Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

14 minutes ago, erwin said:

Vučićevićeva kolumna u Informeru:

informer.rs/vesti/kolumne/699418/dragan-vucicevic-dosta-zlocina-rusija-ukrajina-srbija-srbi

Poslednje je vreme doslo kad ovaj napise nesto normalnije nego silni patrijotski mislioci i ostali ćerači (dotični btw napisao novu pesmu, o čiča draži je, i objavio je danas u politici) 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Rusi su ili osvojili Liman, ili će se to desiti u narednim satima.

Ukrajinska vojska je objavila da su minirali željeznički most između Limana i Slavjanska kod mjesta Rajhorodok, ne vjerujem da bi to radili da gubitak Limana nije u najmanju ruku izvjestan.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Милица said:

Jedno glupo pitanje: Cemu se nadaju ti u katakombama, zasto se ne predaju? Zasto ne puste bar civile da izadju? 

 

Jos jedno glupo pitanje - zasto je neko dosao iz druge zemlje sa tenkovima i topovima i opkolio ljude ubijajuci ih tako da su morali pobjeci u katakombe ?

Edited by ters
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Милица said:

Jedno glupo pitanje: Cemu se nadaju ti u katakombama, zasto se ne predaju? Zasto ne puste bar civile da izadju? 

Zasto bi se predavali? Jel bi se ti predavala ako mislis da radis, ili si uradila, ispravnu stvar sto si braneci sebe ili tvoje ovako... marginalizovala nekog ološa za koga si sigurna da je svet bolji bez njega? Zasto? Da te zatvore na 15, 20 godina umesto da dobijes orden? Garantovano je tamo sve minirano i ko uđe neće izaći.

 

Ja sam generalno protiv gluposti a la Vilijam Volis i "fridoooooom", ili "dis is Spartaaaaa", jer to je prevaziđeno, i samo se jos oni koji su i sami prevaziđeni lože na to, ali ovo nije to. Ovi ne žele da slavno poginu, nego mogu tu da kuliraju još ko zna koliko, a ovi neka uđu slobodno, i nemoj da se izuvaju, a doček im je spreman. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Opasno, ovo je za Donbas dushu dalo, posebno za vecu grupu pesadinca, naravno jaca verzija i za vozila. Mada verujem da ce koristiti za pesadiju, da sto puta se pomole bogu  pre nego sto krenu u agresiju.

 

Steta sto ne mogu da dobiju odmah 700, mada koliko sam razumeo ili pokusao da razumem da je 100 paketa ili sta vec po deset, ali ni to nisam razumeo kako treba.

 

Za manji moras biti bas blizu dok vec moze ici 40milja, sto znaci da moze biti prvi okidac za neki kontranapad.

 

Mada ko zna sta im sve salju..

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devil In My Pants said:

Bolest, meni oni zvuce kao sns kad prica o zutima, manje vise sns prica je smesna,ali sustina je ista.Mozak su im pojeli u Rusiji.

Ako je istina, to je ono Uros sto je napisao, a video sam na jos par mesta da su isto primetili, jos od ww2. Za razliku od Amera koji kad ratuju, dobro, postoje slucajevi zlocina, ali generalno je to ratovanje profesionalno, ne licno, i cim se zavrse neprijateljstva, i rat prestane, spremni su i da pomognu bivsim neprijateljima, ovo kao da je nesto licno, mrznja na sve strane, knjiški primeri. To uopste nije normalno ratovanje. To je gore nego Hitlerovi nacisti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Devil In My Pants said:

Bilo bi u razmeri minimum 1/20, posto Rusi manje vise ni ne znaju sta ih ceka tamo. Pa ti racunaj koliko je to vojnika. Hebe se njima za civile,ali su to ovo snimili i pustili u javnost pa Rusi ne smeju nista da urade sto bi ohrabrilo npr NATO da intervenise. Sigurno imaju svega tamo, sem mozda vode i to je upitno jer je to bunker koji bi trebalo da izdrzi nuklearni napad sto znaci da imaju i vodu negde u velikoj kolicini koju svakako moraju da prokuvaju.

 

Cak i razmera 1/20 je najbolje sto Rusi mogu uzeti. AZOV-ci izlaze napolje i imaju sitne napade na Cecene pre svega. Ima i danas gradskih borbi u Mariiopolju, ali cak i da probiju prvi obruc, smrt im je zagarantovana. Cekace neku kontraofanzivu i moguci kolaps ruskih snaga.

NATO (odnosno pojedine clanice) su se odavno umjesale u sukob. Odmah iza sukoba oko Donbasa 2014. Ko drugacije kaze ili nema pojma ili laze. 
Ali se nece mjesati na nacin na koji sugerises.  Ako do toga dodje onda idem sasvim otvoreni sukob i svjetski rat. 
A sto se Azovstala tice..pricalo se o hiljadama pa onda stotinama civila unutar kompleksa. Sad je navodno 71 civil unutra. Pa su bili bez svega ali eto sad imaju ipak nesto. Tako da sbb kbb ne pije vode. 
A generalno govoreci, imam osjecaj da tek predstoje najzesce borbe na istoku Ukrajine. 

Edited by Gistro Bančo
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Ako je istina, to je ono Uros sto je napisao, a video sam na jos par mesta da su isto primetili, jos od ww2. Za razliku od Amera koji kad ratuju, dobro, postoje slucajevi zlocina, ali generalno je to ratovanje profesionalno, ne licno, i cim se zavrse neprijateljstva, i rat prestane, spremni su i da pomognu bivsim neprijateljima, ovo kao da je nesto licno, mrznja na sve strane, knjiški primeri. To uopste nije normalno ratovanje. To je gore nego Hitlerovi nacisti.

Mrze njih UA vise, ali sa razlogom. Ovaj debil veruje da se bori protiv nacista i da je Zelenski novi hitler.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gistro Bančo said:

NATO (odnosno pojedine clanice) su se odavno umjesale u sukob. Odmah iza sukoba 2014. Ko drugacije kaze ili nema pojma ili laze. 
Ali se nece mjesati na nacin na koji sugerises.  Ako do toga dodje onda idem sasvim otvoreni sukob i svjetski rat. 
A sto se Azovstala tice..pricalo se o hiljadama pa onda stotinama civila unutar kompleksa. Sad je navodno 71 civil unutra. Pa su bili bez svega ali eto sad imaju ipak nesto. Tako da sbb kbb ne pije vode. 
A generalno govoreci, imam osjecaj da tek predstoje najzesce borbe na istoku Ukrajine. 

Pa jeste NATO tu, ali to je minimalan oblik, oni njih uce da ratuju, brane se po NATO standardima, ne moze to tek tako za par godina, ali oni su na terenu vec 6-7-8godina i nemaju sta izgubiti. Rusi su mislili da ce to ometlati, da ce im narod bacati cvece, kad ono pogresne informacije.

 

Azovstal je napravljen za nuklearni napad, verujem da mogu izdrzati i godinu dana, normalno da kukaju jer verovatno ni oni nisu svesni st im se moze desiti nekim npr hemijskim napadom. Dole ima sigurno nekoliko hiljada samo vojnika. Ako im 500 ranjenih..znaci ima ih ko zna koliko. Sigurno im je ovo bio poslednji plan i spremni su tamo.

 

Nece Rusi to napadati, ne mogu bukvalno nista sem hemijskog napadaa. Pa cak je i to upitno, ali verovatno moze nekako. Verovatno ce za 3-4g biti film na Netflixu:D

Link to comment
Share on other sites

Kakvo crno direktno mešanje NATOa pa to je nuklearni rat dok smo rekli keks. Neko napisa pa nek bude ima Rusi da izgube? Aman narod na zapadu pravi zalihe toalet papira i kad nestašice nema pa kako će se tek snaći u nekoj Mad Max utopiji? Rusi pak pa to do 1970tih i nije znalo za toalet papir njima je Mad Max mnogo bliži.

 

To zna predsedavajući NATOa to znaju američki i nemački zvaničnici jedino možda starac Bajden ne zna i da to zna onaj mafijaš gopnik koji Rusijom vlada i na to i igra. Plus ako je u nešto pare ulagao to jeste nuklearno oružje za razliku od Amera koji koriste ono što im je ostavio Džonson i Regan. Kad treba raketu iz silosa da probno lansiraju danima se rade provere jer najmlađa je napravljena 1978god! Opasnije su po Ameriku nego po protivnike.

  • Like 4
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Constantin said:

Nisu ni ovi loši....

 

 

Moze da napise da je Radnicki iz Nisha sampion. Niko mu ne brani.

9 minutes ago, MeanMachine said:

Kakvo crno direktno mešanje NATOa pa to je nuklearni rat dok smo rekli keks. Neko napisa pa nek bude ima Rusi da izgube? Aman narod na zapadu pravi zalihe toalet papira i kad nestašice nema pa kako će se tek snaći u nekoj Mad Max utopiji? Rusi pak pa to do 1970tih i nije znalo za toalet papir njima je Mad Max mnogo bliži.

 

To zna predsedavajući NATOa to znaju američki i nemački zvaničnici jedino možda starac Bajden ne zna i da to zna onaj mafijaš gopnik koji Rusijom vlada i na to i igra. Plus ako je u nešto pare ulagao to jeste nuklearno oružje za razliku od Amera koji koriste ono što im je ostavio Džonson i Regan. Kad treba raketu iz silosa da probno lansiraju danima se rade provere jer najmlađa je napravljena 1978god! Opasnije su po Ameriku nego po protivnike.

Ti mu dodjes neki general..u USA.Ljudi trose bilione..ti pricas o oruzju iz 1978g..:Hail:

Edited by Devil In My Pants
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Gistro Bančo said:

NATO (odnosno pojedine clanice) su se odavno umjesale u sukob. Odmah iza sukoba oko Donbasa 2014. Ko drugacije kaze ili nema pojma ili laze. 
Ali se nece mjesati na nacin na koji sugerises.  Ako do toga dodje onda idem sasvim otvoreni sukob i svjetski rat. 
A sto se Azovstala tice..pricalo se o hiljadama pa onda stotinama civila unutar kompleksa. Sad je navodno 71 civil unutra. Pa su bili bez svega ali eto sad imaju ipak nesto. Tako da sbb kbb ne pije vode. 
A generalno govoreci, imam osjecaj da tek predstoje najzesce borbe na istoku Ukrajine. 

 

Žestoke borbe na istoku se već vode, Rusi već danima polivaju artiljerijom. Izgleda da trenutno, u frontalnom ratu, imaju prednost zbog superiorne artiljerije i mnogo veće vatrene moći. Takođe, kruže i neproverene glasine o kotlu kod Izjuma, gore je neko već postavio...videćemo da li će i kako najavljena pomoć Ukrajincima uticati na stanje na terenu.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ako je istina, to je ono Uros sto je napisao, a video sam na jos par mesta da su isto primetili, jos od ww2. Za razliku od Amera koji kad ratuju, dobro, postoje slucajevi zlocina, ali generalno je to ratovanje profesionalno, ne licno, i cim se zavrse neprijateljstva, i rat prestane, spremni su i da pomognu bivsim neprijateljima, ovo kao da je nesto licno, mrznja na sve strane, knjiški primeri. To uopste nije normalno ratovanje. To je gore nego Hitlerovi nacisti.

Meni je otac pričao kad su išli na obuku za Sejbrove to je bilo baš igrom slučaja u Dayton-u u Wright-Patterson Air Force Base. I kaže matori da ga impresioniralo obilje materijala i tehnike, kvalitet, vojnički standard (tad je US Army još uvek imao regrutni sistem, ali u USAF je bilo dosta profesionalaca) i priča da je neki avgust i idu na neki poligon da dgledaju taktiku gađanja zemaljskih ciljeva, neka pustinja kako i treba a kaže upeklo 40 stepeni.
Prati ih vojna policija i citiram:
"gledam ove policajce, svi do jednog zakopčani do grla, rukavice, šlemovi, prsluci, utegnuti i niko da zavrne rukav, skine šlem, ništa, stoje na zvizdanu i piju vdu od hlađenja. Pitam ja narednika kako to? A znam kod nas bi bili već raskopčani šlemovi poskidani, oficiri bi išli okolo i urlali da ih dovedu u red, kod njih tišina svi stoje, pitam ja - kako to?
Odgovara mu major: Znate oni su profesionalni vojnici, ako im se nešto desi, povreda ili smrt - osigurani su kod osiguravajuće kompanije, ukoliko se neko povredi, a nema propisanu opremu u trenutku povređivanja na sebi - ni oni ni porodica neće dobiti odštetu"
Mislim se ja, kao i matori onda, eto jednog rešenja za disciplinu, sad kad sam se setio ove priče proverio sam sme neko da pogodi kolika je odšteta za ranjavanje Private 2nd Class pešadije u US Army ako je u misiji van US teritorije?
Ako je sve u redu, ima propisanu opremu, a nebitno da li je ranjen od neprijateljske vatre ili je pao sa Bredlija i slomio nogu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devil In My Pants said:

 Ma da, ti to ne citas, samo gledas slike.

Pošto sam pročitao, tamo gde čitam, da su se čule eksplozije u Odessi, otišao sam da vidim šta se dešava, pa se ovo postavilo samo. Za Odessu sam posebno zainteresovan......iz ličnih razloga. Ne gledam slike, ne palim se na leševe ni malo, kao ovde neki prisutan civilizacijski nastrojen svet.

Puna usta "civilizacije", a niko ne priča ni o kakvom primirju....od Bajdena do oba Vladimira pa skroz do foruma....pih.

 

https://liveuamap.com/en

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Video danas na francuskim vestima: smrdljiva gomna kače na svemirskoj stanici još smrdljiviju crvenu zastavu sa srpom i čekićem na spoljašnosti stanice. Uz prisustvo te zastave i na određenom broju tenkova te činjenice da će gomna da istražuju ko je skinuo spomenik onog sifilističarskog brabotka (lenjina za neupućene) u tuđoj zemlji, što ih se ne tiče, sve je jasno. Mogu oni da stavljaju koliko god hoće grb Romanova na zastavu Rusije, njima je suštinski SSSRanje u srcu i duši, nedostaje im period kada se ceo civilizovan svet tresao na samu pomisao na tu crvenu krpetinu sa srpom i čekićem. Plus istraživanja i potkazivanja politički nepodobnih po državnim firmama i institucijama, plus istraživanje nepodobnih (verovatno i potkazivanje) čak i među decom u školama. Sve jasno, živ je staljin, mrtav nije. 

 

Šta reći, odnosno kada bih otvoreno rekao šta želim sssr-iji, pardon rusiji, čak i na ovom forumu bih zaradio ban. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:


Mislim se ja, kao i matori onda, eto jednog rešenja za disciplinu, sad kad sam se setio ove priče proverio sam sme neko da pogodi kolika je odšteta za ranjavanje Private 2nd Class pešadije u US Army ako je u misiji van US teritorije?
Ako je sve u redu, ima propisanu opremu, a nebitno da li je ranjen od neprijateljske vatre ili je pao sa Bredlija i slomio nogu?

 

 

Nemam pojma, ali sudeci po broju ranjenih veterana koji kubure se osnovnim zivotnim potrebama, rekao bih da je ili veoma niska ili je kriterij za isplatu prilicno visok... Svaka vojska radi po principu "sve ce to narod pozlatiti"... Na papiru vjerovatno imaju iznos do maksimuma trogodisnje ili petogodisnje zarade...

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ters said:

 

 

Nemam pojma, ali sudeci po broju ranjenih veterana koji kubure se osnovnim zivotnim potrebama, rekao bih da je ili veoma niska ili je kriterij za isplatu prilicno visok... Svaka vojska radi po principu "sve ce to narod pozlatiti"... Na papiru vjerovatno imaju iznos do maksimuma trogodisnje ili petogodisnje zarade...

 

Pogodio u sridu! Dobija tačno 48 plata, osim ukoliko je poslednjem tromesečju ugovora, tada 60 plata. Nisu prestrogi uslovi, najčešće padaju na nedostatku opreme. Ali nije tema ovde možemo na drugom mestu, meni je više zanimljivo kako jednostavan mehanizam uvede ozbiljnu disciplinu u jedan živopisan deo vojničkog života.
Sa druge strane osiguranje nije obavezno, ima značajan broj koji ga ne uplaćuju odatle ti primeri koje spominješ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Jos jedno glupo pitanje - zasto je neko dosao iz druge zemlje sa tenkovima i topovima i opkolio ljude ubijajuci ih tako da su morali pobjeci u katakombe ?

 

Sam si vec napisao odgovor u pitanju koje je kontradiktorno. Ili ih je opkolio ili ih je ubijao. 

 

Pa naravno da su dosli u Mariupolj da pobiju Azovce, to je valjda jasno od prvog dana, isto kao sto je jasno i da su Azovci koristili civile kao zivi stit i da je bas zbog toga ubedljivo najvise poginulih (civila) u tom gradu. 

Edited by Jurgen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ako je istina, to je ono Uros sto je napisao, a video sam na jos par mesta da su isto primetili, jos od ww2. Za razliku od Amera koji kad ratuju, dobro, postoje slucajevi zlocina, ali generalno je to ratovanje profesionalno, ne licno, i cim se zavrse neprijateljstva, i rat prestane, spremni su i da pomognu bivsim neprijateljima, ovo kao da je nesto licno, mrznja na sve strane, knjiški primeri. To uopste nije normalno ratovanje. To je gore nego Hitlerovi nacisti.

Ti si ozbiljan covjek da izvalis, slobodno cu reci gluposti, ovo na kraju. Jedini koji su napali direktno USA su bili Japanci. I nije bas da ih nisu mrzili. I nije bas prestalo tako

lako. A ima jos nekih koji su na njihovoj teoritoriji bistvovali pa su ih prilicno mrzili. Bez rata. Ali ostali nisu nogom krocili na tlo USA i sasvim je logicno da takve protivnike ne mogu da mrze na nivou koji je  ocigledan u ovom sukobu. Nisu Amerikanci nadljudi nego nisu nikada bili napadnuti na svojoj zemlji. Sa Rusijom (a sad i sa Ukrajinom ili bilo kojim sukobom u svijetu gdje se radilo o sukobu na bliskom zivotnom prostoru) je sasvim drugi slucaj . Iako se cesto negira bitnost istorijskog konteksta u nekom sukobu, on igra ozbiljnu ulogu kod kreiranje mrznje i prevazilazenja iste. I ona se uvijek ispoljava prema onome s kojim dijelis zivotni prostor ili vrlo bliske istorijske veze. Bile one lose ili dobre. 
Putinu se svasta s pravo moze prisiti i svakako ga nazivati (krivac je za rat u Ukrajini prije nego neko kaze da ga branim)  ali ni blizu Hitlera i nacista. Pa ni Japanaca (prema Kinezima posebno). Jos uvijek ni primirisati. Nadam se da tako i ostane. Zarad svih nas. Da je tako, sijevale bi nuklearke treci dan sukoba. A negdje bi u 2 dana bilo strijeljano 30,000 ljudi kao onomad u danasnjoj Ukrajini. 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gistro Bančo said:
1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

 

Ti si ozbiljan covjek da izvalis, slobodno cu reci gluposti, ovo na kraju. Jedini koji su napali direktno USA su bili Japanci. I nije bas da ih nisu mrzili. I nije bas prestalo tako

lako. A ima jos nekih koji su na njihovoj teoritoriji bistvovali pa su ih prilicno mrzili. Bez rata. Ali ostali nisu nogom krocili na tlo USA

Pa nisu Ukrajinci ni kročili na tlo Rusije, ni jednom nogom.Pa ih opet mrze rusi gore nego ameri japance ikad.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...