Jump to content

Jokić u reprezentaciji


Darko

Recommended Posts

7 minutes ago, Redstar0356 said:

E pa ja sam bio na Brajan Adamsu i Arena je bila poluprazna, tesko da je bilo nekih ljudi iz inostranstva. 

 

Al zato na Lukasu, nije imala gde igla da padne i upoznao  sam 3 bugara i jednu bugarku koji su dosli samo zbog Lukasa. I dan danas smo u kontaktku. 

 

Folk spaja ljude, vi svojim elitizmom razdvajate. Eto sad ne valjaju ni Tejlojr Svift i Ariana Grande, Mastadon je kul a Metalika ne valja itd itd. 

 

 

 

Promašio si priču, ja sam govorio o mogućnosti izbora i to sam podvukao u nekoliko postova. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Holivud said:

 

Promašio si priču, ja sam govorio o mogućnosti izbora i to sam podvukao u nekoliko postova. 

Pa upravo, ljudi imaju mogucnost i biraju sta ce da slusaju. Postoje neka istrazivanja javnog  mnenja, ljudi hoce da se druze i da slusaju folk. To je pravo na izbor

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Redstar0356 said:

Pa upravo, ljudi imaju mogucnost i biraju sta ce da slusaju. Postoje neka istrazivanja javnog  mnenja, ljudi hoce da se druze i da slusaju folk. To je pravo na izbor

 

Apsolutno imaju pravo. Imali su pravo i od početka do sredine 2000ih ali su u tom periodu i ljudi koji ne slušaju folk/narodnu imali izbor.

Sada više izbora nema jer nema ni koncerata stranih izvođača. 

 

Nisam znao da druženje podrazumeva "ćirilicu", metalike ne umeju da se druže jel da 🙂

Edited by Holivud
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Merlinova regionalana popularnost mi iskreno nije najjasnija. Ne izdvaja se ni po cemu posebno, a hladno puni 4 Arene i u BG i u ZG. Od domacih muzicara danas to samo jos Cola moze vjerovatno. 

Meni baš jeste..čovek pronašao žicu (prosečnom) lokalnom muzičkom konzumentu,shvatio šta ovde najbolje prolazi i to odlično prodaje. Nekada je fizikalisao u fabrici,a kolege ga ismejavale na račun muzičkih ambicija,a danas puni dvorane i stadione i uživa u bogatstvu.
Svkaka mu čast na poslovnom uspehu,iako mi je njegova muzika oduvek bila ništa posebno..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Holivud said:

 

Apsolutno imaju pravo. Imali su pravo i od početka do sredine 2000ih ali su u tom periodu i ljudi koji ne slušaju folk/narodnu imali izbor.

Sada više izbora nema jer nema ni koncerata stranih izvođača. 

 

Nisam znao da druženje podrazumeva "ćirilicu", metalike ne umeju da se druže jel da 🙂

Pa nema jer  ne idete, prvo, prazni su i koncerti domacih izvodjaca. 

Svaki andegraund bend ima 20 ljudi u prostoriji gde sviraju i 100 ljudi ispred koji piju pivo iz  flase od 2 litra i pricaju kako je sve sranje. 

 

I to je takav mindset. Ne mozes da pravis neki koncert ako nemas para od toga. Ne znam sta nije jasno. 

 

Ne znaju, evo ja sam sa kosom od do polovine ledja uvek bio prihvacen od strane ljudi koji slusaju, folk, rep i ostalo. 

 

Dok sa druge strane, druzenje sa rokerima se zasniva na tome da je ovaj pozer je  slusa taj  i taj bend a ne slusa neki andegraund londonski bend iz 70-ih. 

Ovde mislim na klince najvise ali ima i dosta starijih ljudi koji jednostavno dosadjuju sa tim elitizmom. 

 

Vi konzumenti ste najvise krivi, jer ste dosadni ljudima, ogadite im muziku. Ja Ekv, Haustor, Slayer i mnoge bendove ne mogu da slusam zbog  njihovih fanova, gadi mi se kad se setim o pricama kako ,,ne mogu svi to da skontaju".  

 

Dok sa druge  strane nikad nisam cuo da neko kaze ,,Eee ja slusam Cecy, ne razumes ti to to je one koji znaju da razmisljaju''. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drug Crni said:

Meni baš jeste..čovek pronašao žicu (prosečnom) lokalnom muzičkom konzumentu,shvatio šta ovde najbolje prolazi i to odlično prodaje. Nekada je fizikalisao u fabrici,a kolege ga ismejavale na račun muzičkih ambicija,a danas puni dvorane i stadione i uživa u bogatstvu.
Svkaka mu čast na poslovnom uspehu,iako mi je njegova muzika oduvek bila ništa posebno..

 

Pa da, njegova muzika jeste klasican domaci mainstream al ni po cemu se ni izdvaja od mora takvih pjevaca, a popularniji je vjerovatno od svih ostalih tog tipa zajedno. Prosle il pretprosle godine je napunio do kraja becki Stadhalle u kom nastupaju najvece svjetske zvijezde. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Redstar0356 said:

Pa nema jer  ne idete, prvo, prazni su i koncerti domacih izvodjaca. 

Svaki andegraund bend ima 20 ljudi u prostoriji gde sviraju i 100 ljudi ispred koji piju pivo iz  flase od 2 litra i pricaju kako je sve sranje. 

 

I to je takav mindset. Ne mozes da pravis neki koncert ako nemas para od toga. Ne znam sta nije jasno. 

 

Ne znaju, evo ja sam sa kosom od do polovine ledja uvek bio prihvacen od strane ljudi koji slusaju, folk, rep i ostalo. 

 

Dok sa druge strane, druzenje sa rokerima se zasniva na tome da je ovaj pozer je  slusa taj  i taj bend a ne slusa neki andegraund londonski bend iz 70-ih. 

Ovde mislim na klince najvise ali ima i dosta starijih ljudi koji jednostavno dosadjuju sa tim elitizmom. 

 

Vi konzumenti ste najvise krivi, jer ste dosadni ljudima, ogadite im muziku. Ja Ekv, Haustor, Slayer i mnoge bendove ne mogu da slusam zbog  njihovih fanova, gadi mi se kad se setim o pricama kako ,,ne mogu svi to da skontaju".  

 

Dok sa druge  strane nikad nisam cuo da neko kaze ,,Eee ja slusam Cecy, ne razumes ti to to je one koji znaju da razmisljaju''. 

 

 

 

Dobro. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedan kontraargument: neka Aca Šmrkas i ostali estradni polusvet stavi prosečnu cenu ulaznice na nekih 50-60 eura,pa da onda vidimo da li bi regularno punili stadione i hale u tzv.regionu.
Lako je sa cenama od 500-1000 dinerosa puniti kapacitete..ja to čak i ne uzimam kao argument da je neko kupio ulaznicu..to više dođe kao neka simbolika..eto..da ne ispadne da smo delili za dž

Edit: ovde ne ubrajam Merlina, Džibu, Čolu i slične..mislio sam na ovu domaću bedu od tzv.izvođača

Edited by Drug Crni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Drug Crni said:

Jedan kontraargument: neka Aca Šmrkas i ostali estradni polusvet stavi prosečnu cenu ulaznice na nekih 50-60 eura,pa da onda vidimo da li bi regularno punili stadione i hale u tzv.regionu.
Lako je sa cenama od 500-1000 dinerosa puniti kapacitete..ja to čak i ne uzimam kao argument da je neko kupio ulaznicu..to više dođe kao neka simbolika..eto..da ne ispadne da smo delili za dž

Pa 50-60 evra bude za klubove pa je i tamo sve puno

Link to comment
Share on other sites

Meni je ova priča glupa. Mi smo na ovim prostorima ionako imitatori a ne neki trendseteri. Čak i ovaj turbo folk ili ono u šta je evoluirao je kopija grčkog ili latino melosa. Globalni mejnstrim je odavno u kurcu i ove današnji top 10 charts materijal je golo govno i sve na isti kalup. Ja nisam od onih "saće čiča da vam kaže đeco, u moje vreme itd", ima na jutjubu video sa najpopularnijim pesmama svakog meseca od 70ih na ovamo pa pogledajte tu varijabilnost 80ih i naročito 90ih u odnosu na danas, čak su i rane 2000e bile podnošljive po tom pitanju. Ja sam elitista i uvek ću biti, kad ljudi čuju da slušam metal pomisle na ovaj normie metal što tima kači ovde, a ovo je nebo i zemlja u odnosu na to. Teško je današnjim klincima da se otrgnu od raznih breskvica i sličnih jer danas klinci dobijaju daleko više informacija po jedinici vremena nego ikad ranije pa je samim tim i teže da se zadrže duže na nečemu što ne gađa instant u jaja. Ima naravno i dalje i klinaca koji se lože na muziku i istražuju kao što će ih uvek biti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Redstar0356 said:

 

 

kakva avangarda, rokenrool, tera me na bunt sad, uh, e ovo je pravi rnr, pristojnost i gradjanska Srbija a ne seljana. 

 

 

Neuporedivo benignije od ovakve varijante

 

Quote

"Bila su dva ubistva, oba za vreme mojih nastupa i desila su se na moje oči. Za ta luda vremena to je bilo sve normalno. Ubistvo jednog mladog čoveka desilo se pet metara od mene, sećam se, bio je petak, sutradan kad je trebalo da splav ne radi bilo je više ljudi nego bilo kad. Još su bile rupe od metaka u zidu, mrlje od krvi se nisu ni osušile, a ljudi su se provodili kao nikad. To su te devedesete, ludo vreme. Drugo ubistvo bilo je na ulazu u splav, desilo se koškanje i prijatelj je slučajno ubio prijatelja. U Nišu je bačena bomba ispred lokala gde sam nastupao, ma bilo je svega".

 

"Ja sam pevač, on je kriminalac. Obračunavao sam se, čak i u situacijama kad su mi pištolj stavljali u usta. "

 

https://mondo.me/Magazin/Zvijezde-i-tracevi/a1055297/Marko-Bulat-kriminalci-mu-stavljali-pistolj-u-usta.html

 

 

2. bold, aplauz za pristojnu i građansku Srbiju. 

Edited by Holivud
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Redstar0356 said:

Pa 50-60 evra bude za klubove pa je i tamo sve puno

Pa,nije isto napuniti klub koji prima 500-1000 ljudi i dvoranu od 13 hiljada/stadion od 30 hiljada..ovde bi i za Depeche Mode bila jagma u svakom klubu..za te pare..

Umesto što se podsmevaš Baretu,prošitaj mu intervju..ima se šta pametnog naći..

 

Quote

U javnosti se tekstovi vaših pesama često vezuju za rokerski način života, ali koliko su oni, u stvari, zasnovani na ljubavi?

– Vidim da postoje ljudi koji zaista razumeju moje pesme i to me raduje. U svojim numerama nisam neki „mrakonja“, a ako i jesam, onda ljudima govorim da ne rade ono što sam radio ja. Svojim pesmama slavim ljubav prema životu i svemu živom na planeti.
 

Za tri decenije na sceni koji su koncerti na vas ostavili najveći utisak?

– Imao sam toliko nastupa da ne mogu izdvojiti neki grad. Sve je imalo svoju svrhu. Sve je to jedan veliki doživljaj, jedan veliki koncert.
 

Šta volite da slušate? Na čijoj muzici ste odrastali?

– Rokenrol sam otkrio jako rano, sa nekih 11, 12 godina. Pre toga na radiju su se mogli čuti „The Beatels“. Njih su baš mnogo puštali, jer su bili benigni. Nisu bili opasni. Ja sam se zakačio za „The Rolling Stones“. Došla mi je u ruke ploča „Black and Blue“. Bio sam toliko oduševljen da sam nakon toga nabavio sve što se, tada u Jugoslaviji, moglo nabaviti od njih. Imao sam sestru koja je od mene starija šest godina. Ona je studirala u Zagrebu i donosila mi ploče, jer je u Vinkovcima bila samo jedna prodavnica ploča. Nakon toga, uzeli su me „The Doors“, a posle njih pank rok. Zanimalo me kako je on nastao. Potom sam otkrio Dejvida Bouvija, „MC5“ i neke druge grupe, ali me je bend „The Stooges“ i njihov album „Fun House“ totalno uzeo. Kada sam čuo taj album, bio je kao album kakav bih ja želeo da snimim. To mi je zacrtalo liniju kojom ću ići. „Fun House“ je sigurno najznačajniji album koji sam čuo, a „The Rolling Stones“ i „The Doors“ su bendovi koji su me uveli u taj predivni i pomalo opasni svet rokenrola. Danas slušam ono što sam slušao početkom osamdesetih – dosta nemačke elektronske muzike i popa iz tog doba. Tu je i Bouvijeva elektronska faza iz Berlina. Slušam „Joy Division“, „Magazine“, „The Seeds“, psihodelični bend iz šezdesetih, dosta post panka. Zaželeo sam se te muzike. Naravno tu je i Nik Kejv, koji se samostalno pojavio negde kada i „Majke“.
 

Mediji često prenose vaše kritike upućene hrvatskim političarima. Šta je Evropska unija donela „malom čoveku“ u Hrvatskoj?

– Normalno da sam upućivao kritike našim političarima, jer je Hrvatska Evropi prinela velike žrtve da bi je ona prihvatila. Trebalo je te žrtve opravdati, a nisu opravdane. Svu frku koju smo doživljavali dve hiljaditih – nijedna žrtva nije opravdana. Političari nisu iskorištavali razne evropske fondove za razvoj. Svi se osećamo prevarenima. Ništa nam dobro taj ulazak u Evropsku uniju nije doneo, osim što kada putujete nema zamaranja na granicama. Ali, običnom čoveku u Hrvatskoj, Evropa je i dalje daleko kao što je bila i ranije. Normalno da je buržujima, punim love „kul“ da idu na skijanje ili letovanje. To je sve zahvaljujući našim „sposobnim“ političarima. Jedina dobra stvar je što nas Evropa dovela u red, pa nema više toliko kriminala, a i ako ga ima on se procesuira. Možemo biti zadovoljni što je Ivo Sanader na sudu, iako ne znam kako će se sve to na kraju završiti.
 

U „balkanskom loncu“ gde političari pažnju sa socijalnih i ekonomskih problema skreću bacajući jedni drugima „loptice nacionalizma“, smatrate li da će narod već jednom prestati da se obazire na to?

– Ovde je nacionalizam kao deo folklora. Gerilski rat šezdesetih, sedamdesetih godina u Južnoj Americi postao je deo narodnih običaja, tako je i kod nas nacionalizam postao narodni običaj. Umesto da to smiruju, stavljaju u drugi plan, i da što manje ljude zamaraju, jer su i oni, koliko vidim, još uvek zatrovani time, političari ne rade svoj posao. Na žalost, kada si u agoniji, onda vrištiš na sve živo, pa tako i na komšiju. Političari igraju na tu „plitku lopticu“ nacionalizma, jer je to najlakše. Tokom 20. veka nacionalizam je na ovim prostorima toliko ukorenjen, da ne znam kako izvaditi taj duboki koren. Nisam po tom pitanju neki optimista, ali nisam ni nacionalista.
 

Mladi ljudi često padaju u začarani krug političara i tuđih (ludih) ideala. Oni koji imaju znanje odlaze odavde. Šta mislite o tim mladim ljudima i imate li neku poruku za njih?

– Ljude koji postanu profesionalni političari, prethodno uče kako smuvati, lagati, biti dvoličan i sve ono najgore. Ljudima koji odlaze ili koji su otišli odavde, ako su na zemaljskoj kugli našli neko mesto gde na miru mogu živeti, uživati u životu punim plućima, i gledati svoju decu kako rastu, kako se pretvaraju u dobre i pravične ljude, želim sve najbolje. Mislim da su tim odlaskom odavde izabrali dobar put. U suštini, mislim da mladi ljudi, na prvom mestu, odlaze zbog loše vibracije, koja vlada na ovom prostoru – stalni pritisak, režanje, pa tek onda zbog finansijske situacije. Oni koji još razmišljaju da li da odu, stalno iščekuju bolje dane, kojima se ne vidi početak. Razumem te mlade ljude i stvarno im želim sve najbolje.
 

Svi mi imamo svoje unutrašnje demone sa kojima se svakodnevno borimo. Koje su bile vaše najveće borbe sa samim sobom?

– Naši demoni rađaju se u detinjstvu. Kako mi rastemo tako rastu i oni. Samo je pitanje trenutka kada će ekspolodirati. Nekome se to desi u dvadesetim godinama, nekome u četrdesetim. Ja sam bio zapušteno dete iz siromašne porodice, koja nije imala za vrtić i sećam se da smo bili jako ljubomorni na klince koji su išli u obdanište. Deca vole organizovanost i kada im tete kažu šta da rade. Mi smo za tim žudeli, jer smo bili pušteni kao mala štenad čije su majke i očevi otišli po hranu. Totalno divlje. Tako nije bilo samo meni. Bilo nas je dosta takvih, tamo na rubu grada. Kada bi deca u vrtiću otišla na ručak, i mi bismo otišli sa ograde i tumarali naseljem. Čekali smo roditelje do tri sata da im završi smena i da dođu kući, pa da nam daju nešto da jedemo. Znao sam šta je obrok, ali nije to bilo redovno, ni onako kako treba. Zato kažem, demoni se rađaju u detinjstvu i rastu sa nama. Meni se na to nenormalno odrastanje još nakalemilo i puno nesreća u porodici, tako da sam zaista imao jedan dosta turoban život.


Ima i ovo..objasnio sve..ko može i hoće da razume..sad opalite po meni kako sam elitista..
 

 

Da,želim da dodam dok sam ovde - turban-folk nije bio samo posledica nacionalistiškog,ratnog i kriminalnog ludila koje je ovladalo Srbijom..on je bio i generator svega toga. Ko hoće da pogleda istini u oči..ko neće..molim lepo..opcija je biti ili praviti se naivan..

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Drug Crni said:

Da,želim da dodam dok sam ovde - turban-folk nije bio samo posledica nacionalistiškog,ratnog i kriminalnog ludila koje je ovladalo Srbijom..on je bio i generator svega toga. Ko hoće da pogleda istini u oči..ko neće..molim lepo..opcija je biti ili praviti se naivan..

Vremenski se ne poklapaju zavoj ludila i razvoj turbofolka da bi ova teza bila ispravna.

 

To ne znači da je on bio pozitivan i da se nije lepo uklopio u okruženje i dodatno ga potpalio.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Holivud said:

 

 

Neuporedivo benignije od ovakve varijante

 

 

https://mondo.me/Magazin/Zvijezde-i-tracevi/a1055297/Marko-Bulat-kriminalci-mu-stavljali-pistolj-u-usta.html

 

 

2. bold, aplauz za pristojnu i građansku Srbiju. 

A ovakva varijanta se nije desila kad je recimo ubijen Dajmbeg iz Pantere, pistoljem na sred koncerta, ili recimo Vudstok 99? 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Redstar0356 said:

E pa ja sam bio na Brajan Adamsu i Arena je bila poluprazna, tesko da je bilo nekih ljudi iz inostranstva. 

 

Al zato na Lukasu, nije imala gde igla da padne i upoznao  sam 3 bugara i jednu bugarku koji su dosli samo zbog Lukasa. I dan danas smo u kontaktku. 

 

Folk spaja ljude, vi svojim elitizmom razdvajate. Eto sad ne valjaju ni Tejlojr Svift i Ariana Grande, Mastadon je kul a Metalika ne valja itd itd. 

 

 

 

Nista nam nisi rekao, mali je ovo uzorak. Treba pogledati malo preko granice.

 

Koliko ljudi slusa Acu Lukasa na prostoru Centralne Evrope? I da li kada se saberu Centralna Evropa i Balkan, Aca Lukas ima vise fanova od Metalike, Mastodona, Tejlor Svift? Na tom podrucju barem ima 15ak gradova koji imaju stadione koji mogu da okupe najmanje 60k ljudi, to mogu svi koje si nabrojao sem Mastodona jer nisu toliko poznati. Ljudima iz Srbije nisu daleko Budimpesta i Bec, a i desi se ponesto zanimljivo u susednim zemljama. Aca ima samo Beograd i to je upitno koliko moze da privuce. Kada je to izvodljivo strane zvezde biraju veci prostor, jer njihova popularnost generise vise od 20k koliko primaju arene. To samo nekim zemljama moze da se napravi ustupak. Plasim se da sto bih isao regionalno dalje, da bi se to jos lose odrazavalo po naseg Acu. Nema ni stadion koji bi napunio, a pola Evrope spaja ljude iz raznih zemalja na jednom vecem prostoru i za pare koje daju dobijaju vrhunski dozivljaj. Nije to lo-fi produkcija ciji je predstavnik nas Aca, kao i u fudbalu ne mozes da se takmicis sa timovima koji imaju visestruko veca ulaganja i koji efektnije ulazu novac. Drze visok nivo.

 

Uostalom nisam video da se 50000 Rumuna sjatilo na njihov stadion i da su zeljno iscekivali koncert bilo koje nase domace zvezde. Zasto nas Rumuni ne vole u toj meri? Sta bi tu mogla da bude barijera? Zasto ne dobijaju priznanje van granica bivse Jugoslavije?

 

Steta ako na nasem nacionalnom stadionu nece moci da stane 60k ljudi, jer me bas interesuje koja ce ga sve domace/regionalne zvezde rasprodati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, DameTime said:

Pa izađem u diskoteku ili kafić i tu se sluša ono što je u tom trenutku popularno - znači folk, pop-folk i narodna. Tako sam se i upoznala s tim žanrovima. 

 

tako su neki likovi koje sam znao upoznali herojin. vrlo pametni ljudi, jedan od njih i goat ali ako te u pravom kontekstu upoznaju sa djubretom, cuda se desavaju. njima se jako svidelo, mora da je kvalitetno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

 

tako su neki likovi koje sam znao upoznali herojin. vrlo pametni ljudi, jedan od njih i goat ali ako te u pravom kontekstu upoznaju sa djubretom, cuda se desavaju. njima se jako svidelo, mora da je kvalitetno.

 

Dobro ti ide relativizacija, samo rokaj:)

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Ta'veren said:

 

Nista nam nisi rekao, mali je ovo uzorak. Treba pogledati malo preko granice.

 

Koliko ljudi slusa Acu Lukasa na prostoru Centralne Evrope? I da li kada se saberu Centralna Evropa i Balkan, Aca Lukas ima vise fanova od Metalike, Mastodona, Tejlor Svift? Na tom podrucju barem ima 15ak gradova koji imaju stadione koji mogu da okupe najmanje 60k ljudi, to mogu svi koje si nabrojao sem Mastodona jer nisu toliko poznati. Ljudima iz Srbije nisu daleko Budimpesta i Bec, a i desi se ponesto zanimljivo u susednim zemljama. Aca ima samo Beograd i to je upitno koliko moze da privuce. Kada je to izvodljivo strane zvezde biraju veci prostor, jer njihova popularnost generise vise od 20k koliko primaju arene. To samo nekim zemljama moze da se napravi ustupak. Plasim se da sto bih isao regionalno dalje, da bi se to jos lose odrazavalo po naseg Acu. Nema ni stadion koji bi napunio, a pola Evrope spaja ljude iz raznih zemalja na jednom vecem prostoru i za pare koje daju dobijaju vrhunski dozivljaj. Nije to lo-fi produkcija ciji je predstavnik nas Aca, kao i u fudbalu ne mozes da se takmicis sa timovima koji imaju visestruko veca ulaganja i koji efektnije ulazu novac. Drze visok nivo.

 

Uostalom nisam video da se 50000 Rumuna sjatilo na njihov stadion i da su zeljno iscekivali koncert bilo koje nase domace zvezde. Zasto nas Rumuni ne vole u toj meri? Sta bi tu mogla da bude barijera? Zasto ne dobijaju priznanje van granica bivse Jugoslavije?

 

Steta ako na nasem nacionalnom stadionu nece moci da stane 60k ljudi, jer me bas interesuje koja ce ga sve domace/regionalne zvezde rasprodati.

Ma naravno, sve to sto si rekao stoji. Prosto zbog jezicke barijere. 

 

Ja san govorio na primeru koncerata iskljucivi u Srbiji. A moze se reci i u regionu jer eto npr  Aleksandra Prijovic i Lukas lako napune arenu u Zagrebu 

Edited by Redstar0356
Link to comment
Share on other sites

90te u SRB su u dobroj meri bile vreme subkultura gde je muzika u manjoj ili većoj meri diktirala odevne i ponašajne obrasce. 

Metalci/rokeri, pankeri, rejveri, reperi, skinhedsi, sve alternativne nijanse između, npr. ljudi koji su slušali i Prodigy i Body Count, i Soundgarden i 2paca (gde sam i sam spadao). 

 

Kako su se stare kajle DBovaca/mafijaša vratile u zemlju, nastala je i njihova subkultura i prokrčila sebi put.

Mladi ljudi su u tim ljudima videli idole/uzore, tipove koji voze dobre automobile, šetaju dobre ribe, brzo dolaze do zarade ilegalnim poslovima. Kod njih je bila lova, pa su lovom i "nema zezanja samnom" stavom iskovali (straho)poštovanje među ljudima a naročito među omladinom. Ta subkultura je imala svoj način odevanja, ponašanja i naravno - svoju muziku, koja je bila turbo folk. 

Deluje da tada turbo folk počinje da se vezuje sa mafijašenjem, pištoljima i generalno lošim vrednostima. Narodnjaci su uvek postojali ali je publika narodnjaka obuhvatila i jak deo urbane omladine i to je publika na koju Marko Bulat referiše u intervjuu. 

Narodnjački/turbo folk tekstovi su se (možda i grešim) u veoma maloj meri doticali propagiranja takvog stila života, mahom su bili u pitanju ljubavni ili bonvivanski "udri brigu na veselje" tekstovi. 

Zaguljeniji tekstovi u tom smislu su bili u "Nemoj da ideš mojom ulicom" od Riblje Čorbe,  "Prsten" od Partibrejkersa, nekoliko stvari od Sunshine i Straight Jackin, da budemo realni. 

 

Tako da  turbo folk/narodnjaci nisu bili generator da kažemo dizel subkulture, već je određena subkultura prisvojila turbo folk kao deo svog identiteta te je takva muzika postala neodvojiva od mafijašenja. 

Sad npr imamo nadgradnju iste subkulture kroz tzv trap, gasere ili kako već, gde se otvoreno i nedvosmisleno peva o mafijanju, beskrupoloznom uklanjanju protivnika, gde je jedini zakon zakon novca i repertiranog pištolja. 

Turbo folk koliko god da je treš nije sadržao takve poruke, jednostavno je izvršena aproprijacija te vrste muzike od strane mafijaške subkulture i samim tim je postala jedan od identifikatora iste, uz zlatne lance, pištolje, bmw itd. 

Edited by Holivud
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...