Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

4 hours ago, Dragan said:

Zasto nisi sve citirao ?

"What the EU embargo and G7 price cap have, thus, triggered is a fundamental fragmentation of the market for Russian crude oil. Based on our analysis, we conclude that a central focus of policy going forward should be the enforcement of existing sanctions on Russian oil – along with the lowering of the oil price cap. As far as oil products are concerned, we show that it is significantly less feasible to redirect exports away from the European market. This suggests that the EU embargo on oil products, which took effect on February 5, 2023, will prove to be a powerful additional tool to further curb Russian export and fiscal revenues."

 

Da ne prepricavam evo ti jos jedno objasnjenje:

"Kupac placa rusku naftu preko $70 i to posredniku "sverceru".
Koliko od toga dobiju rusi znaju samo oni. Posto rusi vise ne objavljuju ni najosnovnije ekonomske podatke te informacije se mogu dobiti samo od strane kupaca.

Tesko da ce posrednik prihvatit rizik pucinskog prekrcaja nafte sa neosiguranog tankera za neku sicu tipa par dolara po barelu...
Jednako kao i da ce neki naftni terminal primit za sicu ruski neosigurani tanker na iskrcaj...
Npr. zamisli da se taj tanker zapali i/ili eksplodira ... sigurno ce se putin odmah sam pogurnut da nadoknadi stetu."

 

S obzirom da ti tvrdis da ruSSi nemaju problema ni sa kolicinom, ni sa cenom nafte, tj. da sankcije ne deluju,

mozes li mi objasniti budzetski deficit u februaru koji ce, kako kaze moja kristalna kugla, biti isti, ili cak veci nego u januaru ?

 


 

 

 

.

 

BOLD I

 

Podatke da preko polovine izvoza ruske nafte ima cenu do- preko sedamdeset dolara, negde i preko osamdeset vec si dobio. Sto se tice izvoza derivata, moracemo da sacekamo, za sad imamo pisanje WSJ o eksploziji kupovine severno africkih zemalja derivata, tesko da su toliko povecali potrosnju:

 

North African Countries Snap Up Russian Oil Products Shunned by West

Some Russian cargo is being exported back to Europe, analysts suspect

 

https://www.wsj.com/articles/north-african-countries-snap-up-russian-oil-products-shunned-by-west-f63aa287

 

BOLD II

 

Nisu u pitanju sverceri vec ruska flota tankera koji su kupovani na sve strane prosle godine, zato i nemamo nikakve podatke o ruskom izvozu nafte, jer rusi nista ne objavljuju, sva trgovina je u senci. Pricam po secanju, racunica je prosta, svetska potrosnja nafte je na nivou oko sto miliona barela, ruski deo kolaca nesto preko deset procenata, svaki procenat manje na trzistu predstavlja ozbiljan poremecaj koji bi se video.

 

BOLD III

 

Deficit se kao prvo racuna na kraju godine valjda... U pravi si verovatno ce u februaru biti i veci, u poredjenju s proslom godinom to znaci bankrot do kraja godine, ipak ja bih sacekao malo jer je ogroman deo tog deficita izmena budzetskih pravila i obavezan povracaj PDV  do marta meseca , sto ranije nije bio slucaj. Ideja je bila da se zajedno s ogromnim ulaganjem vec na pocetku godine u privredu, citaj vojnu industriju spuste veliki novci. Deficit ce na kraju godine biti veci od planiranog.

 

 

 

Znam, google je cudo, naci ces nesto za svaki svoj stav, kao sto vec godinu nalazis, ponovo i ponovo... svih jedanaest hiljada sankcija rade svoj posao, istina daleko ne kao sto se prvobitno zamisljalo, htelo zelelo...mozda im treba nesto vremena.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

@attoliniImal kokakole u tim Rusijama?

Moze brzinski brifing o svakodnevnom zivotu, moram na utakmicu:)

 

.

 

Kokakole nema..mislim da sam negde video iransku, kazahtansku, gruzinsku, ali u principu je nema. Pojavila se desetina nekih agigas , abibas kokakola, iskreno neke od njih da mi podmetnes pored prave ne bih znao razliku, mozda zato sto nisam neki kokakolaman...Glavno - Nutella je jos uvek tu i nigde ne ide.

 

Eto brzinski, mozda kasnije ili neki drugi dan..utakmice ne pominji od petka se nisam sastavio jos.

 

.

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, attolini said:

...

Znam, google je cudo, naci ces nesto za svaki svoj stav, kao sto vec godinu nalazis, ponovo i ponovo... svih jedanaest hiljada sankcija rade svoj posao, istina daleko ne kao sto se prvobitno zamisljalo, htelo zelelo...mozda im treba nesto vremena.

 

Trazio sam godinu dana i trazicu jos, dok god bude trajala ova brutalna agresija ruSSije na Ukrajinu.

 

Jednom sam vec napisao pa da ponovim - svaka losa vest po ruSSiju je za mene odlicna vest, svaka dobra za Ukrajinu je dobrodosla.

Mozda i nije sve objektivno sto nadjem i napisem, ali eto nadam se da ce ta ruSSka neman biti na kraju ipak pobedjena (i ne ne mislim da ce neko ici na Moskvu, vec samo racunam sa izbacivanjem iz Ukrajine) i drag mi je svako ko se tome nada i pomaze na bilo koji nacin, a oni koji podrzavaju aktivno, ili pasivno, zlog gnoma me ne interesuju.

 

Za naftu, sankcije i deficit cemo jos videti. Nadam se sto brzem slomu ruSSije.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

Mapa prikazuje da Rusi napreduju uzano uz neki sporedni put koji vodi ka Casiv Jaru. Deluje mi da je plan da izadju na put koji iz Casiv Jara vodi ka Bahmutu i tako preseku glavne puteve. 

Ako Ukrajinci sada ne mogu da krenu u neki kontranapad u tom pravcu, da li je vreme za povlacenje iz Bahmuta?

 

Ne mogu u kontranapad u tom pravcu, Ukrajinci se vec neko vreme konstantno povlace iz Bahmuta, procene se da je ostalo manje od 10k vojnika u gradu, pre mesec dana je bilo izmedju 20 - 30k.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Trazio sam godinu dana i trazicu jos, dok god bude trajala ova brutalna agresija ruSSije na Ukrajinu.

 

Jednom sam vec napisao pa da ponovim - svaka losa vest po ruSSiju je za mene odlicna vest, svaka dobra za Ukrajinu je dobrodosla.

Mozda i nije sve objektivno sto nadjem i napisem, ali eto nadam se da ce ta ruSSka neman biti na kraju ipak pobedjena (i ne ne mislim da ce neko ici na Moskvu, vec samo racunam sa izbacivanjem iz Ukrajine) i drag mi je svako ko se tome nada i pomaze na bilo koji nacin, a oni koji podrzavaju aktivno, ili pasivno, zlog gnoma me ne interesuju.

 

Za naftu, sankcije i deficit cemo jos videti. Nadam se sto brzem slomu ruSSije.

Nemam problem sa time šta pišeš, ali brate malo hajde oladi od svake treće reči ruSSija, Putler itd. Hajde da se baziramo na činjenicama i sagledavanju kompletne situacije trenutno u Ukrajini. Ja da sam toliko ostrašćen za nešto, verovatno bih do sada već završio na tom frontu. 

1 hour ago, Jurgen said:

 

Ne mogu u kontranapad u tom pravcu, Ukrajinci se vec neko vreme konstantno povlace iz Bahmuta, procene se da je ostalo manje od 10k vojnika u gradu, pre mesec dana je bilo izmedju 20 - 30k.

Nijedan rat i dejstva na frontu nisu linearni. Ako se jedna pozicija ili naseljeno mesto brane kao Staljingrad, do krvi. Ne mora da znači da će nakon zauzeća i pada odbrana svakog sledećeg da se ponaša isto. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bbc na srpskom 

 

Lideri beloruske opozicije u izgnanstvu tvrde kažu da je ruski vojni avion oštećen u napadu dronom u blizini glavnog grada Minska.

 

Aliksandr Azarov, lider beloruske antivladine organizacije BIPOL, na društvenoj mreži Telegram preuzeo je odgovornost za napad.

 

Avion za rano upozorenje Beriev A-50 pogođen je više puta u blizini vazdušne baze Mačulišči.

 

Udar su oštetili prednje i centralne delove aviona, kao i njegov radar i antenu, saopštio je BIPOL na Telegramu.

 

„To su bili dronovi. Učesnici operacije su Belorusi“, rekao je Azarov.

 

Govoreći za BBC, Franak Vijacorka, savetnik beloruskog opozicionog lidera, rekao je da je napad bio „kreativan“ i „sofisticiran“.

 

Međutim, BBC ne može iz nezavisnih izvora da potvrdi tvrdnje predstavnika beloruske opozicije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, DEEP_IMPACT said:

Nemam problem sa time šta pišeš, ali brate malo hajde oladi od svake treće reči ruSSija, Putler itd. Hajde da se baziramo na činjenicama i sagledavanju kompletne situacije trenutno u Ukrajini. Ja da sam toliko ostrašćen za nešto, verovatno bih do sada već završio na tom frontu. 

 

Shvatam tvoju primedbu, ali je ne prihvatam (jedino ako moderatori zakljuce da nije po nekom pravilu).

Jako je puno otvorene i prikrivene ruSSke propagande, pa zasto ne bi i ja mogao malo siriti anti-ruSSku ?

Osim toga jasnije se stavlja do znanja o kakvoj teroristickoj, diktatorskoj, kleptomanskoj, fasistickoj tvorevini se u stvari radi.

 

Zapravo se jako suzdrzavam, jer nije moj stil, ali mi cesto dodje da napisem - gonite se u tri pm zlotvori jedni !

Ko vas je zvao u Buchu, Izjum, Harkiv, Kyiv, Herson ... Ukrajinu ? Crknite svi zajedno, dabogda !

Koliko miliona ljudi je izgubilo svoj miran zivot, svoj dom i svoje bliznje.

Koliko dece je moralo da izbegne i da se skriva po podrumima. Koliko ih je poginulo.

Koliko zena silovano.

Da su napali Svajcarsku sigurno bih vec bio na frontu, ovako pomazem koliko mogu na druge nacine.

 

 

 

Edited by Dragan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da su u onim udarima pre neki dan bas dobro potprasili najpre kadirovce, navodno najvise gubitaka su imali njegovi borci i najvise njihovih baza je pogodjeno. Sto ima smisla, jer se vec mesecima prica da su oni stacionirani oko Mariupolja i Donjecka u velikoj meri. Ipak sve ovo sa rezervom kupim neke fragmente kako nalecem na njih, nisam siguran koliko su izvestaji tacni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Jurgen said:

 

Ne mogu u kontranapad u tom pravcu, Ukrajinci se vec neko vreme konstantno povlace iz Bahmuta, procene se da je ostalo manje od 10k vojnika u gradu, pre mesec dana je bilo izmedju 20 - 30k.

 

U gradu teško da je ikad bilo više od 10k. 20-30k je više cifra koja je važila za broj UKR trupa u celom tom regionu Bahmuta računajući i trupe u pozadini za rotaciju. Zadnje što sam čitao je da sam grad brani nekoliko nezavisnih bataljona i to je to. Verovatno oko 2-3 hiljade ljudi trenutno. 30k ljudi ne bi ni mogao fizički da smestiš u grad koji je pre rata imao 70k stanovnika. Praktično gde god bi Rusi opalili granatu naslagali bi 10 ukrajinaca da ih je toliko bilo.

 

@all

 

Trenutno su verovatno severni i južni pravac pokriveni sa po jednom brigadom a u samom gradu mislim da imaju par tih nezavisnih bataljona ili Brigade u fazi formiranja koje brane urbani deo. Ovaj napad što ide preko njiva na severu direkt ka putu Časiv Jar - Bahmut ide uz prugu. Tu nema puta tako da to moraju da završe do vikenda inače će se naći u blatu.

 

Južno od Jahidne je dignuta brana u vazduh tako da je pitanje da li Rusi mogu da nastave prodor sa severa u grad. Možda je i to razlog zašto su se odlučili da idu preko pruge. Ukrajinci sa druge strane demantuju da su Rusi okupirali celo selo Jahidne, što je verovatno tačno jer unazad par dana kada bi izgubili neko selo uglavnom nisu imali ovakva saopštenja. No pošto im je u pozdaini sada poplava zbog te brane verovatno se neće dugo održati u Jahidneu. Ili samo kupuju vreme da se pripreme linije južnije.

 

Prema nekim izveštajima i put Bahmut-Konstantinovka je uslovno rečeno prohodan jer kada su Rusi odbačeni oni više nemaju taj put na vidiku jer se šuma nalazi između puta i ruskih položaja. No to je isuviše mala daljina da bi UKR mogli sa sigurnošću da računaju na tu komunikaciju. Takođe veliko je pitanje kuda stvarno ide linija fronta jer sve ove mape su izvan naseljenih mesta prilično netačne pa ne može na osnovu toga da se zaključi ništa. Sa druge strane obzirom da su Rusi relativno blizu svih puteva po izjavi jednog hrvatskog fotografa kaže da su putevi prilično opasni kada je vedro vreme jer Rusi nadgledaju put dronovima.

 

Na drugim delovima fronta ima takođe dešavanja. Ništa bitno ali vredi spomenuti pa ako neko ima dodatne informacije ....

 

U Luganjskoj oblasti su Rusi imali uspeha na krajnjem severu gde su pre par nedelja završili zauzimanje dela Dvorične istočno od Oskola. Posle toga iako pišu da napreduju nema nikakvih potvrda da su uspeli da napreduju u pravcu Kupjanska. Slično je bilo i kod Kremine, Ruska ofanziva je imala neke rezultate prvih par dana ali je vrlo brzo zaustavljena i unazad par nedelja tu nema značajnijih promena. Južno od Kreminu u Bilohorivki su Ukrajinci čak uspeli da izbace Ruse iz severnog dela sela gde su uspeli da se ukline pre.

 

Kod Avdivke se vode žestoke borbe, dostav videa sličnih onima kod Vuledara o ruskim gubicima. Za sada nema bitnijih pomaka. Kod Marinke su Rusi prebacili težište dejstva izvan naselja i uspeli su da osvoje Pobedu južno od Marinke ali su je Ukrajinci povratili u kontranapadu. Još uvek se vode borbe i na tom sektoru.

 

Kod Vuledara Rusima izgleda nije dosta gubitaka. Ima izveštaja da su poslali pojačanja i da nastavljaju napade, danas novi video gubljenja tehnike sa tog sektora. Izgleda da opet imamo neku raskrsnicu smrti na kojoj se naređalo preko 10 uništenih vozila. Rusi su krenuli sistematski da uništavaju grad a obzirom da to nije veliko naselje verovatno im je to nova taktika kako nameravaju da ga zauzmu. Interesantno je da je ruski komandanat Memedov odlikovan lično od Putina pre 10-tak dana što nam govori da bolje od toga nemaju obzirom kako se pokazao kod Vuledara.

 

Putin opet bulazni kako zapad hoće da rasparča Rusiju iz čega možemo da zaključimo da pokušava da digne podršku za rat. Veliko je pitanje na kom je ona nivou, jer danas je tamo nemoguće utvrditi to kada svaki negativan odgovor o ratu može da vas odvede u zatvor.

 

Terra je izbacila novi video :

 

 

 

Praktično vidimo celu operaciju prepada na ruske položaje. To vam je 90% rata. Ovakve operacije služe da se oslabe protivničke linije i da stvroite uslove za eventualnu ofanzivu. Čini mi se da je jedan ukrajinski BMP pogođen  ali da oštećenja nisu bila velika čim je uspeo da se povuče.

 

https://www.google.com/maps/place/48°31'56.8"N+37°54'16.1"E/@48.5320045,37.901193,7581m/data=!3m1!1e3!4m4!3m3!8m2!3d48.5324444!4d37.9044722

 

Ovo je geolokacija borbi, i još jedan dokaz da se mapama ne može verovati kada pričamo o linijama fronta izvan naseljenih mesta. Ovo bi trebalo da je daleka pozadina rusa, nekih 2-3 km iza linije fronta po manje više svim mapama, čak i Ukrajinskim.

 

"Procureo" snimak :

 

 

 

Još ako se utvrdi da je plesao za nekog muškarca ja ne znam kako će to rusofili podneti 🙂

 

 

@MeanMachine

 

Pogledah video materijal za koji rusofili tvrde da je gađanje civila i vidim da su gađani ljudi u informama. Tvrdnje da se radi o bolnicama nisam uspeo da proverima ali ni na zgradama ni na vozilima nema oznaka crvenog krsta tako da mi nije ni jasno odakle ta tvrdnja. Takođe mi ne znamo čiji su ovo snimci, na Ukrajinskim kanalima se oni emituju kao Ruski. 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEEP_IMPACT said:

Nemam problem sa time šta pišeš, ali brate malo hajde oladi od svake treće reči ruSSija, Putler itd. Hajde da se baziramo na činjenicama i sagledavanju kompletne situacije trenutno u Ukrajini. Ja da sam toliko ostrašćen za nešto, verovatno bih do sada već završio na tom frontu. 

Nijedan rat i dejstva na frontu nisu linearni. Ako se jedna pozicija ili naseljeno mesto brane kao Staljingrad, do krvi. Ne mora da znači da će nakon zauzeća i pada odbrana svakog sledećeg da se ponaša isto. 

 

Meni je upravo ovo nacin da se napravi razlika: sa jedne strane su velika zemlja Rusija i ruski narod protiv kojih niko nema nista i kojima zelimo sve najbolje - ukljucujuci i slobodu od diktatora, a sa druge RuSSija kao drzava i aparat i ruSSke trupe koji su nanose ogrmno zlo Ukrajini - ali i Rusiji i ruskom narodu.

Edited by ters
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragan said:

Shvatam tvoju primedbu, ali je ne prihvatam (jedino ako moderatori zakljuce da nije po nekom pravilu).

Jako je puno otvorene i prikrivene ruSSke propagande, pa zasto ne bi i ja mogao malo siriti anti-ruSSku ?

Osim toga jasnije se stavlja do znanja o kakvoj teroristickoj, diktatorskoj, kleptomanskoj, fasistickoj tvorevini se u stvari radi.

 

Zapravo se jako suzdrzavam, jer nije moj stil, ali mi cesto dodje da napisem - gonite se u tri pm zlotvori jedni !

Ko vas je zvao u Buchu, Izjum, Harkiv, Kyiv, Herson ... Ukrajinu ? Crknite svi zajedno, dabogda !

Koliko miliona ljudi je izgubilo svoj miran zivot, svoj dom i svoje bliznje.

Koliko dece je moralo da izbegne i da se skriva po podrumima. Koliko ih je poginulo.

Koliko zena silovano.

Da su napali Svajcarsku sigurno bih vec bio na frontu, ovako pomazem koliko mogu na druge nacine.

 

 

 

Ma nemam ja problem sa tvojim stavom uopšte, ja sam ovde zato što tražim mesto gde informacije i diskusija idu u nekom ujednačenom smeru. Bez neke ostrašćenosti na bilo koju stranu. 

I kako istomišljenik u dobrom delu tvojih stavova, kažem da je malo heavy kada stalno napominješ to Russija ili sa ZZ fore. Jesu ok ponekada da se pomenu, ali ovo je rat obima sličnog Vijetnamu, Koreji ili ww2. Nažalost, ne znam, nisam pametan mislim da mi nismo svesni i da nam je za ovih godinu dana postalo "normalno" da ovoliki ljudi ginu ovako brutalno. 

 

Da Rusi stignu do Švajcarske ne bi ni bilo verovatno nikakvog fronta na koji bi išao... 

Link to comment
Share on other sites

A zašto bez ostrašćenosti na bilo koju stranu? Nije ovo riziko pa je svejedno ko pobedi.
Radi se o čistoj zločinačkoj agresiji jedne degenerisane budale koja sanja o imperijalnoj rusiji i već 15 godina pravi sranja svud okolo (a i šire) a sad, evo godinu dana, uništava drugu državu i ubija taj narod.
Nema tu mesta za neutralnost. Normalan covek se u odnosu na ovaj sukob mora svrstati.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 19
Link to comment
Share on other sites

Rusi imaju jezive gubitke, ali da ih pogine i 2m to njihovim glavama nista ne menja. Tesko je prognozirati, ali kurtonski je i od zapada da ne daju vise oruzja UA da probaju da ih rese. 

 

 

Izbaciti ih iz svih svetskih udruzenja i ko javno podrzava agresiju, izbaciti ga iz zemlje i oduzeti imovinu te istu dati UA za borbu.

 

Izvuci svoje drzavljane iz Rusije pa nek uzivaju sami. Isti je to narod kao i  sroski, da vucic je lopiv, ali mi je dao posao, crvenu, bundi...itd..tako isto i tamo. Ne svi, ali definitivno veci deo naroda, vrv 3/4 najmanje, kao i ovde kod nas.

 

Svetu treba restart!

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo džukačko doziranje oružja Ukrajini od strane zapada kojem godi da se Slovenij glodju i istrebljuju što duže ( Putinovom zaslugom) me izludjuje.

Umesto da se dalo SVE moguće i nemoguće da se gamad istera iz Ukrajine što pre, ovo ovako će da se mrcvari godinama.

I još čuj idiota, Rusija ne treba da bude ponižena!

Je li Boga ti? 

Treba bre da je se sankcioniše iz sveta kao Severna Koreja, barem da ih Evropa više ne vidi i ne čuje.

Bukvalno kao gigantska Srbija da postoji sa te strane.

Da se čovek naježi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DEEP_IMPACT said:

...ja sam ovde zato što tražim mesto gde informacije i diskusija idu u nekom ujednačenom smeru. Bez neke ostrašćenosti na bilo koju stranu. 

 

A šta tačno znači napisano? Svakako da diskusija treba da bude bez psovki i uzajamnog vređanja, što nije ni najmanje sporno, kao i da ne treba prenositi neproverene i lažne informacije. Najnejasniji mi je deo da ne treba biti ostrašćen na bilo koju stranu. U celoj priči je kristalno jasno da je Ukrajina napadnuta i da joj je deo teritorije okupiran. Svejedno je da li će neko napisati ruski, ruSSki ili ruZ(Z)ki okupator jer je činjenica da je u pitanju okupator ili Putin/Putler je zaslužio da ide u Hag. Možemo mi da razgovaramo npr. o tome da li ruskim sportistima treba uskratiti pravo da učestvuju u međunarodnim manfestacijama ili nešto slično, ali pretpostavljam da nije sporno da je Ukrajina napadnuta i da joj je okupiran deo teritorije.

 

20 minutes ago, JohnnyDragon said:

Ovo džukačko doziranje oružja Ukrajini od strane zapada kojem godi da se Slovenij glodju i istrebljuju što duže ( Putinovom zaslugom) me izludjuje.

Umesto da se dalo SVE moguće i nemoguće da se gamad istera iz Ukrajine što pre, ovo ovako će da se mrcvari godinama.

 

Koliko god da mislim da Ukrajini treba maksimalno pomoći, to baš i nije tako lako u praksi. Čak i kada je u pitanju humanitarna pomoć, postoje određene procedure koje se poštuju, a vojna oprema je nezgodna jer lako može da dođe u pogrešne ruke. Bitna stavka je i to da vojna oprema košta, a i da se iz bezbednosnih razloga oprema koja ostaje u zemlji ne sme svesti na minimum. Za mnoge stvari je potrebna i obuka koja dosta traje, kao što su npr. avioni jer je pilota potrebno dobro obučiti za neki tip aviona kako ne bi već na prvom letu završio karijeru. Zapadu svakako nije u interesu da pred vratima ima ludaka koji preti nuklearnim bombama, ali da je lako izboriti se sa njim, cela priča bi bila gotova. Čak i mnogo slabiji Husein ili Gadafi nisu pali tek tako već je i za njih bilo potrebno uložiti vreme. Da je sve tako jednostavno, sada bi se već diskutovalo o tome da li prvo treba finansirati renoviranje zgrade pošte ili doma zdravlja. Nije sporno da mnogo toga nije pravedno, ali realnost je drugačija.

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Klotzen said:

 

 

 

 

"Procureo" snimak :

 

 

 

 

 

 

.

 

Snimak se pojavio juce, na veoma intresantnom ruskom TG kanalu koji preporucujem, i koji ume da iznenadi, moguce da nece svima biti interesantan, ali je odlican za bolje poznavanje ruske realnosti i unutrasnje borbe elita.

 

https://t.me/vchkogpu/36843

 

 

 

- I'm your private dancer,
  A dancer for money
  I'll do what you want me to do
  I'm your private dancer
  A dancer for money
  And any old music will do...

Link to comment
Share on other sites

Nije tek tako jednostavno dati sve oružje Ukrajini. Npr Devil non stop pominje atamcs. Da je pogledao koliko tih raketa je uopšte proizvedeno možda bi i nešto shvatio.

 

Konkretno ukupno je napravljeno oko 4000 raketa za 40 godina. Dosta je potrošeno u ratovima moguće skoro polovina. Delu raketa je istekao resurs. Ne mogu sve što imaju da pošalju jer nešto mora da ostane i američkoj vojsci pa bi broj raketa koje bi Ukrajina dobila bilo par stotina.

 

 Bojeva glava je tek duplo veća od gmlrs a gmlrs je Ukrajina dobila znatno više. Dakle bitnost atamcs na sam rat bi bila ništa spec. I to da zanemarimo da iste su lakše za obaranje od gmlrs.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJ_Vasa said:

 

A šta tačno znači napisano? Svakako da diskusija treba da bude bez psovki i uzajamnog vređanja, što nije ni najmanje sporno, kao i da ne treba prenositi neproverene i lažne informacije. Najnejasniji mi je deo da ne treba biti ostrašćen na bilo koju stranu. U celoj priči je kristalno jasno da je Ukrajina napadnuta i da joj je deo teritorije okupiran. Svejedno je da li će neko napisati ruski, ruSSki ili ruZ(Z)ki okupator jer je činjenica da je u pitanju okupator ili Putin/Putler je zaslužio da ide u Hag. Možemo mi da razgovaramo npr. o tome da li ruskim sportistima treba uskratiti pravo da učestvuju u međunarodnim manfestacijama ili nešto slično, ali pretpostavljam da nije sporno da je Ukrajina napadnuta i da joj je okupiran deo teritorije.

 

Srbija je u ovom sukobu neutralna. Opekli smo se u prošlosti dosta, milione života (pravih, ovo nije samo brojka napisana, to su ljudi koji su imali svoje sudbine, a zatrti su zajedno sa potomcima koji bi sada bili živi ovde sa nama) i ako malo mozga imamo bićemo neutralni i sačekati da ovo prođe i velike sile završe svoje sukobe. 

Ako sam neutralan onda sa te tačke i posmatram sukob, mogu da komentarišem dešavanja i aktivnosti ali neću da uzimam ničiju stranu. 

 

Da ti kažem na čistom srpskom: u sukobu su Ruska Federacija i Ukrajina. Ova država sa obe zemlje gaji prijateljske odnose i što mene tiče neka se sklopi kakav god mir, samo da rat prestane i ljudi više ne ginu. 

 

Tom ko se sladi mrtvima sa bilo čije strane želim da nikada u životu ne postane svestan reči koje ovde tako olako piše. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DEEP_IMPACT said:

Srbija je u ovom sukobu neutralna. Opekli smo se u prošlosti dosta, milione života (pravih, ovo nije samo brojka napisana, to su ljudi koji su imali svoje sudbine, a zatrti su zajedno sa potomcima koji bi sada bili živi ovde sa nama) i ako malo mozga imamo bićemo neutralni i sačekati da ovo prođe i velike sile završe svoje sukobe. 

Ako sam neutralan onda sa te tačke i posmatram sukob, mogu da komentarišem dešavanja i aktivnosti ali neću da uzimam ničiju stranu. 

 

Da ti kažem na čistom srpskom: u sukobu su Ruska Federacija i Ukrajina. Ova država sa obe zemlje gaji prijateljske odnose i što mene tiče neka se sklopi kakav god mir, samo da rat prestane i ljudi više ne ginu. 

 

Tom ko se sladi mrtvima sa bilo čije strane želim da nikada u životu ne postane svestan reči koje ovde tako olako piše. 

 

Drugim rečima, države zapadne Evrope su gomila idiota koji nisu neutralni i pomažu Ukrajini... jer su idioti... A ti i slični ste vrhunac civilizovanosti (pride i Belorusija) jer ste kao neutralni?

 

Srbija nema nikakve prijateljske odnose sa Rusijom, niti je stvarno imala sa Sovjetskim Savezom. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, JohnnyDragon said:

Ovo džukačko doziranje oružja Ukrajini od strane zapada kojem godi da se Slovenij glodju i istrebljuju što duže ( Putinovom zaslugom) me izludjuje.

Umesto da se dalo SVE moguće i nemoguće da se gamad istera iz Ukrajine što pre, ovo ovako će da se mrcvari godinama.

I još čuj idiota, Rusija ne treba da bude ponižena!

Je li Boga ti? 

Treba bre da je se sankcioniše iz sveta kao Severna Koreja, barem da ih Evropa više ne vidi i ne čuje.

Bukvalno kao gigantska Srbija da postoji sa te strane.

Da se čovek naježi.

I mene to izludjuje jer se na taj nacin produzuje mucenje i povecavaju zrtve.

Rusija je jedini moguci agresor u Evropi trenutno, a Kina je jako daleko i ona ne moze napasti na pr. Francusku, ili Nemacku,

dok god ne predju Ukrajinu. I onda bi da cuvaju oruzje na skladistima (posle nekog vremena moraju ga baciti zbog zastarelosti) za odbranu od Rusije, a rat protiv nje se upravo vodi.

Ukrajina je bukvalno odbrambeni stit Evrope trenutno.

 

Sa druge strane @MeanMachine je u pravu.

Evropa nema dovoljno oruzja, koje je i veoma skupo (da nema ove agresije bi to bilo i ok, jer po meni sva ta sredstva bi trebalo upotrebiti za pametnije stvari).

Ovo istovremeno pokazuje apsurdnost tvrdnje da je neko spremao napad na Rusiju - niti je bilo dovoljno vojnika, niti oruzja, niti ikakvih planova.

 

@DJ_Vasa Evropa da je pametna, trebala bi da ubaci u vecu brzinu pri snabdevanju Ukrajine.

Time bi ubrzala ishod rata i smanjila ljudske i materijalne gubitke, za sve ucesnike.

Na zalost upravo javljaju da je Nemacka, od odobrenih 100 milijardi za naoruzanje, tek isplanirala kako ce utrositi 30 milijardi.

Godinu dana ratovanja, a oni tek planiraju da se naoruzaju.

Kada bi na pr. napravili ugovor sa Rheinmetallom da sto brze isporuce 100+ ovih tenkova - KF51 Panther i obezbede logistiku, uz to USA posalje jos par stotina Bradlyja (ili evropljani slicne) i dodatnih par stotina GMLRS / ATAMCMS, onda bi za najkasnije godinu dana (da su to poceli ranije da proizvode i rade obuku, za sest meseci) ovaj rat bio zavrsen.

U krajnjoj liniji bi to bilo i jeftinije od ovog naoruzavanja na kasicicu (nakon toliko price jedva ce skupiti 60 Leo, a Abrahamsi stizu tek za godinu-dve).

 

@DEEP_IMPACT Ono sto me ostrascuje nije cak ni desavanje na frontu, vec sudbine miliona izbeglica, koju mozes uzivo pratiti u raznim dokumentarnim emisijama (na TV, ali imas i na yotubu). Milioni ljudi kojima je ukraden mir, uobicajeni zivot, zdravlje i buducnost ! 😡

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, VladimirB said:

 

Drugim rečima, države zapadne Evrope su gomila idiota koji nisu neutralni i pomažu Ukrajini... jer su idioti... A ti i slični ste vrhunac civilizovanosti (pride i Belorusija) jer ste kao neutralni?

 

Srbija nema nikakve prijateljske odnose sa Rusijom, niti je stvarno imala sa Sovjetskim Savezom. 

Države zapadne Evrope (kao i većina ostalih koji sa svrstanu na jednu stranu u ovom ratu) su 90ih imali celu spokojnu i mirnu deceniju da žive, da im deca odrastaju i formiraju se u ove ljude koji sada donose odluke. A mi smo i to vreme proveli (svojim idiotlukom) na ratove, umiranja, sankcije i ostale gadosti. 
Posle ovog rata će (nadam se) doći opet duge decenije mira jer nikome neće na pamet rat da padne. 
Srbija ima prijateljske zemlje i sa Ukrajinom i RF, nijedna od ovih zemalja nema sporna i otvorena pitanja sa nama. Nisu priznali secesiju KiM. U mom naselju žive izbegli i iz Ukrajine i RF, niko nije diskriminisan niti nekome pada na pamet da soli ljudima u muci situaciju. 

1 minute ago, Dragan said:

 

 

@DEEP_IMPACT Ono sto me ostrascuje nije cak ni desavanje na frontu, vec sudbine miliona izbeglica, koju mozes uzivo pratiti u raznim dokumentarnim emisijama (na TV, ali imas i na yotubu). Milioni ljudi kojima je ukraden mir, uobicajeni zivot, zdravlje i buducnost ! 😡

 

@DraganI mene takođe, desetine miliona sudbina su izmenjene u proteklih godinu dana, a bojim se da će se to nastaviti. Ono malo što mi možemo da uradimo je da tim ljudima koji dođu do nas ne otežavamo, i pomognemo koliko možemo jer mi znamo kakva ih je muka snašla. 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...