Jump to content

Jokić u reprezentaciji


Darko

Recommended Posts

Da li danas uopšte i postoji turbo folk u toj muzičkoj formi? Meni se čini da je ulogu turbo folka i mesto u sevdahu mediokriteta preuzeo ili IDJ autotune trap ili kako se već to smeće zove ili regeton momenat (zaista odvratna muzika al nije turbo folk) ili klasičan grčki melos sa malo ozbiljnijim instrumentacijama koje naravno često prelaze u kič (aca lukas i kopije). Nijedno od ta dva nije turbo folk u čisto muzičkom smislu, a sve to jeste turbo folk u duhovnom smislu, ali kao što rekoh gore, ništa se to ne razlikuje previše od trenutnog svetskog mejnstrima osim što ima tu balkanjerosku orijentalnu notu ali to je samo začin a ne glavna struktura koja se po nečemu preterano izdvaja.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Chaos Is Me said:

Da li danas uopšte i postoji turbo folk u toj muzičkoj formi? Meni se čini da je ulogu turbo folka i mesto u sevdahu mediokriteta preuzeo ili IDJ autotune trap ili kako se već to smeće zove ili regeton momenat (zaista odvratna muzika al nije turbo folk) ili klasičan grčki melos sa malo ozbiljnijim instrumentacijama koje naravno često prelaze u kič (aca lukas i kopije). Nijedno od ta dva nije turbo folk u čisto muzičkom smislu, a sve to jeste turbo folk u duhovnom smislu, ali kao što rekoh gore, ništa se to ne razlikuje previše od trenutnog svetskog mejnstrima osim što ima tu balkanjerosku orijentalnu notu ali to je samo začin a ne glavna struktura koja se po nečemu preterano izdvaja.

 

Fino zapažanje. 

 

Čini se da mafijaška subkultura ne zavisi od turbo folk muzike već je kako sam napisao u jednom od prethodnih postova subkultura izvršila aproprijaciju te vrste muzike. 

Ono što je konstanta dakle, nevezano za muziku subkulture, je poštovanje izgrađeno na brzo zarađenom novcu i "nema zezanja samnom" stavu, spremne pesnice i prst na obaraču. 

Zbog čega omladina optira taj vid socijalne verifikacije je glavno pitanje i tek je u maloj meri vezano za izbor muzike te iste omladine. Pomenuo sam NBA igrače koji su vitlali pištoljima, nadahnuti gangsta tekstovima hip hopa.

Ista meta, isto odstojanje, dok je muzička oblanda skroz drugačija. Vernon Maksvel i Latrel Sprivel ni ne znaju šta je turbo folk. 

 

Dakle, nije muzika glavno tkivo te subkulture, niti je muzika vodeći element zbog koga mladi ljudi gravitiraju takvom načinu života.

Bunjište Svetlane Veličković su vašari, posela, melosi. Njena evolucija u Cecu Ražnjatović nije posledica i nadgradnja uspeha koji je postigla njena muzika već deo projekta koji je osmislio njen suprug Željko Ražnjatović. Zahvaljujući uloženim sredstvima koja su obezbedila najbolju produkciju (u SRJ naravno), muzičare (Cecin gitarista je čovek koji je završio klasičnu gitaru na Berkliju ili Džulijardu) vašarska Svetlana postaje Ceca Nacionale. 

 

Trap jeste spiritualni naslednik jer obuhvata istu subkulturu ali postoje razlike. Dok je turbo folk integrisan kulturnom aproprijacijom trap se namenski pravi za već etabliranu subkulturu koja ima utvrđene svetonazore, pravila, stremljenja. Zbog toga trap nije ograničen na ljubavne i bonvivanske tekstove već puca direktno na najbitnije elemente subkulture - pištolj, novac, zlato, kokain, brza kola itd.

Edited by Holivud
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, uini said:

naravno, to se zove kontinuitet

 

Jeste, kontinuitet i nadgradnja. Muzika mafijaške subkulture je prošla put od zadimljenih ćumeza i vašarskih šatora preko splavova i neonski osvetljenih klubova do najvećeg stadiona i najveće dvorane u Srbiji.

 

Da li je getoizacija Srbije 90ih dovela do pojačane verifikacije mafijaških vrednosti, poput popularizacije gangsta repa u SAD i identifikacije stanovnika geta sa takvim narativom? Verovatno. 

Interesantno je sa druge strane kako se publika Straight Jackina (Strejt gangsterizam, Sin mafije) i Sunshine (Kokain) nije okrenula takvim vrednostima. Ni ljudi koji su gruvali Hit em up od 2paca nisu bili u toj priči. 

Vrv jer Jackin, Sunshine i Pac nisu bili muzika identiteta mafijaške subkulture u SRB. 

Edited by Holivud
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Chaos Is Me said:

Da li danas uopšte i postoji turbo folk u toj muzičkoj formi? Meni se čini da je ulogu turbo folka i mesto u sevdahu mediokriteta preuzeo ili IDJ autotune trap ili kako se već to smeće zove ili regeton momenat (zaista odvratna muzika al nije turbo folk) ili klasičan grčki melos sa malo ozbiljnijim instrumentacijama koje naravno često prelaze u kič (aca lukas i kopije). Nijedno od ta dva nije turbo folk u čisto muzičkom smislu, a sve to jeste turbo folk u duhovnom smislu, ali kao što rekoh gore, ništa se to ne razlikuje previše od trenutnog svetskog mejnstrima osim što ima tu balkanjerosku orijentalnu notu ali to je samo začin a ne glavna struktura koja se po nečemu preterano izdvaja.

 

Muzički turbofolk se kreće ka domenu alternative.

 

Kvalitet! U moru istih pjesmičica koje svi zaboravimo za 10 dana, ova djevojka ima ozbiljnu diskografiju, radi po onom starom dobrom principu, albumi, koncerti, fizičko izdanje albuma, spotovi, promocija. Postoje YouTube, Spotify i TikTok izvođači koji rade muziku da ispune trenutni trend i zabave dječicu, a postoje i oni kvalitetni kao što je Milica, čiji album slušaš i uživaš. Za svakoga po nešto, baš kao što se to nekada radilo. Bravo Milice, Arena ce da gori!

 

Komentar na jućubu za jednu od novih pesama Milice Pavlović. 🙂

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Chaos Is Me said:

Da li danas uopšte i postoji turbo folk u toj muzičkoj formi? Meni se čini da je ulogu turbo folka i mesto u sevdahu mediokriteta preuzeo ili IDJ autotune trap ili kako se već to smeće zove ili regeton momenat (zaista odvratna muzika al nije turbo folk) ili klasičan grčki melos sa malo ozbiljnijim instrumentacijama koje naravno često prelaze u kič (aca lukas i kopije). Nijedno od ta dva nije turbo folk u čisto muzičkom smislu, a sve to jeste turbo folk u duhovnom smislu, ali kao što rekoh gore, ništa se to ne razlikuje previše od trenutnog svetskog mejnstrima osim što ima tu balkanjerosku orijentalnu notu ali to je samo začin a ne glavna struktura koja se po nečemu preterano izdvaja.

 

Naravno da ne postoji, 90% su obrade grčkih, turskih a bogami i bugarskih pesama... Maltene cela Lukasova diskografija su Grci.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DameTime said:

 

Naravno da ne postoji, 90% su obrade grčkih, turskih a bogami i bugarskih pesama... Maltene cela Lukasova diskografija su Grci.

 

To je stari i oproban recept. Dok su dance-pop izvođači 90ih pozajmljivali sa MTV narodnjaci/turbo folk su po pravilu bili okrenuti jugu i istoku. 

Lukas je još 90ih krao Vasilisa Karasa, Ceca Ražnjatović je lansirana u stratosferu takođe zahvaljujući grčkim hitovima. Dragana Mirković je krala Khaleda iz Alžira, da ne pominjem Tarkana koji je dete turskih emigranata u Dojčland ali je ikona turske muzike i tamo uživa status Zdravka Čolića.

S tim da Tarkan opušteno ume da ode u etno pa iskomponuje pesmu gde je tema život u beduinskom karavanu, sve u pratnji tradicionalnih turskih instrumenata.

Edited by Holivud
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Holivud said:

To je stari i oproban recept. Dok su dance-pop izvođači 90ih pozajmljivali sa MTV narodnjaci/turbo folk su po pravilu bili okrenuti jugu i istoku. 

Lukas je još 90ih krao Vasilisa Karasa, Ceca Ražnjatović je lansirana u stratosferu takođe zahvaljujući grčkim hitovima. Dragana Mirković je krala Khaleda iz Alžira, da ne pominjem Tarkana koji je dete turskih emigranata u Dojčland ali je ikona Turske muzike i tamo uživa status Zdravka Čolića.

S tim da Tarkan opušteno ume da ode u etno pa iskomponuje pesmu gde je tema život u beduinskom karavanu, sve u pratnji tradicionalnih turskih instrumenata.

 

Tarkan je jedan od najpopularnijih što se tiče kopiranja na ovim prostorima 😄 

 

Spoiler

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=-Wfwd6SLmvg Dado Polumenta - 100 stepeni

 

 

 

Evo još par primera krađa od Grka:

 

 

Aca Lukas - Istina je da te lažem

 

 

Ceca - Tačno je

 

 

Goga Sekulić - Gaćice

 

 

Tijana Dapčević - Ona to zna 

 

 

Toše Proeski - Soba za tugu 

 

 

Željko Samardžić - Bezobrazno su zelene

 

I tako dalje, i tako dalje... Namerno sam stavila primere koji variraju od klasičnih folk izvođača do onog što se kod nas smatra popom (Tijana, Toše).

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 10:51 PM, krzna said:

Ne bih se slozio da je najbolji na Svetu postao igrom slucaja

Igrom slucaja kazem da je bas njemu Bog, visa sila, majka priroda pa i geni dali to da ima takav talenat za kosarku. OVim naravno ne umanjujem njegov  rad i treniranje.    

 

 

 

STo se tice muzike i tih tema, dosao sam da budem PEdja D boj i idem. 

 

Ljudi moji, pricajmo mi sta hocemo, neka bude  muzika za mucenje zatvorenika, sta god, sve najgore.  

 

Ja sam imao  raskide kao  mladji, i onda slusam  tipa ,,Yellow'',  ,,Blurry'', ,,Marooned'', ,,Hero'',  ,, How you remind me'',  ,,Beutiful people'', ,, Iris'', ,,Interstate love song'', ,,Plush''. Znaciii, nema koju pesmu nisam. Kao bas bas mali Riblju Corbu one zalopojke, Daleku Obalu i to. 

 

Ali, kad sam raskinuo sa mojom nikad prezaljenom, ja sam hteo da se ubijem.  Njoj omiljeni bend Bitlsi ali slusala je SVE od muzike, gotivila Kojota, neki pop. Prilicna klasika. A ja glemer u glem bendu, ono, skroz lud, bas me briga za sve i naidje ona, sto kaze Avril Lavigne,  he was a punk she did ballet.. 

 

I ja prvi put zaljubljen do usiju, ono, prvi put posle  toliko lutanja, zivljenja u par gradova, sviranje svakog vikenda, gostovanje na radiju, izdavanje Cd-a. Prvi put tad budem u fazonu da mene to ne zanima koliko ona.  A oboje u tom fazonu, ne znamo sta nam se desava. Prvi put kad smo se videli, samo smo se nasmejali i bili u fazonu, to je to. To je bio odnos, bleje po ceo dan. To je bilo nesto najlepse sto sam ja iskusio u svom zivotu do sada.  

 

Znaci, posle glumljenja taf gaja toliko dugo, prvi put  sam ono, na sedmom nebu. 


E zasto je to bitno??? U tom trenutku kad ona vise nije moja, ja ne znam gde cu, ne znam sta cu, osecao sam se izgubljenijim nego ikada do sada. I sve ovo pesme sam pustao, slusao, sta sve ne. I NISTA NI DA DIRNE. Jednostavno, ne ulazi u mozak, iako mi je engleski kao maternji. Jednostavno, ne povezujem.  JEDINO ALI JEDINO ME RADIO DZONI KES TO MORAM DA KAZEM. Surova emocija za poistovetiti se uz pesmu ,,Always alone'' npr a i kad se setim da smo pevali zajedno ,,If i was a carpenter'' i ,,Time wastin'', jos imam snimke neke koje cu verovatno cuvati dugo pa cak i ako prolazi cetvrta godina. 

 

Alkohol, droga, nista ne pomaze, znaci raspadam se. 

 

I izadjem ti ja tako, i cujem  ,,Sunceeeeeeee moje koga sada grejes, sreco moja kome zivot krasis''. I u meni se probude ona najprimitivnija zivotinjska cula i nagon da prevrnem sto i udaram glavom u isti za vreme Dragi bravo zurke.. 

E onda se otkrivaju neke pesme koje imaju tekstove kao sto su 

 

Sagnite se suncokreti
Da na mene sunce sleti
Možda će me ona videti

Na jastuku gde mi glava
Umirem bez zaborava
Recite joj, to je ljubav prava

Godinu će za mnom žaliti
Druge moja pisma spaliti
A godine treće, setiti se neće

Godinu će za mnom lutati
Druge će se srećno udati
A godine treće setiti se neće

Sagnite se suncokreti
Cvetaćete opet leti
Ja vas više neću videti

Sagnite se zemlji niže
Da mi sunce bude bliže
Tamo gde mi više ne stiže

Godinu će za mnom žaliti
Druge moja pisma spaliti
A godine treće, setiti se neće

Godinu će za mnom lutati
Druge će se srećno udati
A godine treće setiti se neće  

 

OVO POGOTOVO KAD JE DOSLA TRECA GODINA. 
I to mi cak i ne treba alkohol, jer ja ne pijem vise, treniram, ne pijem gazirano, znaci full gym fitnes.  

 

Ja se na ovo trezan RASPADAM. 

 

Pad kad Dzej pita ruzu, ,,Gde cu sada moja ruzo kad na srcu lezi trn, napolju mrak ko djavo, ja u dusi vise crn. Niko me nece, ni na ciji ne smem prag, gde cu sad moja ruzo, nigde nikom nisam drag'' 

 

Pa kad kaze Toma ,, Neka jeca violina sad,neka srecni zvuci moju dusu lece ,nek me pesma podseti na nju''

 

Pa Luis ,,NEkad bilo moje milo, nekad bilo a sad ne, srce vise nema snage, ljubav umire'' 

 

Semsa ,,JAvi se oteraj rugu, bar lazna nada nek udje u sne, recima obrisi mi suze, kao sto si ranije'' 

 

Pa Ceca I Olive MAndic ,,AKo pozelis da mi se vratis, gledaj da to ne bude skoro, vremena daj mi da te prebolim, dodji kad prestanem da te volim'' 


Pa Ceca sama ,, Zlato srecan put ka zagrljaju mom, pred tvoje noge bacam samu sebe, lezim ovde sama, umorna od sna a srce steze, preskace zbog tebe.  Nema nista novo otkad nisi tu, nema nikog novog u mom narucju'' 

 

 


I to jeeeee jedan stoti deo primera. Gde meni licno, ne treba alkohol da me raznese. Znaci, tu se gadja na ljudske emocije, na one najbolnije, i naravno da ce imati toliku popularnost. 

  

Znaci, sve to sto se peva u tim pesmama, je neko preziveo pre ili kasnije i zato ih ljudi VOLE. JEr mogu da se poistovete sa tim. 

Ok, volim ja da poslusam sve, al sta cu ja da se poistovetim sa npr  nekom tuznom pesmom bend iz Njujorka, kad su to 2 poputno dijamentalno suprotna sveta i kulture. 


SA Dzoni Kesom jer je to taj slican mentalitet, Teksas i Srbija. 

 

 Znaci, cela poenta je da se muzika ne pravi  da mi sad u njoj trazimo matematicke formule, nego da izazove emociju. A bas mene briga da l' je to ,,glupa'' ili ,,pametna'' muzika ako mi pomaze da prebrodim najteze trenutke, da se isplacem, da  se sazivim sa bolom o kojoj se peva. 

 

 

 

  • Like 4
  • Love 1
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Brate svi smo se i zaljubljivali i odljublivali i ostavljali i bili ostavljani ali uz pomenute Lukase, Šemse, Mandiće, Luise i Džejove mogu samo kvalitetno da se ispovraćam, ne hvala. :lol_2:

 

Navedene primere sa suncokretima i inim cvećem i raspadanjem - pa jebote, kad bih bio u stadijumu da mi vreme poluraspada drma nešto tako, iskreno, pre bih sebi pucao u glavu. :ajme:

 

Valjda sam odrastao u urbanoj porodici uz urbanu muziku, meni to sve navedeno (sa sve "raznošenjem") ko da gledam nesrećne izbljuvane pijance koji bauljaju po kafani i svakoga cimaju da mu ispričaju svoju tužnu priču i plate mu piće usput... pristojan svet u fazonu "zaobiđi me".  

Kad smo kod slike iz prethodne rečenice... živo mi u sećanju kad mi keva pričala kad je bila nešto do Interkomerca (uvoznik Forda u to vreme) u Kneza Miloša, dal zbog servisa ili možda dogovarala novi auto, kad ulazi tip, ne može da sastavi rečenicu, pijan, ispovraćane košulje, maše lovom u ruci, hoće očigledno da - kupi auto.  Tog trenutka popušta mu bešika i upišava se nasred salona...

Kapiram da ga udarila emocija zbog, Branke, Danke, Ljiljane i sličnih imena iz telefonskog imenika, da pogađate, bio je to Toma lično.  Al ne Nikolić :wicked:

 

Drugarica mi skoro pričala da se zarozala na Tomu (film) - ja joj ispirčam gornju sekvencu - prošlo ju je brzo.

 

4 hours ago, Redstar0356 said:

cela poenta je da se muzika ne pravi  da mi sad u njoj trazimo matematicke formule, nego da izazove emociju.

 

Hvala na skretanju pažnje na očiglednu stvar koja je do sada evidentno izmicala svim učesnicima ove časne diskusije o Jokiću u reprezentaciji.

 

Ako treba dizazove emocija - Costello, Waits, Bowie, Clash, Pogues, Oasis, Beatles... OK ajde i D Smic.

Jel treba i nešto na ćirilici?  Eo, Brejkersi, Azra  i Katarina....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, MilošVB said:

Nenarodnjaci su na ovoj temi postavljaju izuzetno autoritarno i isključivo, za razliku od narodnjaka.

 

Narodnjaci pitomiji ljudi.

 

Meanwhile kolega forumaš iznosi na ličnom primeru šta muzika njemu znači, ali šta boli racku za to one koji su odrasli u urbanoj porodici uz urbanu muziku. 

 

Mislim šta nam govori taj upišani Toma, to je samo jedan primer zar ne, makar su tako rekli Redstaru kad je pričao o svojim primerima... Ali ako nešto ide nama u prilog, tis all good baby, baby. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, fancy said:

Teške reči :classic_biggrin:

 

Jbg, @MilošVB propade ti teorija :lol_2:

Ništa slagao nisam, opšte poznate činjenice. Ja mogu da uživam u Bouvijevoj muzici, kao što i jesam od drugog, trećeg razreda srednje. Ali šta sad, ja treba da prigovaram Tomi Zdravkoviću što je bio alkos, a kako su skončali Hendriks, Bono Skot i još gomila njih? Na stranu što je Toma bio čisti pank i bar je živeo isti, za razliku od gomile domaćih šminkera. Ja nikad pesmu nisam naručio u kafani, ljudi koji su duže na forumu znaju otprilike kakav je moj muzički ukus, ali mi jako smeta isključivost, jer apsolutno u svakoj vrsti muzike može da se pronadje blago. A iskjlučivost i muzički snobizam su teme za veliki odmor u školi, jebeno je ako se prenesu dalje.

23 minutes ago, McLeod said:

This escalated quickly

Mi metalci ne umemo suptilno. :default_coffee:

13 minutes ago, uini said:

 

FLOHlpf.jpg

Mora da se ubije nervoza pred tekmu, pa makar i ovako. Šreder je najebao svakako.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, zorex said:

Ali šta sad, ja treba da prigovaram Tomi Zdravkoviću što je bio alkos, a kako su skončali Hendriks, Bono Skot i još gomila njih?

 

Bon Skot, ne Bono... Bono je još uvek živ, jbg :wicked:

 

A kad smo kod blaženopočivših od raznih nepočistava dodaj tu i Kobejna, obojicu Sidova i ceo Klub 27 pride... 

 

9 minutes ago, zorex said:

iskjlučivost i muzički snobizam su teme za veliki odmor u školi, jebeno je ako se prenesu dalje.

 

Jeste možda zajebano, al ako te ta kafanska estetika ne dodiruje, jbg ne dodiruje te i šta ćeš..?

Nekog radi, nekog ne.

A da je život jedan veliki odmor... pa što da ne? :s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...