Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Just now, Jezebel said:

Ukoliko je neko imao nedoumica oko ovog pitanja...

 

America will hit Russia's military with devastating strike if Putin nukes Ukraine, says US general.

The possibility of Putin ordering a nuclear strike on Ukraine was very unlikely.

But the use of any strategic weapons of mass destruction woud be met with a swift and severe reaction from America.

He [Putin] knows the US will have to respond if Russia use nuclear weapons.
So, President Putin and those around him will be reluctant to draw the US into the conflict directly.

Warried, Moscow was already moved some of iets Kilo-class submarines from the Crimean peninsula to southern Russia over fears of them being struck by long range Ukrainian fire. The move comes as Putin faces the possible collapse of his so-called "special military operation" after a stunning Ukrainian counter-attack last week which was seen Russian forces in the noord-west driven back over the Ukrainian border.

Mozemo samo da se nadamo da taj scenario necemo videti za nasih zivota na ovom trecem kamenu od Sunca zato sto bi to bilo obostrano unistenje i na kraju ne bi vise bilo bitno ko je zapoceo - ne bi preostao niko da to prebroji.

Pustite se ljudi tih prognoza - tu nema pobednika, vec smo svi porazeni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

He [Putin] knows the US will have to respond if Russia uses nuclear weapons.
So, President Putin and those around him will be reluctant to draw the US into the conflict directly.

 

Ovo gore je drugim recima, Putine ne s*** pardon - ne blefiraj i ti znas da mi znamo da blefiras, jadan. Nego skupljaj prnje iz Ukrajine i skrpi ego dok jos imas sanse. 

 

Mislim, sam pao (Putin) sam se ubio, ne boj se, nece on gadjati nikoga (niti ce Amerika). 

Edited by Jezebel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Razmjena zarobljenika rezultirala oslobadjanjem najprepoznatljivijih branilaca i komandanata Azovstala. Jos je 1500 onih koji su se predali Rusima u Azovstalu i koji su jos uvijek u Z-likovackim logorima ili za ciju se sudbinu ne zna. Medju razmijenjenima nema dresera kanarinaca.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ters said:

Razmjena zarobljenika rezultirala oslobadjanjem najprepoznatljivijih branilaca i komandanata Azovstala. Jos je 1500 onih koji su se predali Rusima u Azovstalu i koji su jos uvijek u Z-likovackim logorima ili za ciju se sudbinu ne zna. Medju razmijenjenima nema dresera kanarinaca.

samo što ti napoznatiji branioci ostaju u tusrskoj do završetka rata

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Perkos2 said:

samo što ti napoznatiji branioci ostaju u tusrskoj do završetka rata

 

Nebitno, iznanedjenje je da su krvoloci koji su pobili hiljade civila ipak postedili par stotina vojnika cija lica su bila poznata svijetu.

Edited by ters
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, feanorlfc said:

Tolika prica o denacifikaciji i onda razmene osvedocene neonaciste.

 

Doduse, jeste interesantno gledati kako putinofili izvode akrobacije da opravdaju i ovaj potez.

moglo bi se pogledati i reakcija onih koji su tvrdili da će ih rusi žive pojesti negde u sibiru, sad će ti komandanti lepo da uživaju kod brata erdogana a sirotinja da ratuje i dalje, na kraju će se pojaviti kao pregovarači i novi gradonačelnici po Ukrajini.

 

 

ova razmena je samo još jedan dokaz da u ratu uglavnom stradaju nevini i neobavešteni i naravno istina   

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Slusam njihove izvestaje oficijalne sa fronta, na terenu bi trebala biti tri Ukrajinca. 

 

Najjace je pravdanje Kharkova gde je to bilo takticki jer eto sledi kontraofanziva. Ulaze u dzep itd..

 

Na frontu svakodnevno gube bar po par malih mesta, a u Donjecku nisu uzeli nista i ako su "prebacili" iz Kharkova jedinice.

 

Dokurcice Putler svima bojim se...a onda ce biti opste sranje. Posebno kad ovih 300k budu vracali po hiljade dnevno nazad u Rusiju. Onda babuske nastupaju.

 

3 minutes ago, Perkos2 said:

moglo bi se pogledati i reakcija onih koji su tvrdili da će ih rusi žive pojesti negde u sibiru, 

ova razmena je samo još jedan dokaz da u ratu uglavnom stradaju nevini i neobavešteni i naravo istina   

Zapravo to niko nije ni pisao. Videti na sta izgledaju pojedini vojnici govori dosta toga..

 

Rusi imaju takodje hiljade vojnika u ukrajinskim zatvorima.

 

Era putlerove Rusije je gotova, vremenski se ne zna tacno, ali to je to. Covek je govno i takve istorija tretira na nacin koji treba.

 

Pisao sam i ranije da ce Rusi problem idiota resiti mnogo pre nas, sta cemo mi sa svim ovim budalama, to je pitanje za milion dolara 

Link to comment
Share on other sites

Evo jedne ukrajinske mape koja je malo lakša za pregled fronta jer beleži i manje promene na terenu i lakša je za šaltanje mape iz dana u dan :

 

https://deepstatemap.live/#10.25/46.8294/32.5945

 

Naravno brzina update mape gotovo sigurno znači da će biti i pomeranja fronta na osnovu fake news no nema 100% tačnih mapa.

 

Nije za odbaciti teorija da je Medvedčuk trebao da bude ruski kvisling da je putinov plan uspeo.

 

Koga interesuje već je pročitao ko je od poznatijih oslobođen evo jednog manje poznatog čija slika je obišla svet još za vreme borbi :

 

 

 

 

Ovaj sa njim je novinar Zolkin koji vodi te stvari oko razmene zarobljenika a ima i YT kanal gde intervjuiše ruske zarobljenike.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, zoran59 said:

"Mi smo ostavili devojke i Ford Mustange u garazi. 

Sto su ostavili devojke u garazi? 🤔

 

21 hours ago, Don Radonja said:

Ko je jos lud da cuva najbolje ako to uopste i ima?Pre bi bilo da nema.Jbg.

To kao u sportu da ti glavni igrac sedi na klupi.Ludost je ne koristiti najbolje sto mozes. 

 

Ali da ovi nasi veruju kako Rusija ne koristi najbolju tehniku i svasta nesto jer se eto muci protiv "slabe" Ukrajne. 

Putin celava sujeta ko Salo, igra mu Birca umesto Jokica.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Darko said:

Valjda postoji i Opcija C, nuklearni napad na ruske položaje u Ukrajini? Napad na samu Rusiju bi bio početak svetskog nuklearnog rata.

Mislim da je suludo razmatrati bilo kakav nuklearni napad bilo koga na bilo koga bilo gde kao opciju za razrešenje krize. Kod bilo kakve upotrebe nuklearnog naoružanja bilo ono taktičko bilo strategijsko verovatnoća eskalacije nuklearnog sukoba do globalnog termonuklearnog rata je vrlo velika.

Pretpostavimo da NATO izvrši taktički nuklearni udar na ruske snage Ukrajini. Moguće su sledeće opcije i sve su loše:

1. "Optimistična" verzija. Rusija neće odgovoriti strategijskim nuklearnim udarom ns NATO/SAD, međutim upotreba nuklearnog naoružanja će automstski dati alibi Rusiji da upotrebi taktičko i strategijsko naoružanje protiv ciljeva u Ukrajini. Od kakve će pomoći Ukrajini nuklearni udari protiv ruskih trupa ako će posledica biti nuklearno uništenje Kijeva, Odese i drugih ukrajinskih gradova?

2. Rusija će reagovati taktičkim nuklearnim udarima po NATO trupama u okruženju. Ovo automatski eskalira u globalni termonuklearni rat pošto takav napad neće ostati bez reakcije.

3. Rusija će, u besu,  reagovati "preventivnim" strategijskim udarima po NATO == globalni termonuklearni rat.

 

Jedina nemoguća opcija je da Rusija na nuklearni udar ne reaguje nuklearnim udarom.

Jedina ispravna taktika je postojeća:

Ekonomsko iscrpljivanje Rusije sankcijama uz postepeno i konstantno naoružavanje Ukrajine sve modernijim sredstvima dok se ne desi jedna od dve stvari:

1. Ukrajinci uspeju da vojnom silom proteraju ruske snage sa svoje teritorije ili

2. Ekonomska iscrpljenost, ogromni  ljudski i materijalni gubici dovedu do toga da Rusija odustane od daljih sukoba i povuče snage iz Ukrajine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Mislim da je suludo razmatrati bilo kakav nuklearni napad bilo koga na bilo koga bilo gde kao opciju za razrešenje krize

Slažem se 100%, govorio sam u slučaju da Rusija koristi nuklearke prva, šta očekivati kao odgovor u tom slučaju. Možda nisi video iz konteksta. 

Edited by Darko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Neće on nikada koristiti nuklearno oružje jer je bolje biti diktator u Rusiji koja je izolovana od civilizovanog sveta nego u Rusiji koja je pustinja posle nuklearnog rata. Prost diktatorski kalup. Nego on nema kako drugačije da dodatno preti eskalaciji ovog rata pa mora stalno da preti nuklearnim ratom.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Pretpostavimo da NATO izvrši taktički nuklearni udar na ruske snage Ukrajini. Moguće su sledeće opcije i sve su loše:

 

Prvo, pretpostavka je loša jer NATO neće udariti, bar ne prvi, bilo kakvim nuklearnim oružjem, ni u Ukrajini niti po Rusiji.

 

Jedino realno što mi razglabamo ovde danima je da li će Rusija, ako ne uspe da uradi ništa ni sa ovih 300k mobilisanih jadnika, upotrebiti nekakvo nuklearno oružje u Ukrajini. Ili ako posle proglašenja prisvajanja trenutno okupiranih teritorija, ukrajinska vojska i dalje bude oslobađala deo po deo svoje teritorije, da li će Rusija u tom slučaju smatrati da je napadnuta (a zašto ne smatra da je izvršen napad kad su joj sravnili depoe oko Belgoroda koji je u okviru RF?) pa aktivirati neko nuklarno oružje? Zamislite da UA vojska oslobodi Herson narednih meseci!

 

To su opcije koje treba razmatrati u kontekstu upotrebe nuklearnog oružja, jer ovde jedini koji preti da bude prvi koji će se latiti NO je putler.

28 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Jedina ispravna taktika je postojeća:

Ekonomsko iscrpljivanje Rusije sankcijama uz postepeno i konstantno naoružavanje Ukrajine sve modernijim sredstvima dok se ne desi jedna od dve stvari:

1. Ukrajinci uspeju da vojnom silom proteraju ruske snage sa svoje teritorije ili

2. Ekonomska iscrpljenost, ogromni  ljudski i materijalni gubici dovedu do toga da Rusija odustane od daljih sukoba i povuče snage iz Ukrajine.

 

Ovo pod 1 može samo ako budu snabdeveni u mnogo većim količinama zapadnim oružjem. Ovo ovako je samo da zadrže glavu iznad vode.

 

Ovo pod 2 je na dalekom štapu.

 

Da se razumemo, obe opcije su najbolja varijanta po ostatak sveta (ako ne računamo da ovog momenta rusi odu kući). Al, jbg, nismo u diznilendu...

Link to comment
Share on other sites

Mnogi ovde misle da Putin drži sam sve u svojoj šaci a ja naprotiv mislim da je Putin samo proizvod doktrine ruskih službi pa da bi neki pojedinačni akt njegove likvidacije bio samo to pojedinačna akcija a da bi službe brže bolje pronašle novog vođu. Ne sumnjam da ih imaju na stotine za razne opcije. Očekivati da će se sam od sebe pojaviti neki pokret sa totalno suprotnim pogledima na položaj Rusije i  njenu ulogu u svetu u ovom trenutku je previše optimistično. Uz jaku logistiku i podršku ostalih to bi se moglo očekivati najbrže za 5-6 godina kad svi budu počeli da osećaju posledice ovog rata.  Tu sad ostaje pitanje koliko će podrška Ukrajini biti duga i jaka, ako tog ne bude bilo konstantno i kod njihove vojske će doći do zamora  materijala i pojaviće se i kod njih  priča "ratuju seljački sinovi a tajkuni su po Evropi" . Ruska propaganda iskoristiće to da dodatno unese pometnju. Ipak je sve u rukama zapadnih sila, ukoliko budu jedisntveni i istrajni na duži period onda će i Rusi popuštati, to je jedini način da se umanji njihova moć a ne očekivanje da se u samoj Rusiji nešto drastično izmeni.    

Edited by Perkos2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Constantin said:

Baš velika gužva, prijavljuju se dobrovoljci, morala čak i policija da uvede red. Izgleda da ovi nemaju za kratu do Beograda...

 

PAL PA TIN

PAL PA TIN

10 hours ago, McLeod said:

Samo da kazem svaka cast hrabrim ljudima u Rusiji koji protestuju. Nadam se da ce sutra da ih bude jos vise. Ovi su izgleda razbijeni i pohapseno je preko 2000 ljudi. Ako ih izadje stvarno masa, nece moci sve da uhapse.

E jebiga sad. Nisi bas morao...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, shonke said:

Prvo, pretpostavka je loša jer NATO neće udariti, bar ne prvi, bilo kakvim nuklearnim oružjem, ni u Ukrajini niti po Rusiji.

To nije moja pretpostavka već "predlog" iz poruke na koju odgovaram, barem sam ja tako razumeo poruku.

1 hour ago, Darko said:

Slažem se 100%, govorio sam u slučaju da Rusija koristi nuklearke prva, šta očekivati kao odgovor u tom slučaju. Možda nisi video iz konteksta. 

Nisam video prethodne poruke. Ali čak i da Rusija prva upotrebi nuklearno oružje protiv Ukrajine bilo kakav nuklearni odgovor je visoko rizičan, ma koliko bio moralno opravdan.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

 

Prvo, pretpostavka je loša jer NATO neće udariti, bar ne prvi, bilo kakvim nuklearnim oružjem, ni u Ukrajini niti po Rusiji.

 

 

Ovo nije tacno. Procitaj US doktrinu i videces da je ista napisana mnogo labavije nego Ruska. Imas stavku koja kaze stoo conflict according to US favorable terms.

 

Nisam ja siguran koliko takticka nuk ima smisla... mislim ona moze da recimo donese prednost da se osvoji Bahmut, ali ne da natera Ukr na predaju. Dakle ako bi upotrebili, to bi bilo nekoliko, ne jedna a da je cilj sticanje prednosti na bojnom polju. Nuklearka ima smisla samo kao sredstvo odvracanja, u slucaju primene mislim da se ide do kraja. Ali opet Rusi su tu menjali doktrinu skoro, nisam ispratio pa da mogu da komentarisem.  

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...