Jump to content

Ostali sportovi - Tokio 2020


Recommended Posts

Koji ludaci.. 🙂

 

I to sve zbog 4 zlata na olimpijadi ili koliko ih već možeš osvojiti po zemlji u s.tenisu.

 

Oduvek sam se pitao zašto su baš toliko nebobedivi, i da baš niko ne može ni da im se približi, kad oni kloniraju protivnike.

 

 

 

A što i ovi drugi to ne rade?

 

 

Vidim i da Severna Koreja ima medalje u stonom tenisu, a kapiram i da ne moraju baš da "pitaju" nekog da li želi da bude klon.. 🙂

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Žulj said:

Wow...

Jedna od gotivnijih priča na forumu.

 

Nisam znao da to ide dotle u stonom tenisu.

Baš sam se smrznuo od ove priče sad.

 

 

 

Znači ako se ja, recimo, npr. pojavim sa novom tehnikom mogao bi da ih iznenadim na nekoj olimpijadi.. 🙂

 

Sutra kupujem sto za stoni tenis i idem u podrum, izlazim tek za tri godine u Parizu.. 🙂

Pa Kinezi i njihov dedication i brojnost, a ovo ime je nacionalna stvar... Strateska i sistemska ulaganja, nenormalna ogromna naravno...

 

Pricao mi kolege sta matorci rade kod nas na lokalnim turnirima, smejao sam se mnogo, tipa stavljaju malo zejtin u sorc pa krisom pipnu lopticu pre serve :D

 

Išao sam par puta da igram sa njim, ajde da uzmemo u obzir da nisam igrao dugo, ali bio sam dobar, tj igrao mnogo tokom srednje i na letnjim raspustima (komsija imao sto).

I Bas sam razvio neki svoj forhend spin, drugar i ja igrali mnogo, ostajali posle skole i rokali samo forhend spinove ( po 2 sata igramo ne na poene).

 

Jednom sam došao do 4 ili 5 poena protiv kolege. Više je bilo 2 poene, nekolko puta na 0 :D

I to me jedno vreme da pustam svoj forhend spin, posle svesno totalno mi razmontirao to. I objasnio mi na koje nacine je sve mogo da mi unisti taj udarac.

Zamisli ti Kinezi koliko modela igre imaju :D Ne mozes da ih zajebes tek tako. 

Imaju ubedljivo najbolji coaching sistem, prate se najsitniji detalji.

 

Mene je dosta iznenadilo to koliko ima zajebancija sa reketom. Ovaj moj kolega spucao preko 2000 evra samo na reket(tj konfiguraciju), da bi dosao do reketa koji mu odgovarao za njegov stil. Koji sad menja, tj razvija nova da bi mogao da pobedjuje drugacije igrače. :D

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Žulj said:

Koji ludaci.. 🙂

 

I to sve zbog 4 zlata na olimpijadi ili koliko ih već možeš osvojiti po zemlji u s.tenisu.

 

Oduvek sam se pitao zašto su baš toliko nebobedivi, i da baš niko ne može ni da im se približi, kad oni kloniraju protivnike.

 

 

 

A što i ovi drugi to ne rade?

 

 

Vidim i da Severna Koreja ima medalje u stonom tenisu, a kapiram i da ne moraju baš da "pitaju" nekog da li želi da bude klon.. 🙂

 

 

Dobro, nije samo zbog tog metoda kopiranja protivnika. 

Previse se ulaze, previse ljudi to igra, ogroman pool za selekciju.

Kontam da tamo ako nekom strucnjaku padne na pamet da bi neka vrsta gume bila dobra za neki udarac, ima za jedan dan neka fabrika da im napravi tone tiga, a jos hiljadu ljudi da testira to.

 

Bitna su njima naravno i sama kineska prvenstva, koja su ogromna.

 

Bitan im je sport mnogo, i ne zele da prepustsju nista slucaju. To su Kinezi, ako im viša instanca kaze da odu u drugu drzavu, hiljadama kilometra dalje, da otbore prodavnicu, nije im tesko da igraju stoni tenis, makar i sa ciljem da postanu kao neki drugi igrač. 😄

 

Ja sam pre mislio da je kvaka u nekakvim boljim refleksima, ili tako nesto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BattleBender said:

Odredjen deo odlicnih, do vrhunskih, igraca u Kini u odredjenom momentu dobiju jedan zadatak, a to je da stalno treniraju kako bi postali blue partner za one bas naj najbolje.

U prevodu, Kina ih "pita" da tipa 2 god svaki dan treniraju kako bi postali replika nekog nemačkog stonotenisera, ili drugog nekineza. Kopira se stil, tendencije, ulazu ogromna sredstva za prikupljanje podataka i stvaranja modela. To se toliko sistemski radi da nece npr odmah Ma Long da krene da "otkljucava" tu igru, nego se regrutuju neki drugi dobri igraci, da sto vise razviju model koji pobedjuje tog nekog dobrog nekineza, da bi sto vise dostavili Ma Longu. To ide u toj meri da se radi na razvoju matarijala za reket, pa se to testira. Ogromna masinerija se tu sistemski priprema. Nadignu zilion ljudi.

Tako je i u muskom i zenskom stonotenisu.

Ovaj klinac sto je sad bio cetvrti je izaso sa nekim svojim stilom, igra na svoj nacin, nisu stigli da ga isprate od manjih nogu (to lakse rade sa Nemcima) jer je kako kaze moj kolega "izaso iz podruma".

Ali vec su stvorili model igre protiv njega. Ima on 2 pobede protiv Ma Longa u 3 meca do sad. Al znalo se da su se "pripremili" za njega za ove OI.

Neka Japanka se tako pojavila, osvojila sve jednu godinu, sa nekim stilom. Nadigli odmah sve da sto pre naprave bukvalno reket koji ce da je "probija"

 

Da napomenem, ovo je apsolutno nepritrasna prica, jer moj kolega ne samo da je fanatik za stoni tenis (snima se kako igra da bi se ispravljao, placa trenera i da igraju i da gledaju snimke, daje ogromne novce za rekete, sklapa reket na osnovu svoje igre, testira gume za forhend/bek, testira drvo za drske, prati sve inovacije, sva takmicenja), vec je i ogroman fan toga sto rade Kinezi. On navija za Kineze i svidja mu se sto to rade, jer ruthless pragmaticno, a on voli to.

I kaze da Kinezi igraju sve na snagu(brzinu, i najtezi su im reketi) i taktiku, tj data koji dobijaju. Kako on kaze "ne zamlacuju se da budu kreativni, inovativni sa tehnikama... Ako hoces kreativne igrace, to nece nadjes kod Kineza, al ja to volim, zajebi filozofiranje sa nekom tehnikom".

 

 

 

 

Sve to ima smisla, ali kako je opet baš Ma Long najbolji igrač? Kako biraju tog najboljeg Kineza?

 

Shvatam da oni njemu spreme taktiku i "oružije" da pobedi svakog boljeg nekineza, ali na kraju dana on je taj koji to mora da izvede na OI/SP. Na kraju krajeva, mora da dobije i Kineza u finalu. 

Edited by Jurgen
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Jurgen said:

 

 

Sve to ima smisla, ali kako je opet baš Ma Long najbolji igrač? Kako biraju tog najboljeg Kineza?

 

Shvatam da oni njemu spreme taktiku i "oružije" da pobedi svakog boljeg nekineza, ali na kraju dana on je taj koji to mora da izvede na OI/SP. Na kraju krajeva, mora da dobije i Kineza u finalu. 

Ne kazem da nije najbolji, prvo medju Kinezima, pa onda i u Svetu.

 

Mnogo detaljan sistem assesment-a imaju oni, jos dok su mladji, to je detaljnije nego u Americi sa mladim kosarkasima i zvezdicama.

 

Takmice se i oni, ali eto valjda se desilo da Ma Long ne osvoji neko kinesko prvenstvo, neki Kinez ga osvojio, pobedio i njega, pa ga nisu stavili u A team. Ovo sam mozda lose razumeo, bilo je na kraju ispitivanja 😄

Proveriću.

 

Samo da napomenem, koliko je nama bio bitan golden slam No vaka, tolko je ovom kolegi bilo bitno da ovaj Ma Long osvoji OI, bas zbog nekog istorijskog Golden shita. Zamisli Kako je Kinezima  bilo.

BAs mi kaze kolega da je bilo bas vazno.

Link to comment
Share on other sites

Da su ta 4-ica hrvata igrala hrkljuš video bi onda borbe i žara. Možda bi se i potukli na kraju 🙂

 

U Kini je stoni tenis jedan od najomiljenijih sprotova, ogroman prestiž imaju šampioni. Mao ga je proglasio za nacionalni sport i praktično je prisutan svuda od vrtića pa do staračkih domova.

Link to comment
Share on other sites

Ne moram da se raspravljam sa njim zato sto je ovo tacno. Samo sto se to radi u svakom sportu, jos od pedesetih godina proslog veka. Jos su Rusi hteli da "kloniraju" Kicanovica, samo je ovo jako pojednostavljeno i ne ide to bas tako lako.

 

Prvo, premisa je pogresna, da taj igrac koji se pojavi nece i sam dalje evoluirati i unapredjivati svoju igru. Evo jedan Ovcarov, koji je jako predan, i tu negde pri vrhu vec deceniju ako ne i jace, i tu i tamo pobedi najjace, ovde je bio jako blizu da ga pobedi.

 

A njegova igra je "otkljucana" po tim merilima evo vec 10+ godina.

 

Ako mislis na Mimu Ito, ona ce biti najbolja stonoteniserka u roku od dve godine, ako dodatno mentalno ocvrsne.

 

Drugo, Kinezi to sto pricas ne rade sistemski. To rade igraci i njihovi timovi koji su prilicno nezavisni jedni od drugih. U stonom tenisu, a i generalno u drugim sportovima u Kini, jako je tesko ostati na vrhu piramide, a samo na vrhu piramide si relevantan.

 

Ma Long i Fan Zendong su ogromni rivali i ne dele informacije uopste medju sobom, na primer. Ako pogledate samo plivanje, cesto se desava da neki klinci obore i svetske rekorde, a onda nestanu bukvalno i u najboljim godinama niko ne zna gde su, a to mesto popune neki drugi.

 

Kinezi su jednostavno najpredaniji ovom sportu i imaju tehnologiju koja ide ispred drugih, imaju ogroman pul igraca i zato su na vrhu.

 

Ako bi druge zemlje sistemski tako radile, taj talent pool bi se izjednacio i ne bi vise 4 od 5 najboljih igraca bilo iz Kine, ali je jednostavno neuporedivo trenutno i dok je tako imacemo ovakvu situaciju, i tu nisu nikakve vradzbine i kloniranje u pitanju, vec ono sto svi rade, samo Kinezi imaju vise resursa za to.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Darth Steva said:

 

Drugi dan prekinut zbog vremena ali vecina je zavrsila tako da nece biti mnogo razlike u konacnom skoru i ako se nastavi kasnije.

 

Sta je radio danas Xander :Hail: dva puta eagle i na kraju dana -8, za ukupni skor -11 i prvo mesto.

Carlos Ortiz zadrzao nivo od juce (uz male oscilacije na front9 nekoliko bogey-a uz birdie i eagle) i na kraju dana je na drugom mestu sa -10.

Straki ocekivano pao level ali se nije samoubio danas (par tokom drugom dana) tako da ostaje na -8 i u borbi za medalju.

 

Matsuyama (-8), Rory i Lowry (na -7) imali vrhunske partije danas i ozbiljno se ukljucili u borbu za medalje s tim sto Matsuyama ima jos dve rupe da odigra. Casey je bio na jucerasnjem nivou, danas opet under par (-3) i ostaje u borbi za medalju sa -7.

 

Patrick Reed, Fleetwood, Niemann i Morikawa ponovili solidne partije (svi su under par drugog dana) i trenutno su na -3 tako da ce im trebati dva vrhunska dana ako zele da dodju do medalje.

 

Justin Thomas igra toliko da ne bude u plusu, mnogo oscilacija da bi se cak i razmatrao kao moguci osvajac medalje. Bilo je dosta birdie-a danas ali jedan double bogey i nekoliko bogey-a su ponistili sve sto je dobro uradio... epilog, samo -1 uz jos jednu rupu do kraja.

 

Ceka nas veoma zanimljiva poslednja runda u golfu... imamo jedno 5 ozbiljnih konkurenata za medalje plus jos jedno 5 igraca koji imaju skor potreban da budu u borbi za medalje ali bi im ipak dao manje sanse poslednjeg dana jer su ipak tier2 igraci u odnosu na glavne favorite.

 

Xander odigrao dobru partiju danas (-3) i zadrzao prvo mesto pred poslednji dan sa -14.

Matsuyama odlican, pogotovo na front9, i dolazi do drugog mesta i -13. (moj favorit sutra za zlato)

Carlos Ortiz igra mnogo dobar mec i da se nije izglupirao na 18. rupi, delio bi drugo mesto sa Matsuyamom ovako, on i Casey dele trece mesto sa -12 [sjajan treci dan za Caseyja (-5)]

Rory resio da me demantuje, da izdominira do kraja i uzme medalju kako stvari stoje, danas -4 i deoba petog mesta na -11 sa Strakom, Pereirom i Munozom. Ovoj trojici bih svakako dao manje sanse da udju u borbu za medalje, nisam siguran da ce izdrzati pritisak ako dodje do biti ili ne biti.

 

Tommy Fleetwood je danas mogao da napravi pravu malu senzaciju i da udje u top3. Vrhunska partija i pored dva bogeya u prvih 5 rupa stigao je do -7 na kraju dana. Ukupni skor od -10 ga stavlja u poziciju da sutrasnji dan moze da pocne sa razmisljanjem o borbi za medalju ali morace bar da ponovi danasnju partiju.

 

Morikawa i Niemann imali svoj najbolji dan od pocetka Igara ali kasno je za njih da se ukljuce u borbu za medalje sa skorom od -7 i -8

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dok mi wwww nije jos zabranila da pisem o macevanju, samo da podelim da su Ruskinje opravdale ulogu favorita i uzele novo timsko zlato, ovaj put u sabre-u. Kao i u foil-u, u finalu su bile bolje od Francuskinja.

Edited by Darth Steva
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darth Steva said:

Dok mi wwww nije jos zabranila da pisem o macevanju, samo da podelim da su Ruskinje opravdale ulogu favorita i uzele novo timsko zlatu, ovaj put u sabre-u. Kao i u foil-u, u finalu su bile bolje od Francuskinja.

 

Nisi ni mene pitao za dozvolu, izbezobrazio si se maksimalno.

 

xD

Link to comment
Share on other sites

Dok mi wwww nije jos zabranila da pisem o macevanju, samo da podelim da su Ruskinje opravdale ulogu favorita i uzele novo timsko zlato, ovaj put u sabre-u. Kao i u foil-u, u finalu su bile bolje od Francuskinja.

Zanimljivo je kako je Pozdnjakova opet dobila Velikaju u individualnom finalu u sablji (Dobila je na svetskom 2019.).

 

Ono kad ti je tata predsednik olimpijskog komiteta, a i GOAT mačevalac (sablja).

 

Oba puta je Velikaja mačevala dosta… neuobičajeno za ono kako mačuje. Krene da je melje, a onde neke akcije mozga bez.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Mvasic said:

Zanimljivo je kako je Pozdnjakova opet dobila Velikaju u individualnom finalu u sablji (Dobila je na svetskom 2019.).

 

Ono kad ti je tata predsednik olimpijskog komiteta, a i GOAT mačevalac (sablja).

 

Oba puta je Velikaja mačevala dosta… neuobičajeno za ono kako mačuje. Krene da je melje, a onde neke akcije mozga bez.

 

Ozbiljan choke... prosto neverovatno da je uspela evo vec trece OI da izgubi u borbi za zlato.

 

Kakva su ti predvidjanja za timski foil sutra? Imas li nekog favorita?

Ja se nadam da ce favoriti da prodju QF pa da imamo USA-RUS i ITA-FRA u borbi za medalje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ozbiljan choke... prosto neverovatno da je uspela evo vec trece OI da izgubi u borbi za zlato.
 
Kakva su ti predvidjanja za timski foil sutra? Imas li nekog favorita?
Ja se nadam da ce favoriti da prodju QF pa da imamo USA-RUS i ITA-FRA u borbi za medalje.

Ma kakav choke. Morala je da je pusti. Oba puta.

Ja sam, naravno, za USA, ali kako je ovaj turnir izgledao do sada, sve je moguće :D (Svim kolegama su pukli “brackets” :D ). U Riu mi je Jakimenko sjebao bracket, ali sam sve ostalo ubo. Ovaj put nisam ni pokušao :)

Moji jesu no. 1 na tabli, al to maci o rep.

Biće definitivno zanimljivo.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Darth Steva said:

 

Ceka nas veoma zanimljiva poslednja runda u golfu... imamo jedno 5 ozbiljnih konkurenata za medalje plus jos jedno 5 igraca koji imaju skor potreban da budu u borbi za medalje ali bi im ipak dao manje sanse poslednjeg dana jer su ipak tier2 igraci u odnosu na glavne favorite.

 

Xander odigrao dobru partiju danas (-3) i zadrzao prvo mesto pred poslednji dan sa -14.

Matsuyama odlican, pogotovo na front9, i dolazi do drugog mesta i -13. (moj favorit sutra za zlato)

Carlos Ortiz igra mnogo dobar mec i da se nije izglupirao na 18. rupi, delio bi drugo mesto sa Matsuyamom ovako, on i Casey dele trece mesto sa -12 [sjajan treci dan za Caseyja (-5)]

Rory resio da me demantuje, da izdominira do kraja i uzme medalju kako stvari stoje, danas -4 i deoba petog mesta na -11 sa Strakom, Pereirom i Munozom. Ovoj trojici bih svakako dao manje sanse da udju u borbu za medalje, nisam siguran da ce izdrzati pritisak ako dodje do biti ili ne biti.

 

Tommy Fleetwood je danas mogao da napravi pravu malu senzaciju i da udje u top3. Vrhunska partija i pored dva bogeya u prvih 5 rupa stigao je do -7 na kraju dana. Ukupni skor od -10 ga stavlja u poziciju da sutrasnji dan moze da pocne sa razmisljanjem o borbi za medalju ali morace bar da ponovi danasnju partiju.

 

Morikawa i Niemann imali svoj najbolji dan od pocetka Igara ali kasno je za njih da se ukljuce u borbu za medalje sa skorom od -7 i -8

 

 

Kakva ludnica u zavrsnici... Matsuyama brlja s vremena na vreme, nekoliko bogeya ali je i dalje u minusu na 4 rupe do kraja (-3 danas za ukupnih -16).  Slicno brljanje ima i Xander koji je na 14. rupi zavrsio u zbunju i morao da dobije kazneni udarac, trenutno je na -3 i ukupnih -17.

Ono sto je neverovatno da je Sabatini, koji fazon nije ni u prvih 200 na listi, danas mozda odigrao i savrsenu partiju po skoru (-10) ali i pored toga je imao 2 bogeya danas sto znaci da je na preostalih 16 rupa, imao -12 :Hail: to nije normalno ni da se igra na Adi.

Na kraju, dosao je do ukupnog skora od -17 sto je trenutno, na 4 rupe do kraja takmicenja, zlatna medalja.

 

Morikawa sve bolji i bolji, danas njegov ubedljivo najbolji dan sa -8 za ukupan skor od -15 sto mu daje nadu da mozda moze da dodje do medalje ako bude nekog choke-a od strane Xandera ili Matsuyame.

 

Rory je isto u igri ali da se nije izglupirao na 15. rupi sada bi i on bio u pravoj borbi za medalju... ovako, na -14, poslednje dve rupe mora da ide na -2 ili bar jedan birdie pa da ceka neki choke zajedno sa Morikawom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Na kraju, i pored uzasnog tee shot-a na 18. rupi, Xander je izdrzao pritisak i zavrsio takmicenje uz par, sto ga je dovelo do -18 i do zlata za USA dok Sabbatini sa -17 osvaja srebro za Slovacku :Hail: kapa dole, kakvo iznenadjenje poslednjeg dana.

 

Ali, to nije kraj golfa... posto je Matsuyama epski choke-ovao, na 15. napravio bogey a na 16, 17 i 18. tri puta promasio birdie za koji centimetar sa ne tako velike udaljenosti, ukupan skor od -15 ga je ubacio u playoff za bronzu sa jos 6 igraca koji su zavrsili sa -15. 😂

Rory je takodje imao realnu sansu da zavrsi dan sa -16 i uzme bronzu ali loptica za birdie je ostala na samoj ivici od 18. rupe.

 

 Sto se playoff-a tice, kakva ce to tek ludnica da bude... Matsuyama, Casey, Rory, Morikawa, Munoz, Pan i Pereira igraju playoff. Tri rupe su u opticaju (18-10-11) i igra se dok ne ostane jedan osvajac bronze a s ozbirom da ih ima 7 u playoff-u, ima da igraju do srede 😂

 

 

"Pobednik dana" je Carlos Ortiz koji je krenuo sa -12 i sansom da se bori za medalju, u prvih 12 rupa je imao oscilacije ali je i dalje bio na -12 da bi onda na poslednjih 6 rupa imao skor od +7 :smiley5: i zavrsio na 42. mestu sa skorom od -5 

Edited by Darth Steva
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...