Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

42 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Imaš gde hoćeš, u svakoj enciklopediji ili u mnoštvu udžbenika za osnovnu školu. Ne znam kako se drugačije može nazvati naoružana Putlerova banda koja je upala na teritoriju druge države.

 

.

 

Definicija koju koristis za rusku vojsku ima smisla...samo onda produzi liniju. Imamo jednu teroristicku organizaciju koja ne zeli sirenje druge teroristicke organizacije na svojim granicama...

 

Tako je postenije jer NATO nije vodio nijedan odbrambeni rat na svojoj teritoriji...a nije da ih nije bilo, sa podjednako uzasnim posledicama...

 

.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Ma ne kurnja samo Zelenski (ili što bi neki "poznavaoci" sa googla rekli Selenski) nego dolaze neki zahtevi, iste sadržine i od predstavnika drugih država. Nude se varijnte da izadju, bez preddaje, i jednostavno odu....šta to može da bude i ko je tamo, stvarno ne znam.

 

 

Sve je moguce, diplomatija iza zavese cuda pravi.

Ne verujem da bi Rusi imali slican tretman u slicnoj situaciji ali ko zna sta im se nudi za ove.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Clash said:

Sve je moguce, diplomatija iza zavese cuda pravi.

Ne verujem da bi Rusi imali slican tretman u slicnoj situaciji ali ko zna sta im se nudi za ove.

 

2 minutes ago, sasa965 said:

Možemo samo da nagađamo , čim se digla tolika prašina oko običnih članova azova.

 

Azovstal je pravljen kažu da može i nuklerani napad da izdrži. Valjda negde postoje planovi gradnje....očigledno da se bombardovanje ne može ništa učiniti, a možda su ljudi unutra žedni, gladni. Treba ih što pre naći i pomoći im.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Clash said:

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2356827&index_ref=naslovnica_vijesti_ostalo_m
 

Ne kontam ovde bas najbolje oko prekida pregovora.

Nece da se predaju ali Rusi da ih ne ubijaju? 

 

.

 

Sad sam naleteo na telegramu...lici na dogovorenu predaju ili izlazak, ili ne znam sta...

 

edit..izgleda samo predlog, koji ce ponavljati na svakih pola sata...

 

 

Рыбарь, [17.04.2022 1:11]
[Переслано из РИА Новости]
️Минобороны России после призывы к заблокированным на "Азовстали" боевикам националистических формирований и иностранным наемникам сдаться утром в воскресенье публикует алгоритм действий:

с 5.00 устанавливается непрерывная связь между российской и украинской сторонами для обмена информацией;

с 5.30 боевики националистических батальонов и иностранные наемники - с одной стороны, Вооруженные силы России совместно с воинскими формированиями ДНР - с другой стороны, объявляют "режим полной тишины";

в 6.00 обеими сторонами фактическое начало  действия "режима тишины" обозначается поднятием флагов: с российской стороны - красных, с украинской стороны - белых по всему периметру "Азовстали";

с 6.00 до 13.00 мск - выход всех без исключения украинских вооруженных подразделений и иностранных наемников, без какого-либо оружия и боеприпасов.

 

.

Edited by attolini
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Sad sam naleteo na telegramu...lici na dogovorenu predaju ili izlazak, ili ne znam sta...

 

 

Рыбарь, [17.04.2022 1:11]
[Переслано из РИА Новости]
️Минобороны России после призывы к заблокированным на "Азовстали" боевикам националистических формирований и иностранным наемникам сдаться утром в воскресенье публикует алгоритм действий:

с 5.00 устанавливается непрерывная связь между российской и украинской сторонами для обмена информацией;

с 5.30 боевики националистических батальонов и иностранные наемники - с одной стороны, Вооруженные силы России совместно с воинскими формированиями ДНР - с другой стороны, объявляют "режим полной тишины";

в 6.00 обеими сторонами фактическое начало  действия "режима тишины" обозначается поднятием флагов: с российской стороны - красных, с украинской стороны - белых по всему периметру "Азовстали";

с 6.00 до 13.00 мск - выход всех без исключения украинских вооруженных подразделений и иностранных наемников, без какого-либо оружия и боеприпасов.

 

.

Jebote Devil:)

I on tako izbombarduje sa twitovima na ruskom a ja ne znam ruski:)

Link to comment
Share on other sites

Jebote Devil:)

I on tako izbombarduje sa twitovima na ruskom a ja ne znam ruski:)

U jbm miša:

 

Rusko Ministarstvo odbrane, nakon pozivanja militanata nacionalističkih formacija i stranih plaćenika blokiranih na Azovstalju u nedelju ujutro, objavljuje algoritam delovanja:

 

od 5.00 časova uspostavlja se kontinuirana komunikacija između ruske i ukrajinske strane radi razmene informacija;

od 5.30 militanata nacionalističkih bataljona i stranih plaćenika – na jednoj strani Oružane snage Rusije, zajedno sa vojnim formacijama DNR – na drugoj strani proglašavaju „režim potpune tišine“;

u 6.00 obe strane faktički započinju „režim tišine” podizanjem zastava: sa ruske – crvene, sa ukrajinske – bele po celom perimetru „Azovstala”;

od 6.00 do 13.00 časova po moskovskom vremenu – izlaz svih bez izuzetka ukrajinskih oružanih jedinica i stranih plaćenika, bez ikakvog oružja i municije.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Jebote Devil:)

I on tako izbombarduje sa twitovima na ruskom a ja ne znam ruski:)

 

.

 

google translate...

 

После позивања милитаната националистичких формација и страних плаћеника блокираних на Азовсталу у недељу ујутру да се предају, руско Министарство одбране објављује алгоритам деловања:

од 5.00 часова успоставља се континуирана комуникација између руске и украјинске стране ради размене информација;

од 5.30 милитаната националистичких батаљона и страних плаћеника – на једној страни Оружане снаге Русије, заједно са војним формацијама ДНР – на другој страни проглашавају „режим потпуне тишине“;

у 6.00 обе стране фактички започињу „режим тишине” подизањем застава: са руске – црвене, са украјинске – беле по целом периметру „Азовстала”;

од 6.00 до 13.00 по московском времену - излаз свих без изузетка украјинских оружаних јединица и страних плаћеника, без икаквог оружја и муниције

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, attolini said:

 

.

 

google translate...

 

После позивања милитаната националистичких формација и страних плаћеника блокираних на Азовсталу у недељу ујутру да се предају, руско Министарство одбране објављује алгоритам деловања:

од 5.00 часова успоставља се континуирана комуникација између руске и украјинске стране ради размене информација;

од 5.30 милитаната националистичких батаљона и страних плаћеника – на једној страни Оружане снаге Русије, заједно са војним формацијама ДНР – на другој страни проглашавају „режим потпуне тишине“;

у 6.00 обе стране фактички започињу „режим тишине” подизањем застава: са руске – црвене, са украјинске – беле по целом периметру „Азовстала”;

од 6.00 до 13.00 по московском времену - излаз свих без изузетка украјинских оружаних јединица и страних плаћеника, без икаквог оружја и муниције

U gajbu piva da će neko da ima šta da kaže što Rusi dižu crvenu, a ovi drugi (ne znam koji su) "Ukrajinci" ....belu...:reading:

Just now, Clash said:

Spasiba.

Na telefonu sam pa mi se ne da na prevodilac, lakse mi ovako da vi prevedete;)

Pošteno....:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:

U gajbu piva da će neko da ima šta da kaže što Rusi dižu crvenu, a ovi drugi (ne znam koji su) "Ukrajinci" ....belu...:reading:

 

.

 

Mislim da od toga nema nista..Rusi zele da sude ovima iz AZOVA...saopstenje je duze, sustina- po presretenim razgovorima, ovi ispod zemlje ostali vec bez hrane i vode, koliko je tacno ne znam.. Kalina zamenik komandanta se ugojio sudeci po video zapisima s pocetka i kraja sranja...

Pozivaju crveni krst, oebs, un, i sve ostale zainteresovane organizacije...

 

.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sasa965 said:

Izginu civili u ratu , kako se kvalifikuje ?

Ako su umešani ,,naši" onda je kolateralna šteta a ako nisu ,,naši " onda je ratni zločin. Prosto.

Ne, ne zavisi "ciji su", nego od situacije u kojoj su poginuli.

Definisano medjunarodnim humanitarnim zakonima. Mozda nisu najbolje definicije ali se u njima nigde ne pominju "nasi" I "njihovi". Uglavnom se veca odgovornost stavlja na stranu "agresora" (ovo koristim kao izraz po fazonu "ko je prvi poceo" a ne pravnu definiciju agresora). 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, attolini said:

 

.

 

Definicija koju koristis za rusku vojsku ima smisla...samo onda produzi liniju. Imamo jednu teroristicku organizaciju koja ne zeli sirenje druge teroristicke organizacije na svojim granicama...

 

Tako je postenije jer NATO nije vodio nijedan odbrambeni rat na svojoj teritoriji...a nije da ih nije bilo, sa podjednako uzasnim posledicama...

 

.

 

Te jeftine relativizacije sa NATO ostavi za one što piju mlako pivo ispred zemljoradničke zadruge. Koliko vidim naslov teme, priča se o Ukrajini.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, attolini said:

.

 

Mislim da od toga nema nista..Rusi zele da sude ovima iz AZOVA...saopstenje je duze, sustina- po presretenim razgovorima, ovi ispod zemlje ostali vec bez hrane i vode, koliko je tacno ne znam.. Kalina zamenik komandanta se ugojio sudeci po video zapisima s pocetka i kraja sranja...

Pozivaju crveni krst, oebs, un, i sve ostale zainteresovane organizacije...

 

.

Ako nemaju alternativni način isterivanja njih iz tog podzemnog grada.....će progutaju govno  žabu i toliko im je. Koče ih mnogo...ali generalno ne zadržavaju Rusima mnogo jedinica. 

3 minutes ago, Angelia said:

Ne, ne zavisi "ciji su", nego od situacije u kojoj su poginuli.

Definisano medjunarodnim humanitarnim zakonima. Mozda nisu najbolje definicije ali se u njima nigde ne pominju "nasi" I "njihovi". Uglavnom se veca odgovornost stavlja na stranu "agresora" (ovo koristim kao izraz po fazonu "ko je prvi poceo" a ne pravnu definiciju agresora). 

Sad ćeš ti ANdjo da praviš špricer....do negde pola tri ? Nadji mi definiciju i "humanitarnim zakonima" kolateralne štete.....pa onda idemo dalje.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Te jeftine relativizacije sa NATO ostavi za one što piju mlako pivo ispred zemljoradničke zadruge. Koliko vidim naslov teme, priča se o Ukrajini.

 

.

 

Nisi ti od juce bas, znas ti odlicno da ja govorim o Ukrajini makar koliko i ti...samo umesto kontraargumenta moze da se procita primer kognitivne disonance sa povisenom emocionalnom amplitudom...

 

.

14 minutes ago, Constantin said:

Ako nemaju alternativni način isterivanja njih iz tog podzemnog grada.....će progutaju govno  žabu i toliko im je. Koče ih mnogo...ali generalno ne zadržavaju Rusima mnogo jedinica. 

 

.

 

Milsim da oni njih hoce zive, na sudu, makar one z akoje imaju nesto...medijski zaostaju , imaju probleme, bez uspeha...

 

.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, attolini said:

Milsim da oni njih hoce zive, na sudu, makar one z akoje imaju nesto...medijski zaostaju , imaju probleme, bez uspeha...

Mislim da trebaš staloženije da pišeš....reportovaće ti post zbog ovog slova "z"...provokacija...a.....:writing:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

Mislim da trebaš staloženije da pišeš....reportovaće ti post zbog ovog slova "z"...provokacija...a.....:writing:

 

.

 

Sad sam video 😂...ubi me tastatura, cifre mi uopste ne rade, ne znam sta su klinci radili s njim dok me nema...da, bas je ispalo kao provokacija, u kakav sam kos stavljen ovde ne bih mogao ni da zamerim..

 

edit. Hteli neki likovi na auto da mi zalepe, ' ljubazno' sam ih zamolio da krenu dalje...

 

Inace kad sam se vec raspisao, jutros se probudim pogledam moje klince, probudim moju zenu, odemo i nakupujemo ceo gepek za klince na donbasu, ja mogu da pomognem samo njima odavde, ostali bi mogli ostaloj deci Ukrajine...ima vise smisla od svake forumske prepirke ili twiter rata...

 

.

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Constantin said:

 

Sad ćeš ti ANdjo da praviš špricer....do negde pola tri ? Nadji mi definiciju i "humanitarnim zakonima" kolateralne štete.....pa onda idemo dalje.

Cetvorimo dlaku opet? Medjunarodni zakoni definisu sta je ratni zlocin, kolatarelna steta, sto je suprotno od ratnog zlocina je definisano prvo recnikom, a onda vojnim dokumentima. Kolateralna steta je = nije ratni zlocin, u kolokvijalnom govoru a ne pravno definisan termin.

 

https://military-history.fandom.com/wiki/Collateral_damage

 

Osim ako neces da ti izredjam sad milion linkova koji objasnjavaju sta I kako. Kolateralna steta je termin koji se koristi u vojsci, I odnosi se na civile I objekte nenamerno unistene u ratnim dejstvima.

 

Pa I do pola tri. Osim ako nisi prvo hteo da objasnim da taj termin nije pravni. Ako cemo tako da krenemo za svaki termin koji koristimo da stavljamo disclaimer da li je pravni ili smo malo skratili post?

Ja vec stavila jedan "agresor" pod navodnike da ne nailazim na ovu prozivku.

Ali ti nisi odoleo 😁jesi i "nasi" i "njihovi" pravni termin?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Cetvorimo dlaku opet? Medjunarodni zakoni definisu sta je ratni zlocin, kolatarelna steta, sto je suprotno od ratnog zlocina je definisano prvo recnikom, a onda vojnim dokumentima. Kolateralna steta je = nije ratni zlocin, u kolokvijalnom govoru a ne pravno definisan termin.

 

https://military-history.fandom.com/wiki/Collateral_damage

 

Osim ako neces da ti izredjam sad milion linkova koji objasnjavaju sta I kako. Kolateralna steta je termin koji se koristi u vojsci, I odnosi se na civile I objekte nenamerno unistene u ratnim dejstvima.

Kolateralna šteta je alibi za ratni zločin. To što neko proglasi nečije stradanje, ubijanje, kolateralnom štetom ne amnestira ga od krivičnog gonjenja.

Čak i napad na vojne objekte za koje se znalo da će prouzrokovati stradanje civilnog stanovništva ili nanošenje štete civilnim objektima koje je u očiglednoj nesrazmeri sa očekivanim vojnim učinkom, ne može da bude kolateralna šteta. To je definicija-stavka ratnog zločina.

Ne postoji kolateralno ubijanje. 

Nije pravno definisan termin, jer pravo, ni Kontinentalno ni Anglosaksonsko ne poznaje taj termin, a izmislila ga je američka vojska. 

To bi, kolokvijalno, znailo da sve gde nastradaju civili počinioc proglasi kolateralnom štetom...i nikom ništa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Constantin said:

Kolateralna šteta je alibi za ratni zločin. To što neko proglasi nečije stradanje, ubijanje, kolateralnom štetom ne amnestira ga od krivičnog gonjenja.

Čak i napad na vojne objekte za koje se znalo da će prouzrokovati stradanje civilnog stanovništva ili nanošenje štete civilnim objektima koje je u očiglednoj nesrazmeri sa očekivanim vojnim učinkom, ne može da bude kolateralna šteta. To je definicija-stavka ratnog zločina.

Ne postoji kolateralno ubijanje. 

Nije pravno definisan termin, jer pravo, ni Kontinentalno ni Anglosaksonsko ne poznaje taj termin, a izmislila ga je američka vojska. 

To bi, kolokvijalno, znailo da sve gde nastradaju civili počinioc proglasi kolateralnom štetom...i nikom ništa.

Aha, uhvatio si me....trebala sam post da napisem ovako:

"Ne, to zavisi od toga kako su civili poginuli. ratni zlocin je definisan medjunarodnim humanitarnim zakonom, I tamo se ne pominju "nasi" I "njihovi"....."

I ne, to ne znaci da pocinilac proglasi nesto za kolateralnu stetu, to znaci da pokaze da nije ratni zlocin.

Kolokvijalno ti mozes da zoves sta god hoces kako hoces, pravno se moras drzati pravila.

Znaci navat'o si me na semantiku, svaka cast. 👍

Smisao je ostao isti.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa cekaj, to valjda cak i nije pravni termin, nego samo za izvestaje u medijima sluzi. Kako bi trebalo da kazu, bilo ko? Pogođeno je to i to, i uzgred su UBIJENA 5, 6 slucajna prolaznika, nicim izazvano, pod okriljem noci, i to: Pera, Mika, Zika, Laza, Sima, kao i pas Džeki, iza kojih su ostala 62 clana familije i tri štenca, a ko je tako pogrešio, ruka mu se osusila.

 

Ne opravdavam nista, samo kazem da je to termin smisljen za medije, da bi bilo bezlicno, i ne vidim cemu trositi vreme na price o tom terminu. Ne dive se svi kad "Đoka objavi emotivnu poruku" i slicno. Neki preferiraju bas takvo bezlicno izvestavanje o bilo cemu, i sviđa im se taj hladni nacin.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...