Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 hour ago, Pangea said:

Ljudi su po prirodi sebični, uvek bili i biće. Svako gleda druge, ali sebe pre svih, znaš onu da je Bog prvo sebi stvorio bradu.

Cenim ga da si mlad, da nemaš decu i živiš sa roditeljima i ovo ne kažem kao uvredu, prepoznajem sebe mladog u tebi. Nekada sam bio u fazonu jadni oni, a sada sam u fazonu jadan ja, i sebičan sam koliko god to moja savest može da podnese, život me naučio. Prvo mesto moja deca, drugo mesto žena i ja, treće mesto roditelji i brat >>>>>> ostali. Karikiram malo, ali shvataš poentu.

Konkretno, što se Ukrajine tiče, Evropa polako ide ka fazi "svakog čuda dva dana dosta", daj da završavamo.

Imam 39g, dete, zenu i samostalan sam skoro 15g. Kupio sebi stan, kola, itd..omasio si fuzbal.

 

Mislim iskreno i nazalost da je vreme da se srusi ruska vlast, cena nije bitna. Ako hocemo normalne zivotne vrednosti. 

 

Pa da vidimo litijase sta ce i kako ce da im pomognu :'-(

 

Oni kao ucenjuju i glume pravdu..sa Slobom, Sadamom, Gadafijem, itd..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pregled desavanja na frontu, sa jednog drugog foruma.

Spoiler

Harkov/Harkiv i Izyum:
Svi iščekuju ofenzivu nekoga. Do prije dva dana su Ukrajinci očekivali napad Rusa na Harkov, a Rusi napad Ukrajinaca od Harkova. Sad je drugi narativ: Ukrajinci dovlače pojačanja za napad prema Balakliyi i krenuti će svaki čas. Ukrajinci na drugoj strani govore kako je je vrijeme za oslobađanje Izyuma i samo što nisu počeli HIMARS-irati mostove i pontone u tom području. U stvarnosti drkeljanje topništvom i neke napadne akcije u rangu satnije i to bi bilo to zasad.

Nakon fotosešna Ukrajinaca u Ozerneu Rusi to nastoje minimalizirati rječima da je to mjesto nebitno i da zato tamo nikoga nije bilo jer što će tamo bezveze, Ukrajinci to nastoje napuhati sad već objavljuju da šetaju i po Yampilu i Dibrovi, doduše bez slikanja, a uskoro očekujem selfije Ukrajinaca s pijace u Lymanu. Serhei Haidai je na valu oduševljenja već najavio kako Ukrajinci kreću na Luhansk i kako su već stotine Rusa stradale i da im je uništeno stotine vozila sve udarajući po ruskim skladištima i vojarnama u okupiranoj regiji. Nekad mi je bio simpa lik, ali počeo je bacati na Kadyrova.

Donbas:
Kad smo kod Kadyrova, nešto ga nije bilo. Prepao sam se da nije korona ili kakva crijevna viroza, ali nije, živ je i zdrav. Ubiše ga radne obaveze. Ne može upravljati Ičkerijom, planirati ratne operacije i selfirati se naokolo. Teško je to. Uglavnom odmah je najavio da za par dana kreće čišćenje Donbasa do kraja i da su njegovi već počeli, ali da ne smije reći no odmah su uzeli 60 km2 i to najutvrđenijih ukrajinskih položaja. Kojih to i gdje su ti položaji nije točno naveo. Vjerovatno dvije kuće u Soledaru, jedan vrt u Bakhmutu i tri stabla pored putokaza blizu Verkhokamianske.

Ovi ruski krajišnici su valjda napredovali 50 metara sjeverno od Avdiivke i odmah su najavili kako okruženje navedene samo što nije dovršeno, doduše ovaj drugi krak što kreće s juga i što je prije 2 tjedna uzeo Pisky još nije došao ni do obilaznice. Nije to blizu. Ima jedno kilometar i po. Uslijed strašnog pritiska navodno su Ukrajinci napustili aerodrom Doneck, zapravo njegov zapadni dio gdje su uz pistu imali neke rovove i utvrđenja. Povukli su se prema obilaznici, znači par stotina metara sjevernije. Vjerujem da će ih za jedno 2 mjeseca Rusi potisnuti preko obilaznice. Napredovanje Rusa tu ne staje. Zauzeli su i jedan bunker sa par rovova južno od Marynke. Što se tiče Kodeme, čišćenje još traje, ovo znači da je sve isto kao i zadnjih tjedan dana. Wagnerovci su zapeli.

Ukratko jučer, a bogami i prekjučer Rusi samo na papiru djeluju ozbiljo u Donbasu u stvarnosti su se ispuhali. Hoće li za dan-dva opet krenuti vidjeti ćemo. Ako je vjerovati mom Haidaiju sad će Ukrajinci krenuti, moguće da već kreću dok govorimo.

Od Vuhledara do Dnjepra se ništa bitno ne događa mada svi nešto vide. Ukrajinci vide svoje di napreduju, Rusi svoje, a zapravo se svi kao nešto bildaju. Zanimljivo je da su Ukrajinci objavili kako su Rusi škole u većim gradovima na okupiranom teritoriju pretvorili ili pretvaraju u vojarne. Kako neočekivano... možemo očekivati sad slike HIMARS-iranih škola koje će postati Rusi gdje će pokazivati kako Ukrajinci tuku škole i vrtiće.

Kherson-Mykolaiv-Kryvyj Rih:
Ukrajinci muljaju, vjerovatno da bi srezali ove rusofile koji se dernjaju kako Rusi sve vraćaju i napreduju sad svugdje okolo naokolo uništavajući snevno 2000 vojnika i 50 tenkova Ukrajincima.
Ukrajinci su objavili da Rusi tuku Pravdyne, one kod Oleksandrivke na moru, prije dva dana Myrolyubivku za koju sam rekao da je nemoguće jer Ukrajinci ne drže Pravdyne. Na drugoj strani taj je dio fronte spram drugih miran već 5-6 dana. Mislim da je razlog što Rusi deru selo Myrne koje postoji pored ova dva sela pa ond anetko u ukrajinskom GS ubaci okolna sela zbog dramatike. istina je da postoji i selo Myrne 8-9 km prema SI koje Ukrajinci drže i odakle povremeno kreću prodori prema Blahodatneu (kad Ukrajinci udaraju drito na Kherson) te Zelenom Haiu i Ternovim Podyma kao u ovoj ofenzivi. Ovdje su se vodile danima žestoke borbe i oba su ova sela Ukrajinci zauzeli. Rusi su ih vratili, ali borbe još traju. Tu je i Liubomyrivka gdje su trenutno najjače borbe na ovom dijelu ratišta. Ukrajinci su je uzeli prvi dan, a Rusi otad pokušavaju sve ne bi li je vratili, ali ne ide. Na potezu Snihurivka- Blahodatne (ove druge, one koje su blizu nje) se kao malo primirilo. Rusi tu stalno uništavaju desetke tenkova i oklopnjaka, ali ja to ne vidim i ne vjerujem. Razlog je jednostavan. Ukrajinci su ovdje stali s napadima i poslali su snage planirane za taj pravac prema mostobranu na Inhuletsu gdje je bilo kritično.

Mostobran je obranjen, Ukrajinci su potisnuti prema Inhuletsu nakon prvih dana napada, ali su uspjeli uzeti Blahodativku i vjerujem da su uzeli i cijelu, ili bar veći dio Bilohirke. Što se tiče dubine prodora Ukrajinci drže Sukhyi Stavok, a Kostromka je u najboljem slučaju u sivoj zoni. Uzevši u obzir situaciju na početku priče, mostobran je sad dvostruko veći površinom. Jučer je ovdje intenzitet borbi opao. Vjerujem da su Rusi ovdje bacili rezerve koje su imali spremljene za područje između Inhuletsa i Dnjepra i da im trenutno kronično fali ljudi. Ukrajinci ovo znaju i zato su jučer najjače napadali južno od Kryvyj Riha. Tu su prvo odbili ruski kontranapad prema Vysokopilliji. Onda su dovršili i zauzimanje Novovoznesenske čime su praktično osigurali Potomkyne od rukog napada. Rusi još drže južni dio sela Olhyne, ali uz ovakav razvoj situacije mislim da je i to svršena priča i da će to Ukrajinci uzeti do kraja danas, ili sutra. U selu Arkhanhelske su Ukrajinci napredovali isad je selo pola-pola, a pokušali su i prodor u Myrioliubivku i Lyubymivku. Vjerujem da su uspjeli uzeti ovu prvu, za ovo drugo selo su borbe trajale. Na portalima vidim da su Ukrajinci uzeli Novovoskresenske, ali mislim da je to prenapuhano. U slučaju da danas-sutra uzmu Lyubymivku onda će uzimanje Novovoskresenske biti jako izgledno. Ovo je teren idealan za oklopno mehanizirane postrojbe. Njega su i Rusi uzeli za praktično 2-3 dana. Većih naselja ovdje praktično i nema. Vysokopillya ima 4-5000 stanovnika. Eventualno je veće naselje i Velika Oleksandrivka na Inhuletsu koja ima 6-7000 stanovnika i to je to. Čista ravnica. Čisto za informaciju sjedište 17. tenkovske brigade ukrajinske vojske je u Kryvyj Rihu, a tu je, kako sam već puno puta rekao i famozna 5. tenkovska koja je izgleda dovedena u područje Mykolaiv-Kryvyj Rih. Uglavnom, ruska bi se linija na području južno od Kryvyj Riha mogla raspasti, ako Rusi ne dovedu pojačanja (koji s ove strane Dnjepra više nemaju) i ne stabiliziraju svoju situaciju. E sad mostovi preko Dnjepra su u banani i kad ih pokrpaju, upotrebljivi su de facto par sati i opet ih Ukrajinci zbombaju...

 

Руски крони капитализам дестимулише економске реформе, каже Константин Сонин

 

Spoiler

"
Zastoj u rusko-ukrajinskom ratu predstavlja velike izazove za Rusiju, iako Ukrajini nudi prilike. To potonjoj zemlji daje vremena da revitalizira svoju vojsku, što bi na kraju moglo istjerati Rusiju sa svojih teritorija. To je zato što iako je Vladimir Putin politički moćan, ruski ekonomski sustav nije otporan na reforme. To znači da iako će rusko gospodarstvo kratkoročno preživjeti sankcije, neće biti u stanju održati nacionalne ratne napore i istodobno dugoročno održati kvalitetu života Rusa.

Kada raspravljaju o glavnim dilemama s kojima se gospodin Putin suočava, komentatori se često usredotočuju na politička ograničenja. Ipak, malo je, ako ih uopće ima, znakova nadolazećeg unutarnjeg udara ili velike narodne pobune. Sama veličina policije i snaga sigurnosti u Rusiji, te potpuna kontrola države nad pravnim sustavom, čak i manje prosvjede čine vrlo opasnima. Mnogi Putinovi bliski podređeni navodno su nezadovoljni ratom, osobnim sankcijama protiv njih i rastućom ekonomskom izolacijom zemlje, ali nemaju ni iskustva ni volje za djelovanje.

Umjesto toga, nadolazeći izazov za gospodina Putina je da rat treba, a zapadne sankcije zahtijevaju da gospodarstvo funkcionira drugačije. Sankcije su stisnule ruske proizvođače. Institut Banke Finske za gospodarstva u razvoju izvijestio je da je vrijednost ruskog uvoza u lipnju bila 40% niža u strojevima i mehaničkim uređajima, 60% niža u električnoj opremi i 65% niža u motornim vozilima nego u prosjeku u tromjesečnom razdoblju između prosinca 2021. i veljače 2022. Domaća proizvodnja u tim istim industrijama također je dramatično pala. Nedavni nagli pad u korištenju modernih balističkih i krstarećih projektila od strane ruskih snaga pokazuje koliko je ograničen njihov trenutni proizvodni kapacitet, čak i kada je rastegnut do krajnjih granica. Ruski zračni prijevoznici navodno su počeli kanibalizirati svoje flote u potrazi za rezervnim dijelovima jer im sankcije blokiraju pristup potrebnoj opremi i održavanju.

Određeni bol od sankcija tek treba osjetiti. Visoke cijene nafte i plina znače da je pad ruske proizvodnje nadoknađen rastom cijena. Ali ne očekujem da će ovo potrajati (drugi se ne slažu). Europa se odvikava od ruskog izvoza (uvoz plina u eu iz Rusije smanjio se za 65% na godišnjoj razini u zadnjem tjednu lipnja prema Europskoj središnjoj banci.) Čak i ako pad ruskog BDP-a nije tako dramatičan kao neki su stručnjaci očekivali prije šest mjeseci, prognoze su i dalje pesimistične. Prema MMF-u, očekuje se smanjenje BDP-a Rusije za 6% ove godine. Iduće godine mogao bi se smanjiti za 3,5 posto. Pogotovo za ekonomsku krizu koju smo sami izazvali, ovo su prilično užasne brojke.

Jedno rješenje za cijelo gospodarstvo bilo bi oslanjanje na "paralelni uvoz" - kada se roba nabavlja bez suglasnosti izvornog proizvođača preko posrednika - kao i na trgovinu s Kinom i drugim nezapadnim zemljama. U ožujku je vlada promijenila propise kako bi trgovcima na malo omogućila uvoz proizvoda bez dopuštenja vlasnika marke (osim ako vlasnik nastavi poslovati u Rusiji). U lipnju je promjena postala zakon.

Međutim, krijumčarenje neće biti dovoljno za prolazak Rusije. Trebat će joj ljudi i tvrtke voljni uložiti u nju. Ali novi ulagači suočavaju se s nepoželjnim terenom u zemlji. Protekla dva desetljeća svjedočili smo usponu moćnih domaćih lobija u mnogim industrijama. Vješti u borbi protiv uvoza i kapitala sa Zapada, bit će jednako vješti u borbi protiv uvoza iz novih izvora. Tijekom godina, vlade gospodina Putina donijele su pravila i izgradile institucije, uključujući opću zabranu izvoza hrane iz Amerike i eu, koje ograničavaju ili čak zabranjuju međunarodnu trgovinu i strano sudjelovanje na ruskom tržištu. Ministri, birokrati i najviši menadžeri državnih poduzeća imali su izravnu korist od najamnina zbog ograničene konkurencije. Gospodin Putin ne bi trebao koristiti iste ljude za reformu sustava jer su oni njegovi glavni korisnici. Ali on nema drugog izbora.

Još jedan, s tim u vezi, izazov za g. Putina je to što je njegov režim pretjerano skup za vođenje. Godinama je poticao brisanje granica između države i krupnog kapitala: mnogi njegovi birokrati, uključujući i one u oružanim snagama, obogatili su se istovremeno vodeći državni odjel i privatni biznis. Denis Manturov, novoimenovani car obrambene industrije, najbogatiji je član vlade. Pouzdani izvještaji procjenjuju njegovu vrijednost na stotine milijuna rubalja, iako je svoju karijeru gotovo u potpunosti proveo kao izvršni direktor u obrambenim poduzećima u državnom vlasništvu. Ipak, upravo ovdje ljudi postaju multimilijunaši u Putinovoj Rusiji. Pojačavanje vojne proizvodnje stvaranjem raskošnih mogućnosti bilo je neučinkovito čak i kad je gospodarstvo bilo preplavljeno novcem. Sada bi to trebalo biti potpuno nemoguće.

Mandarini i menadžeri državnih poduzeća očekuju vrlo visoku naknadu za svoj trud. Vlada tek treba objaviti popis građevinskih tvrtki koje će dobiti ugovore za obnovu okupiranih ukrajinskih gradova koje je srušila osvajačka vojska. Ipak, malo je sumnje da će ugovori ići favoriziranim prijateljima. Kao što je iskustvo čečenskih ratova pokazalo, državno financirana obnova nakon rata je unosan posao za nekolicinu favoriziranih.

Dugoročno gledano, glavni Putinovi problemi mogli bi biti antiratna politizacija ruske mladeži i rastuće nezadovoljstvo stanovništva zbog pada prihoda. Ipak, revolucija bi se mogla pripremati godinama, ako ne i desetljećima. Trenutačno je njegov glavni problem što je sustav koji je stvorio otporan na reforme koje su potrebne gospodarstvu da bi se prebacilo na ratne temelje. Rusija si ne može priuštiti da nastavi trošiti novac na plaćanja tvrtkama oligarha. Ali te tvrtke nikada prije nisu radile bez takve velikodušnosti. To znači da će prekid vatre, unatoč ruskoj kontroli nad velikim dijelom Ukrajine, biti u korist Ukrajine."

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 2:21 PM, AgroLaki said:

Šta to znači? Ofanzivu za ceo Krim ili za Donbas?

 

Izjum. Danas je vec to savrseno jasno, ali se moglo i primetiti u ranijem periodu da se vrse pripreme za tu ofanzivu. Mislim da predstoji napad iz tri ili cak cetiri pravca na Izjum. 

 

Strateski ova ofanziva ima mnogo veci znacaj od Hersonske, iako se znacaj Hersona dosta podcenjuje. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dragan said:

Pregled desavanja na frontu, sa jednog drugog foruma.

  Hide contents

Harkov/Harkiv i Izyum:
Svi iščekuju ofenzivu nekoga. Do prije dva dana su Ukrajinci očekivali napad Rusa na Harkov, a Rusi napad Ukrajinaca od Harkova. Sad je drugi narativ: Ukrajinci dovlače pojačanja za napad prema Balakliyi i krenuti će svaki čas. Ukrajinci na drugoj strani govore kako je je vrijeme za oslobađanje Izyuma i samo što nisu počeli HIMARS-irati mostove i pontone u tom području. U stvarnosti drkeljanje topništvom i neke napadne akcije u rangu satnije i to bi bilo to zasad.

Nakon fotosešna Ukrajinaca u Ozerneu Rusi to nastoje minimalizirati rječima da je to mjesto nebitno i da zato tamo nikoga nije bilo jer što će tamo bezveze, Ukrajinci to nastoje napuhati sad već objavljuju da šetaju i po Yampilu i Dibrovi, doduše bez slikanja, a uskoro očekujem selfije Ukrajinaca s pijace u Lymanu. Serhei Haidai je na valu oduševljenja već najavio kako Ukrajinci kreću na Luhansk i kako su već stotine Rusa stradale i da im je uništeno stotine vozila sve udarajući po ruskim skladištima i vojarnama u okupiranoj regiji. Nekad mi je bio simpa lik, ali počeo je bacati na Kadyrova.

Donbas:
Kad smo kod Kadyrova, nešto ga nije bilo. Prepao sam se da nije korona ili kakva crijevna viroza, ali nije, živ je i zdrav. Ubiše ga radne obaveze. Ne može upravljati Ičkerijom, planirati ratne operacije i selfirati se naokolo. Teško je to. Uglavnom odmah je najavio da za par dana kreće čišćenje Donbasa do kraja i da su njegovi već počeli, ali da ne smije reći no odmah su uzeli 60 km2 i to najutvrđenijih ukrajinskih položaja. Kojih to i gdje su ti položaji nije točno naveo. Vjerovatno dvije kuće u Soledaru, jedan vrt u Bakhmutu i tri stabla pored putokaza blizu Verkhokamianske.

Ovi ruski krajišnici su valjda napredovali 50 metara sjeverno od Avdiivke i odmah su najavili kako okruženje navedene samo što nije dovršeno, doduše ovaj drugi krak što kreće s juga i što je prije 2 tjedna uzeo Pisky još nije došao ni do obilaznice. Nije to blizu. Ima jedno kilometar i po. Uslijed strašnog pritiska navodno su Ukrajinci napustili aerodrom Doneck, zapravo njegov zapadni dio gdje su uz pistu imali neke rovove i utvrđenja. Povukli su se prema obilaznici, znači par stotina metara sjevernije. Vjerujem da će ih za jedno 2 mjeseca Rusi potisnuti preko obilaznice. Napredovanje Rusa tu ne staje. Zauzeli su i jedan bunker sa par rovova južno od Marynke. Što se tiče Kodeme, čišćenje još traje, ovo znači da je sve isto kao i zadnjih tjedan dana. Wagnerovci su zapeli.

Ukratko jučer, a bogami i prekjučer Rusi samo na papiru djeluju ozbiljo u Donbasu u stvarnosti su se ispuhali. Hoće li za dan-dva opet krenuti vidjeti ćemo. Ako je vjerovati mom Haidaiju sad će Ukrajinci krenuti, moguće da već kreću dok govorimo.

Od Vuhledara do Dnjepra se ništa bitno ne događa mada svi nešto vide. Ukrajinci vide svoje di napreduju, Rusi svoje, a zapravo se svi kao nešto bildaju. Zanimljivo je da su Ukrajinci objavili kako su Rusi škole u većim gradovima na okupiranom teritoriju pretvorili ili pretvaraju u vojarne. Kako neočekivano... možemo očekivati sad slike HIMARS-iranih škola koje će postati Rusi gdje će pokazivati kako Ukrajinci tuku škole i vrtiće.

Kherson-Mykolaiv-Kryvyj Rih:
Ukrajinci muljaju, vjerovatno da bi srezali ove rusofile koji se dernjaju kako Rusi sve vraćaju i napreduju sad svugdje okolo naokolo uništavajući snevno 2000 vojnika i 50 tenkova Ukrajincima.
Ukrajinci su objavili da Rusi tuku Pravdyne, one kod Oleksandrivke na moru, prije dva dana Myrolyubivku za koju sam rekao da je nemoguće jer Ukrajinci ne drže Pravdyne. Na drugoj strani taj je dio fronte spram drugih miran već 5-6 dana. Mislim da je razlog što Rusi deru selo Myrne koje postoji pored ova dva sela pa ond anetko u ukrajinskom GS ubaci okolna sela zbog dramatike. istina je da postoji i selo Myrne 8-9 km prema SI koje Ukrajinci drže i odakle povremeno kreću prodori prema Blahodatneu (kad Ukrajinci udaraju drito na Kherson) te Zelenom Haiu i Ternovim Podyma kao u ovoj ofenzivi. Ovdje su se vodile danima žestoke borbe i oba su ova sela Ukrajinci zauzeli. Rusi su ih vratili, ali borbe još traju. Tu je i Liubomyrivka gdje su trenutno najjače borbe na ovom dijelu ratišta. Ukrajinci su je uzeli prvi dan, a Rusi otad pokušavaju sve ne bi li je vratili, ali ne ide. Na potezu Snihurivka- Blahodatne (ove druge, one koje su blizu nje) se kao malo primirilo. Rusi tu stalno uništavaju desetke tenkova i oklopnjaka, ali ja to ne vidim i ne vjerujem. Razlog je jednostavan. Ukrajinci su ovdje stali s napadima i poslali su snage planirane za taj pravac prema mostobranu na Inhuletsu gdje je bilo kritično.

Mostobran je obranjen, Ukrajinci su potisnuti prema Inhuletsu nakon prvih dana napada, ali su uspjeli uzeti Blahodativku i vjerujem da su uzeli i cijelu, ili bar veći dio Bilohirke. Što se tiče dubine prodora Ukrajinci drže Sukhyi Stavok, a Kostromka je u najboljem slučaju u sivoj zoni. Uzevši u obzir situaciju na početku priče, mostobran je sad dvostruko veći površinom. Jučer je ovdje intenzitet borbi opao. Vjerujem da su Rusi ovdje bacili rezerve koje su imali spremljene za područje između Inhuletsa i Dnjepra i da im trenutno kronično fali ljudi. Ukrajinci ovo znaju i zato su jučer najjače napadali južno od Kryvyj Riha. Tu su prvo odbili ruski kontranapad prema Vysokopilliji. Onda su dovršili i zauzimanje Novovoznesenske čime su praktično osigurali Potomkyne od rukog napada. Rusi još drže južni dio sela Olhyne, ali uz ovakav razvoj situacije mislim da je i to svršena priča i da će to Ukrajinci uzeti do kraja danas, ili sutra. U selu Arkhanhelske su Ukrajinci napredovali isad je selo pola-pola, a pokušali su i prodor u Myrioliubivku i Lyubymivku. Vjerujem da su uspjeli uzeti ovu prvu, za ovo drugo selo su borbe trajale. Na portalima vidim da su Ukrajinci uzeli Novovoskresenske, ali mislim da je to prenapuhano. U slučaju da danas-sutra uzmu Lyubymivku onda će uzimanje Novovoskresenske biti jako izgledno. Ovo je teren idealan za oklopno mehanizirane postrojbe. Njega su i Rusi uzeli za praktično 2-3 dana. Većih naselja ovdje praktično i nema. Vysokopillya ima 4-5000 stanovnika. Eventualno je veće naselje i Velika Oleksandrivka na Inhuletsu koja ima 6-7000 stanovnika i to je to. Čista ravnica. Čisto za informaciju sjedište 17. tenkovske brigade ukrajinske vojske je u Kryvyj Rihu, a tu je, kako sam već puno puta rekao i famozna 5. tenkovska koja je izgleda dovedena u područje Mykolaiv-Kryvyj Rih. Uglavnom, ruska bi se linija na području južno od Kryvyj Riha mogla raspasti, ako Rusi ne dovedu pojačanja (koji s ove strane Dnjepra više nemaju) i ne stabiliziraju svoju situaciju. E sad mostovi preko Dnjepra su u banani i kad ih pokrpaju, upotrebljivi su de facto par sati i opet ih Ukrajinci zbombaju...

 

Руски крони капитализам дестимулише економске реформе, каже Константин Сонин

 

  Hide contents

"
Zastoj u rusko-ukrajinskom ratu predstavlja velike izazove za Rusiju, iako Ukrajini nudi prilike. To potonjoj zemlji daje vremena da revitalizira svoju vojsku, što bi na kraju moglo istjerati Rusiju sa svojih teritorija. To je zato što iako je Vladimir Putin politički moćan, ruski ekonomski sustav nije otporan na reforme. To znači da iako će rusko gospodarstvo kratkoročno preživjeti sankcije, neće biti u stanju održati nacionalne ratne napore i istodobno dugoročno održati kvalitetu života Rusa.

Kada raspravljaju o glavnim dilemama s kojima se gospodin Putin suočava, komentatori se često usredotočuju na politička ograničenja. Ipak, malo je, ako ih uopće ima, znakova nadolazećeg unutarnjeg udara ili velike narodne pobune. Sama veličina policije i snaga sigurnosti u Rusiji, te potpuna kontrola države nad pravnim sustavom, čak i manje prosvjede čine vrlo opasnima. Mnogi Putinovi bliski podređeni navodno su nezadovoljni ratom, osobnim sankcijama protiv njih i rastućom ekonomskom izolacijom zemlje, ali nemaju ni iskustva ni volje za djelovanje.

Umjesto toga, nadolazeći izazov za gospodina Putina je da rat treba, a zapadne sankcije zahtijevaju da gospodarstvo funkcionira drugačije. Sankcije su stisnule ruske proizvođače. Institut Banke Finske za gospodarstva u razvoju izvijestio je da je vrijednost ruskog uvoza u lipnju bila 40% niža u strojevima i mehaničkim uređajima, 60% niža u električnoj opremi i 65% niža u motornim vozilima nego u prosjeku u tromjesečnom razdoblju između prosinca 2021. i veljače 2022. Domaća proizvodnja u tim istim industrijama također je dramatično pala. Nedavni nagli pad u korištenju modernih balističkih i krstarećih projektila od strane ruskih snaga pokazuje koliko je ograničen njihov trenutni proizvodni kapacitet, čak i kada je rastegnut do krajnjih granica. Ruski zračni prijevoznici navodno su počeli kanibalizirati svoje flote u potrazi za rezervnim dijelovima jer im sankcije blokiraju pristup potrebnoj opremi i održavanju.

Određeni bol od sankcija tek treba osjetiti. Visoke cijene nafte i plina znače da je pad ruske proizvodnje nadoknađen rastom cijena. Ali ne očekujem da će ovo potrajati (drugi se ne slažu). Europa se odvikava od ruskog izvoza (uvoz plina u eu iz Rusije smanjio se za 65% na godišnjoj razini u zadnjem tjednu lipnja prema Europskoj središnjoj banci.) Čak i ako pad ruskog BDP-a nije tako dramatičan kao neki su stručnjaci očekivali prije šest mjeseci, prognoze su i dalje pesimistične. Prema MMF-u, očekuje se smanjenje BDP-a Rusije za 6% ove godine. Iduće godine mogao bi se smanjiti za 3,5 posto. Pogotovo za ekonomsku krizu koju smo sami izazvali, ovo su prilično užasne brojke.

Jedno rješenje za cijelo gospodarstvo bilo bi oslanjanje na "paralelni uvoz" - kada se roba nabavlja bez suglasnosti izvornog proizvođača preko posrednika - kao i na trgovinu s Kinom i drugim nezapadnim zemljama. U ožujku je vlada promijenila propise kako bi trgovcima na malo omogućila uvoz proizvoda bez dopuštenja vlasnika marke (osim ako vlasnik nastavi poslovati u Rusiji). U lipnju je promjena postala zakon.

Međutim, krijumčarenje neće biti dovoljno za prolazak Rusije. Trebat će joj ljudi i tvrtke voljni uložiti u nju. Ali novi ulagači suočavaju se s nepoželjnim terenom u zemlji. Protekla dva desetljeća svjedočili smo usponu moćnih domaćih lobija u mnogim industrijama. Vješti u borbi protiv uvoza i kapitala sa Zapada, bit će jednako vješti u borbi protiv uvoza iz novih izvora. Tijekom godina, vlade gospodina Putina donijele su pravila i izgradile institucije, uključujući opću zabranu izvoza hrane iz Amerike i eu, koje ograničavaju ili čak zabranjuju međunarodnu trgovinu i strano sudjelovanje na ruskom tržištu. Ministri, birokrati i najviši menadžeri državnih poduzeća imali su izravnu korist od najamnina zbog ograničene konkurencije. Gospodin Putin ne bi trebao koristiti iste ljude za reformu sustava jer su oni njegovi glavni korisnici. Ali on nema drugog izbora.

Još jedan, s tim u vezi, izazov za g. Putina je to što je njegov režim pretjerano skup za vođenje. Godinama je poticao brisanje granica između države i krupnog kapitala: mnogi njegovi birokrati, uključujući i one u oružanim snagama, obogatili su se istovremeno vodeći državni odjel i privatni biznis. Denis Manturov, novoimenovani car obrambene industrije, najbogatiji je član vlade. Pouzdani izvještaji procjenjuju njegovu vrijednost na stotine milijuna rubalja, iako je svoju karijeru gotovo u potpunosti proveo kao izvršni direktor u obrambenim poduzećima u državnom vlasništvu. Ipak, upravo ovdje ljudi postaju multimilijunaši u Putinovoj Rusiji. Pojačavanje vojne proizvodnje stvaranjem raskošnih mogućnosti bilo je neučinkovito čak i kad je gospodarstvo bilo preplavljeno novcem. Sada bi to trebalo biti potpuno nemoguće.

Mandarini i menadžeri državnih poduzeća očekuju vrlo visoku naknadu za svoj trud. Vlada tek treba objaviti popis građevinskih tvrtki koje će dobiti ugovore za obnovu okupiranih ukrajinskih gradova koje je srušila osvajačka vojska. Ipak, malo je sumnje da će ugovori ići favoriziranim prijateljima. Kao što je iskustvo čečenskih ratova pokazalo, državno financirana obnova nakon rata je unosan posao za nekolicinu favoriziranih.

Dugoročno gledano, glavni Putinovi problemi mogli bi biti antiratna politizacija ruske mladeži i rastuće nezadovoljstvo stanovništva zbog pada prihoda. Ipak, revolucija bi se mogla pripremati godinama, ako ne i desetljećima. Trenutačno je njegov glavni problem što je sustav koji je stvorio otporan na reforme koje su potrebne gospodarstvu da bi se prebacilo na ratne temelje. Rusija si ne može priuštiti da nastavi trošiti novac na plaćanja tvrtkama oligarha. Ali te tvrtke nikada prije nisu radile bez takve velikodušnosti. To znači da će prekid vatre, unatoč ruskoj kontroli nad velikim dijelom Ukrajine, biti u korist Ukrajine."

 

 

Ja sam isto mislio da su borbe kod Piskija oko mosta kod te obilaznice ali sam posle pogledao mapu i tu se nalazi neka fabrika a odma pored nje je vikend naselje tako da su Piski i Prvomajsk praktično spojeni u jedno naselje.

 

@all

 

Evo jednog interesantnog videa kako tenk uništava neko vozilo. Nije prva granata, gledajte do kraja nije dug video.

 

 

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

Jedna odlična inicijativa UNESCO-a koji je pokrenuo kampanju da se sačuva (backup-uje) kulturna baština Ukrajine kroz 3D skeniranje monumentalnih građevina. Mene jedino brine bezbednost ljudi koji treba da šetaju okolo i snimaju telefonima...

 

Quote

According to BLUE SHIELD (the “red cross for culture”), destroying a country’s cultural heritage is the fastest way to erase its national identity. Destruction of Ukraine’s cultural heritage is nearly inevitable. So how do we make sure that they aren’t lost forever? By making a digital backup in the cloud — where no bombs can reach. For the first time in history, UNESCO gave every citizen the power to create high-definition 3D models — and all they needed was their phones. Using smartphone cameras and GPS data to let everyone in Ukraine capture any place or monument in a matter of MINUTES.

 

Na videu ispod možete pogledati celu kampanju Backup Ukraine:

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo sta je pocetkom aprila pisao jedan vidoviti Milan.

Evo sta pise sada.

Нисам баш добар у графици, али сам покушао да саставим објашњење за украјинску Купијанску офанзиву:

 

Jos jedan pregled desavanja na frontu.

Spoiler

"Živnulo po liniji razdvajanja.

Harkov/Harkiv:
Čim je počeo ruski rasoad kod balaklije, jučer popodne odmah su Rusi objavili da i oni kreću u ofenzivu koja je turbo uspješna, dodueš osim piskaranja po netu drugih dokaza nema. Kao kreću prema Peremohi i Shestakovi, prolaze kroz Ukrajince kao nož kroz maslac i samo što nisu okružili Staryi Saltiv. Normalno sve je ovo bez dokaza. Ukrajinci jesu pričali da Rusi gore dovode trupe, ali potvrde velikih borbi tamo nema, a niti slika ruskog napredovanja, znači 0 bodova.

Jučer su Ukrajinci napali Balakliyu. Probili su ruske linije i odmah uzeli Verbivku, selo odmah zapadno od Balakliye. Navodno su pokušali ući u grad, ali su ih Rusi odbili. Vjerujem da je ovo bila samo ukrajinska varka s prodorm u grad kako bi natjerali Ruse da ostanu u gradu u fazi obrane jer dok se ovo događalo u gradu Ukrajinci su krenuli odmah sjeverostično. Uzeli u hodu Yakovenkove i danas ujutro su bili u Volokhiv Yaru. Od tuda su podijelili snage na dva smjera, jedan prema gradu Shevchenkove, a drugim cestom za Izyum. Danas do podne su Ukrajinci ušli u selo Semenivku na pravcu prema Shevchenkovi i u selo Bryhadyryvku na cesti za izyum. Sinoć se javljalo i o borbama oko gradića Savyntsi na rijeci Donets. Vjerujem da su ovdje Ukrajinci prešli rijeku i da pokušavaju fizički prekinuti jedinu preostalu vezu Balakliye sa ostatkom teritorija koje drže Rusi. Ako to uspiju Rusima ostaju samo poljski putevi dok im i to ne prekinu. Uglavnom ovo izgleda kao totalni raspad ruskih linija.

Što se tiče nastavka, moguće da danas Ukrajinci krenu i iz pravca Chuhuiva ka Shevchenkovi, ovo bi bilo logično uz rspad ruskih linija, no ako Rusi ne muljaju o svojoj ofenzivi onda bi te snage bile preusmjerene ka Sukhyi Saltivu. Bumo vidli.

Izyum:
Ovdje se zasad ništa bitno ne događa, osim opet nekog "fotosešna" ukrajinaca u slima uz Donets nakon čega objavljuju da su oslobodili ta sela i mijenjaju ove internet linije razdvajanja. Imam osjećaj da žele namamiti Ruse da pošalju tamo ovo rezervi što imaju pa jurnu i tamo kao kod Balakliye. Ovdje bi Ukrajinci mogli jurnuti s zapada i jugozapada ka Izyumu. Čekamo daljnji razvoj.

Donbas:
Rusi su se samo pohvalili da su uzeli do kraja Kodemu. Za zapdni dio mjesta im je trebalo desetak dana. Sad se pripremaju za prodor daljnji prodor ka zapadu. Dok se oni tu pate sa par kuća Ukrajinci su navodno vratili kompletno selo Spirne kod Siverska. Nakon velike pobjede za dva mosta i jednu petlju Rusi su na ulazu u Pervomaiskie i pred selom Nevelske. Mislim da su tamo bili i jučer i prekjučer.

Jug:
Navodno su Rusi uzeli dva sela kod Velike Novosilke. Jedno od par kuća, a drugo je praktično predgrađe. Prvi su ruski izvještaji rekli da su im izviđači našli rupu u ukrajinskim linijama pa da su kroz te rupe ušle veće jedinice i uzele ta dva naselja. Kad su počela javljanja o ukrajinskim uspjesima odmah se promijenio narativ i počekla je priča o velikoj ruskoj ofenzivi gdje su odmah prvog dana napravili proboj i uzeli su dva sela, pa se odmah bacaju karte kako sad kreću dalje na sjever i zatvaraju kliješta oko Ukrajinaca u Donbasu. Lako moguće da su i Rusi imali svoj "fotosešn" i da sad u nedostatku ičega smislenog seruckaju da umanje ukrajinske uspjehe. Dok ovo traje međusobno se bombaju, kao i inače.

Kherson-Mykolaiv-Kryvyj Rih:
Od Oleksandrivke do Snihurivke radi topništvo, ali bez djelovanja pješaštva. Na mostobranu se isto stanje smirilo po pitanju pješačkih djelovanja, također glavnu riječ vodi topništvo. Ukrajinci su ušli jučer u Kostromku koja je jedno vrijeme bila u sivoj zoni i sad se utvrđuju. Južno od Kryvyj Riha Ukrajinci su dovršili posao oko Olhyna i Novovoznesenska, a Arkhanhelske su pola-pola. Izgleda da su Ukrajinci ovdje došli do Novovoskresenska što bi značilo da su ušli i u Lyubymivku. Ne znam jesu li uzeli potpuno oba sela, ali izgleda da se u selima vode borbe.

Nakon 7-8 dana borbi na jugu fokus se prebacio na potez od Harkova do Izyuma. Ukrajinci ovdje imaju inicijativu i usudio bih se reći da su već prvi dan napravili više nego na jugu u tjedan dana. Na drugoj strani prisilili su Ruse da glavninu vojske prebace na jug i borbom dole prisiljavjau ih da tu vojsku dole drže olakšavajući tako svojima na sjeveru. Vidjeti ćemo što će se zbivati dalje."

 

demon

 

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

 

NYT ovih dana piše o tome da po američkim izvorima Rusi kupuju dronove od Irana (navodno je i neki iranski zvaničnik potvrdio), a granate i rakete od Severne Koreje.

 

Neki smeliji iz toga izvode zaključak da Kina nije baš od velike pomoći Rusiji po pitanju zaobilaženja sankcija ni kad su u pitanju uvozni delovi za proizvodnju oružja ni kad je u pitanju gotovo oružje.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, RatzenStadt said:

Koja je zarada botova u RU i u kojoj moneti su placeni? Valda je nesto vrednije od sendvica u pitanju...

 

azA9m0V1_700w_0.jpg

 

.

 

Spisak je kratak, moze da se produzi i na rusku i cak na ukrajinsku stranu, jer je Aleksandar koji stoji iza ZAPISKI VETERANA jedan od dvojice koji su imali informacije s tog dela ratista...i oba su borci-blogeri, povremeno veoma kriticnog odnosa prema vojnom rukovodstvu, posebno ovih dana...

 

Njegov post si cak i ti indirektno preneo nekoliko postova iznad, pa nisi bot...kao sto prakticno niko od ovih nije bot, a jedan od njih bi mogao verovatno sve ostale da finansira...

 

.

30 minutes ago, erwin said:

 

 

.

 

Bilo je ovakvih tekstova mnogo...nije njihova sustina u ovom komenteru iz tvita, vec - dajte im jos oruzja.

 

.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, erwin said:
 

NYT ovih dana piše o tome da po američkim izvorima Rusi kupuju dronove od Irana (navodno je i neki iranski zvaničnik potvrdio), a granate i rakete od Severne Koreje.

 

Neki smeliji iz toga izvode zaključak da Kina nije baš od velike pomoći Rusiji po pitanju zaobilaženja sankcija ni kad su u pitanju uvozni delovi za proizvodnju oružja ni kad je u pitanju gotovo oružje.

 

 

Iran ima ozbiljnu industriju dronova i dugu tradiciju u upotrebi istih, prve da kazemo pretece modernih dronova Iran je vec koristio u ratu sa Irakom, npr ovu bpl:

https://en.wikipedia.org/wiki/Qods_Mohajer#/media/File:Mohajer-1.jpg

 

Takodje iranski dronovi se dosta koriste u ratnim uslovima, npr u Jemenu a i Iran je ne tako davno izvrsio napad upozorenja na rafineriju u KSA koja je itekako dobro branjena bas dronovima. 

 

 

A izgleda dobice lovce sa dronove, Iranci rekose da planiraju kupovinu Su35. 

 

S.Koreja je satelit Kine i dosta tehnologije u njihovim raketama je verovatno iz Kine.

 

Meanwhile, Putin i Sojgu se igraju zamisljenog rata negde u vukojebini dalekog istoka sa drugovima Kinezima, sve papirne mete unistene (verovatno zli kauboji) svi zadovoljni, boli njih patka sto je klanica u Ukrajini samo takva, jos Putin odvali ne tako davno da ovaj beskonacni rat je za Rusiju super?!? Valjda jebana EU ima neki cunning plan pa da putinova stabilokratija krene da se urusava pa babuske i deduske da malo krenu da setaju ulicama.

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Ako kupuju granate i rakete od S. Koreje znaci da vise nista ne mogu da proizvedu kod kuce zbog sankcija? Jednom kad se istrose zalihe od Hruscova bice tesno.

Ja sam i dalje u tripu da ce on pre mobilizacije da pristane na s. Korejance kao pesadiju, za njih niko nece da kuka u Rusiji, a i Kimu je to manje usta da hrani.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Pomenuo sam Sanju blogera borca...poslednji post drugog lika o stanju u Izjumu..

 

"Može se konstatovati da su u operaciji Balaklej Oružane snage Ukrajine u ovom trenutku potpuno nadigrale komandu, neću reći koji okrug, u operativnoj umetnosti. Neka oni koji treba da se bave ovim neuspehom bave, neću da dajem svoje procene, a kamoli da sipam na neprijateljski mlin.

Izjum se sprema za bitku. Želimo sreću našim vojnicima, veteranima, običnim vojnicima i oficirima. Neprijatelj sprema udar ne samo sa severa, već i sa juga. Rezerve se gomilaju u rejonu naselja Dolina, neprijatelj raspoređuje tenkove u napadne formacije. Naša avijacija aktivno radi, noć će biti vruća."

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod Hersona, Tačnije Krivog Riha je oslobođeno selo Novovoznesenks.

 

 

Selo je dalje na istoku od Arhanhelske tako da su sada rusi na tom sektoru u kotlu. Praktično okruženi sa tri strane pitanje je dana kada će im Ukrajinci polupati svu artiljeriju a bez nje Rusi nisu sposobni za bilo šta. Razmišljam na glas, mislim da će se u narednim danima Rusi početi povlačiti na tom severnom sektoru na liniju Velika Oleksandrovka - Dudčani. Nema vesti o dešavanjima na mostobranu kod Davidovog Brida, i jedna i druga strana pričaju o uspesima ali ništa potvrđeno. Ako to Rusi ne reše moraće da napuste i Davidov Brid i Veliku Oleksandrovku.

 

Most kod Kahovke je i definitivno uništen :

 

Fb_3on2WIAMjmCq?format=jpg&name=900x900

 

"Rupa" nije velika ali jasno je da je Ukrajinci mogu gađati čim Rusi to oprave. Dakle ostaje još da vidimo potvrdu za onaj železnički most da li je uništen i posle toga Rusi ostaju isključivo na skelama za sada. Prvih dana UKR ofanzive su dosta koristili transportne helikoptere ali nema potvrda o tome od vikenda na ovamo.

 

Kod Balakleje je čitava jedna jedinica ruska pregažena, Ukrajinci su isterali Ruse iz predgrađa na jugu i zapadu i zaobišli grad sa Severa. Grad nije u okruženju ali je put na vidiku Ukrajinaca tako da će Rusi morati ili da se povlače ili da organizuju kontra napad da očiste taj put i omoguće snadbevanje njim. Svi komentarišu o gomili ruskih zarobljenika, spominju neke slike ali ja iskreno nisam video ništa više od klasike na kojima vidimo par vojnika što je manje više nešto što smo gledali i bez ofanziva.

 

liveuamap je promenio mapu u ovom regionu na stanje o kojem se slažu obe strane. Ukrajinci napreduju od Volokhiv Jara prema Izjumu i prema Ševčenkovu. Ševčenkovo je na putu ka Kupjansku koji mislim da je glavna meta. Ne verujem da će ići ka Izjumu jer Rusi tu imaju dosta jedinica i mogu da im kontriraju. A za pravac prema Kupjansku će Rusi morati da odvoje sveže jedinice koje će morati da skinu sa neke linije fronta.

 

Možda sledeće nedelje počne još jedna ofanziva ?

 

Strelkov koji je prilično kritičan ovih dana je ovim postom nadmašio svoj standard :

 

Изјаве Рамзана Ахмадовича нећу детаљно коментарисати. Само да вас подсетим да су се све његове претходне изјаве о „конкретној“, „ефикасној“ и другим „фазама“ показале као... најблаже речено... „не сасвим истините“. Да видимо како ће бити овога пута. И у своје име писаћу да НЕ ОЧЕКУЈЕМ ВИШЕ ВЕЋИХ УСПЕХА Оружаних снага РФ у наредна 2-3 месеца. Тако? – А онда ће оне бити могуће само ако Кремљ престане „да лети на плавим облацима око планете ружичастих понија“ и нађе снаге да се суочи са истином и крене у борбу за стварност (уз ванредно стање, мобилизацију војске и привреде). и сл.). Али ако се старешине Кремља не усуде да то ураде, за 2-3 месеца почеће не тактички, већ прилично озбиљни порази.

 

U pitanju je google translate tako da ako nešto ne zvuči lepo nije do mene 🙂

 

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, AgroLaki said:

Ako kupuju granate i rakete od S. Koreje znaci da vise nista ne mogu da proizvedu kod kuce zbog sankcija? Jednom kad se istrose zalihe od Hruscova bice tesno.

Ja sam i dalje u tripu da ce on pre mobilizacije da pristane na s. Korejance kao pesadiju, za njih niko nece da kuka u Rusiji, a i Kimu je to manje usta da hrani.

 

Ne mogu da proizvedu veće količine za kratko vreme videh da su samo kaliber raketa ispucali u nekom blesavom broju valjda 3000 raketa! S.Koreja ima verovatno solidan broj raketa u naoružanju.

 

Elem verovatno ce i Himars rakete biti problem jer je godišnja proizvodnja istih daleko manja nego sto su američke rezetve bile.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...