Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

2 hours ago, Beonegro said:

Rusi su ili osvojili Liman, ili će se to desiti u narednim satima.

 

Za sta je bitan taj Liman?

 

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Nece Rusi to napadati, ne mogu bukvalno nista sem hemijskog napadaa. Pa cak je i to upitno, ali verovatno moze nekako. Verovatno ce za 3-4g biti film na Netflixu:D

 

Pa nece, ali nije kao da oni unutra imaju zalihe Big Macova i koka koli pa mogu tamo da budu vise meseci.

 

57 minutes ago, Akiro said:

Šta reći, odnosno kada bih otvoreno rekao šta želim sssr-iji, pardon rusiji, čak i na ovom forumu bih zaradio ban. 

 

Slazem se da je u pitanju imitacija SSSR i sirenje prostora uticaja, a ne Hitlerova Nemacka, kako neki ovde u zanosu konstatuju.

 

Naime, za vreme Staljina i SSSR nije postojala bilo kakva briga o bilo cijem zivotu (ukljucujuci i zivote etnickih Rusa), dok se za naciste ne moze to tvrditi - motiv njihovog sirena na istok je bio istrebljivanje nepodobnih i kasnije, naseljavanje podobnih.

 

Ja se zaista ne secam kada je Hitler u WW2 komadao druge drzave tako sto je podrzavao sebi prijateljske narode (sve osim germanskih plemena za njega je bila ili niza rasa ili ljudi koje mora da tolerise). Sa druge strane, Putin u Gruziji nije pomagao Ruse u njihovoj zelji za samoopredeljenjem, nego Osete/Alane i Abhaze. To je isto radio i Staljin i to je bila politika SSSR - sirenje svoje sfere uticaja.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, urosg3 said:

Pa nisu Ukrajinci ni kročili na tlo Rusije, ni jednom nogom.Pa ih opet mrze rusi gore nego ameri japance ikad.

Naravno da nisu. Ali ima ono ali. Sami Ukrajinci prave paralelu SSSR=Rusija (iako to nikako nije isto bilo od raspada) …i onda koketiraju sa rehabilitacijom sumnjivih naci likova iz WW2 koji su bili prilicno nemilosrdni prema sovjetima koji su jelte u stvari samo Rusi (a ne mogu da  ne pomenem opsade dva sasvim ruska grada..jednog sa namjerom zauzimanja a drugog sa namjerom izgladnjivanja do smrti) i znamo sta su sovjeti=Rusi istrpili od strane nacista. A pri tom su u ocima Ukrajinaca za Holodomor krivci sovjeti=Rusi (paradoks je da je i tada najgore bilo na istoku Ukrajine
kao i sada a i inace od toga je nastradalo i mnogo Rusa u obje danasnje drzave) a niko da ne trazi od recimo Gruzije koja ima Staljinov muzej barem neko formalno izvinjenje. Dodas onda savez koji lagano prilazi na cijem je celu USA koji 40 godina drvi Russians are coming (mejnstrim prica posebno u holivudskoj industriji je uvijek bila Rusi dolaze a ne sovjeti….dodas suvise godina na vlasti Putina i eto belaja. 

Poenta je objasnjavanje tacnije moje vidjenje geneze mrznje. Samo to. Skraceno jer je mnogo sira tema nego sto uspjevam objasniti postom. 

Edited by Gistro Bančo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Gistro Bančo said:

Ti si ozbiljan covjek da izvalis, slobodno cu reci gluposti, ovo na kraju. Jedini koji su napali direktno USA su bili Japanci. I nije bas da ih nisu mrzili. I nije bas prestalo tako lako. A ima jos nekih koji su na njihovoj teoritoriji bistvovali pa su ih prilicno mrzili. Bez rata. Ali ostali nisu nogom krocili na tlo USA i sasvim je logicno da takve protivnike ne mogu da mrze na nivou koji je  ocigledan u ovom sukobu. Nisu Amerikanci nadljudi nego nisu nikada bili napadnuti na svojoj zemlji.

 

Sa Rusijom (a sad i sa Ukrajinom ili bilo kojim sukobom u svijetu gdje se radilo o sukobu na bliskom zivotnom prostoru) je sasvim drugi slucaj . Iako se cesto negira bitnost istorijskog konteksta u nekom sukobu, on igra ozbiljnu ulogu kod kreiranje mrznje i prevazilazenja iste. I ona se uvijek ispoljava prema onome s kojim dijelis zivotni prostor ili vrlo bliske istorijske veze. Bile one lose ili dobre.

 
Putinu se svasta s pravo moze prisiti i svakako ga nazivati (krivac je za rat u Ukrajini prije nego neko kaze da ga branim)  ali ni blizu Hitlera i nacista. Pa ni Japanaca (prema Kinezima posebno). Jos uvijek ni primirisati. Nadam se da tako i ostane. Zarad svih nas. Da je tako, sijevale bi nuklearke treci dan sukoba. A negdje bi u 2 dana bilo strijeljano 30,000 ljudi kao onomad u danasnjoj Ukrajini.

Pa dobro, moguće da si u pravu, a ja sam ovo za Nemačku čitao. Kad se završio ww2 i kad je Nemačka kapitulirala, da su američki vojnici, znači obični ljudi, odmah posle toga počeli da pomažu običnim Nemcima, bez ikakve mržnje, čak uz osmeh, i da je to ovima bilo ponekad i čudno. I za naciste sam na to mislio -  oni jesu bili maksimalno efikasni u masovnom ubijanju, kao i u svemu, pa Nemci su, i nemilosrdni, ali nije to bila lična mržnja, kao ovo što je bilo u Devilovom upisu koji sam komentarisao. To sa... odstranjivanjem genitalija, i sa uništavanjem lica, to je knjiški primer lične mržnje prema ovome koji je ubijen. To nije normalno.

 

Nego, gledajte bilmeze, iz politike:

 

Quote

Петак, 29.04.2022. у 20:38

 

БРИСЕЛ - Србија се придружила недавним рестриктивним мерама ЕУ против Мјанмара, али не и оним против Ирана и одговорних за угрожавање суверенитета и територијалног интегритета Украјине.

 

Kakvi pacijenti :lol_2: Neće da napišu "protiv Rusije" ili "protiv onih iz Rusije koji su odgovorni" isl nego samo "protiv odgovornih bla bla" :lol_2: Pa koji su to oni? :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Mama_mia said:

 

Tesko da je iz mog posta moglo da se zakljuci da ja nesto ocekujem od rusa...Moglo je jedino da se zakljuci da pravim razliku izmedju zapadnih sankcija i Ugovora o isporuci gasa kao i deplasirani reciprocitet izmedju ta dva niti postoji bliska veza izmedju ove metaforicne kokoske i jaja. Zato sto..............

je dokaz za to, da rusija nije zavrnula gas svim drzavama niti je to uradila odmah,vec tek delimicno i to prekjuce.

Jer sankcije su odgovor na agresiju, a zavrtanje gasa je pokusaj ucene koji im uopste ne ide prilog kada bi se sprovelo na sve zavisnike od gasa...Znaci opravdanje da je zavrtanje gasa odgovor na sankcije je netacno. Cak i rusi ce postovati svoje ugovore ili biti tuzeni zbog mnogo cega pa i zbog toga.

 

Ako su toliko ludi - neka ukinu svoj gas svima umesto sto kalkulisu. Oko sankcija recimo nema kalkulacija ...

 

 

 

 

 

Da,da...to je ono ja ti lepo kažem, a ti mene napadaš...

Opetujem, sankcije su ucena, ali na koncu dobro, niko nije slep ko onaj što neće da vidi...

 

I otkud to da  nema kalkulacija oko sankcija-već je počelo neslaganje, a biće samo gore...

 

Što se pak ljubavi rata tiče, ja mrzim NATO i Ameriku i mrzeću ih dok sam živa, upravo zbog bombardovanja...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

 

Za sta je bitan taj Liman?

 

 

Pa nece, ali nije kao da oni unutra imaju zalihe Big Macova i koka koli pa mogu tamo da budu vise meseci.

 

 

Slazem se da je u pitanju imitacija SSSR i sirenje prostora uticaja, a ne Hitlerova Nemacka, kako neki ovde u zanosu konstatuju.

 

Naime, za vreme Staljina i SSSR nije postojala bilo kakva briga o bilo cijem zivotu (ukljucujuci i zivote etnickih Rusa), dok se za naciste ne moze to tvrditi - motiv njihovog sirena na istok je bio istrebljivanje nepodobnih i kasnije, naseljavanje podobnih.

 

Ja se zaista ne secam kada je Hitler u WW2 komadao druge drzave tako sto je podrzavao sebi prijateljske narode (sve osim germanskih plemena za njega je bila ili niza rasa ili ljudi koje mora da tolerise). Sa druge strane, Putin u Gruziji nije pomagao Ruse u njihovoj zelji za samoopredeljenjem, nego Osete/Alane i Abhaze. To je isto radio i Staljin i to je bila politika SSSR - sirenje svoje sfere uticaja.

Bolje da zauzmu Veternik, Bukovac i Sangaj - ovi sa Detelinare ce se sami predati.:default_coffee:

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 
Slazem se da je u pitanju imitacija SSSR i sirenje prostora uticaja, a ne Hitlerova Nemacka, kako neki ovde u zanosu konstatuju.
 
Naime, za vreme Staljina i SSSR nije postojala bilo kakva briga o bilo cijem zivotu (ukljucujuci i zivote etnickih Rusa), dok se za naciste ne moze to tvrditi - motiv njihovog sirena na istok je bio istrebljivanje nepodobnih i kasnije, naseljavanje podobnih.
 
Ja se zaista ne secam kada je Hitler u WW2 komadao druge drzave tako sto je podrzavao sebi prijateljske narode (sve osim germanskih plemena za njega je bila ili niza rasa ili ljudi koje mora da tolerise). Sa druge strane, Putin u Gruziji nije pomagao Ruse u njihovoj zelji za samoopredeljenjem, nego Osete/Alane i Abhaze. To je isto radio i Staljin i to je bila politika SSSR - sirenje svoje sfere uticaja.
Cccp nikada nije imao za cilj da jednu naciju uništi. U kom god smislu. Nije negirao postojanje neke nacije. Današnja Rusija (da budem blagonaklon pa kažem pod Putinom) ima za cilj da eliminiše postojanje ukrajinske nacije. Kroz "prevaspitavanje" ali očito i kroz fizičku eliminiaciju elemenata nesklonih "prevaspitavanju". Shodno tome, taj režim tamo je daleko slicniji nacistickoj Nemačkoj nego cccp-u.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da se urušava Ukrajinska linija u Donjecku, polako, ali sigurno.

Kada/ako tu dodje do proboja i uništenja obrane, da li Ukrajina može da odoli Rusiji ili sledi raspad sistema?

Kolika je razlika u ovakvom načinu ratovanja da li je linija utvrdjena ili nije, ipak je tu svuda ravnica i nema nekog zaklona.

Čitam i da se dešava proboj Rusa severno od Mikolajeva.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, shonke said:

Cccp nikada nije imao za cilj da jednu naciju uništi. U kom god smislu. Nije negirao postojanje neke nacije. Današnja Rusija (da budem blagonaklon pa kažem pod Putinom) ima za cilj da eliminiše postojanje ukrajinske nacije. Kroz "prevaspitavanje" ali očito i kroz fizičku eliminiaciju elemenata nesklonih "prevaspitavanju". Shodno tome, taj režim tamo je daleko slicniji nacistickoj Nemačkoj nego cccp-u.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Cini mi se da Rusija radije hoce da podeli Ukrajinu. Da uzme istocni deo I da je odsece od mora a zapadni deo da ide samostalno svojim putem. 

Drugo, I pored odredjenih uspeha ukrajinske vojske na frontu, cini se da Rusija ipak polako ali sigurno melje Ukrajinu. Ako se ovako nastavi Rusi ce pre ili kasnije doci do svog cilja. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Bolje da zauzmu Veternik, Bukovac i Sangaj - ovi sa Detelinare ce se sami predati.:default_coffee:

 

 

Detelinara je arhi neprijatelj Limana, oni najverovatnije podržavaju taj napad 🙂

 

@all

 

Liman (puno  ime je Krani Liman, možda bi u NS mogli da promenimo ime tog dela grada 🙂 ) je bitan jer se pretpostavlja da je taj prodor preko Zarične u stvari napad na Slavjansk sa istoka. U ratu 2014/15 najgori porazi rusa su Marijupolj i Slavjansk i zato se ti gradovi moraju zauzeti po svaku cenu. Inače su oba grada u Donjeckoj oblasti a očigledno im je cilj da zaokruže te dve oblasti tako da je to još jedan razlog. Liman se spominje jer je u toj pustahiji jedino veće mesto (20k) međutim ako se pogleda mapa meni se čini da glavni napad ide južno od Limana u pravcu Popasne.

 

Liman će verovatno biti osvojen u jednom trenutku ali nisam siguran da će da žure jer iza Limana je reka Severski Donjec sa svojim rukavcima i barama(limanima) koja će biti teža prepreka od same varošice. Inače ja sumnjam da će tu biti neke opsade, kada krene ruski napad osvojiće ga za dan-dva, nije baš podesan za odbranu iz tog pravca niti je to neki veći grad pa da branioci mogu da imaju neku dubinu odbrane.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Cini mi se da Rusija radije hoce da podeli Ukrajinu. Da uzme istocni deo I da je odsece od mora a zapadni deo da ide samostalno svojim putem. 

Drugo, I pored odredjenih uspeha ukrajinske vojske na frontu, cini se da Rusija ipak polako ali sigurno melje Ukrajinu. Ako se ovako nastavi Rusi ce pre ili kasnije doci do svog cilja. 

I meni se tako čini, uzeće Rusi crnomorsko primorje. Drugo, mislim da neće ostaviti zapadnu i severnu Ukrajinu bez nadzora. Tu će morati da ide sporazum o totalnoj demilitarizaciji, neutralnosti, uz garant bezbednosti USA i Rusije. U suprotnom, slediće naoružavanje Ukrajine od strane zapada i opet za 10/20/30 godina jovo nanovo...

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

 

Evo snimka toga sa zastavom.

 

 

Quote

The Victory Banner in outer space!

Cosmonauts Roscosmos Oleg Artemyev and Denis Matveyev unfurled a copy of the Great Patriotic War Victory Banner and wished them a Happy Victory Day while working outside the International Space Station.

In addition, Oleg's spacesuit has a small copy of the Victory Banner and a St. George Ribbon attached to it.

https://t.me/roscosmos_gk/4230 (prevod: Deepl)

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, urosg3 said:

Pogodio u sridu! Dobija tačno 48 plata, osim ukoliko je poslednjem tromesečju ugovora, tada 60 plata. Nisu prestrogi uslovi, najčešće padaju na nedostatku opreme. Ali nije tema ovde možemo na drugom mestu, meni je više zanimljivo kako jednostavan mehanizam uvede ozbiljnu disciplinu u jedan živopisan deo vojničkog života.
Sa druge strane osiguranje nije obavezno, ima značajan broj koji ga ne uplaćuju odatle ti primeri koje spominješ.

ali to je, koliko vidim guglanjem, ipak neka bedna plata?

25k usd godisnje bruto...plus neki bonusi ajde mozda 35k

 

doduse nemam bas kontekst sta vazi za pristojnu platu u US, verovatno zavisi od drzave/grada

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kiwi said:

 Drugo, mislim da neće ostaviti zapadnu i severnu Ukrajinu bez nadzora. Tu će morati da ide sporazum o totalnoj demilitarizaciji, neutralnosti, uz garant bezbednosti USA i Rusije

to mozda ako rusija ostvari apsolutnu pobedu u ratu...sto do sada nisu pokazali da mogu da izvedu

u suprotnom, ne vidim zasto bi ukrajina pristala na tako nesto?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kiwi said:

Izgleda da se urušava Ukrajinska linija u Donjecku, polako, ali sigurno.

Kada/ako tu dodje do proboja i uništenja obrane, da li Ukrajina može da odoli Rusiji ili sledi raspad sistema?

Kolika je razlika u ovakvom načinu ratovanja da li je linija utvrdjena ili nije, ipak je tu svuda ravnica i nema nekog zaklona.

Čitam i da se dešava proboj Rusa severno od Mikolajeva.

Gde si ti Kiwi, ne brini ti za urusavanje. Ako si ti taj Chiwi ili mozda nisi?

 

 

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

O toj Ruskoj Lozovi se pričalo juče ceo dan. Pored ovoga ima još jedan video kao potvrda da su je Ukrajinci oslobodili. Juče su stigle informacije da su osloboili Momotovo i Kutuzovku takođe kod Harkiva ali osim jednog videa (koji nije baš dokaz) nema potvrda. liveuamap je "obojio" sva tri sela.

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, Helena said:

Što se pak ljubavi rata tiče, ja mrzim NATO i Ameriku i mrzeću ih dok sam živa, upravo zbog bombardovanja...

Je li? A pre toga si bila veliki pristalica integrisanja u evropsku civilizaciju, pridruživanja NATO, i veliki Americana fan, i sa velikim entuzijazmom očekivala isto, ono kad je pao zid i propao SSSR, kao svi ostali (normalni) u Evropi i ex SFRJ. Jedva si čekala da se i to pridruži progresivnom svetu. Jel tako bilo, jeste.

 

Ali, onda su te ovi zlikovci izdali, izneverili tvoja očekivanja, pa ujeli za srce, kad je ničim izazvano pod okriljem noći bez ikakvog razloga spontano došlo do zigovanja mahatmi, koji nikako pre toga deset godina nisu podržavali druga Slobodu da u trenutku kad se svet ujedinjava, unaokolo radi isto ovo što drug Putin radi u Ukrajini i ruši (samo sad druga Putina podržavaju otvorenije i sa većim entuzijazmom). I jbg, ode mast u propast. Muke su to.

 

A jel ti "sloba" to došapnuo sa oblaka, taj tok događaja? Pa naravno da jeste. Ljubav je to, a zna se da pr(a)va ljubav zaborava nema.

 

spacer.png

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Pojavio se video na YT kanalu Ukrinform po kojem je ukrajinska vojska povratila Antonivski most kod Hersona i mjesto Oleški na lijevoj obali Dnjepra. Može li to biti tačno?

 

EDIT: može da bude i stari video, iz vremena ruskog nastupanja ka Hersonu, pa tek sad postavljen, jer ne nalazim nijednu drugu vijest koja bi to potvrdila.

Edited by Beonegro
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

Mislim se ja, kao i matori onda, eto jednog rešenja za disciplinu, sad kad sam se setio ove priče proverio sam sme neko da pogodi kolika je odšteta za ranjavanje Private 2nd Class pešadije u US Army ako je u misiji van US teritorije?
Ako je sve u redu, ima propisanu opremu, a nebitno da li je ranjen od neprijateljske vatre ili je pao sa Bredlija i slomio nogu?

 

I tako dodjes do toga da im je deo vojnog budzeta koji ide za veterane veci nego sto Kina a mozda i Rusija trose zajedno na vojsku.

 

I onda mi

@Devil In My Pants

ne veruje su im rakete u silosima iz 1978 (Devile tad je stala proizvodnje dobar deo su starije) jer trose milijarde na vojsku.

 

Mogli do sutra o genijalnim "promasijama" MIC-a u Americi ustvari i nije promasaj ako uzmu lepe pare. Najnoviji biser su topovi na novim razaracima, nemaju municije za iste jer nece da placaju 155mm granate po milion dolara! 

 

A davno ih je ovaj cika lepo upozorio na ovo sto im se sad desava:

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Beonegro said:

Pojavio se video na YT kanalu Ukrinform po kojem je ukrajinska vojska povratila Antonivski most kod Hersona i mjesto Oleški na lijevoj obali Dnjepra. Može li to biti tačno?

Naravno da moze...oruzje tek dolazi, dogodine u Krasnodaru. Rusi nek mole Boga da ova "uboga" Amerika po nekim ne uleti 😁

9 minutes ago, Beonegro said:

 

Ako ćemo pravo, na ovom snimku vidimo tačno nula jedinica neprijateljske tehnike...

Ima vrv u shumi i nije jedini snimak. Ovde su vrv 80% omasili

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Beonegro said:

Pojavio se video na YT kanalu Ukrinform po kojem je ukrajinska vojska povratila Antonivski most kod Hersona i mjesto Oleški na lijevoj obali Dnjepra. Može li to biti tačno?

 

Daj video. Ako se to desilo to je breaking news a ne vidim da iko izveštava o tome. Po zadnjim informacijama rusi su početkom nedelje bili u nekoj ofanzivi uz obalu severno od Herosna dok su Ukrajinci izveštavali da su napadali prema Antonivki, ali ni jedni ni drugi nisu davali neke video materijale da potvrde svoje tvrdnje. Ja sam inače prestao da gledam izveštaje MO i jednih i drugih jer jedino što je tamo istinito su ioanko dan ranije svi objavili.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...