Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

42 minutes ago, Clash said:

Ne znam, kako god da ih nazivaju i za sta god da ih vezuju ovako je jako ponizavajuce . Poprilicno je i odvratno sto to sve i snimaju i hvale se time.

Ko hoce da pogleda ima u ovom nizu.

Komentari su naravno proruski, odmah je to iskoristeno za propagandnu, zicer je bio.

 

https://twitter.com/youblacksoul/status/1505309631542931459?s=21

 

Na vecini slika gde su vezani jasno pise da se radi o lopovima. Ima nekoliko videa koji nisu u tom kontekstu, pa ih ne bih komentarisao. 

 

Propaganda se setila posle skoro mesec dana, to je sve sa pocetka kad su krenule masovne pljacke. Naravno da su morali brutalno da odgovore, nisu mogli da dozvole da im se sistem raspadne u roku od dva-tri dana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Kaze @McLeod da nemaju, da su 90% kapacteta vec angazovali.

 

 

Rusi imaju hiljade tenkova i oklopnih vozila na lageru. Necu da ulazim u ispravnost i kvalitet istih, ali na brojnom stanju ih imaju i jos uvek ih dovlace po potrebi na front i to u velikim kolicinama.

 

Ono gde bi Mc mogao da bude u pravu to su ljudski kapaciteti i tu su Rusi angazovali visok procenat raspolozivih kapaciteta, ali ne bih smeo da licitiram sa nekim procentom. Ipak nedostatak ljudstva polako pocinje da bude evidentan. Zbog toga i idu pritisci na Belorusiju da se ukljuci u rat i otvori novi front u Voliniji. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, A sad said:

 

Na vecini slika gde su vezani jasno pise da se radi o lopovima. Ima nekoliko videa koji nisu u tom kontekstu, pa ih ne bih komentarisao. 

 

Propaganda se setila posle skoro mesec dana, to je sve sa pocetka kad su krenule masovne pljacke. Naravno da su morali brutalno da odgovore, nisu mogli da dozvole da im se sistem raspadne u roku od dva-tri dana.

Mozes i komsijii koji ti se ne svidja a jos je npr.. Rus poreklom da napises da je lopov i da ga vezes, secamo se toga iz nasih zadnjih ratova.

Narvno da nisu morali ovako da odgovore, ovo je porazavajuce i za drzavu i za drustvo i za zajednicu.

5 minutes ago, ras kass said:

 

Nemaju vojske za novi front, sve su poslali u Ukrajinu. 

A I za tehniku je pitanje, vec su trazili oruzje od kine. 

 

Pa ne misle otvrati novi front.

Kazu Kinezi da nisu trazili.

3 minutes ago, A sad said:

 

Rusi imaju hiljade tenkova i oklopnih vozila na lageru. Necu da ulazim u ispravnost i kvalitet istih, ali na brojnom stanju ih imaju i jos uvek ih dovlace po potrebi na front i to u velikim kolicinama.

 

Ono gde bi Mc mogao da bude u pravu to su ljudski kapaciteti i tu su Rusi angazovali visok procenat raspolozivih kapaciteta, ali ne bih smeo da licitiram sa nekim procentom. Ipak nedostatak ljudstva polako pocinje da bude evidentan. Zbog toga i idu pritisci na Belorusiju da se ukljuci u rat i otvori novi front u Voliniji. 

Kako je evidentan nedostatak ljudstva?

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Devil In My Pants said:

pa u Maripolju ima oo 15k vojnika, to ne da nije malo, vec mogu da ga brane mesecima, ako imaju oruzja naravno.. Rat sigurno budi najgore u ljudima i to je uzsno sto se desava na nasem kontinentu. Ne mogu da se setim ko je drzao Damask jedan kraj, da li opozicija ili isis sa smesnim brojem ljudi i oruzja..15k je bas cifra,pa da ih ima i 10k..vise verujem da ih je toliko. Gadjaju ih sa brodova, helikoptera, aviona..i dzaba. Oni su vise nego spremni da to brane poprilicno dugo ako imaju oruzja.

Mislim da je ovo preterana cifra. Da li imas neki izvor? Mislim da ih je bar duplo manje, a moja procena bi bila da ih je cak tri puta manje od ove procene (kada govorim o proceni vojnika uvek govorim o borbenosposobnim vojnicima, a ne racunam sve ono sto ide uz vojsku,  njih ima uvek vise od samih vojnika, sem u ovakvim situacijama kao sto je u Mariupolju).

 

Znaci u gradu je Azov, morska pesadija, delovi mehanizovane brigade, teritorijalna odbrana i policija. Ne vidim po kojoj racunici moze da ih bude vise od 5 hiljada. 

4 minutes ago, Clash said:

Mozes i komsijii koji ti se ne svidja a jos je npr.. Rus poreklom da napises da je lopov i da ga vezes, secamo se toga iz nasih zadnjih ratova.

Narvno da nisu morali ovako da odgovore, ovo je porazavajuce i za drzavu i za drustvo i za zajednicu.

 

 

Slazem se. Mogli su i da ih streljaju. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja uopste nisam impresioniran snagom ruske vojske i slavnim ruskim vojnicima.

Isto tako mi je bezze upadati u propagandni voz i tretirati ih kao grupu bandita sa puno oruzja koje predvodi ludak. 
Ponovio sam vise pita ovde, Zelenski i Ukrajinci naravno da moraju bodriti sebe i svoj narod i vojsku, cesto je to na ivici realnosti, cesto je i preko nje, sasvim opravdano.

Medjutim ako posmatras sve iz daljine malo je drugacije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Beonegro said:

Nešto sam razmišljao o ovome i došao da zaključka da je jedan od taktičkih zajeba Rusa to što su krenuli iz previše pravaca i previše raspršili snage, tako da ne znam koliko im je to što su napali sa teritorije Bjelorusije pomoglo, a koliko odmoglo.

 

Taj napad sa teritorije Belorusije im sluzi da Ukrajinci ne bace sve snage tamo nego da moraju da se podele.

 

U sustini, Rusi polako, ali sigurno napreduju. Lugansk (oblast) je gotova prica, Kerson takodje, u Zaporozji im jako dobro ide i taj deo je manje - vise otpisan za branioce. Nakon Mariupolja verovatno sledi zatvaranje obruca oko istocnog dela Ukrajine i to je onda kraj za Sumi, Cernihiv (ili Cernogoj?), Harkiv/Harkov i ostale teritorije na istoku.

 

Sad, nije ni ruska vojska u nekom bajnom stanju, ali je mnogo jaca od ukrajinske. Zato Ukrajinci i ne mogu da se nadaju kontraofanzivama i oslobadjanju teritorija u ratu, ali tu su zato pregovori - cilj Ukrajinaca je da sto vise uspori (neminovno) napredovanje Rusa da bi mogli vise da traze za sebe u pregovorima. Jer, sta oni mogu ako je cela istocna Ukrajina pod ruskom cizmom - mogu da pristanu da Krim ide Rusiji i da je Donbas skoro pa nezavisna drzava i dobice nazad Sumi, Cernihiv, Harkov, Dnjepropetrovsk i jos neke teritorije na istoku.

 

Tu je sad pitanje da li ce Ukrajinci pre da odustanu nakon raspada odbrane ili ce Rusi da odustanu jer im se ne isplati da nekoliko meseci osvajaju citavu Ukrajinu (a za nekoliko meseci bi svakako mogli da osvoje citavu zemlju).

Link to comment
Share on other sites

Ovaj kad je smislio da posle 30 godina obnavlja dusanovo carstvo, skoz izoluje zemlju kao da je gubavac, da bude i ona ruglo među narodima kao neki drugi, i da prociscava naciju od ovih koji bi samo da zive normalno, nije bas ni sasvim čitav.

 

Ja ponekad ne razumem ceo koncept kad se radi o takvima i kad se takvi pojave u nekoj zemlji. Zasto ih ostali podnose? Sto ne umlate to? Mozda ne mogu da dodu do njihovih bunkera, i ne mogu da se odupru svim njihovim banditima, ali određenom broju mogu. Mislim, koliko kosta plinska boca, 15, 20 evra?

 

 

Cela epizoda ako nekoga zanima

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, goldberg said:

 

Taj napad sa teritorije Belorusije im sluzi da Ukrajinci ne bace sve snage tamo nego da moraju da se podele.

 

U sustini, Rusi polako, ali sigurno napreduju. Lugansk (oblast) je gotova prica, Kerson takodje, u Zaporozji im jako dobro ide i taj deo je manje - vise otpisan za branioce. Nakon Mariupolja verovatno sledi zatvaranje obruca oko istocnog dela Ukrajine i to je onda kraj za Sumi, Cernihiv (ili Cernogoj?), Harkiv/Harkov i ostale teritorije na istoku.

 

Sad, nije ni ruska vojska u nekom bajnom stanju, ali je mnogo jaca od ukrajinske. Zato Ukrajinci i ne mogu da se nadaju kontraofanzivama i oslobadjanju teritorija u ratu, ali tu su zato pregovori - cilj Ukrajinaca je da sto vise uspori (neminovno) napredovanje Rusa da bi mogli vise da traze za sebe u pregovorima. Jer, sta oni mogu ako je cela istocna Ukrajina pod ruskom cizmom - mogu da pristanu da Krim ide Rusiji i da je Donbas skoro pa nezavisna drzava i dobice nazad Sumi, Cernihiv, Harkov, Dnjepropetrovsk i jos neke teritorije na istoku.

 

Tu je sad pitanje da li ce Ukrajinci pre da odustanu nakon raspada odbrane ili ce Rusi da odustanu jer im se ne isplati da nekoliko meseci osvajaju citavu Ukrajinu (a za nekoliko meseci bi svakako mogli da osvoje citavu zemlju).

Vecina, ali ne sve je netacno ili bar ne dobro napisano. Rusi su pokupili to uz granicu sem Kharkova i Mariupolja i to je sve. Moraju ostaviti u svakom delu neku vojsku... linije dopremanja goriva i municije sve diza. Cak si iz Khersona povukli avij.aciju

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, goldberg said:

Tu je sad pitanje da li ce Ukrajinci pre da odustanu nakon raspada odbrane ili ce Rusi da odustanu jer im se ne isplati da nekoliko meseci osvajaju citavu Ukrajinu (a za nekoliko meseci bi svakako mogli da osvoje citavu zemlju).

Oni sigurno mogu da osvoje celu zemlju, ali je vrlo upitno koliko dugo mogu da priuste okupaciju iste.. Ne treba zaboraviti da je tamo pokret otpora postojao da 50 i neke, mada je ocigledno da za razliku od SSSR, Putin ima nameru da etnicki ocisti tu teritoriju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

European officials voiced concern that they were reaching capacity to comfortably house some of the nearly 3.5 million refugees who have fled Ukraine since Russia's invasion and are now camped in temporary accommodation.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Znas kako, ne odgovaram tebi na ovaj upis, nego komentarisem nevezano za tebe i sve ostale koji drndaju istu pricu neprekidno. Zajebite vise sa tim plemenskim predpolitickim i predindustrijskim glupostima koje nemaju nikakve veze ni sa cime jer nikoga za njih nije briga. Boli nekoga znate vec sta za vasu "empatiju", "pravdu" i gluposti. Ako su neki upisi besmisleni to su ta vecita sranja o licemerju, o nepravdi i glupostima o kojima 35 godina kenjate svi komplet tu, van foruma, kao i vas ludak putin, tako lepo opisan kao kompletan ludak u onoj analizi njega, ali izgleda i njegovi Rusi, koji su isto, bar polovina, iznenađeni i uvređeni sto zli svet ne valja pa ne uviđa njihovu veličinu, kao da je nekoga za nju briga. 

 

Onda se vratite na Djordjev post od pre nekoliko dana gde razotkriva tu vecitu zabrinutost takvih za razne u Jemenu, u Tunguziji, u americkim getima itd, ama nikad nisu nisu doveli u pitanje svoju stalnu podrsku najvecim ludacima i najvecim ludastvima ikada izmisljenim, pa zajebite vise, jer ako neko gadi temu, to su takvi upisi koji nemaju veze sa stvarnim svetom. Vi cete pricati o rasizmu, koji ste igane pretvorili u kastu nedodirljivih a iptari su vam bili dobri samo da stružu drva i prodaju semenke. Ali vam ovi drugi udarise prstenac, pa sad mozete samo da proizvodite umilnu muziku "škrgut zuba u C duru". Po pravdi. 

 

Mozete do besvesti da onanisete te gluposti o pravdama, nikoga one ne zanimaju, jer postoje samo u vasim glavama. I Angelia vam je napisala pre nekoliko dana, u normalnom svetu to nikoga ne zanima, niti ko to razume, niti je koga briga za vase "istorijske kontekste" i ostala khmkhm, a na one koji drndaju te budalastine gledaju kao na ludake. Tamo za takve stvari nema razumevanja, zato sto tamo ljudi gledaju na svet realno i prakticno, i zive u danasnjem vremenu, a ne provode vreme gledajuci sebi u prkno,  i zato uvek zguze te "dusevnike", kako i treba da bude.

 

Normalni ljudi ne kenjaju o navodnim istorijskim nepravdama koje postoje samo u njihovim glavama,  i ne pokusavaju da ih isprave, nego to rade poremeceni ljudi, kao vasi kolovođe i "naucnici" debelijeh guzica, sto ih izdrzavate da vas truju, a vi im se divite, umesto da ih cebujete sve do poslednjeg, pa posaljete da ciste klozete,  i kagebeovac putin, a normalni se bave stvarnim svetom.

 

Isto vazi i za onoga sto je perkos slao tekst o nekom novinaru ili sta je sto je mislio da zato sto je novinar moze da radi sta hoce u ratnom podrucju, a onda kad mu udarili prstenac, on sav iznenađen i uvređen izjavljuje "ma ja sam budala". Naravno da si budala, ali zato sto nista nisi shvatio, nego zato sto je ono sto i dalje stvarno mislis "zli svet ne valja nista, nego to ovako treba, to onako treba...".

 

Zajebite bre vise, lepo vam neko rece. Kako vas vise ne mrzi da 35 godina iste gluposti bulaznite. Vi imate srecu sto ste potpuno nebitni pa ne pravite velike probleme, i onda je dovoljno da budete u oboru, a da je po vasoj "pravdi" , taj problem vas koji postoji u Evropi bi odavno bio resen.

 

A vala i ostalih kao vi. Sto se mene tice neka bude sto mora. Necete kraj istorije o kome je govorio onaj, da takvi koji imaju misije idu da se lece, a da se svet razvija normalno i da svi prosperiraju, razvijaju se i to, ukljucujuci j Rusiju, nego hocete da ispravljate istorijske nepravde, hocete misiju? Onda ce vam se mozda vise sviđati drugaciji kraj istorije.

 

Nema sta da kukate, sami ste ga trazili. Vasa opsesija "pravdom" ce konacno biti zadovoljena, i sve istorijske nepravde ce biti konačno ispravljene, pa bi valjda trebalo da se radujete tom velicanstvenom događaju, a ne da kukate i punite gaće.

Ovde jedino onanišeš ti i to bezuspešno i ne dozvoljavam da mi imputiraš moj Putin!

 

A Zajedno s tobom onaniše i NATO koji vježba, dok se stvarni rad vodi i ljudi ginu...

 

Ostatak posta standardno ništa

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, A sad said:

 

Rusi imaju hiljade tenkova i oklopnih vozila na lageru. Necu da ulazim u ispravnost i kvalitet istih, ali na brojnom stanju ih imaju i jos uvek ih dovlace po potrebi na front i to u velikim kolicinama.

 

Ono gde bi Mc mogao da bude u pravu to su ljudski kapaciteti i tu su Rusi angazovali visok procenat raspolozivih kapaciteta, ali ne bih smeo da licitiram sa nekim procentom. Ipak nedostatak ljudstva polako pocinje da bude evidentan. Zbog toga i idu pritisci na Belorusiju da se ukljuci u rat i otvori novi front u Voliniji. 

Da li je angazovanje ruskih kapaciteta, ustvari varka? Malo su suvise trapavi. Mozda je to samo testiranje odgovora, pa ako zapad uleti racunaju na zasedu. Tesko mi da verujem da su bas ovako nesposobni.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Constantin said:
25 minutes ago, Angelia said:
Da li je angazovanje ruskih kapaciteta, ustvari varka? Malo su suvise trapavi. Mozda je to samo testiranje odgovora, pa ako zapad uleti racunaju na zasedu. Tesko mi da verujem da su bas ovako nesposobni.

Bravo Andjo.

Pa nije bas neka specijalna misao. Ja se to pitam od kako su ruski vojnici ubaceni kao topovsko meso. Pokusavam da mislim kao Putin, naravno od toga boli glava, ali...da sam ja taj diktator...dok se svi bave analizom strategije, onu koju zapad ocekuje, ja bih zrtvovala pijune za shah-mat. Malo je ruski napad suvise nesposoban.

Toliko da ne deluje realan. Kad nesto izgleda suvise dobro da bude istinito, treba pogledati ko je lud I naivan.

 

Edit: uz to, ovo nije kompliment za Putina, ali ce zvucati kao nesto sto bi Tramp rekao, Putin je jako sracunat protivnik. Ako nije poludeo, on ima planiranu strategiju. A ta strategija mozda ukljucuje milione mrtvih jer cilj opravdava sredstvo. Samo zato sto nama strategija ne deluje logicno, ne znaci da kod njega nema smisla

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Constantin said:


 

 


Dobro je Andjo, sedi dole...4+...🥸

 

Got it. Ali ne mozete da tvrdite da nije lud, a da istovremeno tvrdite da je super strateg. Nesto od toga jeste.

Tako je bilo I sa Trampom, ili je suvi genije koji ugrozava ceo svet ili je budala. Ne mozes biti oboje istovremeno.

Ili si evil genius ili si klovn.

 

4+ je ok😆 ill take it

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Clash said:

Ne znam, kako god da ih nazivaju i za sta god da ih vezuju ovako je jako ponizavajuce . Poprilicno je i odvratno sto to sve i snimaju i hvale se time.

Ko hoce da pogleda ima u ovom nizu.

Komentari su naravno proruski, odmah je to iskoristeno za propagandnu, zicer je bio.

 

https://twitter.com/youblacksoul/status/1505309631542931459?s=21

Ovo je mucno gledati i koliko god nemam saosjecanja za one koji koriste katastrofe da pljackaju, niko ne treba uzimati "pravdu" u svoje ruke na ovaj nacin. Da ne govorim koliko ce nevinih biti optuzeno i maltretirano na isti nacin samo zato sto je neko bacio pogled na njihovu imovinu ili zbog neke predratne razmirice. 

 

Nema opravdanja za ovakav tretman bilo koga.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...