Jump to content

Filmska revija


Drug Crni

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

kao covek je bio tezak dziber ako je ovo tacno a verovatno da jeste

Quote

Paklena naranča (1971.)

U bivšoj Jugoslaviji nismo je gledali samo stoga što je redatelj zabranio da se njegovi filmovi distribuiraju u zemljama istočne Europe: tako smo ostali zakinuti za "Barryja Lyndona" (1975.), "Isijavanje" (1980.), "Full Metal Jacket" (1987.) i "Oči širom zatvorene" (1999.), iako je potonji dovršen neposredno prije njegove smrti, kada je imao 70 godina.

https://www.jutarnji.hr/kultura/film-i-televizija/kako-smo-u-bivsoj-jugoslaviji-ostali-zakinuti-za-neke-od-najvaznijih-filmova-slavnog-redatelja-15140322

  • Like 1
  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Drug Crni said:

Ljudi,vredi li zapucati u bioskop radi poslednjeg Matriksa? Jel bar na "nivou" drugog i treceg ili je cak ispod njih?

 

Za pare koje si namenio za bioskopsku kartu kupi konopac sa omčom i hoklicu. Krajnji rezultat će biti isti, s tim što ćeš kod vešanja kraće da se mučiš. 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

@Chaos Is Meajde ovde da se nadovezem na pricu oko TDK. U principu se slazem sa svime sto su ti odgovorili Nakamura (Betolingar) i Lucifer..plus je Frenso podsetio da je vec vodjena jedna diskusija bas na ovu temu.

Mislim da nije fer porediti uloge Jokera Hoakina Finiksa i Hita Ledzera..jednostavno,filmovi su zanrovski potpuno razliciti + je Finiks imao apsolutno glavnu ulogu (pored koje su sve ostale skoro pa epizodne) i citava prica se gradila gotovo iskljucivo oko njegovog Jokera,dok je Ledzer bio deo sire celine u koju se likom morao uklopiti..a to je uradio briljantno. Mada mi se cini da ti je i na ovaj aspekt neko od forumasa ukazao..

TDK kvalitetom nedvojbeno prevazilazi granice svog zanra. Pravi nolanovski film:rezija pod konac,scenario izvanredan,likovi dobro napisani i razradjeni (lik Brusa Vejna je skiciran jos u prvom delu)..CGI se koristio samo tamo gde se moralo..scena sa prevrtanjem ogromnog slepera je realno snimljena..

Evo jedne od meni omeiljenih scena,a koje nisu postale (cini mi se) toliko popularne ili citirane..
You know the thing about chaos..? It's fair!


Jer,njemu haos i jeste fer..po njemu u haosu i anarhiji svi zaista imaju jednaku sansu..zato je fer. Meni je ovo dojajno dobro.

Da ne duzim dalje..TDK je jedan od najbolje ekranizaovanih stripova/grafickih novela ikada..po meni u samom vrhu uz Sin City

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja se unapred izvinjavam sto cu k'o baba..po stoti put o ustipcima 'Kumu'. Tokom praznika uhvatih prva dva dela..i krenuo kao samo da vidim pocetak..i nisam mogao stati :lol_2:..i pogledah ih po-ko-zna-koji-put..ma,to su..jebena remek-dela..koja mogu da se pogledaju sto puta..
A samo sam hteo da pogledam legendarni intro "I believe in America..." kojeg izgovara pogrebnik Bonasera.
 


Opcinjen sam Puzovom i Kopolinom porukom: Vito i Majkl - dva potpuno razlicita nacina,iako poticu iz istog sveta,iste porodice i drugi je sin prvog. Vito je postovanje iz ljubavi..iz vere u njega..a Majkl iz straha..zato je sve samounistio. Taj diskurs dolazi u potpunosti do izrazaja u drugom 'Kumu',gde je to cak i centralni motiv filma.
Vita su obozavali,pa su ga pratili,a Majkla su se samo plasili..cak i tu,u svetu kriminala,nije isto kad se nesto radi iz ljubavi umesto straha i mrznje..Fascinantno.

Ja bih za Vita umro,a za Majkija ne bih ustao iz fotelje :classic_laugh:

I onaj simbolicni kraj sage..(treci deo mi je nista,ne znaci mi nista)..ona scena kada se porodica okupi i ceka slavljenika Vita..svi odlaze da mu cestitaju rodjendan,a Majkl ostaje sam sa cigaretom.
 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...