Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

  

Quote

Preparing for the next winter: Europe’s gas outlook for 2023, 2.2.2023.
The European Union has so far weathered the energy crisis brought on by Russia’s invasion of Ukraine in February 2022 and will manage winter 2022/23 even if Russia abruptly halts all pipeline gas flows. However, preparations must be made for winter 2023-24. In particular, gas storage facilities should be 90 percent full by 1 October 2023.

We assess the demand reduction needed if the 90 percent storage target is to be achieved. Our assessment takes into account EU imports, exports to refill gas storage facilities in Ukraine and Moldova, the weather and the situation in power markets, where gas demand is highly dependent on non-gas energy sources. Assuming limited Russian exports continue, and weather conditions are typical, demand up to 1 October 2023 must remain 13 percent lower than the previous five-year average. The EU should therefore extend its demand-reduction target, which is currently set to expire on 31 March 2023. 

https://www.bruegel.org/policy-brief/european-union-gas-survival-plan-2023

 

_____________________________________________________________

 

 

200 = poginuli
300 = ranjeni

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Moraće pentagon opet da zavrće muda tom debilku, u paketu sa imbecilkom Šotvel.

 

A inače ovo pokazuje koliko je opasno što se mora osloniti na privatnu firmu koju vodi imbecil koga ne drže na uskom i vrlo kratkom lancu. NATO, a i evropske zemlje će morati jednom da imaju svoju infrastrukturu za ovakve stvari.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Maharaja said:

Moraće pentagon opet da zavrće muda tom debilku, u paketu sa imbecilkom Šotvel.

 

A inače ovo pokazuje koliko je opasno što se mora osloniti na privatnu firmu koju vodi imbecil koga ne drže na uskom i vrlo kratkom lancu. NATO, a i evropske zemlje će morati jednom da imaju svoju infrastrukturu za ovakve stvari.

Mask ovakve stvari ne radi na svoju ruku.Bolje pitati " kvalifikovanog " Blinkena o ovoj odluci.

Edited by badenac
Greska u kucanju
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, erwin said:

 

 

Pa to je dobro. Ukrajina je htela rat, sad lepo da ratuju. Nema tu pomaganja. SpaceX je privatna firma i moze da radi sta hoce. Mislim skoro sve, ne moze da postavi ni jedan Starlink uredjaj u Kini i tako to, Xi zabranio, ali to je Kineski absolutizam i sloboda. Sve absolutizme treba absolutno pordzavati.

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, badenac said:

Mask ovakve stvari ne radi na svoju ruku.Bolje pitati " kavlifikovanog " Blinkena o ovoj odluci.

 

Gwynne Shotwell (SpaceX COO, president) kaze SpaceX/Starlink je doneo odluku, jer nemas prva da se branis kako god mozez ako te neki j*beni bully sa 10X vise oruzja napadne u svojoj kuci, jel tako, tako je, absolutno. 🙂

Govno je to.

5 minutes ago, mladenvzz said:

...znači ukrajinci su trebali sami  skinuti gače pa neka stavljaju,tko stigne.E slobodarski srbski narode....na čelu sa nonickom

sorry za heavy handed sarkazam. 🙂

 

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mladenvzz said:

...znači ukrajinci su trebali sami  skinuti gače pa neka stavljaju,tko stigne.E slobodarski srbski narode....na čelu sa nonickom

Slobodarski srpski narod je odavno skinuo gaće i ne pomišlja da ih uopšte podiže

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Male finte velikih asova :

 

 

 

O ovome će se na netu više pričati (gledati) nego o vestima šta sve stiže od naoružanja. Odličan potez dok onaj drugi za stolom 10m udaljen od svojih najbližih saradnika.

 

U napadima na Vuledar unazad nedelju dana su učestvovale pored 155. Marinske Brigade i 40. Marinska Brigada (koja je učestvovala i u napadu krajem januara) ali i nova brigada čuvena 14. Specnaz brigada i opet su zaustavljeni. Ima informacija da su Ukrajinci opet uzeli Daču, iako nije preterano bitna po mom mišljenju, ali nema dokaza za tako nešto niti mislim da ćemo ih dobiti bez obzira koja strana drži naselje.

 

Danas je oboren ruski helikopter kod Vuledara, doduše snimak je loš ali vidim da ga potvrđuju i neki rusofili na tviteru.

 

Kažu Rusofili "Ma to je sra.e da će Ukrajinci terati 1000km pokvarenu tehniku u remontne zavode u Poljskoj i Slovačkoj. To je prekomplikovano." A Ruski remontni zavod je 2500 km daleko od Donbasa u Omsku 🙂

 

Prvi uništeni terminator, ovo je za one što misle da Rusi ne koriste najmodernije oružje u ovom ratu :

 

 

 

Trolovi ga preimenovaše u "Terminated" 🙂 . Ovo je negde kod Kremine, inače su se Ruski mediji hvalili ovim vozilom pre par nedelja kako sam razbija Ukrajince. Završio je izgleda svoju sudbinu nedaleko od mesta gde su snimali taj prilog.

 

Kod Bahmuta nema promena, čudno jer sam očekivao žestok napad na Paraskovivku.

 

@Beonegro

 

U Luganjsku je stacionirana 1. Tenkovska Gardijska Armija pojačana sa padobrancima koji su se povukli iz Hersona i nekim pobunjeničkim jedinicama. Koliko sam video tamo su 144. motorizovana divizija, 4. tenkovska divizija, 76. padobranska divizija. To su stare jedinice ali su verovatno pojačane rezervistima jer su pretrpele teške gubitke unazad 11 meseci. Još nisam naleteo na info šta i koliko Rusi imaju severno od Dvorične. Taj sektor je teška nepoznanica još od ukrajinske ofanzive u septembru.

 

Rusi tu polako prave sličan scenario kao u Hersonu. Ukrajinci tu ne mogu da drže velike snage jer su im komunikacije preko Oskola i Severskog Donca slabe. Koliko sam video 5-6 brigada se spominje od kojih su neke TO. Videćemo da li će uspeti da se održe ako Rusi krenu u ofanzivu. Po nekim slobodnim procenama trenutno Rusi tu imaju preko 50k ljudi dok Ukrajinci imaju negde oko 25k ljudi. Pretpostavljam da Ukrajinci više nemaju mnogo tenkova i da je to glavni razlog zašto od početka ove godine vrlo malo napadaju.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nonick said:

 

Pa to je dobro. Ukrajina je htela rat, sad lepo da ratuju. Nema tu pomaganja. SpaceX je privatna firma i moze da radi sta hoce. Mislim skoro sve, ne moze da postavi ni jedan Starlink uredjaj u Kini i tako to, Xi zabranio, ali to je Kineski absolutizam i sloboda. Sve absolutizme treba absolutno pordzavati.

 

 

Ukrajna nije htela rat vec Rusija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moraće pentagon opet da zavrće muda tom debilku, u paketu sa imbecilkom Šotvel.
 
A inače ovo pokazuje koliko je opasno što se mora osloniti na privatnu firmu koju vodi imbecil koga ne drže na uskom i vrlo kratkom lancu. NATO, a i evropske zemlje će morati jednom da imaju svoju infrastrukturu za ovakve stvari.

Prvo, to je privatna firma i imaju svoje uslove koriscenja. To sto je ‘zgodno’ za nesto da se koristi ne znaci da treba. Dato im je za komunikaciju i to treba postovati.

A sad nesto sa tehnicke strane kao neko ko koristi taj servis: ova vest je budalastina i verovatno je nekom palo na pamet da jos malo pljucka po Musku jer im drma kavez na drugom mestu. Taj servis je APSOLUTNO NEUPOTREBLJIV za to za sta sta su napisali u clanku. Prosto, jos uvek se ta mreza pravi, prenos je nepouzdan, lag se meri u stotinama milisekundi (neretko 600ms i vise, ali je npr konstantan za Evropu i US, tj paket ka serveru u EU ima isti RT kao i paket poslat u US, sto znaci u nekim situacijama, jos uvek testiram tu vezu), izgubljeni paketi u prenosu i najbitnije i u samim uslovima koriscenja kazu ti da ce ispadati iz mreze cesto zbog podesavanja, novih satelita itd. I to se desava. Jos uvek je to beta faza.

Da ih puste to da rade, pa onda bi ih pljuvali kako im je to neispravno ili ih sabotiraju i sta vec. U ovom slucaju, ippravna odluka. US army ima fenomenalnu mrezu za navodjenje svojih dronova sa izuzetnim tehnickim mogucnostima. Neka daju na koriscenje.


Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nonick said:

 

Gwynne Shotwell (SpaceX COO, president) kaze SpaceX/Starlink je doneo odluku, jer nemas prva da se branis kako god mozez ako te neki j*beni bully sa 10X vise oruzja napadne u svojoj kuci, jel tako, tako je, absolutno. 🙂

Govno je to.

sorry za heavy handed sarkazam. 🙂

 

 

Ovo je na liniji sadasnje politike Bele kuce.Pomoc ce ici Ukrajina i to ozbiljna ali ne i pomoc u oruziju koje bi moglo da se koristi u dubini teritorije Rusine(dalekomertni projektili,lovci i lovci bombarderi, precizno navodjeni dronovi...)

SpaceX je americka kompanija a napad na nju bi morao dda izazove nekakvu odmazdu SAD.Bajdenova vlada to ne zeli jer to ne zeli dobar deo(ne vecina) kongresnih demokrata iako se njihovo protivljenje slabije cuje od bucnih desnih republikanaca,a pitanjekako bi se u trenutnu eksalacija  izjasnila  tradionalno izolacionisticka americka javnost.

Uvrtanje ruku u pozadini velikih svecanih doceka i isto tako svecanih obecanja govori o nelagodi zbog dugog trajanja rata.Niko nije duboko zamrzao odnose sa Rusijom ni na ekonomskom ni na drugim   poljima sto je vec i pokazivano na ovoj temi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Don Dusko said:

Znas kako to je i previse i da je sarkasticno. 

 

??? o cemu pricas, hahaha ne budalite bre. 🙂

 

Ovo je jos gore nego kad neki samo citaju naslov. Sve sam lepo objasnio mislim jasnije ne mogu, procitaj post do kraja. A posle sam postavio jos jedna post da ipak ne bude nikakve zabune i ti i posle i toga ne vidis kritiku/sarkazam onda stavrno ne znam sta da radim. Sorry 🙂 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nonick said:

 

??? o cemu pricas, hahaha ne budalite bre. 🙂

 

Ovo je jos gore nego kad neki samo citaju naslov. Sve sam lepo objasnio mislim jasnije ne mogu, procitaj post do kraja. A posle sam postavio jos jedna post da ipak ne bude nikakve zabune i ti i posle i toga ne vidis kritiku/sarkazam onda stavrno ne znam sta da radim. Sorry 🙂 

 

Skontao sam ne brini. I izvinjavam se. Ali jednostavno mi pala sklopka kad sam taj deo procitao. :S

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, badenac said:

Ovo je na liniji sadasnje politike Bele kuce.Pomoc ce ici Ukrajina i to ozbiljna ali ne i pomoc u oruziju koje bi moglo da se koristi u dubini teritorije Rusine(dalekomertni projektili,lovci i lovci bombarderi, precizno navodjeni dronovi...)

SpaceX je americka kompanija a napad na nju bi morao dda izazove nekakvu odmazdu SAD.Bajdenova vlada to ne zeli jer to ne zeli dobar deo(ne vecina) kongresnih demokrata iako se njihovo protivljenje slabije cuje od bucnih desnih republikanaca,a pitanjekako bi se u trenutnu eksalacija  izjasnila  tradionalno izolacionisticka americka javnost.

Uvrtanje ruku u pozadini velikih svecanih doceka i isto tako svecanih obecanja govori o nelagodi zbog dugog trajanja rata.Niko nije duboko zamrzao odnose sa Rusijom ni na ekonomskom ni na drugim   poljima sto je vec i pokazivano na ovoj temi.

 

Pa ne kazem da nije donekle na liniji Bidoneve administracije ali to je samo slucajnost u ovom kontekstu. Bar tako ja vidim, bile su tu neke pare u pitanju sta Pentagon nece da placa, sto je jos vece licemerje od strane SpaceX-a, ti Stralink uredjaji su vec u Ukrajini i rade. Sorry, agree to disagree. 

 

Edited by nonick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Dzoni_m said:


Prvo, to je privatna firma i imaju svoje uslove koriscenja. To sto je ‘zgodno’ za nesto da se koristi ne znaci da treba. Dato im je za komunikaciju i to treba postovati.

A sad nesto sa tehnicke strane kao neko ko koristi taj servis: ova vest je budalastina i verovatno je nekom palo na pamet da jos malo pljucka po Musku jer im drma kavez na drugom mestu. Taj servis je APSOLUTNO NEUPOTREBLJIV za to za sta sta su napisali u clanku. Prosto, jos uvek se ta mreza pravi, prenos je nepouzdan, lag se meri u stotinama milisekundi (neretko 600ms i vise, ali je npr konstantan za Evropu i US, tj paket ka serveru u EU ima isti RT kao i paket poslat u US, sto znaci u nekim situacijama, jos uvek testiram tu vezu), izgubljeni paketi u prenosu i najbitnije i u samim uslovima koriscenja kazu ti da ce ispadati iz mreze cesto zbog podesavanja, novih satelita itd. I to se desava. Jos uvek je to beta faza.

Da ih puste to da rade, pa onda bi ih pljuvali kako im je to neispravno ili ih sabotiraju i sta vec. U ovom slucaju, ippravna odluka. US army ima fenomenalnu mrezu za navodjenje svojih dronova sa izuzetnim tehnickim mogucnostima. Neka daju na koriscenje.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Pa koristili su taj servis jer im je bilo potrebno i izgleda da je i radio. SpaceX/Stralink kaze da im ne daju servis zato sto koriste za combat. Znaci mozda si i ti u pravu donekle ali ja verujem i Starlinku.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne sumnjam ja da su Ukrajinci pokusali……..daleko od toga. Ja samo kazem da cela ta prica o navodjenju je…..suplja….. Ako misle na neki status update ili tako nesto, pfff to nema sanse da im je iko branio. Koja je razlika poslati koridinate dronu ili jedinici na terenu koja ce poslati dronu, to niko ne moze da razluci.
Pre ce biti da su trazili da se poveca dostupnost servisa/kvalitet nad teritorijom koja im odgovara, a to je potpuno druga stvar. I generalno ne znam zasto bi to radili jer je takve stvari izuzetno lako izbaciti iz stroja, za to se ne koriste komercijalne stvari


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...