumnja u validnost listića pa da se dođe u situaciju da se od strane odbora utvrđuje da li je to važeći listić.  Eventualne primedbe na odluku da se "sumnjivi" listić proglasi nevažećim se unose u Zapisnik ali je mala vajda od toga. 

Vrlo je vazno da opozicija ima, posebno na biračkim mestima sa velikim brojem glasača, iskusne kontrolore, koji znaju sve metode koje SNS i co koriste za varanje (pored "bugarskog voza").

Npr. kod brojanja listića je bitno da budu prisutna oba člana (glavni i zamenik) opozicione liste. Jedan da broji drugi da pažljivo nadzire brojanje i rad SNS i SPS članova. Posebno je važno da na stolu na kome se sortiraju i razdvajaju listići po listama ne sme niko da ima bilo kakav pribor za pisanje. Tipicna fora SNS/SPS ekipe je da krišom zaokružuju dodatne kandidate na listićima na kojima je zaokružen glasač opozicije, tokom brojanja listića, i tako kreiraju nevažeće listiće.

Druga situacija je glasanje od kuće. Predstavnik opozicije mora da bude deo komisije koja ide do "bolesnog glasača" i mora da obezbedi da glasač glasa pred komisijom (komisija ne treba da vidi za koga glasa naravno već ko glasa), lično.

 

Npr. 2012 sam bio član biračkog odbora kada su SNS-ovci pokušavali da organizuju da "glasa" pokojnik. To je išlo otprilike ovako:

- Komisija dođe na adresu

- Familija: "evo sad ćemo mi da odnesemo deki da glasa gore u sobu, evo njegove lične karte"

- Na moje insistriranje da moramo lično da utvrdimo identitet glasača, odgovor familije bio je nešto otprilike "deki je loše neće moći da siđe"

- SNS ekipa se uzvrpoljila nešto tipa "što komplikuješ pa tu smo na adresi, evo mu lk, i slično, ...."

- Kako sam izjavio da neću potpisati Zapisnik ako ne vidim birača, morali su da odustanu. "Deka" glasač je bio pokojni već par meseci.

 

Edit: Još jedna stvar je važna, može da glasa birač samo sa važećim jednim od sledeća tri dokumenta:

* Važeća LK

* Važeći pasoš

* Važeća vozačka dozvola

Glasač kome je istekao dokument kojim se identifikuje ili donosi neki drugi dokument osim ova 3,  ne sme da pristupi glasanju. Npr. SNS-ovci su dovodili ljude iz drugih mesta (gde im koji glas manje nije bio bitan, ili opozicija nije imala predstavnike koji bi proverili da li je glasač već glasao)  i davali im, često  već istekle dokumente, pokojnika ili osoba u inostranstvu, još uvek upisanih u biračke spiskove, da glasaju kao ti pokojnici (ili ljudi koji žive izvan zemlje), posebno na biračkim mestima gde su očekivali da neće glatko pobediti. Ako je dokument nevažeći birač nema pravo glasa i tu ne sme da bude nikakve rasprave. Kontrolor opozicije mora da spreči takvo glasanje. 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Mrzi me da kopam dalje, ali ovo pravilo važi odavno, mislim čak od prvih izbora.

 

Uvedeno je u jednom trenutku, ima desetak godina od tad - mislim da je uvedeno negde nakon 2012, ali nisam 100% siguran.

 

@tomas.hokenberi se možda seća da li je važilo kada je on bio kontrolor.

 

Edit: nisam video erwin-ov post, znači od 08-e.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Uvedeno je u jednom trenutku, ima desetak godina od tad - mislim da je uvedeno negde nakon 2012, ali nisam 100% siguran.

 

@tomas.hokenberi se možda seća da li je važilo kada je on bio kontrolor.

 

Edit: nisam video erwin-ov post, znači od 08-e.

Davno je bilo, poslednji put sam bio kontrolor 2012, ali ako me sećanje ne vara, i tada je bilo uputstvo da je važeći svaki listić na kome je jasno za koga je neko glasao, npr:

* Listić gde je zaokružen 1 kandidat

* Listić gde su precrtani svi osim jednog i slicno.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.danas.rs/svet/region/slobodna-bosna-o-ogorcenoj-poruci-aleksandra-vucica/

 

Quote

Napadaju me da imam ružne usne, ja nisam ništa radio na svojim usnama, za to je kriva moja majka koja me takvog rodila. To je stvar genetike. Optužuju me da mi je otac Fahrudin Musliu. Ja im ovom prilikom poručujem da se moj otac zove Anđelko Vučić, a ne Fahri Musliu“, kazao je Aleksandar Vučić.

 

joj  😁🤣

Link to comment
Share on other sites

Kako sad poentira, a bukvalno su mu ovi dosli kao 1 na 10.

 

Bio je Mexican standoff izmedju njih ko ce prvi da povuce saglasnost, uz Sundjer Boba i Boska koji jesu sigurno hteli to da potpisu i vecinu ovih ANUS akademika, Zavetnici i DSSovci nisu smeli. Francuz ih je navukao na blef i sad ubire politicke poene. Kontam da ce NADA zbog ovoga imati mnogo vise glasova od druge opcije, mozda cak ostanu i ispod cenzusa, sto je trenutno cilj SNSa verovatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Smrtokapa said:

I dalje ne vidim razlog zašto antivučićevska desnica ne bi insistirala na potpisivanju tog papira i ukrupnjavanju sa onima koji to hoće, pa da pokušaju da isteraju Šomija na čistinu.

Zato što u Srbiji praktićno i ne postoji istinska "antivučićevska" desnica. Polovina su već Vučićevi trojanci a druga polovina će prvom prilikom "radi zaštite državotvornih interesa" sklopiti dil sa Vučićem. Anti AV retorika desnice je samo predizborna mantra, suštinski su svi ili budući Vučićevi  saradnici ili gori od Vučića. Ako od "antivučićevske" desnice bude zavisila npr. vlast u Beogradu vrlo verovatno će se aktivirati  trojanci koji "neće moći da sarađuju sa "prodavačima Kosova", "gej lobijem", "euroslinavcima" i podneće žrtvu koalicije sa SNS u cilju "zaštite viših državnih  i nacionalnih interesa".

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...