Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

3 minutes ago, deez nuts. said:

Vucic digao migove. Borbena gotovost dignuta na max. Siptari nam dronovima spijuniraju kasarne na jugu. 

Znaci ti si kasarna, lete nepoznati dronovi oko tebe, imas neki pvo ali os kurac sine, nemere se pucati dok Vucko ne potpise naredbu, ispecatira, upise delovodni broj, kurir odnese na portirnicu Batajnice, portir zove dezurnog i onda on kaze pilotima ajmo orlovi, Srbija zove.

Tako treba, samo procedure da se ispostuju i pobeda.

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Ma kakvi, problemi u srbijanskom zdravstvu nisu UOPŠTE posledica nakaradnog sistema gde plate menadžmenta i zaposlenih ne zavise od toga koliko imaju pacijenata, tj. koliko dobro obavljaju svoj posao - to ne može biti! Ne treba ni razmišljati u pravcu toga da je čekanje godinama na tretman posledica naopakog načina na koji se taj sistem finansira, gde su ljudi prisiljeni da godinama plaćaju monopolisti unapred osiganje, a onda kod njega za džabe da kupuju uslugu. Nego je problem što su upravnici i lekari i sestre i ostalo osoblje fundamentalno korumpirani i lenji. (Za razliku od menadžmenta i radnika u restoranima, marketima, benzinskim pumpama, prodavnicama telefona, poljoprivrednicima, pekarima i skoro svim ostalima)

 

Razumni ljudi uglavnom odmah shvataju zašto ne bi bilo najsrećnije da se npr. hrana ili benzin kupuju na taj način, da svako na početku meseca mora da uplati neki procenat od plate za jednog velikog provajdera hrane ili benzina, a ti onda jedeš i točiš kod njega šta hoćeš i koliko hoćeš (ili šta ti prepiše neki zaposleni od tog provajdera). Odmah vidi da bi mu tako i hrana i benzin ispali mnogo skuplji, ali vidi da bi se odmah javili i drugi problemi - da bi radnici bili podložni korupciji, da bi kvalitet hrane i benzina i usluge bio lošiji, da bi bili redovi i nestašice jer ljudi ne bi optimizivali svoje korišćenje hrane i benzina (palili bi, npr, auto i u situacijama i kada bi inače prošetali, ne bi ga gasili dok čekaju ženu ispred frizera, ne bi, ceteris paribus, birali auto koji troši manje, ne bi ga dobro održavali ne bi brinuli da li negde možda curi benzin itd, isl...i na sve ove načine ostavljali drugima ljudima više benzina da i oni imaju) - dakle sve problemi koji trenutno postoje u zdravstvenom sistemu...

 

Međutim, medicinu ljudi doživljavaju drugačije. Moja omiljena teorija (nisam je ja smislio nego sam čitao o njoj) je da ljudi zapravo donekle "lažu" (i sebe i druge) o tome zašto kupuju osiguranje (i ultimativno, zašto idu u bolnicu): to ne rade samo zbog zdravlja - zdravlje, npr, ne korelira u značajnoj meri sa količinom medicine koju neko društvo koristi (tačnije rečeno sa dodatnom medicinom koja je nekome na raspolaganju) već mnogo više sa nekim drugim faktorima oko kojih su ljudi često spremni da naprave kompromis - već da bi signalizirali okruženju da da se brinu o sebi i da će biti tu za njih u budućnosti te da vredi investirati (emotivno, finansijski i na svaki drugi način) u njih...Postoji čitav niz zanimljivih fenomena vezanih za medicinu koji su daleko konzistentniji sa ovom (slažem se, provokativnom) teorijom nego sa klasičnom (da, prosto, ljudi žele medicinu jer žele zdravlje); hteo sam jednom detaljnije da napišem  tome na drugoj temi koja je posvećena (donekle) medicini ali sam zaboravio u međuvremenu...

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

...što će reći "slobodno tržište pacijenata...ili pacijentima..."

Pa vi samo napred, po amerikanski, a usput mogu da se objasne i vlade država koje su menadžmenti, porezi koji koji su isto plaćanje unapred menadžmentu...

Isti ti zdravstveni sistemi poput amerikanskoj su i proizveli najvećim djelom nenormalne crne, pa je to za mene  korupcija...u društvu gde jednom presađuju srce 4 ( da, četiri ) puta, drugi umiru...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Helena said:

Isti ti zdravstveni sistemi poput amerikanskoj su i proizveli najvećim djelom nenormalne crne


Isti ti zdravstveni sistemi, a pogotovo amerikanski, su, ALI, i proizveli medicinu koju čitav svet, pa i ti i ja, danas koristimo. 
 

Ako želimo da već budemo iskreni. Srpska medicina ne bi bila u stanju da proizvede jedno veliko ništa. Jer nema para. 
 

Mislim da bohumilo više aludira na ponuđača usluga zdravstvenog osiguranja, a ne direktno na medicinare u toj tržišnoj priči, odnosno da se zalaže da usluga zdravstvenog osiguranja mora da se poveri, kao što je to slučaj i sa drugim osiguranjima, a i u većini zapadnih zemalja (u Nemačkoj ne postoji državni fond, sve osiguravajuće kuće su privatne, ali zakonski ne smeju (!) od osnovnog osiguranja da ostvaruju profit) - privatnim kompanijama i tržištu, pa ko sklopi bolje ugovore sa bolnicama/praksama i pritom bolje cene, kod toga će se ljudi i osiguravati. I sa tim se slažem. Ali, to ne sme biti potpuno slobodna tržišna utakmica, već državno regulisana tako da svako ima pristup uslugama, pa makar bio i nezaposlen, bolestan, siromašan.

 

Kad je u pitanju borba za pacijente među medicinarima, tu je već drugačija situacija i ta borba ne sme da bude vođena zaradom. Na žalost, neretko sam bio svedok situacija gde se pacijenti operišu sa klimavim, pa i nepostojećim indikacijama, samo da bi se bolnici i/ili sebi napravio profit. Moj prvi šef je bio takav gmizavac koji bi i rođeno dete operisao ni zbog čega, samo da zaradi. To ne sme da se dozvoli. Ipak ne prodajemo hranu ili benzin.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, FrediB said:

Pun forum levicarskih pahuljica... 

 

Lako je biti levo. Jedino sto se obicno usmeri na nekog ko je bogatiji od 'nas', ne na nekog ko je siromasniji. Tako uvek neko treba nesto da da 'nama', a 'mi' nekako slabo da damo drugima koji imaju manje od nas. Ocekivao bi covek koliko ima levicara da bi humanitarne organizacije bar malo bolje stajale. Ili neke inicijative da placamo mnogo vece poreze na primer. Ali nekako se zadesio socio-libertarijanizam, pa kad je u pitanju moja obaveza prema drugima, tu sam libertarijanac (da me svi puste na miru), a kad su tudje obaveze prema meni, tu sam ekstremno levo (bogati da udele).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...