Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

1 minute ago, Klotzen said:

 

To je verovatno bio samo pritisak na Ukrajince pre prvih pregovora. Inače to ne bi ništa promenilo na terenu jer njihov glavni doprinos je njihova teritorija koju Rusi uveliko koriste.

Kako misliš pritisak? Rekao je da se neće pridružiti invaziji. Naravno, znam da je stavio teritoriju na raspolaganje, ali ne i vojsku.

Link to comment
Share on other sites

Tu informaciju je Lukašenko izneo za vikend. Doduše rekao je da razmatra pa su to mediji proglasili kao da je gotova stvar. U tom smislu pritisak pred prve pregovore koji su bili juče.

 

Što se tiče njihove armije imaju oko 80k vojnika, solidno opremljeni. Problem je što je Lukašenko nepopularan a ovaj rat takođe pa bi to samo pogoršalo situaciju za njega a ne bi mnogo pomoglo Rusima. Ako bi radio mobilizaciju tek to bi bila katastrofa za Lukašenka.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Klotzen said:

Tu informaciju je Lukašenko izneo za vikend. Doduše rekao je da razmatra pa su to mediji proglasili kao da je gotova stvar. U tom smislu pritisak pred prve pregovore koji su bili juče.

 

Što se tiče njihove armije imaju oko 80k vojnika, solidno opremljeni. Problem je što je Lukašenko nepopularan a ovaj rat takođe pa bi to samo pogoršalo situaciju za njega a ne bi mnogo pomoglo Rusima. Ako bi radio mobilizaciju tek to bi bila katastrofa za Lukašenka.

 

Dobro je da se bar jedan ludak malo skloni s puta. Možda je relativno malo, ali je ipak dobro.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devil In My Pants said:

Serbistanci najavili miting podrske Rusiji 😁

Sjajno, jos da nas zalepe na ovim zapadnim medijima pa da nas issheruju po svim drustvenim mrezama i Putin da nas vidi :lol_2:

 

Ajde bar vise ne bi slusali trabunjanja o EU, realno laknulo bi i ljudima u Srbiji a i manje bi lomocali oko toga u medijima. Jedino sto bi ovaj nas svemoguci kukao nekih nedelju dana na neposlusne gradjane koji zele propast Srbiji, ali sve bi se zaboravilo kroz nedelju, dve pa bi mogli da nastavimo da uzivamo zlatno doba onako kako samo mi umemo. :classic_laugh:

 

naravno to sve pod uslovom ako se izadje u "setnju" :classic_biggrin:

Edited by dzoneee
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne verujem, to za podrsku Rusiji vidim sa nekih idiotskih fejsbuk grupa. Cak ni ovi na platnom spisku se ne usudjuju na to.

 

Turska salje dronove Ukrajini. Madjarska udara sanckije Putinu. Kina cuti. Samo Srbija i Belorusija moraju da dignu glas u zastitu Rusije.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, berti said:

Znaci da je psihopata zakljucio da mu je za izbore bolje da javno podrzi manijaka iz Kremlja, bez obzira sto ce da ukopa drzavu.

 

Fake news od strane djavola, nemojte se primati na njegove 'objave'. 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Dobro je da se bar jedan ludak malo skloni s puta. Možda je relativno malo, ali je ipak dobro.

Moj utisak je da se Lukašenko u svojoj zemlji više ništa ne pita otkad su Rusi vjerovatno spriječili smjenu vlasti tokom poslednjih masovnih demonstracija. Možda je privremeno uspio da se sakrije iza činjenice da pregovori ne bi mogli da se vode u BLR ukoliko bi on postao aktivna strana u sukobu, ali ako postane neophodno, bjeloruska vojska će morati da se priključi invaziji, oko toga nema nikakve sumnje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

 

Krenuo je dosta realno pa je na kraju završio u rusofiliji. Ali za nekog sa te strane spektra ok tekst.

 

Da ima dosta lozenja na Ruse i hejtovanja Ukrajinaca pri tome ulepsava stvari, jasno je da je prvi talas sa konca i konpca bacen lavovima da tako kazem. 

 

Link to comment
Share on other sites

"U svemu što se tiče teritorijalnog ingegriteta, Srbija će se pridržavati, a što se tiče sankcija, Srbija se neće pridruživati, bar dok možemo da izdržimo još koji dan dok sam de facto predsednik Srbije", poručio je on.

 

Aj sa srecom da ne možemo više da izdržimo pa da se pridružimo sankcijama.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Beonegro said:

Moj utisak je da se Lukašenko u svojoj zemlji više ništa ne pita otkad su Rusi vjerovatno spriječili smjenu vlasti tokom poslednjih masovnih demonstracija. Možda je privremeno uspio da se sakrije iza činjenice da pregovori ne bi mogli da se vode u BLR ukoliko bi on postao aktivna strana u sukobu, ali ako postane neophodno, bjeloruska vojska će morati da se priključi invaziji, oko toga nema nikakve sumnje.

Slažem se. On je pristao da bude marioneta još ranije, ali ne znam da li pokušava da nešto izvuče od Zapada, tj. da bar zažmure na jedno oko. Do poslednjih izbora i referenduma nešto i nisu obraćali pažnju na njega, a njemu bi bilo koji korak Zapada ili sankcije mogle da naude mnogo više. Morao je da dozvoli upotrebu teritorije jer bi njega mogli da „denacifikuju” za dva dana, a taj ne bi imao kuda da beži.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, MeanMachine said:

jasno je da je prvi talas sa konca i konpca bacen lavovima

Ovo je recept za siguran uspjeh jedne invazije. 

Odrasli smo ljudi, dajmo to što pišemo propustimo kroz bar elementarni logički test.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Beonegro said:

Moj utisak je da se Lukašenko u svojoj zemlji više ništa ne pita otkad su Rusi vjerovatno spriječili smjenu vlasti tokom poslednjih masovnih demonstracija. Možda je privremeno uspio da se sakrije iza činjenice da pregovori ne bi mogli da se vode u BLR ukoliko bi on postao aktivna strana u sukobu, ali ako postane neophodno, bjeloruska vojska će morati da se priključi invaziji, oko toga nema nikakve sumnje.

 

Takodjer je bitno napomenuti da im i ekonomija propada jer su im Rusi prestali slati pare i resurse po dosta nizim cijenama koje su onda oni preprodavali. Tacnije to slanje su uvjetovali ovim ostatkom od suverenosti i nezavisnosti Bjelorusije. Ludjak je sad primoran da radi sve sto mu Putin kaze, u suprotnom ga nece biti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Bilo bi lijepo da se prestanu siriti ruske lazi o izbacivanju ruskih studenata sa univerziteta sirom EU. To sto je jednom bolesniku nesto takvo palo na pamet ne znaci da ce velika, ogromna vecina podrzati. U gradu gdje ja zivim recimo univerziteti su oslobodili placanja skolarine za ljetnji semestar  i ukrajinske i ruske studente. 

Obzirom da sam ja to pomenuo (i prilicno jasno rekao da je to bila ideja ali ne i podrzana i rijec je o USA a ne EU- u EU se nisu culi takvi glasovi ) evo clanak koji objasnjava sta se desilo i odakle je potekla prica. I zasto blebetanja po drustvenim mrezama mogu biti opasna. 
https://www.forbes.com/sites/stuartanderson/2022/02/27/critics-reject-rep-swalwells-idea-to-expel-all-russian-students/?sh=f020cf665272

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, DJ_Vasa said:

Slažem se. On je pristao da bude marioneta još ranije, ali ne znam da li pokušava da nešto izvuče od Zapada, tj. da bar zažmure na jedno oko. Do poslednjih izbora i referenduma nešto i nisu obraćali pažnju na njega, a njemu bi bilo koji korak Zapada ili sankcije mogle da naude mnogo više. Morao je da dozvoli upotrebu teritorije jer bi njega mogli da „denacifikuju” za dva dana, a taj ne bi imao kuda da beži.

 

U nedelju je na referendumu potvrdjena promena beloruskog ustava. Po novom ustavu Lukasensko moze da sedi na vlasti do 2035 (Putko rules). Druga ustavna novina je da Belorusija nece vise biti nuklearno neutralna. Putko sada ima gde da se "parkira".

 

"If you (the West) transfer nuclear weapons to Poland or Lithuania, to our borders, then I will turn to Putin to return the nuclear weapons that I gave away without any conditions," Lukashenko said."

 

Quote

The new constitution could see nuclear weapons on Belarusian soil for the first time since the country gave them up after the fall of the Soviet Union.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Gistro Bančo said:

Obzirom da sam ja to pomenuo (i prilicno jasno rekao da je to bila ideja ali ne i podrzana i rijec je o USA a ne EU- u EU se nisu culi takvi glasovi ) evo clanak koji objasnjava sta se desilo i odakle je potekla prica. I zasto blebetanja po drustvenim mrezama mogu biti opasna. 
https://www.forbes.com/sites/stuartanderson/2022/02/27/critics-reject-rep-swalwells-idea-to-expel-all-russian-students/?sh=f020cf665272

 

Vidio sam cini mi se da je neko pominjao i izjavu nekog ruskog ombudsmana il koju vec ulogu ima da su se ruski studenti poceli izbacivati sa univerziteta po Europi. Takvo nesto se nije desilo niti postoji sansa da se takvo nesto desi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

U nedelju je na referendumu potvrdjena promena beloruskog ustava. Po novom ustavu Lukasensko moze da sedi na vlasti do 2035 (Putko rules). Druga ustavna novina je da Belorusija nece vise biti nuklearno neutralna. Putko sada ima gde da se "parkira". 

 

 

 

 

Upravo to. Dobio je mogućnost da vlada dok ne napuni osamdesetak godina, a dozvolio je upotrebu svoje teritorije za raspoređivanje nuklearnog arsenala. Da nije uradio ovo drugo, verujem da bi bio sledeći na redu.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Beonegro said:

Ovo je recept za siguran uspjeh jedne invazije. 

Odrasli smo ljudi, dajmo to što pišemo propustimo kroz bar elementarni logički test.

 

 

Ko sto vidis isto misli i veteran irackog rata, sto rece najverovatnije opipavanje pulsa sa (nazalost) topovskim mesom, a videlo se i po tehnici da je taj prvi udar sve neka zaostala satarudija iz sssr od novijih vozila samo one ruske humere.

4 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Upravo to. Dobio je mogućnost da vlada dok ne napuni osamdesetak godina, a dozvolio je upotrebu svoje teritorije za raspoređivanje nuklearnog arsenala. Da nije uradio ovo drugo, verujem da bi bio sledeći na redu.

 

Ono sto je totalno blesavo u celoj prici koji moj ce nuklearke u Belorusiji!?! Pa nije ovo 1940te pa da moras biti sto blize potencijalnim metama cak sta vise to je danas ustvari opasno po nuklearne snage, najbolje kad su nuklearke u nekim nedodjima ko sto i jesu i u Americi i u Rusiji a sad vidimo i u Kini. Ovo je bukvalno dizanje tenzije i glupiranje jer oni kojima je to posao na zapadu znaju da je to cista glupost.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

 

17 minutes ago, MeanMachine said:

 

 

Ko sto vidis isto misli i veteran irackog rata, sto rece najverovatnije opipavanje pulsa sa (nazalost) topovskim mesom, a videlo se i po tehnici da je taj prvi udar sve neka zaostala satarudija iz sssr od novijih vozila samo one ruske humere.

 

 

Meni to nema nikakvog smisla. Valjda je najveca prednost koju neko moze da ima da napadnes gde neprijatelj ne ocekuje i nije organizovao odbranu. Uleteli su kod Kijeva i na jos mnogo mesta, uposlis dominantniju tehniku, slomis PVO, zauzmes kljucne saobracajnice i javne istitucije u gradovima u kojima si usao. Ovako sta, saljemo amortizovanu tehniku i neiskusnije vojnike, da im damo vremena da dobiju pomoc i da se organizuju bolje?

 

Ja mislim da je Putin ocekivao da ce na prepad upasti u Kijev, zauzeti institucije, Zelenski bezi, komandni lanac u rasulu. U Harkovu, Odesi itd ih docekuju kao oslobodioce, grupe iz pravca Krakova i Krima dolaze sa ledja jedinicama koje drze Front u Donbasu i onda tek krecu pregovori. 

 

Edit: 

S obzirom koliku su izdrzljivost pokazali Ukrajinci, ako bas zele da ratuju do kraja, mozda drzanje Kijeva vise i nije poenta kao pre. Zar im nije bolje da se povuku na neku liniju Zitomir - Vinica i pokusaju da naprave stabilan front koji moze da se stabilno snabdeva sa Zapada, a i dalje bi imali dubinu, posto bi im ostala povrsina Rumunije naslonjena na Poljsku i Madjarsku. Na istoku pokusati neku gerilsku borbu koja bi maksimalno izmarala Ruse dok neko u FSBu ne oceni da je vreme za metak u glavu. 

Edited by AgroLaki
dodatak:
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, AgroLaki said:

 

 

Meni to nema nikakvog smisla. Valjda je najveca prednost koju neko moze da ima da napadnes gde neprijatelj ne ocekuje i nije organizovao odbranu. Uleteli su kod Kijeva i na jos mnogo mesta, uposlis dominantniju tehniku, slomis PVO, zauzmes kljucne saobracajnice i javne istitucije u gradovima u kojima si usao. Ovako sta, saljemo amortizovanu tehniku i neiskusnije vojnike, da im damo vremena da dobiju pomoc i da se organizuju bolje?

 

Ja mislim da je Putin ocekivao da ce na prepad upasti u Kijev, zauzeti institucije, Zelenski bezi, komandni lanac u rasulu. U Harkovu, Odesi itd ih docekuju kao oslobodioce, grupe iz pravca Krakova i Krima dolaze sa ledja jedinicama koje drze Front u Donbasu i onda tek krecu pregovori. 

 

Ovde nije bilo elementa iznenadjenja, zbog toga su i krenuli sa 1/3 snaga inicijalno. Vezali su UKR istocno (neko napisa da je 50+% Ukrajinske vojske na frontu ka Donbasu. Onda krecu stvari kao sto je napad ka Kijevu iz BLR koji je glavni i masovni desanti. Best case je bio da naprave most na tom aerodromu kod Kijeva, iskrcaju 10k vojske, utrce u Kijev, zarobe Zelenskog i kraj rata. Medjutim to nije proslo, ti padobranci su morali da cekaju trupe iz Cernobilja i Ukrajinci su se konsolidovali + Evropa je uradila sta je mogla. Sada je ona opcija koja je krvavija verovatnija: prolaz do Dnjepra sa pritiskom na Kijev i okruzivanje Ukrajinske vojske izmedju Donbasa i Dnjepra. Ja kako vidim jedini pozitivan scenario za Ukrajince je da sami Rusi sruse Putina, sve ostalo ce kostati puno vise zivota. Naravno misterija i dalje ostaje sta on zapravo misli da radi sa Ukrajinom. 

Inace Lukasenku Putin ne veruje previse. Kada bi on poceo da talasa, da vidis kako bi postao faktor mira i stabilnosti za zapad.... a to moze samo kada namirise slabost.  

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...