Jump to content


gggggggg

Recommended Posts

Bas htedoh da pitam kako se ljudima cine sanse Atalante?

 

Realno, treba da prodju Sarlot (od koga su pre neki dan izgubili), pa onda porazenog Toronto - Bruklin (eventualno Klivlend ali ne verujem) da bi ih onda sacekao Majemi ili Milvoki. imho veoma lose

Edited by Marvin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

šarlot - atlanta treba da bude tekma umesto allstara.

poslednja tri minuta tekme = lamelo vs trae, 1na1 na 2 koša.

 

verovatno su hawksi favoriti protiv hornetsa ako se hayward ne vrati makar malo ranije mm?

grehota bi mi nešto bila da ispadnu bilo raptorsi bilo bruklin zbog te jedne tekme protiv njih, nadam se da neće.

  • Like 1
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Horium said:

Mislim da je Atlanta ipak zajebanija prica od Sarlota i Toronta.

 

šta znam, meni toronto izgleda u svakom smislu (igrački, taktički) kao ozbiljnija ekipa od hawksa a mislim i da su im nezgodan matchup po pozicijama.

ipak, jedna tekma nije zahvalna za prognozirati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U jednoj tekmi moze svako da se zapali. Trae moze prvu tekmu da pokida sa 40 poena, a posle bude pusiona, Bogdan isto tako, od x factora do non factora. Svidja mi se ova Atalanta, ali voleo bih da BKN prodje u PO, pa da se gleda remac sa Milvokijom. 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, uini said:

 

recimo da je to neko rivalstvo između treja i fanova knicksa i da je više motivacija njemu nego dvosmerna ulica.

 

 

jedino što su hawksi trenutno 10i sa solidnim šansama da završe kao 9i i predjelo za netse.

naravno, nisu trae i bogdan i ko sve već toliko krivi, koliko je nate mcmillan još jedan one-trick poney, kao i thibs. 

 

mada, ko zna, možda bude iznenađenja protiv netsa / raptorsa, ipak je to jedna utakmica (generalno ne delim sveopštu radost oko tog playina, malko je poseravanje po sezoni od 82 tekme al' ajde)

 

Stoji da Atlanta igra lošije nego što se od njih očekuje, jer kad su svi zdravi imaju najizbalansiranji roster u ligi. Ali sačekala bih sa pljuvanjem Mekmilana i ne bih ga poredila sa Tibsom (sorry not sorry, uini), bar još jednu sezonu. Ako i sledeća bude katastrofična u odnosu na potencijal, možemo pričati o tome da je one-trick poney.

 

Ne potcenjujte Atlantu kao prošle godine u PO. Slični su upisi bili, te katastrofa protiv File, ovo-ono, pa dođoše do konferencijskog finala. I te kako mogu da prođu Šarlot, čak i Toronto, a mogu pružiti dobar otpor Bruklinu u koji nikako nemam poverenja, da budem iskrena. Jako je žilava ova ekipa. 

Edited by DameTime
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DameTime said:

 

 Ali sačekala bih sa pljuvanjem Mekmilana i ne bih ga poredila sa Tibsom (sorry not sorry, uini), bar još jednu sezonu.

 

ne poredim ja njih dvojicu na osnovu ove sezone. thibs je i ranije imao uspeha sa ekipama u prvim sezonama a zatim su padale, zbog kombinacije fizičkog i mentalnog habanja plus malog broja i jednostavnosti akcija i go-to pojedinaca, što ekipe danas jako lako čitaju i zatvaraju.

 

mcmillan, slično kao thibs, ima reputaciju trenera koji je napadački vrlo oskudan i ne unosi puno inovacija, čak ni za plejof.

njegove ekipe uvek budu solidne a zatim se u seriji raspadnu, pročitaju ih svi lako.

 

činjenica je da je prošla sezona izuzetak, gde su hawksi igrali najbolji basket baš kada je bilo najvažnije. videćemo ali nisam optimista.

Link to comment
Share on other sites

Hawksi su apsolutno razočaranje sezone za mene, imaju jedan od najdubljih rostera u ligi a na kraju će u play in i to na jedvite jade. Nikakav napredak nijednog igrača u odnosu na lani. Za Knickse sam znao da će da padnu, ali Hawksi uopšte kvalitativno ne bi trebalo da su ista kategorija sa njima, nego bliže ovoj eliti istoka. Na jednu utakmicu je sve moguće, pa i da OKC dobije Sunse, ali baš je loše kad ti cela sezona stane u jednu, dve utakmice. Inače, ako prođu, nema tu za njih nepobedivih osim Bucksa. Imaju vatre sa svima da se pošibaju. Hornetsi su meni neozbiljna ekipa i daleko najpoželjniji protivnik od ovih top 10 na Istoku. Raptorsi su mi kao Zvezda u EL, žilavi jako ali nema tu još suvog kvaliteta za više od časne pogibije.

 

A kako kontekst kroji sudbinu vidimo i na primeru Wigginsa. Član startne petorke na all staru (mada je to i tada i uvek bilo wtf?) se vratio na onaj svoj standardni mod neefikasnog potrošača jer jbga neko mora da opali tu loptu. Slažem se da je Klayov povratak poremetio mnogo toga, mada ja bih se opet u PO pre pouzdao i u ovakvog Klaya nego u revolveraša poput Poola koji igra odličnu sezonu ali suštinski je glupavi gunner koga danas ide a kad stane, nema na šta da se osloni. Videli smo takav tip igrača milion puta, šesti čovek je maksimalna uloga za takve. 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chaos Is Me said:

Slažem se da je Klayov povratak poremetio mnogo toga, mada ja bih se opet u PO pre pouzdao i u ovakvog Klaya nego u revolveraša poput Poola koji igra odličnu sezonu ali suštinski je glupavi gunner koga danas ide a kad stane, nema na šta da se osloni. Videli smo takav tip igrača milion puta, šesti čovek je maksimalna uloga za takve.

 

U vakuumu i na papiru, da. Međutim igra svake ekipe je plod vremena, situacije, protivničke forme, konkretne igre, saradnje i milion drugih stvari. Ekipa bez Kleja je funkcionisala, igrala jednu od najboljih odbrana i jedan od najboljih napada. Mislim da se potcenjuje balans i ravnoteža koji su najvažnija stvar u ekipnim sportovima. Drugo, ne bih zaista rekao da je Poole glupavi gunner. Povećava sve bitne kategorije u tri godine koliko igra, startuje, igra sa klupe, mislim da ove godine još samo nije bio fizioterapeut i maser u ekipi. Igrao je pleja, dvojku i trojku. Ne znam šta bih ti rekao na tvdnju da je glupavi gunner.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

Hawksi su apsolutno razočaranje sezone za mene, imaju jedan od najdubljih rostera u ligi a na kraju će u play in i to na jedvite jade. Nikakav napredak nijednog igrača u odnosu na lani. Za Knickse sam znao da će da padnu, ali Hawksi uopšte kvalitativno ne bi trebalo da su ista kategorija sa njima, nego bliže ovoj eliti istoka. Na jednu utakmicu je sve moguće, pa i da OKC dobije Sunse, ali baš je loše kad ti cela sezona stane u jednu, dve utakmice. Inače, ako prođu, nema tu za njih nepobedivih osim Bucksa. Imaju vatre sa svima da se pošibaju. Hornetsi su meni neozbiljna ekipa i daleko najpoželjniji protivnik od ovih top 10 na Istoku. Raptorsi su mi kao Zvezda u EL, žilavi jako ali nema tu još suvog kvaliteta za više od časne pogibije.

 

A kako kontekst kroji sudbinu vidimo i na primeru Wigginsa. Član startne petorke na all staru (mada je to i tada i uvek bilo wtf?) se vratio na onaj svoj standardni mod neefikasnog potrošača jer jbga neko mora da opali tu loptu. Slažem se da je Klayov povratak poremetio mnogo toga, mada ja bih se opet u PO pre pouzdao i u ovakvog Klaya nego u revolveraša poput Poola koji igra odličnu sezonu ali suštinski je glupavi gunner koga danas ide a kad stane, nema na šta da se osloni. Videli smo takav tip igrača milion puta, šesti čovek je maksimalna uloga za takve. 

 

 

U teoriji najdublji sastav.

 

U praksi:

Tre i Kapela propustili 10ak tekmi, a oni su  još najbolji tu.

Bogi propustio 20ak tekmi, plus hvatanje ritma nakon oporavka itd.

Kolins već na 20ak propuštenih, još uvek nije blizu povratka.

 

Recimo polovinom januara su bili na 17-24, a nakon toga su na 19 pobeda i 12 poraza. Da su mogli bolje, siguno jesu, ali teško je proceniti pored toliko povreda. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, freethrow said:

Ako je ovo Thibsu labudova pesma, onda bi trebalo da bude svakako i Majersu. Prvo sam mislio da treba Kerra staviti u top i ispaliti, ali ako se malo bolje analizira, on čovek ovde ni nije toliko kriv. E sada, ne znam koliko je imao udela u sastavljanu ekipe, pogotovo kod ovih poslednjih mesta na klupi. Druge ekipe igraju bez Bookera, bez CP3ja, pobeđuju, igraju odbranu. Mrzi me sada da tražim, ali bilo je gomila povreda svuda. Ispadanje Drejmonda iz rotacije je načinilo 3x veći gubitak za GSW nego povreda Dejvisa u Lakersima!? Vraćanje igrača nakon 2 godine pauze u petorku, nauštrb Poolea? Odbrana? Loony igra dobro, zaista, ali to je kao da se uzme Opel Corsa sa Ecotech motorom i onda služi kao teretno vozilo za dostavu cementa po Prokletijama i tako svaki dan 2 godine. Procena da će Wiseman da a) ozdravi b) igra c) igra dobro i d) bude konkurentan centar? Čija procena? Makar da su peglali Kuminga i Moody celu sezonu skroz, prva petorka... O Wigginsu ne bih ni pričao. Zgađen sam. Kris Malin je isto zgađen. Žali bože i Otto Portera i sitnijeh para za koje igra i Bjelice i JTA.

Jako, jako slaba sezona, bez ideje, loše vođena. Ne bi me čudilo da Kerr ode na kraju ovoga svega, vrlo je moguće da ni nema više šta da ponudi ekipi, što ne znači nipošto da u nekoj drugoj ne bi bio sjajan. Imamo dobru bazu, 4 potencijalno jako dobra mlada igrača, što većina NBA timova nema, imamo Stefa i imamo Opel Korsu sa 670.000km na satu. Dobra osnova.

 

ne slazem se uglavnom, ako si ozbiljan.

 

prvo, ne vidim zasto ti je krivac mayers, kada je sastavio sasvim solidnu, veteransku i bas duboku ekipu. sad gledam, ima cak 15 igraca koji imaju vise od 10 minuta po proseku. gotovo svi vazniji igraci imaju dobro rasporedjenu minutazu i igraju po potrebi i zelji kerra. ne treba zaboraviti ni da su myers i kerr odlucili za paytona umesto bradleya iako su svi veterani zeleli ovog drugog.

 

glavni problemi po mom misljenju ove sezone su:

 

1. losa sezona curryja

2. povreda greena

 

nakon odlicnog prvog meseca, kada su ga vec svi videli kao sigurnog mvp-ja, curry se totalno raspao. sutira losije nego ikada u karijeri. raspad je poceo i pre nego sto se vratio thompson. npr u decembru je sutirao uzasno i do prve utakmice thompsona imao je procente 37% fg i 35% za tri. ovo drugo i nije toliko lose za nekog prosecnog trojkasa ali za curryja koji nikada u karijeri nije isao ispod 41% na sezonu do ove, je bas lose. ni u nastavku sezone nije nastavio mnogo bolje kada se gleda procenat trojki.

 

mislim da je svima jasno koliko je green vazan za ovu ekipu. mislim da sam vec nekoliko puta postovao neke statistike i grafikone kako je curry bas osetno slabiji u napadu bez greena. tako je bilo i ranijih sezona, tako je i sada, jos kada se doda i generalan raspad curryja, rezultati nece biti dobri. o greenovoj ulozi i uticaju u odbrani nema potrebe pricati. cak su tu i odrzali neki nivo bez greena. sto je svakako sjajan posao kerra, jer nema tu nekih vanserijskih defanzivaca.

 

pool...ne znam zasto mislis da je thompsonov povratak nastrb poola. osim sto mu je uzeo mesto u startnoj petorici, nije se mnogo promenio

 

azDIFid.png

 

yMZVFA9.png

 

statistika pre i nakon povratka thompsona u ekipu. kao sto se vidi cak je i igrao malcice bolje nakon povratka thompsona. uzeo manje suteva ali je mnogo efikasniji. ne znam, meni je on idealan za neku 6th man poziciju u timu i nista vise od toga. naravno ako pricamo o dobrim ekipama. niko ali bas niko ne bi u nba ligi stavio thompsona da pocinje sa klupe zbog 1 poola, a pogotovo ne njegova fransiza.

 

thompson, naravno ne igra dobro i sutira lose. sto je mozda i ocekivano. dobar start sezone i milion pobeda ekipe dali su luksuz da se thompsonu daje najzelenije svetlo kod sutiranja sa nadom da ce sto pre uci u neku staru formu pre povrede. igra ovako na stare zasluge i neki drugi igraci bi vec bili sklonjeni ali ne ide to tako i sa veteranima jedne ozbiljne fransize. kerr zna da bez nekog bar dobrog thompsona nema nista od titule. tako da ovo forsiranje i ne vidim kao neku veliku gresku. da su svi zdravi verovatno bi opet bili drugi iza phoenixa. ovako ce najverovatnije biti treci, da li postoji bas neka razlika izmedju drugog i treceg mesta, ne bih rekao. 

 

generalno, nisu imali srece sa povredama. posle lakersa su imali najlaksi raspored na pocetku sezone i to su lepo iskoristili, nakon toga je poceo raspad curryja i usput povrede greena i iguodale koji je i dalje faktor na terenu. slab povratak thompsona je problem ali nije da bi on sa dobrim igrama preokrenuo sezonu kada prvi igrac ekipe igra slabije od svog standarda a drugi povredjen.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, realno *w said:

 

U teoriji najdublji sastav.

 

U praksi:

Tre i Kapela propustili 10ak tekmi, a oni su  još najbolji tu.

Bogi propustio 20ak tekmi, plus hvatanje ritma nakon oporavka itd.

Kolins već na 20ak propuštenih, još uvek nije blizu povratka.

 

Recimo polovinom januara su bili na 17-24, a nakon toga su na 19 pobeda i 12 poraza. Da su mogli bolje, siguno jesu, ali teško je proceniti pored toliko povreda. 

 

imali su oni jos vise izostanaka prosle sezone, pa su bili mnogo bolji. ko je citao uvodni post, zna :default_coffee:

 

odbrana im je totalni raspad i rekao bih da je glavni krivac clint capela. covek ima losu sezonu i ocekujem jedan lagan trejd na leto i davanje prostora okongwuu (koji opet nije savrsen al ajde)...

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, realno *w said:

 

U teoriji najdublji sastav.

 

U praksi:

Tre i Kapela propustili 10ak tekmi, a oni su  još najbolji tu.

Bogi propustio 20ak tekmi, plus hvatanje ritma nakon oporavka itd.

Kolins već na 20ak propuštenih, još uvek nije blizu povratka.

 

Recimo polovinom januara su bili na 17-24, a nakon toga su na 19 pobeda i 12 poraza. Da su mogli bolje, siguno jesu, ali teško je proceniti pored toliko povreda. 

 

nets: durant 27, harden 15, irving 50, LMA 27, harrisa i simmonsa ne računam

celtis: brown 15, horf 8, smart 11, richardson 12, schroder 7, tatum 4

hornets: hayward 24, rozier 9, plumlee 8, pj washington 17, oubre 6, lamelo 4

bulls: lonzo 37, pat williams 65, caruso 38, lavine 13, vučević 8

cavs: sexton 61, markkanen 21, rubio 19, allen 16, love 8, levert 9(?), okoro 15, garland 14

heat: butler 23, adebayo 25, herro 13, strus 9, tucker 8, markieff, oladipo, dedmon ne računam

bucks: lopez 67, giannis 12, middleton 13, jrue 12, portis 9, ne računam divicenza, wes matthewsa, grason allen, caunaghton

76ers: embiid 13, harden 5, tobias 9, seth curry 9, danny green 19, shake milton 27, thybulle 15, maxey 7, korkmaza, simmonsa ne računam

raptors: siakam 13, OG 30, FVV 12, trent jr 9, scottie barnes 8, nebitni birch 26, dragića ne računam

 

https://www.spotrac.com/nba/injured-reserve/

 

to mu dođe 9 x ekipa koje su ispred hawksa; verovatno su celticsi na temu prošli nešto jeftinije, dok su ostali sa izostancima isti ili gori.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@gggggggg

Jasno mi je da će se svakako ići na uklapanje Kleja, kao veterana, allstara i sve. Znam da je to praksa i da se radi iz poštovanja i sa logikom ako hoćemo nešto da uradimo treba na Klej. Sve je to jasno. Ja govorim o suštinski dve stvari - nije dovoljno amortizovan nedostatak Drejmonda i nije dobro procenjeno kada će se vratiti Wiseman ukoliko se uopšte računa na njega. A po ostatku sastava bi se reklo da se očekivao. Stef jeste imao raspad šuterski sa onim debilnim rekordom, ali kao neko ko prati GSW malo više, uveren sam da su osnovni problemi ovo što sam naveo: prebrzo i naglo ubacivanje Kleja (ima rezerve pobeda u slabijem rasporedu utakmica, dajmo mu da se iživljava), šutiranje Pula na klupu, u petorku, nedostatak plana B kada nema Drejmonda. GP2 se jeste pokazao kao bolje rešenje od Bredlija, ali kada je zdrav i kada ima dovoljno kreatora u igri. Mislim, glupo je uopšte da drvim ovde.

 

Suština je da sam očekivao malo pristojniju igru bez Drejmonda, a sada se Drejmond vratio pola koraka sporiji i igre opet nema. Nisam uveren da su Ker i Majers uradili baš sjajan posao.

Link to comment
Share on other sites

pa sta si ocekivao jos vise od myersa i kerra? nije da su oni sada krivi za losu sezonu curryja i povrede. nije ni da ih je kerr igrao po 40 minuta pa da ih je istrosio ili da myers nije sastavio roster od 12 upotrebljivih igraca za svaki trenutak.

 

rekao bih i da malo potecenjujes greena ako nisi ocekivao da ce ekipa igrati znatno slabije bez njega. cak i ako izuzmemo njegovu igru, njegov presence™ i uticaj je nemerljiv. bio je kandidat za dpoya pre povrede...

 

imo wiseman nije nista jos uradio u karijeri sto bi opravdalo neko ocekivanje da ce ista promeniti u igri warriorsa. cak sta vise ima dovoljno dokaza da bi samo skodio. u sustini i da se vratio, opet bi se sve svelo na greena i njegovo igranje centra kada se lomi utakmica. njegov setback opet nema veze sa kerrom i myersom.

 

ako bih nekog krivio izmedju ostalih pored currya, to je i all-star starter. igra uzasno vec skoro dva meseca i umesto da se sada iskaze on se vratio u svoj prepoznatljiv nevidljiv mod.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@AgroLaki,

 

De’Aaron Fox was sure he was in the middle of an elaborate prank. It was two days before the 2022 NBA trade deadline and he was about ready to wind down. Then, a text came to the Sacramento Kings’ team group chat.

“Y’all, I’ve been traded,” the text read. “I’m going to Indiana.”

Tyrese Haliburton, the team’s prized wing and sender of the text, had built a reputation as a prankster. “Everybody’s like, ‘Oh, you’re lying, you cappin’,’” Fox says. A few minutes later, the jokes were over. “Then Woj tweeted it, and we were like ‘Wow.’”

 

https://www.theringer.com/nba/2022/3/23/22990796/deaaron-fox-sacramento-kings-tyrese-haliburton-trade

 

 

fox_ringerillustration.0.jpeg

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, uini said:

 

ne poredim ja njih dvojicu na osnovu ove sezone. thibs je i ranije imao uspeha sa ekipama u prvim sezonama a zatim su padale, zbog kombinacije fizičkog i mentalnog habanja plus malog broja i jednostavnosti akcija i go-to pojedinaca, što ekipe danas jako lako čitaju i zatvaraju.

 

mcmillan, slično kao thibs, ima reputaciju trenera koji je napadački vrlo oskudan i ne unosi puno inovacija, čak ni za plejof.

njegove ekipe uvek budu solidne a zatim se u seriji raspadnu, pročitaju ih svi lako.

 

činjenica je da je prošla sezona izuzetak, gde su hawksi igrali najbolji basket baš kada je bilo najvažnije. videćemo ali nisam optimista.

 

Jeste Mekmilan pre prošle sezone sa ATL imao problem u PO. Ali preuzeo je taj tim u kritičnom trenutku, posložio ga i doveo ne samo do PO, već i do finala konferencije. Što se mene tiče on mora imati neki kredit.

 

Kao što igrači napreduju, mogu i treneri. Ne kažem da nisi u pravu, samo da bih prvo skočila pa rekla hop, odnosno sačekala play in, eventualni PO pa da mu sudila.

Edited by DameTime
nepismena
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Minnesota: Brzi i žestoki

 

Vukovi imaju novi identitet i unikatni stil igre

 

TONI LAZARUŠIĆ

 

U posljednjih 18 sezona Timberwolvesi su samo jednom igrali u doigravanju. Zadnji put kad je momčad imala nešto više od stava ‘važno je sudjelovati’ i generalno marginalne uloge u ligi bilo je 2004., kada je, predvođena Kevinom Garnettom, igrala finale konferencije. Što sve stane u taj period od 18 sezona dobro pokazuje podatak da je današnjem najboljem igraču T-Wolvesa Karl-Anthonyju Townsu tada bilo osam godina, a mladoj zvijezdi ekipe Anthonyju Edwardsu tek tri. O tome kolika je bila disfunkcionalnost franšize govori nam brojka od čak 11 glavnih trenera koji su se u tom intervalu izmijenili na kupi.

KG-jevim odlaskom 2007. franšiza nije izgubila samo franšiznog igrača, nego i identitet.

Iako je i on redovito zapinjao u prvoj rundi playoffa, Garnett je sa svojim momčadima gradu i navijačima nudio nekakvu relevantnost i naučio ih na pobjede, barem u regularnoj sezoni. Od 1995. do 2005. Wolvesi su uvijek imali pozitivan omjer, što je ipak predstavljalo određenu košarkašku kulturu začinjenu Garnettovim bespoštednim pristupom i energijom koju je donosio iz večeri u večer. Nakon njegovog odlaska pa do prošle sezone, ekipa je samo jednom u regularnoj sezoni imala više pobjeda nego poraza. U svim tim godinama Minnesota je imala igrače, ali ne i momčad. Kevin Love je imao brojke, ne i pobjede. Jimmy Butler je odveo ekipu u playoff, ali i odustao od borbe s vjetrenjačama nakon jedne sezone. Towns i Andrew Wiggins imali su samo potencijal.

Najgore od svega, poslije KG-a košarkaška kultura u Minneapolisu je erodirala. Publika je izgubila interes za domaćim utakmicama. Suparnici su na gostovanje u Target Centeru gledali kao na dolazak po lagani plijen. Igrači su po odlasku iz Wolvesa oživljavali karijere. Love je osvojio titulu s Cavsima. Zach LaVine je postao All-Star igrač u Bullsima. Wiggins se preporodio u Warriorsima. Kvragu, čak je i Ricky Rubio popravio šut odlaskom iz Minnesote. Dolazak u Minnesotu za većinu igrača u ligi je predstavljao kaznu i nitko nije želio igrati ondje, na malom tržištu, u prehladnom gradu i za neuspješnu franšizu.

Lak način da kriptovalute pretvoriš u keš: Bitno je posjedovati Mastercard

OVA MOMČAD OBOŽAVA IGRATI ZAJEDNO I IMA IDENTITET NA KOJI SE MOŽE OSLONITI

Kada je Pat Beverley prošlog ljeta razmijenjen u Wolvese, na predstavljanju je ispalio: “Nikad nisam propustio playoff. Ne očekujem da se to promijeni”. U tom trenutku pretenciozna izjava uskoro se možda pokaže i proročanskom. S omjerom 41-30 Wolvesi su trenutno sedmi na Zapadu, s pet pobjeda više od Clippersa na osmoj poziciji i samo tri pobjede udaljeni od četvrtog mjesta.

Beverley ni u Rocketsima ni u Clippersima nije bio ni najbolji ni najtalentiraniji igrač, pa samim tim ni rezultatska garancija. Međutim, Beverley je uvijek bio najborbeniji, veteranska stabilnost u svlačionici i igrač koji zaraznom energijom udara ritam ekipi i širi je poput virusa kojim se naprosto moraš inficirati. Sve ekipe trebaju jednog takvog, a gotovo da nema one u ligi koja ga je trebala više od Minnesote.

Presing luđi od Raptorsa

Ushuaia, Argentina- A 4k Aerial Film

00:31 / 02:25

Copy video url

Play / Pause

Mute / Unmute

Report a problem

Language

Mox Player

Što se tiče ovosezonskih uspjeha, prvo treba baciti pogled na trijumvirat Towns-Edwards-D’Angelo Russell i njegov učinak u napadu kojim s klupe dirigira trener Chris Finch, godinama unatrag jedan od najcjenjenijih ofenzivnih koordinatora u ligi. Ipak, glavna tema ove momčadi nije napad nego obrana koja je cijelu sezonu na granici top 10 najboljih obrana lige ili bolja. I tu onda dolazimo do Beverleyja i njegove desne ruke Jarreda Vanderbilta koji zajedno u prosjeku zabijaju manje poena od Russella, ali su glavni i odgovorni za ponovno uspostavljanje pozitivne košarkaške kulture u franšizi.

Ekipa je poprimila karakteristike ove dvojice koji nesebičnim pristupom iz večeri u večer diktiraju kako će se igrati, a ovi Vukovi su u oba pravca brzi i žestoki.

Stil igre ovisi o igračkom kadru, a kada se radi o obrani Finch i njegov defenzivni koordinator Elston Turner nisu imali previše manevarskog prostora. Od dokazanih obrambenih klasa u startnoj petorci imaju samo Beverleyja, a ostali su do jučer bili nepoznanica (Vanderbilt i Edwards) ili minus defenzivci (Towns i Russell). Zato je na početku i tijekom sezone bilo jako bitno svakome od njih naći odgovarajuću ulogu i od petorice igrača napraviti kompaktnu jedinicu koja će, umjesto individualnom klasom, dominirati kao tim. Budući da na raspolaganju imaju petu najmlađu ekipu u ligi, Finch i Turner odbili su biti konvencionalni i odlučili su iskoristiti mlade, svježe noge i atleticizam koji imaju na rosteru.

Zato je odluka pala na žestoki presing u obrani, luđi i od onog koji igra Toronto.

Gledate li pažljivo kako Wolvesi počinju svoj defenzivni posjed, uočit ćete da gotovo sva petorica igraju takozvanu denial obranu, odnosno, da svaki u obrani stoji zalijepljen za svog igrača kojeg čuvaju i otežavaju mu primanje lopte te samim time razvoj napadačke faze suparnikove igre. Beverley, Edwards i Vanderbilt briljiraju u denial obrani i stvaranju kaosa suparniku kojemu sat za napad curi bez da uspije povezati par dodavanja i negdje stvoriti prednost. Rezultat tog manijakalnog presinga su učinci koji kažu da Wolvesi kreiraju najviše izgubljenih lopti kod suparnika, treći su u ligi u kategoriji deflections i peti u iznuđenim faulovima u napadu.

Wolvesi su pogodili i s odabirom pick and roll obrane koja se također bazira na presingu. Već godinama se treneri trude smisliti način kako u obrani sakriti Townsa, igrača na najdelikatnijoj obrambenoj poziciji. Čak ni Tom Thibodeau nije uspio u tome. Godinama su treneri forsirali Townsa u drop coverageu na pick and rollu, za što on jednostavno nije dobar jer slabo čita igru, previše faulira kada štiti obruč i ne postavlja se dovoljno kvalitetno da istovremeno kontrolira centra i igrača s loptom. Finch i Turner odbili su živjeti u iluziji da će od Townsa napraviti Rudyja Goberta i, umjesto da se bezuspješno pokušavaju osloniti na njegovu zaštitu obruča, odlučili su iskoristiti njegovu pokretljivost. Zato Towns izlazi jako visoko u takozvanoj hedge obrani pick and rolla, a ostatak momčadi kontrolira sredinu.

Minnesotin Beckenbauer

Taj ‘ostatak’ najčešće je Vanderbilt. Vando je pola čovjek, pola energetska bomba. U ligi trenutno ne postoji bolji hustler od njega. On je definicija hustlea i dokaz da je snažni pristup svakoj utakmici i zdušno obavljanje svih tipova prljavih poslova važna vještina. Vanderbilt je najvažnji Minnesotin obrambeni igrač; on je taj koji je ove sezone branio sve pozicije i igrače, od Stepha Curryja, preko Kevina Duranta do Giannisa Antetokounmpa. Vando igra vrhunski denial protiv visokih igrača, ponajbolji je kradljivac lopte na svojoj krilnoj poziciji u ligi, brani petice kad treba ili kontrolira vrh reketa kad bekovi idu na ulaz.

Ali sve to još uvijek nije ono što ga čini krucijalnim obrambenim igračem za Minnesotu. Sposobnost da štiti obruč kao libero jest. U momentu kad Towns izađe visoko da brani pick, Vando najčešće postaje Minnesotin Franz Beckenbauer, takozvani low man koji se iz kornera spušta u reket i kontrolira sredinu. Vando kao četvorka vrhunski čita igru, dobro se postavlja, atletičan je i dugačak te ima dobar osjećaj za blokadu. Njegovom obrambenom raznovrsnošću Wolvesi su uspjeli sakriti Townsa u obrani i kreirali uspješnu timsku obranu. Osim toga, ostali suigrači ne mogu ostati hladni kada vide što sve Vanderbilt radi u defenzivi. Jedino što im preostaje je pridružiti mu se.

Još jedan igrač ima vrlo zanimljivu rolu u ovakvom obrambenom sistemu. Ako je Vanderbilt nogometnim rječnikom libero, onda je Russell NFL-ovski kazano — free safety. Da, da, isti onaj Russell koji još na koledžu, kao i u prethodne svoje tri momčadi u NBA nije mogao braniti ni stolicu, danas ima vrlo zanimljivu i bitnu ulogu u Wolvesima.

Ona proizlazi iz toga da Russell uvijek dobije za čuvanje najlošijeg suparničkog napadača. Umjesto da se samo odmara na njemu, Wolvesi su odlučili Russellu dati slobodu da se praktički slobodno kreće parketom i igra zonu na svom čovjeku kako bi zatvarao prostor ondje gdje je potrebno. Tako stigne zatvoriti ulaze do reketa, pokrije igrača koji rola ili stoji na liniji dodavanja, pa se na momente čini da Minnesota ima šestoricu na parketu. Možda najimpresivniji dio njegove obrane je komunikacija s ostatkom ekipe. Russell u ovom kontekstu nije playmaker samo u napadu, nego i u obrani, jer često pokazuje suigračima gdje da stoje i kako da reagiraju.

Problemi ovakvog žestokog tipa obrane su uvijek isti. Vanderbiltova pomaganja iz kornera ostavljaju korner-tricaše usamljene na šutu. Samo Toronto dopušta više korner-trica od Wolvesa. Townsovi visoki izlasci stvaraju probleme pri defenzivnom skoku, pa Vukovi dopuštaju suparnicima najveći broj skokova u napadu u ligi. Također, drže ligaško začelje i kao momčad koja faulira najviše od svih. Zato u zadnje vrijeme Minnesota testira i neke druge obrane, pa smo je čak protiv nekih ekipa mogli vidjeti i u dropu s Townsom, a preferira i switch, što su zapravo vrlo vrijedni eksperimenti pred playoff, gdje se raznovrsnost uvijek isplati.

Klupa je velika snaga

Ako u obrani preferiraju žestinu, u napadu se Vukovi definitivno oslanjaju na brzinu. Igraju najbržim ritmom u ligi i imaju jedan od najboljih tranzicijskih napada. Kao što u obrani agresivno brane prvo dodavanje, u napadu odmah napadaju obranu prvim dodavanjem. Čim prijeđu centar, bez puno namještanja ulaze u neki od svojih early offense setova i napadaju.

Jedan od osnovnih koncepata koji koriste je igra kroz trailera, odnosno igrača koji se zadnji priključuje napadu. Možda zvuči kontraintuitivno da najbrža momčad igra na najsporijeg igrača, ali stvari postaju jasnije znamo li da je taj najsporiji igrač često Towns, koji raspolaže impresivnim tricaškim rasponom. Kada se KAT priključi napadu i odmah dobije loptu, ima samo dvije opcije, ali jako ubojite: prvo, šutira ako njegov čuvar stoji daleko od njega; drugo, napada driblingom ako izađe na njega. Na ovom je konceptu baziran veliki dio Minnesotinih posjeda. Ako igra kroz trailera ne prođe, Wolvesi ulaze u empty corner ili centralni pick and roll s Townsom koji može opet rolati, popati ili napasti mismatch s vrha posta ili niskog bloka.

Ostali igrači su i u napadu, kao i u obrani, u odličnim rolama. Edwards se povremeno muči sa selekcijom šuta i mora poraditi na kontroli lopte, ali kad miksa ulaze i šut, vidi se njegov scorerski potencijal. Da se ne bi sve svodilo na potezanje iz driblinga, Finch mu je pripremio jednostavne akcije koje otvaraju put do obruča. Russell ima problema s realizacijom, ali vrhunski dirigira napadom sa 7,1 asistom prosječno i samo 2,6 izgubljenih lopti. Beverley je uglavnom spot-up šuter, ali ove sezone ima i važnu playmakersku rolu s pet asista u prosjeku, što mu je rekord u NBA ligi. Vanderbilt radi vanderbiltovske stvari: finišira iz tranzicije, otvara se bez lopte i ide po napadačke skokove. Kad suparničke četvorke čuvaju Townsa, onda više igra u pick and rollu. I da, ovaj karakteristični slip cut moramo početi zvati Vando Cut.

Velika snaga Minnesotina napada ove sezone je klupa. Na njoj se krije nekoliko izuzetnih šutera koji često lome utakmice. Jaylen Nowell, Taurean Prince i Malik Beasley redom realiziraju tricu bolje od 37 posto, a kompetentan šuter je i Naz Reid koji Vukovima omogućuje da i u periodima kada Towns odmara igraju sa stretch peticom i zadrže iste koncepte u igri. Ovdje još vrijedi spomenuti Jadena McDanielsa, koji je u zadnja dva mjeseca i prije nedavne ozljede pružao fantastične partije u 3&D roli i njegov potencijal itekako intrigira.

Wolvesi su se tako ove sezone pridružili Cavsima i Raptorsima kao mladim ekipama s unikatnim stilom igre koji vrijedi popratiti. Možda još važnije od toga i od potencijalnog ulaska u playoff ponovno je etabliranje košarkaške kulture u Minneapolisu. Ova momčad obožava igrati zajedno i ima identitet na koji se može osloniti kad je se izazove. Tipovi poput Beverleyja i Vanderbilta pojavili su se kao katalizatori u tom procesu izgradnje franšiznog identiteta i savršen su dodatak talentima poput Townsa, Edwardsa i Russella. Target Center više ne zjapi poluprazan, a uskoro bi i igranje za Wolvese mogla postati premija, a ne kazna

Zanimljiv tekst o Minesoti. Drago mi je da nisam pogresio u ocekivanjima pred sezonu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...