Jump to content

Kakvi smo to roditelji? Vaspitanje kroz generacije...


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, Mama_mia said:

 

zaista zasto?

u sr koliko vidim, nema ko nema auto...

Ozbiljno sam pitao? Citajuci ovde upise dosao sam do zakljucka da ona ima visoko skolsko obrazovanje, sto znaci da bi i u Srbiji mogla imati posao sa platom iznad 1000evra pa i vise. Znam da 1000evra nije mnogo, i naravno razumem zasto je otisla kao i svi ostali. I sa tom platom od 1000evra moze da se otplacuje kredit za auto i stan/kucu , naravno ako imas skromne navike i znas da raspolazes sa novcem. Ako volis da trosis onda ne mozes. 

Znam da vas ne interesuju moji prijatelji, ali oni su tu samo radi poredjenja. Npr moj prijatelj o kojem sam pisao da mu je supruga medecinska sestra, ima zavrsenu 4godisnju skolu elektro tehnicar i radi u Norma Group u Subotici kao sef servisera ( prvo se zaposlio kao servise ), napredovao je jer je covek bas kreativan. Izmislio je nacine kako poboljsati proizvodnju , osmislio uredjaj, sastavio i taj uredjaj radi. I zbog tih njegovih patenata stalno dobija neke nagrade u vidu nova. 

Drugi su inzenjeri np u Ferrero ( ovi u vezi lesnika ), i tako, i svi imaju plate sa bonusima i preko 2000evra. 

Tako da moze se u Srbiji lepo zaraditi, naravno da nije to zarada kao sto je za isti posao u EU ili USA ili bilo kojoj drugoj razvijenoj drzavi, ali nije ni za bacanje.

Pored tga ni jedan nije u nekoj stranci pa da pomislite da eto zbog toga imaju dobre poslove.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Tomiprunet said:

Zasto ne bi mogla da kupis auto u SR?

Pa kad uporedim prosecnu zaradu, vs cena auta, i tu ne pricam o nekom polovnom krsu. Uz to verovatno bi mi i prioriteti bili drugaciji, ovde je auto nesto sto je usputno sredstvo, i ocekuje se da si neke prioritetne stvari vec resio, sto u SR nije lako.

3 hours ago, Pletilja said:

 

 

A ja sam u qvotu i ostavila deo u kojem navodite da automobil nije bio nikakav bes i luksuz zbog kojeg ste se namucili.

I ja bih svojima kupila tenk a ne limenu konzervu samo da sam mogla. Bili ste hrabriji od mene, otisli ste na vreme iz ove ludnice i vase dete nije moralo da trpi oskudicu jer ste vi videli i znali bolje od mnogih koji za to nisu imali hrabrosti ili mopgucnosti. Ne sumnjiam da ga vaspitavate kako treba. Moj post je trebalo da vas nasmeje, koliko god da je bilo tesko ziveti u to vreme ovde, gorcina nam nikad nije pojela smisao za shalu. 

 

Pletilja, nije sve tako ozbiljno :classic_biggrin: Samo pisana rec ne prenosi sve bas. Naravno da smo se razumele.

3 hours ago, Kronostime said:

Andjo, sto ne kupi nasledniku neki Ford, Pontiak.... nego japansko sranje?

Tako li se voli i postuje nova dezela?

Ja kupih sinku Golfa dvojku benzina+TNG, posle je dobio Skodu Fabiu isto pakovanje  - ako hoce bolje, neka kupi.

Inace, vise ima kazni nego ja za celog njegovog civota... a ja i hanuma se upoznali na polaganju voznje. :classic_biggrin:

Mrd mi rekao da je Subaru najsigurniji, idi pitaj njega :classic_biggrin: a uz to nisam nikad mislila da automobili imaju nacionalnost, au bre al ste zastranili....

nit su japanci pravili sranje. Otisla kod ljudi koji se razumeju u auta, i pitala sta je najbolje za novog vozaca, jeftino, sigurno, a ne kosta bubreg da se odrzava, a i nisam nesto za servisiranje....i tako, predlozi pali i ja izabrala. Ja se u auta razumem ko magare u kantar :lol_2:

A Pontiak ne bi ni neprijatelju kupila. Ford je pristojan i jeftin, samo zahteva mnogo servisiranja.

Kupim sta mi treba, i sta je prakticno podobno za mene - a ne sta je patriotski 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Ozbiljno sam pitao? Citajuci ovde upise dosao sam do zakljucka da ona ima visoko skolsko obrazovanje, sto znaci da bi i u Srbiji mogla imati posao sa platom iznad 1000evra pa i vise. Znam da 1000evra nije mnogo, i naravno razumem zasto je otisla kao i svi ostali. I sa tom platom od 1000evra moze da se otplacuje kredit za auto i stan/kucu , naravno ako imas skromne navike i znas da raspolazes sa novcem. Ako volis da trosis onda ne mozes. 

 

Zaradjivala sam ja i u SR poprilicno vise nego prosecno, takav mi posao da se placa vise. Mozda su se vremena promenila, ali kad sam ja bila u SR, kupovina stana/kuce, je za mene bila misaona imenica. Stanovi su se kupovali za kes, a ja sam zivela u BG. 

Ovde auto mesecno placas kao malo skuplju veceru u restoranu, nista preterano za srednju klasu.

Link to comment
Share on other sites

Ja mojoj deci ne planiram ništa da kupujem a ni da ostavljam.

 

Školujem, priuštim normalne uslove, sobu, računar, telefon, odelo. Kada završiš izvoli, bori se ne moraju da idu od mene nikada ih neću oterati ali kad pandrknem kakav sam bio roditelj videću po tome kako su se snašli nakon ženine i moje smrti. Mislim videću...

 

Da im kupujem aute, gradim vile i ostale budalaštine nema trika, ne zato što sam sebičan već zato što neću da pravim debile.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Joki said:

Ja mojoj deci ne planiram ništa da kupujem a ni da ostavljam.

 

Školujem, priuštim normalne uslove, sobu, računar, telefon, odelo. Kada završiš izvoli, bori se ne moraju da idu od mene nikada ih neću oterati ali kad pandrknem kakav sam bio roditelj videću po tome kako su se snašli nakon ženine i moje smrti. Mislim videću...

 

Da im kupujem aute, gradim vile i ostale budalaštine nema trika, ne zato što sam sebičan već zato što neću da pravim debile.

 

Progovorio roditeljski kulturni kapital na ovom topiku. Ima nade. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Joki said:

 

 

Da im kupujem aute, gradim vile i ostale budalaštine nema trika, ne zato što sam sebičan već zato što neću da pravim debile.

Ne mozes to ovde, sve je uredjeno tako da ti treba auto. Ne moze da stigne do skole drugacije, osim da ga ja vozam tamo vamo, jer inace nema smisla, 3 sata da putuje do skole i 3 nazad...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

@Pletilja

zašto niste  decu hranili, povijali, oblačili, kupovali im cipelice, igračke, učili ih da čitaju, pišu, nego s su vaša deca samo nameštala krevet, 24 sata dnevno, svaki dan, svake godine, sve dok se nisu spasli vaše torture. Sprečili ste ih da postanu vrhunski umetnici, kreativci, kako bi neko mogao da napiše pesmu ako je morao da namešta krevet, poznato je da je to nemoguće, nameštanje kreveta ubija kreativnost, guši umetnost, oduzima slobodu, vodi u militarizam, poznato je da vojska uči ljude da nameštaju krevet a onda ih šalje da ubijaju, pale, pljačkaju.

 

Djede Kostin  - nisi ni svestan sta te ceka u civotu dalnjem, i ako!

Ono malo ce te resetovati na fabricka podesavanja:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Hvala, sjajan tekst!

Stvarno odlican text, i tako istinit.

Nije to samo u US, ja sam prvi put bila shokirana u UK, kad mom sinu, koji je bio podizan sa mnogo vise nezavisnosti, nije bilo dozvoljeno da ide sam do skole. Ceo put do skole je oko 5 minuta, nigde na nekoj prometnoj ulici, bukvalno putic kroz baste naseg kraja, do ulaska u skolsko dvoriste. Morao je neko odrastao da ga dovede i bukvalno preda u ruke nastavnika.

Kada sam pitala saradnike u firmi, zasto? objasnjenje bilo mi smo postali nanny country.

Medjutim to nije tacno, tako je i ovde.

 

Zato cesto danas moj sad odrastao sin, ponekad pita "Mama kako je moguce da ti meni dozvoljavas gomilu stvari koje ovde nijedan roditelj ne bi dozvolio?"

Prosto bila sam i ja dete, i bila sam tinejdzer, i mlada osoba. I isprobavanje sveta je neophodno.

 

To ne znaci da kad je sa 17-18 prvi put odlucio da hoce da ide u UK na neki festival, sam dve nedelje, da mi srce nije bilo u petama. Preko okeana. 

Ali zato danas tvrdi da je to najbolja stvar koju sam uradila za njega.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam deci kupila automobile kada su položili vozačke ispite. Jedno dete se školovalo u drugoj državi, nije joj bio potreban, a drugi je pozajmljivao moj. Ja redovno punim rezervoar kada je na pola, medjutim, on je u 16-toj naučio da se ne puni sam kada sam ga ostavila skoro praznog rezervoara pa je morao da napuni sam. Tada je shvatio da mora da doprinosi i svojom platicom i počeo da uči i razumeva razmer plate i životnih troškova. Moji roditelji nisu kupili ni meni ni sestri automobile, iako smo od tinejdžerskih godina u USA. Najbolji osećaj u životu mi je kad nešto zaradim sama i kad vidim da i moji tako rade. Još me nisu pitali da im nešto kupim ili pozajmim. Obezbedila sam im obrazovanje, sada se snalaze, svako na svoj način. Brinem kao i svaki roditelj prvenstveno o njihovom zdravlju. Pratila sam ih kako se snalaze  i donose odluke, cenim njihove izbore iako se ponekad i ne slažem sa nekim jer ovo je njihovo vreme, ne moje. Verujem u njihove sposobnosti i vrednosti i ako je to mera, onda se mogu osećati zadovoljnom. Da ne budem pogrešno shvaćena, ja uvek nudim pomoć ako vidim da je potrebna i uvek me je zadovoljstvo čuti od njih, hvala, ne brini, mi ćemo to rešiti.

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Pa kad uporedim prosecnu zaradu, vs cena auta, i tu ne pricam o nekom polovnom krsu. Uz to verovatno bi mi i prioriteti bili drugaciji, ovde je auto nesto sto je usputno sredstvo, i ocekuje se da si neke prioritetne stvari vec resio, sto u SR nije lako.

 

Bez obzira na prosecnu zaradu, auti su svakako pa skoro duplo jeftinije u USA nego u EU npr. Ja nisam pisao u vezi polovnog auta, pisao sam za novi auto. Naravno da ces kupiti novi aut kad resis neke druge nbitnije stvari, porodica, kuca/stan, egzistencija,... to moze i u Srbiji. Kazem nije isto kao u USA EU ali nije ni lose. U USA i EU bacis pola para na raznorazna osiguranja za koja mislis da ce ti nesto pomoci, a ustvari ti ne pomazu nista. 

 

Sorry za oftopik, ne pisem o deci.

4 hours ago, Knipex said:

Četvrti-peti put čitam ovo u tvojim postovima. Jel medecina ili je medicina?

Kod mene je medecina 

4 hours ago, Angelia said:

Zaradjivala sam ja i u SR poprilicno vise nego prosecno, takav mi posao da se placa vise. Mozda su se vremena promenila, ali kad sam ja bila u SR, kupovina stana/kuce, je za mene bila misaona imenica. Stanovi su se kupovali za kes, a ja sam zivela u BG. 

Ovde auto mesecno placas kao malo skuplju veceru u restoranu, nista preterano za srednju klasu.

Ne sporim koliko ti placas u USA ratu za auto ili stan. Samo kazem da se danas u Srbiji moze isto kupiti auto na kredit ili kuca ili stan. 

Kad si ti radila u Srbiji to je bilo jos dok je sveti petar isao po zemlji. :) 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Mene, mog brata i sestru su roditelji odgajali kako se odgajalo u tom vremenu. Svi mo mi izrasli u samostalne ljude. Ja sam sam sebi kupio auto, bratu su mama i tata pomogli da kupi auto jer je zaradio svirajuci. Sestri sam ja kupio auto.

 

Bilo jednom davno, pre 30godina neka bogatasica iz grcke u avionu, i pita ovog prijatelja (francuza) da li radi ili je neko. On je rekao da radi. ja kazem da sam neko. Jel sad bolje? ne interesuje me da li je medecinska ili medicinska, stvarno ama bas ni malo. nek bude mididcinska. Ne interesuje me ni da li je malo ili veliko slovo.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ControlFreak said:

Brinem kao i svaki roditelj prvenstveno o njihovom zdravlju.

Baš to. 

 

Svi koji žive u inostranstvu znaju da nije neki trošak kupiti detetu i nov auto, mesečno se baci i na veće gluposti od lizinga ali čemu davanje na tacnu svega što detetu "treba"? Ja živim pored čoveka koji ima firmu u kojoj samo kombiji koje radnici voze imaju vrednost  po 40, 50 000 eura, njegove obe ćerke sat vremena idu biciklom u školu, normalne lepo vaspitane, pristojne devojke i milina ih je videti kada ti se jave sa osmehom kad god te sretnu. 


Postavljamo pogrešne prioritete u svojim životima a to prenosimo i na decu, opet glupo je da ja ili bilo ko drugi osuđujemo nečiji stil života na to sam posebno alergičan od kad traje korona i pričama "šta kukate vi što niste uštedeli dobro zarađujete". Ali mislim da ništa dobro nećemo uraditi deci ako im pustimo sve na volju.

 

Nisam ni za onu krajnost "ja sam u školu išao peške pet kilometara uzbrdo i vraćao se iz škole pet kilometara uzbrdo" treba naći neku sredinu a to i jeste najteže.


Meni moji ništa nisu branili, ali ja nisam ni bio dete kom treba nešto braniti tako da i ne smatram nekim velikim uspehom vaspitavanje sebe. 😄 Jednostavno nisam voleo izlaske, nikada nisam pio, pušio, moja druženja sa drugaricama i drugovima su obično bila kućna ili garažna gde slušamo muziku, sviramo... Dajte mi dobro dete pa da vidite kakav sam ja otac, bukvalno.

 

Divim se roditeljima koji dobro vaspitaju "loše" dete.

 

Edited by Joki
  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Da li mogu ja, kao tetka, da se priključim diskusiji? Moj sestrić ove godine puni 22 godine a sestričina je juče napunila 19.

 

Oboje su položili vožnju sa 18 godina. Sestričina se nada da će joj mama i tata kupiti neki auto, nije joj važan model. 

 

Sestrić ponekad uzima auto od zeta. Jednom je dao novac za gorivo. Ne planira i ne želi da mu roditelji kupe auto, a ne želi ni da ga kupuje sam.  Zašto?

 

On i nekoliko njegovih drugara, kad žele, iznajme renta car vozilo i koriste ga 10-15 dana.

 

Kaže da mu je jeftinije da vozi auto preko renta car agencije ili da se vozi taksijem.

 

Zna koliko je skupo održavanje i novih i polovnih vozila, zna i koliko košta registracija, pa kolike su kazne za neke manje prekršaje i jednostavno ne želi da ima svoj automobil 🙂 

 

Inače, oboje povremeno rade, sestričina kada je na raspustu, a sestrić posle položenih ispita na fakultetu.

 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Joki said:

Ja mojoj deci ne planiram ništa da kupujem a ni da ostavljam.

 

Školujem, priuštim normalne uslove, sobu, računar, telefon, odelo. Kada završiš izvoli, bori se ne moraju da idu od mene nikada ih neću oterati ali kad pandrknem kakav sam bio roditelj videću po tome kako su se snašli nakon ženine i moje smrti. Mislim videću...

 

Da im kupujem aute, gradim vile i ostale budalaštine nema trika, ne zato što sam sebičan već zato što neću da pravim debile.

Jedino nisam mogao da sprecim razne babe i tetke da bez razloga daju pare, a bio sam uveo tako od 5, 6 razreda da se kucni poslovi rade dobrovoljno, ali se placaju. Samo, ko bi usisavao ili brisao prozor za 200 dinara, ako mu baba gurne 1000. I kako do takvih reci ne dopiru, a nasilje je iskljuceno, mada sam imao veliku zelju da ih odalamim, jer takvo ponasanje protiv mojih zelja koje su im jasno saopstene vise puta je kao prvo elementarno nepostovanje drugoga, pored toga sto je podrivanje mene kao roditelja, bar smo uspeli da se dogovorimo (ne sa ovima, od njih nema nista, to je bolest) da pola od toga bude za dzeparac, a pola da ide u stedni fond. Isto je vazilo i za razne ucenicke stipendije i te stvari, koje nisu ni bile potrebne, ali eto "svi uzimaju, hocu i ja".

 

Sto se tice psiholoskog razvoja, tu sam znao da sam u pravu i da je sve OK, jer sta i ima da se pogresi ako se koriste Samerhil metode - slobodni razvoj licnosti, sto bi rekli danas, no bullshit, uz iskrenost i postovanje deteta kao osobe kao licnosti, i kad ima 3 godine, i kad ima 33. Bas zato sto moji nisu bili takvi, nego sve suprotno, po meni, roditelj treba da bude guru i šerpas koji vodi žutokljunca do zrelog doba, što se postiže razumevanjem i poštovanjem i usmeravanjem na samostalno razmišljenje i odlučivanje, a ne da zavodi nekakav režim, ili da trtlja o tradicijama, svijetlim istorijama i svetskim napravdama, i naročito, o nekakvim "nama" :puke:

 

U vezi ovog drugog, sa materijalizmom, dobio sam potvrdu da sam i u vezi toga uglavnom sve dobro uradio kad sam u dobu pred polazak na fakultet cuo nicim izazvan komentar "bre, mi sve imamo i nista nam ne treba, niko od mog drustva nema ovoliku tehniku kao mi". Dobro, to je sakupljano i odrzavano decenijama, nije kupljeno odjednom, a nije sve ni novo kupljeno, ali kakve veze ima, ispravno je, ili sređeno.

 

Doduse u slicnom dobu sam u vezi kolekcije ploca cuo i "e, a kad se odselim, koje od ovih ploca mogu da uzmem... u stvari, one ce i tako biti moje kad ti..." :roflmao: Rekoh, lepo, lepo, što bi rek'o drug Raja iz Tito i ja, nismo jos ni krenuli, a ti već ždereš :lol_2: Ali dobro, to je bila mladalacka brzopletost, i ne racuna se.

 

Posle je i na fakultetu sve dobro proslo, jer je shvacen ozbiljno, u stvari se i ne secam da je bilo nekih stvarnih svađa, i sve u svemu, ja sam zadovoljan i učinkom i rezultatima.

 

BTW, ovo sto je napisala @Pletilja nije bilo bukvalno, kako sam shvatio, nego da je najvaznije da se deca nauce da budu odgovorna, a ne neko cija rec ne vredi ni vazduha kojim je izgovorena, i to je tacno :classic_smile:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

"bre, mi sve imamo i nista nam ne treba, niko od mog drustva nema ovoliku tehniku kao mi"

Imam ja jednog koji samo viče "ja ne moram ništa meni tata sve napravio" jednom prilikom više nisam mogao da ćutim pa sam mu rekao da ćuti jer sve to može preko noći da nestane. Ljudi se hvataju materijalizma kao sumanuti, ima poslova dobrih svuda, zaradi se i preko 4, 5 000 eura ali kako ljudi polude brzo to je haos i kako decu iskvare...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Tomiprunet said:

Samo kazem da se danas u Srbiji moze isto kupiti auto na kredit ili kuca ili stan. 

Kad si ti radila u Srbiji to je bilo jos dok je sveti petar isao po zemlji. 🙂

Pa nisam ja bas toliko matora BRE!!! :lol_2:

Koliko ti treba za hipoteku da uplatis? I koliko treba nekom prosecnom da skupi te pare u SR? Nesto ne vidim bas da svi trce i kupuju, nego jos imas po 2-3 generacije u istom stanu/kuci. Ne znam, nisam bila godinu ipo u SR, ali nije mi delovalo da se bas nesto drasticno promenilo ili standard skocio.

Iako su hopeteke omogucile nekima da kupe, ali to uglavnom ide "roditelji depozit".

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Joki said:

Imam ja jednog koji samo viče "ja ne moram ništa meni tata sve napravio" jednom prilikom više nisam mogao da ćutim pa sam mu rekao da ćuti jer sve to može preko noći da nestane. Ljudi se hvataju materijalizma kao sumanuti, ima poslova dobrih svuda, zaradi se i preko 4, 5 000 eura ali kako ljudi polude brzo to je haos i kako decu iskvare...

Dobro, taj je izgleda malo lenj, a ova izjava o tome sa tom tehnikom je za mene bila pokazatelj skromnosti, ono, ne treba ti nista vise nego sto imas, i znak smirenosti i usmerenog razmisljanja, na skolu i kasnije karijeru, a ne na neke želje i slično, kao sto je uobicajeno u tim godinama. Jer naravno da nemamo "sve", nego samo ono sto nam je potrebno :lol_2: Te stvari o kojima je rec, nije to nista specijalno, prilicno uobicajene nerd stvari :lol_2: Svi iz tog drustva, tj njihovi roditelji, bi mogli sve to da nabave, kad bi ih zanimalo, samo sto ih ne zanima.

 

Mada su i oni bili isto drustvo kao sto kazes za tvoje. Ono, nisu voleli izlaske u kafice i te stvari, vise su se okupljali kod nekoga, nisu se opijali, dobro neki od njih jesu par puta, ali nista preterano, i tako to.

 

To je izgleda povezano sa ovime sto kazes, da ti nisu nista branili. Secam se da sam nekada procitao intervju sa zenom koja je tada kao imala najveci IQ na testovima, i ona je bas to rekla, "meni roditelji nisu nikada branili nista, ali sa druge strane i verovatno bas zbog toga, vec sa 3, 4 godine mi vise nije bilo zanimljivo da gazim po barama".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

Aj sad malo sa auta da predjemo na ozbiljnije stvari.

Odnos roditelja prema konzumaciji travuljine od strane decice?

Eh, pa to verovatno zavisi od odnosa roditelja prema istoj, tj da li misle da je petljanje sa njom kriminal ili nesto, ili smatraju da je treba legalizovati. Iz ovog drustva jedna devojka je malo vise bila navucena, ostali nisu hteli ni da probaju, bas zbog ove verovatno, jer im pravi probleme, dolazi kod njih naduvana, sto njihovi vide, pa im krade stvari itd, pa su je ostali odbacivali. Ja sam ih ubeđivao da je ne odbacuju tek tako, ipak im je drugarica, neka joj pomognu, sto su i radili. Doduse, ja i nisam neki fan, cak i ne vidim cemu tolika buka ni oko cega, jer preferiram alkohol u svrhe povremene relaksacije, ali ipak mi se manje sviđalo kad piju, nego da su duvali. Mada nikad nista nisam rekao ni protiv pića, a nisu ni preterivali.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...